Westen ongerust over koers van Solidariteit Deelnemers aan Poolse verkiezingen Polen zondag naar stembus Japanners verzot op schreeuwende strips Hpzc reportage 35 Wankele glasnost in Turkse leger 19; r zaterdag 20 september 1997 Afgezien van regionale splinters doen tien landelijke partijen een gooi naar de macht in de Sejm (460 zetels) en Senaat (100 zetels). De belangrijkste zes: Huidige coalitie: 1. SLD. de tot sociaal-democraten omge vormde communisten olv premier Cimosze- wicz. Nu 168 zetels. 2. PSL, de boerenpartij, eveneens oud-com munisten, olv ex-premier Pawlak. 127 Ze tels. Belangrijkste oppositiepartijen: 3. UW, Unie van Vrijheid, centrumpartij met vooraanstaande ex-leden van Solidariteit, olv oud-minister Balcerowicz. 72 Zetels. 4. UP. Arbieds Unie, sociaal-democraten, olv Bugaj, 33 zetels. (Rest van zetels wordt bezet door afvalligen, kleine partijen en regionale vertegenwoordi gers). De twee voornaamste nieuwe partijen zijn. 5. AWS. Verkiezings Campagne Solidariteit, centrumrechts, olv Krzaklewski en 6. ROP, Beweging voor de Wedergeboorte van Polen, ultra-rechts, olv ex-premier Olszew ski, die bij de vorige parlementsverkiezingen in '93 de kiesdrempel niet haalde. Gesloten als het Turkse leger is, staat het niet snel de pers te woord. Turkse hoofdredacteuren kan nog verteld worden wat wel en niet in de krant mag, maar buitenlandse journalisten zijn wat moeilijker te commanderen. Slechts een keer in al die jaren dat ik hier zit. is het me gelukt om tot in het bolwerk van de Generale Staf in Ankara door te dringen. Uren heb ik toen tegenover de perswoordvoerder gezeten, een lange, stijve kolonel, in de hoop dat ons, overigens vriendelijke gesprek een volgend bezoek makkelijker zou maken. Mijn geduld die dag werd be loond: ik kreeg uiteindelijk zelfs een hoge generaal te spreken. In een volgend telefoongesprek met de kolonel beging ik echter een onvergeeflijke fout. Zou het, zo vroeg ik hem, mogelijk zijn om soldaten te interviewen die de oor log uitvochten tegen de Koerdi sche afscheidingsbeweging PKK. „Welke oorlog?" klonk het koeltjes door de hoorn. Officieel heet de strijd in de bergen van Zuidoost- Turkije 'terreurbestrijding'. Het woord (guerrilla-)oorlog wekt de indruk van een gerechtvaardigd conflict, terwijl niemand de ille galiteit van terroristen en dus de juistheid van het harde optreden van het leger, zal betwisten. Ik was nog niet zo lang hier en maakte in mijn onervarenheid de fout onher stelbaar door de discussie hierover aan te gaan Het was de laatste keer dat ik de kolonel te spreken kreeg. Nieuwe koers Dit jaar leek het leger een nieuwe koers te zullen varen. Welingelich te bronnen beweren dat Amerika druk had uitgeoefend om wat glasnost in te voeren, om zo de golf van negatieve publiciteit in het buitenland in te dammen. Daar hadden de generaals wel oren naar, aangezien de berichtgeving inmiddels ook de wapenleveran ties beïnvloedt. Begin dit jaar werden zodoende mijn Ameri kaanse collega's uitgenodigd voor een rondreis langs posities in het zuidoosten. Ook langs Koerdische dorpen waar de bevolking de PKK afgezworen had en het leger dank te voor de aanleg van een weg, de bouw van school en ziekenboeg. Vervelend was echter dat de jour nalisten na het begeleide gedeelte ook nog eens zelf op onderzoek uittrokken, bijna alsof ze de officieren niet geloofden. Nog ver velender was dat een van hen gearresteerd werd door een overij - verige lokale bevelhebber die de pottenkijker aan een kruisverhoor van 19 uur onderwierp, waarvoor de Turkse regering later officieel excuses maakte. Deze zomer kwam van de Genera le Staf de vraag of ik mee wilde naar Diyarbakir, de grootste stad in het zuidoosten. De woordvoer der, inmiddels een andere kolonel, en wat officieren vlogen de vol gende ochtend om zes uur met ons, uitverkorenen mee. Bewijs Na een kort betoog op het militaire hoofdkwartier van Diyarbakir over hoe de PKK door Syrië, Iran, Armenië en Griekenland gesteund wordt, kregen we hiervan het le vende bewijs te zien. In een hangar werd ons een groep vers gevangen genomen terroristen voorgeleid. Een Syriër, fietsenmaker tot de PKK zijn pad kruiste, vertelde hoe de organisatie hem beloofd had zijn gezin in weelde te doen baden, waarna hij gretig de wapens opge nomen had tegen het vijandige buurland. In de goede handen van het Turkse leger begreep hij echter hoe hij misleid was Een ander vertelde hoe de Griekse politie hem had laten gaan nadat hij ille gaal de grens overgestoken was om ergens bij Athene getraind te worden in het fabriceren van bom men. Ook hij had zijn dwaling in gezien en begreep dat de toekomst van de Koerden het veiligst was bij Turkije. De officieren keken ver gevingsgezind toe. Als de terroris ten af en toe niet helemaal uit hun woorden kwamen, zeiden ze vriendelijk voor. Het was kortom een uiterst gemoedelijk treffen. Het is misschien nog te vroeg om conclusies te trekken, maar iets zegt me dat het leger toch weer af gestapt is van de glasnost. Ook de nieuwe kolonel weigert namelijk sindsdien mijn telefoontjes te be antwoorden. Of zou dit keer het woord propaganda verkeerd ge vallen zijn, dat ik heel voorzichtig gebruikte toen hij me vroeg wat ik er van gevonden had? Jessica Lutz Komende zondag, 21 september, mogen 28 miljoen Polen voor de derde keer na de omwenteling van '89 naar de stembus om een nieuwe Eerste en Tweede Kamer (Sejm) te kiezen. De legendarische vakbond Solidariteit, een paar jaar geleden met zijn vroegere leider Lech Walesa van het politieke toneel verdwenen, is bezig aan een even opmerkelijke als omstreden come-back. De verwachting is dat zij 20 tot 30 procent van de stemmen krijgt. De rol van Lech Walesa - hier op toernee voor de presidentsverkiezingen van en paar jaar geleden - in de Poolse politiek is volgens zijn vroegere vrienden van Solidariteit uitgespeeld. foto ANP Het kan verkeren. Zestien jaar geleden stond het 'vrije wes ten' pal achter Lech Walesa en zijn Solidariteit. De vakbond stond voor alles wat onder het commu nisme verboden was en het Westen steunde dat maar al te graag. An no 1997 lijken de rollen omge keerd. Hetzelfde Westen prijst het econo misch beleid van de huidige ex- communistische regering van so ciaal-democraten (SLD) en boe ren (PSL) en heeft zo z'n twijfels over het beleid van het nieuwe So lidariteit. Polen ligt goed op koers, zegt 'Brussel', en de angst bestaat dat een andere, rechtse regering een stap terug is en de noodzake lijke aanpassing van Polen aan het westerse model zal vertragen. De Polen zelf denken daar anders over. Uit opiniepeilingen blijkt dat tussen de 20 en 30 procent van de kiezers op Solidariteit zal stemmen. Ter verduidelijking: de vakbond Solidariteit zelf doet niet mee aan de verkiezingen, maar de vorig jaar opgerichte alliantie AWS, vrij vertaald 'Verkiezings Campagne Solidariteit'. Populai re leider van AWS is Marian Krzaklewski, de 47-jarige voor zitter van de vakbond. Ze staat voor patriotisme, anti-communis me en christelijke (lees: katholie ke) normen en waarden. Wederopstanding De wederopstanding van Solida riteit komt niet helemaal als een verrassing. Bij de parlementsver kiezingen in 1993 was 'rechts' ver deeld waardoor 25 procent van de stemmen verloren ging omdat die partijen niet de kiesdrempel haal den (waaronder Solidariteit zelf!). Om herhaling te voorkomen sloeg men nu de handen ineen. Het per centage in de polls komt aardig overeen met de 'verloren procen ten' uit 1993. De ex-communistische SLD, ook een alliantie van zo'n 30 kleine partijen, denkt eveneens rond de 30 procent van de stemmen te ver werven, waarmee Polen in twee grote politieke kampen lijkt te worden verdeeld. Krzaklewski heeft al aangekondigd van AWS een echte politieke partij te maken en zich bij de Europese Christen- Democraten aan te sluiten zoals de ex-communisten nu al lid zijn van de Socialistische Internatio nale. Ryszard Bugaj, leider van de Ar- beids Unie (UP)wijt de steun voor AWS niet zozeer aan hun pro gramma of uitstekende leiders als wel aan „een golf van reacties op de huidige situatie waarin de ex- communisten aan de macht zijn. Daarbij mag je niet uit het oog ver liezen dat nu, ruim acht jaar nadat het communistische bewind ver dween, nog steeds zo'n 30 procent van de Polen vindt dat het com munisme meer voor- dan nadelen biedt." Volgens 'Solidariteit' berust de argwanende houding van het Wes ten jegens hen op opportunisme. „In 1993 voorzagen de westerse economen voor Polen een grote ca tastrofe. Achteraf zijn ze blij dat dat scenario niet uit kwam. En dus zetten ze nu grote vraagtekens bij óns beleid. Die angst is geheel en al gebaseerd op misverstanden", al dus een woordvoerder. De UW, Unie van Vrijheid', wordt ook wel de 'Partij van de exen' ge noemd omdat veel prominente lei ders als oud-premiers Mazowiecki het verlagen van de sociale lasten voor het bedrijfsleven (nu bijna 50 procent). Volgens SLD-leider Jozef Oleksv is de balans echter positief. „Ver geet niet dat er de afgelopen vier jaar 1 miljoen banen zijn bijgeko men. In '93 waren er 7.700 stakin gen, nu 23. Maar ik geef toe, niet alles is opgelost, de sociale zeker heid is inderdaad achtergebleven bij de economische groei. Ideeën zijn er wel, maar ze zijn blijven steken in de bureaucratie, in de discussie. We moeten er straks dus in versneld tempo tegenaan." Het lijkt erop dat de ex-commu- nisten zich de kritiek van de oppo sitie hebben aangetrokken. Want alle partijen zijn het er over eens dat Polen de komende jaren mil jarden guldens moet investeren in bij voorbeeld de infra-structuur: telefoon. autosnelwegen (nu slechts zo'n 600 km) en moderni sering van de havens. Maar ook de verlieslijdende mijnbouw moet worden gesaneerd, de scheeps bouw is achtergebleven, evenals de petro-chemische industrie. Re organisaties zijn dringend nodig waarbij vele duizenden banen op het spel staan, sociale onrust zul len veroorzaken en de nieuwe re gering zal noodzaken vervangen de werkgelegenheid te scheppen. Rechts wijst er fijntjes op dat de fi- nancieel-economische situatie er niet beter op is geworden. De han delsbalans kent een negatief saldo van 12 procent: Polen importeert meer dan het exporteert. Econo men menen dat Polen de munt, de zloty, moet devalueren om het te kort te elimineren. Maar daarmee wordt een ander belangrijk punt in de verkiezingsprogramma's weer onmogelijk: de inflatie van. nu 13 procent terugbrengen tot Europees niveau, dus minimaal tot de helft. Probleem apart is de nauwelijks gemoderniseerde landbouw, waar nog een kwart van de bevolking fi nancieel afhankelijk van is. Hier speelt een gevoelig historisch sen timent. De Poolse boer heeft 50 jaar het communistisch bewind weten te weerstaan door niet te bezwijken voor de kolchoz, het co- operatieve boerenbedrijf. Het zijn derhalve kleinschalige privé-on- dernemingen gebleven, vaak niet veel groter dan 7 hectare. Moet dit nu alsnog worden opgegeven voor 'Europa'? Bindend Mocht 'Solidariteit' in de regering komen dan staat Marian Krzaklewski voor de vraag wat te doen: premier worden of leider van AWS (en Solidariteit) blijven. Krzaklewski, vakbondsvoorzitter vanaf 1991 als opvolger van Lech Walesa toen deze president werd, laat in interviews weten voorzitter te willen blijven. „Anders ontstaat binnen AWS een strijd om de macht. Ik ben de enig bindende factor." Een vrees die wel gegrond lijkt, afgaande op uitspraken van Walesa, die, toen hij zich aansloot bij AWS, direct aanspraak maakte op het voorzitterschap: „Er kan historisch gezien maar één man leider zijn", zei hij. Maar Walesa's vroegere vrienden en partijgenoten vegen diens am bities van tafel. „Zijn rol is uitge speeld, hij heeft alle politieke kre diet verloren", verwoordt Bugaj de gevoelens. Ook dat lag 16 jaar geleden totaal anders. Gerard Chel en Suchocka, en oud-ministers als Balcerowicz (bekend van zijn shock-therapie om de economie te hei-vormen) en Kuron er lid van zijn. Allemaal afkomstig boven dien uit Solidariteit. Gei'emek steunt weliswaar het economisch beleid van de ex-communisten, maar verwerpt hun politieke ge drag. „Het democi-atische gehalte van de SLD baart ons grote zor gen. Ze houden de vroegere com munistische bui-eauci-atie in stand." Mooie baantjes Waarmee een belangrijk thema in deze vei-kiezingscampagne is aan geroerd: de beschuldigingen (van rechts) dat oud-communisten de mooie baantjes hebben ingepikt, dat de opbrengst uit privatiserin- gen in de eigen zakken tex-echt kwam, dat op het platteland al leen ex-commu's eigenaar van landbouwgi-ond werden, dat com munistische leiders van staatsbe drijven mochten blijven zitten, enzovoorts. En, het gaat in een moeite dooi-, dat de ex-commu's 'de katholieke achtergrond van de Polen verloochenen'. Met name AWS-leider Marian Krzaklewski laat geen gelegen heid onbenut de anti-communis tische gevoelens aan te wakkeren. Hij hoopt op het Calimei-o-effect: zij zijn slecht en wij zijn goed. Daarbij krijgt hij onvoorwaarde lijke steun van de bekende com munistenhater en ex-premier Jan Olszewski met diens ultra-conser vatieve partij ROP (Beweging voor de Wedergeboorte van Po len). ROP wordt wel vergeleken met het Franse Front National van Le Pen, gevoed door uitspraken als 'we moeten ogenblikkelijk ophouden het Poolse erfgoed aan het buiten land te verkwanselen'. Onder het mom 'Polen voor de Polen' richt de ROP zich op kleine zelfstandigen en middenstanders die onder het geweld van buitenlandse inves teerders dreigen te bezwijken. J. van Oost, directeur van Philips- Polen en voorzitter van de recent opgerichte Nederlands-Poolse Kamer van Koophandel geeft de zittende i-egering „onder de huidi ge omstandigheden een voldoen de. Er is stabiliteit gekomen, rust en vertrouwen." Niettemin zegt ook Van Oost dat Polen voor gi gantische problemen staat. „Wel ke regei'ing dan ook krijgt het moeilijk." „Ja", pareert Bronislaw Ko- morowski van AWS, „dat Europa zegt dat het goed gaat, is geen be wijs dat het ook klopt. De huidige regei-ing heeft vei-zuimd diverse zaken grondig aan te pakken. De hei-vormingen die indertijd door Solidariteit zijn begonnen, zijn niet zijn voortgezet. En ja, natuur lijk, als je niets doet. blijft het rus- tig." De oppositiepartijen wijzen op de vele zaken die zijn blijven liggen: herziening van het pensioensys teem, herstructurering van het on derwijs (slechts 7 procent van de Polen volgt een hogere opleiding), reorganisatie en financiële ge zondmaking van de gezondheids zorg (een aantal ziekenhuizen was failliet gegaan als de regering niet - net voor de verkiezingen - de schulden had overgenomen), aan passen van het belastingstelsel en De margarinefabriek van Unilever in Zuid-Polen bij Trzebinia is een voorbeeld van de industriële vernieuwing waar veel Poolse bedrijven nog niet aan toe zijn. Gezwicht. Met schaamte geef ik het toe. Ik heb mijn zoon zijn eerste Ja panse 'manga-magazine' laten kopen: 'korokoro-comics' (lekkere luie strips), een 748 pagina's tellend tijdschrift vol stripverhalen. De kaft is van schreeu wend roze, blauw en geel glanzend pa pier waarop tientallen afbeeldingen van de helden staan die aan de binnenzijde op veredeld toiletpapier in pastelroze, groen, blauw en geel hun avontuur aan gaan. Hij heeft er 450 yen van zijn spaargeld voor neergelegd. Zeven gulden voor zo veel pagina 'sNiet duur, hoor ik u al zeg gen. Een stripboek in Nederland kost al gauw een tientje. Manga's zijn echter geen stripboeken van het Europese of Walt Disney-genre. Manga is een soort apart. De gemiddelde leesduur van zo'n manga is 40 minuten. Dat zegt iets over de hoeveelheid tekst die erin staat. In telefoonboek-formaat liggen ze opge stapeld bij de kiosken en boekenwinkels. Er is er voor ieder wat wils: schoolmeis jes, schooljongens, tieners, twenners, jonge huisvrouwen, studenten, vrijge zellen en de doorsnee 'salarimen' (werk nemers). De inhoud varieert van on schuldig tot de wreedste en smerigste pornografische scènes die er maar te be denken zijn. Op grond van nauwkeurig marktonder zoek zijn er tijdschriften voor iedere leeftijd, interessegroep en sekse. De ge mene deler van alle manga's is dat ze de lezer in een fantasiewereld brengen waar de ideaalfiguur grote ronde ogen heeft en lange, slanke benen, kortom: super-on Japans. Ze hebben ook gemeen dat ze als wanne broodjes over de toonbank gaan. Veertig procent van de Japanse boeken- en tijdschriftenmarkt bestaat uit man ga's, goed voor een jaarlijkse omzet van 14 miljard gulden. Er zijn er die het genre verachten. De strips en de eruit voortvloeiende teken films zouden de jeugd asociaal, agressief en wereldvreemd maken. Steeds meer mensen dragen het genre echter op han den. Kranten gaan serieus om met het thema. Succesvolle manga-auteurs ver dienen een miljoen gulden per jaar. „Geen land ter wereld heeft strips tot zo'n expressie-vorm weten te ontwikke len als Japan", beweert Frederik Schodt, filmcriticus en auteur van verschillende boeken over manga. De manga's zijn de uitlaatklep van de hedendaagse Japanse jeugd en volwassenen die graag jong wil len blijven. Onder de huidige jonge generatie, die waarschijnlijk met meer manga's dan ander leesvoer is opgegroeid, is het een rage geworden om je te verkleden als een mangaheld. Tot de dagelijkse accessoires horen de koddige en snoezige poppetjes uit de strips: een sleutelhanger met Sail or Moon, een rugzak met Dragon Ball Z, een Teddy-Doraemon. „Het is een nieuw soort popcultuur, van Aziatische bo dem", beweert Toshio Okuda, docent nieuwe cultuurvormen aan de prestigi euze Universiteit van Tokyo. Met de snelle verspreiding van manga's in de wereld voorspelt hij een nieuwe wereld wijde popcultuur van de 21e eeuw zal uitgroeien, met als sleutelbegrippen na- ief en snoezig. Heb ik met mijn eerste ja-woord aan ko- koro-comics mijn zoon op het pad naar de verdoemenis geholpen, of laat ik hem meegaan met de tijdgeest? Met het argu ment dat je voor de prijs van een manga minstens 24 rollen wc-papier kunt ko pen, en dat manga's een nationaal milieuprobleem vormen (zelfs de oudpa- pierman haalt zijn neus op voor de uitge lezen manga's- het papier is te minder waardig voor hergebruik), heeft hij me heilig beloofd niet iedere maand zo'n tijdschrift naar huis te slepen. Judith Stalpers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35