Hoofdkantoor Philips verhuist MKB schreeuwt om RAAD... PZC Rouwbetoon afwezig in bakermat Philips administratieve dienstverleners Protest tegen giftig speelgoed RAAD Holec-personeel verdient flink aan beursgang bedrijf economie Plannen voor verplaatsing naar locatie in de buurt van Schiphol Air Holland mijdt Mombasa Potje tegen crisis van de baan Unilever voorziet groei in Azië Protest tegen lawaai Zaventem Geluidsheffing Schiphol omhoog Personeel Nutricia op barricaden Beurs Tokio Werkgevers temperen wens lager minimumloon zaterdag 20 september 1997 van onze redactie economie EINDHOVEN - Philips overweegt zijn hoofdkantoor te verplaatsen van Eind hoven naar Amsterdam. Het elektroni caconcern denkt daarbij aan een loca tie op de Zuid-As, het meest prominen te kantorengebied van de hoofstad in de buurt van Schiphol, waar ook ABN Amro en ING hun hoofdkantoren bou wen. Philips heeft gisteren bevestigd dat binnen de concerntop over verplaat sing van het hoofdkantoor wordt ge sproken. Voor het einde van dit jaar neemt de raad van commissarissen een besluit over de verhuizing. Het bestaande hoofdkantoor in Eind hoven is verouderd en te ruim, nu de concernstaf is gehalveerd tot ongeveer 350 man. Philips wil zijn hoofdkantoor losmaken van de overige bedrijfsacti viteiten in Eindhoven en zou het liever in het financiële centrum van Neder land zien staan. „Daarbij is de omge ving van Schiphol zeker een optie", al dus een woordvoerder. Volgens hem stelt Philips als eis voor de nieuwe locatie dat er een grote luchtha ven naast de deur ligt. Het kleine Eind hoven Airport is die kwalificatie nau welijks waardig. Dat de Brabantse stad hierom niet meer in zicht is als vesti gingsplaats, wil de woordvoerder ech ter niet bevestigen. Verrassing Voor de bonden komt de discussie over verplaatsing van het hoofdkantoor als een volslagen verrassing. „We begin deze week nog met de directie gespro ken over het hoofdkantoor. Daarbij is niet gemeld dat de directie de verhui zing bespreekt", aldus J. Cuperus van de Industriebond FNV. De FNV is tegen de verhuizing omdat deze geldverslin dend is, juist nu Philips in de organisa tie snijdt om kosten te besparen. „Phi lips is Eindhoven, wij zullen alle moeite doen om te zorgen dat het hoofdkan toor blijft waar het hoort", aldus Cupe rus. Eindhovens burgemeester Welschen noemt een eventuele verhuizing een slechte zaak, en niet alleen omdat er ar beidsplaatsen door verdwijnen. „Veel belangrijker is dat er een verkeerd sig naal wordt afgegeven." De regio heeft volgens Welschen de afgelopen jaren alle mogelijke moeite om bedrijven naar Zuidoost-Brabant te halen. „We presenteren de regio als een indu strieel kenniscomplex. Als het belang rijkste bedrijf dat daar is gevestigd, het hoofdkantoor verplaatst, is dat voor ons en voor de buitenwacht een signaal in de verkeerde richting", aldus Welschen die het bedrijfsleven wil mo biliseren om Philips in zijn stad te hou den. ANP door Peet Vogels EINDHOVEN - Aan de Emma- singel in het stadshart van Eindhoven wordt het beeld be paald door bouwvakkers en - kranen. De enorme panden aan weerszijden van de straat worden herontwikkeld tot multifunctionele bedrijfsver zamelgebouwen. Aan de Em- masingel produceerde Gerard Philips de eerste gloeilampen en deze lokatie lag aan de basis van de expansie van Philips tot wereldwijd elektronicacon- Nu prijkt op het karakteristie ke gebouw De Witte Dame nog een grote neonreclame van Philips. Op het andere gebouw is slechts het oude Philips-logo in het hekwerk een herinnering aan betere tijden. Zelfs het ge bouwtje waar Gerard Philips eind vorige eeuw de eerste Phi- lips-gloeilamp maakte is dicht. Eindhoven heeft allang af scheid genomen van Philips lijkt het wel. Het vertrek van het hoofdkantoor is louter het sluitstuk van dat proces. Om gekeerd is Philips ook al lang niet meer de dominante partij in de stad die het bijna honderd jaar geweest is. Fabrieken zijn gesloten, het Evoluon is dicht voor het publiek, evenals het Philips Ontspannings Cen trum. In plaats daarvan staat er nu het Philips Stadion voor voetbalclub PSV en heet het muziekcentrum Frits Philips. Culturele verbondenheid in plaats van economische ge bondenheid is wat Philips nog aan Eindhoven bindt en ook die band wordt steeds losser. „Och er zijn al zoveel banen verdwenen, die paar op het hoofdkantoor kunnen er ook nog wel bijreageert een Eind- hovenaar laconiek op het ter ras op de Markt. „Het zijn toch alleen een paar honderd banen op het hoofdkantoor, de fabrie ken blijven toch?", reageert een ander. Desgevraagd wil men best wat over het vertrek zeg gen, maar een onderwerp van gesprek is het niet bepaald voor de Eindhovenaren. Nitwits Anderen zijn het helemaal eens met het vertrek. „Een goed be sluit van Boonstra", meent een andere bezoeker in een platen zaak. „Gewoon de boom kap pen en elders de scheut plan ten. Alleen op die manier kan een einde gemaakt worden aan de kliekjesvorming in de top. Ze werken met elkaar, wonen bij elkaar en zien elkaar de hele dag. Zo kunnen er veel te veel nitwits in de top doordringen." De eigenaar van de platenzaak reageert een stuk zakelijker. „Als ze vertrekken hoop ik dat ze de personeelswinkel mee verhuizen. Daar verkopen ze cd's tegen prijzen waar wij ab soluut niet tegen kunnen con curreren. Het lijkt wel of ieder een hier in Eindhoven zo'n pasje heeft, dus hoe eerder daar een einde aan komt hoe liever ik het heb." Geziene gast De Eindhovenaar die het ver trek van de Philips-top het meest zal betreuren, is Leo van Eeghem, eigenaar van het top restaurant De Karpendonkse Hoeve. „Hier is menige deal ge sloten. Wij zijn het neutrale terrein waar de top van Philips en de klant elkaar ontmoet ten". weet Van Eeghem. Hoe wel de Philips-top regelmatige en graag geziene gasten zijn, zal hun vertrek niet tot een fi nancieel gat voor het restau rant leiden. „Het scheelt me drie procent van de omzet, dus dat valt wel mee. De uitstraling die wij hadden omdat de Phi- lips-top hier at .zijn we natuur lijk wel kwijt en dat is jammer. Philips heeft de naam Eindho ven gemondialiseerd en wij kregen gasten van over de hele wereld. Ik denk niet dat die voor de Karpendonkse Hoeve naar Eindhoven terugkomen." Tranen De lokale media pakken flink uit met het aangekondigde ver trek. Het Eindhovens Dagblad, dat de primeur had, heeft alle hotemetoten van Eindhoven al aan het woord gelaten. Dat le- De bekende 'Witte Dame" in het centrum van Eindhoven. vert een flink aantal krokodil lentranen op. Burgemeester Welschen wil zelfs al een actie onder het bedrijfsleven organi seren om Philips in Eindhoven te houden. De burgemeester zal er nog een harde dobber aan hebben om dat te bereiken, want de bedrijven halen hun schouders op bij het nieuws. „Wij hebben geen enkele inten tie om uit Eindhoven te ver trekken", meldt de woordvoer der van DAF. „Als Philips foto Phil Nijhuis/GPD dichter bij Schiphol wil zitten, moeten ze dat doen. Wij vliegen meestal via Brussel of Düssel- dorf. We hebben geen enkele intentie mee te doen aan de lobby van de burgemeester." GPD OUDE MEER - De chartermaatschappij Air Holland stopt met ingang van 1 november met vakantievluchten naar de Keniaanse stad Mombasa. Als gevolg van de politieke onrust en gewelddadigheden in het Oost-Afrikaanse land is de be langstelling van vakantiegangers voor deze bestemming drastisch teruggelopen. Volgens een woordvoerder van Air Holland is het aantal boekingen vergeleken met vorig jaar 25 procent minder. Overigens is er geen sprake van een negatief reisadvies voor Kenia. De charter van Air Holland vervoert passagiers van onder meer NBBS, Fit (Travel Unie). Neckerman en Sudtours. ANP BANGKOK - De in de Asean samenwerkende Zuid-Oost- Aziatische landen hebben hun ambitieuze plannen voor de vorming van een fonds tegen de huidige geldcrisis, voorlopig inde ijskast gezet. Thailand heeft meer vertrouwen in het Internationaal Mone tair Fonds (IMF). Volgens de Thaise minister van Economi sche Zaken Thanong zitten de Asean-landen in de eerste plaats verlegen om de expertise van het IMF, dat onlangs een steunpakket voor Thailand ter waarde van 17 miljard dollar samenstelde. Kennelijk heeft zijn Filipijnse ambtgenoot Roberto De Ocampo voor zijn beurt gesproken. Deze kondigde donderdag de vorming van het fonds aan, dat een tegenwicht moest wor den voor het IMF, naar het voorbeeld van de positie van de Aziatische Ontwikkelingsbank (ADB) tegenover de Wereld bank. AFP/KRF HANOI - Ondanks de valutacrisis in Azië ziet Unilever in dit werelddeel toch mogelijkheden voor een jaarlijkse omzet groei van twee cijfers. Dat zei bestuursvoorzitter N. Fitzge rald van het zeep- en voedingsmiddelenconcern gisteren in Hanoi, waar zijn concern een joint venture lanceerde. Volgens FitzGerald naderen de jaarlijkse verkopen van Unilever in Vietnam de 100 miljoen dollar. Binnen tien jaar vernacht FitzGerald dat de helft van Unile vers activiteiten in ontwikkelingslanden en 'emerging mar kets' plaatsvindt. Nu is dat nog maar 30 procent. ANP/KRF BRUSSEL - Het gemeentebestuur van Zaventem sleept de Belgische en Vlaamse regeringen voor de rechter om de ge luidsoverlast van de luchthaven Zaventem te beëindigen. Ondanks tal van klachten en beloften van verkeersminister Daerden om verbeteringen door te voeren, is de situatie alleen maar verslechterd. Sinds eind mei geldt een nachtelijk vlieg verbod voor de meest lawaaierige toestellen. Maar de minis ter laat zoveel uitzonderingen toe dat de maatregel in de praktijk niets voorstelt. ANP DEN HAAG - Luchtvaartmaatschappijen moeten voor lan dingen op Schiphol drie tot vier keer meer geluidsheffing gaan betalen. Dit staat in een wetsvoorstel van minister Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat), dat onlangs voor advies naar de Raad van State is gestuurd. De opbrengsten van de heffing zijn bedoeld voor de geluids isolatie van 14.000 woningen in de buurt van Schiphol, waar van de kosten zo'n 500 miljoen gulden bedragen. De werk zaamheden beginnen dit jaar. In het jaar 2003, wanneer Schiphol naar verwachting de vijfde baan in gebruik neemt, moet het klaar zijn. Vanaf 1984 tot nu zijn er al 4.300 wonin gen in de directe omgeving van het vliegveld geïsoleerd. ANP ZOETERMEER - De vakbon den zetten zich nog niet aan een sociaal plan voor de 148 werk nemers van Nutricia die over bodig worden door de verhui zing van de melkfabriek naar het buitenland. Eerst wordt het resultaat afgewacht van een te genonderzoek naar de nood zaak om de productie van Chocomel en Nutroma van Zoe- termeer over te hevelen naar België en Duitsland. De ondernemingsraad zal daar voor een organisatiebureau in de ann nemen. Zolang geen ei gen oordeel is gevormd over het 'voorgenomen besluit' van fa brieksdirecteur J.C. Verhage, zal het personeel overwerk al leen met grote terughoudend heid verrichten. De werknemers passen ervoor, zoals in het verle den bij eerdere sluitingen van Nutricia-fabrieken in Zoeter- meer is gebeurd, een voorraad Chocomel te bottelen om de door hen verguisde verhuizing soepeitjes te kunnen laten ver lopen. Dat bleek op een massaal be zochte bijeenkomst van de Voe dingsbond FNV en CNV Zuivel in Zoetermeer. Beide bonden zijn nogal pissig op de Nutricia- directie, omdat het afstoten van Chocomel, de koffiemelk Nu troma en een restje Fristi door de bedrijfstop naar buiten toe steeds ten stelligste is ontkend. „Ze hebben ons bedot. Er wordt gewoon gesold met jullie werk gelegenheid", concludeerde CNV-bondsbestuurder Leo Bons bitter. „Het is uitermate slecht dat Nutricia, die een paar honderd miljoen gulden winst maakt per jaar, werkgelegen heid wegsnijdt op zijn basisves tiging." Zijn collega van de FNV Toon Wennekers: „Volgens Nu tricia wordt er te weinig op de melk verdiend. Maar wat ze werkelijk willen, is alles bij el kaar zetten, zodat het verkocht kan worden. Danone zou wel eens interesse kunnen hebben in de zuivel." GPD TOKIO-Weer twee grote bui tenlandse ondernemingen hou den hun notering aan de effec tenbeurs van Tokio voor gezien. Ditmaal vertrekken Chrysler en Anheuser-Busch vanwege de magere omzet in hun aandelen en de hoge kosten die aan de no tering zijn verbonden. Op het ogenblik staan nogmaar 64 bui tenlandse bedrijven genoteerd in Tokio. Op het hoogtepunt wa ren het er 127 .RTR van onze redactie economie AMSTELVEEN - Onder het motto 'Stop giftig speelgoed' heeft de milieuorganisatie Greenpeace gisterochtend bij het Europese hoofdkantoor van speelgoedfabrikant Mat tel in Amstelveen geprotes teerd tegen speeltuig waar mogelijk PVC in zit. Om het plastic soepel te maken bevat het zogeheten weekma kers. Die zouden schadelijk zijn voor kinderen, mogelijk zelfs kankerverwekkend, al dus Greenpeace. De organisa tie is ook tegen het PVC omdat bij de productie en verwerking daarvan allerlei zeer giftige stoffen vrij komen. De actie was vooral gericht te gen deze specifieke fabrikant omdat het bedrijf volgens Greenpeace weigert informa tie te geven over de samenstel ling van zijn speelgoed. Mattel maakt onder meer de bekende Barbie-poppen. De organisaties van speel goedfabrikanten, Toy Indu strie of Europe (T.I.E.) en Or ganisatie van Nederlandse Speelgoedleveranciers (Or- De actievoerders ontrolden bij het Mattel-kantoor een spandoek. nes), waarbij ook Mattel is aangesloten, bestrijden de kri tiek. Het gevaar van weekma kers zou nooit wetenschappe lijk zijn aangetoond. „Er zijn geen argumenten om over te gaan tot het uit de markt ne men van speelgoed, zoals Greenpeace wil", aldus T.I.E. en Omes vrij dag. „Greenpeace f oto M a rco O kh u i ze n/AN P wil op basis van onvoldoende en onzorgvuldige argumenten maatregelen afdwingen. Daartegen komt de speelgoed industrie in opstand." ANP DEN HAAG- Werkgeversver eniging VNO-NCW maakt mo menteel geen halszaak meer van de gewenste verlaging van het netto minimumloon. Voorzitter H. Blankert wil geen symbool politiek bedrijven door als enige te blijven pleiten voor zo'n maatregel. Op zich vindt hij het echter nog steeds een goed middel om meer mensen aan de onderkant van de arbeidsmarkt aan het werk te krijgen. Dit bleek vrijdag toen vakbonden en werkgevers in de Sociaal-Economische Raad hun commentaar gaven op het rap port over economische dyna miek en sociale uitsluiting van de Commissie van sociaal-eco nomische deskundigen. Commissievoorzitter F. Leijnse stelde dat voor een verlaging van het minimumloon geen draagvlak is. Vooral bij de bon den bestaat de angst dat ook het sociaal minimum omlaag gaat. De commissie bepleit de uitke ringen in ieder geval de loonont wikkeling te laten volgen, maar stelt dat een algemene verho ging mensen ontmoedigt werk te zoeken. Advertentie daarom schreeuwt RAAD om r? Mijn ex-werkgever is mijn eerste klant... schitterend toch! Al een paar jaar denk ik erover een eigen kantoor te beginnen. De kennis en ervaring heb ik inmiddels wel. Zo heb ik 14 jaar gewerkt bij een groot accountantskantoor en, na het behalen van mijn accountantsexamen, 8 jaar gewerkt als financieel directeur bij Continental Cargo Carriers B.V., mijn laatste werkgever. Wat me tegenhield was mijn werkplezier en dat een eigen kantoor opbouwen een lange, moeizame weg is, die grote investeringen vraagt, qua geld èn tijd. Maar pasgeleden werd mijn functie te zwaar door een reorganisatie. Ik zag mijn kans schoon om de stap naar zelfstandig ondernemerschap te nemen. RAAD bleek de ideale partij. Hun infrastructuur, financieringsmoge lijkheden en prijs/kwaliteit-verhouding van het complete dienstenpakket maakten mijn keuze erg gemakkelijk. Bovendien kon ik mijn werkgever als eerste klant noteren, prachtig toch!? In september hebben mijn vrouw en - ik de deuren geopend... ik tintel als ik daaraan terugdenk! Zelfstandig RAAD-ondememer sinds 1 september 1997: Jos van der Linde, 42 jaar Jos varpder Linde, Bruinisse, september 1997. DE ADMINISTRATIEVE DIENSTVERLENERS Denkt u ook wel eens aan het openen van een eigen kantoor, maar staat zeker heid voor u daarbij voorop? Beschikt u over een gezonde ondernemersgeest en admini stratieve kennis en kunde (MBO-/HBO-niveau)? Neem dan contact op met Jeanne van Laarhoven van RA4D Holding B.V., Postbus 279, 4100 AG Culemborg, telefoon: 0345- 533 455. door Bob Gevers HENGELO - De beursgang van Holec Holland is deze dagen het belangrijkste ge spreksonderwerp op werk vloer van de Hengelose on derneming. Ruim de helft van de werknemers heeft na melijk een belang in het be drijf. Samen beschikken ze, via een stichting, over 2,6 procent van het aandelenka pitaal. Wie in 1996 intekende op certificaten van 80. oogst nu een opbrengst die rond de driehonderd gulden ligt. Het personeel neemt ver plicht afscheid van zijn be lang, maar krijgt voorrang bij de inschrijving op nieuwe certificaten. Energietechniek Holec Holland, producent van componenten en syste men voor elektrische ener gietechniek, komt maandag weer terug op de effecten beurs. Het bedrijf verdween uit de notering na de overna me door Begemann in 1995. Met de opbrengst van de beursgang - ongeveer tussen de 190 en 225 miljoen gulden - wil het bedrijf de nieuw bouw op het Hengelbse be drijventerrein Westermaat financieren, In de loop van de volgende maand gaat de eer ste spade in de grond voor het project Holec-in-one. Daar naast moet de emissie de zwakke balanspositie ver sterken. Volgeboekt Maandag begon de inschrij vingsperiode voor de certifi caten. De agenda's van direc tievoorzitter Guido Declercq en financieel directeur Ba rend Hess waren de afgelo pen dagen volgeboekt met roadshows voor institutione le beleggers in verschillende Europese landen. Daarnaast waren er twee presentaties voor particuliere beleggers. Die werden druk bezocht. Het is voorbarig daar al con clusies uit te trekken, zegt Theo van Dijk van de ABN AMRO, de bank die samen met de Union Bank of Swit zerland de beursgang bege leidt. Het maximale aantal certificaten van aandelen dat kan worden herplaatst, bedraagt ruim negen' mil joen. Maar er bestaat nog de mogelijkheid om bij een gro te vraag een zogenaamde greenshoe-optie uit, te oefe nen. Daarbij wordt nog eens vijftien procent van het to taal aantal geplaatste aande len toegewezen. Na de beurs gang is 72 tot 75 procent van het aandelenkapitaal ver handelbaar op het Damrak. Stemrecht Een nieuw fenomeen is dat de certificaathouder zich stem recht verwerft op de aandeel houdersvergadering. Alleen in het geval van overname- dreiging komt dit recht tijde lijk te vervallen. Een beslis sing daartoe wordt door een Stichting Administratiekan toor genomen. Daarmee wil Holec Holland blijk geven, rekening te houden met de adviezen van de Commissie Peters. Toch is de Vereniging van Effectenbezitters niet echt tevreden. Want lang niet iedereen komt op de aandeel houdersvergadering en voor die groep blijft de stichting het stemrecht uitoefenen, vindt de VEB. Verplicht Het personeel is verplicht om afstand te doen van zijn aan delen, de top van Holec Hol land is het daarentegen toe gestaan zijn anderhalve procent te behouden. Maar voor het management komt er geen optieplan. 'Dat is niet meer van deze tijd', aldus woordvoerder Ton de Haan. Hij geeft aan dat er daarom druk wordt gestudeerd op een optieregeling voor het hele personeel. De Hengelose onderneming maakte over de eerste helft van dit jaar een nettowinst van 13,6 miljoen, vier ton meer dan in de vergelijkbare periode in 1996. De omzet steeg met 9,5 miljoen tot 159,4. Vorig jaar bedroegen omzet en winst 323 en 24 miljoen. De directie rekent dit jaar op een duidelijk ho gere omzet en een stijging van het netto-resultaat. In het jaar 2000 moet de omzet een omvang van 400 mil joen hebben bereikt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7