nderlecht moet alsnog boeten Schumann belooft beterschap Diego Maradona wil blijven spelen Leon Goossen zit Mohr op de hielen Svorada wint zestiende etappe Vuelta UEFA sluit Belgische topclub voor een jaar uit van Europees voetbal i zeeuws topscorer Stoitsjkov bekritiseert Van Gaal Gullit gaat weer voetballen Georg Koch in de fout Krajicek niet naar München FIFA start eigen tv-programma Meys naar Duitse wielerploeg BC Vlissingen nog niet toe aan het grote werk Kuiper wil plezier bij wielrensters terug Gerards: oorlog tegen VVCS gaat beginnen levari onze sportredactie IRUSSEL/HELSINKI - Van wege een 'zware inbreuk op de ^sportieve moraal' wordt de Bel- 'ische eredivisieclub Sporting nderlecht een seizoen lang itgesloten van een Europacup- toernooi. Dit heeft het uitvoe rend comité van de UEFA gis- djteravond in Helsinki besloten, grondige bestudering van dossier waarin Anderlecht wordt beschuldigd in voor zichzelf een finale- in de Europacup te heb- 'gefikst'. !8,B|In de halve finale van 1984 floot iwde Spaanse scheidsrechter Mu- !Y?iro tegen het Engelse Notting- s^ham Forst zo partijdig, dat de 4;2itoenmalige Nottingham-keeper "iffians van Breukelen fulmineer- Nde: „Die Spanjaard is de twaalf- i'Jdeman van Anderlecht". i d; Het vonnis van cle UEFA treft de SajBrusselse club niet alleen finan- zwaar, maar betekent ook frontale aanval op de ge- 2.| loof waardigheid van de Ander- Oud-president en huidig ere-voorzitter Constant vanden Stock heeft altijd be weerd dat hij de scheidsrechter na afloop van het treffen tegen Nottingham geheel belangeloos 55.000 gulden heeft gegeven omdat de arbiter in geldnood verkeerde. Overigens heeft Van den Stock ook erkend dat hij vervolgens 2,2 miljoen gulden zwijggeld betaalde aan een Ant werps zakenduo dat over belas tend bewijsmateriaal beschik te. De huidige Anderlechtbaas Ro ger vanden Stock zou in een re cent politieverhoor bekend heb ben dat Muro geld kreeg „om niet tegen Anderlecht te flui ten". Muro kende Anderlecht voor een minieme overtreding een strafschop toe en keurde een doelpunt van Nottingham in de laatste minuut van de wedstrijd om onduidelijke redenen af. Volgens het UEFA-besluit mag Anderlecht volgend seizoen niet meedingen naar de Champions League, Europacup II of de UEFA-cup als de club zich kwa lificeert. Mocht Anderlecht zich door Aector Doorns TERNEUZEN - De spanning in de stand om Zeeuws topscorer is terug. Leon Goossen van Ter- neuzense Boys is dankzij zijn twee doelpunten tegen Meeu wen leider Raymond Mohr van Heinkenszand (hij bleef op ze ven goals staan) tot op een doel punt genaderd. Ook Adri van Hanegem, al jaren een vertrouwde naam op de Zeeuwse topscorerslijst, is doorgedrongen tot de top. De spits van IJzendijke maakte te gen Philippine zijn reputatie waar door drie keer raak te schieten. Stand: 1Raymond Mohr (Hein kenszand) 7, 2. Leon Goossen (Tem. Boys) 6,3. Adri van Hane gem (IJzendijke) 5, 4. Ronald niet plaatsten, dan geldt de schorsing voor het eerstvolgen de jaar dat de club zich wel kwa lificeert. Het bestuur van de voetbalclub wilde gisteravond niet op het vonnis reageren. De clubspon sor, de Generale Bank, was niet voor commentaar bereikbaar. De UEFA-maatregel komt in België als een volslagen verras sing. Volgens de UEFA-regle- menten is de omkoping van de Spaanse arbiter formeel ver jaard. Begin deze maand gaf perschef Alstholm nog een ver klaring uit waarin er op werd gewezen dat vervolging volgens artikel 23.1 tot maximaal tien jaar na het vergrijp mogelijk is. De omkoping van Muro vond plaats in 1984. Nottingham Forest wil van de Belgische club via de rechter nog een forse schadevergoeding van ongeveer vijf miljoen gul den afdwingen. Secretaris-ge neraal van de Belgische voet balbond, J. Peeters, noemde het enerzijds goed dat de UEFA een streep onder de affaire heeft ge zet. Anderzijds vroeg de jurist zich af of een dergelijke sanctie wel mogelijk is. „Kan de bond een verjaringstermijn zomaar negeren?" GPD/ANP Zuijdwegt (Kloetinge), Alex Lourens (Kloetinge), Patrick Ketting (WHS), Pierre Witha gen (HW'24), Martin Janse (RCS), René van de Berge (Tho- lense Boys), Reiner Scholten (SSV'65), allen 4, 11. Ad Glad- dines (Hoek), Michel Jonckman (Goes), Khalid Boufrahi (Mid delburg), Jacky de Smit (Ame- muiden), Bart van Steveninck (Yerseke), Jacob van den Berge (Bruse Boys), Peter Willemse (Bruse Boys), Arthur van Noor den (Kruiningen), Mark de Groote (SSV'65), Paul Bom (SSV'65), Bud Aschman (Ril- landia), Marco de Looff (Co- lijnsplaatseBoys), Piet de Graaf (Tholense Boys), William Faes (Breskens), John van der Have (Zierikzee), Richai'd Menheere (Luctor'88), allen 3. Alex Zülle (rechts), leider in het algemeen klassement, voert het peloton aan tijdens de zestiende etappe van de Ronde van Spanje. foto AP van onze sportredactie SANTANDER - De Slowaak Jan Svorada heeft de zestiende etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. De sprinter uit de Mapei-ploeg bleef in de etappe over 169 kilometer van Cangas de Onis naar San tander in een massasprint de Duitser Wust en de Italiaan Di Basco voor. Svorada won eerder de elfde etappe. Hij boekte de vijftiende zege van het seizoen. De Zwitser Alex Zülle behield de gele lei derstrui. De Rus Pavel Tonkov, die al twee etappes in de Vuelta had gewonnen, stap te gistei'en met een keelontsteking af. De organisatie van de Ronde van Spanje heeft zo zijn bedenkingen over de afmel ding van de ploegmakker van Svorada. Er wordt overwogen een klacht in te die nen bij de Internationale Wieli'en Unie (UCI). De organisatoren denken dat de Rus de ziekte heeft gesimuleerd om bij zijn aanstaande vrouwDaiïa en hun vori ge week woensdag geboren zoontje Nico las te kxmnen zijn. Vorige week gaf de Vuelta-organisatie de Giro-winnaar van vorig j aar tot twee keer toe de gelegenheid per helicopter naar Madxdd te vliegen om moeder en zoon te bezoeken. Tonkov wees het voorstel beide keren van de hand. De zestiende etappe was x-elatief gezien een tamelijk mistige na de viex-daagse tocht door de Spaanse Pyreneeën. Marino Alonso ging alleen op avontuur om op 35 kilometer van Santander in zijn geboorte streek familie, vrienden en kennissen te kunnen begroeten. Zeventien kilometer voor de aankomst probeei'den de Fransman Durand en de Italianen Canzonieiï en Bugno uit te bre ken. Daarna de Fransman Fx-ancis Mo- i-eau en diens Italiaanse ploegmakker (Cofidis) Fondriest. Ook Dannv Nelissen waagde een poging. Svoi-ada had vex-vol- gens geen enkele moeite met zijn tegen- standei-s in de massasprint, op 25 meter van de finish kon hij al i'echtop gaan zit ten. ANP BARCELONA - De Bulgaai'se aanvaller Hristo Stoitsjkov van Barcelona heeft feime kx-itiek geuit op trainer Louis van Gaal. De wispelturige spits meent dat de Nederlander hem niets meer hoeft te leren. „Ik ben 31, heb in het pi-ofvoetbal 250 doelpunten gemaakt. Hij hoeft mij niet te leren hoe ik tegen een bal moet tx-appen." Stoitsjkov herinnerde aan zijn oude ti-ainer Johan Cruijff. „De enige coach die mij iets heeft bijgebi'acht." Van Gaal stelde de spits in de eerste drie compe- titiewedstxijden niet op in de basiself. „Ik wil best blijven, maar de voorzitter is voor mij op zoek naar een andere club. Ik wacht af tot er één gevonden is." AFP LONDEN - Ruud Gullit gaat weer spelen bij Chelsea. Door een schorsing vdn centrale verdediger Frank Leboeuf en een aantal blessiures is de nood bij de club hoog opgelopen. Gullit zei gisteravond dat hij overandeidialve week weerwil spelen. „Als libero. Dat tempo kan ik nog wel aan. Op het middenveld lukt dat niet meer". De 35-jarige voormalig intex-national heeft nog een aantal dagen om zich op zijn ï'entree voor te be- x-eiden. „Ik ben nog wat kilootjes te zwaar", aldus de spelex-- /manager, die aan het einde van afgelopen seizoen voor het laatst op het veld actief was, ANP UTRECHT - Het zijn moeilijke tijden voor Georg Koch. De Duitse doelman, afgelopen zomer door landskampioen PSV van Foi-tuna Düsseldorf betrokken, beleefde gisteren een on gelukkige avond met de Eindhovense reserves. Tegen FC Utrecht 2 beging hij in stadion Galgenwaai'd een blunder van jewelste. Bij een uittx-ap deponeerde hij de bal rechtstreeks in de voeten van aanvaller Richaixi Beekink, die met het buiten kansje wel raad wist. Diens treffer betekende de gelijkmaker, de thuisploeg won uiteindelijk met 2-1Koch wex'd onlangs in de hoofdmacht gepasseerd ten faveure van Ronald Waterreus. GPD MÜNCHEN - Richard Krajicek heeft zich gisteren wegens een voetblessure afgemeld voor de Grand Slam Cup in Mün chen. De organisatie heeft de Australiër Mark Woodfox-de aangewezen als zijn vervanger voor het toernooi, dat vandaag begint. RTR MONTE CARLO - De wereldvoetbalbond FIFA komt in janu ari 1998meteen eigen wekelijks tv-programma: FIFATV.Het programma woi'dt wereldwijd uitgezonden. De serie van vijf tig uitzendingen per jaar zal onder meer spelersprofielen en verslagen van WK-kwalificatiewedstrijden bevatten. Vol gens secretaris-genex-aal van de bond Joseph Blatter beweegt de FIFA zich actiever in de televisiesectox-, omdat deze een erg belangrijke i*ol speelt in de communicatie rondom de spoi't. Vex-scheidene tv-maatschappijen veiicopen de serie aan om roepen in de wereld. Of de serie ook in Nedexiand op de buis verschijnt, is nog onbekend. AFP RIJSWIJK - Raymond Meys en Michael van der Wolf rijden volgend seizoen voor de Duitse wielerploeg PSV Cologne. De 29-jarige Limburger en de 26-jarige Rotterdammer maakten dit seizoen deel uit van de derde Nederlandse profformatie Foreldorado, die na dit jaar ophoudt te bestaan. John van den Akkex-, John den Braber en Godert de Leeuw hebben onder dak gevonden bij Nederlandse amateux-ploegen. ANP door Micha Posthumus VLISSINGEN - Voor de basket - balsters van BC Vlissingen ging afgelopen zondag in Tilburg het nieuwe seizoen van start. De J ploeg van coach Joop Elder- kamp stuitte meteen op een las- I tige tegenstander, want Filtech Five uit Tilburg behoort tot de titelkandidaten. Vlissingen was duidelijk nog niet aan het grote re werk toe en incasseerde een pijnlijke nederlaag: 82-44. Vrouwen Filtech Five-BC Vlissingen 82- 44 De start van de wedstxdjd was nog lang niet zo slecht voor Vlis singen. Via Cynthia Teerds en Linda van Eenennaam konden de bezoeksters nog aardig mee komen, 15-13 in de tiende mi nuut. Hierna nam Filtech Five het heft echter in handen. Voor al op snelheid wisten de Tilburgse vrouwen hun oppo nenten te verschalken. Dit re sulteerde in een 33-23 stand bij het ingaan van de rust. Hoewel Vlissingen met goede voornemens de tweede helft in ging, was de strijd wel erg snel beslist. De thuisploeg verdub belde de voorsprong binnen zes minuten, waardoor er een be slissende 45-2 5 op het scorebord verscheen. In de restex-ende tijd bleef Filtch Five het spel dicte ren en werd duidelijk dat de Vlissingse formatie nog geen hechte eenheid vormt. Een rui me nederlaag was clan ook het gevolg, 82-44. Scores BC Vlissingen: Cynthia Teerds (13), Linda van Eenen naam (9), Inge Vandewynckel (8), NanonDoeland (5), Yolanda Joosse (5), Melanie Lindenberg (4), Immie Pattikawa (2). Meisjes Prisma College-BC Vlissingen 47-33 In Utrecht speelden de meisjes junioren een dx-amatisch slechte eerste helft. Prisma College pro fiteerde dankbaar en nam een 25-8 voorsprong bij rust. Na de hervatting tapte BC Vlissingen uit een ander vaatje en door sco res van Tirza Pentury (10 pun ten) en Cindy Kole (8) kwam de ploeg terug tot 30-23. Dichtex- bij kon de Vlissingse ploeg even wel niet komen, waardoor een onnodige 47-33 nederlaag werd geleden. door René Banierink HENGELO - Als onafhankelijk persoon boven de partijen staan en het plezier terugbrengen in de paar weken die nog resteren tot de wereldkampioenschap pen. Dat ziet Ilennie Kuiper als zijn taken in de korte tijd dat hij bondscoach van de nationale wielrensters is. Gistenniddag gaf de oud-prof wielrenner en ploegleider zijn ja-woox-cl aan KNWU-directeur Peter Nieuwenhuis op diens vraag om tot en met de wereld kampioenschappen op de weg, begin oktober in het Spaanse San Sebastian, de op non-actief gestelde Piet Hoekstra te vei- vangen. Volgens Kuiper is er voor hem in deze korte periode veel werk aan de winkel. „Ik heb niet veel tijd om me in de matex-ie in te werken. Donderdag gaan we al op trainingskamp naar Lim- bui-g. Daar zal het voox-al be- langx-ijk zijn dat iedereen het plezier in het fietsen tex-ugkrijgt en zich niet dx-uk hóeft te maken over andex-e dingen. Dat is het enige wat ik wil. Ik hoef mezelf niet te bewijzen. Ik heb niet de ambitie om ook na het WK bondscoach te zijn. Als ik wat in het wielrennen wil doen, is dat als ploegleider bij een grote profploeg of in het management van een sterk amateux-teamï Wie Kuiper px-ecies zal selecte ren en of hij bijvoorbeeld ook de gepasseerde meervoudig natio naal kampioene Yvonne Binnen zal meenemen, wilde hij gister avond nog niet kwijt. „De tijd is daarvoor nog tekox-t geweest. Ik moet eerst een aantal zaken in ventariseren en gespx-ekken voeren daarover. Een van de personen waar hij zijn oor te liüster zal leggen is opmerkelijk genoeg ook Piet Hoekstra. Vol gens Kuiper is dat niet vi-eemd. „Hij zat er middenin en heeft zijn medewerking toegezegd. Ik vind dat ook niet meer dan lo gisch. Het is algemeen belang. We moeten niet vergeten dat hier de toch meer dan goede re putatie van het Nederlandse vrouwenwielx-ennen op het spel staat. Ik ben maar een klein ra dertje in het geheel.' GPD van onze sportredactie BUENOS AIRES - Diego Mara dona heeft besloten voorlopig te blijven voetballen. Als hij mag tenminste, want er hangt hem een schorsing boven het hoofd wegens cocaïnegebruik en een gevangenisstraf wegens het schieten op een groep journalis ten voor zijn huis in 1994. Eind vorige week kondigde de 36-jax-ige Ax-gentijn aan dat hij afgelopen zondag waarschijn lijk zijn laatste wedstrijd voor zijn club Boca Juniors zou spe len. Hij gaf als reden op dat de constante jacht op zijn persoon door de media nadelig zou zijn voor de gezondheid van zijn va der. Mai'adona maakte het duel met San Lox-enzo voor eigen publiek mee tot een minuut voor tijd. Bij zijn wissel stak hij zijn duimen op in de richting van de fans, die hem zoals gewoonlijk met een ovatie begeleidden en in koor riepen „ga niet weg". Maradona zei na afloop: „Ik heb met mijn vader gespx-oken. Hij wil dat ik dooi-ga. Daarom zal ik niet meer zeggen dat ik er mee stop. Dat doe ik alleen als er iets zou ge beuren dat slecht is voor de ou we." De wedsti'ijcl werd in de eerste helft zeven minuten onderbro ken nadat de scheidsrechter was gex-aakt door een voox-weip, dat uit het publiek het veld op was gegooid. Diego Latorre maakte beide treffex-s voor Boca, dat vierde staat in de competitie en de laatste vij f wedsti-ijden onge slagen is gebleven. Max-adona werd voorlopig ge schorst na de positieve uitslag van een dopingtest na de eerste wedstrijd van het seizoen tegen Axgentinos Juniors. Een recht bank bepaalde echter dat Mara dona mocht blijven spelen tot dat een nader ondex-zoek is afgerond. RTR door Simon Zwartkruis GOUDA - Het uur U breekt van daag aan voor Peter Gerards en de VVCS. Voor de rechtbank van Zutphen dient het kort geding dat de voetbalvakbond, Ge rards' vroegere werkgever, te gen de omstreden oud-spelers begeleider heeft aangespannen. Gisteravond verstreek een door de VVCS vastgestelde deadline, die de vakbond aan Gerards had gesteld om het kort geding te kunnen voorkomen. De vakbond eist inzage in de fi nanciële stukken van Gerax-ds, op straffe van een dwangsom. Gerai'ds zegt aan alle vooiwaax- den te hebben voldaan. Hij zei gisteren in een reactie: „De oor log gaat nu beginnen. Ineens en totaal." De WCS ontsloeg Peter Ge rards eind januari op staande voet, tegelijk met Sigi Lens, om dat hij zich vemjkt zou hebben aan tx-ansfers en sponsorcon tracten. Lens kwam een schik king met de vakbond ovex-een en is op eigen houtje verder ge gaan. Gerards en de WCS leken 13 mei jongstleden tot elkaar te komen, toen beide pairijen een overeenkomst sloten waarin Gerards zijn medewei'king aan een ondex-zoek toezegde. Vol gens de VVCS moet uit het on- dereoek blijken hoeveel neven inkomsten Gerards zou hebben gehad. De vakbond wil dat eventuele geld terugvox-deren en aan een goed doel schenken. „Maar zoals zo vaak was het probleem dat Gerax-ds zich van zijn toezeggingen vijf minuten later niets meer kan herinne ren", zei WCS-jurist Everard gistex-en. Overeen was gekomen dat Ge rards zijn financiële overzich ten aan de accountants van de WCS zou ovei'leggen. „Maar hij begon steeds meer terug te ki-abbelen", aldus Evex-ard. Ge- rai'ds reageex-de gisteren ver bouwereerd, geconfronteerd met de aantijgingen van Ever ard. Volgens hem heeft hij inmiddels keurig aan alle voor waarden voldaan. Dus ik vraag me af hoe ze daar bij de WCS met elkaar communice ren. Mijn jurist en die van de WCS zijn het inmiddels over bijna alles eens. Behalve over enkele kosten die in de overeen komst staan vermeld, Daar gaat dat kort geding naar mijn weten over, over wie die kosten moet gaan betalen. Het is heel on overzichtelijk allemaal. Tot morgen althans, want dan gaat het hek van de dam." GPD Ron Schumann: „Het wordt natuurlijk tijd dat ik ga presteren. Dat ben ik verplicht ten opzichte van het team èn ten opzichte van me zelf. Je speelt met z'n vieren, niet met z'n drieën." foto Willem Mieras door Koen de Vries ZEVENHUIZEN - Ron Schu mann is een bezig baasje. De vierde man van het drieban denteam van Party Service Ockenburgh uit Rilland heeft het momenteel zo dx-uk met zijn werk, dat hij op het biljart naar eigen zeggen maar weinig kilometers kan maken. Zater dag opent hij in Zevenhuizen zijn nieuwe bedrijfspand. Daarna hoopt hij dat de groot ste drukte voorbij is. En dat hij Ockenburgh kan meevoeren naar grote hoogten op de rang- Lijst van de driebanden-eredi visie. Desnoods met een hou ten kop. Vox-ige week zondag, in het duel met koploper Poppeliers, leek het erop dat Schumann het lek boven had. Hij versloeg Hans van der Wurf, maar dxe zege was op papier mooier dan in werkelijkheid. „Een hele slechte wedstrijd. We kermen elkaar al jax-en en daarom was het een strijd op leven en dood. Het gemiddelde was ver onder de maat." Toch leek Schumann zondag in Hoeven tegen Strauss Bil jarts opnieuw op weg naarèen zege. Tegen Hei-man van Dalen stond hij, vooral dankzij sterk vex-dedigen, met 41-31 voor. „In principe stond ik veilig", weet de inwoner van Capelle aan den IJssel. „Toen miste ik een carambole op enkele mili- meters en kreeg hij vleugels. Ook al omdat hij werd opge zweept door het publiek.'" Die terugval kostte de drieban- denploeg uit Rilland een punt: het werd 4-4 in plaats van 6-2 Noord-Europa Schumann verscheen slecht voox-bereid aan de start van de biljartcompetitie. Een lange reis door Noord-Europa was de oorzaak. De Zuid-Hollan der is eigenaar/clii-ecteur van een bedxijf - TMS - dat wens kaarten ontwikkelt en produ ceert. In Noord-Europa be zocht hij klanten met zijn kaaxtencollectie voor Kerst mis '98. Wanneer Schumann zondag in de wedstrijd tegén Thebo Speelautomaten uit Lichten voorde achter het biljart staat, is de ergste di-ukte voorbij. De klanten, die zich in vele uit hoeken van de wereld bevin den, zijn bezocht en het nieu we bedrijfspand is geopend. „Het wordt een Grand Ope ning met zo'n 200 gasten. Oc kenburgh doet de catering. In principe is een dag later veel van m'n schoudex-s gevallen. Maar het kan natuurlijk wel wat laat worden. Het is na tuurlijk wel afwachten of ik geen houten hoofd heb." Vanaf zondag of na de dag van zondag kan het alleen maar beter gaan. Een trainingsdier zal Schumann nooit worden, maar voor tien uur oefenen per week heeft hij dan weer tijd. „Ik maak als het ware een nieuwe start. Ik laat een nieuw laken op m'n biljart leggen en zox-g ervoor dat ik elke dag een paar uur vrij houd." Om wed strijdritme op te doen heeft hij zelfs ingeschreven voor het World Cup-toernooi in Oos terhout, dat, volgende week van start gaat. „Het wordt natuurlijk tijd dat ik ga px-esteren. Dat ben ik ver plicht ten opzichte van het team èn ten opzichte van me zelf. Je speelt met z'n vieren, niet met z'n drieën." Pas het eind van het jaar wordt het weer wat drukker voor Schu mann. Dan vertrekt hij naar het Verre Oosten. Voor zijn wenskaaiten-bediij fmaar ook voor zijn tradingfirma in Hong Kong. „Dat maakt aller lei produkten, die je in princi pe beter niet in Nederland kunt laten maken. Keramiek, sleutelhangers, pluche, dat soort dingen. En daar moet je je natuurlijk ook regelmatig laten zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21