a M/> Voetbalgeweld hard aangepakt 4 WEKEN VOOR 15,00 JA, ik wil: Tentenkamp voor ontheemde asielzoekers Minister Dijkstal wil duizenden agenten extra Bezoek aan Dutchbat vruchteloos ABN Amro ontkent rol I bij fraude l tapijtkoning KNVB maakt afspraken met Rijk, politie, justitie en gemeenten Oosterschelde zoeter Svorada wint in Vuelta Voortgezet onderwijs eist minder lesuren CDA-vragen over vasthouden schepen Iran wmmrnm L Opnieuw zonnig en droog najaarsweer j met nauwelijks enige bewolking. Middag- temperaturen liggen rond de 19 graden. 240e jaargang no. 226 dinsdag 23 september 1997 losse nummers 1,75 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: De operatie gaat waarschijnlijk zo'n één miljard gulden op jaar basis kosten. Volgens Van dei- Horst moet daarvoor in het ko mend regeerakkoord een voor ziening worden getroffen. De vermindering van het aantal lesuren is nodig omdat met de huidige werkdruk veel docen ten afknappen, met name de ou dere. Binnen Europa is de lestaak in het Nederlands voort gezet onderwijs het hoogst, be toogt Van der Horst. Daarnaast wijst hij erop dat de school steeds meer algemeen maat schappelijke taken krijgt en in het onderwijs grote veranderin gen op til zijn die de docenten extra werk bezorgen. Geen bedragen De drie paarse regeringspartij en lieten zich maandag in een eerste reactie niet verleiden tot concrete uitspraken over bedra gen voor een werkdrukoperatie. PvdA-fractievoorzitter Walla ge stelt dat klassenverkleining op zich al één miljard gulden kost. De kans dat -er dan nog geld overblijft is volgens hem klein. Als er 200 tot maximaal 400 miljoen in kas zou zitten voor het verlichten van de werk druk, zou dat in Wallages visie al heel wat zijn. Als het onderwijs kan aantonen dat met nieuwe investeringen er geld kan worden bespaard op de wachtgelden (uitkeringen), zal een minister van Onderwijs vol gens Wallage eerder bereid zijn met meer geld over de brug te komen. Over deze tegenpresta tie moeten onderwijs en minis ter dan concrete afspraken maken. Zijn WD-collega Bol- kestein vindt dat er wel moet worden „geïnvesteerd in het aanzien van de leraar", maar ook hij rept niet over concrete investeringen. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Een vader en zijn zoontje bij de tent waar ze de komende tijd zullen doorbrengen. foto Toussaint Kluiters/AN P van onze redactie binnenland DWINGELOO - Een aantal kerkelijke or ganisaties en de stichting Inlia, die zich inzet voor asielzoekers, hebben met steun van de Raad van Kerken maandag in de bossen bij het Drentse D wingeloo een ten tenkamp opgericht voor een groep 'tech nisch onvenvijderbare vreemdelingen'. Het gaat om uitgeprocedeerde asielzoe kers die volgens Justitie eigenlijk terug moeten naar het land van herkomst, maar voor wie dat om verschillende redenen in de praktijk niet mogelijk is. De actie is be doeld om politici nog eens te attenderen op de problematische situatie waarin on verwijderbare vreemdelingen verkeren. Het gaat om twintig uitgewezen mensen, onder wie zes kinderen, uit landen als Bangladesh, Palestina en China. Zij zijn statenloos, beschikken niet over de juiste papieren of zijn niet meer welkom in het land van herkomst. Het merendeel is af komstig uit het vertrekcentrum Ter Apel en door de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) op straat gezet. Het Rode Kruis heeft de groep maandag middag overgebracht naar het tenten kamp. De noodvoorziening, die maximaal plaats biedt aan 42 mensen, is gevestigd op kampeerterrein De Marke van de gere formeerde stichting De Karspel. De actie is opgezet door de Raad van Ker ken in het kader van de campagne Voor een humaner en rechtvaardiger asielbe leid. Met name de Nederlandse overheid schiet in de ogen van de organisatoren te- koi-t bij de opvang van de technisch onver- wijderbaren. „Het beleid is bijzonder in humaan en leidt tot onaanvaardbare maatschappelijke problemen", meent woordvoerder J. van Tilborg. De gemeente Dwingeloo staat de actie oogluikend toe. Staatssecretaris Schmidt, belast met het asielbeleid, wilde maandagmiddag nog niet reageren omdat zij officieel niet op de hoogte is gesteld. Wel heeft zij de Tweede Kamer belooft voor eind oktober met een regeling te ko men voor technisch onverwij derb a re vreemdelingen. ANP van onze redactie binnenland APELDOORN - Er moeten de komende jaren duizenden agenten bij komen. Dat gaat enkele honderden miljoenen guldens kosten. Dit ze\ minis ter Dijkstal (Binnenlandse Za ken) maandag in Apeldoorn in de marge van een bijeenkomst over voetbalvandalisme. Met zijn pleidooi reageerde de WD-bewindsman op het re cente straatgeweld met als triest dieptepunt de geweldda dige dood van Meindert Tjoel- ker, onlangs in Leeuwarden. Dijkstal voegde eraan toe dat de politie ook meer technische voorzieningen zal moeten krij gen om haar werk goed te kun nen doen. „De kwaliteit van de politiezorg moet omhoog en het rendement moet hoger." Afgelopen zaterdag zei VVD- leider Bolkestein al dat het toe nemend straatgeweld bewijst dat politie en justitie nodig door Frank Balkenende VLISSINGEN - Grootafne mers van aardappelen hebben boeren in Zuid-West-Neder land gevraagd kort voor het rooien hun land te besproeien, zodat de aardappelen minder worden beschadigd. Door de extreme droogte van de laatste weken is de bodem van perce len bikkelhard. Bij het rooien bestaat de kans dal de scherpe randen van harde kluiten de mooie aardappelen kwetsen, waardoor ze blauw en dus min der waard worden. De oproep, in de laatste jaren niet voorge komen, geldt overigens voor een klein percentage boeren. De meeste akkerbouwers in Zeeland beschikken niet over zoet water in de buurt van hun gronden. Directeur A W. Bierens van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging/Nedato schat dat slechts 'enkele tien tallen' van de achthonderd le veranciers in Zuid-West-Ne derland de mogelijkheid hebben om hun akkers te be sproeien. Beregening vlak voor het rooien biedt het voordeel dat de toplaag iets weker wordt, waardoor de aardap pels makkelijk uit de grondko- moeten worden versterkt. Mi nister Sorgdrag'er van Justitie stelde een dag eerder dat alléén meer politie op staat geen op lossing is tegen het geweld. Het probleem zit volgens haar die per in de samenleving. Ook op voeding speelt volgens haar een belangrijke rol. ANP 0 BRUSSEL - ABN Amro zou be- trokken zijn bij de miljoenen- J fraude van de Beaulieu-groep, J het imperium van de Belgische 7 familie De Clerck. Dit schrijft 1 maandag het Belgische dagblad De Morgen. ABN Amro wijst de 5 beschuldigingen van de hand en -o distantieert zich van het artikel. Zoals gemeld is het echtpaar Jan en Marline De Clerck in het weekeinde aangehouden op verdenking van het witwassen van zwart geld, schriftverval- sing, oplichting en bendevor- i ming. Jan De Clerck zwaait de 1 scepter over een van de belang- rijkste onderdelen van de tex- tiel- en tapijtgroep Beaulieu, >- die goed is voor een omzet van 5 naar schatting 5,5 miljard gul- den. 1 Antillen Via ABN Amro zou de familie De Clerck geld hebben doorge- sluisd naar de Nederlandse An- tillen, schrijft De Morgen. De imniddels overleden Neder- landse bankier Johannes i Mientjes, voorzitter van Jan De Clercks investeringsvennoot- schap Capitole en de vennoot schap M&S-supplies, is volgens de krant bij deze constructie be trokken geweest. „Wij weten er het eerste woord niet van", zegt J. Prast. van ABN Amro; „Wij kennen meneer De j Clerck niet, mevrouw De Clerck is ook geen klant bij ons en de j bedrijven zijn bij ons evenmin i bekend." Voor zover de bank heeft kun nen nagaan onder zijn mede werkers, doet de naam Mientjes ook al nergens een belletje rin- - kelen. „Het is overigens über haupt niet zo dat het makkelijk is om bij ons geld wit te wassen", I voegt de zegsman eraan toe. Waarborgen Volgens De Morgen zette Roger De Clerck, de grondlegger van het imperium, tussen 1976 en 1986 al belangrijke geldtrans acties op naar Nederland. Offi cieel ging het om waarborgen voor uitstaande leningen, maar in werkelijkheid bestonden die leningen niet en ging het geld naarCurafao. Het gerecht ontdekte achttien van die fictieve leningen, maar tot een echte veroordeling is het nooit gekomen. ANP sproeien. Volgens directeur C. Meijer beschikt slechts een ge- j ring aantal van de producen- ten over zoet water. „Helaas ja, j in Zeeland is het bijna overal ■zout. Voor de grond is het zeer slecht als je daarmee zou bere genen." Veel boeren wachten momenteel met rooien in de hoop dat de komende dagen wat milde buitjes vallen. Dat j zou de kluiterige kleigrond net I voldoende verzachten om de jj aardappels zonder al te veel schade binnen te halen. Dure grap Akkerbouwer D. Boonman uit Ovezande zet in op j medewerking van de natuur. Beregening is 'een dure 'lief- hebberij', ook al is zoet water voor hem geen probleem. „Ik i heb zelf geen apparatuur, dus zou ik een loonbedrijf moeten inhuren. Dat kost zo'n vier-tot vijfhonderd gulden per hecta re. Bij een opbrengst van tien J tot dertien cent per kilo aard- appelen is dat al gauw een flin- ke kostenpost. Elke cent is er één." Meijer waarschuwt echter 3 voor te lang uitstel. „Straks 1 krijgen we wellicht' veel regen I of wordt het koud. Dan zijn de oogstproblemen misschien groter dan nu." Het gesprek dat vij f vrouwen uit Srebrenica gisteren brachten aan Dutchbat-militairen die betrokken waren bij de val van Srebrenica heeft voor hen geen nieuws opgeleverd omtrent het lot van de duizenden weggevoerde moslimmannen uit het gebied. Fotomateriaal dat militairen overhandigden helpt de vrouwen geen stap verder bij hun pogingen te achterhalen wat er met de mannen is gebeurd. Het wordt weer een beetje als vroeger. Rijkswaterstaat wil meer zoet water de Oosterschelde in laten stromen zodat er weer een zone met brak water ontstaat. Herstel van het tij dperk van voor de bouw van de dammen kan de *1 natuur én de mosselsector ten goede komen. De Slowaak Jan Svorada heeft de zestiende etappe van de Ron de van Spanje gewonnen. De sprinter uit de Mapei-ploeg bleef in de etappe over 169 kilo meter van Gangas de Onis naar Santander in een massasprint de Duitser Wüst en de Italiaan Di Basco voor. De Zwitser Alex Zülle behield de gele leiderstrui. De Rus Pavel Tonkov, die al twee etappes in de Vuelta had gewon nen, stapte gisteren met een keelontsteking O af. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 19; sport 20 en 21. *J door Erik Hagelstein "j APELDOORN - Een in- jj tensieve, gezamenlijke vel bestrijding van suppor ts tersgeweld in het betaald voetbal is vanaf gisteren definitief een feit. De tijd waarin plannen voor een stevige aanpak uit vrees I voor de kosten bij de j KNVB of de clubs in de la de verdwenen is voorbij. dl :oi 3K De voetbalbond zal er strikt op toezien dat verregaande afspra ken die de afgelopen maanden zijn gemaakt met Rijk, politie, justitie en gemeenten worden dt! nageleefd. Een van de maatre- gelen is dat alle risicowedstrij- den 'in de regel' op zondagen vanaf half drie 's middags wor den gespeeld. KNVB-bestuurslid en Ajax- vooi'zitter Michael van Praag was gisteren in Apeldoorn een van de ondertekenaars van het 'Beleidskader bestrijding voet balvandalisme en -geweld voor risico wedstrijden'. Kern van het stuk is dat de afstemming en coördinatie tussen alle paxtijen moet worden verbeterd. Van Praag noemde het rapport „een historisch document.In het be leidskader staat exact beschre ven wat burgemeesters, korps beheerders, Commissarissen van de Koningin, KNVB, clubs, politie en justitie moeten doen om rellen te voorkomen en te be strijden. Iedereen heeft zich aan de afspraken gebonden, onder wie de burgemeesters van alle gemeenten waar betaald voet bal wordt gespeeld. Aanleiding voor het akkoord was de vechtpartij tussen fans van Ajax en Feyenoord bij Be- verwijk, waarbij een dode viel. Het KNVB-bestuur legt zich neer bij de afspraak dat risico wedstrijden 'in de regel' op zon dagmiddagen vanaf half drie worden gespeeld. Dat gaat de clubs geld kosten, omdat de li- ve-xützendingen van nogal wat wedstrijden door Canal Plus op de tocht komen te staan. „Het woord is aan de supporters en de clubs. Als we er met z'n al len in slagen de problemen aan te pakken zal er geen burge meester meer zijn die een wed strijd op een ander tijdstip laat spelen", aldus Van Praag. Ook politie en justitie hebben zich geconformeerd aan stevige afspraken. Voorzitter E. d'Hondt van het korpsbeheer dersberaad en politiechef C. Bakker van de Raad van Hoofd commissarissen stelden dat ex tra inzet van politiemensen no dig zal zijn. Volgens hen is dat een tijdelijke zaak. „Als deze maatregelen effectief worden kan het ons juist heel wat inzet schelen", aldus Bakker. Er komt een intensievere opspo ring en vervolging van voetbal vandalen, bijvoorbeeld via een betere uitwisseling van gege vens over relschoppers. Ook zijn afspraken gemaakt over het op leggen van stadionverboden en het weren van supporters die onder invloed zijn. GPD. Stof stuift op bij de oogst van bintjes nabij Wilhelminadorp. foto Dirk-Jan Gjeltema men en minder beschadigin gen oplopen. Wie geen zoet water heeft of geen extra geld wil neertellen voor beregening, dient volgens Bierens zeer voorzichtig te oogsten. Dat geldt zeker voor typische be- waarrassen als Bintje, Agria en Bildstar, die tot de volgende oogst op het bord van de consu ment belanden. „Die rassen liggen het gehele jaar door in de winkels en moeten dus goed bewaard kunnen worden. Ook boeren hebben er belang bij de schade te beperken. Een gave aardappel levert meer geld op", licht Bierens toe. Ook aardappelgroothandel C. Meijer BV in Kruiningen heeft aardappeltelers geadviseerd te van onze redactie binnenland UTRECHT - Om de werkdruk in het voortgezet onderwijs te ver lichten moet het aantal weke lijkse lesuren voor leraren daar worden teruggebracht van 28 naar 23. Dat stelde directeur R. van der Horst van de VVO (Ver eniging Management Voortge zet Onderwijs) maandag in Utrecht bij de opening van het voortgezet-onderwijsjaar. teringsplan voor het gehele on derwijs. waarbij de uitvoering wel tien jaar kan duren.Het zou naar Wolffensperger denkt „best wel eens kunnen zijn dat je drie miljard moet investeren in het onderwijs", waarbij hij zich ervoor hoedt concrete bedragen te noemen voor specifiek het voortgezet onder-wijs. Wel meent Wolffensperger dat de basisbekostiging op orde moet zijn, „en dat is die nu niet". ANP DEN HAAG - Het CDA wil van minister Van Mierlo (Buiten landse zaken) opheldering over de situatie rond de schepen van Smit Internationale die Iran al sinds 8 september vasthoudt. D66-voorman Wolffensperger noemt investeren in het onder wijs „net zo belangrijk als in vesteren in de infrastructuur". Het komende kabinet moet vol- g gens D66 komen met een inves- Zo wil CD A-buitenlandwoord voerder Verhagen weten waar om de Nederlandse zaakgelas tigde in Teheran -in strijd met internationale regels- geen toe gang krijgt tot de bemanning van de schepen. Ook vraagt hij Van Mierlo wanneer deze een of ficiële verklaring van Iran ver wacht over de reden van de ac tie. Iran heeft namelijk officieel ook maandag nog niet meegedeeld waarom het de drie schepen van Smit vasthoudt. De schepen van Smit liggen vast in de haven van Bandar Imam Khomeini. De 33-koppige bemanning, on der wie vijftien Nederlanders, mag niet van boord. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1