Indonesië stopt congres vakbond Wales stemt schoorvoetend in met een eigen parlement PZC Vijftig gewonden door aanslag met autobom Mostar Doden bij treinbotsing Londen België neemt Franse kaas uit handel Bonn eist betere uitleg over aanslag Cairo Geweld in overvolle gevangenis Curasao buitenland Politie in Jakarta arresteert ook PZC-correspondent Ronald Frisart Jiang Zemin grote winnaar Noodtoestand Maleisië door smog Strenge anti-rookwet in Taiwan James Earl Ray blijft in cel Turner schenkt 2 miljard aan VN Woede over ontslag van traag lopende postbode Vrouw reageert sneller op lonkende man zaterdag 20 september 1997 van onze redactie buitenland BRUSSEL- Het Belgische mi nisterie van Volksgezondheid heeft vrijdag besloten drie Franse kaassoorten uit de han del te nemen die mogelijk be smet zijn met de gevaarlijke listeriabacterie. Het gaat omPontL'Eveque, Li- varot en Pave d'Auges, die af- komstig zijn van de Normandi- sche firma Quesney. De Franse overheid heeft de fa briek inmiddels gesloten nadat zestien mensen in Frankrijk ziek waren geworden door het eten van kaas. Ze bleken slachtoffer van een listeriabe- smetting, die te herleiden was naar producten van fabrikant Quesney. De bacterie is gevaar lijk voor ouderen, kleine kin deren en volwassenen met wei nig weerstand. Onder de zestien slachtoffers zijn zeven zwangere vrouwen. Drie van hen hebben hun kind verloren. De Europese Commissie heeft op initiatief van Parijs ook de andere Europese lidstaten ge alarmeerd. Distributeurs zijn inmiddels aangemaand de ka zen uit de handel te halen. Bij de Inspectie Gezondheids bescherming in Nederland is niet bekend of de bewuste ka zen van het merk Quesney ook in Nederland te koop zijn. „Als dat al het geval is gaat het om een zeer klein marktsegment", aldus een woordvoerder. Ex clusieve kazen worden maar door een paar importeurs inge voerd en zijn dus gemakkelijk te achterhalen. Als de kazen in Nederland op de markt zijn zal de inspectie ze uit de handel nemen. „Daar is de zaak ern stig genoeg voor." ANP/Belga van onze redactie buitenland JAKARTA - Twaalf leden van de Indonesische vakorganisatie SBSI, twee Nederlandse jour nalisten en twee Australische vakbondsleiders zijn gistermid dag in Jakarta opgepakt door de politie. Dat gebeurde toen agen ten het SBSI-kantoor ontruim den aan het einde van de eerste dag van het congres van de bond. De Indonesische autori teiten beschouwen de SBSI als illegale organisatie. De Australische vakbondslei ders Gregory Sword en Wei Pin werden op het hoofdbureau van politie in Jakarta ruim 2,5 uur ondervraagd. Datzelfde gold voor de correspondent van de PZC, Ronald Frisart, en diens collega Step Vaessen van het NOS Journaal. De Nederlandse journalisten werden - na druk van de Nederlandse ambassade - op vrije voeten gesteld. De gearresteerde Indonesiërs werden gisternacht nog vastge houden. Onder hen zijn de be stuurders Luthfie Hakim en Saut van de vakbond SBSI. Ze zijn allemaal ondervraagd, maar zouden behoorlijk worden behandeld. Gisteravond stelden vertegenwoordigers van de in ternationale vakbeweging in Jakarta vergeefse pogingen in het werk hen vrij te krijgen. On der hen waren Tom Etty van de FNV en Aart-Jan de Geus van het CNV. De autoriteiten maakten het de niet door de regering erkende vakorganisatie SBSI de afgelo pen tijd onmogelijk haar tweede congres in een hotel in Jakarta te houden. Daarom week de bond uit naar het voor de ruim 150 congresgangers en journa listen veel te krappe SBSI- hoofdkantoor in de wijk Tebet in de hoofdstad. Daar begon de vergadering gis terochtend in aanwezigheid van vertegenwoordigers van tal van internationale vakorganisaties en afgevaardigden van diverse ambassades in Jakarta, waar onder de Nederlandse. Onder de genodigden was ook de van oor sprong Nederlandse mensen rechtenactivist Poncke Princen. Openbaarheid Omdat de SBSI principieel vasthoudt aan het recht op vrije vakorganisatie was de bond er veel aangelegen het tweede con gres in de volle openbaarheid in Jakarta te houden. Met ingrij pen van de politie werd echter rekening gehouden. Tijdens de middagzitting giste ren verschenen gewapende agenten bij het SBSI-kantoor. De politie gaf opdracht de ver gadering uiterlijk om drie uur te beëindigen. Nadat alle buiten landse vakbondsmensen het kantoor hadden verlaten, brak de inmiddels tot zeventig man schappen opgevoerde politie macht het hek open en door zocht het pand. Daarna werd het ontruimd. Tijdens kleine in cidenten zijn bij de ontruiming tien vakbondsleden gearres teerd en per vrachtwagen afge voerd. De politie heeft een cor don om het pand gelegd. Op straat voor het kantoor raakte de politie tijdens de ont ruiming steeds geïrriteerder. Van het Amerikaanse tv-station CNN werden beeldbanden in beslag genomen en een aantal persfotografen moest fotorolle tjes inleveren. In die gespannen situatie werden de twee Neder landse journalisten en de twee Australische vakbondsleiders opgepakt. Na het politie-ingrijpen, wordt het SBSI-congres vandaag on dergronds voortgezet. Dat ge beurt op een geheime plaats ten zuiden van Jakarta. GPD Een Egyptische politieagent houdt de wacht bij de piramide van Giza. foto Dimitri Messinis/AP van onze redactie buitenland CAIRO - De Duitse regering neemt geen genoegen met de verklaring van Egypte voor de aanslag waarbij donderdag in Cairo negen Duitse toeristen en hun chauffeur om het leven kwamen. Cairo had gemeld dat een van de daders een geestelijk gestoorde is die niets met terro risme te maken heeft. De Duitse regering noemt deze uitleg een aanfluiting en eiste gisteren een betere. Een Duits reisgezelschap werd in een bus bij het Egyptisch Museum in de binnen stad beschoten door drie mannen, die er vervolgens brandbommen lieten ontplof fen. De politie zou twee van de drie daders hebben gearresteerd. De gestoorde man zou de hoofddader zijn. Egypte-kenners noemen de lezing van de geesteszieke 'een afleidingsmanoeuvre'. Die moet de valse indruk wekken dat alles in orde is. In Duitsland zijn talrijke reizen naar Egypte afgelast. DPA/ANP PEKING - Jiang Zemin, leider van de Chinese communisti sche partij en president, is de grote winnaar van het 15e par tijcongres. De afgevaardigden herkozen hem als partijleider en bovendien slaagde Jiang er in enkele bondgenoten in de partijtop te houden en twee tegenstanders eruit te verwijde ren. Hij blijft ook nog een termijn voorzitter van de machtige Militaire Centrale Commissie. Het net gekozen centraal comité benoemde Jiang (71gisteren opnieuw tot secretaris-generaal van de partij en koos een nieuw, met twee man uitgebreid, politburo, alsmede het al machtige uit zeven leden bestaand dagelijks bestuur. Jiangs tegenstanders slaagden er echter in te voorkomen dat de pre sident een totale overwinning behaalde. RTR/ANP KUALA LUMPUR - In de Maleisische provincie Sarawak is gisteren wegens zeer zware luchtvervuiling de noodtoestand uitgeroepen. Alle scholen zijn gesloten, nadat bekend werd dat de smog een bedreiging vormt voor de gezondheid. De ver vuiling wordt veroorzaakt door de bosbranden op Borneo, Sumatra en Sulawesi in Indonesië Dikke rookwolken zorgden donderdag al voor recordwaar den van de smogindex in Singapore. Deze oversteeg de 226. Honderd geldt als risicoloosrtussen de 100 en 200 als onge zond en waarden van boven de 300 als gevaarlijk. Volgens de Indonesische coördinator van brandbestrijding, Antung Dedi, werpen de pogingen om de rook te verminderen zoals het opwekken van regen, vruchten af. DPA/RTR TAIPEI - In Taiwan is gisteren een strenge anti-rookwet van kracht geworden, die onder meer roken op veel openbare plekken verbiedt. Overtreders van het verbod om te roken in taxi's, bussen, trei nen, vliegtuigen en banken kunnen een boete krijgen van cir ca 200 gulden. In restaurants, hotels, overheidsgebouwen, winkelcentra en scholen geldt een beperkt rookverbod. De overheid verspreidde gisteren pamfletten waarin rokers het advies krijgen hun behoefte aan nicotine te onderdrukken door koud water te drinken, strekoefeningen te doen en diep adem te halen. Er mogen geen sigaretten meer worden verkocht aan perso nen onder de 18. Voorts mag er op straat geen reclame meer worden gemaakt voor tabaksartikelen. AP NASHVILLE - James Earl Ray, de man die 99 jaar uitzit voor de moord op dominee Martin Luther King, mag van de rechter de gevangenis niet verlaten om een levertransplantatie te on dergaan. Volgens zijn advocaten heeft Ray nog maar enkele maanden te leven als hij geen ruillever krijgt. Ziekenhuizen in Tennessee staan Ray vanwege zijn leeftijd geen transplantatie toe en de gevangenisautoriteiten weige ren hem naar een andere staat te laten reizen. De 69-jarige Ray heeft in 1969 bekend King te hebben dood geschoten, maar kwam daar twee weken later op terug en pro beerde sindsdien vergeefs een nieuw proces te krijgen. AP NEW YORK - De Amerikaanse mediamagnaat Ted Turner schenkt twee miljard gulden aan projecten van de Verenigde Naties. Hij is de oprichter van de nieuwszender CCN. Turner, vice-president van de Time Warner Inc. Mediagroep, schenkt het geld in de vorm van een pakket aandelen. Tien jaar lang komt elk jaar 200 miljoen gulden vrij Hij wil dat het geld onder meer wordt gebruikt voor de strijd tegen de ai-moe de, kinderziektes en het broeikaseffect. AFP/RTR van onze redactie buitenland MOSTAR - Zeker vijftig mensen zijn zwaargewond geraakt dooi de explosie van een zware auto bom in de Zuid-Bosnische stad Mostar. Van de slachtoffers moesten er 29 in ziekenhuizen worden behandeld. Eén van de gewonden is naar een zieken huis in Split (Kroatië) overge bracht. Onder de gewonden zijn vier po litiemensen, drie Kroaten en een moslim. Wie de aanslag heeft gepleegd is niet duidelijk. Veel Kroaten denken dat de moslims erachter zitten, maar anderen vermoeden dat de gezamenlijke politie van moslims en Kroaten het doelwit was. De zware autobom explodeerde op ongeveer 120 meter afstand van het hoofdbureau van de moslim-Kroatische politie. De ontploffing was in de hele stad te horen. De ravage was enorm. Van een groot aantal woningen sneuvelden de ruiten en enkele huizen brandden uit. Ook tien tallen voertuigen, waaronder politiewagens, werden ver nield. Een deel van de auto's brandde volledig uit. De internationale coördinator voor de wederopbouw van Bos- nië-Herzegowina, Carlos Wes tendorp, veroordeelde de bom aanslag krachtig. „Het is een zinloze daad met het duidelijke doel de toestand op een uiterst gevoelig tijdstip (direct na de gemeenteraadsverkiezingen) te destabiliseren", verldaarde Westendorps woordvoerder in Sarajevo. „Wij hebben leiders van de beide bevolkingsgroepen (moslims en Kroaten) opgeroe pen snel op te treden om de situ atie te kalmeren en op escalatie gerichte tegenacties te verhin deren", zei hij. Ook het moslimlid van het Bos nische presidentschap, Haris Silajdzic, en zijn Kroatische collega Kresmir Zubak veroor deelden de aanslag. Silajdzic zei dat de pogingen tot integratie van moslims en Kroaten in de etnisch verdeelde stad ondanks alles doorgaan. Hij denkt dat de daders van de aanslag te vinden zijn in kringen van mensen die koste wat kost de etnische ver deeldheid willen handhaven. Zubak denkt dat de aanslag was gericht tegen de Kroaten. Hij vindt dat de internationale ge meenschap te weinig heeft ge daan tegen het anti-Kroatische geweld en de 'georkestreerde mediacampagne tegen de Kroa ten' die aan de aanslag vooraf ging- Mostar is sinds de bloedige strijd tussen Kroaten en mos lims in 1993/'94 verdeeld in twee helften. De twee gemeen schappen zetten twee maanden geleden een gezamenlijk poli tiekorps op als onderdeel van de campagne om de onderlinge spanningen te verminderen. Vo rige week verslechterden de verhoudingen door het dreige ment van de Kroaten om de ge meenteraadsverkiezingen van afgelopen weekeinde te boycot ten. DPA/AFP/RTR/EFE door Hans Geleijnse LONDEN - Zes mensen zijn bij Londen om liet leven geko men en 163 raakten gewond, van wie 13 ernstig, toen giste ren een sneltrein met meer dan 130 kilometer per uur frontaal op een goederentrein inreed. Zestien passagiers in de prop volle sneltrein zat urenlang beklemd voor reddingswer kers hen konden verlossen. In de trein zaten veel journalisten en parlementsleden die in Wales waren geweest voor het referendum van donderdag. De materiële schade was enorm. Ooggetuigen vertelden dat rijtuigen in de lucht wer den geworpen door de kracht van de botsing. De sneltrein was afkomstig uit Swansea in Wales en naderde het station Paddington in Londen toen bij de westelijke wijk Southall de goederentrein door nog onop gehelderde oorzaak het baan vak kruiste. Meerdere passagiers meldden een explosie en brand direct na de botsing. De voorste rijtui gen veranderden in een ver wrongen en rokende hoop staal. Passagiers in shock lie pen verdwaasd langs de spoor- lijn. Omdat de plaats des on- heils niet ver van een aantal ziekenhuizen is, was een co lonne ambulances snel ter plaatse. Ingrijpen van de brandweer voorkwam dat het vuur zich kon uitbreiden. Vice-premier John Prescott, tevens minister van Transport haastte zich naar de ramp plaats. Hij zei niet te willen speculeren over de oorzaak van de ramp, maar vernachtte dat een onmiddellijk begon nen onderzoek spoedig "7; ITTv Reddingswerkers onderzoeken de verwrongen treinstellen op slachtoffers, foto lan Waldie/RTR resultaat zal opleveren. Engeland heeft een grimmige historie van treinrampen. Vanaf 1970 vindt er gemiddeld één per jaar plaats. Het onge luk van gisteren gebeurde op een paar kilometer afstand van de plaats van een ernstige treinbotsing die in 1973 tien mensenlevens eiste. De recentelijke geprivatiseer de spoorwegen in Engeland zijn herhaaldelij k bekritiseerd voor een gebrek aan investe ringen in nieuw materieel. Ook waren er klachten over het bedrijf Railtrack, verant woordelijk voor spoorwegnet en stations, dat direct na de privatisering enorme bonus sen aan aandeelhouders uitbe taalde, maar nog niet heeft voldaan aan het door de rege ring geëiste moderniserings programma van het spoorweg net. De zwaarste treinramp in de Britse geschiedenis vond plaatsin 1915 in Noord-Enge- land en eiste 227 slachtoffers. In de jaren vijftig waren er twee treinrampen bij Londen, met in totaal 212 doden. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Wales krijgt een parlement. Een uiterst krappe meerderheid van de kiezers (50,3 sprak zich donderdag uit voor een eigen volksverte genwoordiging in de Britse re gio. De voorstanders versloegen de tegenstanders met 6721 stemmen verschil (559.419 te gen 552.698). Terwijl de uitslagen in de vroege ochtend binnendruppelden, sloeg de schaal nog lang heen en weer tussen het ,ja en het nee en bleef het definitieve resultaat tot het laatste moment ongewis De opkomst bleef steken op 50 procent, hoewel de regering- Blair de afgelopen weken fel campagne voerde voor een zo genoemd Welsh Senedd (parle- ment) in het kader van de decen tralisering. De inwoners van Wales reageerden lauw op de mogelijkheid van plaatselijke autonomie. Veel inwoners, vooral in het ge- industrialiseerde zuiden, rich ten zich op Engeland en de Wel- she cultuur is verwaterd door de toestroom van veel Engelstali gen. Het wordt het eerste Welshe parlement sinds een middel eeuwse bijeenkomst van krij gers onder leiding van de ver zetsheld Owen Glendower in 1406. „Vandaag is een van de belang rijkste dagen in de geschiedenis van ons land", verklaarde de minister voor Wales Ron Davies tot een juichende menigte in de hoofdstad Cardiff. „Na een heel zware slag, toont de bevolking van Wales aan in zichzelf te kunnen geloven". Een nee had Davies vermoedelijk zijn func tie gekost. Maar 'niemand kan de Blair-locomotief tegenhou den', zei men in Wales over het voorstel van de Britse premier om meer macht aan de regio's af te staan en de bevolking dichter bij de bestuurders te brengen. Blair reageerde verheugd op de uitslag. „Wij zijn gekozen op onze belofte onze grondwet te moderniseren en dankzij de mensen in Wales en Schotland hebben wij twee grote stappen gezet", zei hij. Wales treedt nu in de voetsporen van Schotland, dat zich vorige week overtuigend voor een ei gen volksvertegenwoordiging uitsprak. Het voor Wales voor gestelde parlement krijgt min der bevoegdheden dan het Schotse, dat belastingen mag van onze redactie buitenland WHITE PLAINS - In het Ameri kaanse stadje White Plains is ophef ontstaan over het ontslag van een postbode die te lang zaam liep. Postbezorger Martha Cherry was geliefd in de buurt waar zij al achttien jaar haar ronde maakte, maar de Ameri kaanse posterijen vonden dat zij daar veel te lang over deed. Haar baas besloot de 49-jarige employee nauwkeurig in de ga ten te laten houden en kort daarop stond zij op straat. In haar ontslagbrief stond: „Op 9 juni 1997 is waargenomen dat u maar 66 stappen per minuut maakte met een paslengte van minder dan dertig centimeter. Tijdens die passen passeerde de voorste voet de teen van de ach terste voet met niet meer dan tweeëneenhalve centimeter", zo meldt de Britse krant The Guar dian vrijdag. Cherry ontkent dat zij te traag is. Wel geeft zij toe niet al te snel te zijn. Zij had de posterijen toe gezegd haar ronde sneller af te leggen, maar die hadden daarop meerhuizen aan de ronde toege voegd. Haar bazen zeiden dat zij te veel tijd spendeerde met be wonderen van bomen, het kij ken naar eekhoorns en het rui ken aan bloemen. Maar de buurt heeft het voor Cherry opgenomen en eist dat zij haar baan terugkrijgt. De be woners vinden dat de 49-jarige bezorgster een deel van hun le ven is geworden. Cherry- zegt dat als een klant ziek is, zij de post bovenbrengt. Als iemand zijn lichten heeft laten aan staan, zal zij aanbellen en als de melk nog buitenstaat zal Cherry controleren of alles nog in orde is. ANP KEULEN - Vrouwen reageren veel sneller op lonkende man nen dan dat het mannelijk ge slacht dat doet bij de doordrin gende oogopslag van een vrouw. Vrouwen zouden reeds na 0,4 se conden een verleidelijke man nelijk blik beantwoorden met een oogopslag. Mannen daaren tegen geven pas respons na 1,2 seconden. Dat maakte de Duitse Universi teit in Keulen gisteren bekend. Vrouwen blijken zich ook snel ler aan te passen aan de bewe gingen van de man, namelijk 0,3 seconden. Een vrouw moet daarentegen zeker vier keer zo lang wachten op enig lichaams taal van de man. DPA heffen. De volksvertegenwoor diging krijgt het beheer over de eigen begroting van rond 20 miljard gulden en zal zich voor al bezighouden met onderwijs, volksgezondheid, landbouw en infrastructuur. Justitie en poli tie, defensie en buitenlands be leid blijven door Londen be stuurd. De Britse Conservatieve Partij had zich tegen de vorming van het parlement in Cardiff uitge sproken. Zij vreest het uiteen vallen van Verenigd Koninkrijk. Voor het Welshe parlement vin den in 1999 verkiezingen plaats, waarna de volksvertegenwoor diging in 2000 aantreedt. Veer tig leden worden krachtens het districtenstelsel- gekozen en twintig via evenredige verte genwoordiging. ANP/RTR vari onze redactie binnenland WILLEMSTAD - De overvolle gevangenis op Curasao bezorgt de autoriteiten veel problemen. Er hebben zich groepen gedeti neerden gevormd die een ware terreur uitoefenen. Het onder bezette en nerveuze korps ci piers zou mede hierdoor enkele keren ongeoorloofd geweld hebben toegepast. „In de gevangenis geldt momen teel het recht van de sterkste", zegt advocaat P. Sulvaran. Hij diende bij de rechtbank namens diverse gedetineerden klachten in wegens mishandeling. De verwondingen zouden zijn toe gebracht door cipiers. Intussen zitten op het eiland ook de politiecellen vol. Overplaat sing van in voorarrest zittende verdachten uit politiecellen naar de gevangenis gaat nauwe lijks meer. De politie moet de meesten laten lopen. Deze week zijn bijna vijftig ge vangenen vervroegd vrijgelaten om plaats te maken voor nieuwe gedetineerden. Onder de vrijge latenen is oud-gedeputeerde Ephraim Cijntje die wegens cor ruptie tot negen maanden cel is veroordeeld Hij zou niet eens de helft van zijn straf hebben uit gezeten In de politiecellen bleek ook een aantal verdachten langer te zijn ingesloten dan de wettelijk vastgestelde termijn van achttien dagen. Daarna moeten ze worden overgebracht naar de centrale gevangenis. Die herbergt constant ruim 550 mensen, bijna twee keer zoveel als waarop ze is berekend. Minister Voorhoeve (Antilli aanse en Arubaanse Zaken) heeft al aangekondigd dat het eiland volgend jaar een aparte jeugdgevangenis krijgt die de' huidige capaciteitsproblemen moet helpen oplossen. Een kwart van de gedetineerden op Curasao betreft namelijk jonge ren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5