Soapseries spiegelen echte leven PZC Wereldwijd succes van goedkope dramaseries Lynchpartij op het Groene Zoodje reportage 29 zaterdag 20 september 1997 Het tafereel is zo afschrik wekkend en luguber, dat tekenaar Willem Paets niet an ders kan dan zijn schetsboek opslaan en vastleggen wat hij ziet. Aan een galg hangen on dersteboven twee extreem ver minkte mannenlichamen. De buikholtes gapen als donkere spelonken boven de rafelige borstkassen. De ingewanden zijn verdwenen, alsook vingers, tenen, ogen, neuzen en ge slachtsorganen. Geronnen bloed kleurt donker op het ble ke vel. Twee mensen zijn als varkens geslacht. We schrijven 20 augustus 1672. Plaats van handeling: het Groene Zoodje bij de Plaats in Den Haag. De slachtoffers zijn de broers Johan en Comelis de Witt. Paets tekent de ontzielde en onteerde lichamen 's a- vonds. Een man met een fakkel licht hem bijThuis werkt hij de schets uit met inkt en verf. Zo ongeveer moet het gegaan zijn op die avond, want de aquarel komt bijzonder levens echt over. Het kunstwerk be vindt zich in de collectie van het Museum Mr. Simon van Gijn in Dordrecht en is daar nu te zien als onderdeel van de dubbeltentoonstelling 'De moord op Johan en Cornells de Witt in het rampjaar 1672'; de hoofdmoot van de expositie wordt getoond in het Dor- drechts Museum. Waarom Dordrecht en waarom nu? Omdat Johan en Comelis telgen waren uit een oud Dordts patriciërsgeslacht en omdat het 325 jaar geleden is dat zij op ellendige wijze aan hun einde kwamen op de Plaats in Den Haag. Op de Visbrug in de Merwedestad staat dan ook een imposant standbeeld van de twee broers van de hand van Toon Dupuis. 'Hij stierf voor 't vaderland, een martelaer van staet', dichtte Vondel over Jo han. De tekst staat naast het beeld en geeft aan dat meteen in 1672 al voor ieder welden kend mens duidelijk was dat er behalve een daad van mensont erende wreedheid ook een vre selijke onrechtvaardigheid was begaan. Een zwarte, zo niet de zwartste, bladzijde uit de ge schiedenis van Den Haag. Machtigste man In het Dordrechts Museum, wordt met schilderijen van on der anderen Nicolaes Maes en Jan de Baen en documenten de opkomst van Johan de Witt be licht. Heel het korte leven van De Witt, die als raadpensiona ris de machtigste man van Hol land was, heeft in het teken ge staan van twee grote doelen: het buiten de deur houden van machtsbeluste prinsen van Oranje en het handhaven van de onafhankelijkheid van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden Lange tijd lukte dat bijzonder goed, vandaar het Eerste Stadhouderloze Tijdperk (1650-1672). De Oranje-erfgenaam Willem III was nog een kind en Michiel de Ruyter verrichtte grote daden ter zee. In het rampjaar 1672 stort het fragiele bouwwerk van De Witt in elkaar. De Republiek wordt besprongen door Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen samen. Het redeloze volk schreeuwt: 'Vive Oranje, de Duyvel hale de Witten'. De op komst van de inmiddels vol wassen Willem III is niet meer te stuiten. De Witt houdt de eer aan zichzelf en treedt op 4 au gustus af. Er is dan al een aan slag op hem gepleegd, waarbij hij gewond raakte. Cornelis de Witt, die namens de Staten van Holland in juni nog op de oor logsvloot was meegevaren, wordt op dubieuze gronden vastgezet in de Gevangenpoort in Den Haag. De eerder wegens verkrachting vervolgde chirur gijn Tichelaer beschuldigt hem van het complotteren tegen de prins van Oranje. Maar zelfs na zware martelingen met de 'Spaanse Laars', een instxox- ment waarmee een voet wordt samengeperst, blijft Cornelis zijn onschuld volhouden. Tot verbijstering van de beul ci teert hij slechts passende ge dichten van Horatius, in het Latijn. Verbanning Op de beruchte 20e augustus wordt Cornelis de Witt door het Hof van Holland onschuldig bevonden maar tegelijk be straft met ontzetting uit zijn ambten en verbanning. Dit Pi- latus-achtige vonnis is het ge volg van de zware druk die op de rechters wordt uitgeoefend door het Oranje-legioen. De zelfde ochtend begeeft Johan zich van zijn - nog bestaande - huis aan de Haagse Kneuter dijk naar de Gevangenpoort om zijn broer op te halen. Hij zal nooit meer thuiskomen. De aanstichter van het kwaad is de schavuit Tichelaer, die di rect na het idiote vonnis over Cornelis de Witt de stad ingaat en rondbazuint dat de 'prinsen moordenaar' De Witt er veel te makkelijk vanaf is gekomen. De zilversmid Hendrik Ver- hoeff van de Groenmarkt ont popt zich daarop als aanvoer der van het gepeupel. Hij zweert de Witten 'om hals te brengen ofte self sterven' Maar ook hogere heren vissen in troe bel water. Onder hen de zeeheld Comelis Tromp - niet te ver warren met zijn vader Maarten - die De Witt haat omdat deze een voorkeur heeft voor De Ruyter, en de louche Haagse schepen Johan van Banckem. Ook zij mien het volk op. De bestuurders op het Binnen hof en aan de Groenmarkt ra ken gealarmeerd. Ruiterafde- lingen worden naar de Plaats gestuurd, de Haagse schutterij en worden opgetrommeld. Urenlang heerst er een uiterst dreigende stemming, terwijl de Witten de Gevangenpoort niet kunnen verlaten. Na lang deli bereren wordt besloten de rui ters weg te sturen naar de brug gen rond de stad, omdat opstandige boeren uit het Westland in aantocht zouden zijn, wat niet waar is. De schut terijen gaan daarna onder druk van het volk overstag. Onder leiding van Verhoeff worden de gebroeders uit de poort ge sleept. ,.Wy zijn onnosel (on schuldig) ende geen verraders; brenght ons daer gy begeert en laet ons examineeren", zegt Jo han nog. Kort daarop wordt hij door een geweerschot geveld. Comelis is al onder een regen van slagen op de grond geval len. Schutters en burgers knup pelen en schieten dan net zo lang tot alle leven is geweken. Lijkschennis Maar de bloeddorst van de op gehitste menigte is nog niet ge lest. De intussen naakte licha men worden ondersteboven aan de galg gehangen, waarna een gruwelijke lijkschennis be gint. Alle kleinere ledematen worden afgesneden. 'De oogen, ten slotte zelfs de harten, wor den uitgerukt In de afge sneden stukken werd handel gedreven'. Volgens een latere biograaf van Johan De Witt, de Amerikaan H.H. Rowen, gaat het 'canaille' nog verder. Delen van de ingewanden worden ge roosterd en opgegeten. Inder daad zijn op de tentoonstelling staaltjes kannibalisme te zien. De bekende kunstenaar Ro- meyn de Hooghe maakte vier gravures van de moord. Op één daarvan is te zien hoe vrouwen hun tanden zetten in slierten darm alsof het Duitse worstjes zijn. De restanten van de broers worden later in de Nieuwe Kerk aan het Spui begraven. Herman Rosenberg Expositie: De moord op Johan en Cornelis de Witt, tot en met 23 no vember in het Dordrechts Museum (Museumstraat 40) en Museum Mr. Simon van Gijn (Nieuwe Haven 29), Dordrecht. Willem Paets schilderde de deerlijk verminkte lichamen van de gebroeders De Witt na de lynchpartij. Terwijl soapminnend Nederland avond aan avond de perikelen in 'Goede Tijden Slechte Tijden' absorbeert, wordt in de rest van de wereld driftig afgestemd op vergelijkbare intriges. Vrijwel ieder land heeft tegenwoordig zijn eigen Linda, Roos en Jessica. In Zuid- Afrika kluistert de 'sepie' 'Egoli, Place of Gold' zowel blanke als zwarte kijkers aan de buis en Brazilië sympathiseert massaal met de landloze, maar seksbeluste boerenfamilie in de 'telenova' O Rei do Gado. Neerlands soapgoeroe Joop van den Ende opende deze week in het Museum voor Volkenkunde te Rotterdam de tentoonstelling Soaps, over de verschillende soapculturen in negen verschillende landen. Scène uit de Braziliaanse soap 'O Rei Do Gado'. Soapfans over de hele wereld volgen de bijna tergend lang zame liefdesperikelen tussen Ridge en Brooke in de Amerikaan se exportsoap 'The Bold The Beautiful' op de voet. Niets meer of minder dan een half uurtje zwij melen en zich laven aan de exorbi tante levensstijl van de bloed mooie personages. Uiteraard wordt er af en toe met het Ameri kaanse vingertje gewezen. Seks met minderjarigen (ook al is de bakvis al zeventien en haar vriendje twintig) is taboe en het huwelijk - ook al loopt het gere geld op de klippen - geldt als de bekende 'hoeksteen'. Veel interessanter zijn echter de 'land-eigen' soaps, dagelijkse dra ma's die zich specifiek zichten op kijkez'S in het land van herkomst zelf. De kijker herkent zijn eigen leven, maar dan wel in het kwa draat. Zoals Nederland 'Goede Tijden Slechte Tijden' heeft, heb ben andere landen hun eigen ver slavende vervölgseries met intri ges die een afspiegeling zijn van de straat. Aan de hand van televisiefrag menten, interactieve program ma's en special effects toont de tentoonstelling Soaps dat het tv- genre per land ingzijpend ver schilt. Uiteraax'd hebben de soaps, in welk land ze ook worden ver toond, hun groteske weergave van de werkelijkheid gemeen. Het le ven wordt teruggebracht tot het formaat van de huiskamer. Fami lievetes, liefdesperikelen, trouw, vriendschap en bedrog vormen de belangrijkste ingrediënten. Een spannend slot, de zogenoemde 'cliffhanger', zorgt op geraffineer de wijze dat de liefhebber zijn soap-opera geen dag zneer kan znissen. Bewustzijn In Nederland is soap vooral amu sement doorspekt met emoties - hoewel in GTST zelfs homo- en transseksualiteit niet wox'den ge schuwd - in veel andere landen geeft het genre de kijker tevens een al dan niet gedoseerde portie maatschappelijk of zelfs politiek bewustzijn mee. „Buitexzlandse soapschrijvers geven juist wel nadrukkelijk een visie op de sa menleving. Niet zelden zijn zij zelfs afkomstig uit de literatuur", zegt Liane van der Lindensamen steller van de expositie. ,,Zo ver- oorzaakte een Japans epos in 1984 De Turkse soap 'Gilgin Bedis' lijkt op de Nederlandse serie Goede Tijden Slechte Tijden. een ware x'age. Door zowel pro gressiviteit als deugdzaamheid te benadrukken werd de serie een boegbeeld van lirxks én rechts Ja pan. Zelfs president Reagan refe reerde aan die deugdzaamheid tij dens zijn bezoek aan Japan. Ook aan opvoedkundig advies is geen gebrek in buitenlandse soaps. Zo zorgde de gedramati- seei'de voorlichting in een Mexi caanse soap ervoor dat het ge- boortecijfer in Mexico in de drie jaar dat de serie werd vertoond drastisch daalde. De jonge personages in de Turkse soap '£ilgin Bedis' vertonen op het eerste gezicht veel gelijkenis met de acteurs uit GTST, ware het niet dat de Turken een wel erg vriende lijke omgeving voorgeschoteld krijgen. De personages wentelen zich in geluk en verwezenlijken zonder uitzondering hun stoutste dromen. Hoewel in de Zuid-Afrikaanse 'se pie' 'Egoli, Place of Gold' zowel blanke als zwarte acteurs optx-e- den is de omgang met elkaar nogal geforceerd. Geldeurde Afx'ikanen geven het goede voorbeeld en leve ren positieve rolmodellen aan ter wijl blanke Afz-ikanen laten zien dat zij kleurenblind zijn en geza menlijk de verkiezing van presi dent Mandela vieren. In de Ameri kaanse serie 'Generations' kz'egen een zwarte en een blarzke familie voor het eerst evenveel zendtijd. Maar ook hier weer was de zwarte familie té onberispelijk en daar mee weinig realistisch. De Aziatische soaps bevatten veelal de typische soap ingrediën ten, op de liefde na. Een kus is al taboe, laat staan vz'ijende paren halfnaakt in bed. De Bz-azilianen ezi Zuid-Afz'ikanen daaz'entegen tonen in 'O Rei Gado' en 'Egoli' weinig vex'hullend de broodnodige liefdesperikelen. Tearjerkers Hoewel maatschappelijke thema's over de wereld verschillen, is de soap toch vooz-al een schijnwereld. De wez'kelijkheid teruggebracht tot 'oneliners' en 'tearjerkez's'. Ge broken huwelijken, stez-fgevallen en bedrog als regelrechte tranen trekkers. Tijdens een uitzending van de Japanse 'asadora' Oshin barstte eens vierenveez'tig procent vazi de kijkers in snikken uit. De expositie grijpt het genre soap ook aan om de x-elatie tussen tele- Dranza in de Nederlandse soapserie Goudkust: Sylvia Verwijden wordt doodgeschoten. als een vis in een aquarium. Het gaat zelfs zover dat mensen hun huiselijke problemen proberen op te lossen op de manier waarop ze dat in de soap hebben gezien. Als er meer aandacht voor maat schappelijke thezna's zou zijn, konden soaps veel meer voor de mensen betekenen." In haar hel blauwe huiskamer plaatste Na- jand een bx'ok steen. „Wie te veel soap kijkt, vez'andert in een steen; gevoelloos en bikkelhard." De Nedez'landse kurxstenaar Dick Verduit nam de herkomst van de naam soap erg lettexiijk. Het tv- genre dankt haar naam aan zeep- fabz-ikant Proctor and Gaxnble, dat in de jaren twintig graag hoor spelen voor huisvrouwen op de ra dio en later ook op televisie, spon sorde. De tijd dat soaps 'nog smaakten als shexTy voor teleur- gestelde huisvrouwen'. Verduit ontwierp onder de titel 'Mama Het scliuimt!" een was machine. Via het keuzeprogram ma kan de bezoeker soapfragmen ten voor het wasx'aampje toveren. Hiermee zet hij het vooz'oordeel van vrouwen als moeders en huis wouwen neer, verpakt in de voor de hand liggende combinatie van zeep en schuim. De sokken en shizts z'ond het scherm izi de xna- chine behoren daaz-entegen duide lijk tot een man. „Een wasje van een alleenstaande man is wat zie liger. Het moet namelijk een beetje pathetisch zijn, net zoals in de soaps." Berrit de Lange Expositie: Soaps, Museum voor Vol kenkunde te Rotterdam, te zien t/m 31 december. visie en beeldende kunst te bena drukken. Daarom is aan vijf kun stenaars uit verschillende landen gevraagd om op de expositie hun visie op het fenomeen soap uit te beelden. Een welkome aanvulling op de toch ietwat saaie aaneen schakeling van tv-fragmenten. De uit Iran afkomstige maar in Nedez'land woonachtige kunste nares Soheila Najazzd gz'eep de kans om haar kritiek op het genre soap te verbeelden. Haar creatie toont een helblauwe huiskamer, waarin een z'eusachtig aquaz'ium dient als tv- kast. „Toen ik net in Nederland woonde, raadde mijn taalleraar mij aan om naar GTST te kijken", vertelt Na- jand. „Langer dan een jaar hield ik dat echter niet vol, ik was bang dat ik niet meer van Nederland zou kunnen houden. De serie is zó oppexvlakkig, nie mand heeft een levens doel voor ogen. Ik kon er niet meer naar kij ken. De kijker naar een soap komt in een soort time-out. Dat kan z-ust zijn, even niets aan je hoofd hebben, maar ook afstomping." Aquarium Met haar creatie wil ze juist die afstomping benadrukken. „De zit kamer is blauw als me tafoor voor de schijn- wez'kelijkheid die je als kijker oproept met één druk op een simpel knopje. De kijker is rxiet meer aanspreek baar voor zijn omge ving, maar afgesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29