Ouderen blijven jong met Nintendo Zeeland Seaports op digitale kaart Zon bedreigt satellieten Onderzoek naar invloed van computerspel PZC wetenschap en techniek zaterdag 20 september 1997 43 computertaal Internet rouwt om Diana Over computerspelletjes bestaan veel vooroordelen. Ze zijn alleen voor kinderen, ze werken verslavend en ze leiden tijdens het werk de aandacht af van écht belangrijke zaken. De Amerikaanse wetenschapper Goldstein denkt daar heel anders over. Volgens hem kunnen computerspelletjes de reactiesnelheid van ouderen verhogen en werkt een spelletje op zijn tijd alleen maar productief voor werknemers. Met Doornse ouderen deed hij een Nintendo-experiment Van professor dr. Jeffrey Gold stein hoor je geen kwaad woord over computerspelletjes. Hij zette ouderen achter de Nin tendo, zag verstandelijk gehandi capten met hun tenen de joystick beroeren. Spel is goed voor elk, is zijn devies. Wat de Amerikaanse wetenschapper nog het meest mist in de buurt van zijn woning aan de Utrechtse Oudegracht, is een bas ketbalveldje. Om gewoon een bal letje te gooien als hij daar zin heeft. Van kind tot werknemer, van ge pensioneerde tot verstandelijk ge handicapte, iedereen heeft baat bij spelen. Volgens Goldstein, ver bonden aan de Universiteit van Utrecht, wordt de waarde van het spel vaak onderschat. Tien Doornse ouderen senioren van 69 tot 90 jaar, woonachtig in het service-appartementencom plex Park Boswijk, kropen vijf weken lang vijf uur achter de spel computer. Ze bleken na afloop een grotere reactiesnelheid dan oude ren uit de controlegroep. Verras send? Niet voor Goldstein. „Niet dat ouderen er jonger van worden, maar het computerspel vertraagt wel het verouderingsproces." Als sociaal-psycholoog weet Goldstein dat computerspelletjes sociale gevolgen hebben. Maar dan denkt hij juist niet aan het verslavende van het computer- Computerspelletjes houden ouderen geestelijk en lichamelijk in goede conditie. foto Reuters spel, niet aan kinderen die niets anders meer doen dan spelen op de Nintendo. „Het spel heeft wel de gelijk sociale gevolgen: kinderen spelen alleen, maar hebben het er de volgende dag met andere kin deren over. Over hoeveel punten ze hebben gehaald bijvoorbeeld. Dat heb ik bij de ouderen in Doorn trouwens ook gemerkt. Die spra ken ook over hoe ze bij het volgen de niveau konden komen, net als tieners. Een mevrouw was zelfs bang verslaafd te zijn, omdat ze tot diep in de nacht had gespeeld. Maar daar heb ik haar mee gefeli citeerd. Ze had er zin in gehad om te spelen." Wetenschapper Goldstein vindt het raar dat onderzoekers van de invloed van het spel bijna uitslui tend kijken naar het effect op kin deren. Er is volgens hem nauwe lijks onderzoek gedaan naar ouderen of gehandicapten. Dat gemis maakt Goldstein zelf goed; na zijn studie in Doorn, start dit najaar op zijn initiatief een groep verstandelijk gehandicapten met het computerspel. „Spel is Qok goed voor ouderen en het lijkt wel alsof hier geldt 'hoe ouder, hoe beter'. Want bij 60 of 65 begint de motoriek, de lichaams- beheersing af te nemen. Dat wordt nog eens versterkt doordat de ou dere minder activiteiten heeft. Vaak heeft hij geen baan meer. Spel in het algemeen en ook de spelcomputer hebben een positie ve uitwerking." Het spelen heeft ook een innerlijke kant, zegt Goldstein: „Je moet dingen goed onthouden. Het spe len van een computerspel is wat dat betreft zelfs een soort weten schap. Het gaat om een manier van denken. Je hebt bijvoorbeeld een man verloren in het spel, je moet dan een strategie opbouwen en vervolgens die weer toetsen. Dat is wetenschap in mijn woordenboek. Het computerspel heeft cognitieve en lichamelijke kanten." De veelgehoorde kritiek dat com puterspelletjes zo gewelddadig zijn, wijst Goldstein van de hand. Kinderen die ontsporen doordat ze spel niet van echt onderschei den; Goldstein gelooft er niet in. „Ik zou een histoiïsche benade ring willen kiezen, namelijk dat er altijd geweld is geweest in het spel. Denk aan de oude Griekse sporten, daar zit een hoop geweld in. Jongens en mannen kennen in hun vrije tijd altijd gewelddadige spelementen. Dat ligt echt niet aan Hollywood of Nintendo." „Er is een videospel waarin je een auto bestuurt en punten scoort, naarmate je meer voetgangers aanrijdt. Heel gewelddadig, maar. het is spel. Kinderen weten echt wel het verschil tussen echt ge weld en gespeeld geweld. In Japan en Amerika zie je in klassen het verschijnsel dat er twee jongens zijn die echt agressief gedrag ver tonen. Ze zijn vaak ouder, groter dan de rest. Met hen willen de an dere kinderen niet omgaan, ze mo gen niet meedoen met de spelle tjes. Voor een gemiddeld kind is het computerspel een tijdelijke passie. Het wordt een probleem als kinderen niks anders doen dan vi deospelletjes, en naar geweldda dige films kijken." De Doornse ouderen speelden niet de gewelddadige virtuele autobe stuurder, maar SuperTetris. Doel van het spel is een muur te bou wen, gebruik makend van vallen de stenen die verschillende vor men hebben. „Bij de ouderen tref je meestal vrouwen. Die vinden geweld niet leuk. Voor jongens en mannen ligt dat heel anders. Die moeten in het openbaar juist hun mannelijkheid vertonen. Ik herin ner mij de film 'Faces of death'. Dat is echt een aaneenschakeling van allerlei vreselijke dingen: zelfmoorden, vliegtuigcrashes, ongelukken, een en al bloed. Vraag je de jongens wat ze ervan vinden, dan roepen ze: leuk! Je mag niet zeggen dat je het vreselijk vindt, terwijl je ze al kijkend wit ziet wegtrekken, ziet zweten. Ik kijk die films met een hoger doel, de wetenschap, het onderzoek. Jon gens hebben ook een hoger doel: kijk mij eens, ik kan hier echt wel tegen." Het spelen van een computerspel heeft veel mogelijke voordelen voor ouderen, vindt Goldstein: „Het is altijd leuk, het werkt li chamelijk positief en je kunt spe len met je kleinkinderen. Mijn ad vies aan opa's en oma's is: koop een spelcomputer en speel met ze. Dat bevordert de socialecontacten. En als oma nog kan voetballen, moet ze dat doen natuurlijk." Goldstein denkt ook dat van het spelen van computerspelletjes tij dens het werk een positieve wer king uitgaat. „Ik weet ook wel dat er bazen zijn die kwaad worden en de medewerkers aan het werk zet ten. Maar misschien is een beetje afleiding juist wel goed. Misschien heeft een werknemer die zeven uur werkt en een uur achter de Nintendo zit wel een hoger rende ment dan hij die acht uur achter een werkt. Als ik vastzit in mijn werk, ga ik even wat anders doen. Als je zin hebt om te spelen, moet je kunnen spelen." „Kijk naar Sillicon Valley; bij Mi crosoft en meer van dat soort be drijven hebben ze een fitness ruimte. Fitness is goed voor je, daar krijg je meer energie van. Als je meer energie hebt, kun je meer werk aan. De werknemer die een videospel speelt als zijn baas langskomt, moet eigenlijk zeggen: ik bén aan de slag baas, alleen niet met mijn werk." Hans Westervoorde Het is een uitdrukking die D.J.P. Bruin- ooge, voorzitter van het havenschap Zeeland Seaports, graag bezigt. „De Zeeuwse havens staan stevig op de inter nationale kaart." Dat klinkt misschien een tikkeltje overdreven voor twee havenge bieden die in de schaduw van de wereldha vens Rotterdam en Antwerpen liggen. Toch is er reden voor enige - milde - trots. De overslagcijfers van de havens in Vlis- singen en Terneuzen vertonen een aan zienlijk forsere groei dan die van de andere zeehavens in Noordwest-Europa. Boven- dien is het eindelijk gelukt de beide voor malige afzonderlijke havenschappen, die elkaar vroeger succes misgunden en zich vrolijk maakten over tegenvallers aan gene zijde van de Westerschelde, in het nieuwe Zeeuwse havenschap Zeeland Seaports te bundelen. De Westerschelde- tunnel maakt er in de nabije toekomst één havengebied van. Daardoor is het makke lijker de vestigingsmogelijkheden inter nationaal onder de aandacht te brengen. De Zeeuwse havens staan dus stevig op de kaart. Dat geldt sinds kort ook in digitaal op zicht. Zeeland Seaports heeft zich van een plek op het Internet verzekerd. Op het adres www.zeeland.-seaports.com is een website geopend, waarop 24 uur per dag en 365 dagen per jaar informatie valt te krij gen over de Zeeuwse zeehavens, hun faci liteiten en de bedrijven die er zijn geves tigd. Dat is makkelijk voor ondernemers die de mogelijkheden willen verkennen om activiteiten in de havengebieden van Vlis- singen of Terneuzen te beginnen. De inter nationale zakenwereld kent immers geen kantooruren. Voor een eerste kennisma king met de Zeeuwse havens is de website een eigentijdser middel dan een in glim- drukwerk uitgevoerde brochure. Zeeland Seaports heeft overigens beide. Het blad 'Zeelander', waarvan enkele maanden ge leden de eerste editie verscheen, is in zijn geheel terug te vinden op de Internet-pagi- na's van het havenschap. Achter de strakke homepage, de eerste pa gina van de presentatie van Zeeland Sea ports op het World Wide Web. gaat veel in formatie schuil. Over de goederenstromen die van en naar de Zeeuwse havens lopen, over de overslagcijfers en over de lijndien sten die er vertrekken. Verder staan er be schrijvingen op van een groot aantal be drijven die in het Midden-Zeeuwse en het Zeeuws-Vlaamse havengebied zijn geves tigd. Daar blijkt het enige manco van de si te. Je zou verwachten dat in die bedrijfs profielen links staan om meteen door te kunnen klikken naar ondernemingen met een eigen website. Die doorschakelmoge- lijkheden ontbreken echter nog. Datzelfde Bijleveldhaven Vlissingen. geldt voor links naar instanties als de ka mer van koophandel en de provincie. Het aantal bedrijven in die Zeeuwse ha vens dat zichzelf op het Internet presen teert, neemt gestaag toe. Enkele voorbeel den zijn: - overslagbedrij f NV Haven van Vlissingen http://www.hvv.nl/ - chemiebedrijf Dow Benelux http f/www.dow.nl) - scheepsagent Polaris http://iowiu.zee- landnet.nl/polaris/) foto Lex de Meester - haven- en vuilverwerkingsbednj f Ver- brugge http://www.verbrugge.nl/ - vriesveembedrijf Kloosterboer Coldsto- res http://www.zeelandnet.nl/kloosvli/ Verscheidene Zeeuwse vestigingen van multinationale concerns hebben geen ei gen website. Hun activiteiten zijn - soms met naam genoemd, spms niet - opgeno men in de Internet-pagina's van de moe derbedrijven. Voorbeelden: Cerestar, En gelhard, Hydro Agri, Outokumpu, Hoechst, Pechiney en Total. Ben Jansen Wie nog steeds niet helemaal over de tragische dood van prinses Diana heen is, kan op het Internet uitgebreid aan zijn trekken komen. Op tien tallen sites wordt teruggeblikt op of nagekaart over leven en dood van Di. De Britse nationale omroep BBC http://www.bbc.co.uk/politics97/diana/het commerciële station ITN http://www.itn.co.uk/en het Amerikaanse nieuwsnetwerk CNN (http://www.cnn.com/ioorld/9708/diana/) zijn enkele van de nieuwsverschaffers die op hun Internet-pagina's veel werk hebben ge maakt van de gebeui-tenissen die het Verenigd Koninkrijk begin deze maand zozeer hebben verlamd. Vooral CNN heeft een fraai vormgegeven multime- dia-presentatie aan Diana gewijd. Op de drie sites is de begrafenis van Diana met behulp van foto's, beeld- en ge luidsfragmenten grotendeels opnieuw te beleven. De tocht met de kist door Londen, de uitvaartdienst en de indrukwekkende toespraak van Diana's broer Charles Spencer zijn er desgewenst vele malen af te spelen. Dat geldt natuurlijk ook voor Elton John's 'Candle in the Wind'. Dat is misschien een al ternatief voor het geval de CD steeds maar weer is uitverkocht in de platen zaak. Er zijn ook volop foto's van Diana,in gelukkiger tijden. De officiële site van het Britse koninklijk huis (http://www.royal.gov.uk/) is in stemmig zwart-wit gehouden. Er is maar één foto van Diana, in een mooie witte jurk, zodat het plechtige karakter van de homepage blijft gehandhaafd. De informatie bestaat uit sobere tekst, zoals een beschrijving van de dienst in Westminster Abbey en de toespraak die de koningin aan de vooravond van de begrafenis hield. Dat is wel de beste ambiance om het condoleance register te tekenen. Dat kan ook op deze site. Voor wie dagelijks in momenten van ledigheid de herinnering aan de betreur de prinses levend wil houden, is de Diana screensaver misschien iets. Zo'n programma is bedoeld om inbranden van het beeldscherm te voorkomen op momenten dat er niet aan wordt gewerkt. Op het adres http://www.screensa- ver.com is een verzameling van dergelijke nuttige programma's te vinden. Een ervan is Princess Diana Tribute Screen Saver. Deze gratis verkrijgbare schermbeveiliger laat in twintig foto's het openbare leven van Diana passe ren, vanaf haar verloving met prins Charles tot kort voor haar dood. Er is wel iswaar een gepapt muziekje bij, maar dat had natuurlijk 'Candle in the Wind' moeten zijn. Een groep Amerikaanse studenten aan de universiteit van Denver heeft de Princess Diana Enquete op touw gezet. De initiatiefnemers willen in ruim vijftig vragen weten wanneer en hoe mensen het nieuws van haar dood hoor den en welke reactie dat opleverde. De enquête is terinden op http://www.re- gent.edu/acad/schcom/bocamea/diana.html. Ook op het Internet echoot de woede na over de kwalijke rol die paparazzi en roddelbladen in het leven van de prinses hebben gespeeld. Op http://www- .geocities.com/Yosemite/Trails/3864/ staat een oproep roddelbladen te boy cotten. De samensteller van pagina http://www.biz- link.com/diana/spencer.html spoort Diana's broer Charles Spencer in een open brief aan het Prinses Diana Genootschap voor Ethische Journalistiek op te richten. Ben Jansen Het strategische wel en wee van het Amerikaanse ministerie van defensie is grotendeels 'top secret', maar zo nu en dan lekt er toch wat van naar buiten. De defensie-specialisten beginnen zich, zo meldt het weekblad 'Aviation Week Space Technology', steeds meer zorgen te maken over de zon. Gedurende de laatste jaren heeft men, met behulp van geavanceerde satellieten, die speciaal voor de bestudering van de processen op de zon werden gebouwd en gelanceerd, meer inzicht verkregen in de invloed van de zon op onze aarde en op haar onmiddellijke omgeving. Soms kunnen we de gevolgen daarvan met het blote oog dui delijk zien: noorder- en zuider- licht. Dat lichtverschijnsel ont staat doordat pakketten geladen deeltjes, weggestoten tijdens uit barstingen op de zon, botsen met delen van het magnetische veld van onze aarde boven de noord- en de zuidpool. De storingen die ze op het aardmagnetische veld uitoefe nen, veroorzaken veelal het weg vallen van radioverbindingen. Soms is de invloed van zonne- erupties zó groot, dat in bepaalde gebieden transformatorhuisjes overbelast raken en uitbranden. En dat gebeurt dan allemaal nota- bene in de dikste onderlagen van onze dampkring die het meest be schermend tegen de zonsinvloed heten te zijn. Hoe, zo redeneren de defensiespecialisten, moet dat zonder die bescherming, dat wil zeggen: buiten de dampkring, dan wel niet zijn? Kuren le laag kreeg. Meer dan de helft van de zonnepanelen viel uit en de weersatelliet moest jaren eerder dan gepland worden opgegeven." Golfoorlog Volgens Turek en zijn collega's neemt het risico op beschadiging van satellieten door toedoen van de zon in de komende jaren hand over hand toe. „Daar zijn twee oorzaken voor aan te wijzen", gaat Turek verder. „Enerzijds zijn de moderne componenten van een satelliet veel kwetsbaarder. Door de bezuinigingen van de laatste tijd moesten goedkopere chips en andere electronica worden toege past en dat zal zich nu gaan wre ken. Die chips zijn, ook al doordat ze noodzakelijkerwijs zo klein mogelijk moesten zijn, veel gevoe liger voor elektromagnetische uit barstingen. Goedkoop blijkt hier dus bij uitstek duurkoop te wor den." „Anderzijds groeit de zon in de ko mende paar jaar weer naar een volgend maximum toe. De laatste jaren is de zon betrekkelijk rustig geweest. De zon doorloopt een ac tiviteitscyclus van gemiddeld elf jaar. Een rustige periode van en kele jaren wordt een paar jaar la ter opgevolgd door een tijd van grote activiteit op het zonsopper- vlak. Er komen dan veel meer uit barstingen voor dan gemiddeld." Het volgende zonnemaximum wordt over enkele jaren, in het jaar 2000 verwacht. Turek en de zijnen zijn extra bevreesd voor wat hij de 'buiten-atmosferische informa tie-paraplu' noemt; een reeks communicatie- en positiesatellie ten waarvan het hele Amerikaan se defensie-arsenaal te land, ter zee en in de lucht afhankelijk is ge maakt. Als daar storingen optre den zijn de gevolgen niet te over zien in het geval één of meerdere strijdmachten ergens in actie moeten komen. „Begin 1991, tijdens de Golfoor log, werden storingen door de zon op de 'global positioning satelli tes' abusievelijk voor Irakese stoorzenders gehouden", zegt Tu rek, „en in bepaalde gevallen meende men dat de positie- en communicatie-apparatuur het definitief had begeven. Er is voor miljoenen weggegooid. Dit soort mis-interpretaties kan bovendien veel mensenlevens kosten bij mili taire acties." De defensiespecialisten werken daarom sinds enkele maanden nauw samen met wetenschappers van binnen- en buitenlandse zon- ne-observatoria. De gegevens ko men binnen bij een centrale verwerkingseenheid die onder auspiciën staat van de Ameri kaanse Geologische Dienst (USGS). De gecombineerde gege- venspakketten worden 'on-line' doorgestuurd naar de computers van het '55th' op Falcon's Air For ce Base. „Binnen twee minuten na een zware eruptie op de zon weten we dat", aldus Turek, „en ook hoe sterk hij is en wanneer we de eerste deeltjespakketten die door de uit barsting zij n uitgestoten hier kun nen verwachten. Over een paar maanden moeten we tegelijk kun nen zien welke satellieten het meeste risico lopen om getroffen te worden. Aan dat systeem wordt nu de laatste hand gelegd. Voorko men is beter dan genezen, maar over een paar jaar weten we of het systeem ook echt werkt." Ben Apeldoorn Behalve af en toe enkele menselij ke wezens (vooral in het Russische ruimtestation MIR) bevindt zich buiten de dampkring ook een groot aantal waardevolle satellie ten. Die staan onafgebroken bloot aan de eruptieve grillen en grollen van onze zon; zonnepanelen, no dig voor stroomopwekking, wor den als het ware 'gezandstraald' door zonne-erupties, micro-pro cessoren raken er door onklaar en elektronische circuits overbelast. Steeds meer argwanende ogen van satelliettechnici, wetenschappers en militair personeel worden op de zon gericht als weer een satelliet 'onverklaarbare kuren' begint te vertonen, dan wel geheel uitvalt. „Slechts in enkele gevallen heb ben we de relatie tussen een zon- ne-uitbarsting en het uitvallen van een satelliet ondubbelzinnig kunnen aantonen", zegt majoor Scott Turek, een luchtmachtoffi cier van de bekende luchtmacht basis in Falcon, Colorado. Het daar gestationeerde 55e gevechts squadron is eind vorig jaar omge doopt in '55th Space Weather Squadron'. „Speciaal met het doel om, zeg maar, het interplanetaire weer van dag tot dag te kunnen voorspellen", aldus Turek, „en omdat dat weer vrijwel geheel be paald wordt door wat er op de zon gebeurt, 'monitoren' we de zon on afgebroken." „Bij een zware uitbarsting kunnen we dan gevoelige onderdelen in satellieten uitzetten of een satel liet in z'n geheel kantelen, zodat kwetsbare delen meer beschermd zijn." Turek verhaalt over één van de voorvallen, in maart 1989, toen de weersatelliet 'Goes-7' letterlijk en figuurlijk de hete adem van de zon voelde. „Midden op de zon verscheen een enorme vlam en korte tijd later werd de aarde om spoeld door een intense wolk van protonen waarvan de Goes de vol-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 43