Vaste bezoekers vaak 'ziende blind' PZC Liicien Boerjan natuur 45 puzzel postzegels Ct Neder land zaterdag 20 september 1997 Naam: Verdronken Zwarte Polder Beheer: Stichting Het Zeeuwse Landschap Oppervlak: 45 hectare Ligging: Aan de kust van West Zeeuws-Vlaanderen, nabij Nieuw- vliet-bad. Karakteristiek: voormalige polder, nu slik, zandplaten en duinstruweel. Bezoek: Een openbaar pad loopt dwars door het gebied. Verder wor den door de beheerder geregeld ex cursies georganiseerd. Overal in Nederland wonen mensen, die iets hebben met natuur. Ook in West Zeeuws-Vlaanderen, een zelfs naar Zeeuwse begrippen dunbevolkte streek, is een behoorlijke groep natuurliefhebbers actief. De naam van de club luidt 'Duumpje', hetgeen de streeknaam is voor de winterkoning. Dat kleine maar dappere vogeltje lijkt een goed gekozen naam! Iemand die alweer een flinke tijd meedraait in het Duumpje is Lucien Boerjan. Aan hem de vraag: waarom die interesse voor de natuur en wat is je favoriete gebied? De 49-jarige Lucien Bóerjan is een ge boren en getogen Oostburger. Hij groeide op in de jaren vijftig en zestig, toen de streek rond Oostburg nog rijk was aan natuur tussen de landbouwpercelen. Gevx-aagd naar zijn eei'ste natuur-eiva- ï'ingen neemt Boerjan al snel plaats op de praatstoel; er komen heel wat mooie her inneringen boven. Zo weet hij nog dat als zeven-, achtjarige na schooltijd vaak met vriendjes de polder introk. Vooral sloten en drinkputten konden op een bezoek van de Oostburgertjes rekenen, daar viel im mers veel te beleven. Boerjan: „We waren vooral uit op sala mander-s, kikkers, padden en visjes. De amfibieën werden gevangen, van alle kanten bekeken en dan weer teruggezet. Nog spannender was echter het vangen van stekelbaarzen, oftewel 'stekeltjes'. Vooral de driedoornige stekelbaars met zijn fraaie rode kleur was bij ons in trek. Vangen deden we ze met de hand, er was immers geen geld voor een net. Een ge vangen stekeltje werd in een potje gestopt en in triomf naar huis gedragen. De ste keltjes deden,hun naam trouwens alle eer aan; meer dan eens gebeurde het dat een vangst gepaard ging met een hartgrondig 'auw!' van de stoere visser, als het visje zijn stekels dwars door de hand heen stak Trouwens, ook de zo zachtaardig uitzien de salamanders konden ons schrik berok kenen. Zo had ik eens een prachtige kam- salamander - nu een bedreigde soort - gevangen, die zich plots omdraaide en in mijn hand beet. Zulke dingen vergeet je nooit meer! Het is duidelijk: Boerjan werd al vroeg ge grepen door de natuur. Al pratend over zijn ervaringen komen steeds nieuwe ont moetingen boven, zoals die met op paling vissende reigers en die met een familie ot- De Verdronken Zwarte Polder De Zwarte Polder werd in 1802 door de zee opgeëist. fotografie Charles Strijd ters, beide bij de Nieuwkerkse Kreek in 1958. Helaas is dat laatste inmiddels his- torie; de otter is immers, de slechte water kwaliteit beu, geheel uit Zeeland verdwe nen... Toen Lucien zo'n dertig jaar oud was, kwam hij in contact met de mensen, die net "t Duumpje' van de grond hadden ge tild. In het begin voelde Boerjan zich wat schuw tussen die vaak jongere lieden, die vaak nog meer van de planten en vogels wisten dan hij .Toch voelde hij zich al snel thuis in de club. Hij nam deel aan excur sies. werd zelf ook steeds enthousiaster en zijn kennis van bij voorbeeld planten en vogels nam flink toe. Van lieverlee kwam Boerjan in de vogelwerkgroep van hel? Duumpje terecht, een club met slechts een klein aantal leden maar een groot 'werk veld'. Zo nemen de vogelaars van 't Duumpje deel aan winterse ganzen tellin gen, hebben ze het trekvogel-telwerk op de dijk bij Breskens op gang gezet en tel len ze jaaiiijks een aantal gebieden op broedvogels. Een uiterst actieve club, kortom! Toch kijkt Lucien nog steeds naar meer dan de vogels alleen. Een gebied dat steeds meer zijn speciale belangstelling wegdraagt is de Verdronken Zwarte Pol- dei-. Dat is een voormalige kustpolder, die in 1802 weer door de zee werd opgeëist. Kleine stukjes werden sindsdien weer in gepolderd, maar een 60 hectare groot deel bleef open. Bij hoog tij spoelde het zeewa ter door een slufter het gebied in, en bij eb was het lange een grote moddervlakte. De natuur zelf heeft dat beeld langzaam ver anderd, en de mens heeft vooral bij de in 1979 en 1980 uitgevoerde dijkverzwaring een stempel op het gebied gedrukt. Zo'n 15 hectare ging verloren en de invloed van de zee werd sterk verminderd. Tegen woordig stroomt de 'verdronken' polder nog maar enkele kei-en per jaar onder. Voor Lucien Boerjan is het vooral de grote variatie die de toch niet al te grote ver dronken polder zo bijzonder maakt. „Er zijn hier", zo vertelt hij, „liefst 228 soor ten planten geteld. Typische planten van zoete, zoute en bi'akke milieus: je kunt ze hier allemaal vinden! Verder barst het in de struwelen van de broedvogels: nachte galen, sprinkhaanzangers en andere typi sche duinsoorten broeden hier naast de tureluurs en kluten op het open terrein. Zelfs de zeldzame strandplevier komen we soms tegen, zij het helaas niet elk jaar meer." Excursies Boerjan kan zo nog wel even doorgaan: over de zeldzame paddestoelen, de grote aantallen pleisterende trekvogels en ga zo maar door. Toch is het een ander aspect dat het gebied voor hem ook bijzonder maakt. Boerjan: „Met t'Duumpje en het Zeeuwse Landschap organiseren we jaar lijks tientallen excursies door het gebied. Daarbij trekken we vooral mensen die in de nabije omgeving vakantie vieren. Sommigen daarvan komen al jaren in het gebied, maar zijn 'ziende blind'. Pas als wij ze erop wijzen, zien ze de rijkdommen van het gebiedAls dié vonk overslaat, zie je dat ze zichzelf ook gaan verwonderen over wat te zien. En dat is voor een na- tuurgids natuurlijk weer prachtig om te zienHet leuke is ook, datje merkt dat het gros van de excursie-deelnemers zich ook als vanzelf goed gedraagt als ze later in het gebied terugkomen. Ze hebben im mers door waarom ze op het pad moeten blijven!" Verwondering over de natuur: Lucien Boerjan is er na al die jaren nog steeds vol van. „Nog steeds leer ik dingen bij, bijna elke keer dat ik erop uit trek. Zeker, ik heb een hoop dingen ten kwade zien verande ren, soorten en prachtige gebieden zien verdwijnen. Maar het groeiende natuur- besef onder de mensen biedt hoop; kijk maar naar de Zwarte Polder, die ondanks alle gemaakte plannen over totale inpol dering nog steeds bestaat. Door het leiden van de excursies in de verdronken Zwarte Polder probeer ik aan de gi-oei van dat na- tuurbesef mijn steentje bij te dragen.Al dus deze gedreven Oostburgse natuurbe schermer; die duidelijk niet 'ziende blind' is. Jan-Willem Vergeer Lucien Boerjan: Het groeiende natuurbesef onder de mensen biedt hoop. In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSIIMGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. 'W-bon van 50. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een G R R B O N D R E P P A K 1 O E E K 1 N T A A A G R D N D G L E A P R N A E K O LU N E E L L K L L T S E N J E B L E E E S S P J K S E T O P T G T A K S E R G T O E M S N L U 1 R R E N S L 1 R O 1 R E N E E E A A E D P P D M R R P M W G A D D 1 M N E G R O M L R H N O O E A E L N R U E E E O O M C R K N B P R K D G T E T 1 B E G N O D K N S O O E D R A A K 1 U A O L R N E G E L R E V B W B G R E D A V T O O R G K AANLEG KAPPER PROPER BINNENPRETJE KERNREACTOR RONDJE BLOEMENMEISJE KWAKKELWEER DRUMMER GEBIT GEBOEID GEHAAST GROOTVADER INGELAND KAARDE KAMPIOEN MODELBOUW MORGENMIDDAG ONDERGANG ONTSLAG PAPLEPEL PARKET PILASTER POSTELEIN ROTONDE SNEDIG STOOMDRUK TELLER TALLOOS TENDER VERBRANDING VERLEGEN Oplossing cryptogram zaterdag: rechtswinkel -e-a-p-c-n-e brugoefening -s-e-cb-e- stelping-bank -e-s-e-a-e-d- -kil-wasbleek -1-a-a-t-é- aangegeven- -se-r- -s schoonrijden -o-oh- -o tussenbeide -p-t-o-i--p- gemeen-dreef De prijswinnaars van het cryptogram van afgelo pen zaterdag zijn: C. Jongepier, Beatrixstraat 8, Westkapelle (VVV-bon van 50); de drie VVV-bon- nen van 25 gaan naar: L. in den Bosch, Singelweg 97, Axel; G.K. Koopmans, Rietlandstraat 23, Ril land en H. Gunter, Beneluxstraat 28 te Sas van Gent. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezon den. Opnieuw bi-engt PTT Post een velletje met tien 80 c.-zelfkle vende zegels uit. Het gaat ditmaal om zegels speciaal voor het ver sturen van geboox-tekaartjes; ook felicitatiekaartjes voor de nieuwe ouders kunnen met de geboorteze gels, die vanaf 7 oktober te koop zijn, compleet worden gemaakt. Het velletje staat te boek als 'Tien voor de baby' (in de bovenrand). De oplage is onbepaald, omdat het en semi-permanente uitgifte be treft. Ontwerper Ron van Ron uit Am sterdam, die met deze zegel debu teert, heeft er een mooi plaatje van gemaakt; een ooievaar die een ba by brengt. De achtergrondkleur is blauw. Is dat de lucht? Of krijgen we straks ook nog een roze zegel voor als er een dochter is geboe- ren? Want ik meen dat de kleur voor jongens blauw is en voor meisjes roze. Het velletje geboortezegels is de zoveelste in de rij. Nu nog een ze gel voor rouwkaarten en de Post heeft een complete set 'Van de wieg tot het graf'. Dan zijn er vel letjes met geboorte- jeugd-, jon geren-, verrassings- (Valentijn), feest- (voor uitnodigingen), ver- jaardags-, sterrenbeeld-, Europa- zaken-, verhuis- en rouwzegels. Het is voor de verzamelar alleen zo jammer dat het weer een zelfkle vende zegel is geworden. Het blijft namelijk een crime om dit soort zegels behoorlijk af te weken, van alle lijm te ontdoen, te drogen en uiteindelijk in een album te krij gen. auto's (niet plompverloren beel den van auto's, maar heel apart, voorzijden met koplampen of al leen de grille, enz.); de kerstzegels (met op de achtergrond bomen vol symboliek); de groetzegels (met kleurige bloemen); Hendrik VIII en zijn zes vrouwen (in een strip); de heiligenzegels; de Europaze gels (geen sprookjes, maar horror: Dracula, Frankenstein, Jekyll and Hyde en de Hound of the Basker- villes) en tot slot alle The Queen's Horses (ter gelegenheid van het gouden huwelijk). Stuk voor stuk mooie series. Protesten van afzonderlijke ver enigingen en van de Bond hebben tot nu toe niets uitgehaald en het is twijfelachtig of er ooit gehoor aan wordt gegeven. Wereldwijd is na melijk het hek van de dam. Nadat deVex-enigde Staten in 1974 de we- reldpi-imeur hadden (inmiddels is bijna de helft van de VS-zegels zelfklevend) hebben steeds meer postadministraties zelfklevende zegels aan haar assortiment toege voegd. Als jongste Noorwegen, dat zelfklevende kerstzegels heeft aangekondigd. Alleen in Duits land schijnt men te hebben beslo ten, na proeven (Schenswür- digkeiten) en veel protesten, verder van de uitgifte van zelfkle vende zegels af te zien. Gi-oot-Brittannië's Royal Mail weet er bijna altijd in te slagen iets bijzonders en tevens sfeervols van haar zegels te maken. Een over zichtje van de jongste emissies zegt voldoende: de serie klassieke Ook met de series die 12 augustus en 9 september verschenen is weer de bijzondere en sfeervolle toon getroffen. Met de eerste (thema: post) wordt het 100-jarig bestaan gevierd van de Federation of Sub Postmasters, een oi-ganisatie die samen met de Royal Mail Sub Post Offices runt in alle uithoeken van het land. Zo wordt de meest noor delijk gelegen Sub Post Office ge toond (20p), een houten barak in Haroldswick, Unst/Shetland; het oudste kantoortje in Painswic- k/Engeland (26p) en de kantoor tjes in Beddgelert/Wales en Bally- roney/Noord-Ierland. Spi'ookjesachtig zijn de vijf zegels die 9 september verschenen en waarmee de honderste geboorte- dag van een van de populairste Britse auteurs wordt hei-dacht, Enid Blyton (1897-1968), die in 45 jaar meer dan zevenhonderd boe ken schreef. Veel kinderboeken, waarin ze een wereld vol fantasie en avontuur schiep. Op de zegels (thema: literatuur) beelden ont leend aan enkele van haar be- kendse boeken: Noddy (2Op), The Famous Five (26p), The Secret Se ven (37p), The Faraway Tree (43p) en Malory Towers (63p). Op 26 augustus zijn ook weer drie pemanente zegels (koningin Eli zabeth, nieuwe ets) en drie boekjes verschenen. Waarden van de ze gels: 31p, 37p en 63p; inhoud boekjes: 4 x 1st, 4 x 2iid en 4 x 63p. Guernsey heeft 21 augustus onder de titel 'From Edison to the Inter net' een communicatieserie van zes zegels uitgegeven. Werkelijk alles wat met communicatie (the ma idem) te maken heeft wordt op de zegels van 18p, 25p, 37p, 43p en 63p verbeeld, zoals een portable, een omx-oepbald, een microfoon, een radio, allerlei telefoontoestel len, kranten, een brievenbus, een pc, een cd, een videocamera. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45