Meer zoet water in Oosterschelde Trofee voor Nieuwlands Rust HOF NIEUW ANNO Gouverneur geeft Zeeuws bestuur veeg uit de pan Jonge zeehondjes met satellietzender losgelaten in Delta Natuur houdt zich goed na aanleg stormvloedkering Sv- gHKKnKBsfóg Zeeuwse motorrijder verongelukt in België zeeuwse almanak Onrust Brakke zone keert terug door openen verbinding met Volkerak-Zoommeer Het echtpaar Polderdijk voor hun bekroonde hoeve. foto's Ruben Oreel door Edith Ramakers NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Het Hof Nieuwlands Rust heeft de Zeeuwse Erf goedtrofee in de wacht gesleept. De be oordeling viel de jury van de Stichting Landschapsbeheer niet licht. Bij de twaalf Zeeuwse inzenders zaten zeker vier andere opvallende erven die ook een eervolle vermelding verdienen. Maar de boerentuin van Nieuwlands Rust die nog in oorspronkelijke staat is, heeft de door slag gegeven. „Daarom komt alle eer toe aan mijn vrouw en onze oudste dochter Jolanda. Zij onderhouden hem en kiezen de planten uit. Ik spit hem alleen maar eens om", reageert L. F. Polderdijk na de uitreiking van het gevelschild. Het karakteristieke boerenerf aan de Ou de Dijk in Nieuw- en Sint Joosland laat zich maandagmiddag van zijn goede kant zien. De houten kozijnen en het bruggetje zijn net in de verf gezet en glanzen op. De oprijlaan, gevormd door ongeveer 150 jaar oude lindebomen, geeft het. erf nog meer allure. Door enkele monumentale bomen, zoals een 150 jaar oude paarden- kastanje, knotwilgen, walnotenbomen en oude fruitrassen ligt de hoeve grotendeels in de schaduw beschermd. De houtoven draait maandagmiddag op Erf goed 1997 toeren. Voor de gelegenheid bakt een bak ker bijna zeventig bolussen in de authen tieke bakoven. De oorspronkelijke oude boerderij dateeii uit 1640. Zeker vier ge- nei-aties van de familie Polderdijk hebben in Hof Nieuwlands Rust gewoond. Nog steeds is het een akkerbouwbedrijf. „Veel gebouwen op het erf zijn in oorspronkelij ke staat gebleven. De hoeve en de verbou wingen passen in de omgeving", moti- veert drs. H. W. Hietkamp. voorzitter van de stichting landschapsbeheer Zeeland, de keuze voor deze winnaar. De rust voor het hof stond een tijd op het spel. In een van de scenario's was de dam- menroute direct naast de boerdexij inge tekend. Een grote geluidswal zou het nieuwe uitzicht worden van familie Pol derdijk. „Ik heb destijds vaak mijn mond geroerd. We zijn opgelucht dat er een an dere tracékeuze is gemaakt. Maar natuur lijk krijgen nu wel anderen last van de weg", merkt Polderdijk op. Moeite waard Wethouder P. Brakman van Middelburg vult aan dat bij die beslissing in elk geval een stuk cultuui'goed bewaard is geble ven. „En zeker in Nieuw- en Sint Joosland zijn we nog niet klaar met de rijkswegpe- rikelen. Maar het is in alle opzichten de moeite waard geweest, dat de hoeve is ge red." De jury sprak zich ook lovend uit over de erven van familie Geluk in Schuddebeurs, familie Verheyke in Ovezande, familie van de Bijl in Zonnemaire en familie Buijsse in Aardenburg. P C zeeland dinsdag 23 september 1997 doorRené Hoonhorst BRUGGE - De Oost-Vlaain- se gouverneur H. Balthazar heeft zich vorige maand zeer gestoord aan uitspraken van Zeeuwse politici over de bo demverontreiniging in Zei- zate. Balthazar haalde een aantal uitspraken aan die Staten- en gemeenteraadsle den die in de Zeeuwse pers deden. „Belgen kunnen aar- j dig eten en drinken, maar op I milieugebied zijn ze niet te j vertrouwen", had de gouver neur gelezen. Balthazar luchtte zijn hart voxige week al eens tegen over de Gentse gemeente raad. Hij greep maandag in Brugge de vergadering van de Seheldemondraad, een orgaan waar naast Oost- en West Vlaanderen ook Zee land in is vertegenwoordigd, aan om zijn ongenoegen nog eens kenbaar te maken. „Op 31 juli waren de verontrus tende resultaten van bodem onderzoeken op het provin ciehuisvan Oost-Vlaanderen j bekend en nog diezelfde dag I zijn de provincie Zeeland én I de gemeenten Sas van Gent en Axel ingelicht. Het zit me dan ook heel hoog dat vervol gens een week later allerlei verwijten van over de grens komen alsof wij niemand hebben ingelicht." Historisch De gouverneur benadrukte dat een 'historische vervui ling' zoals die in Zelzate is aangetroffen net zo goed aan d'e Nederlandse kant van de grens kan worden geconsta- teeccL Overal waar al langere tijd industrieën zijn gevestigd kunnen op een gegeven mo ment dingen worden gevon den waai'van we nu weten dat ze zeer gevaar] ijk kunnen zijn, betoogde Balthazar. „Maai- als wij dan iedereen hebben geïnformeerd dan wens ik niet enkele weken la ter dreigementen te horen van mensen die vragen om een dwingender opstelling, eventueel met sancties, tegen de Belgen." De Oost-Vlaamse gedepu- téerde P. Wille voegde er aan toe dat de Vlamingen zich de afgelopen weken ook hebben ingehouden, nadat duidelijk was dat enkele Zeeuws- Vlaamse varkensboeren de hand lichtten met de regels en zodoende ook Belgische bedrijven in gevaar brengen. Fout gegaan De Zeeuwse gedeputeerde L. Coppoolse kon ook geen vol ledige duidelijkheid ver schaffen. Hij wist wel dat er wat fout was gegaan op het provinciehuis waardóór zijn collega A Dek (milieu) de in formatie over de Zelzaatse bodemverontreiniging te laat. onder ogen kreeg. Voor uitspraken van individuele Zeeuwse Statenleden kan Balthazar het dagelijks pro vinciebestuur niet verant woordelijk houden, stelde Coppoolse. Statenlid D. Eve- leens (PvdA) was dat met hem eens, maar vroeg Cop poolse wel om tijdens een Statenvergadering nog eens terug te komen op de Zel zaatse communicatieproble men. De gedeputeei'de - die een heel dossier van Balthazar kreeg overhandigd - beloof de het in het provinciaal col lege aan de orde te zullen stellen. „Of we er dan nog op terugkomen is aan commis saris Van Gelder." i door Bert de Jong TEXEL - Tot volgend voorjaar zwemmen in de Delta negen jonge zeehonden rond met op vallende zenders op hun kop, stevig vastgeplakt met twee- componentenlijm. Als de dieren medio april 1998 gaan verharen, zullen de zenders er spontaan vanaf vallen. Zeehondenonder zoekers Peter Reijnders en Sop hie Brasseur, werkzaam bij het Instituut voor Bos- en Natuur beheer (IBN) op Texel, hopen via de zenders meer aan de weet te komen over wat zeehonden nu precies in het zilte sop uit- Automobilist overlijdt na botsing met bus OOSTFLAKKEE - Bij een fron tale botsing maandagavond tussen een personenauto en een touringcar is op de N59 op Goe- ree-Overflakkee de automobi list om het leven gekomen. De chauffeur en de tien inzitten den van de bus bleven onge deerd. Ze zijn met vervangend vervoer naar de plek van hun bestemming gebracht. Het ongeval gebem-de vlak bij de Hanngvlietbrug ter hoogte van Den Bommel. De politie gaat er vooralsnog van uit dat de automobilist op de verkeerde weghelft reed. De politie heeft de identiteit van het slachtoffer nog niet vrijge- gegeven. De N59 was na het on geval in beide richtingen afge sloten. ANP ALVERINGEM - Bij een ver keersongeval in de West- Vlaamse gemeente Alveringem, nabij de Frans-Belgische grens, is zondagmiddag de 46-jarige motorrijder H. de Graaff uit Se- rooskerke (W) om het leven ge komen. Volgens de Rijkswacht werd het slachtoffer aangereden door een personenauto. Over de toe dracht van het ongeval wenste de Rijkswacht in leper geen na dere mededelingen doen. spoken. Al eerder is in de Delta dergelijk onderzoek gehouden. Kennis over de leefgewoonten in het water van de gewone zee hond is van belang bij het uit stippelen van toekomstig be leid. Wereldwijd zijn door onderzoekers inmiddels hon derden zeehonden tijdelijk van een zender voorzien. Nog nooit is geconstateerd dat ze de zen ders probei'en kwijt te raken, belemmerd zijn bij het vangen van prooien of niet meer in de groep woi'den geaccepteerd. Maar er is uiteraard een grens aan wat je met dieren kunt doen ten behoeve van onderzoeken. Reijnders over de grens die het EBNhanteeit: „Het houdt op als j e ze ernstig zou moeten vermin ken, als ze niet meer normaal kunnen functioneren of als je ze moet doden." Vier van de negen zeehonden zijn uitgerust met geavanceerde zenders. De imm-comjfuters slaan 24 uur per dag informatie op en geven die vervolgens af aan periodiek over Nedexiand koersende satellieten. De ex ploitant van de satellieten stuurt de zeehondengegevens vervolgens via het centrale ont- vangstpunt in Toulouse door naar de Nedexiandse onderzoe- kers. Het is voor het eerst dat in ons land zeezoogdiei'en van der gelijke zenders zijn voorzien. De rijf andere zeehonden heb ben eenvoudiger VHF-zendex-s op hun kop. Deze dieren moeten regelmatig dóór de onderzoe kers zelf worden gevolgd. De negen Texelse zeehonden, vorig jaar in gevangenschap ge boren bij Ecomax'e, het centrum vbor de Wadden- en Noordzee, worden vandaag door school kinderen losgelaten in het Bxiel- se Gat, een water dat aansluit op de Maasvlakte en vlakbij het voormalige natuurreservaat Gi'ote Beer ligt. Dat is de plek waar tot in de jaren vijftig een grote kolonie gewone zeelion- den bivakkeerde: cii'ca driehon derd stuks. Die kolonie is vooral door milieubederf verdwenen. De herintroductie vindt plaats in het kader van de actie de zee hond terug op zij n bank en is een initiatief van de stichting Orni thologisch Station Voome. Reijnders denkt dat de uitzet ting van jonge dieren in het Bx'ielse Gat de vestiging van een vaste groep zeehonden in de Delta kan ver-snellen. Volgend jaar wordt voor het laatst nog een groep zeehonden in de Delta losgelaten. GPD door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De storm vloedkering in de Oosterschelde is niet voor niets aangelegd. Eén van de grootste natuurgebieden van Nederland houdt zich goed. Het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) signaleert de laatste jaren een versnelde afkalving van schorren en een daling van het aantal steltlopers onder de vogels, maar dat zijn ook de eni ge negatieve aspecten. Voorspellingen die zijn gedaan over de ontwikkeling van de Oostei'schelde na ingebruikna me van de stormvloedkering, komen gi'otendeels xxit. Het RIKZ komt in het deze week verschenen ondei-zoeksrappoxi De Oosterschelde, van estuari um tot zeearm vooral met posi tief nieuws over de jaren 1991- 96. De afname van de zandplaten in de Oosterschelde is minder groot dan verwacht. In de perio de 1989-'94 verdween jaarlijks 34 hectare zandplaat in het wa ter'. Het dubbele was voox'speld. Dit afkalringsproces doet zich vooi', omdat er minder water in de Oosterschelde stroomt. De waterdruk is verminderd, wat tot gevolg heeft dat de geulen te diep zijn gewoi'den en 'honge ren' naar zand. Dat komt van de platen. Het duurt nog zo'n twee honderd jaar voor er een even wicht is, met meer wateropper vlakte exx minder zandplaten. Schorren De schoreen doen het slechter. De jaaxiijkse afname ligt met rijf a zes hectare hoger dan voorzien. De grootste afslag doet zich in het midden van de Oosterschelde voor: Katse Plaat, Slikken van Kats, in de Zandkreek, Slikken van Viane en de zuidelijke Slikken van de Dortsman. Een methode om de afkalving van schorren tegen te gaan is het aanbrengen van klei. Het schor bij Anna Jacobapolder is bij wijze van proef zo beschermd, maar het is kostbaar en het druist tegen de natuur in. Bin- nexxdijkse natuurontwikkeling in het kader van het Plan Ture luur, onder meer 750 hectare bij de Flaauwex's-inlaag op Schou wen, is het alternatief. Vogels zullen daarvan profiteren. Grauwe ganzen die binnendijks leven, zijn al toegenomen. Evenals andere planteneters. Visetende vogels, zoals de fuut, aalscholver en middelste zaag- bek, doen het ook betex', dankzij een gunstig effect van de Delta werken: het water is helderder geworden. Plet bericht laatst in de PZC zorgde voor lichte paniek in Temeuzen. Tijdens een per- soneelsreisje waren twee honderd medewerkers van een bedrijf in Veenéndaal in de Scheldestad neergestre ken om daar de lunch te ge bruiken. Enige tijd na de maaltijd begon het gehele ge zelschap zich onwel te voe len. De verregaande staat van misselijkheid werd, zo stond in de krant, in verband gebracht met de kwaliteit van het genutt igde vlees. Het bericht was het gesprek van de dag in menige Terneu- zense slagerswinkel. Veel klanten bezagen het op sma kelijke wijze uitgestalde vleesassortiment met enig wantrouwen. Er waren erbij die meldden dat ze zelf ook een enigszins ivee gevoel hadden overgehouden na het nuttigen van een karbonade eneensudderlapje. Verschei dene slagers constateerden met zorg een daling van hun omzet. En dat terwijl ze zich .van geen kwaad bewust wa ren. De krant iverd er daarom nog maar eens bijgepakt. Ja hoor, daar stond het bericht. Vlees vergiftiging luidde de niet mis te verstane kop. Een na dere bestudering van het ar tikeltje bracht een zucht van verlichting teweeg in de vleesverzorgende bedrijfstak te Temeuzen. Plet sloeg op een gebeurtenis die exact vijftig jaar geleden had plaatsgevonden. door Harmen van der Werf SINT-PIIILIPSLAND - De Oosterschelde ontwikkelt zich naar verwachting sinds de ope ning van de Oosterscheldeke- ring in 1986, maar het kan mo gelijk beter door het inlaten van meer zoet water uit het Vol- kerak-Zoommeer. Rijkswater staat Zeeland begint binnen kort een verkenning naar de voors en tegens van dit nieuwe beleid, waarbij onderzoekers, gebruikers van de Oosterschel de en eventueel bestuurders be trokken wordexx. Het idee meer zoet water in de Oosterschelde toe te laten is en kele jaren geleden geopperd door de directeur van Rijkswa terstaat in Zeeland, prof. dr. H. L. F. Saeijs. In zoet rivier water zitten veel voedingsstof fen; fosfaat, silicium en vooral stikstof. De mosselsector kan profitei'en van die extra toevoer, suggereerde Saeijs, en hij keek daarbij met name naar de noor- delijke tak van de Oosterschel de. Dat wil zeggen, het waterge bied vanaf de Kx'ammersluizen in de Philipsdam tot voorbij Bruinisse. Brakke zone Het idee van Saeijs past in een nieuwe visie op de Deltawate ren: herstel van de oude, na tuurlijke situatie waarbij zout en zoet water ongestoord in el kaar overvloeien via een brakke zone. In het Oosterschelde-bek- ken, maar ook bijvoorbeeld in hetHax'ingvliet, is die geleidelij ke overgang verdwenen. Feite lijk is alleen de Westex'schelde nog 'bij het oude' gebleven. Al thans, de geleidelijke overgang is er gehandhaafd. Het is enige tijd stil geweest rond het voorstel van de direc- teur van Rijkswaterstaat in Zeeland. De komende maanden wordt het serieuzer dan ooit op gepakt. „Index-tijd was het erg logisch om de Oosterschelde af bevordex-d", schetst Storm een mogelijk negatief effect. „Wij moeten dat goed onderzoeken." In de discussie zullen ovex'igens niet alleen de belangen van de mosselsector een rol spelen. De Oosterschelde is eerst en vooral een natuurgebied. Een opmer kelijke ontwikkeling in de Oos terschelde - en in andere zout water-gebieden in Nedexiand - is de achteruitgang van het zee gras. In 1977 wasernogdxxizend hectare zeegx-as, tegen slechts zestig hectare in 1995. Vermoe delijk heeft dat te maken met de kleinere zoetwatex-toevoer. Meer xiviexwater op de Ooster schelde kan wellicht bijdragen tot het herstel van zeegrasvel den én van het verloren brakwa- tergebied met de bijbehox'ende plant- en diersoorten. Landbouw Bij het ondei'zoek zal ook geke ken worden naar het effect op het verzoete Volkerak-Zoom meer. waar de landbouw op Tholen gebruik van maakt. Er kan niet constant zoet water op de Oosterschelde worden toege laten, bijvoorbeeld in perioden van droogte. Dat is volgens Storm ook niet nodig. „In een ri vier als de Schelde zie je ook va riaties in de waterafvoer, afhan kelijk van de seizoenen." De aangewezen plek voor het toela ten van riviex*water lijkt de Phi lipsdam met de Kx'ammerslui zen, waarin momenteel zoet en zout water zoveel mogelijk van elkaar worden gescheiden. Storm sluit een andere locatie niet xxit. „Wie weet is een uit- laatpunt in de Oestex'dam (tus sen Tholen en Zuid-Beveland) wel beter." Het dux-e scheidingssysteem voor zoet en zout water in de Kranxmersluizen (uit 1987) is ovex'igens niet voor niets aange legd, als wordt besloten meer zoet water op de Oostei'schelde toe te laten. Het systeem houdt ook zout water uit het zoete Vol kerak-Zoommeer. Dat blijft zo. Op de voorgrond hangcultures die mogelijk profiteren van het inlaten van voedselrijk zoet water via de Krammersluizen, die op de achter grond te zien zijn. foto PieterHonhoff te scheiden van het xiviex-wa- ter", legt Rijkswaterstaat-me- dewerker Kees Storm uit. „De Oosterschelde moest een na- tuux'gebied worden en het idee bestond dat een zout milieu het beste is. Het x-ivierwater was bo vendien vei-vuild. Niemand wilde dat in de Oosterschelde hebben. De kwaliteit van het ri vier-water is nog steeds niet zo goed als het Oostei'schelde-wa- tex-. Het is wel sterk vex'beterd." Saeijs benadrukte vooral de mogelijke voordelen voor de mosselsector. Niet dat de mos- selproduktie in de Oostei'schel de slecht is, maar waai'schijnlijk is die voor de Deltawerken, in de jaren zestig, groter geweest. Toen werd er echter nog niet ge meten. Nu wel. Uit die metingen voor het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) blijkt dat de productiviteit de laatste jaren weer iets is toegenomen in het noordelijke deel van de Ooster schelde. RIKZ-onderzoeker Albert Hol land: „Dat komt door het helde re water. De stroming is er afge nomen en het water wordt minder vertroebeld door voed- seh'ijk rivierwater Dat ver hoogt de productiviteit, omdat het zonlicht verder kan door dringen." Algen Het is dus de vraag of de toevoer van rivierwater in de Oostei' schelde wel nodig en heilzaam is. „De bloei van giftige plaagal- gen kan er ook door woi'den

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11