Smet op de eenheid van de natie Een taal die past bij wie haar hanteert Toeval en intuïtie bepalen werk van Van Sparrentak zeeland Drumcorpsen Middelburg strijden om nationale titels NATIONALE DIERENSHOW '97 Het leukste dierendagje uit! LEZERSKORTING: fl. 3,50 p.p. kunst cultuur dinsdag 23 september 1997 door A. J. Snel Te Velsen werd op 30 april van dit jaar een koe geschoren. Het dier was vervaardigd van stevig karton. Haar nier was een ballon die met scheerschuim werd ingesmeerd. Dat moest er met een scheermes afgehaald worden. Klapte de ballon, dan kreeg de scheerder een strafpimt. Leden van het vorstenhuis stonden erbij en ke ken ernaar. Zij waagden zich niet aan deelname. Maar aardig was het. Met hun aanwezigheid sanctioneerden zij het kantklossen en zakslaan door heel het land en bevorderden aldus de een heid van de natie. Dat zag je zo. En nou komt royalty-watcher Fred Lammers met een boek waarin hij be weert dat de koningin en de prinsen het helemaal niet leuk vinden, al dat gedoe op Koninginnedag. Sterker, nog, ze ervaren de demonstraties koekhappen en stokvisgooien als be ledigend. Schrijft Lammers. De prin sen hebben te lijden aan een toene mende afkeer van de manier waarop de verjaardag van hun oma gevierd wordt en koningin Beatrix zou er ook al niet veel aan vinden. Die visie van de royalty-watcher moet hard zijn aangekomen bij de burge meesters Peper van Rotterdam en Van der Munnik in Tholen. Peper liet vijf j aar geleden op Koninginnedag weten dat de vorstin het geweldig naar haar zin had gehad en dat hij zelf ontroerd was. Van der Munnikzei vorig jaar dat de koningin in een opperbest humeur was geweest tijdens een bezoek aan zijn prachtgemeente. Er zijn, als Lammers het bij het rechte eind zou hebben, diverse conclusies mogelijk: de koningin en haar gevolg draaien ie dereen, inclusief de eerste burgers in dit land, een rad voor ogen. Of de bur gemeesters lopen na afloop een beetje te j okkebrokken omdat ze hun ingeze tenen niet kunnen verkopen dat de de monstratie met oude blusapparatuur voor het vorstenhuis een te geringe amusementswaarde heeft gehad. Het is allemaal maar moeilijk te gelo ven. De beweringen in'Koningin Bea trix: een instituut' kunnen tot ernstige depressies leiden in kringen van Oranjegezinden. Hun illusies gaan dan misschien niet aan diggelen, er worden wel lelijke krassen op ge maakt. Natuurlijk zullen geestdrifti- gen volgend jaar weer hard aan de slag gaan om een prachtige stoet van watergeuzen in beweging te krijgen. En uiteraard zullen voorafgaand aan de festiviteiten borduurnaald en fi guurzaag weer nijver worden gehan teerd. Maar aan gevoelige zielen zal het van nu af blijven knagen: vinden de Oranjes dit nou echt mooi, of lopen Willem-Alexander, Koninginnedag 1996, Sint Maartensdijk: volgens royalty-watcher Fred Lammers verbergt de kroonprins onder zijn enthousiaste lach een ge voel van afkeer voor de Oranjedag-bezigheden. foto Pieter Honhoff ze alleen maar te denken dat ze thuis veel fraaiere voortbrengselen uit de sector kunstnijverheid hebben? Kijk, dat zijn vervelende vragen, die de mooie dag op voorhand iets van de glans van weleer ontnemen. Of die achteraf een andere kijk geven op het foto-album waarin te zien is hoe het hof van Jacoba van Beieren op Tholen herleefde dan wel hoe prinsen zich in genomen toonden met een zak aard appels. Het ware te wensen dat de op rechte vierders van Koninginnedag het geschrift van Lammers maar zo gauw mogelijk vergeten en zich con centreren op de sterke argumenten voor voortzetting van de traditie. Voor lieden met een positieve instel ling zijn die zeker voorhanden. Zaklopen Om te beginnen is Koninginnedag voor kroonprins Willem-Alexander de gelegenheid bij uitstek om zich op de hoogte te stellen van de beweeg lijkheid van het Nederlandse kind. De toekomstige koning zei onlangs dat het hem zorgen baarde dat daaraan op school te weinig aandacht wordt be steed. Het is aanbevelenswaardig hem jaarlijks een oordeel te laten vellen over de vraag of het zaklopen en paal- knuppelen nog voldoende op niveau plaatsvindt. De festiviteiten bieden voorts een kans bij uitstek nog eens terug te blik ken naar de tijden dat de delen van dit volk zich onderscheidden door de kle derdracht. Zelden ziet men zoveel kanten mutsen en boezeroenen als op Koninginnedag. Een uitgestorven ambacht beoefenen is al heel wat, maar welk een oogstrelende taferelen levert dat niet op als het wordt gedaan door een persoon met de geëigende dophoed op. Voor de allochtonen in dit land is 30 april een dag om in de agenda te note ren. Wie in versneld tempo wil inbur geren, aanschouwe de festiviteiten en verschafte zich inzicht in de ziel van de Nederlander. Een aanrader is de cultuuruiting die te Kamerik wel op het programma staat: hetkoesehijten. Daarbij wordt een koe losgelaten op een weiland dat in vakken is verdeeld. Door een nummer te kopen, kan wor den ingezet op een vak. Het winnende vak is dat waar de koe haar vlaai de poneert. Het gaat hier om een vorm van vermaak die zicht geeft op wat dit volk ten diepste drijft. Waarbij het koeschijten nog van een extra dimen sie wordt voorzien door de Dierenbe scherming die zich verzet tegen het feit dat hier afbreuk wordt gedaan aan de intrinsieke waarde van het rund. Zo valt iets te leren over de plu riforme samenleving. Voeg bij zo'n ta fereel een uurtje tekstverklaring, uit gaande van het lied 'In een groen, groen, groen, groen knollen-knollen land' en zelfs een Eskimo doorgrondt het leven van mens en dier in Neder land. Assertief Het wil er maar heel moeilijk in dat de leden van het vorstenhuis geen plezier zouden beleven aan die dag waarop het ene deel van de natie zich in bas sins vol water laat donderen, terwijl het andere deel zich wentelt in leed vermaak. De koningin en de prinsen hebben vast wel voldoende gevoel voor humor om te kunnen genieten van de koppeling van histoiïe en he den die gestalte krijgt in de formatie van optochten, het versieren van bio bakken en het snuffelen op markten vol lompen en metalen. Trouwens, waarom zou koningin Beatrix het niet allang hebben laten weten als ze het allemaal maar prut vindt. Volgens Fred Lammers gedraagt ze zich ten paleize uitermate assertief en weet ze de sloddervossen in haar staf geducht de waarheid te zeggen. Die constate ring' valt maar moeilijk te rijmen met de bewering dat de vorstin maar doet alsof als ze een fraai houtsnijwerk toelacht. Die Lammers moest maar eens tot an dere gedachten gebracht worden. Misschien kan hij daartoe volgend jaar in de voor het vorstelijk bezoek uitverkoren gemeente worden ingezet bij het dwergwerpen. Als projectiel. Dan komt hij er wel achter hoe op recht geamuseerd het vorstenhuis kan reageren. MIDDELBURG - Drie Middel burgse drumcorpsen nemen za terdag 27 september deel aan de Drum Corps Holland kampi oenschappen in Utrecht. Blue Spirit Bugle Corps; Juliana Drum Bugle Corps en Johan Friso zijn de Zeeuwse vertegen woordigers op de Nederlandse kampioenschappen. Blue Spirit Drum Bugle Corps zal voor het tweede jaar uitko men in de hoofdklasse. De show bestaat dit jaar uit soundtracks van de films The Rock, Twister Braveheart en Independent Day. In de tweede klasse doel Juliana Drum Bugle Corps mee met de nummers Happy1 Days, My Favorite Things, Au- tumn Leaves en If I could react you. Het Drumcorps Johan Fri- so, de jeugdafdeling van Juli ana, neemt met muziekthema's uit de Muppetshow deel aan de jeugdkampioenschappen. (Advertentie) Op zaterdag 27 en zondag 28 septem ber a.s. vinat in de Brabanthallen te 's Hertogenbosch de 13e editie van de Nationale Dierenshow 1997 plaats. Duizenden bekende en bijzondere huisdieren laten zich op ruim 20.000 m2 bewonderen en aanraken. U kunt genieten van wer velende honden-, paarden-, en scha penshows. Daarnaast zijn er presenta ties van o.a. katten, valken, kleindieren, vogels, zeldzame huisdierrassen, aqua ria, terraria, exotische zoogdieren en grotere boerderijdieren. Ook zijn er tal van kinderdoe-activiteiten waarbij het dier centraal staat. Tegen inlevering van deze A-bon aan de kassa ontvangt u een korting van fl. 3,50 op de toegangsprijs van fl. 15,00. (max. 2 personen per bon) Geldt niet in combinatie met andere kortingen. Voor meer informatie kunt u bellen: 073-6293911 Galerie Esprit in Clinge opent seizoen met overzichtstentoonstelling door ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - Voor de Mid delburgse kunstenaar Gilles van Sparrentak is schilderen iets wat onbewust moet plaats vinden. Een schilderij mislukt zodra hij probeert te beredene ren waarmee hij bezig is. „Je moet je wil helemaal uitschake len. Ik begin niet bewust aan een schilderij. Als ik ineens merk dat ik bezig ben, dan is het goed. En als ik vervolgens merk dat ik gestopt ben, dan heb ik een goed schilderij gemaakt. Maar denk ik halverwege: 'Dit wordt wel wat', dan kan ik het doek beter meteen weggooien." Van Sparrentak exposeert zijn werk op het ogenblik in zi jn ate lier in de Gravenstraat, ofte wel lokaal 7 in het gebouw van de Middelburgse Atelier Stichting. Aan het eind van de maand moet hij daar weg, want hij heeft de huur opgezegd. Tot die tijd laat hij een overzicht zien van werk dat hij het afgelopen jaar heeft gemaakt. Materiaal Aan de wand hangen grote, ab stracte schilderijen, op een tafel staan 288 beschilderde lucifer doosjes, op de vloer staan be schilderde tegels en een aantal doorzichtige potten gevuld met verfafval. Elk materiaal kan van pas komen bij het maken van een kunstwerk, vindt Van Sparrentak. „Dus ook het verf- schraapsel dat overblijft als ik een schilderij heb gemaakt." Bij het veivaardigen van veel van zijn werken speelt het toe val een belangrijke rol. Sommi ge van zijn schilderijen zijn ge maakt door twee met verf besmeurde helften van de on dergrond tegen elkaar te druk ken. Dat is geen garantie voor een goed schilderij, beseft Van Sparrentak. Drie van de vier werken die zo ontstaan be schouwt hij als mislukt. Hoe hij dan bepaalt wanneer iets wel is gelukt? „Als iets plotseling be tekenis blijkt te hebben. Als ik vaststel dat iets meer is dan verf op een oppervlak. Van een groot schilderij moet elke vierkante centimeter goed zijn. Is er maar een klein plekj e op het schilderij dat me ergert, dan begin ik op nieuw. Want alleen dat plekje bijwerken, dat lukt nooit." „Op een gegeven moment ben ik klaar en denk ik: 'Je bent een klootzak als je er nu nog wat aan verandert.' Dan is het goed schilderij. Echt beredeneren kan ik dat niet. Mijn werk komt intuïtief tot stand. Met schilders als Rembrandt of Mondriaan ging het echt niet anders. Zij stopten ook als ze dachten: 'Nu klopt het helemaal.' En waarom klopte het? Omdat ze dat intuï tief zo aanvoelden. Van Sparrentak gaf een baan als industrieel ontwerper op om kunstenaar te worden. Hij zegt zijn werk 'voor anderen' te ma ken, maar doet weinig moeite om het aan de man te brengen, Ook beweegt hij zich niet in kunstenaarskringen. „Ik werk elke dag en verder niks.Het re sultaat is ernaar, merkt hij zelf cynisch op, want in de eerste week is zijn expositie nauwe lijks bezocht. „Mensen hebben nog nooit van me gehoord." Genummerd Toch heeft hij opmerkelijke uit nodigingen verstuurd: genum merde kaartjes door hemzelf opgeschilderd. Het is een serie kunstwerkjes, net als zijn luci ferdoosjes, zijn potten verfafval en bepaalde reeksen schilderij en waarin hij eenzelfde procédé herhaalt. „In die serieproductie is toch weer de industrieel vormgever te ontdekken. Zo'n luciferdoosje staat niet op zich zelf, maar is deel van een geheel. Dat geeft het een meerwaarde, Die ordening is ook dwingend. En als je zo'n kaartje krijgt en het is nummer 268, dan kun je denken: 'Er zijn ten minste nog 267 mensen die zo'n ding heb- I ben gehad.' Dat verbindt je met een heleboel andere mensen. Expositie Gilles van Sparrentak, t/rn 28 september in gebouw Middel burgse Atelier Stichting aan de Gra venstraat in Middelburg, dagelijks open van 14 tot 16.30 uur. door Nico Out Galerie Esprit opent tradi tioneel het seizoen met K- Euregio, een overzicht met werk van kunstenaars die eerder in Clinge exposeerden of die er voor het eerst te zien zullen zijn. Regelmatige bezoekers zullen dus veel bekenden aantreffen. Het gaat echter wel om nieuw werk. zodat verrassingen niet hoeven uit te blijven. De kunstenaars van Esprit wer ken in de sfeer van de gekende stromingen die zich vanaf het begin van deze eeuw ontwikkel den. Er zijn directe lijnen te trekken vanaf expressionisme, kubisme, dada en surrealisme, tachisme en materieschilder kunst. Sommigen baseren zich- zelfs op de schilderkunst van de zeventiende eeuw. Vernieuwing is dus geen uitgangspunt, wel het gevoel dat. een bepaalde taal past bij degene die haar han teert en geschikt is om dat wat hem raakt of leidt te verbeelden. Dat betekent een accent op indi viduele emoties en aandacht voor schoonheid als baken in een onvolkomen wereld. Ik heb daar geen bezwaar tegen: het werk is een ondei'deel van het totaalbeeld dat kunst biedt en het weerspiegelt de diversiteit die mensen kenmerkt. Imiteren Dat hoeft geen klakkeloos imi teren in te houden van de grote meesters van de twintigste eeuw. Zo is in de monumentale werken van Wim Bakker veel te rug te zien van de genoemde ma terieschilders terwijl zijn pane len toch een eigen gezicht hebben. 'Over landschap' noemt hij de meer dan mansho ge werken die naast intense kleurvelden in diepe tinten ook concreet ruimtelijke elementen bevatten. Een doorwrochte tex tuur in paarse, groene, bruine, blauwe en turkooizen tinten is streng ingekaderd binnen rechthoekige vlakken die als aparte delen binnen het totaal functioneren. De werken stra len de grootsheid uit van het. landschap en combineren de oermaterie met de ordening die mensen erin aanbrengen. Opvallend is dat Rijnhard Schregardus, die zich sinds jaar en dag ook manifesteerde met schilderijen waarin het opper vlak een grote mate van tast baarheid had, de materie achter zich laat. Een drieluik, 'One day I'll fly away', is uitgevoerd in dunne vloeiende verfpartijen en een schriftuur die aan de écritu- re automatique herinnert. De buitenpanelen herbergen elk ondermeer een zittende figuur-, links een vrouw, rechts een man. Gescheiden door het middenpa neel blijven ze vooralsnog ge vangen in hun relatie, niet in staat het voorbeeld te volgen van de vogels om hen heen. In dit werk bevrijdt Schegardus zelf zich wel: van een werkwijze die het gevaar liep een maniertje te worden. Verschil Ook graficus Ton Lamper ver nieuwt zichzelf. Hij is afgestapt van de gecompliceerde vermen ging van grafische technieken en vormen die zijn werk ken merkten. Zijn recente houtsne den zijn - alleen al door de ge bruikte techniek - eenvoudiger. Constant is zijn aandacht voor het citeren van beelden en gege vens uit de kunstgeschiedenis. Een fraai voorbeeld is 'Bewe ging', waarin ai-men en benen zich met andere elementen in een cirkelvormige draaiing be vinden. Uit al Lampers bladen spreekt de idee dat het verschil tussen heden en verleden klei ner is dan de overeenkomst. Nellie van Nieuwenhuizen is eveneens een ander hoofdstuk begonnen. Haar landschappen schildert ze niet met waterverf maar met acryl. Er hangt een mooi doek met een rijk genuan ceerde, naar abstractie neigen de compositie van lucht, land en water. Daarnaast heeft zij haar repertoire verbreed met andere onderwerpen: vrouwen, poezen, al dan niet samen in een beeld. In dat genre zag ik een doek waarin een vrouw is verwerkt in een patroon van zwarte en rode toetsen, haar jurk, terwijl haar lichtcrème gezicht door stevige, strakke contouren is benadrukt. Die missen de spontaniteit van de rest zodat het beeld naar mijn idee evenwicht mist. Jean Kamps pakt uit met een kast. De glazen ruitjes zijn door hem beschilderd met de mythe van Orpheus en Eurydice, het liefdespaar uit de oudheid. Nauwgezet vertelt Kamps in zijn semi-naïeve stijl over de ontmoeting van het stel en de mislukte poging van Orpheus om zijn geliefde uit de onderwe reld te redden. Een geslaagde poging om een oud gegeven te hernemen, als je tenminste bent geporteerd van de felle Meuren, de strakke contouren en de an dere stijlkenmerken die Kamps hanteert. Eigen is zijn aanpak beslist en vakmatig is het ook in orde. Sculptuur De mensfiguur staat centraal in de sculpturen van Marleen Wouters.a Zij weet op de grens van expressionisme en natura lisme uitstekend een. figuur of een kop te laden met emoties. Marmer is het materiaal van Leendert Buth. Hij laat 'De kus' zien, een knappe uit bogen op gebouwde staande sculptuur, die mij echter te ingewikkeld in elkaar zit. Een uitstapje naar fi guratie is technisch gelukt, maar de Indianenkop die eruit voortkomt boeit mij veelminder dan de naar ruimte en tijd ver wijzende beelden die hij eerder maakte. Ernest Joachim blijft zichzelf: zijn op natuurvormen gebaseer de gepolijste bronzen hebben de schoonheid die hij lijkt na te streven. Zijn op jazz geïnspi reerde ets heeft echter niet het ritme en de swing die de mu ziekvorm karakteriseert. In het werk van de Belgische deelnemers zie ik minder spron gen dan in dat van enkele Zeeuwse collega's. Beniti Cor- nelis, Wim Ricourt, Hilaire en Willy Bals bewegen zich in het platte vlak, terwijl Lebuïn D'Haese, Alfred Mandeville, Ward Dijck en Ludo Giels beel den exposeren. Alles van de kwaliteit die men van hen is ge wend. Opvallend vond ik de col lages van Willy van Eeckhout. Wim Bals is van stillevens over gestapt op pastiches van 17e- eeuwse genreschilderkunst, maar heeft te weinig inzicht in de anatomie om die prententie waar te maken. Ik verheug mij ten slotte op de tentoonstelling van Guy Jaspar, die subtiele, meditatieve schilderijtjes maakt van een bijzondere Mas se. K-Euregio, Galerie Esprit, Clinge. Tot en met 5 oktober. Beeld van de expositie K-Euregio in galerie Esprit in Clinge. foto Charles Strijd Beschilderde luciferdoosjes, werk van Gilles van Sparrentak. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 12