Doel transferium lijkt bereikt PZC Corneliastichting kookt voor derden Handenvol werk en mensen tekort CNVSociaal beleid gemeenten kan beter Schipper duwboot in beroep ondanks mild vonnis rechter Massaal protest tegen groter Hof Domburg Boekverkoper raakt zijn voorraad kwijt zeeland s15 Opening nieuw verpleeghuis Werkstraf voor stelen pinpasje Ambassadeur Z-Afrika in Axel Uitbreiding spoor Sloegebied Scholquotum gaat omhoog Eerste onderzoeksresultaten wijzen op minder verkeersdruk Renesse Videorecorder in Goes gestolen zaterdag 20 september 1997 door René Schrier GOES - De gemeenten Goes, Kapelle en Schouwen-Dui- veland voeren een redelijk toi goed sociaal beleid vol gens de maatstaven die het CNV aanlegt. In de regio rond de Oosterschelde staat dè gemeente Tholen wat dat betreft op de laagste plaats. Dat staat in een zogeheten Gemeentelijke Kosten en Ba tenmeter, waarmee het CNV het sociaal beleid van ge meenten toetst. Maatstaf voor de prestatie van een ge meente is het beleid zoals het CNV graag wil dat door de gémeenten wordt uitge voerd. Het feit dat Góes, Kapelle en Schouwen-Duiveland hoog scoren wil nog niet zeggen dat daar alles koek en ei is. Regio-coördinator F. The- unissen en Voorzitter van de CNV-regio rond de Ooster schelde: ,.De uitslag is soms onthutsend. Zo blijkt bij voorbeeld dat bijna geen en kele gemeente in onze regio optimaal gebruik maakt van alle maatregelen om werklo zen te stimuleren een baan te aanvaarden." Datzelfde kana geconstateerd worden op het gebied van de voorlichting over gemeentelijke sociale voorzieningen. Slechts 17 procent van de gemeenten scoort op dat terrein een vol doende. Dat kan, volgens Theunissen, tot gevolg heb ben dat werklozen tussen wal en schip vallen. In het CNV onderzoek is naar verschillende aspecten geke ken. Zo kwam bijvoorbeeld naar voren dat de gemeente Tholen een vrij dure gemeen te is. Opmerkelijk in dat ka-, der is dat de gemeenteraad binnenkort voorstellen van het college van burgemeester en wethouders bespreekt om de gemeentelijke belastingen nog verder te verhogen. Een andere zaak waar het nogal eens in de verschillen de gemeenten aan schort is de vertegenwoordiging van vakbondsmensen in de ad viesorganen waar de ge meente gebruik van maakt. Verder blijkt uit het onder zoek dat het beleid volgens de Wet voorzieningen gehan dicapten (WVG) van veel ge meenten niet spoort met de beleidsvoorkeuren van het CNV. Ook heeft de werkne- mersorganisatie gekeken hoe het staat met de voorlichting in het algemeen van de ge- meenteh. Veel gemeenten ge bruiken de plaatselijke krant om de mensen te informeren over de Algemene Bijstands wet, maar voor de Bijzondere Bijstand en de WVG wordt dit medium weinig gebruikt. In de Oosterschelderegio heeft geen enkele gemeente een góed voorlichtingsbeleid op dat gebied, concludeert het CNV. MIDDELBURG - Staatssecretaris E. Terpstra van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) verricht woensdag 15 ok tober de officiële opening van het nieuwe SVRZ-verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst van 14.00 tot 16.15 uur. Aansluitend is er een optreden van de Zeeuwse Koorschool uit Goes. Vervolgens wordt een receptie gehouden. Ter gelegenheid van de opening exposeert de Middelburgse kunstenares Anneke Ruimschotel van 14 tot 17 oktober haar nieuwe collectie staal-steenobjecten en twee staal-touwplastieken in de hal van het verpleeghuis. TERNEUZEN - De Temeuzense politierechter mr. J.P.M. Hopmans heeft vrijdag een 41-jarige man uit Breskens con form de eis veroordeeld tot zestig uur onbetaalde arbeid. De verdachte had op 8 juni dit jaar een pinpas van de dochter van zijn vriendin gestolen. Omdat hij de pincode wist, kon hij dui zend gulden opnemen. De man reisde vervolgens naar Arn hem: ,,Ik moest daar nog een gokschuld betalen."De relatie met zijn vriendin, die verbroken was, is inmiddels hersteld. De verdachte, die in het verleden voor vermogensdelicten is veroordeeld, is begonnen met het terugbetalen, van de schade. AXEL - De Zuid-Afrikaanse ambassadeur C. Niehaus heeft wat met Zeeuws-Vlaanderen. Na anderhalve week geleden nog in Terneuzen op bezoek te zijn geweest, was hij vrijdag voor een officieus bezoek in Axel en omgeving. De ambassa deur was er op speciale uitnodiging van de plaatselij ke ruiter sportvereniging, wier woordvoerder J. Stoffels nogal wat contacten met Zuid-Afrika onderhoudt. Alvorens in het club huis van de ruiters aan te schuiven voor een mosselmaaltijd werd de ambassadeur 's middags ontvangen op het stadhuis van Axel en bxacht hij bezoekjes aan het zaden- en vlasbedrij f Van der Bilt in Sluiskil en het museum Het Land van Axel. Stoffels: ,,Vlas en Axelse klederdrachten horen beiden ty pisch bij Zeeuws-Vlaanderen." VLISSINGEN-OOST - Het spoorwegemplacement van NS Cargo in Vlissingen-Oost wordt uitgebreid met vijf opstel sporen om met name het gastransport van en naar Eurogas te verbeteren. NS Cargo moet nu soms tot aan Blerick (bij het Limburgse Venlo) wagens opstellen, omdat er ruimtegebrek is in Vlissingen-Oost. De uitbreiding is ook nodig, omdat er ha vens bijkomen in het Sloegebied. De nieuwe Westhof- en Scaldia-haven krijgen een directe aansluiting op het spoor net. Vier jaar geleden is het emplacement nog vergroot met twee sporen. Sinds die tijd zijn er twaalf opstelsporen, waar van het buitenste spoor vaak volstaat met wagens. Die dienen als geluidswal om de overlast voor omwonenden te beperken De uitbreiding moet voor de winter klaar zijn. VLISSINGEN - Het scholquotum wordt hoogstwaarschijn lijk tussentijds verhoogd. Noorwegen en de Europese Unie hebben een akkoord bereikt over verhoging van het scholquo tum voor de Noordzee van 80.000 naar 91.000 ton voor dit jaar De scholstand is verbeterd. De Europese visserijminis ters moeten de verhoging nog goedkeuren. Zij komen eind ok tober bijeen. Vooral Engeland heeft zich sterk gemaakt voor een tussentijdse verhoging. Nederlandse vissers hebben recht op bijna 40 procent van het Noordzee-scholquotum. De scholstand is overigens nog laag. In het topjaar 1989 mochten de Nederlandse vissers alleen al 94.500 ton vangen. Vanaf 1994 is het quotum fors verlaagd, tot dit jaar een dieptepunt werd bereikt. Het quotum voor dit jaar lag op 31.000 ton. i door Lizette Dalebout RENESSE - Het transferium in I Renesse voldoet aan de ver wachtingen die vooraf aan het vervoersprojeet zijn gesteld. Op zogeheten topdagen is de ver keersstroom iu en om de kern van Renesse aanzienlijk kleiner dan voorheen. Het parkeerter rein is nog steeds niet 'vol', maar volledige bezetting is alleen haalbaar als het transferium meer bekendheid krijgt. Verbe tering is nog op enkele punten mogelijk zoals het parkeerbe leid, het na-transport en de doelmatigheid van het transfe- riunigebouw. Dit zijn de belang rijkste voorlopige conclusies uit een onderzoek naar het functio neren van het centrale parkeer en vervoersplejn voor de West hoek. De Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer (AGV) voert het onder zoek uit, dat bijna klaar is. De Stuurgroep Transferium ont vangt begin november de volle dige studie. In de stuurgroep zijn belanghebbenden verte genwoordigd zoals de VW, politie en ondeiTiemers van Re nesse. A van de Korput van Rijkswaterstaat: „Pas dan wor den de eindresultaten officieel bekend gemaakt en kunnen we ook actie ondernemen op be paalde punten uit het rapport. Maar bovenstaande conclusies zijn nu al voorzichtig te trek ken." Van de Korput verklaart het succes van het transferium als volgt: „Aan de ene kant zijn er maatregelen genomen om het autoverkeer terug te dringen, zoals bijvoorbeeld betaald par keren. Maar daar staat wel een alternatief tegenover dat het publiek als 'leuk' ervaart en niet als een 'must'. De mensen zaten afgelopen zomer lachend en gie rend in de bus. Dat kom je bij een gewone lijndienst toch zel den tegen." De adviesgroep heeft verschil lende metingen gedaan om de verkeersstroom in en om de kern van Renesse in kaart te brengen. Allereerst werd eind juli en in de topdagen van augustus van 1996 een zogeheten 'nul-me ting' verricht. Dit jaar werd de meting op dezelfde dagen her haald. Van de Korput: „Dat was dus de 'één-meting'. Door deze metingen naast elkaar te leggen konden we aflezen dat het min der druk was op wegen in en rond Renesse." Van de Korput is uiteraard blij met de voorlopige onderzoeks resultaten. Volgens hem zijn ze belangrijk voor de toekomst. „Met zulke gegevens straal je naar andere kustgemeenten uit dat zo'n aanpak werkt. Ik wil niet zeggen dat er plannen zijn om overal aan de kust transferi- ums te bouwen, maar op bepaal de drukke punten kan er nu misschien wel worden gedacht worden aan 'transferium-achti- ge' oplossingen." Druk op de ketel straks in de keuken van de Comeliastichting in Zie: door Lizette Dalebout ZIERIKZEE - Het keukenpersoneel van de Corneliastichting in Zierikzee krijgt het binnenkort aanzienlijk drukker. Vanaf novem ber kookt het verpleeghuis ook maaltijden voor Duinoord en Tafel tje Dekje op Westerschouwen. Drs. J. Jongepier, adjunct directeur van de Corneliastichting: „De keuken van Duinoord voldoet niet meer aan de eisen die de nieuwe Europese wet stelt aan de bereiding van voedsel. Ze hebben ons ge vraagd of wij deze taak van hen konden overnemen. We hebben dat rikzee, waar het personeel per dag 170 maaltijden extra moet bereiden. foto Pieter Honhoff onderzocht en daaruit is gebleken dat onze keuken groot genoeg is voor deze extra klus." De Corneliastichting neemt een extra kok in dienst en ook het keukenpersoneel wordt uitgebreid met één per soon. Ook schaft ze een speciale bestelauto aan voor het vervoer van de maaltijden. Jongepier: „Het voedsel voor Duinoord kan warm worden gehouden in geïsoleerde containers. Later wordt het op Duinoord verdeeld in porties. De maaltijden voor Tafeltje Dekje vervoeren we in de gebruikelijke dozen.Het is de bedoeling dat de bestelwagen van de Corneliastichting straks in totaal 170 warme maaltijden per dag naar de Westhoek rijdt. Belangengroep gehandicapten ziet steeds meer taken door Lizette Dalebout ZIERIKZEE - „Een nijpende situatie," zo noemt secretaris H. Noordhoek, de situatie waarin de Werkgroep Toegan kelijkheidsbevordering Schouwen-Duiveland zich be vindt. „Aan de ene kant komen we mensen tekort. Aan de an dere kant is er op het eiland nog zoveel te doen op het ge bied van belangenbehartiging voor gehandicapten, dat we onszelf ook nog niet kunnen opheffen." De werkgroep bestaat op dit moment uit zeven leden. On langs legde voorzitter J. van den Noord zijn functie neer. Noordhoek: „Hij was een beet je gedemotiveerd geraakt. Het is werk waarin je veel moet vergaderen, pleiten bij de ge meente en waarin de resulta ten niet onmiddellijk komen. Daar word je soms een beetje moedeloos van." Ook Noord hoek zelf denkt er over om zijn functie als secretaris ter be schikbaar te stellen. „Ik doe het al vanaf 1982, het wordt tijd voor verfrissing in het landschap. Ik wil overigens wel op een andere manier ac tief blijven in de Werkgroep." De taken van de Werkgroep zijn de afgelopen jaren sterk uitgebreid. Noordhoek: „Aan vankelijk keken we alleen of openbare en recreatieve ge bouwen goed toegankelijk en bruikbaar waren voor gehan dicapten. Dat is overigens nog steeds nodig. Neem nu de ba- hes bij het nieuwe gemeente huis, die zijn veel te hoog voor iemand in een rolstoel. Ik zou niet weten hoe ik daar een for mulier moet ondertekenen." Bruikleenauto De belangrijkste oorzaak van de toename van de werkdruk is volgens Noordhoek echter de Wet Voorziening Gehandicap ten (WVG) die in 1994 inging. Door deze wet zijn landelijke regelingen op het gebied van gehandicapten gedecentrali seerd naar gemeenten. Noord hoek: „Vanuit Den Haag zijn er algemene richtlijnen opge steld die gemeenten zelf kun nen omvormen naar een ge meentelijke veroxxlening. Hierdoor krijg je verschillen tussen gemeenten onderling." Volgens Noordhoek is een be langrijke verandering op Schouwen-Duiveland sinds de WVG het afschaffen van de bnxikleenauto. „De bruik- leenauto wordt nog maar mondjesmaat verstrekt. Ge handicapten zijn nu aangewe zen op collectief vervoer en zien dat als een grote achter- uitgang. Daarnaast is er de veiligheid. Ikzelf word norma liter altijd vervoerd door taxi bedrijf Lemson uit Zierikzee. Dat gaat prima. Maar onlangs werd ik opgehaald door een busje van een ander bedrijf uit Goes en daar zaten niet eens veiligheidsriemen in. Ik heb er meteen een brief over geschre ven naar de gemeente." Het is de bedoeling dat de Werkgroep Toegankelijk heidsbevordering zich in de toekomst opsplitst: een groep die zich met de toegankelijk heidsbevordering gaat bezig houden én een groep die de problemen rondom de WVG en het onderwerp 'arbeid' gaat aanpakken. Daarnaast zal het contact met andere werkgroe pen in Zeeland nog verder worden geïntensiveerd. Noordhoek: „Zodat we nog beter gezamenlijke knelpun ten kunnen signaleren." Noordhoek stuurt een dezer dagen een brief aan allerlei be langenorganisaties. Zijn op roep luidt: „We hebben voor de werkgroep nieuwe leden no dig, willen we onze plannen realiseren." Volgens Noord hoek is iedereen welkom, ze ker gehandicapten zelf. „We zouden bijvoorbeeld heel goed iemand kunnen gebruiken die doof of slechthor-end is, die hebben we nog niet. Zo'n per soon kan aangeven welke pro blemen hij of zij in het dage lijkse leven tegenkomt. Want pas als het jezelf overkomt, weet je hoe het voelt." door Mieke van der Jaqt THOLEN - Een principekwes tie. Dat was voor de schipper van de duwboot Elisabeth uit Dordrecht de reden om vrijdag, ondanks het milde vonnis van kantonrechter mr H. Bruin, in hoger beroep te gaan. De schip per moest voor de kantonrech ter in Tholen verschijnen omdat hij vorig jaar met één man te weinig twee duwbakken door het Schelde-Rijn-kanaal voer. De schipper, die al 42 jaar zon der problemen vaart, gaf on middellijk alle feiten toe. Hij voer met drie gekwalificeerde bemanningsleden, twee schip pers en een stuurman. Normaal gesproken komt zijn zwager aan boord als hij. een paar keer per- jaar, met twee bakken vaart maar die moest naar het zieken huis. Ongelijkheid Waar hij het meest mee zat, was de rechtsongelijkheid. „De overheid heeft ons verplicht om honderd procent meer beman ningsleden in dienst te nemen maar waarschuwt tegelijkertijd dat we geen ongekwalificeerde mensen aan boord moeten ne men. Binnenkort worden papie ren voor alle bemanningsleden verplicht en als je dan met ie mand zonder kwalificaties vaart, moet je die in dienst hou den. Er varen 115 schepen met twee bakken en slechts drie man aan boord. Die hebben onthef fing. Ik heb ontheffing gevraagd maar niet gekregen. Dat was omdat er op de beurs wel jonge jongens beschikbaar waren, zonder papieren, maar die wil ik niet want dat wordt mijn faillis sement. Wat mij steekt is dat er genoeg bakken rondvaren met drie man en ik krijg een proces verbaal omdat ik een papiertje niet in de stuurhut heb liggen." De kantonrechter- kon daar ver der weinig aan veranderen. „Dat is een zaak tussen u en uw collega's en de overheid. Ik moet hier de regels volgen en die zijn nu eenmaal zo." Toch vonniste Bruin 300 gulden minder dan de eis: 360 gulden boete met de overige 300 gulden voorwaardelijk voor twee jaar. De schipper tekende ter plaatse hoger beroep aan. Hij wil zijn zaak ook voor de rechtbank in Middelburg nog een keer be handeld zien. doorMaurits Sep DOMBURG - Bij de gemeente Veere zijn ruim 120 bezwaar schriften ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor de uitbreiding van het Domburgse vakantiepark Hof Domburg. De actiegroep 'Houdt Domburg leefbaar en uniek' leverde 110 voorgedrukte en door Dombur gers ondertekende bezwaar schriften af bij de gemeentese cretarie in Koudekerke. Ook de Stadsraad Domburg en enkele individuele Domburgers heb ben kritische zienswijzen inge stuurd. De argumenten die de tegen standers van Buitenhof Dom burg - de uitbreiding van Hof Domburg - gebruiken om de komst van tweehonderd luxe vakantiehuizen tegen te hou den, zijn identiek aan die al sinds de eerste uitbreidings plannen worden gebruikt. Nog meer recreatiewoningen kan Domburg niet meer hebben; de druk op de kleine dorpskern is volgens de bezwaarmakers nu al te groot. Bovendien trekt het park nog meer auto's aan, wat de Domburgse infrastructuur niet aankan, menen zij. Niet alleen zijn de wegen in de kern daarop niet berekend, ook voor de voet gangers en fietsers ontstaan dan gevaarlijke situaties, wordt ge vreesd. De inzagetermijn voor het ont werp-bestemmingsplan sloot donderdag officieel. De ge meente Veere zal evenwel soepel omgaan met die deadline. Be zwaarschriften die begin vol gende week nog binnenkomen worden ook in behandeling ge nomen. door Mieke van der Jaqt THOLEN - „Gaat u zitten". De schriele oude man - grote bril. groot colbert en dito zwarte schoenen, gehoorzaamt gedwee op de uitnodiging van kanton rechter, mr H. Bruin, tijdens de zitting in Tholen. Zijn zwarte plastic tasje legt hij op de grond. Hij blijkt een boekverkoper uit Rotterdam. In Sint Annaland is hij vorig jaar twee keer betrapt op het verkopen van boeken zonder ventvergunning. „Klopt dat?", vraagt de rechter. „Ja, dat klopt, maar het waren wel religieuze boeken. Een con cordantie, eentje van Calvijn en...", de man recht zijn rug om een hele waslijst op te noemen, maar Bruin valt hem in de rede: „Het gaat erom dat u met boe ken leurde zonder ventvergun ning. U wist toch wel dat u die moest hebben?". Nou, nee. Ei genlijk was de bejaarde Rotter dammer van gedachte dat het verkopen van religieuze boeken 'vrijgesteld' was. „Vanwege de Grondwet". De kantonrechter legt uit dat de man wat dingen door elkaar haalt. Gedachten en gevoelens mag je in druk ver spreiden, maar zodra je wat gaat verkopen, moet je een vent vergunning hebben. „Boven dien zou ik de titels die u in uw auto had, niet onder religieuze werken willen rekenen. Ik lees hier 'Jaap en Gerdientje'. 'Waar is Nelleke'...", de rechter noemt bijna het hele oeuvre>van W. G. van der Hulst op, andere stich telijke kinderboeken en wat his torische werken. „Willem III", zegt de rechter. „Willem de Zwijger, Vader des Vaderlands, vult de verdachte geestdriftig aan, maar de rechter steekt een stokje voor een nieuwe opsom ming. Hij wil weieens weten waarom de boekverkoper toch telkens zijn voet tussen de deur zette. „Dat doe ik altijd vantevoren al, anders kan ik niet laten zien wat ik te koop heb." „Er was ook een GOES - Uit een woning aan de Violenstraat in Goes is vrijdag middag tussen vier en vijf uur- een videorecorder ter waarde van 600 gulden gestolen.De be woonster van het pand was tij dens de diefstal bij de buren en had de achterdeur van haar wo ning niet afgesloten. Het signa lement van de dader is bekend. mevrouw die gauw de deur op slot deed toen ze u zag, snel naai de achterdeur liep om die ook ai' te sluiten, maar toen stond u al binnen. U heeft nogal wat over last veroorzaakt in Sint Anna land." De man schudt het hoofd met een zweempje schuldbe wustzijn. Operatie „Doet u het nog?", vraagt de rechter. „Boekverkopen." Nee, is het antwoord. De laatste tijd is de Rotterdammer, al bijna tachtig, niet in de gelegenheid geweest. Hij heeft een hartope ratie gehad en hij heeft ook nog in coma gelegen. „Dan lijkt het me verstandig dat u er mee op houdt." Mr Bruin wil de man la ten beloven dat hij het nooit meer zal doen maar de boekver koper geeft zich niet zo snel ge wonnen. Hij heeft nog wel wat boeken en hij gaat nog weieens naar een kennis. ..Dat mag alle maal, als u maar niet zonder vergunning gaat leuren." Con form de eis van de officier von nist de rechter verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen boeken. Even gedwee als hij is gaan zitten, pakt de bejaarde Rotterdammer zijn plastic tasje op en vertrekt. DIRKSLAND Raadsvergadering - De raad van de gemeente Dirksland houdt een openbare vergade ring op donderdag 25 septem ber. De agendapunten zijn onder meer een voorstel tot wij ziging van de Bouwverordening en het aanbieden van de begro ting voor het dienstjaar 1998. Daarnaast ligt er een voorstel tot herbenoeming van gemeen telijke vertegenwoordigers in de stichtingsraad van de Stich ting Het Van Weel Bethesda Zie kenhuis in Dirksland. De verga dering begint om 19.00. ZIERIKZEE PvdA - De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland houdt maandag 29 september een openbare verga dering. Besproken worden de agenda's van de commissie Al gemene en Interne zaken, de commissie Externe Contacten, de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden en de com missie Grondgebied, Openbare Werken en Milieu De vergade ring begint om 19.30 uur en vindt plaats in vergaderkamer 78 van het Gemeentehuis in Zie rikzee. foto Pieter Honhoff H. Noordhoek: „We kunnen goed iemand gebruiken die doof of slechthorend is, die hebben we nog niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 53