Veel ondernemers in de politiek Verslaafd aan modelvliegen Wat kan ik meer doen dan wachten? SVRZ ontkent problemen rond ouderenzorg Plan opvang autisten Vertegenwoordiging in Zeeuwse gemeenteraden overstijgt landelijk gemiddelde zeeuwse almanak Romantisch Vrouw van opvarende in Iran aangehouden zeesleper: door A. J. Snel VLISSINGEN - De particuliere sector is in de Zeeuwse Gemeen teraden beter vertegenwoor digd dan landelijke gemiddeld het geval is. Van de Zeeuwse raadsleden heeft 46,2 procent een functie in het bedrijfsleven. Landelijk ligt dat percentage op 39,8. In de Zeeuwse Raden zijn mensen die een functie hebben bij de overheid of semi-overheid met 33,8 procent vertegenwoor digd. Landelijk ligt het gemid delde op 36,3 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van de werkgeversorganisatie VNO-NCW. In de laatste editie van het opinieblad Forum van die organisatie zijn de cijfers over de verhom "ngen binnen de gekozen besturen gepubliceerd onder de kop 'Een democratie van ambtenaren en leraren'. Bij het onderzoek is een onder verdeling gemaakt, waarbij drie categorieën worden ender scheiden: de particuliere sector met landbouw en visserij, indu strie en bouw en commerciële dienstverlening; de (semi)- overheid waaronder de over heid, het onderwijs, de gezond heidszorg en gesubsidieerde in stellingen vallen en tenslotte 'overigen' waaronder niet-com- merciële dienstveiiening en mensen zonder beroepsactivi teiten worden geschaard. In de Gemeenteraden heeft de parti culiere sector een aandeel van 39.8 procent, in de Provinciale Staten 29,5 procent en in de Tweede Kamer 20,8 procent. Van de potentieel verkiesbare Nederlanders is 52 procent werkzaam in de particuliere sectoren 18 procent bij overheid en semi-overheid. Drie procent werkt in de niet-commerciële dienstverlening en 27 procent J heeft geen beroepsactiviteiten Geen onwil In het onderzoek komen geen i cijfers voor over de Provinciale Staten van Zeeland. Die zijn door de provincie niet verstrekt. Ligfietser Bram Moens vestigt record LELYSTAD - Middelburger Bram Moens heeft op zijn lig fiets woensdagavond in Lely stad een nieuw record gevestigd op de honderd kilometer. De producent van ligfietsen legde de afstand af in één uur, 23 mi nuten en 45 seconden. Hij be reikte een gemiddelde snelheid van 71,6 kilometer per uur. Moens wilde eerst een aanval doen op het werelduurrecord, maar dat bleek niet haalbaar. De razendsnelle ligfietser wist 21 seconden af te knabbelen van het record van de Duitse prof renner Ralph, Wörtele. Moens ondernam zijn recordpoging op de buitenbaan van de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Lelystad. De race tegen de klok vond plaats onder toezicht van tijdwaarnemers van de NVHPV, de Nederlandse vereniging voor voertuigen die door menskracht worden voortbewogen. Het re cord wordt ook internationaal erkend. Hoofdredacteur Roel Smit van Forum meent dat dat niet te ma ken heeft met onwil. „We heb ben het onderzoek in de zomer maanden uitgevoerd. Daar kan het mee te maken hebben." Ook provinciale cijfers van Noord- Brabant, Utrecht en Gelderland ontbreken. Van de Zeeuwse ge meenten kwam geen informatie van Middelburg en Axel. Uit de cijfers van de andere vijftien Zeeuwse gemeenten blijkt dat de particuliere sector het best vertegenwoordigd is in de raden van Hontenisse, Sluis-Aarden- burg, Oostburg, Reimerswaal, Noord-Beveland, Sas van Gent, Schouwen-Duiveland en Tho- len. Het landelijke beeld is dat bekenden. ,,Je kunt absoluut niet bellen, Naar ik heb begre pen, is zelfs onderling contact tussen cle Banckert en de Smit Cyclone nauwelijks mogelijk. Alle bemanningsleden moeten op de schepen blijven. Ze heb ben het niet slecht. Er is vol doende eten en drinken aan boord, maar ze zitten wel vast. Volgens de oorspronkelijke planning moet haar man vol gende week woensdag naar huis kleinere gemeenten als regel minder raadsleden kennen uit de (semi)-overheid. De verdeling tussen particuliere sector en (semi)-overheid is in de Zeeuwse gemeenten als volgt: Borsele: 21 procent tegen 53 procent. Goes: 35 tegen 43 procent. Hontenisse: 69 tegen 8 procent. Hulst: 17 tegen 35 pro- komen, Zijn werktijd zit er dan op in het Midden-Oosten, waai de Banckert eerst betrokken was bij de aanleg van een pijp leiding bij Koeweit. De opva renden van Smit vliegen meest al terug naar Nederland via Bahrein, een oliestaat vlakbij Saoedi Arabië. „Ik hoop dat hij op tijd terug kan komen. Wat kan ik meer doen dan afwachten? Ik probeer me er niet al te druk over te ma- cent. Kapelle: 40 tegen 40 pro cent. Noord-Beveland: 62 tegen 15 procent. Oostburg: 65 tegen 23 procent. Reimerswaal: 63 te gen 16 procent. Sas van Gent: 54 tegen 31 procent. Schouwen- Duiveland: 52 tegen 26 procent. Sluis-Aardenburg: 69 tegen 15 procent. Terneuzen: 36 tegen 48 procent. Tholen: 58 tegen 37 ken. Ik maak me ook niet echt ongerust." En gelijk erachter aan: „Maar leuk is het niet. Ik voel me er niet prettig bij. Wat ik me vooral afvraag is: hoe lang gaat dit nog duren?" De Vlissingse onderkent de hei kele situatie waarin haar man en zijn collega's zich bevinden. Daarom wil zij niet met haar naam in de krant. „Het is beter zo." procent. Veere: 47 tegen 47 pro cent. Vlissingen: 33 tegen 41 procent. In de gemeenten op Goeree- Overflakkee liggen de verhou dingen als volgt: Dirksland: 31 tegen 15 procent. Goedereede: 80 tegen 7 procent. Middelhar- nis: 29 tegen 53 procent. Oost- flakkee: 54 tegen 15 procent. door Willem van Dam KLOETINGE - De Stichting Arduin en Emergis onderzoe ken of er mogelijkheden zijn om in Zeeland tot een voorziening voor autisten te komen. Voorzit ter M. A Bierens van de Raad van Bestuur van Emergis zei dat woensdag tijdens een conferen tie over de toekomstige ontwik kelingen van de gezondheids zorg in Zeeland. Arduin (instelling voor verstan delijk gehandicapten) en Emer gis (centrum voor geestelijke volksgezondheid) hebben daar over in principe met elkaar overeenstemming bereikt. Uit gewerkte plannen zijn er nog niet. Volgens Bierens wordt ge dacht aan een soort boerderij, waar ongeveer twintig jongvol wassen autisten kunnen wonen en werken. De gedachten gaan uit naar een locatie in de buurt van het terrein van Emergis in Kloetinge. Arduin en Emergis praten daar over binnenkort met het provin ciaal bestuur en de zorgverzeke raars. Zij hopen hun ideeën volgend jaar voor te leggen aan het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS). Bierens hoopt dat de plannen nog voor het jaar 2000 kunnen worden gerealiseerd. Rapport De pogingen van Arduin en Emergis om te proberen zo'n voorziening te verwezenlijken, vloeien voort uit een rapport dat een werkgroep onder voorzit terschap van oud-gedeputeerde W. Don enkele maanden geleden samen met de stichting VMC uitbracht over de problematiek rond de zorg voor autisten. In dat rapport werd onder meer ge wezen op de noodzaak om in Zeeland te komen tot een aparte voorziening voor mensen met een autistische stoornis. Arduin en Emergis hebben dat pleidooi opgepakt. Zeeland telt ruim zevenhonderd autisten. Velen van hen verblij ven momenteel in een instelling voor verstandelijk gehandicap ten of voor geestelijke gezond heidszorg. Daar ontbreekt het echter soms aan de benodigde specifieke zorg. Voorronde kampioenschap flipperen VLISSINGEN - De Nederland se Flipper Vereniging houdt op zaterdag 27 september een voorronde voor de nationale kampioenschappen flipperen in familie-vermaakpaviljoen De Carrousel in Vlissingen. Wie mee wil doen kan vanaf 12.00 uur terecht in het pavil joen aan het Arsenaalplein. De beste flipperaars mogen deelne men aan de landelijke finale die in Valkenburg aan de Geul wordt gespeeld. De top van de Dutch Pinball Open doet mee aan de strijd om het wereldkam pioenschap in de Verenigde Sta ten. Het antwoordapparaat, daar hebben wij het niet op, goede lezer. Natuurlijk is het een prachtige vinding voor ivie niets wil missen, maar wij volgen meestal onze natuur lijke neiging de hoorn op het toestel te werpen als we ge confronteerd worden met een niet lijfelijk aanwezig per soon die 07is aanspoort na de pieptoon een boodschap in te spreken. Dan proberen we het liever later nog wel eens. Maar kort geleden raakten we in één slag overtuigd van het belang van het bandje. Wij zochten contact met een heer die meent da t hij op aar de is om met harde hand zijn medemensen op de werk vloer in het gareel en aan de slag te houden. Dat heeft hem populair gemaakt bij de lei ding van de onderneming die hij dient, maar zijn mede werkers kunnen hem maar moeilijk zien als het zonnetje in huis. De telefoon van die man nu ging tweemaal over, waarna hij, met een mengeling van schroom en tederheid sprak en zeide: „Annelies; als jij het bent: het spijt me van giste ren. Ik hou echt nog van je." Wij zijn overstag. Het ant woordapparaat kan de visie op de medemens totaal ver anderen. Adrie van Brouwershaven, Nederlands kampioen modelvliegen in de klasse elektroduur: „...Als er eentje tegen je hoofd aanvliegt, ben je er geweest..." foto Pieter Honhoff door Lizette Dalebout ZIERIKZEE - Adrie van Brouwershaven is geen type dat het van de daken schreeuwt. Zijn vrouw Nathalie: „Het is een rustige jongen, zonder poespas." Vandaar dat nog niet veel mensen in de omgeving van Van Brouwershaven .op de hoogte zijn van zijn nieuwe ti tel: Nederlands kampioen modelvliegen in de klasse elektroduur. Het Nederlands Kampioenschap was verdeeld over vier wedstrijden. In het Drentse Tiendeveen viel afge lopen zondag de beslissing. Van Brouwershaven: „Op basis van de punten stond al vast dat óf ik óf mijn clubgenoot Guus Hanegraaf de titel zou binnenha len." Doordat Hanegraaf op een cruciaal moment in de laatste ronde zijn vliegtuig te hoog aanzette, werd zijn manoeuvre afgekeurd door de leiding. Daardoor moest hij nog een rondje vliegen en verloor vele secon den. „De leiding was enorm streng. Ik heb dan ook het gevoel dat het kampioenschap me in de schoot is ge worpen. Ik had liever op een andere manier gewon nen." Van Brouwershaven is evenals Hanegraaf lid van vliegclub Delta in Vlissingen. Ook Peter Keim, die de derde plaats op het Nederlands Kampioenschap in de wacht sleepte, behoort tot deze club. Van Brouwer shaven, nuchter: „Landelijk gezien draaien we dus behoorlijk mee." Zweefvliegtuigen Op de vraag of hij nu uitgezonden gaat worden naar Europese of Wereldkampioenschappen zegt hij: „Nee, want die bestaan niet in deze klasse." Hij legt uit dat de wereld van het modelvliegen veel verschillende ca tegorieën kent. Zo is er bijvoorbeeld ook een klasse voor zweefvliegtuigen, brandstofmotoren en helikop ters. Als kind was Adrie van Brouwershaven al aan het prutsen met bouwpakketten voor modelvliegtuigjes. Toen hij wat ouder werd, verloor hij zijn hart aan au tootjes die op afstand bestuurd moesten worden. Zes jaar geleden kwamen de vliegtuigen. Nathalie van Brouwershaven: „Hij is er echt verslaafd aan geraakt. Ik kom op de tweede plaats." Van Brouwershaven oe fent zo vaak mogelijk op een groot grasveld bij de Le- vensstrijdweg in Zierikzee. Daarnaast is hij elke zon dag op de club in Vlissingen te vinden. Van Brouwershaven: „Het besturen van een modelvlieg tuig is iets wat j e moet leren. Je moet er niet in je eentj e aan beginnen. Je hebt begeleiding nodig van een erva ren persoon die je kan corrigeren als het mis gaat. An ders is het gevaarlijk. De machientjes hebben immers hoge snelheden. Als er één tegen je hoofd aanvliegt, ben je er geweest. Adrie van Brouwershaven heeft uiteraard allang zijn vliegbrevet voor modelvliegen in de klasse elektro duur. „De laatste jaren heb ik geen crashes meer ge had. In het begin wel. Ik heb een keer negen maanden aan een model gebouwd en meteen de eerste keer dat ik het vliegtuig liet opstijgen, stortte het neer." Zijn vrouw Nathalie van Brouwershaven: „Daarom gaat hij ook niet zelf vliegen. Al s het vliegtuig dan veronge lukt, zit hij er zélf in." Van Brouwershaven: „Ik heb twee keer gevlogen, best leuk. Maar ik vind modelvliegen nu eenmaal veel spannender." door Willem van Dam MIDDELBURG - De Stich ting voor Regionale Zorgver lening (SVRZ) bestrijdt dat de vernieuwing van de oude renzorg in Zeeland gevaar loopt. Volgens drs. A van Gorsel van de Raad van Be stuur van de SVRZ is daar geen sprake van. Daarmee neemt zij nadrukkelijk af stand van uitspraken die ge deputeerde drs. G. L. C. M. de Kok (volksgezondheid en ou derzorg) en drs. J. de Graaf, voorzitter van de overkoepe lende organisatie van verzor gingshuizen in Zeeland, eer der deze week in de PZC de den. De Kok en De Graaf voor zien, dat de modernisering van de ouderenzorg in Zee land ernstig stagneert omdat een aantal verzorgingshui zen huiverig is voor een nau we samenwerking met de SVRZ. Die samenwerking is noodzakelijk omdat een groot aantal bejaardenhui zen binnen enkele jaren eigen verpleegafdelingen moeten hebben. De SVRZ, die in Zee land veel verpleeghuizen ex ploiteert, speelt daarbij een belangrijke rol. Van Gorsel verklaarde woensdag in een reactie dat 'de soep niet zo heet wordt gegeten als hij wordt opge diend'. De (ad-interim)voor- zitter van de Raad van Be stuur van de SVRZ zei giste ren, dat haar tot dusver nau welijks iets is gebleken van enige terughoudend bij de verzorgingshuizen. Naar de mening van Van Gorsel ver lopen de gesprekken met de bejaardenhuizen die met de SVRZ een vorm van samen werking moeten aangaan voorspoedig. In de Ooster- schelderegio zouden met twee verzorgingshuizen al afspraken zijn gemaakt, met twee anderen 'is dat op een haar na gebeurd'. Volgens Van Gorsel is in Zeeuws- Vlaanderen sprake van 'ver gaande besprekingen' en op Walcheren 'gaat het ook zo slecht nog niet'. Opheldering Van Gorsel zegt niet goed te begrijpen waarop gedepu teerde De Kok zijn uitlatin gen baseert. Zij kondigde aan, dat zij hem daarover op korte termijn opheldering zal vragen. Gedeputeerde De Kok meent dat de voorzitter van de Raad van de Bestuur van de SVRZ de situatie rooskleuriger af schildert dan zij in werke lijkheid is. Volgens de gede puteerde bestaan er bij de verzorgingshuizen wel dege lijk grote aarzelingen om de SVRZ in huis te halen. Dat heeft, aldus De Kok, veel te maken met de huidige struc tuur van de SVRZ; de stich ting wordt door velen nog ge zien als een logge organisa tie, die voortdurend uit is op versterking van haar mono poliepositie. Bi j de SVRZ zelf meent men dat dit beeld al lang niet meer klopt met de realiteit. Steun Gedeputeerde De Kok weet zich inmiddels in zijn opmer kingen gesteund door het SGP-statenlïd G. J. R. van Heukelom, voorzitter van de statencommissie welzijn. Ook Van Heukelom vindt dat de bestaande structuur van de SVRZ samenwerking met verzorgingshuizen in de re gio's bemoeilijkt. Van Heu kelom zei dat woensdag op een conferentie over de ge zondheidszorg in Zeeland. De in Iran opgebrachte zeesleper Banckert in de haven van Vlissingen. Oplossing niet in zicht VLISSINGEN - In Iran zijn vorige week maandag drie schepen van het Ne derlandse sleep- en ber gingsbedrijf Smit Inter nationale opgebracht. Eén van de vaartuigen, zeesleper Banckert. komt uit Vlissingen. Aan boord van de schepen bevinden zich 33 opvarenden, onder wie vijftien Nederlanders. Een oplossing voor de kwestie is nog niet in zicht. De Nederlandse zaakge lastigde in Teheran heeft woensdag opnieuw het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken be zocht om opheldering te vragen over de reden van de actie. Ook Engeland is bij het diplomatiek over leg betrokken, omdat op de schepen één Brits be manningslid zit. Familie en bekenden in Nederland, onder meer in Vlissingen, wachten ge spannen af. De echtgenote van een opvarende uit Vlissingen doet haar ver haal. Zij doet dat ano niem; de situatie rond de schepen ligt erg gevoelig en het thuisfront is ge vraagd terughoudend te zijn met informatie. krant Lloyds List. Die meldde dat Iran ontstemd zou zijn over deelname van een reddingsteam van Smit aan de berging van een Amerikaanse helikopter. De echtgenote van de Vlissingse opvarende heeft geen idee waarom de schepen zijn opge bracht. „Het kantoor houdt ons goed op de hoogte van de ont wikkelingen. Alleen, bij Van den Akker en het moederbedrijf Smit Internationele weten ze ook niet waarom de schepen in Iran zijn aangehouden. 'Zonder opgaaf van redenen', is mij ver teld." v- door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Ze weet dat het schip waarop haar man werkt, is aangehouden door de Iraanse autoriteiten. En verder? Ze weet verder bijna niets. De echtgeno te van een Vlissingse opvarende van de zeesleper Banckert rea geerde eerst vrij nuchter op het bericht dat het schip met haar man aan boord was opgebracht in Iran. Maar de zaak loopt nu al anderhalve week. „Ik vraag me zo langzamerhand af: Hoe lang gaat dit nog duren?" De Banckert van Van den Akker uit Vlissingen, de drijvende bok Smit Cyclone en een door Smit gehuurde sleepboot werkten aan de opruiming van een scheepswrak in de Iraanse wa teren, toen Iraanse autoi'iteiten hen sommeerden het werk te Staken. De schepen moesten naar de haven van Banclar 'Imam Khomeini varen, waar ze nog steeds liggen. Familieleden van de beman ningsleden hoorden vrij snel na de inbeslagname wat er was ge beurd. Hen werd verzocht de aanhouding voor zich te hou den, omdat de kwestie gevoelig ligt. Afgelopen dinsdag kwam het nieuws toch naar buiten, via de internationale scheepvaart- Gelaten In het begin reageerde de Vlis singse nog vrij gelaten op het nieuws. „Er kan altijd wat ge beuren op zee en zover weg, maar zoiets als een aanhouding verwacht je niet. 'Mijn God, wat is dat nu weer', dacht ik." Nu, anderhalve week later, be gint het te knagen. „Het is een vervelende situatie. Deze week moesten er plotseling allerlei officiële papieren opgestuurd worden. Geboortebewijzen en dergelijke. Waarom ze die wil len hebben? Ik kan er alleen maar naar gissen. Iedereen heeft toch zijn paspoort bij zich." Contact met de schepen is on mogelijk voor familieleden of

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37