Massaal verzet tegen geweld ROVINCIALI Stoomcursus academicus valt verkeerd Lijfwacht Diana weet niets meer van ongeluk de Winckelaer Emoties lopen hoog op in Leeuwarden NVM Ajax en Feyenoord laten fans thuis Uitzonderlijk individueel. Gewelddadige dood van Meindert Tjoelker door hele land herdacht Hoofdkantoor Philips verplaatst Geluksvogel loterij krijgt twaalf miljoen Bel,al is het midden in de nacht! s 1 I m L,0345j li lf E 1 0800 0345 Doedelzakvereniging miskend PILAAR Sterilisatie gehandicapten 18c 9° Vrij zonnig Perioden met zon en droog. Matige oostenwind kracht 3 tot 4 Bft. Maximumtemperatuur rond 17 graden. 240e jaargang no. 224 zaterdag 20 september 1997 osse nummers 2,50 MAKELAAR ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Hanse Hanse in Burgh- Haamstede, Brandax in Axel van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regeringspar tijen PvdA D66 en WD staan zeer sceptisch tegenover het voorstel van minister Ritzen (Onderwijs) om academici na een stoomcursus te laten lesge ven in het basisonderwijs. Met vakbonden en ouders denken deze fracties dat het onmogelijk is om een academicus in korte tijd op te leiden tot een goede le raar in het basisonderwijs. Volgens Ritzen dreigt een tekort aan leerkrachten in het basison derwijs. Daarom wil hij in au gustus 1998 een experiment be ginnen waarbij academici na hun doctoraalexamen geduren de drie maanden een onderwij s- cursus volgen. Zodra zij voor de Idas staan, moeten zij nog een kleine twee jaar in deeltijd scholing volgen. De Tweede-Kamerfracties van PvdA VVD. D66 en CDA den ken dat er slechts weinig acade mici zijn die na een korte cursus aan de slag kunnen. „Lesgeven in het basisonderwijs vergt spe ciale vaardigheden", aldus PvdA-Kamerlid Liemburg, Advertentie partijgenote van Ritzen. „Hoe ga je met kinderen om? Hoe leer je ze iets?" Zij vindt dat Ritzen „weer eens snel een idee uit z'n hoge hoed heeft getoverd", een idee dat het toch al weinig flo rissante imago van het beroep geen goed doet. D66-Kamerlid Lambrechts spreekt over „een belediging van de studenten die bewust voor een lerarenoplei ding hebben gekozen". De WD betwijfelt de noodzaak om academici in te zetten. Ka merlid Rijpstra vindt het beter om weer vakleerkrachten in te zetten bij creatieve vakken en lichamelijke opvoeding. Dan blijft er meer tijd over voor gfoepsleerkrachten. Volgens de Algemene Onder wijsbond (AOb) had Ritzen veel eerder maatregelen moeten ne men tegen het dreigende tekort aan leraren. De Onderwijsbon den CNV denken „dat Ritzen van onze sportredactie ROTTERDAM - In een poging kwetsende spreekkoren te voorkomen, laten Ajax en Fey enoord dit seizoen bij de onderlinge wedstrij den geen fans van de uitclub toe. Bij de eerste Ajax-Feyenoord sinds de rellen in Beverwijk, op 26 oktober in de ArenA zullen alleen Am sterdamse fans aanwezig zijn. De maatregel is het gevolg van het overleg in Zeist, twee weken geleden, waarbij behalve de clubs en de KNVB vertegenwoordigers van po litie en gemeenten aanwezig waren. Aanlei ding voor de bespreking was de vrees voor vooral verbaal geweld tijdens de onderlinge confrontaties, naar aanleiding van het treffen, eind maart, tussen de harde kernen van beide supportersgroepen waarbij één dode viel. De voorzitters van beide clubs, Michael van Praag (Ajax) en Jorien van den Herik (Feye- noörd) maakten het nieuws gisteren tijdens een persconferentie in De Kuip bekend. De sup porters van beide clubs kunnen tijdens de wed strijden, in oktober en de return in april, het duel in het eigen stadion via een groot video scherm live volgen. Beide supportersverenigingen zijn het eens met het ingrijpen van de clubs. Ajax en Feye noord verwachten niet dat groepen supporters, ondanks de maatregel, toch zullen afreizen naar 'de vijandige stad'. De politie in Rotter dam verwacht dat door de opstelling van de vi deoschermen in het eigen stadion, en eventueel uitzending op tv, er weinig supporters alsnog naar het stadion van de tegenstander zullen af reizen. De Rotterdamse politie is net als de col lega's in Amsterdam tevreden over de afspra- ken.AlVP zïeookpagina47 zich laat leiden door de waan van de dag". Voorzitter W. van Katwijk van ouderorganisatie Ouders COO 'gruwt' van het idee. Dat de academici na de stoomcursus in opleiding blijven, doet vol gens hem niets af aan het risico dat het fout gaat. Ritzen vindt het niet verstandig om het experiment bij voorbaat af te wijzen. Ritzen zal het plan nog bespreken met de pabo's (die opleiden tot leraar in het basisonderwijs) en de vakbon den. Hij wil het niet doorzetten zonder brede steun. ANP zie pagina 2: commentaar De rechters hadden hun hoop gevestigd op Trevor Rees-Jones, nadat hun onderzoek meer vra gen had opgeroepen dan beant woord. De spectaculaire verbe tering in de toestand van de lijfwacht maakte vrijdag een eerste ondervraging mogelijk, maar na een half uur consta teerden de onderzoekers dat hun hoop ijdel was gebleken. Operatie Rees-Jones raakte zwaar ge wond toen de Mercedes met daarin prinses Diana op 31 au gustus te pletter sloeg tegen een tunnel wand. Artsen zeiden dat het geheugenverlies kon zijn veroorzaakt door de verdoven de middelen die hij kreeg toege diend tijdens de 10 uur durende operatie. Maar ze sloten niet uit dat de komende maanden som- (Advertentie) De specialist in antiek OPEN DAGEN 19 en 20 september WINKELINRICHTING INTER1EURBOUW ETALAGEMATERIAAL Kloosterweg 2 - 4421 PV Kapelle Tel. 0113-344151 Fax 0113-344152 GOES 'Keuéeat. T^an&et "i%<zeinde*t- (engelse stijl) leye&i, Scuti&un- LIVINGSTONEWEG 46. GOES. TEL (0113) 250 666. LEEUWARDEN - De emotie werd velen te veel toen burgemeester H. Apotheker van Leeuwarden de toe gestroomde menigte opriep één minuut stilte in acht te nemen om hun Meindert Tjoelker te herdenken. Jong en oud, het maakte niets meer uit. Leeuwarden was één in zijn verdriet. Een geëmotioneerde burge meester riep iedereen op een einde te maken aan het nodeloze geweld. In dé binnenstad hadden zich voorafgaande aan de plechtigheid vooral veel jongeren verzameld. In de cafés in de anders zo drukke Doelesteeg zaten nauwe- lijks mensen. Eerder op de dag liepen de emoties ook al hoog op. Fokke de Vries en Magreet Trommel geven elkaar gis termiddag het ja-woordin het Stadhouderlijk Hof van Leeuwarden. Op zich niets bijzonders. Ware het niet dat na hen Meindert Tjoelker en zijn vriendin Jennifer Zijlstra aan de beurt zouden zijn geweest. Bruidspaar De Vries heeft nog even overwogen de trouwdag uit te stellen. Dat ze daarvan uiteindelijk toch hebben afgezien, betekent volgens Anne de Vries, broer van de bruidegom, geenszins een gebrek aan betrokkenheid. „Voor hen is de dag ook bescha digd. Maar, hoe raar dat misschien ook mag klinken: het leven gaat door. Helemaal doen alsof er niets aan de hand is, wil het kersverse bruidpaar niet. Met gemengde gevoelens en onder het toeziend oog van de massaal aanwezige me dia wandelen zij na de huwelijksvoltrekking naar de Nieuwestad. Daar, op de met tot bloemenzee omgeto- verdeplek waar Tjoelker om het leven kwam, depone ren zij als blijk van medeleven het bruidsboeket. ANP De vriendin van Meindert Tjoelker, Jennifer Zijlstra, staat met gebogen hoofd naast burgemeester Hayo Apotheker. foto Siep van Lingen/GPD Philips overweegt zijn hoofdkantoor te verplaatsen van Eindhoven naar Amsterdam. Het elektronicaconcern denkt daarbij aan een locatie op de Zuid-As, het meest pro- minente kantorengebied bij Schiphol, waar ook ABN Amro en ING hun hoofdkantoren bouwen. /an onze redactie binnenland EEUWARDEN - In de binnenstad van Leeuwar den hebben vrijdagavond |om elf uur duizenden ensen de gewelddadige lood van Meindert Tjoel- ;er herdacht door één mi- luut stilte in acht te ne- len. Voorafgaande aan deze plech- igheid riep een geëmotioneerde lurgemeester van Leeuwarden, I. Apotheker, de mensen op om illes te doen om dit nodeloze ge weld uit de samenleving te ban nen. Ook elders in Nederland gaf men massaal gehoor aan de op roep tot één minuut stilte. In Til burg werd vrijdagavond de dood herdacht van een 28-jarige inwoner van die stad. Die over leed woensdag aan de gevolgen ■an een steekpartij eerder deze naand. Ongeveer duizend Til- mrgers waren aanwezig op het >lein waar het drama plaats .ad. Onder de aanwezigen was lurgemeester J. Stekelenburg. lerder vrijdag werd de 30-jari- jge Meindert Tjoelker in Leeu warden begraven. Bij de kerk [waar de rouwdienst plaats had, stonden honderden mensen. Scholieren vormden tijdens de dienst en de teraardebestelling op de rondweg om de stad een kilometerslang 'rouwlint'. Vijf lambtenaren van de burgerlijke stand zwegen een minuut lang op het bordes van het stadhou derlijk hof, aanschouwd door 1 enkele honderden mensen. In het hof zou Tjoelker gisterenin de echt zijn verbonden met Jen nifer Zijlstra. Het echtpaar dat voor hen op de trouwlijst stond, legde gisteren het bruidsboeket op de plaats waar Tjoelker do delijk gewond raakte. Verloedering Ook premier Kok toonde zich vrijdag geschokt door de ge beurtenissen in Leeuwarden. Hij sprak over „verloedering" nu „jong geluk letterlijk in één klap kapotgemaakt" is. „Dat kan zo niet doorgaan", sloot Kok zich aan bij de algehele ver ontwaardiging die het zinloze geweld in heel Nederland heeft opgeroepen. Minister Sorgdra- ger van Justitie liet vrijdag avond weten dat er een verband bestaat tussen alcoholgebruik en groepsgedrag. Deze combi natie draagt volgens haar bij tot zinloos geweld op straat. Zij denkt dat alleen meer politie op straat geen oplossing is. Burgers, politie, media, ver voerbedrijven, taxichauffeurs en horeca in heel Nederland ga ven massaal gehoor aan de op roep tot één minuut stilte. Cafés sloten de tap en zetten de mu ziek uit, chauffeurs zetten hun voertuig stil, radio- en televisie stations gingen even de lucht uit en burgers namen stilte in acht. De emotionele oproep kwam van de Friese politiechef Bang- ma, afgelopen maandag tijdens een uitzending van Omrop Fryslan. Bangma richtte zich vooral tot de horecagelegenhe den in Leeuwarden. Maar de da gen daarna verspreidde het ver zoek zich als een olievlek over heel Nederland. Een week geleden vierde Mein dert samen met zijn vriendin Jennifer en nog twee stellen het einde van het vrijgezellenbe staan. Om half drie, in de nacht van vrijdag op zaterdag, is het zestal op weg naar huis. Aan de overkant van het water zien ze een groepje van vier jongens dat een fiets in de gracht wil gooien. Meindert roept: „Ophouden, klootzakken!" Daarop komen de vier jongens over een voet gangersbruggetje op hen afge rend. Er volgt een vechtpartij. Tjoelker blijft zwaar gewond op straat liggen. Enkele uren latei- overlijdt hij in het ziekenhuis. De vier verdachten, respectie velijk 17, 24, 24-en 27 jaar oud, die de politie kort na het gebeur de aanhield, zitten vast op het politiebureau. De familie van Tjoelker verklaarde vrijdag steun te halen uit de massale herdenking. ANP ROTTERDAM - Nederland is sinds vrijdagavond zeker een multimiljonair rijker. In de BankGiroLoterij is de Geluks- vogelJackpot van twaalf mil joen gulden gevallen op het Ge luksvogelnummer 1328563. Om het privé-leven van de ge luksvogel te beschermen wordt diens naam niet bekendge maakt. ANP Advertentie ia De Gratis Gouden Gids Lijn® door Cees van Zweeden mige herinneringen toch terug komen. (Advertentie) Na de fatale botsing arresteerde de Franse politie zeven persfo tografen die de auto met Diana gevolgd zouden hebben, maar reeds na enkele dagen richtte de aandacht zich op chauffeur Henri Paul. De lijkschouwing wees uit dat Paul te veel had ge dronken en bovendien kalme rende middelen had geslikt. Blauwe verf Afgelopen woensdag ontdekten de onderzoekers dat de Merce des mogelijk een blauwe Fiat Uno had geraakt, alvorens te verongelukken. Eerder al had den ze delen van het achterlicht van een andere auto gevonden vlak bij het wrak van de Merce des. Maar nu waren ze er in ge slaagd vast te stellen dat die stukken afkomstig waren van een Fiat Uno. Blauwe verf die op het Mercedeswrak was aange troffen, zo suggereerden de rechters, kon afkomstig zijn van dezelfde Fiat. Remmen De weg die de tunnel in loopt, maakt vlak voor de ingang er van een flauwe bocht naar links, zodat de snelrijdende Mercedes wellicht de tragere Fiat Uno niet heeft opgemerkt. Sommige getuigen hadden gezegd het ge luid van remmen gehoord te hebben alvorens de Mercedes een pilaar raakte en vervolgens tegen de wand botste. De onderzoeksrechters hadden gehoopt dat Rees-Jones de twij fels over de toedracht van het ongeluk had kunnen wegne men. Hij had ook licht kunnen werpen op de mate waarin chauffeur Henri Paul zichbaar dronken was toen hij achter het stuur plaatsnam. GPD (Advertentie) De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019 met speciale openhaarden show! BOUWMATERIALEN Alben.loaciümik.ide 33 - Goes, TEL 01 I>21it01 De leden van de Vlissingse doedelzakvereniging Inter Scaldis Pipes and Drums zijn in het buitenland bekender dan in Zee land. Ze worden regelmatig gevraagd in Frankrijk. België, Duitsland en Zwitserland en verschijnen daarookop televisie. De vereniging bestaat 12,5 jaar. Mogen geestelijk gehandicap ten kinderen krijgen? Net als in Scandinavië werd ook in Neder landse tehuizen die vraag dik wijls ontkennend beantwoord. En werden er dus ook mensen gesteriliseerd, soms zonder me deweten van de ouders. Nog steeds is gedwongen sterilisatie onderwerp van discussie. Want: zwakzinnigheid is niet erfelijk en waarom zouden geestelijk gehandicapten niet goed kinderen kunnen T" opvoeden? feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,15,17,19,21 en 23; reportage: 25,26,27,29, 31, 33 en 35; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motor fiets: 41wetenschap en techniek: 43; natuur: 45; sport: 46,47 en 48 (Advertentie) Advertentie PARIJS - De enige overlevende van het ongeluk waarbij prinses Diana omkwam, herinnert zich niets meer van de toedracht er van. Een onderzoeksrechter verklaarde vrijdag dat Trevor Rees-Jones, Diana's lijfwacht, lijdt aan (gedeeltelijk) geheu genverlies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1