Veel prototypes en kleine ruimtewonderen Toyota Picnic met turbodiesel V8-motor compleet ingevoerd Autoshow Frankfurt Nieuwe Ford maakt belofte niet waar auto motorfiets zaterdag 20 september 1997 41 Jaguar XK8 De nieuwe Mini komt in 2000 op de markt. auto valt vooral op door een vol komen vlakke bodem en een zeer variabel in te delen interieur. De bagageruimte is echter minimaal. Nieuwe Mini Hij stond niet op de tentoonstel ling in Frankfurt, maar de BM W/Rover Group liet wel het nodige los over de nieuwe Mini. De auto gaat in productie in het jaar 2000 en zal dan worden aangedreven door een zeer bijzondere motor. Dat wordt een viercilinder, die in opdracht van BMW door Chrysler in Brazilië zal worden gemaakt. De Mini zelf komt tot stand in de Rover-fa briek te Bir mingham. Het aardige aan de nieuwe Mini is dat hij er vooral uitziet als een Mi ni Rover en BMW hebben kans ge zien de vertrouwde styling-ele- menten te laten terugkeren in het nieuwe model, dat overigens wel een stukje groter zal worden dan de huidige Mini. Kia verraste in Frankfurt met twee studiemodellen; het Kore aanse merk showde een 2+2 Coupé (KMSIII) alsmede een goed ogend prototype voor een ruimte-auto, de KMX 4. Die laatste is een pro- ductierijp ogende zeszitter, die vooral opvalt door een veelvuldig gebruik van glas (zelfs het dak is grotendeels doorzichtig) en tal van elektronische vondsten. De motor heeft een inhoud van 2,0 li- teren levert 98 kW/133 pk. Met de KMS III wil Kia vooral laten zien dat het ook coupés kan bouwen. Volgens de fabrikant is de auto bij na productieklaar. waarmee ge zegd wil zijn dat hij binnen nu en twaalf maanden wel eens bij de dealer kan staanDe KMS III heeft ook een 2,0 liter motor, maar dan van 107 kW/145 pk. Vlot tot zeer vlot is zeker de Suzu ki C2. Een snoepje van een twee- zits sportwagentje, die ons aan de leuke Cappuccino van een jaar of vijf geleden doet denken. Staat C2 misschien voor Cappuccino 2? In elk geval baart het autootje opzien door de montage van een slechts 1,6 liter metende achtcilinder motor. Het krachtbronnetje heeft vier kleppen per cilinder (dat maakt hem tot een heus 32-klep- pertje) en levert, dankzij 'hartver sterkers' als een dubbele turbo en een variabel nokkenas-systeem, maar liefst 184 kW/250 pk. Die worden alle naar de achterwielen geleid, wat de C2-piloot het idee moet geven met een superkart op weg te zijn. Daewoo trok veel aandacht met de d'Arts, een compacte, vijfdeurs vierzitter in drie gedaanten. Het 3,5 meter korte autootje heeft iets weg van een kruising tussen een Mini en een Renault Twingo en werd getoond als basisversie ('Ci ty'), als dynamisch aangeklede 'Sport' en als een met veel chroom, 'two-tone' lak en draadspaakwie- len toegeruste 'Style'. Voorlopig is er alleen een 0,8 liter motor, maar er volgen sterkere varianten van 1,0 en 1,2 liter. De d'Arts gaat, zo vertelde Daewoo's hoogste baas Tae Gou Kim, daadwerkelijk in productie; volgend voorjaar komt de Daewoo d'Arts al naar Nederland. Ook Toyota beloofde productie van een prototype, al wist men nog niet precies te vertellen of het de Funcargo, de Funcoupé of de Funtime zou worden. Wij houden het op de laatste, die met minder lengte dan een Starlet meer ruimte biedt. Dat komt door de lange wielbasis en de forse breedte van 1,65 meter. Het uiterlijk is tot stand gekomen in de Brusselse De Toyota Picnic is in korte tijd een van de bestverkochte ruimte-auto's geworden. Er was echter weinig keuze in het gamma, want Toyota leverde de auto alleen met een 2,0 liter benzinemotor van 94 k\V/128 pk. Daar komt nu verandering in, want Toyota biedt de zespersoons ruimte-auto voortaan ook met een dieselmotor aan. tenne. Bovendien zijn er veel op ties leverbaar zoals airbags voor de bestuurder en de passagier, elektrisch bedienbare ramen vóór en een radio met CD-speler. De Opel Combo Tour is er vanaf 26.650 gulden. Schakelen Ferrari heeft een speciale versie uitgebracht van de F355, waarin de bestuurder op dezelfde manier kan schakelen als een Formule 1- coureur. Het wisselen van versnel ling geschiedt bij deze auto, die F355 F1 wordt genoemd, dus niet meer door het verzetten van de versnellingspook op de midden tunnel maar met hendeltjes aan het stuurwiel. Koppelen en ont koppelen is daarbij niet meer no dig, want deze taak wordt overge nomen door elektronica en een elektromotor. In de autosport wordt zelfstandig koppelen en schakelen allang niet meer als een sportieve noodzaak gezien. Het wisselen van versnel ling is er een noodzakelijk kwaad dat zo snel mogelijk dient te ge^ schieden. Het indrukken van een koppeling en het bewegen van een versnellingspook neemt dan rela tief veel tijd in beslag en boven dien dient de coureur dan gas te rug te nemen. Sinds enkele is dat in de Formule 1 niet meer het ge val. Daar schakelt de coureur met kleine hendeltjes aan het stuur wiel, terwijl de koppeling door elektronica wordt gestuurd. Bo vendien kan de coureur gas blijven geven omdat de elektronica bij het wisselen van de versnelling kort het vermogen vermindert. Dit systeem is door Ferrari nu ge- introduceerd in de F355 F1Het is alleen uitgebreid tot een systeem dat ook kan functioneren als auto maat. In dat geval is het wel een zestraps automaat, want de Fer rari F355 F1 heeft zes versnellin gen aanboord. Ditnieuwe speeltje kost 369.500 gulden. Skoda Yellix Yellix is de naam van een nieuw actiemodel van de Skoda Felicia, die in een felgele kleur wordt gele verd. De auto is standaard uitge rust met een 1,3 liter motor met 50 kW/68 pk en is uitgerust met veel extra's. Dat zijn onder meer cen trale portiervergrendeling, een in twee delen neerklapbare achter bank, getint glas, trendy vloer matten en het bijpassende stri ping. Om de aandacht van vooral vrouwen op deze Skoda te vesti gen is een soort bodybuilder inge huurd, die via een prijsvraag een avondje te 'winnen' is. De Skoda Felicia Yellix is leverbaar voor 22.995 gulden. Het gaat hierbij om 2,2 liter krachtbron met turbocom pressor, die het relatief bescheiden vermogen van 66 kW/90 pk levert. Wel heeft de motor een maximale trekkracht van 250 Nm bij 2.200 toeren. Met dit vermogen accele reert de Toyota Picnic TD in 13,9 seconden vanuit stilstand naar 100 km/h en haalt de auto een top snelheid van 165 km/h. Het ge middeld verbruik bedraagt 7,7 li terper 100 kilometer (1 op 13). Klassieker Onder de naam 'De Onschatbare Klassieker' geeft Haakman B.V. voor de achtste keer het jaarboek over klassieke auto's uit. Het boek is dit keer dikker dan ooit, want op 1072 pagina's worden aandacht geschonken aan 3400 klassieke auto's. De auteur Jan Haakman geeft bij kleine foto's summiere technische informatie over de au to's en in samenwerking met twee beëdigde taxateurs worden prijs indicaties gegeven. De gebruikte foto's zij niet altijd van geweldige kwaliteit en dat geldt ook voor de druk van het boek. Maar de infor matie is voor liefhebbers zeker waardevol en De Onschatbare Klassieker is met 29,95 gulden ze ker niet duur. Opel Combo Opel heeft de succesvolle bestel auto met de naam Combo uitge bracht in een personenauto-ver sie, die de toevoeging 'Tour' krijgt. Ongetwijfeld ingegeven door het succes van de Citroën Berlingo en de Peugeot Partner, heeft Opel de besteller omgebouwd tot een auto die bruikbaar is voor het vervoer van personen. Daartoe is de 'laad ruimte' voorzien van grote zijra men en er is een achterbank ge plaatst met veiligheidsgordels. Dan resteert nog altijd een laad ruimte van 804 liter. De Opel Combo Tour, gebaseerd op het onderstel van de Corsa, kan worden geleverd met een 1,4 liter benzinemotor van 44 kW/60 pk of een even sterke 1,7 liter diesel. Standaard heeft de auto in hoogte verstelbare veiligheidsgordels en gordelspanners, rembekrachti- ging, veiligheidsbalken in de por tieren, stuurbekrachtiging, een in hoogte verstelbare bestuurders stoel, twee luidsprekers en een an- Yellix is de naam van een nieuw actiemodel van de Skoda Felicia, die in een felgele kleur wordt geleverd. Jos Verstappen was speciaal ingehuurd om de Ford Escort Formule 1 Edition voor te stellen. Wie wilde mocht op het circuit van Zandvoort zelfs met de meester een blokje om. Buiten het circuit was de speciale Escort waarvan Ford Nederland er vijfhonderd in Duitsland heeft laten aanpassen ook nog 'even' op een normale manier te rijden. De vijfhonderd speciale Escorts (en beslist niet meer, zo werd achter de groene tafel bezworen) gaan weg voor de 'weggeefprijs' van 38.990 gulden per stuk, inclusief veel accessoires en dat zijn er zoveel dat geen extra's kunnen worden bijbesteld. Escort Formule 1 Toch belooft de auto meer dan hij kan waarmaken, want on danks zijn voor- en achterspoilers, lichtmetalen wielen en zij-skirts is het alles behalve een sportauto. Dat kan ook niet als de krachtbron maar 115 pk in huis heeft en dat is geen peekaatje meer dan wat deze zestienklepper onder normale omstandigheden levert. Aan de motor is dus niets gedaan. Gezien het brede schoeisel zou het best nog eens kunnen dat hij zelfs een paar kilometertjes in het uur lang zamer is dan de standaard Escort 1.8 16 V. De Formule 1 Edition is echter alles behalve langzaam. In 9.9 seconden kan de zestienklep per de auto naar de 100 km/u doen snellen. Als top staat 196 km/u ge noteerd. Nu verwacht je bij een sportieve auto ook een overeenkomstige kleur. Niets is minder waar. Alle vijfhonderd genummerde exem plaren hebben dezelfde stemmige donkerblauwe kleur, metallic weliswaar, maar niet echt span nend. Brandweerrood, knalgeel of zwart zou veel beter staan. Ford heeft dus voor donkerblauw geko zen en wie een andere kleur wenst heeft pech gehad. Om in de trant van wijlen Henry Ford te spreken: alle kleuren zijn mogelijk als het maar blauw is. De donkerblauwe kleur vind je ook terug i n het dash board, wat het interieur beslist niet ten goede komt. De alumini um pookknop maakt weer wat goed. Compleet Laten we alle, goed bedoelde, sportieve elementen voor wat ze zijn, dan blijft er een Escort over die zeer compleet is (ook airco is standaard). Buiten kijf staan zijn heerlijke rij-eigenschappen. Dat Ford nu auto's aflevert die uitblin ken in wegligging en rijgedrag hebben we al vaker in deze rubriek geschreven en daarop vormt deze driedeurs Escort bepaald geen uitzondering. De Ford Escort Formule 1 Edition is bedoeld om min of meer de plaats in te nemen van de wél spor tieve Escorts XR3i en RS2000. Dat daar toch meer voor nodig is dan alleen maar een lange naam be wijst deze speciale Escort. On over het geluid maar te zwijgen, want dit is uiterst beschaafd. Wie er één bestelt krijgt er een daagje Jos Verstappen bij. Want alle vijfhonderd eigenaren mogen ergens in november bij én met Jos carten. Henk Lambregtse Dit grappige driewielertje moet Mercedes een wat jeugdiger imago verschaffen. Daewoo d'Arts heet de nieuwe kleine Koreaan die volgend jaar naar Nederland komt. Bij de introductie van de Ja guar XK8 was al te voorzien dat de nieuwe V8-motor niet voorbehouden zou blijven aan deze fraaie coupé en convertible. Maar dat Jaguar alle zes- en twaalfcilinders zou vervangen was toch wel even verrassing. Om adequate vervangers paraat te hebben is op basis van de V8 meteen een kleine familie ge sticht. Met verschillende cilinderinhouden en voor de su persnelle versies een compres sor-versie. Hoewel de huidige Jaguar XJ nog maar drie jaar oud is, heeft de auto ingrijpende veran deringen ondergaan. Dat komt omdat de V8-motor niet zomaar de plaats van een zescilinder lijn motor kon innemen. Het plaat werk aan de voorkant is dras tisch gewijzigd om ruimte te scheppen voor de V8. Dat kwam tevens ten goede aan de stijfheid van de carrosserie. Aan de bui tenkant zie je nagenoeg niets van de vernieuwing. De auto heeft andere bumpers en koplampen, een iets afgeronde grille en V8 plaatjes op de middenstijl. Nieuw, maar onzichtbaar is ook maar snelle XJ 12. Bovendien zijn de motoren zuiniger geworden. De Jaguar XJ is met de 3,2 liter V8 al een behoorlijk rappe auto. Ondanks de automaat die altijd wat vermogen kost. Het gaat in dit geval trouwens om een vijf- traps automaat, de handgescha- kelde versnellingsbak, waar wei nig vraag naar was, is niet meer leverbaar. Jaguar besteedde ook aandacht aan het interieur. Het gehele dashboard is nieuw met dieper liggende 'klokken' en kreeg een meer vloeiende vorm. Ook zijn de schakelaarpanelen geheel nieuw van opzet. De uitrusting werd onder meer uitgebreid met zij- airbags in de voorstoelen. De interieuiTuimte in de nieuwe XJ is nog altijd niet riant, maar wie meer wenst, kan de versie met lange wielbasis bestellen. Die extra ruimte is standaard op de Daimler, die alleen met de 4,0 liter versie van de motor (met of zonder compressor) te leveren is (vanaf 210.400 gulden). De goed koopste Jaguar XJ is de Executi ve met een 3,2 liter voor 148.400 gulden. De instapversie is daar mee flink duurder geworden, maar de 4,0 liter Sovereign kost; 179.400 gulden en dat is weer wat minder dan voorheen. (GPD) Met prototypen van auto's kan het een boel kanten uit. Soms gaat het om woest- futuristisch uitziende voertuigen die zó lijken te zijn weggereden uit de set van een science fiction-film, maar er zijn ook prototypen die een half jaar nadat ze op een autoshow zijn opgedoken al bij de dealer staan. De Internationale Autotentoonstelling van Frankfurt (IAA) had van beide soorten diverse voorbeelden. Een overzicht... Audi heeft er nooit een geheim van gemaakt dat het toekomst ziet in aluminium. Het grootste model, de A8 limousine, heeft een volledig uit dit lichte metaal ver vaardigde carrosserie en als het aan Audi ligt zal die techniek in de toekomst ook op kleinere voertui gen worden toegepast. Van dat streven geeft de A12 (Alu- minium-Zwei) blijk; een met slechts 3,76 meter compact te noe men ruimte-auto, die slechts 810 kilo weegt. Dat is ruim 250 kilo minder dan een vergelijkbare auto in staal. De A12 wordt aangedre ven door een direct ingespoten, driecilinder benzinemotor. Die heeft een, althans voor Audi, op vallend kleine inhoud (1,2 liter) en brengt 55 kW/75 pk op de been. Directe inspuiting is bij meer mer ken in ontwikkeling. Van Toyota wisten we al dat het een GDI-mo tor (Gasoline Direct Injection) ontwikkelde, maar Mazda liet er in Frankfurt ook al eentje zien. Terwijl Mitsubishi, als enige trou wens, vol trots laat weten gewoon een GDI-motor productierijp te hebben. Mitsubishi's met zo'n mo tor zijn binnenkort gewoon te koop. Mazda claimt met zijn di rect ingespoten benzinemotor (een twee liter viercilinder) brand stofbesparingen tot dertig procent en circa tien procent hogere pres taties. Realistisch Mazda liet met de S W-X en de MS- X op de IAA verder studies zien voor respectievelijk een compacte ruimte-auto en een sedan met op timale benutting van het interieur zien. Het meest realistisch oogt de MS-X; het is een vierdeurs sedan, iets groter dan de nieuwe 626, die echter de interieurruimte biedt van een Mercedes S-klasse. Dat is onder meer bereikt door de benzi netank onder de voorstoelen te plaatsen. Daardoor zit men voorin een beetje hoger, terwijl de achter- stoelen bijna in de kofferbak lij ken te staan. Gevolg: veel beenruimte achterin. De auto heeft nauwelijks een dashboard, wat het ruimtelijk ef fect versterkt. Er zit, opnieuw om ruimte te winnen, ook geen pook tussen de voorstoelen; de MS-X- chauffeur schakelt, net als Formu le 1-coureurs, met knopjes op het stuur. De motor is een tweeliter V6. Met de SW-X laat Mazda een com pacte ruimte-auto (formaat Re nault Mégane Scénic) zien. De studio van Toyota, die steeds meer invloed krijgt op de Toyota's die voor Europa bestemd zijn. Een andere 'compact-limousine' was te zien bij Daihatsu. Daar werd de NCX geshowd, die er zo productierijp bijstaat dat het ons niet zou verbazen als hij binnen een half jaar ook echt te koop is. Met de NCX wil Daihatsu laten zien dat je vijf mensen kunt ver voeren in een autootje van 3,65 meter lang en met een motor van slechts 1,0 liter inhoud. De bin nenruimte werd geoptimaliseerd door een, zeker gezien de lengte, opvallend grote wielbasis (2,37 meter) en een lang dak. De kofferbak is nog verrassend ruim en in het NCX-interieur zijn dertien bakjes, vakjes en tasjes aangebracht voor het opbergen van kleine spullen. Tijdens het rij den gaan alle deuren van de Dai- hatsu-proto op slot, maar bij een eventueel ongeval springen ze uit zichzelf open. Dan gaat ook de binnenverlichting branden en wordt meteen de brandstoftoe voer naar de motor onderbroken. Zowel BMW als aartsconcurrent Mercedes-Benz zocht het wat pro totypen betreft in minder dan vier wielen. BMW verraste met de Rol ler Cleen soort overdekte scooter met gordels in plaats van een helm. Hij schijnt in 1999 daadwer kelijk in productie te gaan. Rij-machine Mercedes, dat in tegenstelling tot BMW geen motorfiets-achter grond heeftverraste vriend en vi j - and met de F300 Life-Jet, een driewielige 'rij-machine' met de dynamiek van een motorfiets en de veiligheid van een auto. De mo tor is de 1,6 liter uit de A-klasse (102 pk/75 kW) en daarmee zou de Life-Jet maar liefst 211 km/h snel zijn. De wegligging moet zeer bij zonder zijn, want elektronica houdt bochtsnelheid, hellings- hoek en bijvoorbeeld de stuurstand in de gaten, waarna vering en demping daarop worden aangepast. Voor een iets ouder (maar mis schien wel jong gebleven) publiek heeft Ford de Mondeo Coupé bijna klaar. Die moet begin volgend jaar op de markt komen en als voor proefje liet Ford in Frankfurt het prototype MC2 zien. De auto heeft net als de Ka het door Ford be dachte 'New Edge Design', al ziet de MC2 er nog net iets te veel uit als een auto uit een stripverhaal. De échte Mondeo Coupé zal veel meer weghebben van de huidige Mondeo-modellen. Mooi is wel het lamellen-dak van de MC2; het ziet eruit als een stalen constructie, maar het kan helemaal open schuiven. Dan heb je een cabrio En ten slotte: geen prototype, maar wel apart, was de Chairman, een limousine die het Koreaanse SsangYong vanaf oktober op de thuismarkt gaat leveren. Een auto die als twee druppels water lijkt op de Mercedes S-klasse, maar dan overgoten met een Koreaans sausje. Hij is 5,2 meter lang, heeft een 3,2 liter zescilinder motor van 161 kW/220 pk. Op de neus geen ster, maar een soort lauwerkrans- je. In alles dus een voordelige ko pie van de S-klasse, en misschien daarom wel niet voor Europa. Mario Vos de voorwielophanging die be staat uit dubbele wieldraagar- men, een vrijwel identiek sys teem als bij de XK8. Het resultaat van de onderhuidse veranderingen is indrukwek kend te noemen. De XJ8 stuurt als een vierzits sportwagen, is desondanks comfortabel en ligt werkelijk fantastisch op de weg. Dat sportwagen-gevoel wordt nog versterkt door de V8-motor, die er nu in drie versies is. De 4,0 liter uitvoering met 216 kW/290 pk was al bekend uit de XK8. In een tot 3,2 liter verkleinde uit voeringmet 179 kW/240 pk drijft hij nu de basisversies van de XJ aan. Gekoppeld aan een nieuwe vijftraps automaat accelereert de XJ 3.2in8,5secondenvanuitstil- stand naar 100 km/h, terwijl een topsnelheid van 225 km/h haal baar is. Staat de 4,0 liter V8 on der de kap dan sprint de Jaguar in 7,3 seconden vanuit stilstand naar 100 km/h en is top van 240 km/h mogelijk. Een ultrasportieve variant van de V8-motor is de versie met compressor. Dit is geen turbo compressor die door de uitlaat gassen wordt aangedreven maar Uiterlijk is de Jaguar XJ nagenoeg ongewijzigd, maar onderhuids zijn veel er veel veranderingen. een exemplaar met mechanische aandrijving van de Amerikaanse fabrikant Eaton. Het aandrijven van zo'n mechanische compres sor kost natuurlijk vermogen, zo'n 61 kW/80 pk. Maar de op brengst is ongeveer 112 kW/160 pk en dus is de nettowinst 61 kW/80 pk. De compressor-V8 met een inhoud van 4,0 liter le vert 276 kW/370 pk en wordt ge leverd in de XJR-versie. Deze sprint van 0 tot 100 km/h in 5,6 seconden en is elektronische be grensd op een topsnelheid van 250 km/h. Deze compressor-mo tor zal volgend jaar ook in de XK8 geleverd worden. Jaguar is er met de V8 motor be paald niet op achteruit gegaan: denieuwe XJR levert namelijk 15 procent meer vermogen dan de oude zescilinder XJR en zelfs 18 procent meer dan de beschaafde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41