Dreigende ondergang van een ver paradijs Libelle is de schrik van de waterkant AJPIP, W A A,W Toerisme brengt Bonaire welvaart en vervuiling Libellen zijn de grote rovers van de waterkant. Langs een tuinvijver zo goed als langs een rivieroever, en in kleiige veedrinkputten evengoed als voedselarme vennetjes op de heide. Maar het gaat om steeds weer andere (combinaties van) soorten. De libellenfauna vormt een uitstekende graad meter om je te oriënteren op de kwaliteit van een waterpartij. In grote lijnen valt de libellen- familie uiteen in twee groepen, namelijk de echte libellen en de juffertjes. Die groepen zijn ge makkelijk uit elkaar te houden, al was het alleen maar aan het vlieggedrag. Echte libellen zijn snelle vliegers, terwijl juffer tjes veel trager zijn, en hun vlucht vaak onderbreken voor een zitpauze in de vegetatie. Zowel juffertjes als libellen hebben vier vleugels, maar bij juffertjes zijn de vleugels alle maal gelij ken bij echte libellen zijn de achtervleugels een stuk forser dan de voorvleugels. In rust vouwen de juffertjes de vleugels tegen elkaar boven het lichaam, maar de echte libellen laten de vleugels plat zijwaarts naast zich rusten. In een groot deel van Zeeland is de libellenfauna in de vroege -M; i zomer beperkt tot één enkel juffertje, te weten het fraai iri serend hemelsblauw gekleurde Lantaarntje. Dat is namelijk één van de weinige soorten die in brak water kan leven. Zodra er zoet water in de buurt is ko men daar andere soorten bij, en zeker is dat het geval in de na zomer, als de echte libellen ver schijnen. Die zijn zeer mobiel en soms laten zeldzame soorten zich in de eerste beste klein be meten tuinvijver bewonderen. Libellen zijn geduchte rovers, en voor veel kleine diertjes vor men ze de schrik van de water kant. Als jagers zijn ze uitge rust met zeer goede ogen en ze hebben een snelle, wendbare vlucht. Hun voornaamste prooien zijn vliegen en mug gen, 'maar ook wat grotere prooien, zoals vlinders, haften en andere libellen worden wel gevangen. Libellen op hun beurt vallen ten prooi aan in- sekteneters, zoals grote spin nen, kikkers en padden en aan sommige rietvogels. Een ge duchte libellenjager is de boomvalk, die zich in de nazo mer vaak min of meer speciali seert op het vangen van libel len Een gevangen exemplaar wordt eerst ontdaan van de vleugels en vervolgens met huid en haar opgeslokt. De libellen die langs de water kant vliegen zijn het meest mannetjes. De vrouwtjes leiden een meer teruggetrokken be staan, en komerj pas naar de waterklant als ze geslachtsrijp zijn. Op de oever heeft ieder mannetje zijn eigen territori um, dat met felheid tegen ande re mannetjes verdedigd wordt. Als er een vrouwtje langs de waterkant verschijnt wordt dat al snel ontdekt door een zoe kend mannetje, en die pakt ver volgens met de tangen op het achterlijf het vrouwtje vlak achter of aan de kop vast. De meeste soorten vliegen dan naar de oever, maar er zijn ook libellen waarvan de complete paring zich in de lucht voltrekt. Larven De eitjes worden meestal afge zet op de bodem of op planten in of vlak aan het water. Uit de eitjes ontwikkelen zich al snel de larven; eerst de zogenaamde prolarf, die helemaal niet lijkt op de latere libellenlarven. Het prolarvestadium duurt maar enkele dagen en gedurende die periode kan de jonge larve zo wel in als buiten het water uit de voeten. Vooral voor de soor ten die hun eieren buiten het water leggen is dat van belang, want alle libellenlarven groei en op in het water. De larven zijn te onderscheiden van alle andere waterbeestjes door het bezit van een vang- masker. Dat is een sterk uitge groeide onderlip, die door de larve in- en uitgeklapt kan worden. De larve ligt op de loer langs de oever of tussen de wa terplanten, en een passerend diertje wordt bliksemsnel met het vangmasker gevangen. Het larvestadium van de echte libellen duurt meestal meerde re jaren; juffertjes ontwikkelen zich vaak binnen één jaar. De larve vervelt in de loop van zijn ontwikkeling een keer of tien, en vanaf de vijfde vervelling zijn de vleugels in aanleg zicht baar. Naarmate de larve groeit worden de vleugels steeds gro ter. Volgroeide larven kruipen langs de stengel van een oever plant naar boven, en dan barst op de rug van het borststuk de larvehuid van de opdrogende larve open. Als de poten hard geworden zijn pakt de net uit gekomen libel de rest van de larvehuid vast en stroopt het achterlijf naar buiten. De libel le blijft nog een poosje zitten om op te drogen en gaat dan op de wieken. De larvehuid blijft achter op de oever. Chiel Jacobusse Een tweetal waterjuffers op een uitgebloeide dotterbloem. illustratie Adri Karman pj vrije tijd zaterdag 20 september 1997 Azuurblauw water en parelwitte stranden. Een wind die de felle zon aangenaam maakt en een rijkdom onder water die tot de meest diverse ter wereld behoort. Door dit alles is Bonaire uitgegroeid tot een zeer populaire vakantiebestemming. Dit stukje Nederlands koninkrijk drijft net als de andere Antillen en Aruba hoofdzakelijk op toerisme en allen gaan daarin fiks investeren. Maar Bonaire ontbeert riolering, terwijl de voortdurende honger van projectontwikkelaars en het gemis van strenge regelgeving een grote bedreiging vormen voor de natuur èn op de lange termijn het eiland. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) is inmiddels een grootscheeps natuurbeschermings-programma gestart met Bonaire als één van de speerpunten. Metershoge zuilcactussen in het woestijnlandschap van Washington Slagbaai Park in Bonaire. fotografie Corno van den Berg Bonaire zonder riolering bete kent: al het afval, zowel huis houdelijk als bedrijfsafval, verdwijnt in grote putten of recht streeks in zee. Een proef deed zelfs de meest pessimistische weten schappers schrikken. In één van de vele hotels werd een blauw hygiëneblokje opgehangen en ver volgens werd het toilet doorge spoeld; nog geen acht uur later zagen duikers de substantie voor bijdrijven in het nabijgelegen (be schermde) koraalrif. Tot voor kort werd overigens in al le Antilliaanse eilanden en Aruba gedacht dat de vulkanische on dergrond veel troep uit bijvoor beeld het afvalwater zou zuiveren. Niets is minder waar; de lavaste nen blijken te poreus om als filter te dienen. Zodra je buiten de geijkte voetpa den van de toerist stapt, komt dit al snel als één van de serieuze pro blemen naar boven. Net als zwerf vuil (zo'n 3300 vuilniszakken per jaar worden opgehaald), stroperij (met name de groene leguaan en de geelvleugel-Amazonepapegaai) en ongeremde nieuwbouw, voor de bevolking, maar vooral voor de toeristen. De bevolking groeit met tien procent per jaai-, de toeristen industrie zal met een veelvoud daarvan stijgen. Een bestem mingsplan voor het eiland is er niet, waardoor wettelijk alles mo gelijk is. Besef De 15.000 inwoners zijn zich nau welijks bewust van de bedreigin gen van hun eiland, beweert wet houder Robbie Beukenboom van milieuzaken. Volgens hem komt het besef heel langzaam en dan vooral bij hotelhouders, duikin- structeurs en buitenlanders die hier wonen. Het eiland telt acht milieugroeperingen, die allemaal worden gerund door buitenlan ders. Beukenboom: „Educatie is broodnodig voor de locale bevol king, anders blijft het dweilen met de kraan open. Het is alleen treu rig dat het moet om het toerisme te waarborgen, maar liever zo dan helemaal niet. Onze toekomst hangt er van af, onze economie wordt voor meer dan zeventig pro cent gevoed door het toerisme. Volgens Beukenboom moet Ne derland een belangrijke rol spelen bij de grotere projecten. „Natuur en milieu zijn relatief nieuw als beleidsonderwerp op de Antillen. Omschakeling vergt veel tijd en een aantal investeringen gaat het vermogen van de Antillen te bo ven. Het zou verstandig zijn om bijvoorbeeld een deel van het ont wikkelingsgeld aan riolering te besteden. We zijn er al vijftien jaar mee bezig. Het vervelende vind ik dat we Nederland en de Europese Unie gevraagd hebben ons te hel pen, maar er gebeurt niets." „Het aanleggen zal volgens bere keningen zo'n 25 miljoen gulden gaan kosten. In eerste instantie moeten de dorpen en de grotere hotels op het riool worden aange sloten. En het dienst snel te gebeu ren, want we zitten op een tijd bom." Het 2600 hectare grote koraalrif is een goede graadmeter voor minie me veranderingen, zo is de laatste RcgilioTuur doet in mode Aan tafel in Zandvliet Bittere kruiden zijn niet geliefd Prototypes in Frankfurt Nieuwe Jaguar gromt Turbodiesel voor Toyota Picnic Nintendo houdt ouderen jong Zeeuwse havens gaan digitaal Zon bedreigt satellieten Rondkijken in de Zwarte Polder Puzzel Postzegels Achter de grillige rotskust van Bonaire en de vele stranden, begint al na enkele meters het koraalrif. jaren gebleken. In 1990 en in 1995 tot zo'n 29.5 graden Celsius. Het dier is), massaal begon te verkleu- steeg de temperatuur van het zee- gevolg was dat het koraal (dat ren; ook wel witte dood genoemd, water met gemiddeld twee graden overigens geen plant maar een Dit geldt zowel voor de hardere als de zachtere koralen en de sponzen De komende weken zal het koraal zich voortplanten en zal verder worden onderzocht wat de gevol gen van de rampen zijn. Volgens wetenschappers neemt het aantal afvalstoffen per liter water snel toe, onder meer veroorzaakt door liters zonnebrand en andere smeerseltjes van de mens. Gevolg is dat de koralen geen voeding meer öp kunnen némen en lang zaam afsterven. Verloren Alhoewel er in 1990 diverse stuk ken koraal verloren zijn gegaan, daalde de temperatuur voor veel koralen weer net op tijd, zodat ze langzaam weer op krachten kon den komen. Maar omdat hetzelfde in 1995 gebeurde, gingen toen wel veel koralen verloren. Nu nog zijn er twee soorten koraal, die nog steeds witte plekken vertonen en veel moeite hebben zich te herstel len. De vraag is hoe het koraal zal reageren als er nog zo'n tempera - tuurverhoging optreedt of een an dere ramp zich aandient. Per jaar bezoeken een kleine 30.000 duikers Bonaire en nog eens 50.000 toeristen. De komende vier jaar gaan de Nederlandse An tillen en Aruba gezamenlijk circa 11 miljoen gulden uitgeven aan een promotiecampagne in Euro pa, waarmee ze jaarlijks 150.000 toeristen extra naar de eilanden hopen te trekken. Ondanks een nu al veel te lage bezettingsgraad van de hotels hopen projectontwikke laars nog meer hotels uit de grond te stampen. Gevecht Al jaren is een gevecht gaande over Klein Bonaire, een nog geen kilometer lang zanderig eilandje naast Bonaire, bestemd om te worden omgetoverd tot de zoveel ste jachthaven en resort. Het eilandje is al decennia lang in han den van Amerikaanse ontwikke laars, die 25 jaar geleden al toe stemming kregen om te bouwen. Dat dat (nog) niet gebeurd is komt doordat de bevolking er al die tijd tegen was. Vorige week heeft ein delijk ook de politiek nee gezegd tegen ontwikkeling van het ei landje alsmede de bouw van nog meer hotels en een jachthaven De Amerikanen willen natuurlijk hun geld terug. Het probleem is nu wie de prijs van het eiland (zo'n 4,5 miljoen gulden) moet ophoesten. Het WNF heeft de stichting Klein Bonaire inmiddels steun toege zegd en de stichting verwacht het geld nog dit jaar bij elkaar te heb ben. Het is misschien het begin van een kleine revolutie op mis schien wel het mooiste eiland van het Caribisch gebied. Corno van den Berg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37