Diepe zwakzinnigheid is niet eens erfelijk Ook in Nederland gedwongen sterilisatie in deze bijlage PZC reportage zaterdag 20 september 1997 Nederland is een witte vlek als het gaat om gedwongen sterilisatie van zwakbegaaf den. Niemand weet er het fijne van. En wie het wel weet, houdt zijn mond. Want als het op grote schaal is gebeurd, of nog steeds gebeurt, dan toch in het geniep. Ondertussen worden er jaarlijks ruim tweeduizend kinderen Discussies over gedwongen sterilisatie deed de Inspectie Volksgezondheid pas in 1987 besluiten tot een onderzoek onder gynaecologen. Daaruit bleek dat in dat ene jaar ruim tweehonderd gehandi capte vrouwen werden gesteriliseerd, van wie tien a twintig zonder medeweten van de ouders. Tegen die tijd was er al veel meer toezicht op de instellingen dan de decennia daarvoor, toen artsen en hulp verleners veelal konden doen wat zij goed achtten. Als tweehonderd sterilisaties in 1987 gebruikelijk waren, zouden er na de oorlog enkele duizenden gehandicapten moeten zijn gesteriliseerd, al dan niet met medeweten van de ouders. Dr. J. Hoeing, tussen 1960 en 1980 genees kundig inspecteur voor de volksgezond heid denkt dat het er minder geweest zijn. „Maar ik ben voorzichtig, want dit is een heel wazig gebied. Je weet nooit precies wat er is gebeurd, dus is het riskant om een absolute stelling te poneren." Niette min schat hij dat er in de periode dat hij inspecteur was ongeveer tweehonderd meisjes zonder medeweten van de ouders zijn gesteriliseerd. Minderwaardig Zweden schokte kortgeleden de wereld, toen bleek dat er na de oorlog decennia lang duizenden zwakbegaafden zijn ge steriliseerd. Het was daar officieel beleid van de overheid om te voorkomen dat er 'minderwaardig nageslacht' geboren zou worden. Korte tijd later werd duidelijk dat ook Noorwegen, Denemarken, Fin land, Zwitserland en waarschijnlijk ook Frankrijk om deze reden sterilisaties noodzakelijk achtten. Jaren eerder waren er al vergelijkbare berichten uit de Ver enigde Staten gekomen. Nederland bleef buiten schot. Uit niets blijkt dat de overheid ook hier heeft voor geschreven dat zwakzinnigen geen kinde ren mochten krijgen. Voor zover er (we tenschappelijke) studie naar is gedaan, was de conclusie steeds dat vooral chris telijke organisaties en politieke partijen zich daar met hand en tand tegen hebben verzet. In die kringen werd sterilisatie ge zien als een verminkende ingreep. De Groningse hoogleraar gehandicapten zorg prof. dr. H. Nakken is ervan over tuigd dat het in Nederland ook heeft plaatsgevonden. Uit de jaren zeventig herinnert hij zich grote commotie in het zuiden, omdat daar in enkele instellingen stelselmatig sterilisaties zouden zijn uit gevoerd. „De artsen die daar werkten, steriliseerden iedereen." Om welke instellingen het zou zijn ge gaan, is echter niet meer te achterhalen. Ton Veldkamp, beleidsmedewerker van de Raad voor de Kinderbescherming, denkt dat de waarheid over sterilisatie nooit boven tafel zal komen. „In alle lan den waar deze praktijk tot nu toe in de pu bliciteit is gekomen, is dit in het geniep gebeurd. Omdat er meteen een link wordt gelegd met nazi-praktijken, zal iemand die er ook maar iets mee te maken heeft gehad er niet graag over willen vertellen. Razend „Ik hoop niet dat mijn kind een kind krijgt. Maar ze zouden het niet moeten wagen om mijn dochter zonder mijn me deweten te steriliseren". Tiny Venema wordt al razend bij het idee. Ze is de moe der van Jolanda, het zwakzinnige meisje dat heel Nederland leerde kennen door de foto waarop ze naakt zat vastgeketend in een isoleercel. „Sterilisatie vind ik een misdaad. Wie zijn wij om te bepalen dat een ander kind geen kind mag krijgen? Dat recht heb je niet. Sterilisatie mag al leen als het vrijwillig is. Er bestaat ook nog zoiets als de prikpil en los daarvan zijn er genoeg gehandicapten die nooit een vriendje of vriendinnetje krijgen, dus voor hen is het niet eens nodig. Gehandi capten zijn nog steeds de ondergeschoven kinderen in deze maatschappij. Ze wor den zó mindenvaardig behandeld. Ie mand in een TBS-kliniek kost 1800 gul den per dag, onze kinderen mogen 260 gulden kosten en in heel bijzondere geval len 500 gulden. En dan óók nog eens voor ze beslissen dat ze moeten worden geste riliseerd?!" Jolanda is niet gesteriliseerd. Hoewel, Tiny Venema is er niet eens helemaal ze ker van, want voor zover ze inzage heeft in het medisch dossier van haar dochter „is het maar de vraag of het klopt." Argwanend Ze is argwanend geworden, in de loop dei- jaren. Vooral de inrichtingen waar hoofd zakelijk ernstig gehandicapten wonen, vertrouwt ze niet echt. Ter illustratie ver telt ze wat haar overkwam toen Jolanda vijf jaar was. Ze werd toen nog geregeld onderzocht, waarvoor ze tijdelijk moest worden overgeplaatst naar een andere in stelling. „Haar vaste arts maakte ons er geboren van wié de moeder geestelijk gehandicapt is. „Als je niet steriliseert, is dat de consequentie." Zijn er, net als in Scandinavië, ook in Nederland stelselmatig geestelijk gehandicapten gedwongen gesteriliseerd? De meningen zijn verdeeld, de feiten moeilijk te achterhalen. Een enkele arts sloeg eind jaren zeventig alarm, omdat „directies van inrichtingen wel erg gemakkelijk toestemming tot sterilisatie geven." Sommige collega-artsen kwamen er openlijk voor uit daar geen moeite mee te hebben, vooral niet als er kans was op erfelijke afwijkingen. illustratie Tom Eyzenbach op een gegeven moment op attent dat de onderzoeksarts een PEG wilde doen, een ruggenprik waarbij er lucht in de herse nen wordt geblazen. Wij wisten daar niets van af en we vroegen meteen of dat kwaad kon. 'Nou', zei onze arts, 'als ze niet volle dig stil kan liggen en als ze vatbaar is voor infecties, dan kan ze er zelfs aan dood gaan'. Jolanda kon absoluut niet stil lig gen en ze was zeer vatbaar voor infecties Mijn man en ik schrokken ons rot en zijn meteen op die onderzoeksarts afgestapt. Die zei: 'Ik wil alleen maar mijn onder zoek afronden'. Wij vroegen toen: 'En daarbij denkt u niet aan de mogelijk ge volgen voor zo'n kindje?' Waarop hij ant woordde: 'Ik schakel mijn gevoelens uit, want anders kan ik mijn werk niet meer doen'. Wij zeiden dat nazi-artsen ook zo dachten en hebben het onderzoek direct verboden." De gewraakte arts werkte voor een instel ling waar kinderen werden verpleegd waarover ouders niets meer te zeggen hadden. Die inrichtingen zijn er nog steeds. Er wonen gehandicapten van achttien jaar en ouder van wie de ouders zijn overleden of anderszins niet meer de zorg voor hun kind hebben. Als er daar naast geen anderen zijn die de belangen behartiging op zich willen nemen, krijgt de instelling de zeggenschap over de ge handicapte. In die gevallen kunnen direc tie, ax-tsen en hulpverleners bepalen wat er met hen gebeurt. Tiny Venema: „Die mensen zijn vogelvrij. Artsen kunnen dan hun gang gaan, kun nen alles met ze doen wat hun goed dunkt. Onze Jolanda is dat destijds ook bijna overkomen, en als dat soort dingen ge beuld, waarom dan ook geen sterilisaties? Hoe minder toezicht, hoe groter het ge vaar voor misdi-agingen. Hoe geslotenei-, hoe enger." Netty Engels heeft wel verhalen gehoord, dat het vroeger, in de jaren vijftig tot ze ventig, zou zijn gebeurd. Ze is de moeder van Peetjie, het eerste kind met het syn droom, van Down dat het vbo-diploma haalde. „Het zou me niet verbazen als er ook in Nederland gedwongen sterilisaties zijn geweest, want in die tijd vonden hulpverleners dat alleen zij wisten wat goed voor zo'n kind was. Het is niet on denkbaar dat in zo'n situatie dingen ge beuren die niet kunnen." Verzet Oud-inspecteur J. Hoeing heeft zich altijd fel verzet tegen élke sterilisatie van ge handicapten. Het maakte hem niet uit of da t nou met of zonder toestemming van de ouders werd gedaan, hij was er gewoon te gen. Ook al gebeurde het veelal uit angst voor verkrachting. „Dat begrijp ik wel, maar ik vind dat een oneigenlijk argu ment, want dat risico loopt een gezond meisje net zo goed en dat laat je toch ook niet steriliseren? En ook de angst dat een gehandicapte zelf een gehandicapt kind kan krijgen, overtuigt mij met. Diepe zwakzinnigheid is niet eens erfelijk." De Gronings hoogleraar H Nakken wil een scherp onderscheid maken tussen de praktijk in de Scandinavische landen en die'in Nederland. „In Zweden was het motto: 'Al wie lelijk is, maken wij af', ofte wel: steriliseren die boel. In Nederland was het meer: jongens en meisjes bij el kaar, dat geeft maar problemen. Nou, dachten verscheidene instellingen en ou ders, dat zullen we dan even oplossen. Of ficieel moest de gehandicapte toestem ming geven voor sterilisatie, maar als hij of zij daar niet toe in staat is, en dat zijn zwakzinnigen niet, dan moeten wij dat doen. Daarvoor golden twee maatstaven. De eerste: krijgt ze zelf een gehandicapt kind? De tweede: kan ze zelf voor het kind zorgen?" Getuige het onderhoek van de geneeskun dige inspectie in 1987 waren de antwoor den op die vragen zodanig, dat er alleen al in dat jaar meer dan tweehonderd meisjes en vrouwen werden gestei*iliseerd, van wie enkelen zonder toestemming van de ouders. Ton Jongerius, directielid van de Federatie van Oudervei-enigingen, herin- nert zich dat hij de aantallen toen vond meevallen. „Ik zeg niet dat het vaker ge beurde, ik denk zelfs van niet, maar er wa ren in die tijd wel meer mogelijkheden dan nu om gehandicapten zonder toe stemming te steriliseren. Ouders hadden nauwelijks invloed en de maatschappelij ke opvatting was toen ook: laten we het ïï- sico op een al dan niet gehandicapt kind maar niet nemen. Sterilisatie paste in het beeld van: wij weten wat goed voor ze is. Het ondei-zoek van de Inspectie en de dis cussie die daarop volgde, hebben de ou derverenigingen in elk geval duidelijk ge maakt dat het hoogst noodzakelijk was om richtlijnen te ontwerpen. In samen werking met de Inspectie voor de volksge zondheid zijn die er ook gekomen." Controleren Alle beti'okkenen zijn het er over eens, dat er tegenwooi'dig nog maar heel weinig ge handicapten woi'den gesteriliseerd. Hoogleraar H. Nakken- „Er zijn nu zorg- conti-actën waarin precies staat omschre ven welke zorg een kind krijgt. Iedere ou der heeft het recht geregeld te controleren of dat contract wordt nageleefd. Maar ja, of je dat recht krijgt, is een tweede. Ik zou zeggen dat gedwongen sterilisatie nu bij na niet meer kan. maar je weet nooit. Ik zeg in elk geval niet dat het niet gebeurt." Directeur Kees de Jong van Philadelphia, een vereniging voor gehandicapten en hun ouders: „Er is veel overleg met de ou ders. De discussie gaat altijd over de vraag of het beter is de anticonceptiepil dan wel prikpil voor te schrijven of het ri sico van sterilisatie te nemen. Ouders willen zoveel mogelijk risico voor hun kinderen vermijden. Met sterilisatie is weliswaar elk risico weg, maar ook alle mogelijkheden. Daai-in moet je dus zeer terughoudend zijn. Bovendien heeft zo'n kind zelf ook een stem, waar we goed naar moeten luisteren. Soms zegt zo'n meisje heel duidelijk: 'Wat hebben mijn ouders met mijn seksleven te maken?' En anderen stellen je gewoon voor een voldongen feit, die zijn ineens zwanger. Jaarlijks worden er tussen de 2000 en 2500 kinderen geboren van wie de moeder 'zwakbegaafd is. Soms is zo'n kind even eens gehandicapt, maar niet zelden is het kerngezond. Het plaatst ouders en bege leiders voor een nieuw probleem. Kunnen gehandicapten hun kinderen wel opvoe den? Tiny Venema: „Misschien kunnen ze wel beter voor hun kinderen zorgen dan wij, omdat ze ze met heel veel liefde om ringen. Dat geldt lang niet altijd voor 'ge zonde' ouders. Iemand die zwaar aan de drugs is of zwaar aan de alcohol, iemand die anorexia heeft en dus met haar leven speelt, iemand die asociaal is of geweld dadig, al die mensen mogen toch rustig kinderen krijgen? Die mag je niet sterili- seren. Maar als je schizofreen bent of ge handicapt, of een wat laag IQ hebt, dan mag het ineens wel?" Terughoudend Netty Engels, de moeder van Peetjie, is te rughoudender. Vooral omdat kinderen met het Syndroom van Down, zoals haar dochter, bijna vijftig procent meer kans dan normaal hebben op een kind met Down of een andere ernstige afwijking. „Wij proberen Peetjie zo duidelijk moge lijk te maken hoe groot dat risico is, dus zij twijfelt heel erg of ze wel kinderen wil." Netty Engels begrijpt ook goed dat er ou ders zijn die ervoor kiezen hun.dochter te laten steiiliseren. „Niet alleen omdat ze bang zijn voor verkrachting, maar ook als ze gewoon een leuk vriendje heeft. Want ik denk niet dat ze hun kinderen kunnen opvoeden. In de praktijk voedt zo'n kind meestal zijn vader en moeder op. Maar het moeten dus altijd de ouders van de gehan dicapte zijn, die tot steidlisatie besluiten. Als het zonder hun medeweten gebeurt, is het schandalig, dan moet je meteen een ï-echtszaak aanspannen." Ton Veldkamp, beleidsmedewei-ker van de Kinderbescherming, is geen voorstan der van sterilisatie. Kinderen die ondanks alle andere preventieve mogelijkheden zoals de px-ikpil toch worden geboren, moeten volgens hem zo goed mogelijk worden begeleid. „Net als hun ouders. Dat is onze morele plicht. Als je niet steri liseert, is de consequentie immers dat er kinderen geboren kunnen worden." Dick Hofland Terug in de Tijd: Harde klappen bij blokkade van de kerncentrale Weer staat het werk aan de Heinenoordtunnel stil Agressieve honden hebben verkeerde bazen Officier Wesselius zag onbeschrijflijk veel leed in Ruanda Airmiles zijn een obsessie voor Amerikanen Specialisten maken zich sterk voor het vrije beroep Brengt Solidariteit Polen op een goede koers? Japanners hebben voorkeur voor schreeuwende strips

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25