Vlissingen loopt EU-subsidie mis PZC Oude luister St Jacobstoren terug Massaal protest tegen groter Hof Domburg Verhuizing garage Oranjeplein in Oost-Souburg gaat niet door Bisschop Muskens bij afscheid van pastor Deskundigen geven in Startdebat visie op toekomst Vlissingen zeeland 15 Brussel selecteerde plan herontwikkeling Scheldeterrein niet Bromfietser bij botsing gewond geslaagd Opening nieuw verpleeghuis Werkstraf voor stelen pinpasje Ambassadeur Z-Afrika in Axel Uitbreiding spoor Sloegebied Scholquotum gaat omhoog WSÊÊÊÊÊÊÊ Cursussen voor senioren zaterdag 20 september 1997 ■doorMaurits Sep 'VLISSINGEN - Vlissingen krijgt geen subsidie van de Eu ropese Commissie voor de eerste fase van de herontwikkeling van het Scheldeterrein. Het ge meentebestuur had een subsi dieaanvraag ingediend in het kader van het programma 'ste delijke modelprojecten'. Van- 'vvege het grote aantal aanvra- gen - ruim vijfhonderd - en het beperkte budget, moest de Eu ropese Commissie gaan selecte ren. Slechts 25 projecten krijgen financiële steun van 'Europa'. Vlissingen hoort daar niet bij. De gemeente loopt daardoor twaalf miljoen gulden mis. i „Wat dat betekent?" herhaalt J. Schroevers, hoofd van de ge meentelijke sectie economische zaken de vraag. „Helemaal niets. U moet het zo zien: er stond een publicatie in de bla den van de Europese Unie over het programma 'stedelijke mo delprojecten'. Daarop hebben wij gereageerd. We wisten vanaf .het begin dat het een loterij zou worden. Elke gemeente kon een project indienen. Dat werd niet landelijk gecoördineerd. We hebben besloten mee te doen aan die tombola, maar er geen moment op gerekend dat we ook echt subsidie zouden krijgen. Dat was wel mooi meegenomen geweest, maar de afwijzing heeft absoluut geen gevolgen voor de voortgang van de ver huizing van de Koninklijke Schelde Groep of de herontwik keling van het Scheldeterrein." In de nota Ruimte voor stad en scheepsbouw - De Schelde en de Vhssingse binnenstad - uit april werkt. De eerste fase van die 1997 zijn de verschillende fases herontwikkeling - waarvoor waarin het Scheldeterrein ont- Vlissingen dus een subsidieaan- wikkeld kan worden, uitge- vraag bij de Europese Commis- MIDDELBURG - Bij een aan rijding op de kruising van de Blauwedijk en de Stations straat in Middelburg is donder dagavond een inwoner van Wol- phaartsdijk gewond geraakt, j De man, van wie de leeftijd 'on- I bekend is, liep een botbreuk en diverse schaafwonden op en moest in het ziekenhuis worden behandeld. Daarna mocht hij weer naar huis. De man uit Wolphaartsdijk reed op zijn bromfiets over de Sta tionsstraat richting de Sta- tionsbrug. Een 58-jarige auto mobilist uit Arnemuiden, die vanaf de Stationsbrug kwam en linksaf de Blauwedijk op wilde, verleende hem geen voorrang. De bromfiets werd nagenoeg helemaal vernield. Dë Sint Jacobstoren mag er dan met een opgeknapte wijzerplaat weer piekfijn uitzien, de klok geeft de komende weken nog steeds niet de juiste tijd aan omdat de mechanismen nog niet werken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mooike de Moor VLISSINGEN - De wijzerplaten en de wijzers van de Sint Jacob storen in Vlissingen zijn opnieuw beschilderd en met bladgoud beplakt. De klokketoren mag er dan weer piekfijn uitzien, hij geeft nog niet de juiste tijd aan. De klok wijst voortdurend mid dernacht aan want de mechanismen lopen nog niet. „Als alles mee zit, slaat de klok van de St. Jacobskerk eind no vember weer het juiste uur," verklaart W. G. Weug, voorzitter van de Restauratie- en Herihrichtingscommissie. Het houten bordes van de klokketoren is opgeknapt en de bollen op de hoeken van het hekwerk zijn verguld. De verlichting van de klokketoren is ook weer in orde gemaakt maar nog niet aange sloten. Aan de binnenkant van de toren zijn nog werkzaamheden met elektriciteitskabels aan de gang. De firma van Iwaarden-Geluk heeft het schilderwerk en de verguldsels uitgevoerd. De werk zaamheden aan de wijzerplaat hebben een half jaar in beslag ge nomen. „Nog even en het carillon zal ook weer klinken. Langzaamaan beginnen de steigers rondom de toren te verdwijnen en nadert het einde van de werkzaamheden", zegt de Geus. sie had ingediend - omvat het gebied achter de Paul Kruger- straat en de Koningsweg. In de Vlissingse Poort, op de kop van de Koningsweg, moeten drie markante gebouwen ko men met in totaal 135 wonin gen. Eenzelfde aantal huizen is gepland in de Groene Singel, langs de Paul Krugerstraat. In het gebied dat daar weer achter komt, De Stadstuinen, is ruimte ingetekend voor nog eens 135 woningen. Langs de Konings weg moet De Boulevard komen, met 200 huizen. Het Woon- werkerf - dat in het hart van de eerste fase is gelegen - kan 150 tot 200 woningen herbergen. In de tweede fase zijn de kop van het Dok, het Dokplein, de Hal len en de Kern aan de beurt om ontwikkeld te worden. De derde en laatste fase betreft slechts het huidige monumentale hoofdkantoor van De Schelde, de tandwiel fabriek Schel de- Gears en de faciliteiten voor de nutsvoorzieningen op het hele terrein. Die gebouwen zullen al lemaal behouden blijven. Visie „In ieder geval hebben we een visie op het gebied ontwikkeld. Daar kun je in allerlei andere trajecten goed mee verder", meent Schroevers. De gemeente Vlissingen heeft ook subsidie aanvragen ingediend bij de mi nisteries van Verkeer en Water staat en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu. In de gemeentebegroting voor 1998 die deze week uitkwam, schrijft het college van B en W dat het 'voorzichtig positief' is over de mogelijkheden om steun te krijgen van deze ministeries. Samen met de provincie Zee landende Koninklijke Schelde- groep wil de gemeente Vlissin gen een onderzoek verrichten naar de haalbaarheid van de herontwikkeling van het Schel deterrein. De resultaten daar van worden medio 1998 ver wacht. Aan de Technische Universiteit Delft zijn Steven Raas uit Nisse en Robbert de Vos uit Middelburg ge slaagd voor het doctoraal examen Elektrotechniek. MIDDELBURG - Staatssecretaris E. Terpstra van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) verricht woensdag 15 ok tober de officiële opening van het nieuwe S VRZ-verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst van 14.00 tot 16.15 uur. Aansluitend is er een optreden van de Zeeuwse Koorschool uit Goes. Vervolgens wordt een receptie gehouden. Ter gelegenheid van de opening exposeert de Middelburgse kunstenares Anneke Ruimschotel van 14 tot 17 oktober haar nieuwe collectie staal-steenobjecten en twee staal-touwplastieken in de hal van het verpleeghuis. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr. J.P.M.- Hopmans heeft vrijdag een 41-jarige man uit Breskens con form de eis veroordeeld tot zestig uur onbetaalde arbeid. De verdachte had op 8 juni dit jaar een pinpas van de dochter van zijn vriendin gestolen. Omdat hij de pincode wist, kon hij dui zend gulden opnemen. De man reisde vervolgens naar Arn hem: „Ik moest daar nog een gokschuld betalen."De relatie met zijn vriendin, die verbroken was, is inmiddels hersteld. De verdachte, die in het verleden voor vermogensdelicten is veroordeeld, is begonnen met het terugbetalen van de schade. AXEL - De Zuid-Afrikaanse ambassadeur C. Niehaus heeft wat met Zeeuws-Vlaanderen. Na anderhalve week geleden nog in Terneuzen op bezoek te zijn geweest, was hij vrijdag voor een officieus bezoek in Axel en omgeving. De ambassa deur was er op speciale uitnodiging van de plaatselijke ruiter sportvereniging, wier woordvoerder J Stoffels nogal wat contacten met Zuid-Afrika onderhoudt. Alvorens in het club huis van de ruiters aan te schuiven voor een mosselmaaltijd werd de ambassadeur 's middags ontvangen op het stadhuis van Axel en bracht hij bezoekjes aan het zaden- en vlasbedrijf Van der Bilt in Sluiskil en het museum Het Land van Axel. Stoffels: „Vlas en Axelse klederdrachten horen beiden ty- pischbij Zeeuws-Vlaanderen." VLISSINGEN-OOST - Het spoorwegemplacement van NS Cargo in Vlissingen-Oost wordt uitgebreid met vijf opstel sporen om met name het gastransport van en naar Eurogas te verbeteren. NS Cargo moet nu soms tot aan Blerick (bij het Limburgse Venlo) wagens opstellen, omdat er ruimtegebrek is in Vlissingen-Oost. De uitbreiding is ook nodig, omdat er ha vens bijkomen in het Sloegebied. De nieuwe Westhof- en Scaldia-haven krijgen een directe aansluiting op het spoor net. Vier jaar geleden is het emplacement nog vergroot met twee sporen. Sinds die tijd zijn er twaalf opstelsporen, waar van het buitenste spoor vaak volstaat met wagens .Die dienen als geluidswal om de overlast voor omwonenden te beperken. De uitbreiding moet voor de winter klaar zijn. VLISSINGEN - Het scholquotum wordt hoogstwaarschijn lijk tussentijds verhoogd. Noorwegen en de Europese Unie hebben een akkoord bereikt over verhoging van het scholquo tum voor de Noox*dzee van 80.000 naar 91.000 ton voor dit jaar. De scholstand is verbeterd. De Europese visserijminis ters moeten de verhoging nog goedkeuren. Zij komen eind ok tober bijeen. Vooral Engeland heeft zich sterk gemaakt voor een tussentijdse verhoging- Nederlandse vissers hebben recht op bijna 40 procent van het Noordzee-scholquotum. De scholstand is overigens nog laag. In het topjaar 1989 mochten de Nederlandse vissers alleen al 94.500 ton vangen. Vanaf 1994 is het quotum fors verlaagd, tot dit jaar een dieptepunt werd bereikt. Het quotum voor dit jaar lag op 31.000 ton. doorMaurits Sep DOMBURG - Bij de gemeente Veere zijn ruim 120 bezwaarschriften ingediend tegen het ontwerp-bestennningsplan voor de uitbreiding van het Domburgse vakantiepark Hof Domburg. De actiegroep 'Houdt Domburg leefbaar en uniek' leverde 110 voorgedrukte en door Domburgers ondertekende bezwaarschriften af bij de ge meentesecretarie in Koudekerke. Ook de Stadsraad Domburg en enkele individuele Domburgers hebben kritische zienswijzen inge stuurd. De argumenten die de tegenstanders van Buitenhof Domburg - de uitbreiding van Hof Domburg - gebruiken om de komst van twee honderd luxe vakantiehuizen tegen te houden, zijn identiek aan die al sinds de eerste uitbreidingsplannen worden gebruikt. Nog meer recreatiewoningen kan Domburg niet meer hebben; de druk op de kleine dorpskern is volgens de bezwaarmakers nu al te groot. Bo vendien trekt het park nog meer auto's aan, wat de Domburgse in frastructuur niet aankan, menen zijNiet alleen zijn de wegen in de kern daarop niet berekend, ook voor de voetgangers en fietsers ont staan dan gevaarlijke situaties, wordt gevreesd. De inzagetermijn voor het ontwerp-bestemmingsplan sloot don derdag officieel. De gemeente Veere zal evenwel soepel omgaan met die deadline. Bezwaarschriften die begin volgende week nog bin nenkomen worden ook in behandeling genomen. door Jaap van de Sande VLISSINGEN - Bisschop mgr. dr. M. Muskens van Breda is te gast bij het avondsymposium van DISK en het arbeidspasto raat dat donderdag 25 septem ber in hotel Britannia in Vlissin gen wordt gehouden. Het jaarlijkse avondsymposium Ar beid en Ethiek van DISK en de Vlissingse parochie staat dit jaar in het teken van het af scheid van arbeidspaslor Jan W. Scheffers. i Er wordt gesproken over de voortgang van het arbeidspas toraat en het werk van DISK in de regio. Drie mensen die te ma ken hebben met de praktijk van MIDDELBURG Verzamelaarsbeurs - De afde ling Zeeland van de Nederland- se vereniging De Verzamelaar houdt vandaag, zaterdag, een beiu-s in Ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. Van 9.30 tot 16.00 uur vinden liefhebbers er oude en nieuwe ansichtkaarten, postzegels, boeken, munten en bankbiljet ten. speldjes en andere verza melobjecten. het arbeidspastoraat en DISK zal naar hun ervaringen worden gevraagd. Ook stelt elk van hen een vraag aan een vertegen woordiger van een beleidsveld dat te maken heeft met het ar beidspastoraat en DISK. Dit leidt tot drie tweegesprek ken onder leiding van Peter Joosse van Omroep Zeeland. De drie vertegenwoordigers van de praktijk zijn drs. V. Schoenma kers, bischoppelijk vicaris en bestuurslid van de Kerkelijke Instelling Arbeidspastoraat van het bisdom Breda, ir. J. den Boer, bedrijfsleider van de kerncen trale Borssele en mevrouw C. Damen, districtsbestuurder van de FNV Brabant-Zeeland. De drie vertegenwoordigers van het beleid zijn bisschop Mus kens. drs. M. L. Strous. wethou der economische en sociale za ken in Middelburg en dr. L. Troch, docente theologie aan de Katholieke Universiteit Nijme gen en bestuurslid van het ar beidspastoraat Breda. Aan het eind van de avond pre senteert arbeidspastor Jan Scheffers een afscheiclsboekje, getiteld 'Arbeidspastoraat en DISK voorbij 2000'. De bijeenkomst in Britannia be gint om 19.45 uur. Het Oranjeplein in Oost-Souburg met de benzinepomp en het rijwiel- en bromfietsbedrijf van de fa. de Pree. Op de achtergrond het pand van de voormalige bakkerij De Graag, waarin in de toekomst een supermarkt wordt gevestigd. foto Dirk-jan Gjeltema door Maurits Sep OOST-SOUBURG - De ver huizing van Fa. M. A de Pree Zn. van het Oranjeplein naar de Lekstraat in Oost-Souburg gaat niet door. Het Vlissingse college van B en W wil niet dat het garage-, rijwiel- en brom fietsbedrijf zich aan de Lek straat, bij de kruising met de Middelburgsestraat, vestigt. „Dat is voor ons onbespreek baar", verklaart J. Dooms van de sectie economische zaken van de gemeente. De gemeente wil op die locatie de komende jaren niets doen, legt Dooms uit. De plek is bo vendien aangewezen als mo gelijke woningbouwlocatie. Daarom wil de gemeente niet dat er nu een garagebedrijf wordt gebouwd. Dat zou later, als er huizen worden gebouwd, tot problemen kunnen leiden. Het "Vlissingse college wil ver der niet dat liet volledige be drijf uit de dorpskern van Oost-Souburg verdwijnt. Be halve een garagebedrijf en een benzinepomp, heeft de firma De Pree ook een fietsenwinkel. „De gemeente vindt dat zo'n winkel niet aan de rand van een dorp hoort te staan, maai* in de kern. Het is ondenkbaar dat detailhandel buiten de be bouwde kom ligt. Het hele be drijf verplaatsen is voor ons daarom niet bespreekbaar", legt Doorns uit. Herinrichting De verhuizing van De Pree zou de gemeente Vlissingen wel goed van pas zijn gekomen bij de herinrichting van het Oran jeplein. De supermarkt die nu aan de westkant van het plein staat, wil verkassen naar de overkant. Op de plaats waar voorheen bakkerij De Graag zat, moet een nieuwe, grotere winkel komen. De verhuizing van de supermarkt is noodza kelijk omdat er bij de huidige vestiging te weinig parkeer plaatsen zijn. Bovendien moe ten de klanten met hun auto voor de ingang van een basis school langs en dat leidt tot ge vaarlijke verkeerssituaties bij het binnengaan en verlaten van de school door de kinde ren. Volgens Dooms is het plan voor de nieuwe supermarkt het stadium van de tekentafel nog niet gepasseerd. „De ar chitect - dat is het Middel burgse bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft - is nog aan het tekenen. Als het ontwerp klaar is, moet het voor de commissie stedelijke kwaliteit aanvaard baar zijn. Bovendien moet het in de inspraakprocedures op voldoende steun kunnen reke nen." Voor dit plan was het wel han dig geweest als het bedrijf van De Pree er niet meer zou zitten, merkt Doorns op. „Dat zou meer ruimte hebben gecreëerd voor de supermarkt en de wo ningen die er gebouwd gaan worden. Want ook dat speelt een rol. Oost-Souburg heeft nieuwe woningen nodig. Daar is dus minder ruimte voor." Volgens M. A de Pree blijft zijn bedrijf nu gewoon op de huidi ge locatie zitten. „We zullen nu hier ter plekke moeten gaan verbouwen en aanpassen." door Mooike de Moor VLISSINGEN - Het Startdebat over de toekomst van Vlissingen vindt plaats op vrijdag 28 no vember in Grand Hotel Arion. De gemeente heeft een Startdo cument opgesteld waarmee vier deskundigen een inleiding ge ven op de thema's wonen, wer ken, verkeer en vervoer en welzijn en zorg. „Het is de be doeling dat de Vlissingse situa tie centraal staat in het debat. De deskundigen praten over de kansen en bedreigingen die onze havenstad kan verwachten aan de hand van de ontwikkelingen in hun vakgebied", vertelt hoofd communicatie van ge meente Vlissingen B. J. Smul ders. Het Startdocument is een ge meentelijke notitie waarin ge dachten worden gepresenteerd over de richtingen waarin Vlis singen zich zou kunnen ontwik kelen. De notitie bevat een alge meen deel waarin onderwerpen aan de orde komen als de wij ken, de binnenstad, het imago en de identiteit van Vlissingen. Verder behandelt de notitie de vier thema's waarop de deskun digen hun visie gaan geven. De Vlissingse burgemeester J. C Th. van der Doef houdt aan het begin,van het debat een al gemene inleiding over de ont wikkeling van zijn stad De gemeente heeft deskundigen uitgenodigd die een autoriteit op hun vakgebied zijn. Het the ma wonen wordt behandeld door prof. dr. ir. H. Priemus, hoogleraar volkshuisvesting aan de Technische Universiteit in Delft en wetenschappelijk di recteur van het universitair on derzoeksinstituut OTB. Econo mie en werkgelegenheid is het onderwerp van mr. L. A Geel hoed, voormalig secretaris-ge neraal van het ministerie van Economische zaken. Hij be kleedt die positie nu op het mi- nisterie van Algemene Zaken. Brokx De spreker over verkeer en ver voer is mr. G. P Brokx, onder meer oud-voorzitter van de naar hem genoemde commissie Openbaar Vervoer, voormalig staatsecretaris Vrom en oud burgemeester van Tilburg. De deskundige op het gebied van welzijn en zorg is prof. dr. P AH. van Lieshout, hoogle raar Theorie van de Zorg aan de Faculteit der Sociale weten schappen aan de universiteit van Utrecht en directeur van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn. Na de inleidingen is er gelegen heid voor discussies tussen de sprekers en de mensen in de zaal. Gespreksleider Victor De- conink gaat de debatten in goe de banen leiden. „Ook let hij er op dat de deskundigen niet te veel vaktermen gebruiken", zegt Smulders. De gemeente vindt het belangrijk dat ieder een het debat kan volgen. De verwachting is dat de resul taten van het Startdebat aanlei ding zullen geven tot wijzigin gen en aanpassingen van het Startdocument. De nieuwe, aangepaste notitie vormt dan de basis voor de wijk- en groepsde- batten die voor begin volgend jaar gepland staan. Aan deze gespx-ekken kunnen burgers en vertegenwoordigers van maat schappelijke organisaties deel nemen en hun bijdrage leveren aan de manier waai*op Vlissin gen er in de toekomst uit gaat zien. Ook het bedx*ijfsleven wordt intensief bij de debatten betrokken. De uitkomsten van alle gesprekken moeten uitein delijk leiden tot de Ontwikke- lingsvisie Vlissingen 2010. VLISSINGEN - De Zeeuwse Senioren Academie organiseert de komende maanden zeven cursussen voor mensen van 50 jaar en ouder. Het gaat per on derwerp om vijf middagsessies die worden verzorgd door de Hogeschool Zeeland in Vlissin gen. De lessen worden gegeven op academisch niveau, maar deel nemers hebben geen vooroplei ding nodig. Het cursusaanbod bestaat uit muziek (Schubex*t), filosofie, recht, West-Europese beschavingsgeschiederxis, de bewoning van Zuidwest-Ne derland in de Middeleeuwen, introductie personal computer en het Nederlands van gisteren en vandaag. MIDDELBURG Kledingbeurs - De Unie van Vrijwilligers houdt donderdag 2 oktober een kledingbeurs in het pand Herengracht 52 in Middel burg Van 13.30 tot 16.00uur wordt er winterkleding ver- - kocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15