Boerenwensen worden gehoord PZC Veerse kreek door fout leeggepompt Inzet burgemeester voor meer toezicht in wijk Dauwendaele Zestig jaar geleden in Poerwokerto Zes jaar geëist in cocaïne-zaak Hoop op geld EU nog niet vervlogen Kerkorganist ridder zeeland 13 Landinrichtingscommissie Walcheren aan de slag Walkman weg tijdens sporten Mercedes gestolen in Domburg Arsenaal adopteert pijlstaartrog Hond gewond bij aanrijding Tekentalenten winnen prijs Drankrijders krijgen bekeuring Hardrijders gesnapt Informatie over niet-aangeboren hersenletsel Radarcontrole in Sint Laurens dinsdag 23 september 1997 door Maurits Sep VLISSINGEN-De Landinrich tingscommissie voor de ruilver kaveling van Walcheren gaal de wensen van grondeigenaren die in hel ruilverkavelingsgebied wonen inventariseren. Boeren en particulieren die grond bezit ten, kunnen aangeven of zij hun huidige percelen willen behou den, of zij andere gronden op het oog hebben en waarom zij die willen hebben. Op speciale wenszittingen, die in oktober en november van dit jaar worden jehouden, kunnen betrokkenen urn wensen toelichten. Zij krij gen daarvoor een uitnodiging. De ruilverkaveling op Walche ren is zo ver gevorderd dat de Landinrichtingscommissie kan beginnen met het opstellen van het Plan van Toedeling van de gronden. ,,We willen mensen stimuleren daar zelf over na te denken", verklaart J. de Regt van de Dienst landelijk Gebied en projectleider van de ruilver kaveling. „Zij moeten reageren vanuit hun eigen bedrijfssitua tie. Waar willen zij gronden hebben? En wat voor soort grond willen zij? Op Walcheren MIDDELBURG - Uit een niet afgesloten kleedruimte van het sportcomplex aan de Kruitmo- lenlaan in Middelburg is een walkman ter waarde van hon derd gulden en geld gestolen. De spullen zijn eigendom van een 21-jarige Middelburgse, die op het moment van de diefstal aan het sporten was. DOMBURG - Van een parkeer plaats aan de Beatrixstraat in Domburg is tussen zaterdag avond half zeven en zondag middag half drie een antraciet- grijze Mercedes 124 Coupé gestolen. De waarde van de wa gen is zestigduizend gulden. Het kenteken van de Mercedes is HB-K401. liggen namelijk heel veel grond soorten op een klein gebied." „De ruilverkaveling is toch al niet gemakkelijk", vervolgt De Regt. „Mensen kunnen daarom zelf het beste aangeven wat zij willen. Zij hebben immers een bepaalde bedrijfsfilosofie. Mis schien zijn ze hun bedrijf wel aan het ombouwen. Wij weten zoiets niet. Het past trouwens ook helemaal in deze tijd om mensen te vragen wat ze wil len." Toedeling Als alle betrokkenen hun wen sen hebben ingediend en toege licht op speciale zittingen van ongeveer twintig minuten die in oktober en november worden gehouden, gaat de Landinrich tingscommissie in conclaaf met deskundigen van het Kadaster en de Dienst Landelijk Gebied om een Plan van Toedeling te maken. Daarin worden de gron den in het ruilverkavelingsge bied verdeeld over de belang hebbenden. Het Plan van Toedeling wordt medio 1999 ter- inzage gelegd. Dat Plan van Toedeling moet voldoen aan speciale richtlijnen die zijn vastgesteld door Gede puteerde Staten van Zeeland en de Centrale Landinrichtings Commissie. Andere randvoor waarden waaraan de toedeling moet voldoen, staan in de ge meentelijke bestemmingsplan nen en in de Landinrichtings wet. De landschappelijke en cultuurhistorische elementen van het gebied spelen ook een rol. Verder moet uiteindelijk een doelmatige gebruiksverkave- ling ontstaan en dus zullen de kosten evenzeer worden meege nomen bij de afweging of wen sen vervuld kunnen worden. Puzzel .Mensen moeten echter niet van tevoren al denken dat hun wen sen toch niet worden gehono reerd", waarschuwt De Regt voor te veel scepsis. „Bij het op maken van de puzzel zeggen wij wel wat kan en wat niet kan. Misschien kan er veel meer dan gedacht." Nadat het Plan van Toedeling medio 1999 ter inzage is gelegd, worden de binnenge komen reacties op het plan ver werkt. Het definitieve Plan van Toedeling zal dan in het jaar 2001 worden vastgesteld. Door een fout in het pompgemaal is het waterpeil in het Veerse Meer zestig centimeter onder het normale niveau gezakt. foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf VEERE - Het waterpeil in de Veerse kreek en vesten is afgelopen weekeinde door een technische storing aan het gemaal Oost watering bij Veere tot ver beneden het streefniveau gedaald. Het gemaal sloeg in de nacht van vrijdag op zaterdag automa tisch aan om enkele centimeters water weg te pompen. De installatie bleef echter de hele nacht doorpompen, tot een werk nemer van waterschap Zeeuwse Eilanden het euvel ontdekte. Hij heeft de pomp af gezet. Het kwaad was toen al geschied. Het wa terpeil was gezakt tot 1,80 meter onder Normaal Amsterdams Peil (NAP), terwijl 1,20 meter min NAP normaal is. Het wa terschap onderzoekt de oorzaak van het mankement. Tot op heden is die niet ge vonden. Ook het alarmeringssysteem van het gemaal aan het Veerse Meer werkte niet. Het gemaal Oostwatering werkt volauto matisch, zoals praktisch alle pompinstal- laties van het waterschap Zeeuwse Eilan den. Problemen doen zich daarbij zelden voor. Momenteel bekijkt het waterschap of het noodzakelijk is extx-a water op de Veerse kreek en vesten toe te laten, om het water peil kunstmatig te verhogen. Dat is geen gemakkelijke opgave. Het is nauwelijks mogelijk water uit de achter liggende polder te halen, omdat het wa terpeil daar (jan te laag wordt. Ook water uit het nabijgelegen Veerse Meer is niet geschikt. Dat is te brak. Mogelijk biedt de natuur een oplossing. Gestegen Sinds zaterdag is het peil in de Veerse kreek en vesten al met tien centimeter ge stegen tot 1,70 meter beneden NAP Dat water komt onder de dijk door, via de zou te kwelwaterstromen. Het gemaal Oost- watering sloeg vrijdagnacht automatisch aan, omdat het waterpeil ook was geste gen door kwelwater. Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil snel een oplossing vinden. Het lage water niveau kan invloed hebben op de bebou wing en de natuur, al gaat dal niet zo snel. VLISSINGEN - Bij het Arsenaal in Vlissingen heeft een veer tig centimeter lange pijlstaartrog een liefdevol onderkomen gevonden. Als klein roggetje kwam het beest bij het Neder lands Instituut voor Oecologisch Onderzoek in Yerseke te recht, waar hij met de hjüid gevoerd werd. Bij het NlOOgroei- de de 'troetelrog' echter uit zijn behuizing. In Het Arsenaal wordt de rog morgenmiddag, woensdag, tus sen jonge hondshaaien geplaatst. Vanwege de gi ftige stekel op zijn staart kan de rog niet tussen de stekelroggen in het aan- raakbassin, al vindt hij het heerlijk over zijn buik te worden geaaid. Ook voor de mens is de stekel, die de rog gebruikt als hij zich bedreigd voelt, gevaarlijk. Een pi-ik kan naast verlammingen zelfs de dood tot gevolg hebben. Tijdens het transport worden dan ook de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. HULST - Een 23-jarige autobestuurder uit Nieuw-Namen heeft zondagavond in de Hontenissestraat in Hulst een grote zwarte hond aangereden. De hond. die er na het ongeluk ijl- lings vandoor ging, is gezien de klap waarschijnlijk zwaarge wond. De koplamp van de auto sneuvelde. De eigenaar van de hond is onbekend. VLISSINGEN - Vier jeugdige prijswinnaars van een teken wedstrijd van de Koninklijke Schelde Groep gaan op zater dag 27 september naar het newMetropolis in Amsterdam. Het newMetropolis is het nationale publiekscentrum voor weten schap en technologie. Drie meisjes en één jongen in de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar hebben tijdens de Nationale Vlootdagen de beste teke ningvan 'hun mooiste schip' gemaakt. De Koninklijke Schel de Groep probeert de jeugd te interesseren voor techniek in het algemeen en voor scheepsbouw in het bijzonder. NewMe tropolis heeft als doel bezoekers van alle leeftij den te stimule- i-eninhunbelangstelling voor wetenschap, technologie enin- dustrie. Een bezoeker kan verschillende experimenten uitvoeren en een expositie bezoeken. Op de tentoonstelling worden de thema's interacties, technologie, energie, weten schap en mens behandeld. TERNEUZEN - Op de Oostelijke Veerhavenweg in Breskens i-aakte in de nacht van zondag op maandag een 25-jarige au tobestuurder uit Breskens als gevolg van overmatig alcohol gebruik van de weg. Hij reed vervolgens tegen een boom en belandde in de sloot. Hij bleek bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken të hebben. De man kreeg een dagvaarding uitgereikt, zijn rijbewijs werd ingenomen en hij kreeg een rijverbod van zeven uur opgelegd. Ook een 29-jarige motorrijder uit Beveren (België) die over het Godsplein in Hulst reed, werd voor rijden onder invloed gedagvaard. Bovendien kreeg hij een rijverbod van tien uur- opgelegd en werd zijn rijbewijs ingevorderd. Hij had vier maal de toegestane hoeveelheid gedronken. Tenslotte werd op de Grote Kreekweg, ook in Hulst, een 23-ja- rige autobestuurder uit Sint Niklaas (België) met ruim 1.1 promille alcohol in zijn bloed aangehouden. VOGELWAARDE - Uit een radarcontrole zondagavond op de Provincialeweg bij Volgelwaarde bleek dat ruim twintig pro cent van de passanten te hard reed. Van de 1800 langsgekomen bestuurders reden er 364 harder dan de toegestane tachtig kilometer per uur. Eén automobilist reed 137 kilometer per uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG-Burgemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek van Middelburg gaat praten met de politie om er-voor te zor- j gen dat de openbare veiligheid in de wijk Dauwendaele optimaal wordt. Hij zegde dit maandagavond toe tijdens een TERNEUZEN - In het Terneu- zense ziekenhuis De Honte wordt zaterdag 11 oktober een informatiemarkt gehouden over niet-aangeboren hersen letsel. De bijeenkomst in het ziekenhuisrestaurant duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Aan de informatiemarkt nemen diverse deskundigen deel, zoals gespecialiseerde artsen en me dewerkers van het Hersenlet selteam Zeeland en het revali datiecentrum. Neuroloog G. Mastenbroek van het Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen geeft uitleg over medische aspecten. SINT LAURENS - Bij een snel heidscontrole op de Noordweg in Sint Laurens zijn maandag 155 bestuurders betrapt. In totaal passeerden tussen 6.30 en 190 0 uur 315 4 voertuigen d e radar. Ter plaatse geldt een maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. MIDDELBURG Wandeltocht - De Middelburgse Turnvereniging 1969 houdt op zaterdag 4 oktober weer de j aar- lijkse Herfstwandeltocht. De afstanden die gelopen kunnen worden zijn vijf, tien, vijftien en dertig kilometer. De langste tochten van vijftien en dertig ki lometer brengen de wandelaars over heel Walcheren. De korte tochten blijven rond Middel burg. Starten kan van half ne gen tot tien uur voor de lange af standen en van half negen lot drie uur voor de korte routes. Vertrekplaats is sporthal De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg. bewonersbijeenkomst. De bur gemeester waarschuwde voor te veel optimisme. „De politie heeft een lastige taak en die las tige taak is niet afgenomen. Burgers zijn ook veeleisender geworden. Voor de politie is dat niet altijd even makkelijk." Het college kreeg een files aantal opmerkingen te horen over het kapot gooien van ruiten van scholen in de wijk, het illegaal storten van huisvuil bij de Meanderflat, mensen die fietsen in het winkelcentrum, fietsers in het voetgangerstunneltje on der het spoor en verkeer dat te snel rijdt over de rotonde op de Torenweg. De burgemeester er kende het probleem dat de poli tie niet altijd op tijd ovefal aan wezig kan zijn, maar hij wees er ook op niet iedereen zich aan nor-men en waarden houdt. De burgemeester zei veel te ver wachten van de nieuwe stads wachten. Het nieuwe project is een aantal maanden geleden van start gegaan. In Middelburg zijn er nu tien actief. Dat moe ten er uiteindelijk veertig a vijf enveertig worden. Mr. Spahr van der Hoek beloofde dat een aantal van hen toezicht gaat houden in Dauwendaele. „Maar ook zij worden niet altijd even heus bejegend." De stadswach ten krijgen vooral een signale rende functie. Als zij overtre dingen constateren, moeten zij de politie waarschuwen. Wethouder P. M. Bruinooge maakte bekend dat de school aan het Vromoldsland binnen kort gesloopt gaat worden. Daarvoor in de plaats komen negentien woningen. Hij be loofde bovendien maatregelen om op te treden illegaal gestalde caravans in de Meanderhof. Illegaal afval Wethouder J. C. van Dijk- Sturm op haar beurt zegde toe dat de gemeente laat onderzoe ken hoe het illegaal dumpen van afval kan worden tegengegaan in die omgeving. Ze denkt aan het ondergronds storten van huisvuil. „We zoeken naar een systeem dat alleen voor bewo ners toegankelijk is en niet voor- anderen." Van Dijk-Sturm ver telde verder dat zij waarde blijft hechten aan wijkondersteu- ningspunten. Een suggestie vanuit de zaal dat ze wellicht gesloten worden, wees zij krachtig van de hand. „Er is zelfs een plan om de wijkonder- steuningspunten uit te breiden, bijvoorbeeld met de politie." Het zestigjarige echtpaar Lentze-Blaauw kwam in 1951 naar Middelburg. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - In Poerwokerto op Java leerden ze elkaar in 1934 kennen. E. Lentze werkte bij de drukkerij J. D.de Boer en H. W. Blaauw bracht regelmatig druknrateriaal voor een mode tijdschrift naar hem toe. Drie jaar later trouwden zij in Tegal. „Waardoor ik verliefd werd op haar? Zij werd verliefd op mij", reageert E. Lentze ad rem. „Maar jij vroeg mij ten huwelijk. Ik moest toch even nadenken voordat ik ja zei, want ik had keuze uit heel wat mannen." Zestig jaar geleden trouwden zij in Tegal. Zaterdag vierden zij in het Middelburgse Jacob Roggeveenhuis, waar zij in een aanleun woning wonen, hun 60-jarige huwelijk. „Er waren lekkere Indi sche hapjes en heel veel mensen. We zijn Indo's, vandaar die hap jes. Ik heb anderhalf jaar Jappenkamp overleefd. We zijn in 1951 naar Holland gegaan, direct naar een woning in Dauwendaele", zegt de 83-jarige Lentze, die tot zijn 65e jaar administrateur is geweest bij de gemeente Middelburg. Mevrouw Lentze-Blaauw is 80 jaar. Zij zorgde voor de kinderen en maakte voor 'iedereen' kleren. Ze is energiek. „We hebben het hier in de Buitenruststraat ook erg naar onze zin. Vroeger had ik mijn handen vol aan het naaiwerk en de opvoeding. Nu kan ik nog meer genieten." door E s Haan DEN HAAG - Voor het Haagse gerechtshof is maandag in ho ger beroep een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van zes jaar geëist tegen een 35-jarige nran uit Nootdorp en zijn 45-ja- rige medeverdachte. Zij worden verdacht van het distribueren van twintig kilo cocaïne die naar Vlissingen waren gesmok keld. De Middelburgse recht bank had de Nootdorper eerder tot vijf jaar onvoorwaardelijk veroordeeld terwijl zijn metge zel toen zes jaar kreeg. Beide verdachten ontkenden gisteren schuld. Op 10 december vorig jaar trof de douane van Vlissingen de co caïne aan in een container. Die was gewild met kokosnoten waarin de drugs zaten verstopt. Het OM startte daarop in het ge heim een onderzoek, dat uitein delijk in januari van dit jaar tot arrestaties leidde. Een 25-jarige Amsterdammer die door de Middelburgse rechtbank tot drie jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf werd veroordeeld ging niet in hoger beroep. Hij was wel aanwezig op de zitting, maar nu als belangrijkste getui ge. De container was afkomstig uit Paramaribo en was geadres seerd aan het SHR, het Suri naams Handelscentrum waar van de 35-jarige verdachte eigenaar is. Hij verklaarde dat hij in eerste instantie niets met de kokosnoten te maken wilde hebben, waardoor zij'in de ha ven bleven -liggen. De andere verdachte werd daarom door de verzender van de drugs vanuit Suriname naar Nederland ge stuurd om een loods te regelen waar de partij kon worden op- Hierbij werkte hij samen met de 25-jarige die gis teren getuigde. De twee ver dachten ontkenden gisteren te weten dat het om meer dan al leen kokosnoten ging, ondanks de verklaring van de getuige. Volgens de aanklager werd de 25-jarige door de 35-jarige ver dachte gebruikt om de vuile klusjes op te knappen, wat ze hem zwaar aanrekende. De zaak van de ander was eenvou diger, hij werd op heterdaad be trapt. De advocaten Doedens en Spong draaiden het om. Zij be nadrukten de enorme rol die de 25-jarige had gespeeld in de drugszaak en stelden dat hun cliënten juist het slachtoffer waren. Het Hof doet uitspraak op 6 ok tober. door René Hoonhorst BRUGGE - De provincies. Zee land, Oost- en West-Vlaanderen mogen ook in de toekomst blij ven hopen op Europese subsi dies. Door de uitbreiding van de Europese Unie met enkele lan den uit het voormalige Oostblok zullen de rijkere landen minder bijdragen uit Europese subsi diestromen ontvangen. Door grensoverschrijdende samen werking - en omdat het niet om torenhoge bedragen gaat - kan de Euregio Scheldemond over enkele jaren toch af en toe nog meepikken uit de ruif van 5B- gelden, Interregsubsidies en an dere Europese potjes, verwacht het West-Vlaamse Europarle mentslid R. Chanterie. Chanterie zei dat maandag tij dens de vergadering van de Scheldemondraad in Brugge. Voor provincies als het Neder landse Flevoland en het Belgi sche Henegouwen zullen de subsidiekranen binnenkort worden dichtgedraaid, denkt het Europarlementslid. „Naar die provincies is de laatste jaren zoveel geld heen gegaan dat ze nauwelijks nog projecten kun nen bedenken om het aan te be steden. Door de uitbreiding van de Unie zullen die geldstromen naar rijkere landen het eerst op drogen en zal een verschuiving naar het zuiden en oosten plaatsvinden." De drie provincies die samen werken in de Scheldemondraad blijven volgens Chanterie kans maken op aanvullende Europe se bijdragen. Om met succes een beroep te doen op 5B-gelden of Interregsubsidies moeten na tionale, regionale en lokale overheden wel bereid zijn om mee te helpen met de financie ring. Vooral de regering van de Vlaamse Gemeenschap laat het op dat gebied nogal eens afwe ten, lieten Oost- en Wesl- Vlaamse gedeputeerden weten. Vlaams veto Zo is de Oost-Vlaamse gedepu teerde P. Wille nog steeds laai end dat de Vlaamse Gemeen schap op het laatste moment haar veto uitsprak over ontwik kelingen op het gebied van re gionale televisie. De Oost- Vlaamse zender AVS, die samen met de Zeeuws-Vlaamse ZVT het (Zeeuws-)Vlaamse grensge bied wil bestrijken, is daar voorlopig de dupe van. Wille pleitte overigens ook voor actie ve samenwerking tussen de drie Scheldemondprovincies. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De 71-jarige F. M. de Keizer uit Middelburg is koninklijk onderscheiden. Lo co-burgemeester P. M. Bruinoo ge speldde henr zondag de ver sierselen op die horen bij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau. De Keizer is meer dan dertig jaar organist geweest. Hij toonde zich blij verrast met de onderscheiding. „Dit kwam voormij totaal uit de lucht vallen." De Keizer was van '64 tot heden organist in de Nieuwe Kerk te Middelburg en tweede organist in de Oostkerk. Sinds '72 was hij eerste organist in de Oostkerk. Dertig jaar lang begeleidde hij de adventsdiensten in de Nieu we KerkNaast zijn werk als or ganist hield De Keizer zich be zig met restauratie, aanschaf en plaatsing van orgels. Hij deed dat niet alleen in Middelburg, maar in de hele provincie. Voordat De Keizer naar Middel burg kwam, was hij ook al actief op het gebied van orgels bespe len. Tussen '52 en '64 was hij wijkbezoeker in de NH-kerk in Rotterdam Charlois, tweede or ganist in de 'oude' hervormde kerk en begeleider van het jeugdkoor. Zondag nam hij offi cieel afscheid als organist. Ach ter de schermen blijft de Mid delburger actief. „Ik blijf het verkeer regelen rond het orgel", zei hij. De Keizer blijft verant woordelijk voor klein onder houd. „Ik blijf studeren en af en toe als tweede organist spelen." F. M. de Keizer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13