Rivalen willen jaar van bezinning 'KU KUI Geluk lacht Pavel Tonkov nu wèl toe SP0RTI£V[ AANBIEDINGEN Verbaal geweld is niet in te dammen PS V-doelman Koch WW***™* verder met keuzeheer Piet Hoekstra Fortuna boekt eerste slikt uitspraken in YVlCirCIlStcrS klagen COach aan zege van het seizoen Uniek contract voor Wennemars Contract De Wolf ligt op straat in Ashkelon Besturen van Ajax en Feyenoord: spanning tussen supporters wegnemen ffSÉÉMÉ Gérard de Nooijer onder het mes Stan Valckx breekt schouderblad Simpele zege volleybalvrouwen Ullrich en Riis beschuldigd Verstappen achteraan in training Winst Nederlands ruiterteam van onze sportredactie ROTTERDAM - De besturen van Ajax en Feyenoord willen een einde maken aan de hoog opgelopen rivaliteit tussen bei de clubs. Voorzitter Michael van Praag van Ajax en Jorien van den Herik van Feyenoord kon digden gistermiddag in de Kuip 'een jaar van bezinning' aan, waarin tal van activiteiten de spanning tussen de aanhangers van de clubs moet wegnemen. De voetbalbond KNVB steunt de initiatieven van Feyenoord en Ajax. Aanleiding van deze stap zijn de tragische gebeurtenissen in Be verwijk, op 23 maart. Daar werd Ajax-supporter Carlo Picornie door Feyenoord-supporters doodgestoken. Daarna werden meteen pogingen gedaan de 'harde kern' van Feyenoord en Ajax met elkaar in gesprek te brengen. Dat is uiteindelijk on der de hoede van de beide club voorzitters gelukt. Een van de maatregelen waar over de clubs het eens zijn, is cle twee ontmoetingen tussen Fey enoord en Ajax dit seizoen zon der 'uitpubliek' te laten spelen. Ook sponsors van de bezoeken de club blijven thuis. „Er wordt gehoopt dat de sup porters zich solidair tonen, en dus niet op eigen houtje gaan", aldus een van de betrokkenen. Gesproken is over de mogelijk heid de wedstrijd 'thuis' op een groot scherm te kunnen volgen. De voorzitters van Ajax en Fey enoord hopen van harte dat de verhoudingen tussen beide sup porterslegioenen zich normali seren. „De kleine groep kwaad willenden moet niet nogmaals de kans krijgen een zwaar stem pel op het onderlinge duel te drukken", luidt de boodschap. Tot dusver stond een ontmoe ting tussen Feyenoord en Ajax bijna altijd garant voor ongere geldheden, grote politie-inzet en aanhoudingen. Het 'jaar van bezinning' moet volgens de betrokkenen een nieuw begin betekenen in de re latie tussen de clubs. De hoop is dat de maatregelen een 'lande lijke uitstraling' hebben. „Het belangrijkste is dat ook de supporters vanaf het begin bij dit initiatief zijn betrokken. Ze onderschrijven het ook van har te. Het voornaamste is dat ze tot de conclusie zijn gekomen dat wat er in Beverwijk heeft plaatsgevonden, nóóit meer mag gebeuren". GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - Stel je eens voor, filosofeert Ajax-voorzit- ter Michael van Praag. Ajax- Feyenoord, 26 oktober in de Arena, op één vak na uitver kocht. Feyenoord scoort, en he lemaal niemand juicht. „Dat is niet leuk, kan ik je ver tellen." Is hij bereid om in het voorkomende geval zelf, des noods heel stilletjes, wat uiting van vreugde te geven? „Nee," zegt hij, „wantik juich nooit." De ontmoetingen tussen Feye noord en Ajax zullen dit seizoen heel wat van hun glans verlie zen. Triest, maar het is niet an ders, stelt de Ajax-preses: „De wonden van Beverwijk zijn nog vers. In Amsterdam, maar ook in Rotterdam. De kans dat er in het stadion, over en weer, nare Voorzitters Jorien van den Herik (links) en Michael van Praag maakten het nieuws gisteren bekend tijdens een persconferentie in De Kuip. foto Hans Steinmeier/ANP dingen worden geroepen, is le vensgroot. Geweld kun je in dammen, maar dat ligt veel moeilijker met verbaal geweld." Van den Herik valt hem bij: „Leuk is het inderdaad allemaal niet. Maar het is nodig. En dit besluit komt niet zomaar uit de lucht vallen. Al eerder, na het in cident op de A10wilden we een dergelijke maatregel nemen. Alleen was de tijd toen te kort om dit al voor elkaar te krijgen." Directeur betaald voetbal Arte van Eijden van de KNVB: „Dat verbale geweld in de voetbal stadions," zegt hij, „moet maar eens tot het verleden gaan beho ren. Er moeten strengere maat regelen worden genomen. Niet alleen tegen racistische spreek koren. Wij trekken dit nog ver der, namelijk naar kwetsende spreekkoren." GPD Pavel Tonkov. van onze sportredactie VALGRANDE PAJARES - Woensdag werd hij voor het eerst vader, donderdag probeer de Pavel Tonkov de geboorte van zijn zoon Nicolas extra op te fleuren met de dagprijs. Dat mislukte op weg naar de Alto del Morredero, waar Roberto Heras won. Gisteren lachte het geluk de kakelverse vader wel toe. Na een rit over 196 km met vier cols, waarvan de laatste de aan komst op 1450 meter hoogte, kon hij de ritzege opdragen aan zijn zoontje en zijn toekomstige Spaanse echtgenote Daria. De Giro-winnaar van 1996 had een voorsprong van ruim een halve minuut op de Spanjaard José Maria Jimenez, donderdag ook al tweede. De derde plaats was voor de Zwitser Laurent Du- faux op bijna een minuut. Alex Zülle finishte als vijfde en be hield de leiderstrui. Tonkov was als een van de be langrijkste favorieten voor de eindzege in de Vuelta a Espana in Lissabon gestart. Na de twee de plaats in de Ronde van Italië dit jaar achter Ivan Gotti, moest de Ronde van Spanje het seizoen van de Mapei-renner goedma ken. Maar de missie mislukte compleet. Na een rampzalige eerste week vond de 28-jarige coureur zich terug in de grijze middenmoot op ruim een half uur van Zülle. De geboorte van zijn zoon inspi reerde de Rus kennelijk. Giste ren stuurde hij zijn ploegmak- kers Paolo Lafranchi en Gianni Faresin achter tien ontsnapte renners aan, onder wie Max van Heeswijk. Het tiental was op jacht naar Rue en Di Basco die na 24 kilometer op avontuur waren getrokken. Ze mochten tot 146 kilometer vooruit blij ven. Op dat moment was de Oos tenrijker Luttenberger uit de Rabobank-ploeg afgestapt. Op de voorlaatste berg - Alto de la Cobertoria (le cat.) - nam de ONCE - ploeg met Leanizbaru- tia, Zülle en Jalabert het initia tief. Leanizbarutia viel af, Jala bert ging in de afdaling vooruit en effende het pad voor gele truidrager Zülle. De positie van de Zwitser kwam ook dit keer niet in gevaar omdat zowel Du- faux als Fernando Escartin geen kracht hadden de leider aan te vallen. De Spaanse kam pioen Jimenez waagde weer een poging te winnen, maar weer greep hij mis. Tonkov bleek ster ker. ANP OOST-SOUBURG - Gérard de Nooijer ondergaat na dit weekeinde een operatie in het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis. De verdediger van Sparta kampt met een scheurtje in de buitenmeniscus van zijn linkerknie, waarin ook kraakbeen is beschadigd- Dat heeft een MRI-scan gisteren in Rotterdam uitgewezen. De Souburger liep de blessure vorige week op in het competitieduel met Fortuna Sittard en zal ongeveer drie weken uit de roulatie zijn. Maandag of dinsdaggaat De Nooij er onder het mes. EINDHOVEN - Stan Valckx is tien dagen uit de roulatie. De 34-jarige verdediger van PSV brak donderdag bij een val van de fiets een schouderblad. Waarschijnlijk maakt hij in de uit wedstrijd van de Champions League tegen Barcelona zijn rentree. Marc Degryse is twee .tot. drie weken niet van de par tij. De Belg liep tegen Dinamo Kiev een liesblessure op. ANP AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse volleybalsters heb ben gisteren de eerste wedstrijd in het WK-kwalificatietoer- nooi in Amsterdam gewonnen. In de sporthallen-Zuid ver sloeg Oranje Spanje met 3-0 (15-6 15-4 15-2). Vandaag speelt het team van bondscoach Bert Goedkoop tegen Letland. Po len is de derde tegenstander. ANP BONN - Jan Ullrich en zijn ploeg Telekom overwegen gerech telijke stappen tegen Pascal Richard en het Zwitserse boule vardblad Bliek. Richard beschuldigt in het blad de eerste Duitse Tourwinnaar en diens ploeggenoot Riis, winnaar in 1996, van dopinggebruik. De 33-jarige Zwitserse renner ver wijst naar berichten in het Franse sportblad L'Equipe. Dat schreef op 1 september in het kader van de berichtgeving over het IOC-congres in Lausanne dat bij dopingcontroles in fe bruari enmaart 1996 twee renners die in de Tour van 1997 do minante rollen hebben gespeeld, positief waren bevonden op het gebruik van anabolica, maar daarvoor niet gestraft wer den. Een van de twee had daarop wel een startverbod voor de olympische wegwedstrijd in Atlanta gekregen. Namen noem de L'Equipe niet. Drie dagen later onthulde het sportblad dat de twee ook in 1996 de Tour gedomineerd hadden. Bliek en Ri chard trokken daaruit de conclusie dat het om Ullrich en Riis ging. Inmiddels heeft Richard, die in de Ronde van Spanje rijdt, afstand genomen van het artikel. „Ik heb geen namen genoemd", aldus de Zwitser. SID ZELTWEG - Jos Verstappen heeft gisteren op het circuit van Zeltweg in de vrije training voor de Grote Prijs van Oostenrijk de 21e tijd neergezet. Hij was in zijn Tyrrell bijna drie secon den langzamer dan de snelste coureur Frentzen. De Duitse Formule I-coureur stuurde zijn Williams met de gemiddelde snelheid van 217,579 kilometer over het parkoers. Ploegge noot Villeneuve was 0,111 seconde langzamer. Michael Schu macher, de leider in het WK-klassement, noteerde de zevende tijd. AFP PRAAG - Het Nederlands ruiterteam heeft vrijdag de landen- wedstrijdinhet CSIO van Praag gewonnen. Het kwartet (Bril, Huis in 't Veld, Van de Pol, Raymakers) bleef Zwitserland en Oostenrijk voor. Het was de derde keer dit seizoen dat Oranje een landenwedstrijd won. Nederland liep in Praag tegen 4,5 straf punten aan. ANP van onze sportredactie EINDHOVEN - De clubleiding van PSV denkt de problemen rond Georg Koch goeddeels uit de wereld te hebben geholpen. De Duitse doelman van de landskampioen heeft aangege ven niets voor een tussentijds vertrek uit Eindhoven te voelen en slikte enkele verkeerd geval len uitspraken in. Eerder in de week repte Koch in de Duitse kwaliteitskrant Frankfurter Allgemeine vaneen belofte, door trainer Dick Ad vocaat gedaan. De keeper, tob bend met een blessure aan de hand en gepasseerd door collega Ronald Waterreus, zei na z'n herstel gelijk weer recht te heb ben op een basisplaats. De ver bijsterde Advocaat liet daarop weten van geen afspraak te we ten. Gisteren beweerde Koch - in een gesprek met voorzitter Harry van Raaij, manager Frank Arnesen en trainer Dick Advocaat - de gewraakte uit spraken niet te hebben gedaan. Voor PSV was die vorm van 'spijtbetuiging' voldoende om de doelman niet disciplinair te straffen. Of het ooit nog wel goed komt tussen Advocaat en Koch is een vraag die de partijen gisteren maar wijselijk onbeantwoord lieten. Al eerder sprak Koch over een andei'e belofte van de trainer. Daarbij ging het om de kans om een serie opeenvolgen de wedstrijden onder de lat te staan. Met het inzetten van Wa terreus in het duel met De Graafschap zou Advocaat zijn belofte niet zijn nagekomen. Privé-problemen Koch zei gisteren weer met volle overgave aan de slag te gaan. Voor gerezen privé-problemen heeft hij gedeeltelijk een oplos sing gevonden. Zijn vrouw, in Brabant door heimwee overval len, en kind zijn teruggegaan naar Düsseldorf. Tussen die stad en Eindhoven pendelt Koch inmiddels dagelijks op en neer. GPD (Advertentie) LAATSTE MIDDELBURG - GOES - VLISSINGEN van onze sportredactie MAASTRICHT - Vijf wielren- sters uit de nationale selectie hebben in een brief aan het be stuur van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie (KNWU) laten weten niet meer verder te willen met bondscoach Piet Hoekstra. Yvonne Brunen, Edith Klep, Angela Hillcnga, Debby Mansveld en Sandra Rombouts beschuldigen de trai ner onder meer van buitenspo rig alcoholgebruik tijdens bui tenlandse trips. Ook noemen ze de coach 'onge motiveerd' en 'ondeskundig'. Hoekstra zou zijn rensters voorts voor „mongolen" hebben uitgemaakt. De vijf hebben de bond gevraagd in te grijpen, „in het belang van het gehele da- meswielrennen". Naar eigen zeggen lopen de rensters gevaar als ze in het buitenland in de au to moeten stappen die door een benevelde Hoekstra wordt be stuurd. Voorzitter Joop Atsma van de KNWU noemt het zeer zware aantijgingen. „Dit weekeinde willen we alle betrokkenen spreken, om snel tot een oordeel te komen. Daarna zullen we eventueel maatregelen nemen." Voor het vijftal is er geen weg te rug meer. „Wij gaan niet meer door met die man. Het is hij eruit of wij", stellen Hillenga en Mansveld. „Edith Klep en ik zijn opgenomen in de WK-se- lectie, maar wij gaan nu voor onszelf in een alternatief trai ningskamp." Ingrid Haringa, tevens assis tent-trainer, Meike de Bruijn en Danielle Moonen, allen lid van de nationale selectie, hebben de brief niet ondertekend. De Bruijn. die is uitgenodigd voor het WK-trainingskamp, heeft geen problemen met Hoekstra. Zij reisde gisteren dan ook af naai- Limburg. Volgens de briefschrijfsters is er geen specifieke aanleiding ge weest om nu met de brief te ko men. „Het ging gewoon niet meer", aldus Hillenga. „Halver wege het seizoen hebben we de problemen al eens bij Hoekstra aangekaart. Die beloofde toen beterschap, maar na een week ging het alweer mis. Vooral tij dens de Tour de féminin liep het met hem van geen kant." „Ik weet van niks", reageerde Hoekstra gisteren in Maas tricht, uiterlijk onbewogen. „Ik ben vanochtend om acht uur van huis vertrokken om op tijd in Limburg te kunnen zijn. Ik heb niemand gesproken. Na tuurlijk ben ik verbaasd, maar je moet niet verwachten dat ik nu huilend op de stoep ga zitten. Ik heb in de loop der jaren ge noeg meegemaakt." Voor de Fries gaat het werk ge woon door. Met drie wielren- sters begon de bondscoach vrij dag aan een trainingskamp in Limburg. Hoekstra weigerde op de beschuldigingen te reageren. „Deze aantijgingen zijn van dien aard dat ik eerst die brief zelf wil lezen. Ik ga niet zomaar iets roepen over dingen waar ik officieel nog niet van op de hoogte ben. Ik verwacht dat ik die brief mag lezen. Het gaat tenslotte over mij. Als dat niet kan. zal ik ook niet reageren. Ook wil ik ruggespraak met het bestuur van de KNWU." ANP De KNSB presenteerde gisteren in het Zoetermeerse Snowworld de schaatsploeg voor het nieuwe sei zoen. Van links naar rechts: Martin Hersman, Jan Neiboer en Ids Postma die vechten in de sneeuw. Links achter staat Gianni Rornrae. foto Touissaint Kluiters/ANP door Renze Lolkema ZOETERMEER - Met de plaatselijke horeca-ge- legenheden 'Het Oude Station' en 'De Pub' is Er- ben Wennemars onlangs een uniek contract over eengekomen. Tot en met de Olympische Spelen van Nagano in februari zal de 22-jarige boeren zoon zich niet laven aan het bier dat de twee kroe gen normaliter in overmaat schenken aan uit gaand Dalfsen. Ook buiten het Sallandse dorp houdt Wennemars zich in. Dat Wennemars gisteren tijdens de officiële pre sentatie van de kernploegen in Zoetermeer de fo cus van de media op zich wist gericht, was geen toeval. Hij presteerde namelijk het ongelooflijke in Calgary, maar geen journalist die daar getuige van was. Op het moment dat iedereen zuchtte on der ti-opische temperaturen, lag er in Canada een ijsvloer die goed was voor een wereldrecord. Wen nemars schoot naar 1.49.89, de eerste die de mijl van onze sportredactie SITTARD - Echt trots kon Bert van Marwijk niet zijn op de eer ste zege van Fortuna Sittard gisteren tegen De Graafschap: 1-0. De trainer, die ook in zijn derde wedstrijd ongeslagen bleef, houdt van aanvallend voetbal. Maar van dat doel is de Limburgse ploeg nog ver ver wijderd. Het deerde de spelers allerminst. Voor hen telde alleen de overwinning. Dat gevoel hadden ze allang niet meer on dergaan. In de tweede minuut beoordeel de Hamming een mislukt schot van Lanckohr juist en scoorde. Fortuna zocht voor rust naar een tweede treffer, maar in de tweede helft domineerde De Graafschap. De ploeg uit Doetinchem pro beerde in de slotfase met de cen trale verdedigers Redeker en Hendriks een gelukstreffer af te dwingen. Redeker was er twee keer dichtbijmaar zijn kopbal len waren typisch die van een verdediger. In plaats van naar de grond te koppen, vlogen de ballen over de lat. In de eerste divisie werden drie duels afgwerkt. RBC sleepte in Venlo een punt weg tegen VW (1-1). Telstar verloor van Em- men (0-2) en Zwolle-TOP Oss eindigde in 3-3. Fortuna Sittard - De Graafschap 1- 0 (1-0). 2. Hamming 1-0. Scheids rechter: Koopman. Toeschouwers: 4.000. Gele kaart: Redeker, Hen driks en Rzasa (De Graafschap), Paauwe, Kool en Van Bommel (For tuna Sittard). Telstar - Einmen 0-2 (0-1). 16. Van Oostrum 0-1, 90. Kooiman 0-2. Scheidsrechter: Braamhaar. Toe schouwers: 1092. Gele kaart: Fran- kel, Abdellah (Telstar). FC Zwolle - TOP Oss 3-3 (1-2). 4. Bruin 1-0, 38. Polman 1-1, 44. Pol man 1-2, 52. Bruin 2-2, 53. Ristila 3- 2, 74. Taihuttu 3-3. Scheidsrechter: Van Meerkerk. Toeschouwers: 2950. Gele kaart: Van den Belt (FC Zwol le). Ar ends, Comelisse (TOP). VVV - RBC 1-1 (1-0). 16. Evans 1-0, 55. Van Galen 1-1. Scheidsrechter: Van Diemen. Toeschouwers1650. Gele kaart: Houtzager, Hoeks, Cas (RBC). ANP bedwong onder de 1.50. Zijn pech was alleen dat de wedstrijd niet officieel aangemeld was bij de internationale schaatsbond. Niemand erkent daarom Wennemars' tijd, behalve natuurlijk de concurrentie. Die weten nu dat het laatste gevaar uit Salland komt. In Dalfsen zelf zette iedereen in juli de ijsmuts op. Het is dringen geblazen voor een startbewijs op de 1500 meter. Rintje Ritsma, Ids Postma, Martin Hersman, Jeroen Straathof, Falko Zandstra, Jan Bos, Jan Nijboer en Erben Wennemars, allen wil len ze een ticket voor Nagano. Nederland mag per afstand slechts vier personen afvaardigen. Het NK afstanden eind december in Heerenveen wordt een keihard afvaltoernooi, beseft Wenne mars. „Ik heb me nog nooit op een echte wedstrijd laten zien. Ik heb alleen snel gereden in maart en juli, als het er niet toe doet." In maart sneuvelde het Nederlands record (1.51,60) van Ritsma. Wen nemars snelde toen tijdens record wedstrijden in Calgary naar 1.50,70. GPD door Leo van de Ruit ASHKELON - Een half miljoen basissalaris voor twee seizoe nen plus 60.000 gulden teken- geld. Dat betekende 17.500 netto salaris per maand plus premies. Als emolumenten on der meer gratis wonen, een vijf- persoons auto, school voor de drie kinderen en gratis vliegen voor zijn twee honden van Ne derland naar Israël en terug. „Maar het contract is niets waard gebleken", zegt advocaat rnr. Van Kessel. Het staat zwart op wit in het contract dat John de Wolf sloot met de Israëlische voetbalclub Hapoel Ashkelon. De inhoud van de overeenkomst ligt op straat in de herrijzende bad plaats aan de Middellandse Zee. De perikelen rond de 34-jarige Schiedamse oud-international zijn er nog dagelijks gesprek van de dag. Niet bij de spelers van Hapoel Ashkelon, want die hebben van de clubleiding een spreekverbod opgelegd gekre gen. De Wolf speelde slechts ander halve wedstrijd voor de ambiti euze promovendus. Hij schoot eenmaal in eigen doel. Vervol gens belandde hij op de bank en raakte geïsoleerd van zijn ploeggenoten omdat de tech nisch manager Noriel hem apart liet trainen. „Later mocht hij niet eens meer meetrainen", zegt Van Kessel. Zwijgen De Wolf was dan ook vlug terug in Nederland. Ook hij deed er het zwijgen toe, nadat hij advo caat Goldberg opdracht had ge geven het geschil met Ashkelon voor de rechtbank uit te vech ten. Het voorstel van de club het contract af te kopen met 20.000 dollar (40.000 gulden) sloeg hij af. pe verdediger hulde zich sindsdien eveneens in zwijgen in afwachting van de afwikke ling. Wel liet hij weten dat hem en zijn gezin 'verschrikkelijke dingen zijn aangedaan'. De advocaat: „Hij is beroofd van alle communicatie. Ze heb ben zijn goede naam te grabbel gegooid. We weten niet wie er belang bij heeft." Komende week keert De Wolf terug naar Israël voor een kort geding. In Ashkelon neemt men hem kwalijk dat hij het contract volledig uitbetaald wil hebben bij weinig prestaties op het veld. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47