De eindeloze strijd van Valkenisse PZC Vrijwillige zorg treedt naar buiten N atuurhers telplan maakt verlies van slikken niet goed Wat vindt u van de Sloelijn? Voorlichting over MINAS-systeem van mineralenaangifte zeeland 19 lezers schrijven Archeologen onderzoeken ruïnes verdronken dorp in hoog tempo zaterdag 20 september 1997 Gedeputeerde De Kok zwaait naar de deelnemers aan de excursie door het graslandreservaat De Blikken bij Groede. foto Peter Nicolai door Marcel Modde OOSTBURG - De stichting Het Zeeuwse Landschap heeft seri euze bedenkingen bij het nut en het gevolg van de verdieping van de Westerschelde. Het ver lies van kostbare slikgebieden valt met geen enkele compensa tiemaatregel te vergoeden, gaf voorzitter drs. C. Kostense vrij dag in Oostburg de provinciale statencommissie Ruimtelijke Ordening ter overweging mee. Kostense waarschuwde voor het maken van verkeerde keu zes binnen het kader van het na- tuurherstelplan Westerschelde. Misschien is het beter het hele verdiepingsplan achterwege te laten, vervolgens alle kaarten op verdere ontwikkeling van de haven van Zeebrugge te zetten en Antwerpen aan haar lot over te laten, suggereerde hij. ,,We hoeven nog niet eens zo heel ver in de geschiedenis terug te gaan om te zien dat de één na de ande re inlandse haven het loodje heeft gelegd. Hoe lang zal Ant werpen het nog volhouden? Vijftig jaar denk ik, dan is het daar afgelopen. Dan is dit hele plan in mijn ogen gewoon weg gegooid geld." De voorzitter van Het Zeeuwse Landschap benadrukte de bij zondere biologische waarde van de slikken in de Westerschelde. Voedselrijke gebieden voor honderden steltlopers en tal van andere diersoorten. Gaat dat te loor, dan is dat een enorme ver arming. Zoiets kunnen wij niet zonder meer toestaan. Wanneer wordt gesproken over compen satie voor dit verlies, dan moet dat in elk geval plaatsvinden in de directe omgeving. Maar feit blijft desondanks dat elk slikge- bied op zich onvervangbaar is. Daar zitten wij dan mee." Spijt Kostense maakte een vergelijk met de buitendijkse hoogbouw in Breskens. In ruil voor het na tuurverlies kreeg Het Zeeuwse Landschap middelen voor in richting van een vogelgebied even verderop bij Nummer Eén. En hoewel Kostense tevreden is met de ontwikkeling van het voorland, gaf hij aan 'ontzet tend veel spijt te hebben' van dat besluit „Wat er was, krijg je er nooit mee terug'." Het natuur- herstelplan wordt over twee we ken besproken in de statencom missie. Tijdens de bijeenkomst - voor afgaand aan een excursie door het graslandreservaat De Blik ken bij Groede - pleitten be stuurders en medewerkers van Het Zeeuwse Landschap voor verdere ontwikkeling van het toeristisch recreatief medege bruik van natuurgebieden. Zee land heeft daarmee, naast de stranden, een belangrijke troef in handen. Een hecht netwerk van fiets- en wandelpaden en meer mogelijkheden tot excur sies zijn daarvoor onontbeer lijk, aldus Kostense. Hij ontzenuwde de bij de com missie heersende opvatting dat de stichting tegen de bouw van windmolens is. „Als dat gecon centreerd gebeurt op locaties waar het landschap niet wezen lijk wordt aangetast (bijvoor beeld het Sloegebied), hebben wij geen bezwaar." Mi-newi uoeirr Pt&ZHPiNeeecaie! iHmeeLBuee KON\TN0S VAN K&ZHP.': &=£H HuseA, eeeNmneNUiK MAPVTPCB/*/, 4 ée&N zwenBAP, <seeNAQUAWcr/\//£TSt? k en J>J «W7 PA r Ja£l/A/ i (Advertentie) Door de groei in het Sloegebied in Vlissingen zal het goederenvervoer over de Sloelijn de Komende jaren verder toenemen. Daarom is onlangs de verkennende studie 'Optimalisatie Railontsluiting Sloe' uitgevoerd, waarin de toekomst van de Sloelijn, de problematiek die hiermee samenhangt en mogelijke'oplossingen in kaart zijn gebracht. Wij willen hierover graag met u van gedachten wisselen, omdat ook uw mening van belang is. Wij nodigen u daarom uit voor de: Informatiemarkt op dinsdag 30 september a.s. in ontmoetingscentrum De Stenge, Stengeplein 1 Heinkenszand tussen 19.00 en 22.00 uur. U bent welkom op het tijdstip dat u het beste uitkomt. U leest meer hierover in een advertentie in De Faam/Vlissinger en De Bevelander van 24/9 en in de PZC van 27/9. Ministerie van Verkeer en Waterstaat Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat Directie Zeeland Burgemeester Barbé ontvangt van de coördinator van de stichting, P. van den Bergen, een collage van al het promotiemateriaal. foto Charles Strijd door Manon Kotvis TERNEUZEN - De stichting Netwerk Vrijwillige Thuiszorg Zeeuws-Vlaande- ren presenteert zich aan het publiek met een uitgebreide publiciteitscampagne. In de gemeente Terneuzen laat ze volgen de week vijftienduizend zogenaamde 'in- fo-kranten' huis aan huis bezorgen. Ook worden posters met het nummer van het telefonisch meldpunt opgehangen. Burgemeester R. C. E. Barbé van Terneu zen kreeg vrijdagmiddag van de coördi natorvan de stichting. P. van den Bergen, een collage van al het promotiemateriaal aangeboden. Boodschappen Met de campagne wil de-stichting, waarin negen Terneuzense vrijwilligersorganisa ties zijn vertegenwoordigd, de inwoners van Terneuzen inlichten over het aanbod van de organisaties en over de manier waarop hulp kan worden aangevraagd. Onder deze hulpverlening vallen zaken als het doen van boodschappen, het hou den van gezelschap en het verstrekken van informatie en ondersteuning, maar ook thuishulp bij terminale zorg wordt geboden. Daarnaast heeft het netwerk grote plan nen om uit te breiden naar heel Zeeuws- baanderen. Ook worden de opleiding en begeleiding van de vrijwilligers volgens de organisatie in de toekomst gezamenlijk gecoördineerd. Sinds 1996 zijn de negen vrijwilligersorganisaties, waaronder de Zonnebloem en het Rode Kruis, in het net werk verenigd. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Verrijking II Blijkbaar hebben bisschop Muskens en de Raad van Kerken met hun suggestie om een be paalde vaste verhouding aan te houden tussen de inkomens van de armsten en van de rijksten, een gevoelige snaar geroerd bij mr. J. W. Th. Vermeulen (PZC, Lezers Schrijven 17-9). Of de suggestie haalbaar is, zal discu tabel zijn en even legitiem is de waag of ze wenselijk is. Maar om haar 'afgunst'en zonde tegen 'het tiende gebod' te noemen, is wel uiterst misleidend. Ieder kan weten dat Muskens en de Raad van Kerken deze suggestie doen in het belang van de arm sten. Dat heeft met 'begeren' niets te maken. Wanneer mr. Vermeulen de Bijbel wil gebrui ken, kan hij beter Jakobus 5 le zen, of Openbaringen 18. In één adem met 'Babiion', symbool van weerstand tegen de Schep per en van binnenuit gegroeid bederf van de Schepping, wor den daar genoemd: 'de kooplie den der aarde' die op verkeerde wijze rijk zijn geworden. Zulk (zelf)onderzoek lijkt me niet overbodig voor ieder die zich ongemakkelijk voelt bij de woorden van de bisschop. Met Babyion en de kooplieden die de wereld beheersen, loopt het niet best af. Dr. J. P. Zwemer Drieiuegenhof 23 Middelburg Kledingbeurs - Peuterspeelzaal De Ukkepuk houdt woensdag 1 oktober in Koudekerke van 14 tot 15.30 uur een beurs voor kle ding en andere spullen. COR DE JONGE door Ondine van derVleuten GOES - De GLTO (Gewestelijke Land- en Tuinbouworganisatie) houdt dinsdag 7 oktober een re- gionale voorlichtingsbijeen komst over het mineralenaan giftesysteem MINAS. De bijeenkomst wordt gehouden in Motel Goes en duurt van 20 tot 22.30 uur. Agrariërs kunnen hier advies krijgen over de MI- NAS-regeling en het aan de boeren toegestuurde aanmel dingsformulier. Op de informatiebijeenkomsten zijn bedrijfsadviseurs en speci alisten ruimtelijke ordening en milieu aanwezig om een toelich ting te geven. Aspecten die aan de orde komen zijn onder meer de verfijnde of forfaitaire rege ling, al dan niet vrijwillige aan gifte, de bepaling van de gemid delde gve per hectare. De GLTO wijst erop dat de keuzes die nu gemaakt moeten worden, van invloed zijn op de bedrijfsvoe ring voor de komende jarenHet onzorgvuldig of verkeerd invul len van het MINAS-formulier kan de ondernemer duizenden guldens kosten. De komende weken houdt de GLTO-advies- groep een groot aantal zitdagen om leden te helpen bij het invul len van het formulier. Aanmel den kan bij het secretariaat (0570-662811). door Edith Ramakers WAARDE - De gevolgen van eeuwenlange beïnvloeding door de Westerschelde zijn zichtbaar in de omgeving van het verdronken dorp Valkenis se bij Waarde. De verdieping van de vaargeul, de inpolde ring van land, zandwinningen en de scheepvaart laten sporen na op het schorren- en slikken- gebied. Het is ook door die dy namiek van het waterland waardoor in 1991 skeletten, stenen en allerlei gebruiksarti kelen van het in 1682 vergane dorpje Valkenisse bloot kwa men te liggen. De angst bestaat dat oude plaatsen zoals Valkenisse dooi de verdieping van de Wester schelde worden bedreigd. Dat er te weinig tijd resteert om de opgravingen in kaart te bren gen. Tijdens een rondleiding van L. Goldschmitz, secretaris van de Archeologische Werk gemeenschap Nederland (AWN) afdeling Zeeland, blijkt dat archeologen doorwerken om te voorkomen dat vrijko mende voorwerpen onbeschre ven weer in de Schelde ver dwijnen. Goldschmitz neemt leden van de projectgroep MER-bagger- speciestort Westerschelde een ochtend mee langs het ver dronken dorp. De projectgroep bestaat uit medewerkers van Rijkswaterstaat en het Rijks instituut voor onderzoek van Kust en Zee (RIKZ) uit Middel burg. Sinds januari onderzoekt de projectgroep de gevolgen van het storten van zönd dat vrijkomt bij de verdieping van de vaargeul in de Westerschel de. Eind oktober wordt het rapport gepresenteerd. Baggeren Vlaanderen wil de vaargeul verdiepen zodat de grote con tainerschepen door de Schelde kunnen blijven varen. Enige tijd geleden is België op vijf van de zeven drempels in de Wes terschelde begonnen met het baggeren. In totaal mag op der tien plaatsen in de Schelde ge stort worden. Rijkswaterstaat heeft de locaties aangegeven. Even voor het verdronken dorp zijn. „We hebben de Meulen- weg, die naar een molen leidde, in kaart gebracht. Een tijdje geleden zagen we ineens de noorderkapel en werden de contouren van steunberen van de kerk zichtbaar", merkt Goldschmitz op. Jaren nodig Het gebied is als een tapijt, dat langzaam ingekleurd wordt. Goldschmitz denkt dat archeo logen nog jaren nodig hebben om meer zekerheid over de leefwijze van deze gemeen schap te krijgen. Rond 1200 vestigden de eerste mensen zich in Valkenisse en tot eind zestienhonderd hielden ze stand. Maar of de archeologen vol doende tij d krij genblij ft onge wis. Per jaar wordt er ook tien tot vijftien meter land wegge nomen van het schorrengebied. De losgeslagen brokken stevi ge klei liggen klaar om in de Schelde te verdwijnen. Zo zal dat ook eens met de opgravin gen gebeuren. De verdieping leidt onder meer tot hogere stroomsnelheden, waardoor op verschillende plaatsen in de Westerschelde ernstige maatregelen genomen moeten worden om het afkal ven van dijken tegen te gaan. Het verdronken land van Val kenisse ontspringt die dans. Die omgeving is aangemerkt als landschap met hoge natuur en cultuurwaarden (LNC). „In alle scenario's van het rapport wordt dit oostelijke deel van de Schelde ontzien", vult De Jong van Rijkswaterstaat aan. Evenwicht In het rapport dat binnenkort gepresenteerd wordt, zijn zes scenario's beschreven voor alle dertien stortingslocaties. „De verdieping neemt ongeveer vier jaar in beslag. Per jaar komt zo'n zestien miljoen kuub zand vrij. Dat zand moet voor het evenwicht weer in de Wes terschelde teruggestort wor den. De mens beïnvloedt al ja renlang het leven op platen en slikken in de Schelde. We kun nen dat niet in een project com penseren. Maar door het tac tisch storten van zand kan de waterhuishouding wel dyna misch gehouden worden." De onderzoekers lopen langs de rand van het schor. van Valkenisse ligt stortplaats De Schaar van Waarde. „Die plaats is strategisch gekozen. De hoeveelheid zand die ge stort wordt, beïnvloedt de loop van de geulen rond het gebied van De Schaar van Waarde. Daarmee kan het aanwassen en afnemen van zand op het slik bij Valkenisse voor een deel gereguleerd worden. We ver wachten niet dat de erosie door de verdieping van de Wester schelde de komende vijf jaar hier sneller toeneemt", zegt projectleidsters. A de Jong. Het verdronken dorp ligt aan een zijgeul. De plaat van Valke nisse splitst de zij geul en de vaargeul. De verdieping ge beurt in de vaargeul, waardoor voorspeld wordt dat het milieu bij de slikken van Valkenisse redelijk intact blijft. Toen de AWN in 1994 de opgravingen in kaart wilde brengen, begonnen de archeologen aan de zuid kant, de meest kwetsbare kant. Ze erkenden de kracht van het water. Telkens als ze het land betreden, ligt er weer iets meer bloot. Twee weken geleden nog kon een tweede toren van het verdronken kasteel ingetekend worden. De botten, wervels van een be graafplaats, steken door het zand omhoog, alsof er nog legio brokstukken onder verstopt De leden van de projectgroep MER-baggerspeciestort Wester schelde op weg naar de resten van het verdronken dorp Valkenis se. fotografie Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19