Gerrit Zalm blundert in Brussel PZC Algemene beschouwingen debatten van de armoede PZC Problemen op school Ruzie maken is zonde van je tijd feiten en meningen Hoogleraar kraakt optreden minister bij discussie over EU-bijdrage zaterdag 20 september 1947 M zaterdag 20 september 1997 door Paul Koopman Met gekromde tenen heeft hij de afgelopen dagen het op treden van Nederlandse minis ters in Brussel gadegeslagen. Volgens professor M. van Schendelen, hoogleraar inter nationale politiek aan de Eras- musuniversiteit te Rotterdam, gingen met name VVD-minister Zalm als een blind paard te keer. De Nederlandse eis tot een ver laging van de netto-bijdrage aan de Europese fondsen had niet op een ongelukkiger manier naar voren kunnen worden ge bracht, meent de lobby-deskun dige. „Ik vrees dat deze zeven klapper in ons eigen gezicht gaat ontploffen." De Rotterdamse hoogleraar -staat bekend als een kritisch 'Europawatcher' sinds hij een standaardwerk publiceerde over de manier waarop diplo maten over de grens de belangen van het koninkrijk behartigen. Aanleiding voor het boek waren de mislukte lobbies voor Ruding (als president van de op te rich ten Europese Centrale Bank), Lubbers (voorzitter van de Eu ropese Commissie) en Amster dam (als zetel van de Europese Centrale Bank). Nederland overschat zijn eigen mogelijk heden. verdiept zich onvoldoen de in de Brusselse mores en stemt het beleid van de ministe ries onvoldoende op elkaar af. concludeerde hij. Rebel Toch is Van Schendelen geen zwartkijker in wiens ogen de Haagse elite nooit iets goeds kan doen. Integendeel: over het lob- bybeleid van minister Van Mier- lo is hij zelfs enthousiast. „Bui tenlandse Zaken opereert veel handiger dan tijdens de vorige regeerperiode; het buitenlands beleid wordt veel beter afge stemd dan vroeger. Maar hij voegt er meteen aan toe: „Daarom heeft het me ook zo verrast dat met name Zalm als een onbesuisde rebel is opge treden. In Luxemburg heeft hij er zelfs mee gedreigd de uitbrei ding van de EU te blokkeren als de Nederlandse netto-positie niet verbetert! Hoewel hij dat vervolgens zelf weer genuan ceerd heeft, moest Van Mierlo hem een dag later nog terugflui ten. Dat zegt al veel." Minister Zalm was vanwege de lof voor de begroting een van de sterren op Prinsjesdag. In Brussel kreeg hij voor zijn optreden weinig han den op elkaar. foto Rob Keeris/GPD Reden voor alle heisa is het plan 'Agenda 2000' van de Europese Commissie, waarin een ingrij pende hervorming van het land bouwbeleid alsmede een herzie ning van de financiële huishouding van de Unie wordt bepleit. Volgens het ministerie van Financiën betekent één en ander dat de Nederlandse be lastingbetalers vanaf de eeuw wisseling netto jaarlijks circa drie miljard gulden extra kwijt zijn aan de Europese gedachte, en dat vindt men in Den Haag een beetje te veel van het goede. De vraag is of deze klacht krachtig naar voren mag wor den gebracht. De Rotterdamse hoogleraar heeft er begrip voor dat het ka binet een robbexfje wil vechten om dit gevaar af te wenden. Maar het is volgens Van Schen delen verstandiger om met de sabel te vechten, dan woest met knotsen te zwaaien. „Het doet allemaal nogal onbeholpen aan", vindt hij. „Financiën heeft in Brussel diagrammen verspreid die zeer gemakkelijk onderuit zijn te halen. De minis ters zijn op pad gegaan met slor dige boekhoudkundige bereke ningen die geen rekening houden met het economische profijt dat Nederland van Euro pa trekt. Als je huiswerk niet klopt, dan ben je kwetsbaar en dat is precies wat er is gebeurd. Iedereen is over die Nederland se berekeningen gevallen. Een typisch staaltje van Hollands rekenwerk, vond de Ierse minis ter van Financiën." Voltaire Van Schendelen wijst er op dat Nederlanders al sinds de acht tiende eeuw worden gewan trouwd als het om objectief re kenen gaat. „De Franse filosoof Voltaire schamperde in zijn tijd al over de Hollandse reken kunst. Daarmee bedoelde hij dan dat Hollanders heel goed naar zichzelf toe konden reke nen. Dit sentiment, dat echt breed leeft onder hoger opgelei de diplomaten, is nu weer wak ker geroepen. Want de overige lidstaten weten heel goed dat ons land tussen 1957 en 1991 steeds een grote netto-ontvan ger van Europees geld is ge weest. We kunnen nog tientallen jaren miljarden betalen voordat we quitte spelen." De timing van de operatie 'wij willen ons geld terug' is volgens de hoogleraar bovendien onge lukkig. „We hebben de Europe se voorzittershamer nog maar net neergelegd - en meteen slaan we alarm. Dat maakt een vreemde indruk en roept weer standen op. Het is ook veel te prematuur om zo hoog van de toren te blazen. Voor de discus sie over de financiering van Eu ropa is twee jaar uitgetrokken. Het is niet slim om al zo vroeg in je kaarten te laten kijken." Het was effectiever geweest achter de schermen coalities te smeden en geleidelijk bij andere netto-betalers (Duitsland voor op) begrip te kweken, meent de hoogleraar. „Een professionele belangenbehartiger sondeert eerst in de andere hoofdsteden: hoe liggen de kaarten daar? Er wordt steun verworven, er wordt afgetast op welke punten belangen tegen elkaar kunnen worden ingeruild. Het is echt een gemiste kans dat niet is ge tracht op een discrete manier steun te krijgen van Bondskan selier Kohl, die in hetzelfde schuitje zit. De Duitsers pakken het beter aan: door rustig te blij ven en de netto-betalingen aan Europa te koppelen aan de in voering van de eenheidsmunt. Kijk, zo creëer je een positie waarin je kunt onderhandelen. Op de Duitsers is ook minder af wijzend gereageex'd." Brokkenpiloot Met name VVD-minister Zalm is volgens Van Schendelen de brokkenpiloot. „Ik vermoed dat Zalm te veel wordt opgejaagd door zijn Euro-kritische partij leider Bolkestein, die in Brussel al is begonnen met zijn Neder landse verkiezingscampagne. Dat soort amateuristische ac ties zijn misschien goed voor binnenlandse consumptie, maar in Brussel wordt het niët gewaardeerd." Van Schendelen heeft tot slot nog wel een tip: „Het grote geld zit in Brussel niet in de subsidies en structuurfondsen, maar in de regelgeving. Als je de regels voor de interne markt op een voor jou gunstige manier kunt beïnvloeden, ben je pas echt een spekkoper. Ik zou zeggen: vecht de komende twee jaar over de spelregels. Maar over de uit komst mag je nooit zaniken." GPD Basisscholieren hebben steeds vaker psycho-so- ciale problemen. Ouders en leerkrachten ontbe ren soms de kennis en de mogelijkheden deze kinderen een helpende hand te bieden. De Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst (GGD) in Zeeland deed op een groot aantal basisscholen onderzoek. Hier uit wordt duidelijk dat het probleem toeneemt en ei maatregelen moeten worden genomen. De GGD werkt nu aan het opzetten van een schoolgezondheidsbeleid De medewerkers van de gezondheidsdienst zuller. trachten ouders bewust te maken van de risico's die j on- ge kinderen lopen. De GGD richt zich op zaken als voeding, verzorging er. de emotionele zorg voor het kind. Taken, die zowel bi; ouders als leraren op een basisschool thuishoren. Waai ouders falen, dient een onder-wijzer in te springen. De juf of meester in het basisonderwijs heeft dagelijks met de kinderen te maken. Zij voeden mede op. Het moet hen opvallen als een kind opmerkelijk onverzorgc rondloopt of problemen op psychisch of lichamelijk vlak heeft. Blijkbaar komt de basisschoolleraar daar niet aan toe. De ontwikkelingen in het basisonderwijs van de laatste jaren hebben veel scholen en schoolleidingen murw ge-; maakt. Fusies, nieuwe financieringsmethoden, te grote! klassen en een tekort aan gekwalificeerde leerkrachten! hebben afbreuk gedaan aan de zorg voor het kind. Waai de ouders bij de opvoeding falen, kan de school door al-; le andere beslommeringen niet inspringen om een kindj voldoende te begeleiden. Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs wil de schaalvergroting nu weer overboord gooien. De klassen in het basisonderwijs worden kleiner. Die maatregel moet tot betere prestaties en meer aandacht voor het kind leiden. Minister Ritzen van Onderwijs legt nu op ongelukkige wijze het laatste stukje van de puzzel van het basisschoolplan. Hij wil op experimentele basis academici inzetten om het lerarentekort te bestrijden. Het inzetten van academici is een noodsprong, die wei nig houvast biedt voor het oplossen van de problemen. Academici zijn veel meer dan studenten van de Pabo gericht op kennisoverdracht. De leerkrachten, die van de Pabo komen, brengen een flinke bagage aan pedago gische kennis mee. Daaraan is juist op dit moment be hoefte in het basisonderwijs dat ook geborgenheid moet bieden. De overheid heeft aan zichzelf te wijten dat het aantal leerlingen van de Pabo's is teruggelopen. Het enthousiasme van jongeren om voor de klas te gaan! staan, is flink afgenomen door de schrikbeelden van de; grote klassen, de fusiegolf en de dreigende werkloos-' heid. De pijnlijke situatie die de GGD onder de aandacht heeft gebracht, is voor een deel op te lossen door de! klassen te verkleinen. Maar het inzetten van academici, die een stoomcursus 'onderwijzen' hebben gekregen, schept niet de basis die nodig is om de basisscholen weer optimaal te laten functioneren. Johan Maasbach. foto Cees Zorn/GPD door Ans Bouwmans en Maurice Wilbrink Is Paars-2 nu al een dogma? De wens van de politieke door Paul van Velthoven Ruzie maken is zonde van je tijd, was één van Johan Maasbachs favoriete zegswij zen als hij met de buitenwacht of met interne medewerkers van zijn evangelisatie-imperium weer eens in de problemen zat. Toch kwam de gisteren op 78-ja- rige leeftijd overleden oprichter van het op Amerikaanse leest geschoeide evangelisatiecon cern - het woord is niet te veel - nooit meer echt heen over de klap die het ver trek begin ja ren negentig van zes van zijn voorgangers veroorzaakte. In het in 1995 naar buiten ge brachte zwartboek van ex-me- dewerkers over de handel en wandel van Maasbach - de be schuldigingen varieerden van financiële malversaties tot sek sueel misbruik - zag justitie geen aanleiding tot vervolging. Maar het incasseringsvermogen van Maasbach had er duidelijk onder geleden. De inkomsten uit de contributies van de naar schatting tienduizend aanhan gers daalden fors. Het einde van Maasbach was triest. Doelloos reed hij de laat ste maanden door de straten van Den Haag in zijn Amerikaanse limousine, totdat de politie hem van de weg haalde. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen, maar de opname baatte niet: hij wilde niet meer leven. Donder dagavond werd zijn overlijden door zijn zonen David en John Maasbach naar buiten ge bracht. Maasbach introduceerde aan het einde van de jaren vijftig in Nederland met tomeloze ener gie een vorm van warmbloedig christendom waarmee hij veel succes boekte. Voor de oorlog had de Goudse kosterszoon die als koksjongen op een Ameri kaans schip had aangemonsterd de Amerikaanse Pinksterker ken leren kennen. Daar werd met zang en dans een blijde, verlossende boodschap overgebracht die in het theolo- genland Holland wat argwa nend werd bekeken. Het echte succes kwam nadat hij als tolk was opgetreden van de Amerikaanse evangelist T. Osborne op het Haagse Malie veld. Kort daarop werd de Jo han 'Maasbach Wereldzending opgericht. Het geld stroomde toe, het imperium breidde zich aldoor uit, maar al spoedig be gonnen geruchten de kop op te steken dat hier uiterst lucratie ve handel werd bedreven onder het mom van een religieus saus je. De Amerikaanse stijl van evangeliseren riep wantrouwen op. Nog voordat de dubbelzin nigheid van zijn Amerikaanse voorbeelden openlijk aan de kaak was gesteld, was Maas bachs afbladdering begonnen. GPD D66 om na deze kabinetspe riode samen verder te regeren, drukt als een loden last op po litiek Den Haag. Van algemene beschouwingen, acht maan den voor de verkiezingen van een nieuwe Tweede Kamer, mag je verwachten dat ze uit monden in een partijpolitiek feest. De partijen moeten zich profileren, piketpaaltjes slaan zoals dat in Haagse taal heet. Maar wat een gezapig partijtje werd het. Beleefd wisselden de vele heren en één dame (Jet Nijpels van Senioren 2000) hun standpunten. Plichtsge trouw wei'den de uren in de vergaderzaal gevuld en een slaapverwekkende paarse harmonie overviel geleidelijk de ene aanwezige na de ande- re. De reden: de coalitie van PvdA D66 en WD heeft zichzelf lxiidkeels tot inzet van de ver kiezingen gemaakt en alle mo gelijke politieke tegenstellin gen worden nu teruggebracht tot licht verteerbaar gekibbel. Hoe harder Paax-s onderling vecht, hoe minder geloofwaar dig ze voor de kiezer wordt. De heren (want hier is Jet Nijpels niet van belang) zetten dus vooxtdurend de rem op het de bat. Voor de kiezer is dit de dood in de pot. Omhaal Het debatje over het mini mumloon is daax-van een mooi voorbeeld. PvdA-fractievoor- zitter Wallage legt een op zich explosief onderwexp met een ideologisch karakter op tafel: de hoogte van het minimum loon en het daaraan gekoppel de sociaal minimum. Wallage suggereert met veel omhaal van woorden dat het mini mumloon omhoog zou kun nen. Maarniet nu, niet volgend jaar, pas als er een positief SER-advies ligt, en bij aan houdende flinke economische groei. Daarnaast moet er ook nog eens een extra fiscale maatregel worden genomen, die weerstand wekt bij in ieder geval de WD. Van zo'n stellingname wordt niemand koud of warm in poli tiek Den Haag. Het is altijd ge- makkelijk maatregelen te be denken die pas ver in de volgende kabinetsperiode van kracht kunnen worden. De dappexre strijdex's tegen het vermaledijde minimumloon - de WD-politici - raken er dan ook niet echt opgewonden van. WD-leider Bolkestein sput tert wat over de negatieve werkgelegenheidseffecten en kondigt aan er later nog wel eens op terug te komen. Dan is het de beurt aan premier Kok om het potentieel interessant poütiek debatje verder dood te knijpen. „Verhoging van het minimumloon is een zaak voor een volgend kabinet." Daar gaat Paars-1 niet over. Kwes tie gesloten. Een ander 'hoogtepunt' tij dens de algemene beschou wingen - het WD-voox'stel om de geluidsovertredingen van Schiphol te gedogen. Feitelijk nodigen de libex'alen minister Jorritsma uit zich maar even niet aan de wet te houden. De PvdA zet een kx-achteloze aan val in, maar iedereen weet al: de sociaal-democraten heb ben zelf in de afgelopen week al laten weten dat ze vanwege de grote belangen van Schip hol bereid zijn voor een perio de van dx-ie maanden een ande re kant op te kijken. Opnieuw premier Kok haalt de strijk bout over het debatje. Vooi'dat er sprake is van gedogen, moet eerst alle inventiviteit worden aangespx'oken, zegt de minis- ter-px'esident droog. Weer een ondex-werp keurig onder de paarse vloermat geveegd. Schaduw Het CDA de gx-ootste opposi tiepartij, nestelt zich intussen in de schaduw van Paars. De nieuwe partijleider De Hoop Scheffer is vastbesloten met zijn standpunten zo dicht bij de coalitie te blijven, dat hij sti'aks door iedereen wordt ge zien als regeerklaar. Op 300 miljard overheidsuitgaven, besteed door het kabinet Kok, wil de oppositieleider één mil jard anders verdelen. Van zijn dik aangezette kritiek dat mi nister Zalm de staatsuitgaven onvoldoende drukt, bleef wei nig over toen het CDA met cij- feitjes kwam. De Hoop Schef fer wil de staatsschuld, volgend jaar 431 miljard, met een half miljai'd verder verla gen. Voor de aime kiezer begint het er inderdaad op te lijken dat Paars het eind inluidt van de politiek. De omzichtigheid, waarmee de fractieleiders de afgelopen dagen om elkaar en om de hete politieke bx-ei heen liepen, doet vermoeden dat we de meest ondoorzichtige, minst uitgesproken verkie zingscampagne naderen sinds mensenheugenis. Dat zal de enige vex-klaxdng mogen zijn voor een lage opkomst op 6 mei aanstaande. Of maakt een van de partijen zich alsnog los uit de zelfver- kozen gijzeling? Het CDA niet. Onder De Hoop Scheffer lijkt de vooruitstrevende vleugel in de chx-istendemocratie het pleit te hebben verloren, waar door de weg naar een bijzon dere coalitie met de PvdA en Gx'oenLinks bij voox'baat is uitgesloten. D66 dan? On- waai'schijnlijk, de Democra ten zien zich als de hoeder van de paarse vrede. De PvdA moet doen wat Kok zegt, èn Kok is inmiddels de verpersoonlijking van Paars geworden. Van Bolkesteins WD tenslotte is ook niet veel te venvachten. De WD krijgt sinds Paars almaar goede pei lingen, en zal zelfverzekerd de vex-kiezingsbuit binnenhalen. De harde politieke gevechten - want die moeten natuurlijk gevoerd worden over zaken als minimumloon en luchthavens - vinden dan pas plaats tijdens de formatie. Achter gesloten deuren. Daar komt geen kiezer- meer aan te pas. GPD Voedselschaarste De voedselsituatie in de we reld is:er sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog niet op vooruitgegaan. In Frankrijk bijvoorbeeld is de oogst dit jaar slechts veertig.tot vijftig procent van de opbrengst in de vooroorlogse jaren. Het graan dat al geoogst wordt, gebruiken de boeren in het buitenland dikwijls als voer voor varkens en kippen omdat er op de (zwarte) markt hoge prijzen worden betaald voor vlees en eieren. Dankzij de strakke regulering van graan-.en vleesprijzen ko men dergelijke px-aktijken in Nederland veel minder vooxx Tel. (0118)484000 Birma soeverein De Britse regering hoopt nog voor Kerstmis de wet op de on afhankelijkheid van Birma te kunnen afkondigen. Als alles volgens plan verloopt kunnen de Bircnanen tegen Nieuwjaar hun souvereiniteit vieren. Coloradokevers Langs de Walchex'se kust zijn: opnieuw coloradokevers aan gespoeld. De jeugd van Zoute- lande heeft inmiddels enkele duizenden exemplaren op het strand gevonden en ingele verd. Ook in Vlissingen zijn coloradokevers aangetroffen. De kevei's vormen een bedrei ging voor de aardappelteelt. per maand 34,00 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. (0118)681000. Goes: Voorstad 22. 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Middelburg van 08 00 tot 16.30 uur. Openingstijd Zierikzee 8 30-17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. per jaar 356,50, franco per post 471.50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75, zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm: minimumprijs per advertentie 27.-: ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Johan Maasbach 1918-1997 Alleen de sprekers van de kleinere partijen, zoals Jan Marijnissen van de SP (r), legden premier Wim Kok (1) het vuur aan de schenen bij de algemene beschouwingen. foto Rob Keeris/GPD Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax (0118) 470102 "s avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- l/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2