Spiritualisten willen eigen stek Een raadselachtig tangetje PZC De Onderneming is hard aan een grote beurt toe Particuliere collectie wapens onder de hamer zeeland ,22 Nieuwe stichting onderzoekt diepere zin van het leven Thoolse vereniging hield themadag over Wereld Alzheimer dag kerkdiensten weekenddiensten Geen boete voor gram te veel zaterdag 20 september 1997 door Richard Hoving MIDDELBURG - Een ontmoe tingsplaats voor iedereen die zich bezighoudt met de diepere zin van het leven. Dat is het cen trale uitgangspunt van drie le zingen die de komende maan den door stichting Spiritueel Café Nederland in de Stads schouwburg in Middelburg worden gehouden. Wanneer er voldoende belangstelling voor de bijeenkomsten bestaat, krijgt de Zeeuwse hoofdstad een eigen Spirituele Sociëteit. De drijvende kracht achter een eigen ontmoetingsplaats voor Zeeuwse spiritualisten is Anna van Kakerken uit het Brabantse Dussen. Van Kakerken richtte een half jaar geleden de Spiritu ele Sociëteit Breda op. „Ik heb bewust niet voor de naam café gekozen omdat hierbij in het zuiden direct aan bier wordt ge dacht. Tijdens de eerste bijeen komst in Breda hoorde de Bra bantse dat er een aantal mensen uit Vlissingen en Middelburg in de zaal aanwezig was. Toen de Zeeuwen een paar weken later wederom van de partij waren, informeerde ze waarom ze van uit Zeeland naar Brabant waren gekomen. „Ik vond het nogal wat om met de trein op" een avond heen en weer te reizen voor één lezing." Van Kakerken hoorde dat er in Zeeland niet of nauwelijks iets werd gedaan aan spirituele za ken. „Ik dacht: Daar moet iets aan gebeuren." Cursussen voor senioren VLISSINGEN - De Zeeuwse Senioren Academie organiseert de komende maanden zeven cursussen voor mensen van 50 jaar en ouder. Het gaat per on derwerp om vijf middagsessies aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. De lessen worden gegeven op academisch niveau, maar deel nemers hebben geen vooroplei ding nodig. Het cursusaanbod bestaat uit onder meer muziek (Schubert), filosofie, recht, West-Europese beschavingsge schiedenis en de bewoning van Zuidwest-Nederland in de Mid deleeuwen. De opzet van de Spirituele So ciëteit Zeeland is, volgens Van Kakerken, niet anders dan die van de al bestaande ontmoe tingsplaatsen die bij de stich ting Spiritueel Café Nederland zijn aangesloten. „Iedereen die wel eens nadenkt over de zin van het leven is welkom." De landelijke stichting heeft een aantal duidelijke huisregels voor een spiritueel café of socië teit opgesteld. Eén daarvan luidt: „Wij zijn geen open podi um of ontmoetingsplaats voor destructieve sektarische me ningen en religieus fundamen talisme." Handvol mensen De eerste bijeenkomst van de Sociëteit Zeeland vindt zater dag 21 september plaats in de Stadsschouwburg in Middel burg. De boeddhistische non Gen Kelsang Dechok uit Den Haag houdt een inleiding met als thema 'Liefde en mededo gen'. De lezingen moeten uit wijzen of er voldoende belang stelling is in Zeeland, zegt Van Kakerken. „Wanneer er slechts een handvol mensen op afkomt, houdt het voor mij op." Van Kakerken heeft geen hoog gespannen verwachtingen over het aantal mensen dat de lezin gen gaat bezoeken. „Van nature verwacht ik nooit ergens wat van. Het uiteindelijke resultaat kan dan ook niet tegenvallen." Dat er nog altijd veel misver standen rond het begrip spiritu aliteit bestaan ondervond Van Kakerken toen ze probeerde een zaaltje voor de bijeenkomsten van de sociëteit te boeken. „Het heeft veel moeite gekost. Niet iedereen staat even open tegen over spiritualisme." Een bijkomend praktisch pro bleem bij het huren van een ruimte was dat Van Kakerken beslist op zondagochtend wil bijeenkomen. „De zondagoch tend is traditioneel het moment van bezinning. Daarom hecht ik erg aan dit moment van de week." Van Kakerken bena drukt dat het niet de bedoeling is de plaats van de kerken in te nemen. „Waar het ons om gaat, is mensen de mogelijkheid ge ven met elkaar te praten over de diepere zin van het leven." Spirituele Sociëteit Zeeland, zon dag 21 september Stadsschouwburg Middelburg, aanvang 10.30 uur Een tangetje aan een koordje met twee opengewerkte lepels: wat het is en waarvoor het dient, daar breekt Katrien van de Panne uit Scharendijkezich al een jaar het hoofd over. foto Pieter Honhoff door Ondine van der Vleuten SCHARENDIJKE - Een tasklem. kandij tangetje, instrument om klederdracht mee in model te brengen? Katrien van de Panne uit Scharendijke zou zo graag we ten wat dat instrument van zwartgeschil- derd of zwart uitgeslagen metaal nu pre cies is. Bovenaan zit een platte haak; daaraan bevestigd een zwart koord en on deraan hangt een soort tang met openge werkte lepels. In de buurt van het scharnierpunt zit een veer. Een ijzeren ring houdt de lepels ge sloten. Als de ring teruggeschoven worclt, kunnen de lepels drie centimeter uiteen. Het tangetje is zo'n tien centimeter en hangt aan een koord van 24 centimeter. Katrien heeft het voorwerp een jaartje ge leden gekregen. „Van een oude mevrouw die hier op het eiland woonde, maar die wist ook niet wat het was of hoé ze er nu aan gekomen was. Ik denk zelf in de rich ting van klederdracht, maar eigenlijk al leen omdat ik en mijn man Schouwse dracht verzamelen. Misschien moet je die haak aan je rok hangen en tussen de tan gen zo'n fluwelen tasje klemmen. Er hebben ook al mensen gezegd, het is om suikerklontjes op te pakken, maar dat ge loven we toch niet." Discussies „Bijna elke keer als we een klederdrach tenshow geven, nemen we het mee in de hoop dat iemand weet wat het is. Neem nu op de Open Monumentendag, toen zijn er 823 bezoekers geweest in Slot Haamstede. Maar niemand kon ons iets vertellen over het tangetje. Wel hele discussies. We had den niet gedacht dat het zoveel teweeg zou brengen." Wim Helm van het Zeeuws Documenta tiecentrum in Middelburg komt er ook niet uit: „Ik heb het al aan een paar colle ga's laten zien, maar we weten het niet. Misschien iets om scheepjes mee in een fles te peuteren?" Bij het Stedelijk Muse um in Vlissingen doet het voorwerp even min een belletje rinkelen. Wie enig idee heeft, mag Katrien van de Panne in Scha rendijke bellen. „We willen het heel graag weten." SINT-MAARTENSDIJK - Tij dens een bijeenkomst in woon zorgcentrum Maartenshof in Sint Maartensdijk is vrijdag middag ruime aandacht besteed aan de komende Wereld Alzhei- merdag, die zondag wordt ge houden. Onder het motto 'Alz heimer, een race tegen de klok' wordt dan wereldwijd aandacht gevraagd voor de ziekte van Alzheimer en de problemen die deze aandoening teweegbrengt. De Alzheimer Vereniging Rond de Schelde behandelde de bele vingswereld van de demente rende en zijn relaties met onder meer een interactief toneelspel. Ada Steketee en Ineke de Man (beiden deskundigen op het ge bied van de omgang met demen terenden) speelden situaties na die zich in de dagelijkse omgang met dementerenden kunnen voordoen. Ook de wijze waarop het beste kan worden aangeslo ten bij de belevingswereld van de dementerenden werd toege licht. Tijdens de bijeenkomst werd het eerste exemplaar van de brochure 'Dementie, een zorg thuis' overhandigd aan de Thoolse wethouder I. C. Moer land van volksgezondheid. De vijftig pagina's tellende infor matiebrochure is door de werk groep Tholen - St Philipsland in samenwerking met de Alzhei mer Vereniging Rond de Schel de speciaal ontwikkeld voor fa- Huldiging van Hulster brandweerploeg HULST - Een ploeg van het Hulster brandweerkorps wordt zaterdag 27 september gehul digd in het stadskantoor van Hulst. De brandweerlieden werden in juni Nederlands kampioen bij wedstrijden in Roosendaal. In augustus behaalden ze een tweede prijs bij internationale wedstrijden in het Deense Her- ning. De prijs wordt door een woordvoerder van het Hulster korps omschreven als 'een zilve ren medaille op een Olympiade voor brandweerploegen'. De huldiging begint om 15.00 uur. milieleden en verzorgers van dementerenden in de regio. Daarnaast bevat het boekje al gemene informatie over demen tie en namen en adressen van in stanties waar men voor hulp en informatie in deze regio terecht kan. De uitgave is met steun van het Juliana Welzijn Fonds tot stand gekomen. De Doelen willen onschuld rond kaartverkoop via TNO bewijzen ROTTERDAM - De directie van De Doelen in Rotterdam heeft TNO ingeschakeld om aan te to nen dat er niets klopt van de be schuldigingen van fraude met toegangskaarten door het Me- liskerkse evenementenbureau Tranquillity Base. Het evenementenbureau heeft vorig jaar een twee dagen du rende manifestatie voor fans van Star Trek gehouden in De Doelen. Volgens Tranquillity Base hebben De Doelen echter minder kaartjes met het bureau afgerekend dan er bezoekers zijn geweest. Directeur C. Kre- mer van het bureau zegt drie ton misgelopen te zijn en eiste daar gisteren in een kort geding een voorschot van 150.000 gulden op. Advocaat mr. L. A van der Niet van Tranquillity Base stelde gisteren dat De Doelen met de toegangskaartjes heeft ge knoeid. Directeur Kremers heeft de onverkochte kaarten gezien en volgens haar zijn er verschillen in nummering, kleur en kwaliteit. Dat is bevestigd door enkele getuigen. Raadsmanmr. A Schutte van De Doelen ontkent dat er sprake is van enige vorm van oplichting; ook hij heeft getuigen, maar die moeten nog gehoord worden door de rechter-commissaris. Daarom heeft de directie van De Doelen TNO ingeschakeld; het gerespecteerde onderzoeksbu reau is gevraagd de verkochte kaarten en de vermeende ver valsingen met elkaar te vergelij ken. De Rotterdamse rechtbankpre sident mr. J. Mendlik doet uit spraak op 30 september. GPD Zondag 21 september 1997 SCHOUWEN-DUIVELAND Brouwershaven Nederlandse Her vormde Kerk 11 dhr. Binnenmar- sch;Gereformeerde Kerk 10 ds. Spaa, 18.30 ds. Jobsen; Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt 9.30 ds. Roose, 17 ds. Overweg; Bruinisse Nederlandse Hervormde Kerk 10 en 17 ds. Smit; Gereformeerde Kerk 10 past. Hondius, 17 avondgebed; Ge reformeerde Gemeente in Neder land 10 en 17 leesdienst; Burgh Ne derlandse Hervormde Kerk 10 dr. v.d. Deijl; Haamstede Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds. G. Kansen, 19 ds. de Rooij; Gereformeerde KerklOen 19(HA)ds. Lingen;Chris- telijke Gereformeerde Kerk 10 en 18.30 ds. Hardeman; Gereformeer de Gemeente 10 en 18.30 lees dienst; Rooms-Katholieke Kerk 11 past. Verdaasdonk; Kerkwerve Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds. Korving; Nieuwerkerk SOW-Gemeente 10 ds. Knoop (HA); Gereformeerde Gemeente 9.30 en 15.30 leesdienst; Gerefor meerde Gemeente in Nederland 9.45 en 15.30 leesdienst; Noord- gouwe Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds. Eekhout; Oosterland Ne derlandse Hervormde KerklOen 18 ds. de Haan; Gereformeerde Ge meente 10, 14.30 en 18.30 lees dienst; Oud-Gereformeerde Ge meente 9.30, 14 en 18 leesdienst; Ouwerkerk Nederlandse Hervorm de Kerk 10 mw. Teusink-Meijer; Re- nesse Nederlandse Hervormde Kerk 9.30 ds. Goodijk; Serooskerke Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds. v.d. Pol, 19 ds. Riphagen; Scha rendijke SOW-Gemeente 10 en 19 da. Graafland; Sirjansland Neder landse Hervormde Kerk 10 en 18.30 ds. de Boer; Zierikzee Nederlandse Hervormde Kerk Gasthuiskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 18.30 ds. Haasnoot; Ge reformeerde Kerk 10 dr. Jobsen, 18.30 drs. Spaa; Christelijke Gere formeerde Kerk 10 en 18 ds. v.d. Boogert; Gereformeerde Gemeen te in Nederland 10 en 18 leesdienst; Leger des Heils 10 samenkomst; Pinkstergemeente 10 samenkomst; wo 20 samenkomst;Rooms-Katho- lieke Kerk zat. 19 en zon. 9.30 past. Verdaasdonk; Zonnemaire Neder landse Hervormde Kerk 9.30 dhr. Binnenmarsch. 20 en 21 september 1997 CENTRAAL ALARM N U M MER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (0111) 412080. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861 J. L. Flach en S. W. H. M.,Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. L. A. M. Bruelen J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. (0111) 691280. Renesse/Ellemeet; J.L. Flach en S.W.H.M. Simons, tel. (0111) 461280; Burgh-Haamstede: G. van Beek- Verbeek en J.Ph.P. Stenger, Bromfietser bij botsing gewond MIDDELBURG - Bij een aan rijding op de kruising van de Blauvvedijk en de Stations straat in Middelburg is donder dagavond een inwoner van Wol- phaartsdijk gewond geraakt. De man liep een botbreuk en schaafwonden op en moest in het ziekenhuis worden behan deld. De man uit Wolphaartsdijk reed op zijn bromfiets over de Sta tionsstraat richting de Sta- tionsbrug. Een 58-jarige auto mobilist uit Amemuiden, die vanaf de Stationsbrug kwam en linksaf de Blauwedijk op wilde, verleende hem geen voorrang. tel.(0111) 651861; Brouwershaven- /Scharendijke: L.A.M. Bruel en J.J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke- ,tel. (0111) 691280, spoednr652204. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Ooster land, tel. (0111641280. Tandartsen: A. Broere, Meekrabstraat 7, Brou wershaven, tel. (0111) 691588. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): C.G.P. Broek man, Zierikzee, tel. (0111) 412180. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de Woestijne straat (N691) tussen Clinge en Nieuw-Namen en zondag op rijks weg N61 tussen Zaamslag en Ter hole, ter hoogte van Vogelwaarde. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De molen De Onderneming in Wissenkerke is aan restauratie toe. Het gaande werk, alles wat in de molen beweegt als hij met de wind in de zeilen staat te malen, is niet meer in orde en ook het metselwerk is hard aan een beurt toe. De gemeente Noord-Beveland wil De Onder neming, samen met de toren van de Nederlands Hervormde kerk in Kortgene. op de prioritei tenlijst voor 1998 plaatsen. Jaarlijks kunnen, ook i n Kortgene, maar enkele monumenten on der handen worden genomen. Donderdag 25 september bespreekt de gemeenteraad een voorstel om de toren en de molen volgend jaar te doen. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Wissenkerke en begint om 19.30 uur. foto Willem Mieras door Aector Dooms TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr. J. P. M. Hopmans vond het vrijdag nogal over dreven om iemand voor het bezit van zes gram softdrugs te dagvaarden. Hij baseerde zijn me ning op de norm van vijf gram softdrugs die in Ne derland wordt gedoogd. Een Fransman en zijn vriendin werden deze zo mer in Schoondijke slapend in hun auto door de politie aangetroffen. Ze konden het bezit van zes gram softdrugs afkopen met een boete van hon derd gulden, maar ze waren blut. Het geld was op gegaan aan drugs, die ze in een Terneuzense kof fieshop hadden gekocht.. Met het gevolg dat de 26- jarige Fransman vrijdag op de zitting diende te verschijnen. Hij verscheen niet. De politierechter vond het opleggen van een boete te ver gaan„Men kan ook stellen dat ze de zes gram drugs onderzijn tweetjes hebben verdeeld, ieder drie gram. Dan zouden ze niet strafbaar zijn." De rechter ver klaarde de man schuldig zonder strafoplegging. naamde blanke wapens geveild. De collectie is door een particu lier in dertig jaar opgebouwd en een goede beschrijving van alle slag- en steekwapens ontbrak. Een vrijwilliger heeft de taak op zich genomen om de bijna twee honderd wapens te benoemen en te catalogiseren. Dat is welis waar leuk, maar ook nauwgezet werk. Zo lijkt een vreemd uit ziend knipmes bijna niet thuis te brengen. Vrijwel weggesleten lettertjes op het lemmet verra den dat het waarschijnlijk gaat om een Spaans exemplaar. Himmler Er moet ook goed op gelet wor den of het om originelen of na maak gaat. Van bijvoorbeeld dolken uit Nazi-Duitsland zijn heel wat namaak-exemplaren op de markt. Op de veiling gaat het om echte. Jeroen de Kuijper, bedrijfsleider van het veiling huis, schat dat zo'n exemplaar zeker achthonderd gulden zal opleveren. Het mes in kwestie is gemaakt volgens de zeer ar beidsintensieve Damastener methode en is door SS-leider Heinrich Himmler destijds aan een van zijn officieren gegeven. Op het lemmet van het wapen is dan ook in de typisch Duitse go tische letter de naam van Him mler te lezen. „Er is toch veel vraag naar die dingen", weet De Kuijper." Een van de topstukken uit de collectie is volgens de bedrijf lei der een zogenaamde hartsvan ger uit 1650. Een hartsvanger is een wat vreemde naam voor een kort sabelachtig zwaard dat vooral door particulieren als zelfverdediging werd gebruikt. Het wapen in kwestie heeft een bronzen greep waarop in reliëf wat engeltjes te zien zijn. Wat er voor dit stuk betaald zal gaan worden, wordt tijdens de veiling duidelijk: vanaf twee uur 's mid dags gaan de degens, sabels, dolken en zwaarden onder de hamer. door Guido van der Heijden MIDDELBURG - „Wat denk je? Is ie Frans of Spaans?" Het ant woord laat niet lang op zich wachten: „Spaans natuurlijk, er staat toch Miguel. Da's toch een Spaanse naam." Op de eerste verdieping van het Zeeuws Veilinghuis in Middel burg wordt druk in boeken ge snuffeld om de catalogus op tijd voor de veiling klaar te krijgen. Donderdag 25 september wor den er 180 zwaarden, sabels, dolken, degens en andere zoge- Een van de topstukken op de veiling: een hartsvanger uit 1650. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 56