Goese belastingen blijven gelijk Katholieke school Goes uitgebreid Schipper duwboot in beroep tegen vonnis Boekverkoper raakt zijn voorraad kwijt Gedenktekens watersnoodsramp op Noord-Beveland toe aan vervanging CNV: Sociaal beleid gemeenten kan beter Extra voorzieningen op Hof van Holland nabij Heinkenszand zeeland zaterdag 20 september 1997 b 1 5 Opening nieuw verpleeghuis Werkstraf voor stelen pinpasje Ambassadeur Z-Afrika in Axel Uitbreiding spoor Sloegebied Scholquotum gaat omhoog Riante begroting maakt verhogingen overbodig Groenplannen voor kernen Borsele klaar Drie mille aan gereedschap weg Videorecorder in Goes gestolen geslaagd dóór Caroline Moerland GOËS - De 45 jaar oude Bis schop Emstschool aan de Bergweg in Goes is voor het eerst in haar bestaan uitge breid. Het uit 1952 daterende gebouw heeft er een lokaal en een leeszolder bij. Verder is de entree vernieuwd. De uitbreiding was nodig om dat het aantal leerlingen de af- geiopen tien jaar is gestegen van 120 naar 160. Door enkele ballonnen te laten knappen, verrichtte A van Tilburg de of ficiële openingshandeling. Hij werkte 32 jaar lang als admi nistrateur voor de Stichting R.K. Schoolbestuur Goes, die in 1996 is opgegaan in de stich ting katholiek onderwijs Goes/Middelburg/ Vlissingem De groepen drie en vier hebben het nieuwe lokaal begin sep tember al betrokken. De Bis schop Ernstschóol wilde de uitbreiding echter niet stille tjes voorbij laten gaan. Daar om kregen alle leerlingen vrij dagmiddag een optreden van theatergroep Hilaria voorge schoteld. Vervolgens woonden ze de officiële opening bij en tenslotte kreeg iedereen een ijsje. Verklaring Directeur M. J. van 't Westende vindt het moeilijk om één ver klaring te geven voor de forse groei van het leerlingental in de afgelopen jaren. Hij wijst erop dat Goes behoorlijk is uitgedijd, terwijl geen nieuwe scholen zijn gesticht, Verder telt Goes alleen nog een rooms-katholieke basisschool in de Goese Polder, zodat er geen sprake is van grote con currentie. Daardoor en van wege de centrale ligging, ko men de leerlingen uit allerlei hoeken van de stad naar de Bisschop Emstschool. Oud-administrateur A van Tilburg van de Stichting RK Schoolbestuur Goes opende vrijdag de uitbreiding van de Bisschop Emst school door een paar ballonnen te laten knappen. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Staatssecretaris E. Terpstra van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) verricht woensdag 15 ok tober de officiële opening van het nieuwe SVRZ-verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst van 14.00 tot 16.15 uur. Aansluitend is er een optreden van de Zeeuwse Koorschool uit Goes. Vervolgens wordt een receptie gehouden. Ter gelegenheid van de opening exposeert de Middelburgse kunstenares Anneke Ruimschotel van 14 tot 17 oktober haar nieuwe collectie staal-steenobjecten en twee staal-touwplastieken in de hal van het verpleeghuis. TERNEUZEN - De Temeuzense politierechter mr. J.P.M. Hopmans heeft vrijdag een 41-jarige man uit Breskens con form de eis veroordeeld tot zestig uur onbetaalde arbeid. De verdachte had op 8 juni dit jaar een pinpas van de dochter van zijn vriendin gestolen. Omdat hij de pincode wist, kon hij dui zend gulden opnemen. De man reisde vervolgens naar Arn hem: „Ik moest daar nog een gokschuld betalen."De relatie met zijn vriendin, die verbroken was. is inmiddels hersteld. De verdachte, die in het verleden voor vermogensdelicten is veroordeeld, is begonnen met het terugbetalen van de schade. AXEL - De Zuid-Afrikaanse ambassadeur C. Niehaus heeft wat met Zeeuws-Vlaanderen. Na anderhalve week geleden nog in Terneuzen op bezoek te zijn geweest, was hij vrijdag voor een officieus bezoek in Axel en omgeving. De ambassa deur was er op speciale uitnodiging van de plaatselijke ruiter sportvereniging, wier woordvoerder J. Stoffels nogal wat contacten met Zuid-Afrika onderhoudt. Alvorens in het club huis van de ruiters aan te schuiven voor een mosselmaaltijd werd de ambassadeur 's middags ontvangen op het stadhuis van Axel en bracht hij bezoekjes aan het zaden- en vlasbedrijf Van der Bilt in Sluiskil en het museum Het Land van Axel. Stoffels: „Vlas en Axelse klederdrachten horen beiden ty-1 pisch bij Zeeuws-Vlaanderen." VLISSINGEN-OOST - Het spoorwegemplacement van NS Cargo in Vlissingen-Oost wordt uitgebreid met vijf opstel sporen om met name het gastransport van en naar Eurogas te verbeteren. NS Cargo moet nu soms tot aan Blerick (bij het Limburgse Venlo) wagens opstellen, omdat er ruimtegebrek is in Vlissingen-Oost. De uitbreiding is ook nodig, omdat er ha vens bijkomen in het Sloegebied. De nieuwe Westhof- en Scaldia-haven krijgen een directe aansluiting op het spoor net. Vier jaar geleden is het emplacement nog vergroot met twee sporen. Sinds die tijd zijn er twaalf opstelsporen, waar van het buitenste spoor vaak volstaat met wagens. Die dienen als geluidswal om de overlast voor omwonenden te beperken. De uitbreiding moet voor de winter klaar zijn. VLISSINGEN - Het scholquotum wordt hoogstwaarschijn lijk tussentijds verhoogd. Noorwegen en de Europese Unie hebben een akkoord bereikt over verhoging van het scholquo tum voor de Noordzee van 80.000 naar 91.000 ton voor dit jaar. De scholstand is verbeterd. De Europese visserijminis ters moeten de verhoging nog goedkeuren. Zij komen eind ok tober bijeen. Vooral Engeland heeft zich sterk gemaakt voor een tussentijdse verhoging. Nederlandse vissers hebben recht op bijna 40 procent van het Noordzee-scholquotum. De scholstand is overigens nog laag. In het topjaar 1989 mochten de Nederlandse visser-s alleen al 94.500 ton vangen. Vanaf; 1994 is het quotum fors verlaagd, tot dit jaar een dieptepunt werd bereikt. Het quotum voor dit jaar lag op 31.000 ton. I door Mieke van der Jaqt THOLEN - Een principekwes- tie. Dat was voor de schipper van de duwboot Elisabeth uit Dordrecht de reden om vrijdag, ondanks het milde vonnis van kantonrechter mr H. Bruin, in hoger beroep te gaan. De schip per moest voor de kantonrech- i ter in Tholen verschijnen omdat j hij vorig jaar met één man te weinig twee duwbakken door I het Schelde-Rijn-kanaal voer. I De schipper, die al 42 jaar zon der problemen vaart, gaf on middellijk alle feiten toe. Hij voer met drie gekwalificeerde 1 bemanningsleden, twee schip pers en een stuurman. Normaal gesproken komt zijn zwager aan boord als hij, een paar keer per jaar, met twee bakken vaart maar die moest naar het zieken- I huis. Ongelijkheid Waar hij het meest mee zat, was de rechtsongelijkheid. „De overheid heeft ons verplicht om honderd procent meer beman ningsleden in dienst te nemen maar waarschuwt tegelijkertijd dat we geen ongekwalificeerde mensen aan boord moeten ne men. Binnenkort worden papie ren voor alle bemanningsleden verplicht en als je dan met ie mand zonder kwalificaties vaart, moet je die in dienst hou den. Er varen 115 schepen met twee bakken en slechts drie man aan boord. Die hebben onthef fing. Ik heb ontheffing gevraagd maar niet gekregen. Wat mij steekt is dat er genoeg bakken rondvaren met drie man en ik krijg een proces verbaal omdat ik een papiertje niet in de stuur hut heb liggen." De kantom-echter kon daar ver der weinig aan veranderen. „Dat is een zaak tussen u en uw collega's en de overheid. Ik moet hier de regels volgen en die zijn nu eenmaal zo." Toch vonniste Bruin 300 gulden minder dan de eis: 360 gulden boete met de overige 300 gulden voorwaar delijk voor twee jaar. De schip per tekende ter plaatse hoger beroep aan. I door Marten de Jongh J GOES - De Goese belastingta- heven blijven volgend jaar op bet huidige niveau. De riante I begroting 1998 die de gemeente presenteert, maakt verhogingen overbodig. Het huishoudboekje toont voor de komende jaren een vrije financiële ruimte van zo'n 1,7 miljoen gulden. Dat is het re- j sultaat van enkele meevallers en van jarenlange inspanningen om de gemeentelijke financiën op orde te brengen. Het dage- I lijks gemeentebestuur wil geld I steken in diverse projecten. Zo is het de bedoeling het voorzie ningenniveau op te krikken en de eigen organisatie te verster- j ken. De belastingtarieven gelijk houden betekent onder meer J dat het college afziet van de ge- plande verhoging van het riool recht met 35 gulden. Goesena- ren zullen echter weinig merken in hun portemonnee van de door i de Den Haag in het vooruitzicht gestelde korting op de afval stoffenheffing" met honderd gul den per jaar. Dat geld is nodig om een verhoging van de heffing te voorkomen. De parkeertarie ven gaan overigens wel omhoog. Een auto stallen wordt een kwartje per uur duurder. Rijksgeld Herverdeling van het rijksgeld levert Goes een financiële mee valler op van een half miljoen. Ook andere jaren had de ge meente wel eens een zo'n voor deeltje. Werd het geld toen ge bruikt om gaten te dichten, nu kan de gemeente het werkelijk besteden omdat het huishoud boekje op orde is. Wethouder M. L. 't Hart (PvdA): „De afge lopen jaren hielden we de touw tjes strak. Bijvoorbeeld door schulden versneld af te lossen en efficiënter te gaan werken. Dat heeft resultaat opgeleverd." Omdat de rek eruit is in de eigen organisatie wil het college enke le tonnen steken in betere huis vesting en het aantrekken van extra personeel. Bedoeling is ondermeer het onderkomen van stadsbeheer te verbeteren. Ook het stadskantoor behoeft aan passing. Bedoeling is het venti latiesysteem aan te passen omdat het nu gedurende de zo mermaanden amper is uit te houden in het gebouw. Gemeen temedewerkers in de laagste sa larisgroepen profiteren even eens van de goede financiële situatie. Plan is onder meer de inkomens van vuilnismannen te verbeteren. Twee ton extra is beschikbaar voor het Goese mobiliteitsplan. Het wordt onder meer besteed aan het vergroten van de ver keersveiligheid. De extra middelen maken het mogelijk bijvoorbeeld snel- heidsremmende maatregelen te treffen in wegen die toch op de schop moeten voor onderhoud. Dergelijke werken voert de ge meente nu soms ook al uit, zoals onlangs in de Lewestraat te Kloetinge. De gemeenteraad bespreekt de begroting op 15 en 16 oktober. door Mieke van der Jaqt THOLEN - „Gaat u zitten". De schriele oude man - grote bril, groot colbert en dito zwarte schoenen, gehoorzaamt gedwee op de uitnodiging van kanton rechter, mr H. Bruin, tijdens de zitting in Tholen. Zijn zwarte plastic tasje legt hij op de grond. Hij blijkt een boekverkoper uit Rotterdam. In Sint Annaland is hij vorig jaar twee keer betrapt op het verkopen van boeken zonder ventvergunning. „Klopt dat?", vraagt de rechter. „Ja, dat klopt, maar het waren wel religieuze boeken. Een con cordantie, eentje van Calvijn en...", de man recht zijn rug om een hele waslijst op te noemen, maar Bruin valt hem in de rede: „Het gaat erom dat u met boe ken leurde zonder ventvergun ning. U wist toch wel dat u die moest hebben?". Nou, nee. Ei genlijk was de bejaarde Rotter dammer van gedachte dat het verkopen van religieuze boeken 'vrijgesteld' was. „Vanwege de Grondwet". De kantonrechter legt uit dat de man wat dingen door elkaar haalt. Gedachten en gevoelens mag je in druk ver spreiden, maar zodra je wat gaat verkopen, moet je een vent vergunning hebben. „Boven dien zou ik de titels die u in uw auto had, niet onder religieuze werken willen rekenen. Ik lees hier 'Jaap en Gerdientje'. 'Waar is Nelleke'...", de rechter noemt bijna het hele oeuvre van W. G. van der Hulst op, andere stich telijke kinderboeken en wat his torische werken. „Willem III", zegt de rechter. „Willem de Zwijger, Vader des Vaderlands, vult de verdachte geestdriftig aan, maar de rechter steekt een stokje voor een nieuwe opsom ming. Voet Hij wil weieens wetén waarom de boekverkoper toch telkens zijn voet tussen de deur zette. „Dat doe ik altijd vantevoren al, anders kan ik niet laten zien wat ik te koop heb.„Er was ook een me wouw die gauw de deur op slot deed toen ze u zag, snel naar de achterdeur liep om die ook af te sluiten, maar toen stond u al binnen. U heeft nogal wat over last veroorzaakt in Sint Anna land." De man schudt het hoofd met een zweempje schuldbe wustzijn. „Doet u het nog?", waagt de rechter. „Boekverkopen." Nee, is het antwoord. De laatste tijd is de Rotterdammer, al bijna tachtig, niet in de gelegenheid geweest. Hij heeft een hartope ratie gehad en hij heeft ook nog, in coma gelegen. „Dan lijkt het me verstandig dat u er mee op houdt." Mr Bruin wil de man la ten beloven dat hij het nooit meer zal doen maar de boekver koper geeft zich niet zo snel ge wonnen. Hij heeft nog wel wat. boeken en hij gaat nog weieens; naar een kennis. „Dat mag alle--' maal, als u maar niet zonder" vergunning gaat leuren." Con form de eis van de officier von nist de rechter verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen boeken. Even gedwee als hij is gaan zitten, pakt de bejaarde Rotterdammer zijn plastic tasje op en vertrekt. HEINKENSZAND - Na een uil- gebreide voorbereiding en een inspraakronde, zijn de groen structuur- en beheersplannen gereed voor 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, Sinoutsker- ke, Nisse, Oudelande en Ovezande. Het is de bedoeling dat de Borselse gemeenteraad ze tijdens zijn vergadering van 2 oktober behandelt. De groen structuur- en beheersplannen geven voor de komende twintig jaar aan hoe het openbaar groen in de kernen er komt uit te zien. Dit keer moet de gemeenteraad nog zijn goedkeuring geven aan de plannen. Wanneer de andere Borselse dorpen aan bod ko men, is dat wat burgemeester en wethouders betreft niet meer het geval. Dan kunnen de plan nen direct door het college wor den vastgesteld. Het uitvoeren van de voorgestelde werkzaam heden hoeft de gemeente niets extra's te kosten. Door bijvoor beeld de verkoop van snipper- groen, kunnen geplande veran deringen worden gefinancierd. De gemeenteraadsvergadering van donderdag 2 oktober is van af 20.00 uur in het gemeentehuis van Heinkenszand. WILHELMINADORP - Voor drieduizend gulden aan gereed schap is vrij dagmorgen gestolen uit een schuurtje aan de Westha- vendijk in Wilhelminadorp. De buit bestond uit diverse boren en schuurmachines. De diefstal uit het schuurtje moet tussen 7.30 en 8.15 uur zijn gepleegd. Degemeente wil de vervallen betonnen kruisjes vervangen door natuurstenen exemplaren. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt KORTGENE - De gedenktekens voor de slachtoffers van de watersnoodramp van 1953 op de begraafplaatsen van Kortgene en Kats zijn er slecht aan toe. Een paar jaar geleden al brak één van de betonnen kluisjes af en ook bij de rest heeft de tand des tijds toegeslagen. Als volgend jaar wordt herdacht dat het water 45 jaar gele den slachtoffers eiste op Noord-Beveland, zouden nieuwe gedenktekens moeten zijn geplaatst. Al eerder heeft de gemeente Noord-Beve land gedacht over vervanging van de so„- bere, maar kwetsbare monumentjes. De betonnen kruisjes, waarop op een kunst stof plaatje de naam van het slachtoffer is vermeld, moeten om de paar jaar wit wor den geschilderd en het beton heeft te nei ging te verbrokkelen. Om de nagedachte nis van de slachtoffers waardig in ere te. houden en toch wat minder omkijken te hebben naar het onderhoud, wil de ge meente Noord-Beveland natuurstenen gedenktekens plaatsen. De gemeenteraad vergadert donderdag 25 september over een voorstel om ruim 21.000 gulden voor het karwei uit te trek ken. Als de raad akkoord gaat met het col legevoorstel, zullen de betonnen kruisjes worden vervangen door granieten exem plaren, waarop weer de namen van de slachtoffers zullen worden vermeld. De gemeente heeft haast met de vervan ging omdat immers al vroeg in het jaar 1998. op 1 februari, de herdenking van de ramp zal plaatsvinden. doorRené Schrier GOES - De gemeenten Goes, Kapelle en Schouwen-Duive- land voeren een redelijk tot goed sociaal beleid volgens de maatstaven die het CNV aan legt. In de regio rond de Ooster- schelde staat de gemeente Tho len wat dat betreft op de laagste plaats. Dat staat in een zogehe ten Gemeentelijke Kosten en Batenmeter, waarmee het CNV het sociaal beleid van gemeen ten toetst. Maatstaf voor de prestatie van een gemeente is het beleid zoals het CNV graag wil dat door de gemeenten wordt uitgevoerd. Het feit dat Goes, Kapelle en Schouwen-Duiveland hoog scoren wil nog niet zeggen dat daar alles koek en ei is. Regio coördinator F. Theunissen en voorzitter van de CNV-regio rond de Oosterschelde: „De uit slag is soms onthutsend. Zo GOES - Uit een woning aan de Violenstraat in Goes is vrijdag middag tussen vier en vijf uur een videorecorder ter waarde van 600,- gestolen. De bewoonster van het pand was tijdens de diefstal bij de bu ren om iets te vragen en had de achterdeur van haar woning niet afgesloten. Het signale ment van de dader is bekend. Aan de Technische Universiteit Delft zijn Steven Raas uit Nisse en Robbert de Vos uit Middelburg ge slaagd voor het doctoraal examen Elektrotechniek. blijkt bijvoorbeeld dat bijna geen enkele gemeente in onze regio optimaal gebruik maakt van alle maatregelen om werk lozen te stimuleren een baan te aanvaarden." Datzelfde kan ge constateerd worden op het ge bied van de voorlichting over gemeentelijke sociale voorzie ningen. Slechts 17 procent van de gemeenten scoort op dat ter rein een voldoende. Dat kan, volgens Theunissen, tot gevolg hebben dat werklozen tussen wal en schip vallen. Duur In het CNV onderzoek is naar verschillende aspecten geke ken. Zo kwam bijvoorbeeld naar voren dat de gemeente Tholen een vrij dure gemeente is. Opmerkelijk in dat kader is dat de gemeenteraad binnen kort voorstellen van het college van B en W bespreekt om de ge meentelijke belastingen nog verder te verhogen. Een andere zaak waar het nogal eens in de verschillende ge meenten aan schort is de verte genwoordiging van vakbonds mensen in de adviesorganen van de gemeente. Verder blijkt uit het onderzoek dat het beleid volgens de Wet voorzieningen gehandicapten (WVG) van veel gemeenten niet spoort met de beleidsvoorkeu- ren van het CNV. Ook heeft de werknemersorganisatie geke ken hoe het staat met de voor lichting in het algemeen van de gemeenten. Veel gemeenten ge bruiken de plaatselijke krant om de mensen te informeren over de Algemene Bijstandswet, maar voor de Bijzondere Bij stand en de WVG wordt dit me dium weinig gebruikt. In de Oosterschelderegio heeft geen enkele gemeente een goed voor lichtingsbeleid op dat gebied, concludeert het CNV. door Caroline Moerland HEINKENSZAND - Het recre atiepark Hof van Zeeland bij Heinkenszand nadert zijn vol tooiing. De projectontwikke laar die de vakantiewoningen hij de Stelleplas neerzet, hoopt nog dit jaar te kunnen beginnen met de bouw van enkele cen trumvoorzieningen. Die omvat ten een nieuw receptiegebouw, 32 appartementen in twee bouwlagen, wat winkels en ho recagelegenheden. De projectontwikkelaar en de gemeente Borsele zijn het in middels eens over de afronding van het plan. Om de centrum voorzieningen wat ruimer te kunnen opzetten, heeft Hof van Zeeland alleen nog wat grond van de gemeente nodig. Extra's Ecoparks bouw- en projectont wikkeling BV heeft de afgelo pen, jaren 152 woningen ge bouwd nabij zwembad Stelleplas in Heinkenszand. Daarvan zijn er volgens direc teur G. J. Straijer nu 120 ver kocht. Om de vakantiegangers iets extra's te kunnen bieden, wil Straijer enkele centrum voorzieningen bouwen. De plannen voor dit 'kloppend hart van het park' waren al gereed, maar de gemeente Borsele zag liever een wat ruimere opzet. Daarvoor kan de projectont wikkelaar bij na 4.700 vierkante meter gemeentegrond verwer ven. De plannen vergen ook een pla nologische besluit van de gemeente Borsele. Om de cen trumvoorzieningen te realise ren, heeft Ecoparks namelijk de grond nodig waarop nu de dienstwoning van de beheerder van camping Stelleplas staat. De projectonwikkelaar heeft het terrein aangekocht en zal op een andere plek een nieuwe dienstwoning bouwen. Dit kan echter pas nadat de gemeente raad instemt met de nieuwe be stemming en daarvoor een zoge heten voorbereidingsbesluit neemt. Als de beslissing een maal is gevallen, wil Straijer zo snel mogelijk beginnen met de bouw van de beheerderswo- 'ning. Hetzelfde geldt voor de bouw van nog eens twaalf twee-on- der-één-kap-woningenVerder hoopt de projectontwikkelaar nog dit jaar de funderingen te kunnen leggen voor de bebou wing in het centrumgebied. Het is de bedoeling dat de nieuwe re ceptie mei 1998 klaar is. Tot de centrumvoorzieningen behoort ook een klein overdekt zwem bad, zoals hotels dat vaak heb ben. Straijer werkt niet meer mee aan de verbetering van het openluchtzwembad Stelleplas. Afgesproken is dat de gemeente Borsele dat volledig voor eigen .rekening neemt. Het voorbereidingsbesluit en de grondverkoop komen aan de or de tijdens de vergadering van de Borselse gemeenteraad op 2 ok tober, vanaf 20 uur in het ge meentehuis in Heikenszand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 49