Schijnwerper op mooie provincie PZC Totaalpakket in toeristenwinkel Toeristisch Huis begin wandelroute hart Middelburg zeeland 19 Vakantiegangers en eigen inwoners kunnen genieten van Zeeland Verbeeld dinsdag 23 september 1997 Het Toeristisch Huis; promotiepaviljoen, expositieruimte en beoogd markant punt in Middelburg. fotografie Ruben Oreel Aan balies van onder meer VW en ANWB valt informatie in verlerlei vormen en over allerlei onderwerpen te vinden. door Jacques Cats Slechts op enkele plaatsen in het land wordt het toeristiseh- recreatief winkelaanbod zo samengebundeld aangebo den als nu in het Toeristisch Huis in Middelburg gebeurt in de inpandige winkel van ANWB, VVV en Streekvervoer. Het is het laatste resultaat van een samenwerkingsproces dat enkele jaren geleden is ingezet. Nadat er eerst op 59 plaatsen in het land AN WB-agentschap- pen waren geposteerd bij de VW, nam in een bescheiden aan tal steden de samenwerking intensievere vormen doordat ANWB en VW voordeurdelers werden. Per instelling bleven toch eigen balies en kassa's bestaan, een situatie waar het pu bliek niet altijd goed raad mee wist. Middelburg is nu de vierde locatie in het land waar de be drijfsvoeringen in elkaar zijn geschoven en de klant met een gecombineerd totaalpakket wordt tegemoet getreden. Met een flexibel in te zetten personeelsbestand kan er efficiënter worden gewerkt en kunnen dg kosten aanzienlijk worden te ruggebracht. En voor het publiek is het ook een stuk rustiger winkelen. Shop in shop De streekvervoersinstelling ZWN lift mee in de nieuwe con structie, vormt wel een aparte unit en heeft dus daarmee als het ware een shop in een shop. Henny Versluijs, die zich op het ANWB-hoofdkantoor in Den Haag bezig houdt met de ont wikkelingvan samenwerkingsverbanden, vindt de komst van de Streekvervoerspoot in de winkel een logische ontwikke ling. „Zo is alles op één plek verkrijgbaar. Bovendien: ANWB en VW staan ook voor mobiliteit, dus die uitbreiding sluit daar prima bij aan." Het terugbrengen van de wachttijd is een belangrijk onder deel van de verbetering van de dienstverlening die wordt na gestreefd. Versluijs: „Dat lukt goed in Middelburg." door Ab van derSluis Het rapport sloeg destijds in als een bom. Zes jaar geleden alweer presenteerde het adviesbureau RBOI het detail- handelsonderzoek 'Middelburg om de markt'. De conclusies schudden gemeentebestuur en ondernemers wakker. Bij on gewijzigd beleid zou Middelburg vijftien miljoen gulden van zijn jaaromzet aan Vlissingen verliezen. Zonder modernise ring kon dat verlies oplopen tot 26 miljoen gulden. Uit het onderzoek bleek dat bezoekers aan het centrum vrij wel allemaal de Lange (en Korte) Delft bezoeken, de Markt, de Langeviele en de Nieuwe Burg. Wat opviel is dat veel men sen die in de Lange Delft winkelen, niet verder gaan shoppen in de Langeviele. De onderzoekers concludeerden dat er ei genlijk maar twee belangrijke winkelstraten zijn: de Lange viele en dé Lange Delft. Mensen die een rondje willen lopen, kunnen dat niet. Rondwandelen in het kernwinkelgebied is onaantrekkelijk. Twee jaar later, in 1993, zag een vervolgstudie het licht. De Middelburgse middenstand verloor dat jaar tussen de tien en twintig miljoen gulden aan omringende plaatsen. De aanbe veling om het winkelcentrum compacter te maken, werd nog maals opgenomen in het evaluatierapport, maar ze werd nu vet onderstreept. „De noodzaak om deze uit te werken is nog groter", concludeerde het adviesbureau RBOI. Rondje De puzzelstukjes vielen dat jaar mooi op hun plaats. Het Wa terschap Walcheren was toen nog zelfstandig en wilde een nieuw kantoor bouwen, waardoor het Polderhuis beschik baar kwam. De werkgroep Toeristisch Huis (de Middelburgse en de Zeeuwse VW, de ANWB en nog wat toeristische clubjes) toonde meteen interesse. De gemeente stond daar niet onwel willend tegenover, Sterker nog, de plannen voor het Toeris tisch Huis kwamen het gemeentebestuur bijzonder goed uit. Immers, als zich een publiekstrekker zou vestigen aan het ein de van de Nieuwe Burg en winkels op de plaats van het hofje Onder den Toren, ontstond een mooi wandelrondje: Nieuwe Burg, Onder de Toren, Köorkerkstraat, Lange Delft. Voor het zover kwam, maakte Nederland in de hete zomer van '94 kermis met twaalf halsstarrige bewoners van het hof je On der de Toren. Een projectontwikkelaar die op de plaats van de huisjes een nieuw winkelcentrum met appartementen wilde bouwen, kreeg zowaar de hele Middelburgse samenleving over zich heen. Voorwaarde Het nieuwbouwplan ging in de ijskast, het hofje werd ver kocht aan P. H. van den Bos, ook eigenaar van het Toeristisch Huis. Dat was voor de ANWB bijna reden zich terug te trek ken uit het project. De ANWB had als voorwaarde gesteld dat het gebied rond het Polderhuis opgekrikt moest worden. Na stugge onderhande lingen besloot de organisatie toch te verhuizen, maar niet na dat er duidelijke toezeggingen waren over het aantrekkelij ker maken van de directe omgeving. Met de aankoop van het hofje, waarin Van den Bos winkeltjes en horeca wil vestigen, is aan die voorwaarde voldaan. Middelburg heeft twee vlie gen in een klap geslagen: het heeft in de vorm van het Toeris tisch Huis een publiekstrekker en het heeft z'n langverwachte wandelrondje gekregen. door Jacques Cats Architect Hans Slemmer van het Vlissingse bureau Wisse Tuinhof Slemmer BNA zou er bijna de handen voor in het vuur durven steken dal ner gens in het land de toeristisch- reereatieve mogelijkheden van een provincie zo veelzijdig op een en dezelfde locatie worden gepresenteerd als in het Zee land Promotie Paviljoen. Mor gen verricht Anneke van Dok - van Weele, staatssecretaris van Economische Zaken, samen met ANWB-hoofddirecteur Alex Nouwen de officiële ope ning van het Toeristisch Huis Zeeland, gesitueerd in de scha duw van de Middelburgse Ab dijtoren, de Lange Jan. Het gaat hier om een in het voormalige 'Polderhuis' en aanpalende percelen gecreëerd verzamelpand van organisa ties en instellingen, die nauw met de sector verpozing en ver tier te maken hebben. Het is de zetel van de tot Toeristisch Bu reau Zeeland omgevormde provinciale VW, biedt onder dak aan het geïntegreerde dis tributie-apparaat van ANWB, VW Middelburg en Openbaar Vervoer en het is tevens de werkplek voor cle organisatie van toeristische ondernemers RECRON, het recreatieschap Veerse Meer en het Breed Over leg Delta wateren. Verhaal Onverbiddelijke blikvanger is het promotiepaviljoen. Onder de titel 'Zeeland verbeeld' wordt via filmfragmenten, dia's, foto's,opstellingen en een vracht aan informatiemateri aal het verhaal verteld van een boeiende vakantieprovincie. De bezoeker zal bijna met een lantaarntje moeten zoeken naar voor vrijetijdsvierders toch belangrijke elementen als het strand en de zee. „Dat hoe ven we niet te promoten", vindt Slemmer. „Dat weet iedereen. Het gaat er vooral om de vele kanten van Zeeland te laten zien." Het architectenbureau waar van Slemmer deel uitmaakt is op tal van manieren betrokken bij het complex: de aanpassing van het Polderhuis, een schep ping van de bekende architect ir. J. F. Berghoef, bij het ont werp van de nieuwbouw, die werd gerealiseerd achter de ge spaarde gevels van de in de tra ditionele bouwstijl van de Delftse School opgetrokken gevels en bij de uitwerking en uitvoering van het paviljoen, waaiwoor Joos Nijsse, eertijds verbonden aan het architec tenbureau, de basis legde. Inspiratiebron De presentatie 'Zeeland ver beeld' dient tot algemene in spiratiebron. Rondstappend door een soort driedimensione- le folder krijgt de bezoeker, mondjesmaat ook in de Duitse taal, een globaal antwoord op wagen als: waar kan ik naar toe? wat zijn de mogelijkhe den? Voor detailinvullingen als: hoe kom ik er, wat zijn de openingstijden, de verblijfs mogelijkheden en de kosten, hoeft maar een enkel stapje verder te worden gezet naar de inpandige winkel. Daar liggen alle mogelijk informatiedra gers gereed. De presentatie bestaat uit twee hoofdonderdelen. Op de bega ne grond valt allereerst en ook in letterlijke zin oppervlakkig kennis te nemen van wat Zee land heeft te bieden. In een transparante matglazen vloer is een maquette van de provin Op een later tij ds tip zal het mo gelijk zijn om met de koptele foon ook naar specifiek Zeeuwse geluiden te luisteren, zoals die van het Zeeuws Or kest. Via een digitaal cultureel venster op Zeeland kan de be zoeker op Internet-achtige wijze aan allerlei detailinfor matie komen. De achterwand van die drukke beeldwal vormt een rustpunt: daar zijn in vit rines kunstvoor werpen en afbeeldingen te zien, recent vervaardigd of van archeologische waarde. Op de begane grond is voorts nog plaats voor wisselende presen taties. Waterland Neeltje Jans mag in de rij van exposanten het spits afbijten. In de kelderruimten komen thema's aan de orde die gaan over landbouw en visserij. Ook het Middelburgs verleden wordt aangestipt. Bij de pre sentatie is dankbaar gebruik gemaakt van het verbeelden van de oude stadwallen, waar van een deel bloot kwam bij het graven van een liftput. Zeeuwse geluiden Tot de interactieve elementen behoort de mogelijkheid om een 'aantal typische Zeeuwse geluiden thuis te brengen. Kin deren kunnen zich terugtrek ken in een ruimte die nader zicht biedt op de Zeeuwse on derwaterwereld. De weidsheid van de Zeeuwse natuur wordt zichtbaar gemaakt in een nage bootste observatiehut. Vier kij kers zien uit op dia's, waardoor het gevoel ontstaat dat je zo in het landschap blikt. Niet alles zal klaar zijn bij de officiële opening. Aan enkele onderdelen wordt nog gewerkt. Tot de intense beleving van Zeeland behoort ook het op snuiven van de zilte geur van de zee. Dat speciale luchtje moe ten de bezoekers voorlopig nog even ontberen. Het promotiepaviljoen kent geen speciale route. „Vrijheid, blijheid", zegt Slemmer van de presentatie. „Laat de mensen het maar ervaren." De totale tijdsduur van een bezoek zal gemiddeld dertig tot vijfen veertig minuten in beslag ne men. Maar er is voldoende ma teriaal om er veel langer te toeven. Een flitsend bezoekje aan de gratis toegankelijke, doorlopende Zeelandshow kan een kwartierje duren. Te druk? Omdat hij de uitwerking van de Zeeland Verbeeld-formule al leen nog in onderdelen kent is het voor Hans Slemmer tot het laatst toe nog spannend hoe het totaal overkomt. „Ook al zitten er rustpunten in, hebben we het ons wel afgevraagd: is het niet te druk? Maar uiteindelijk be paal je als bezoeker toch zelf wat je wil zien. Je zapt met je ogen. Is het te veel dan loop je door. Wij denken dat het geheel waanzinnig interessant is ge worden voor een heel breed pu bhek. Voor toeristen, eigen in woners en voor bedrijven die hier een vestigingsplaats over wegen. Het culturele deel zou ook educatieve functies kun nen hebben voor scholen. Slemmer woont en werkt al vijftien jaar in Zeeland. Maar nog dagelijks verbaast hij zich hoe mooi Zeeland is op allerlei gebied. De invulling van het concept van het Zeeland Pro motie Paviljoen in enthousias te samenwerking met een rijke verscheidenheid aan deskun digen op specifieke terreinen heeft hem nog eens extra op de feiten gedrukt. „Zeeland is ge woon een heerlijke provincie." cie verwerkt. Via een bedie ningstableau kan de platte grond van dit gewest tot leven worden gebracht; lampjes en vlakken lichten op en worden gekoppeld aan themagewijs in filmbeelden gevatte Zeeuwse locaties. Zelfs Goeree Overflakkee hoort er op de ma quette al een beetje bij. Een vooruitziende blik? „Och, het gebied paste mooi in de eilan denstructuur", geeft Slemmer als verklaring. Al wat op de vloermaquette als water wordt aangegeven is doorzichtig en biedt de nadere beschouwer een klein voorproefje van wat er te beleven is in de kelder ruimten, waar men zich - men lette andermaal op de dubbele betekenis - nader in Zeeland kan verdiepen. Vanuit die lager gelegen ruimten is ook een glimp op te vangen van wie er boven over de provinciekaart schuifelt. Dat heeft inmiddels wat kritische opmerkingen ontlokt die reppen van genante blikken onder rokken. „We denken dat het erg meevalt", doet Slemmer sussend. „De da mes hebben genoeg land om op te staan." Een lange gang, ook wel aange duid als zuilengalerij, ver beeldt de in Zeeland te bezoe ken attracties. Presentaties van diverse publiekstrekkers zijn verwerkt in transparante, op paalhoofden geplaatste ku busjes. Een diavertoning lokt het publiek al op afstand naai de entreehal van het voormali ge Polderhuis. Via twaalf mo nitoren doen 1200 dia's en di verse videobeelden Zeelands kunst en cultuur uit de doeken. In de glazen vloer kan de toerist direct op een kaart van Zeeland zien waar hij of zij naartoe wil; ook vanuit de kelder kunnen de maquette én de bovengrondse bezoeker worden bekeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19