Pleidooi betaalbare ouderenzorg Sassenaren kiezen per stemcomputer Gemor over pacht kermis Terneuzen Scheidende VVV'er Breskens voorspelt toeristische federatie Voorwaarden aan natuurherstel in de Margarethapolder Zes gram softdrugs te weinig voor boete zeeland Revolutionair nieuw woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg geopend Ploeg wedstrijd in Groede Werkstraf voor stelen pinpasje Ambassadeur Z-Afrika in Axel Uitbreiding spoor Sloegebied Scholquotum gaat omhoog Opening nieuw verpleeghuis Voetbalclub mag toch meehelpen aan nieuw veld Sportmaterialen buit bij inbraak Sleelantcollege geslaagd zaterdag 20 september 1997 door René Hoonhorst AARDENBURG - De bewoners van het Aardenburgse woon zorgcentrum Coensdike wonen zo'n beetje in het paradijs. Alle sprekers die tijdens de officiële openingsplechtigheid vrij dag- middag aan het woord kwamen, staken de loftrompet over het prachtige huwelijk dat zorgver lening en wooncomfort sloten voor het nieuwe Coensdike. j Toch dreigen enkele wolken de zonnige toekomst te verstoren, vreesden enkele woordvoer ders, onder wie gedeputeerde G. de Kok. Het Rijk moet meer geld uittrekken om de kwaliteit van leven ook voor minder draag- krachtigen op leeftijd op peil te kunnen houden, stelde De Kok. 1 De Algemene Woningstichting Zeeuwsch-Vlaanderen kon de huurprijzen van appartemen ten en aanleunwoningen be taalbaar houden door de ver koop van grondkavels en woningen voor de vrije verkoop Ouderen voor wie die prijzen nog te hoog liggen, hebben recht op huursubsidie. Maar voor de servicekosten en andere bijko mende lasten moeten de oude ren zelf opdraaien. Voor mensen met alleen AOW en een klein pensioentje kan dat, als ze een bepaald zorgpakket nodig heb ben, te veel gaan kosten, wisten De Kok, burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg en voorzitter F. Willaert van de Stichting Thuiszorg Zeeuwsch- Vlaanderen. Drempel Door financiële ondersteuning van provincie en gemeente kon den alle bewoners van het oude verzorgingshuis Coensdike ver huizen naar het nieuwe woon zorgcomplex. Voor minder draagkrachtige nieuwe bewo ners kan echter straks de finan ciële drempel te hoog worden. De Kok en Van Liere beloofden echter hun best te doen Den Haag te overtuigen van de nood zaak om alle mensen met chro nische zorgvragen de mogelijk heid te geven hun intrek in Coensdike te nemen. Met die toezegging waren ook medewerkers van het Zeeuws- Vlaams Zorgoverleg tevreden gesteld. Verkleed als een soort ma Flodder en een bejaarde rol stoeler onderbraken zij de ope nings-speech van gedeputeerde De Kok. „Mag hij hier straks ook wonen", wilde 'Flodder' van de De Kok weten. „Van mij wel", zei de verbouwereerde provinciebestuurder. „Dan vind ik u een brave vent", liet de si- gaai'kauwende Kenau tot hila riteit van tientallen genodigden weten. Overigens bleek uit de woorden van alle sprekers dat Coensdike argumenten genoeg biedt om het Rijk te overtuigen van de toekomst van het geïntegreerde woon-zorgmodel. „Zeeuwse woonzorg loopt zeven jaar voor de muziek uit", had de voorzit ter F. Hamelink van de Algeme ne Woningstichting gelezen in het blad van de Nationale Wo- De opening van het nieuwe woonzorgcentrum werd druk bezocht. foto Charles Strijd door Conny van Gremberqhe SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent gaat in tegenstel ling tot Hulst wel een aantal stemcomputers aanschaffen. De toestellen zullen voor het eerst gebruikt worden bij de gemeen teraadsverkiezingen in maart volgend jaar. Met de aanschaf van de apparaten is een bedrag gemoeid van ruim 41.000 gul den. Daar staat tegenover dat de ge meente bijna eenzelfde bedrag bespaart op de inrichting van de stembureaus in Sas van Gent. Het uitbrengen van stemmen via de computer verloopt niet alleen sneller, ook de uitslag is eerder bekend. Voorts is de ca paciteit van de machines van dien aard dat het aantal stem- bureaus van acht naar zes kan worden teruggebracht. Hulst voelt niets voor het inzet ten van de computer. Zeker niet bij de gemeenteraadsverkiezin gen, omdat de kiezers volgens het college gewend zijn om spe ciaal op bepaalde mensen te kie zen. Het Sasse college gelooft daar niet zo in. Wel wil het dat voor het gebruik van de compu ter aan de kiezers een goede in structie wordt gegeven. De Sas se raad buigt zich donderdag 25 september over het voorstel. B en W van Sas van Gent hebben in navolging van Sluis-Aarden burg en Oostburg besloten om ook bij te dragen in de kosten van de trauma-helikopter van het Instituut voor Medisch Dringende Hulpverlening in Brugge. De helikopter van de Brugse hulpdienst wordt ook ingezet bij calamiteiten in Zeeuws-Vlaanderen. Sas van Gent staat borg voor een subsi die van vijfhonderd gulden. Tijdens de raadsvergadering komt ook de reactie van het col lege op een CDA-motie aan de orde. De christen-democraten hadden het dagelijks bestuur van Sas van Gent gewaagd me dewerking te verlenen aan bouwplannen aansluitend op de GraafJansdijk in Westdorpe. B en W voelen daar weinig voor. Het college vindt dat de West- dorpse dijk met zijn gevarieerde lintbebouwing een uniek be bouwingspatroon is. Daaraan tornen zou afbreuk doen aan het bijzondei'e kaï-akter van het dorp. Verder is er in de kern Westdorpe met het nieuwe bouwplan Oostmolenkreek meer dan genoeg bouwnhmte voor handen. De raad vergadert donderdag 25 september om 19.30 uur in het gemeentehuis van Sas van Gent. ningraad. Coensdike nieuwe stijl is voox-al ook het wei'k van de twee jaar geleden overdeden wethouder R. van de Wijnckel, die tevens voorzitter was van het oude Coensdike én van de Stichting Thuiszorg. De oud-wethouder wordt her dacht door een plaquette op het kunstwei'k Twee-eenheid. Twee aan elkaar geklonken druppels, een ontwerp van Ernst Joachim, die het 'samenbrengen van wo nen en zorg' symboliseren. Het kunstwei'k werd onthuld door de oudste bewoner van Coens dike, de 100-jarige Isaac Ver- meulen. Vermeulen, die met bij na een kwart eeuw ook het langst in het oude Coensdike woonde, kreeg daai'bij een beet je hulp van gedeputeerde De Kok. Huldiging Hulster brandweerploeg HULST - Een ploeg van het Hulster brandweerkorps wordt zaterdag 27 september gehul digd in het stadskantoor van Hulst. De bi'andweerlieden werden in juni Nederlands kampioen bij wedstinjden in Roosendaal. In augustus behaalden ze een tweede prijs bij internationale wedstrijden in het Deense Her- ning. De piijs woi'dt door een wooi'dvoerder van het Hulster koxps omschreven als 'een zilve ren medaille op een Olympiade voor brandweerploegen'. De huldiging begint om 15.00 uur*. GROEDE - Het Agrarisch Jon- gex'en Kontact West Zeeuws- Vlaanderen houdt op 18 oktober voor iedereen die een tractor mag besturen weer de jaarlijkse .ploegwedstrijd. Er wordt ge ploegd op een pex'ceel van de fa milie D'Hont aan de Noordweg in Groede. De wedsti'ijd begint om 13.00 uur, maar vanaf 10.00 uur is er de mogelijkheid om op het pex'ceel enkele omgangen te ploegen, zodat cje ploeg kan worden afgesteld. Tijdens de wedstrijd worden ploegdemon- straties gehouden door P. Mabe- lis uit Nieuwvliet en M. Ver- planke uit IJzendijke. TERNEUZEN - De Temeuzense politierechter inr. J.PM. Hopmans heeft vrijdag een 41-jarige man uit Breskens con form de eis veroordeeld tot zestig uur onbetaalde arbeid. De verdachte had op 8 juni dit jaar een pinpas van de dochter van zijn vriendin gestolen. Omdat hij de pincode wist, kon hij dui zend gulden opnemen. De man reisde vervolgens naar Arn hem: „Ik moest daar nog een gokschuld betalen."De relatie met zijn vriendin, die verbroken was, is inmiddels hersteld. De verdachte, die in het verleden voor vermogensdelicten is vei'oordeeld, is begonnen met het terugbetalen van de schade. AXEL - De Zuid-Afrikaanse ambassadeur C. Niehaus heeft wat met Zeeuws-Vlaanderen. Na anderhalve week geleden nog in Terneuzen op bezoek te zijn geweest, was hij vrijdag voor een officieus bezoek in Axel en omgeving. De ambassa deur was er op speciale uitnodiging van de plaatselijke ï'uiter- sportvereniging, wier woordvoerder J. Stoffels nogal wat contacten met Zuid-Af x'ika ondei'houdt. Alvorens in het club huis van de miters aan te schuiven voor een mosselmaaltijd wei'd de ambassadeur 's middags ontvangen op het stadhuis van Axel en bracht hij bezoekjes aan het zaden- en vlasbedri j f Van der Bilt in Sluiskil en het museum Het Land van Axel. Stoffels: „Vlas en Axelse klederdrachten horen beiden ty pisch bij Zeeuws-Vlaanderen." VLISSINGEN-OOST - Het spooi-wegemplacement van NS Cargo in Vlissingen-Oost wordt uitgebreid met vijf opstel sporen om met name het gastransport van en naar Eurogas te vex'beteren. NS Cax'go moet nu soms tot aan Blerick (bij het Limburgse Venlo) wagens opstellen, omdat er ï'uimtegebrek is in Vlissingen-Oost. De uitbreiding is ook nodig, omdat er ha vens bijkomen in het Sloegebied. De nieuwe Westhof- en Scaldia-haven krijgen een directe aansluiting op het spoor net. Vier jaar geleden is het emplacement nog vergroot met twee sporen. Sinds die tijd zijn er twaalf opstelsporen, waar van het buitenste spoor vaak volstaat met wagens. Die dienen als geluidswal om de overlast voor omwonenden te beperken. De uitbreiding moet voor de winter klaar zijn VLISSINGEN - Het scholquotum worrit hoogstwaarschijn lijk tussentijds verhoogd. Nooi'wegen en de Europese Unie hebben een akkoord bereikt over verhoging van het scholquo tum voor de Noordzee van 80.000 naar 91.000 ton voor dit jaax'. De scholstand is verbeterd. De Europese vissei'ijminis- ters moeten de verhoging nog goedkeurenZij komen eind ok tober bijeen. Vooral Engeland heeft zich sterk gemaakt voor een tussentijdse verhoging. Nederlandse vissers hebben x'echt op bijna 40 procent van het Noordzee-scholquotum. De scholstand is overigens nog laag. In het topjaar 1989 mochten de Nederlandse vissers alleen al 94.500 ton vangen. Vanaf 1994 is het quotum fors verlaagd, tot dit jaar een dieptepunt werd bereikt. Het quotum voor dit jaar lag op 31.000 ton. MIDDELBURG - Staatsseci'etaris E. Terpstra van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) verx-icht woensdag 15 ok tober de officiële opening van het nieuwe SVRZ-verpleeghuis 't Gasthuis in Middelbui'g. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst van 14.00 tot 16.15 uur. Aansluitend is er een optreden van de Zeeuwse Koorschool uit Goes. Vexwolgens wordt een receptie gehouden. Ter gelegenheid van de opening exposeert de Middelburgse kunstenai-es Anneke Ruimschotel van 14 tot 17 oktober haar nieuwe collectie staal-steenobjecten en twee staal-touwplastieken in de hal van het verpleeghuis. door Manon Kotvis TERNEUZEN - Kermisexploitanten hebben gemengde gevoelens over het ver loop van de Temeuzense kermis. Ener zijds is er enthousiasme over de nieuwe lo catie op het Stadhuisplein en over het openstellen van de kermis op zondagen, anderzijds heerst ontevredenheid over de hoge pachtkosten en de daarmee samen hangende hoge prijzen voor kermisat tracties. „Het moet zo kunnen zijn dat een modaal gezin voor 25 gulden een hele avond naar de kermis kan. Als zo'n gezin nu alleen nog maar in de frisbee gaat, is het dat be drag al kwijt", zegt A Kabald, eigenaar van de grijpautomaten op de Markt. Vol gens hem zijn de meeste attracties nu te duur omdat de eigenaren door de hoge pachtkosten niet minder kunnen vragen, wdllen ze geen verlies draaien. Hij pleit ex- voor dat de gemeente met een deel van de exploitanten meerjarige contacten aan gaat, waaxon 'een redelijke pachtprijs' wordt vastgelegd. Redelijk in die zin dat de prijzen van de at tracties tot een 'acceptabel niveau' kun nen zakken. „De gemeente moet niet ver geten dat de kermis volksvermaak is en niet is bedoeld om de begroting sluitend te maken", vindt Kabald. Met het systeem van meerjarige contracten kunnen de prijzen omlaag, wat naar het publiek toe vriendelijk overkomt. Een exploitant die enkele jaren verzekerd is van een 'redelij ke' pachtpxójs op een bepaalde plek zal ook eerder zijn best doen om de klant te vreden te houden door bijvoorbeeld meer of duurdere prijzen uit te reiken. Want een tevreden klant is meestal een trouwe be zoeker. Kijkers En als klanten blijven terugkomen, bete kent dat gi-otere drukte en dat is positief voor iedereen. Die redenering heeft Ka bald vrijdagmiddag aan wethouder K. van der Hoofd (midden- en kleinbedrijf) voorgelegd. „De wethouder heeft beloofd mijn argumenten te bestuderen en de mo gelij kheden te onderzoeken. Vervolgens zal hij het college van burgemeester en wethouders adviseren." Van der Hoofd zei vrijdag desgevraagd dat hij de Temeu zense pachtpx-i jzen zal vergeli j ken met die in enkele andere vergelijkbare gemeen ten. Voor het eind van het jaar laat hij de kermisexploitanten weten of de tarieven zo blijven of worden aangepast. Reclame Over de nieuwe locatie op het Stadhuis plein is Kabald positief: „Op de locatie heb ik niks aan te merken.Ook R Keyzer, eigenaar van het rolbalspel, is enthousiast over de nieuwe vorm waarin de kermis is gegoten. Keyzer: „Ik heb echt sterk het idee dat het Stadhuisplein erbij toegedra gen heeft dat er meer bezoekers naar Ter neuzen zijn gekomen.Maar volgens hem heeft dit meer geleid tot meer 'kijkers' dat tot een hogere omzet. „Alleen het week einde is grandioos geweest. Die zondag erbij is bijzonder goed aangeslagen. Maar één weekeinde kan echter niet de rest van de week goedmaken. Misschien kunnen we daar voor de toekomst wat aan doen, bijvoorbeeld door wat meer reclame te maken." j door René Hoonhorst BRESKENS - Bressiaander G. van Grieken stapt na zeventien jaar op als secretaris van de VW, afdeling Breskens-Hoofd- plaat. Van Grieken heeft het te druk met zijn werk als beeldend kunstenaar en vindt daarnaast dat zijn rol als bestuurder is uit gespeeld. Het West-Zeeuws- Vlaamse VW-wezen ligt door de bestuurlijke perikelen in de Kust VW momenteel plat. j „Maar bet is duidelijk dat er op korte of langere termijn een Zeeuws-Vlaamse federatie van toeristische organisaties komt. In zo'n federatie moeten verte genwoordigers uit verschillen de toeristische branches zitten. Daar hoor ik dus niet bij", legde Van Grieken vrijdag uit. Nadat hij sinds 1980 zich stex-k had gemaakt voor activiteiten van de Bressiaanse VW, was Van Grieken sinds 1990 ook nauw betrokken bij het opzet ten van de Kust VVV, een sa menwerkingsverband van de zes Oostburgse afdelingen. Van af het begin verliep de samen werking allesbehalve vlekke loos. Anderhalve maand gele den barstte de bom opnieuw HULST - De gemeente Hulst wil bekijken op welke manier voet balvereniging Hulsterloo in Nieuw-Namen alsnog kan wor den betrokken bij de aanleg van een nieuw voetbalveld in Nieuw-Namen. De aanleg zelf wil de gemeente uitbesteden aan een gespeciali seerd bedrijf, maar de vereni ging kan mogelij k wel helpen bij het plaatsen van de afrastering, doelpalen en ballenvangers. Het college wil zo'n zestigdui zend gulden uittrekken voor het egaliseren en inzaaien van het terrein. Daarnaast is er nog een kleine vijftigduizend gulden nodig voor aanvullende voor zieningen. Omdat de vereniging heeft aangeboden de handen uit de mouwen te steken, is het mis schien mogelijk om op deze ma nier wat op de kosten te bespa ren. Het geld dat de gemeente dan overhoudt, kan wellicht ge bruikt worden voor de vervul ling van andere wensen bij de vereniging. toen de verschillende partners niet tot overeenstemming kon den komen over de vorming van een (interim-)bestuui'. De afde ling Cadzand wilde een andere koers varen dan de andex-e afde lingen. Ook de afdeling Bres- kens-Hoofdplaat scheurde uit een, omdat voorzitter M. deMil- liano zich - tot vex'bazing en woede van de andere (bestuurs leden - bij Cadzand aansloot. De Milliano is officieel nog steeds voorzitter, maar wordt door de leden niet meer erkend. Van Grieken heeft zijn voorzit ter ook niet op de hoogte gesteld van zij n besluit om het bijltje er- bij neer te gooien. „We hebben als overige bestuux'sleden het vertx-ouwen in mevrouw De Mil liano opgezegd, dus voel ik me niet geroepen haar in te lichten. Oyerigens ga ik ervan uit dat de afdeling Breskens-Hoofdplaat zijn langste tijd heeft gehad, omdat in de ledenvergadex-ing van volgende maand zal worden voorgesteld de afdeling op te heffen. Het is dan de bedoeling om vanaf dat tijdstip recht streeks onder de pax-aplu van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen te res sorteren. Wij zouden op die ma nier alvast vooruitlopen op de vorming van één x-egionale toe- x'istische fedex-atie." Breuk Ook de Hoofdplaatse horeca ondernemer D. Kersten twijfelt er niet aan dat er één toeristi- sche belangenorganisatie in de streek komt. Als disti-ictsbe- stuurder van Koninklijke Hore- ca Nederland is hij gevraagd plaats te nemen in een toekom stig bestuur. „Ik was door onze afdeling ook al naar voren ge schoven als interim-bestuurder voor de Kust VW, maar dat is dus door de breuk niet doox'ge- gaan. Ik blijf beschikbaar voor een bestuxusfunctie, maar ex- zullen de komende maand eerst nog wat knopen moeten worden doox'gehakt." Van Gi'ieken onderstreept ove- i'igens dat zijn vertrek uit het af delingsbestuur geheel los staat van het functioneren van het VW-kantoor in Breskens. „Mijn vrouw Mimi blijft het kantoor gewoon beheren. Dat staat los van de bestuurlijke moeilijkheden. Ik stap emit om dat ik het hartstikke druk heb en ik begon te merken dat ik me door de pex'ikelen met de VW niet meer kon concentreren op mijnwerk." door Conny van Gremberqhe PHILIPPINE - Het dagelijks bestuur van het waterschap De Drie Ambachten zal meewerken aan binnendijks natuurherstel in de Margarethapolder, ter compensatie van de verdieping van de Westerschelde. Maar aan die medewerking verbindt het wel een aantal randvoorwaar den. Dijkgi'aaf drs. H. Eversdijk zei dit deze week tijdens de algeme ne vergadering van het schap in Philippine. Eversdijk gaat er van uit dat minister Jorxitsma van Verkeer en Watei'staat de vooi'stellen van de Commissie van Di'ie over het natuurher- stelplan in december zal over nemen. „Is dat het geval, dan betekent dit voor De Drie Ambachten dat de ontpoldering in ons beheers gebied van de baan is en dat in ons gebied alleen een deel van de Margai'ethapolder wordt aangemerkt als binnendijks na- tuurcompensatiegebied. Het gaat dan om een gebied van 50 hectare, waarvan nu reeds 11 hectare kreekgebied is, zodat maar 39 hectare agrarische gronden moeten worden aange kocht", zei Eversdijk. Randvoorwaarden Het dagelijks bestuur van het schap staat in beginsel positief tegenover het plan. maar dan moet - zo voerde de dijkgi'aaf aan - wel worden voldaan aan een aantal randvoorwaarden. Zo dient volgens het schapsbe- stuur de grondverwerving in de polder op basis van vrijwillig heid geschieden. Ook moeten voor de grond marktprijzen worden betaald en dienen de akkex'bouwers in het gebied aan vervangende gronden te kunnen komen. Aangezien de polder in een ruilverkavelingsgebied ligt moet de mogelijkheid van grondruil worden opengehou den. Voorts dient het nieuwe na tuurgebied - aansluitend op de nieuwe Temeuzense woonwijk - zo ingelicht te worden dat het ook bnrikbaar is als recreatie gebied. door Aector Dooms TERNEUZEN - De Temeuzense politierechter mr. J. P. M. Hop mans vond het vrijdag nogal overdreven om iemand voor het bezit van zes gram softdrugs te dagvaarden. Hij baseerde zijn mening op de norm van vijf gram softdrugs die in Neder land wordt gedoogd. Een Fransman en zijn vriendin werden deze zomer in Schoon- clijke slapend in hun auto door de politie aangetroffen. Ze kon den het bezit van zes gram soft drugs afkopen met een boete van honderd gulden, maar ze waren blut. Het geld was opge gaan aan dmgs, die ze in een Temeuzense koffieshop hadden gekocht. Met het gevolg dat de 26-jarige Fransman vrijdag op de zitting diende te verschijnen. Hij kwam overigens niet. De politierechter vond het op leggen van een boete te vergaan. „Men kan ook stellen dat ze de zes gram drugs onder zijn twee tjes hebben verdeeld, ieder di'ie gram. Dan zouden ze individu eel niet strafbaar zijn." De poli tierechter verklaarde daarom de Fransman schuldig zonder een straf op te leggen. De offi cier van justitie had het transac tiebedrag van honderd gevor- derd. TERNEUZEN - In de gymzaal van het Zeldenrust-Steelant- college in Tei'neuzen werd in de nacht van donderdag op vi-ijdag ingebroken Vermist worden handschoenen, honkbalknup pels en een aantal voetballen. Stella Seij uit Terneuzen heeft het doctoraal examen Geneeskunde behaald aan de Rijksuniversiteit Maastricht. Kermisexploitanten klagen over hoge pachtprijzen die de gemeente Terneuzen berekent, waardoor de bezoekers volgens hen duur der uit zijn. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 59