Die kick, als de pieper afgaat... Onder de oppervlakte gaat altijd een popliedje schuil Goese jongeren haken in op Meer dan Woorden Fusie Kamers van Koophandel komt toch weer op gang Nieuwe impuls club Vrienden van het Festival Z-Vlaanderen zeeland 17 Hulst hoopt op gefaseerde uitgifte grond nieuwe wijk kunst cultuur zaterdag 20 september 1997 door RenéSchrier GOES - Literatuur is niet be paald een populair onderwerp bij jongeren in de leeftijd van veertien tot en met zeventien jaar. De televisie en uitgaan doen het beter. Dat realiseerde het Landelijk Orgaan Kunstzinnige Vor ming zich ook. In een poging deze groep jongeren toch voor kunst te interesseren is het project 'Kunst na school' op gezet, waarbij aansluiting is gezocht bij allerlei instituten voor kunstzinnige vorming in onder meer de provincie Zee land. In Middelburg resul teerde dat in het project Soap en in Vlissingen in het project Zapp. 't Beest Jongeren uit Goes en omge ving haken vanaf vandaag (zaterdag) in op het project 'Meer dan woorden' waarvan in 't Beest verschillende voor stellingen worden gegeven. Het Oosterschelde College heeft met behulp van een aan tal docenten op verschillende scholen voor voortgezet on- derwijs in Goes jongeren ge zocht die wel mee wilden doen. In totaal zijn er zo'n twintig gevonden, verdeeld over drie workshops. Die groepen hou den zich achtereenvolgens be zig met het podium als kunst werk, straattheater en er is een grafische werkgroep die vlaggen maakt. Vandaag begint op de Bees tenmarkt de opbouw van het podium. Dat wordt uitge voerd als een kunstwerk. Het podium blijft twee weken staan, dankzij medewerking van de gemeente Goes. Als het podium gereed is begint de werkgroep straattheater met generale repetities. Zaterdag 27 september is de echte uit voering van hun werk, vanaf 14.00 uur. Vlaggen De grafische werkgroep heeft zich op vlaggen gestort. Die worden vanaf dinsdag op drie locaties in Goes opgehangen; bij het station, op de kruising Patijnweg-Oranjeweg en op de Kapelse weg. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat met de vlaggen ingehaakt werd op allerlei literaire tek sten. maar dat vonden de deel nemers - volgens coördinator Martin Schieman van het Oosterschelde College - wat te hoogdravend. Daarom is gekozen voor tek sten van de popgroep The Sce ne die aanvankelijk ook in 't Beest zou optreden. Dat op treden ging evenwel niet door. Toch is de literatuur uiteinde lijk wel bij het project met de vlaggen betrokken, naar aan leiding van de optredens van onder anderen dichters in 't Beest. Professioneel De drie werkgroepen worden begeleid door professionele kunstenaars die in deeltijd- verband al lesgeven aan het Oosterschelde College. Dat zijn Hans de Win voor het pro ject met het podium, Josien de Graaf voor het straattheater en Jacquelien Traanman voor het project met de vlaggen. Volgens Martin Schieman is het de bedoeling dat volgend jaar een soortgelijk project in Goes wordt georganiseerd. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Kamers van Koophandel in Zeeland proberen volgende week de stagnatie in hun fusieproces op te lossen. Er staan besprekingen op stapel om de vastgelopen voorbereidingen voor de sa menvoeging van de kamers in Middelburg en Terneuzen (streefdatum 1 januari 1998) vlot te trekken. Drie maanden geleden werd duidelijk dat er een diepgaand meningsverschil bestaat over de invulling van de functie van secretaris. Volgens voorzitter G. Hartog van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zee land is de benoeming van een se cretaris voor de gefuseerde ka mer slechts één probleem. Een ander knelpunt is de zetelverde ling tussen de verschillende sec toren van het Zeeuwse bedrijfs leven in de nieuwe kamer. Met het oog op de samenvoeging hebben de kamers het aantal le den van hun beide algemene be sturen teruggebracht van 66 tot 36 leden. Die inkrimping lever de al enige discussie op, omdat niet alle sectoren zich goed ver tegenwoordigd voelden in de al gemene besturen. Nu ziet het er naar uit dat het algemeen be stuur van de Zeeuwse Kamer van Koophandel nog kleiner zal worden. Het ministerie van Economische Zaken, dat de fu sie min of meer heeft opgelegd, vindt ruim dertig bestuursleden voldoende. Dit betekent dat op nieuw moet worden gepraat over zetelverdeling, vertegen woordiging van de verschillen de Zeeuwse regio's en benoe mingsrechten. Het meningsverschil over de be noeming van een secretaris van de nieuwe Kamer van Koop handel spitst zich toe op de vraag of de huidige secretaris van de Zeeuws-Vlaamse kamer, A Zabel, de functie dient te krij gen of iemand van buiten. De vertegenwoordigers van de gro te industriële bedrijven in beide kamers voelen het meest voor de laatste mogelijkheid. Hartog meldt dat deze kwestie nog steeds niet is opgelost De voorzitter van de Zeeuwse Kamer van Koophandel zal in elk geval wel een nieuwe func tionaris zijn. Hartog noch zijn Zeeuws-Vlaamse collega K. Horstra heeft zich ervoor be schikbaar gesteld. ..Het is goed op zo'n moment een voorzitter te hebben die niet met het verle den is belast", meent Hartog. ,,Het zou me verfrissend lijken als ook de bestuursleden dit zo zouden opvatten." Over andere aspecten van de fu sie zijn de kamers het intussen wel eens. De vestigingsplaats van de Zeeuwse Kamer van Koophandel wordt Middelburg. Terneuzen krijgt een volwaar dige nevenvestiging. Er wordt vanuit gegaan dat de samenvoe ging geen gevolgen zal hebben voor de banen van de 55 mede werkers die de kamers hebben. In het sociaal statuut dat in ver band met de fusie is opgesteld, staat dat het personeelsbestand de eerste twee jaar in elk geval niet zal worden ingekrompen. HULST - De gemeente Hulst verwacht met projectontwikke laar Nagron en de provincie overeenstemming te bereiken over de gefaseerde uitgifte van de grond in de nieuwe woonwijk Groote Kreek. Burgemeester en wethouders hopen dat de pro vincie toestemming geeft om het eerste jaar wat meer te mogen bouwen dan de jaren daarop. De gemeente wil in drie jaar tijd 120 woningen neerzetten. Volgens wethouder G. van de Voorde heeft de Tilburgse pro jectontwikkelaar, die eigenaar is van zestig bouwkavels, er be grip voor dat hij niet alle grond in één keer kan uitgeven, maar zal deze geen genoegen nemen met een te klein bouwvolume. Van de Voorde erkende dat het 'al met al een moeilijkheid' is. De provincie moet nog haar goedkeuring aan het nieuwe ex ploitatieplan geven. Om provin cie en rijk enigszins tegemoet te komen, heeft de gemeente de looptijd van het plan verlengd van 9,5 naar veertien jaar. Van de Voorde verwacht dat de pro vinciale planologische commis sie, die GS adviseert, hierover in oktober een beslissing neemt. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen streeft naar een betere verdeling van de zitplaatsen die door sponsors zijn gekocht en die voor het overige publiek. Be langrijkste instrument daarbij is de club van Vrienden van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren die in 1994 is opgericht. Met veertig leden leidt de ver eniging een wat sluimerend be staan, maar directeur Yolanda Mergler van het Zuidlandthea- ter in Terneuzen wil haar na drukkelijker onder de aandacht brengen. „Wil je zeker weten dat je bij een concert een goede plaats hebt, dan moet je een vriendenkaart kopen." Een paar jaar geleden leek het noodzakelijk om een vrienden club voor het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen op te richten, omdat de sponsors even wat minder happig waren. Mergler: „Ik vind het sowieso belangrijk dat het festival breed gedragen wordt onder de bevol king." Geen prioriteit Voor honderd gulden kunnen mensen vriend worden. Dat be tekent tien procent korting op toegangsprijzen, twee keer per jaar de mogelijkheid om een klassiek concert in het Zuid- landtheater te bezoeken, één keer gratis naar een concert in het Festival van Vlaanderen en ook daar korting. Maar doordat de sponsormarkt is aangetrok ken, heeft de werving van vrien den tot dusver geen prioriteit gekregen. Nu blijkt echter dat de vrien denclub juist een belangrijke functie kan vervullen omdat het goed gaat met de sponsorwer ving. Steeds vaker hoort Merg ler namelijk klachten van men sen die - bijvoorbeeld - op rij zeventien zitten, met voor zich vijf lege rijen en daarvoor de gasten van de sponsor. Zelfs als een concert officieel is uitver kocht. blijken ergoede plaatsen vrij te zijn omdat niet alle gas ten van een sponsor komen op dagen. „Dat komt negatief over en dat willen we uit alle macht voorko men." Oplossing De oplossing is een vrienden- kaart te kopen. Vreest Mergler niet dat de gewone man - geen vriend en geen sponsorgast - daardoor straks achter het net vist? „Nee, want als voor een concert een run op de telefoon ontstaat, geven we minder sponsorkaarten uit." doorErnst Jan Rozendaal door Willem van Dam Wie loopt er nog warm voor de brandweer? Begin de ze week sloeg het Ministerie van Binnenlandse Zaken alarm: in de toekomst dreigt een tekort aan vrijwilligers bij de Nederlandse brandweer korpsen. Ruim tachtig procent van de brandweerlieden is vrij williger. Dat zijn er nu ruim 20.000. Maar ook de brand weer vergrijst. De komende ja ren zwaait een groot aantal ou dere brandweermannen af. En het zal, vreest het ministerie, moeilijk zijn om voor hen vol doende opvolgers te vinden. „Zorgwekkend zou ik de situa tie nog niet willen noemen", zegt (beroeps)commandant L. P. A van Dijk van de Goese brandweer. „Maar het is wel een zaak om goed in de gaten te houden." Waarom de brand- weervrijwilliger meer in de watten moet worden gelegd; „Op de politieke agenda scoren wij niet erg hoog." Vijfenzeventig vrijwilligers telt het Goese korpsZe hebben alle mogelijke beroepen; van bouwvakker tot juridisch ad viseur. De vergoeding die zij voor hun brandweerwerk ont vangen varieert (afhankelijk van rang en het aantal keren dat moet worden uitgerukt) van twee- tot vijfduizend gul den per jaar. Bruto, dat wel. Voor die betrekkelijk geringe vergoeding wordt veel van hen verlangd: minstens één keer in de week oefenen, er moeten tal van cursussen worden gevolgd én zij dragen dag en nacht een pieper bij zich die elk moment af kan gaan. Spanning Als ze vijfenvijftig zijn moeten ze er uit. Dan gaan zij met/Zo - functioneel leeftijds ontslag, betekent dat. Er zijn niet veel vrijwilligers die het tot hun vijfenvijftigste volhouden. Commandant Van Dijk: „Er is slechts een kleine categorie die dat redt, dat zijn de echte sportbeesten." Want een brandweerman, vrijwilliger of niet, moet beschikken over een goede lichamelijke conditie én een flinke dosis stressbesten digheid. „Het is veel sjouwen, altijd hollen of stilstaan. Als je een knappe brand hebt, is de batterij na een uur leeg. En het mogelijk naar de kazerne. Ik zeg altijd: 'Jongens, wel uitkij ken, niet door rood licht en zo'. Maar dat doen ze wel. Ze ne men alle risico's om op tijd bij die brand te kunnen zijn." Verloop Het verloop in het Goese korps is nog niet onrustbarend groot. Per jaar zwaaien vijf of zes vrijwilligers af: de een vanwe ge de leeftijd, de ander omdat- ie in zijn vrije tijd toch liever gaat surfen, weer een ander omdat hij van werkkring ver andert. Dat is niet abnormaal veel. Maar het kost de laatste tijd steeds meer moeite de opengevallen plaatsen op te vullen, constateert Van Dijk. Misschien komt dat doordat werkgevers het niet leuk vin den een werknemer in dienst te nemen die op elk moment van de dag vanachter de toonbank of lopende band kan worden weggepiept; wellicht heeft het te maken met de betrekkelijk geringe vergoeding en moge lijk speelt ook een gebrek aan waardering een rol. Brandweervrijwilligers heb ben recht op een fatsoenlijke vergoeding én op enige vorm van vertroeteling, vindt Van Dijk. Want wie is zo gek om zich na de dagelijkse arbeid op kantoor, fabriek of akker mid den in de nacht uit bed te laten piepen om ergens een brand te gaan blussen? De vrijwilliger. En de paar duizend gulden per jaar die hij daarvoor ontvangt staat in geen enkele verhou ding tot het salaris waarmee de beroepscollega's naar huis gaan. Dubbeltje De meeste gemeenten in Ne derland laten de brandbestrij ding nagenoeg geheel over aan vrijwilligers. Daarmee zitten die gemeenten voor een dub beltje op de eerste rang. Is het daarom geen schande dat, zo als Van Dijk laatst in de krant las, vrijwillige brandweer mannen zelf hun kazerne moe ten aftimmeren en -schilderen? En, zeggen Teekamp en Van Dijk. hoe lang moet soms niet worden gesmeekt om een nieu we brandweerwagen? „Op de politieke agenda scoren wij niet erg hoog. Maar als het een keer mis gaat, hebben wij het gedaan." GOES - De rest van The Pennies voetbalt in de tuin. Bandleider Jeremy Podgursky heeft afge haakt. Hij komt met bezweet hoofd de kamer binnen. De Amerikaanse popgroep logeert tien dagen op een idyllisch plek je tussen Ovezande en Nisse. The Pennies fungeert zo'n beet je als huisband van het festival Meer dan woorden dat dezer da gen plaatsvindt in *t Beest in Goes. Voor vandaag (zaterdag), dinsdag en woensdag staan hun eigen optredens gepland, tij dens overige avonden treden ze op als schrijvers of dichters be hoefte hebben aan muzikale be geleiding. „Dat hebben we nooit eerder gedaan, maar er zitten voldoende mogelijkheden tot improvisatie in onze muziek", 1 verklaart Podgursky. „Het is 1 iets nieuws voor ons, maar ho pelijk hoort niemand dat." In een luie stoel hangt fotograaf Chris Felver, van wie 't Beest dinsdag twee films over de Beat Generation vertoont. „Zet jullie cd nog eens op", zegt hij tegen Podgursky. En dan: „Ik heb hem vannacht voor het eerst gehoord en echt, deze muziek is gewel dig." De klanken van het liedje Lungsparks dreunen uit de boxen. Een aanstekelijk pop nummer dat onmiddellijk aan- i zet tot meedeinen. „Dat doet me denken aan Working Man's Dead", zegt Felver, zichtbaar I onder de indruk. „Mmmh", mompelt Podgursky. „We hou- I den niet zo van The Grateful Dead." Vermomming i Podgurksy vergelijkt The Pen- nies met een kameleon. „We zijn j meesters van de vermomming. We incorporeren heel veel ver- schillende stijlen in de rock 'n' roll die altijd de basis is. Zo krijgt onze muziek kleur en va riatie. We noemen het popsongs from outer space. Als mensen oppervlakkig luisteren zouden ze mogelijk kunnen denken dat we avant-gardistische muziek maken. Er klinken nogal wat dissonante gitaren en we stop- I pen heel wat effecten in de mu ziek. Maar onder de oppervlak- I te schuilt altijd een popliedje dat ik gewoon in mijn slaapka mer heb geschreven." ■Jn The Pennies komen ver The Pennies, met vlnr: drummer Gary Claude, bassist Dave Kuhbander, gitarist/toetsenist/zanger Jeremy Podgursky en gitarist David Walker. foto Dirk-Jan Gjeltema schillende ideeën over muziek samen. Ik ben klassiek ge schoold, een ander komt uit de jazz en allemaal houden we van pop. Dat we daardoor met aller lei stijlen experimenteren is on vermijdelijk. In essentie is elk nummer een simpel popliedje. Alleen zal niet iedereen het eens zijn met.mijn definitie van sim pel. Ik luister namelijk ook re gelmatig naar hele complexe muziek en wat is dan nog sim pel? In ieder geval hopen we van elk liedje dat het publiek het binnen de kortste keren kan neurieën." De overige bandleden - Gary Claude, Dave Kuhbander en David Walker - zijn binnenge druppeld. Er ontstaat een dis cussie over het perfecte pop liedje, waarin ook Felver zich mengt. „De definitie van een goed popliedje is The Beatles", stelt Podgursky onomwonden. „Alleen, wat is hun beste pop liedje?" Felver: „Let it be." Wal ker: „Ob La Di Ob La Da." Kuh bander: „Happiness is a warm gun." Podgursky beslecht het pleit: „Nowhere Man. Dat doet een appèl op de emotie, maar heeft ook een simpele, pakken de melodie." Niet voorspelbaar „Wij spelen ook veel simpele, recht-toe-recht-aanliedjes. Wij willen rocken, uitgaan en ons uitleven. Maar we willen niet voorspelbaar zijn. Met onze mu ziek willen we door ruimte en tijd reizen. Het heelal in, zeg maar. We hebben niet de ambitie om een belangrijke rol te spelen in de muziekgeschiedenis, of een revolutie te ontketenen. We maken muziek omdat we dat leuk vinden. Als onze muziek anders is dan die van anderen, is het niet omdat we daarnaar streven, maar omdat we het la ten gebeuren." „De muziek beweegt zich altijd in een cirkelElke generatie rea geert op de muziek van de voor gaande generatie. Na de complexiteit en chaos van Stockhausen kwam de minimal music en na de rock 'n' roll van de vroege jaren zestig kwam de psychedelische muziek. Dat zijn logische ontwikkelingen. Op een gegeven moment begint de cirkel weer bij rock 'n' roll of klassieke muziek Wij putten uit beide tradities. Als zesjarig jon getje kreeg ik mijn eerste piano les. Mijn interesse ligt vooral bij de twintigste-eeuwse pianisten, maar ik speel ook Bach en Beet hoven. Tegelijkertijd wil ik mijn roots niet verloochenen. Ik ben opgegroeid met de popmuziek van de jaren tachtig en met MTV. Van al die muziek zijn stukjes en beetjes in de num mers van The Pennies terug te vinden." Volgens de dichter Ron White head, die de goep heeft aanbe volen voor Meer dan woorden, zijn The Pennies een aankomen de supergroep {'the next big thing') en is Podgursky een mu zikaal genie. „Ik ben blij met zijn lovende woorden, maar zelf zien we dat toch echt anders", reageert Podgui-sky. „Wij pro beren alleen maar muziek te maken die aan onze eigen kwa liteitseisen voldoet en elke keer leggen we de lat hoger. En als we niet weten waar te maken wat we zelf denken dat we in huis hebben, dan stoppen we. Er lo pen in de popwereld al genoeg dinosaurussen rond. Ik bedoel, de Rolling Stones hebben ge weldige nummers geschreven, maar dat is toch wel meer dan tien jaar geleden." Het gesprek is ten einde. De ove rige leden van The Pennies zit ten inmiddels te scrabbelen. „Hé", zegt Claude, met een niet- begrij pende blik op de tafel. „Dat is zeker een Nederlands woord?" Podgursky lacht. „We zijn hier in de hemel." Beroepscommandant L. P. A van Dijk (rechts) en vrijwilliger J. Teekamp: „...als het een keer mis gaat, hebben wij het gedaan..." foto Willem Mieras is niet alleen lichamelijk zwaar, het is ook de spanning, hè? Als je bij een auto staat die helemaal om een boom is ge kruld - wat tref je daarin aan, daar moet je wél tegen kun nen." Wat beweegt de vrijwilliger om zich bij de brandweer aan te sluiten? Jack Teekamp (39 jaar, flink gespierd, werkzaam bij een beveiligingsbedrijf, al zo'n 17 jaar vrijwilliger) haalt z'n schouders op. Ach, je kent dat wel - als klein jongetje gefasci neerd door zo'n brandweerwa gen met sirene en zwaailichten, het heeft een gemeenschapszin en kameraadschap ('je moet mekaar in gevaarlijke situaties blindelings kunnen vertrou wen') die veel hechter is dan bij een voetbal- of schaakclub. En natuurlijk komt er een zekere honger naar sensatie ('maar dan in de positieve zin, hè') bij kijken: „Die adrenaline-kick, als je pieper gaat..." Kwetsbaar Bij de Goese brandweer gaat die pieper gemiddeld zo'n 250 keer per jaar. Vooral overdag wil het wel eens een probleem zijn om voldoende manschap pen op de wagen te krijgen; vrijwilligers zitten nu eenmaal niet altijd aan een touwtje, de meesten hebben - sommigen zelfs buiten de provinciegren zen - een baan en zijn derhalve niet altijd onmiddellijk be schikbaar. Dat maakt een vrij willigerskorps enigszins kwetsbaar Vorige week nog, bij een woningbrandje. Van Dijk: „Ik moest dertig vrijwil ligers oproepen om er zeker van te kunnen zijn dat er zes man op tijd zouden verschij nen." Waarmee het bewijs is geleverd dat een vrijwilligerskorps min der betrouwbaar is dan een be roepskorps? Zó zou Van Dijk dat niet graag geformuleerd willen zien. „Ik denk niet dat het zoveel uitmaakt of je met vrijwilligers hebt te maken of met fulltimers. Ze willen het allemaal zo goed mogelijk doen. Iedere brandweerman vindt het heel vervelend als in de krant staat dat het zo lang duurde voordat de brandweer ter plaatse was. Echt, als de pieper gaat - al die mannen willen maar één ding: zo snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17