PZC zeeland Betoging tegen vervuiler Zelzate Vandalen vellen linde Abdijplein Files, agressie en boetes door werk aan A58 Ecologisch instituut legt winnende school zeequiz in de watten Organisaties voor invaliden ongerust over besteding geld Us Demonstranten PAK krijgen weinig bijval voor actie tegen raffinaderij VFT jwwruntnwa Nieuwe formule mosselweekend in Sluis bevalt Trieste hond verstoort nachtrust Groote Kreek Hulst dure wijk Zeeuwen goede trekker-trekkers Drankrijder wil niet naar bureau Vandalen schoppen en krassen Man toont meisje in Axel geslachtsdeel zeeuwse almanak maandag 15 september 1997 door Herre Stegenga GOES - De tijdelijke afsluiting van de zuidbaan van een deel van de A58 heeft zaterdag- en zondagmiddag voor veel files gezorgd. Vooral zaterdag be reikten de politie veel klachten over agressief rijgedrag. Veel automobilisten staken hun ir ritatie niet onder stoelen of banken, meldt de politie. In to taal werden tachtig bekeurin- gen uitgedeeld, het merendeel wegens negeren van het in- haalverbod. Door wegwerkzaamheden was de zuidbaan tussen vrijdag- en zondagavond afgesloten. Het ging om het weggedeelte tus sen Vierwegen en Kruiningen. Het verkeer werd omgeleid via de Oude Rijksweg, de N289. Het viel de politie zaterdag op dat veel automobilisten een noodstop moesten maken voor de file. ondanks borden en een 'rijdende waarschuwing' van Rijkswaterstaat. Naast bekeuringen voor het negeren van het inhaalverbod werden boetes uitgedeeld voor het onterecht over de vlucht strook rijden en het negeren van het rode stoplicht. Zondag werd aanzienlijk minder be keurd, omdat het verkeer toen 'echt potdicht zat', aldus een politiewoordvoerder, en eer dergenoemde overtredingen dus simpelweg nauwelijks mo gelijk waren. Tevens hebben zich zaterdag middag enkele ongelukken voorgedaan. Een 18-jarige au tomobiliste uit Yerseke remde te laat voor de file op de Oude Rijksweg en botste tegen de wagen die vóór haar reed. Even later kon een 63-jarige auto mobilist uit Ermelo de file op de A58 niet meer ontwijken en moest hij noodgedwongen uit wijken naar de linkerberm. waar hij tegen de middengelei ding knalde. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De weg werd zondagavond rond half negen weer openge steld. door Pascalle Cappetti ZELZATE - De overheid moet niet aarzelen de veroorzaker van de bodemvervuiling in Zel zate en omgeving aan te pakken, Dat was zaterdag de krachtige boodschap van de pas opgerich te actiegroep PAK (Pluralistisch Aktiecomité Kanaalzone). En kele tientallen actievoerders gingen, gekleed in witte overals, gewapend met spandoeken en beladen met vervuilde penen, juinen en preien, in Zelzate de straat op om de verantwoorde lijken aan te klagen. Op de wijze van Vader Jacob zongen zij: „Burgemeester (2x), het is ge noeg (2x), 't Teerkot moet sane ren (2x). Nu! Nu! Nu!" De opkomst van een kleine hon derd mensen was beduidend la ger dan waarop initiatiefnemer F. van Acoleyen, voorzitter van PAK, had gerekend. Vanuit de gemeente Sas van Gent waren zaterdag slechts drie vertegen woordigers van de Welzijnsraad Sas var. Gent naar de zuider buurgemeente afgereisd. De verspreiding van pamfletten kon pas na donderdag beginnen en beperkte zich dus noodge dwongen tot openbare gebou wen, verklaarde voorzitter M. Vereecken van de Welzijnsraad. Ook de pamfletten die de Ne derlanders tijdens de tocht met zich meedroegen, raakten zij maar met moeite aan de om standers kwijt. Veel mensen die langs de route stonden, weiger den de folders in ontvangst te nemen. Alleen een lijkwagen die dezelf de kant op moest, richting de begraafplaats, sloot achter de stoet aan. „Men stopt het pro bleem liever weg", denkt Ver eecken. „DatziejeookinSas. Je krijgt ze de straat niet op." R. Jansen: „Van de ene kant den ken ze: het zal zo'n vaart niet lo pen. Maar ik hoor ook cynische reacties als 'ik zie dat gordijn nietZe geloven niet dat de ver vuiling precies bij de grens stopt." Het actiecomité wil onder meer dat de provincie Oost-Vlaande- ren de vergunning van de raffi naderij VFT. in de volksmond Teerkot genoemd, tijdelijk in trekt. „We zijn nu vier maanden verder en aan de oorzakelijke kant van de vervuiling is nog niks gedaan. Alleen maatrege len die de bevolking schade be rokken, zijn genomen", aldus Van Acoleyen. De Sasse Welzijnsraad is ei- Enkele tientallen actievoerders gingen de straat op om hun ongenoegen te uiten over de aarzelende aanpak van de bodemvervuiling in Zel zate. foto Peter Nicolai vooral op uit de officiële rappor ten van de provincie Zeeland boven tafel te krijgen, aanvul lende metingen verricht te krij gen en de gegevens te toetsen aan de Nederlandse milieunor men. „In de haast om de bevol king gerust te stellen is er uitgegaan van Belgische refe rentiemonsters." Beïnvloeding Plaatselijke PvdA-leden grepen de demonstratie aan om een in hun ogen ondeugdelijk wets ontwerp in België aan de kaak te stellen. In het wetsontwerp, in middels goedgekeurd door de Tweede Kamer, worden crimi nele organisaties aangeduid als organisaties die ten doel hebben de werking van de publieke overheden of openbare of parti culiere ondernemingen te beïn vloeden en die daarbij gebruik maken van intimidatie, bedrei ging of geweld. Volgens woord voerster Bernadette Thirion is de wet bedoeld voor de strijd te gen de maffia en het groot ban ditisme, maar kan de wet mak kelijk anders worden uitgelegd: een actiegroep als PAK wordt nu gecriminaliseerd, terwijl - in dit geval - VFT de werkelijke misdadiger is. De betoging voerde langs de fa briek, waar even halt werd ge houden om te joelen en een berg vervuilde grond achter te laten. Van de directie of werknemers liet niemand zich zien. De tocht eindigde bij het gemeentehuis. De deelnemers vormden van de meegebrachte groenten twee klavertjes drie. Een monument, omdat het zondag (een dag later dan in Nederland) Monumen tendag was. door Herre Stegenga YERSEKE - Limonade, taart, een rondleiding en - als klap op de vuurpijl - een gloednieuwe computer voor de hele school. De Dr. A Comrieschool uit Kruiningen heeft de zeequiz van het NIOO-CEMO in Yerse ke, het instituut voor ecologisch onderzoek in kustwateren, ge wonnen en liet zich zaterdag, tijdens de eerste open dag in het nieuwe gebouw van het insti tuut, in de watten leggen. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van het CEMO (Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie) en de ope ning van het nieuwe onderko men werd een quiz gemaakt die naar alle basisscholen in de ge meente Reimerswaal werd ver stuurd. Als dank voor de hulp van de gemeente, verklaart een medewerkster. Tien scholen de den mee en de Comrieschool kwam uiteindelijk als winnaar uit de bus. Een goede prestatie, want de vragen waren niet be paald makkelijk en de computer was een terechte beloning. Modern Het instituut werd vrijdag ge opend door Koningin Beatrix. Zaterdag en zondag kon het pu bliek een kijkje komen nemen in het moderne gebouw, een gele genheid waarvan dankbaar ge bruik werd gemaakt. Weinig deuren bleven gesloten voor de bezoekers. Zo konden de labo ratoria en de onderzoeksafde lingen worden bezichtigd en mochten geïnteresseerden op bepaalde plaatsen zelf ook proefjes doen. Daarnaast wer den poster- en videoseries ge presenteerd over het onderzoek dat het centrum verricht. Ook op het onderzoeksvaartuig Luctor, dat aan de kade naast het instituut lag afgemeerd, kon een kijkje worden genomen. En dat lieten veel bezoekers, waar onder de leerlingen van de Krui- ningse basisschool, zich geen twee keer zeggen. SLUIS - Meer dan vijfhonderd gouden en zilveren mossels zijn dit weekend uitgedeeld door de horeca in Sluis. Het mossel- etende publiek vond de gratis sieraden in speciaal hiervoor geprepareerde schelpen. Dweilorkesten, muzikale clowns en attracties voor de kleintjes zorgden naast de over volle terrasseij in een autovrij centrum voor een gezellige sfeer. Sancho Jansen van de or ganisatie is zeer tevreden over de nieuwe opzet van het mossel weekend. Mede door de juiste promotie, een speciale Sluisse mosselwijn en de grote deelna me van horeca-ondernemers (22 in plaats van 10 vorig jaar) was het een geslaagd weekend. Bij de meeste restauranthouders steeg ook door de extra lage prijs van de mossels, de omzet van mosselgerechten van 50 procent naar 90 procent. Vermoedelijk met een bijl werd de vijftig a zestig jaar oude daklinde neergehaald. foto Lex de Meester De winnende Dr. A Comrieschool uit Kruiningen mocht ook een kijkje nemen op het onderzoeksvaartuig Luctor. foto Willem Mieras door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het Abdijplein - in het hartje van Middelburg - blijft doelwit van vandalen. Afgelopen weekeinde zagen onbekenden kans om - vermoedelijk met een bijl - een vijftig a zestig jaar oude dak linde omver te kappen. R. van den IJssel, exploitant van het Abdijrestaurant, zag de ravage zaterdagochtend kwaad aan. Zijn verzoeken om afsluiting van het plein of beveiliging met camera's hebben nog tot niets geleid. Volgens Van den Ussel is het vrijwel elk weekeinde raak op het Abdijplein. Het vandalisme loopt uiteen van graffiti op de muren van het provinciehuis tot ingegooi de ramen, omver geschopte tafels en stoe len, leeggegooide vuilcontainers en be dreigingen. „Mijn serveersters durven bijna niet meer naar huis 's avonds." Vrij dagavond waarschuwde hij de politie, na dat hij om kwart voor elf zag dat de lichten uit waren op het Abdijplein. „Die kon er ook niets aan doen, omdat alle lichten op het plein weg waren. Het is toch zo triest dat de verantwoordelijken blijven dutten in hun stoelen." Van den IJssel zegt in juni een gesprek te hebben gehad met provinciebestuurders, de gemeentelijke overheid en de politie. Hem is toen verteld dat op korte termijn maatregelen genomen zouden worden om het vandalisme tegen te gaan. „Sindsdien is er niets gebeurd. De hele zomer heb ik kunnen 'genieten' van het gesodemieter. Iedere dag opnieuw. De ene keer ben ik aan de beurt, dan is het weer het provin ciehuis dat wordt besmeurd met graffiti. Het gaat gewoon maar door. Mensen dur ven het plein niet meer op. Het is toch idi oot dat er een vijftig, zestig jaar oude boom wordt omgehakt Laf als de pest Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder reageerde zaterdagavond woest op de jongste vernielingen. „Het college ergert zich kapot aan dat vanda listisch gedoe. Mensen die dit doen in de nachtelijke uren zijn zo laf als de pest. "De commissaris erkent dat er gesprekken zi j n geweest met gemeente en politie om maatregelen te treffen. Afsluiting van het plein is volgens hem geen oplossing. Het vandalisme zou zich dan verplaatsen. „Er zijn ook procedures voor afsluiting en het plaatsen van camera's en die kosten nu eenmaal tijd." Daarnaast is de provincie bezig met een alternatief voor skateboar dende jongeren die de natuurstenen stoe pen rondom het Abdijplein vernielen. „Dit gaat natuurlijk niet zo door", verze kert Van Gelder. „In overleg met onze partners zullen we op korte termijn - maar vraag me niet naar dagen of weken - maatregelen nemen. Dit gesodemieter moet afgelopen zijn. Het is toch hartstik ke 'zonde van zo'n uniek en fantastisch plein. Je zou het moeten gebruiken voor beeldententoonstelingen en koffiecon certen. Maar zolang er jongeren zijn die hun ledigheid op deze manier denken te moeten invullen, kan dat niet. Het is écht de bedoeling om maatregelen te nemen." Record De politie hield vrijdagavond op het Ab dijplein een 22-jarige Vlissinger aan. Hij was volgens de politie bezig het 'record fietsen gooien' te verbeteren. De man heeft een proces-verbaal gekregen. Wie de karakteristieke boom heeft omgekapt en het terrasmeubilair heeft vernield, is de politie nog een raadsel. Ze is op zoek naar getuigen. GOES - De nachtrust van de bewoners van de Goese Schu- manstede werd in de nacht van zaterdag op zondag wreed ver stoord doordat een blaffende hond hen uit de slaap hield. De hond was de hele avond en een groot deel van de nacht alleen gelaten in huis en besloot zijn eenzaamheid met de buurt te delen. Zijn baas kreeg een boete van 130 gulden. HULST - Het bouwrijpmaken van de nieuwe woonwijk Groote Kreek in Hulst kost ruim 1,3 miljoen gulden méér dan het bedrag dat was gereserveerd. In een gewijzigd voorstel aan de gemeenteraad van Hulst ramen B en W de kosten op bijna 6,6 miljoen gulden. Vorige week spraken zij nog over een bedrag van ruim 5,2 miljoen gulden. Het verschil zit 'm, zo is in het nieuwe voorstel te lezen, in de aanleg van waterpartijen in de nieuwbouwwijk. Deze kosten waren nog niet meegeno men in de kosten voor bestrating, riolering, verwerving van gronden, nutsvoorzieningen en maatregelen om geuroverlast van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te bestrijden. De com missies financiën en stads- en dorpsontwikkeling bespreken de begroting van de werkzaamheden in hun vergaderingen van donderdag 18 september. BIERVLIET - Het Tractor Pulling-team Green Spirit uit Bier vliet heeft afgelopen weekeinde hoog gescoord tijdens de Europese Kampioenschappen in het Duitse Erkelenz-Hol- zweiler. In de categorie 5.4 ton behaalde Prudent Buvck uit Oostburg de tweede plaats. Peter de Regt uit Biervliet werd met zijn 4,4 ton zware trekker derde. In de eerste categorie moest Green Spirit het team Green Fighter uit Duitsland voor laten gaan; bij de 4,4 tonners bleken Terminator uit Mechelen en Popeye uit Bladel sterker. Het team uit Biervliet moest het opnemen tegen in totaal zeventien ploegen uit West-Europa. Eigenaar Co de Regt uit Biervliet is dik tevreden met het be haalde resultaat. Vorig jaar gingen de Europese Kampioen schappen in Finland aan de mannen voorbij, omdat op dat moment de trekker kapot was. ZIERIKZEE - Een 34-jarige motorrijder uit Middelhamis is in de nacht van zaterdag op zondag aan de Julianastraat in Zierikzee betrapt op rijden onder invloed. Hij verzette zich herig toen hij na de blaastest op straat te horen kreeg dat hij zou worden overgebracht naar het politiebureau. Na gebruik van 'enig geweld' kreeg de politie hem zover dat hij meeging en konden enkele ademanalysetesten worden afgenomen. Uiteindelijk werd de motorrijder met een rijverbod van vier uur huiswaarts gestuurd. De motor bleef voor technisch on derzoek achter op het politiebureau in Zierikzee. TERNEUZEN - Een blauwe Ford Mondeo die aan de Zuider- parklaan in Temeuzen stond geparkeerd kreeg zaterdag tus sen 8.30 en 18.00 uur de nodige schoppen of klappen te verdu ren. De auto liep daarbij verschillende deuken op. De politie zoekt getuigen van het voorval. Ook in de Zuidlandsestraat in Oostburg, de Alvarezlaan in Temeuzen en de Hendrikstraat in Terneuzen werden dit weekeinde vernielingen aangericht. In Oostburg moest een band van een auto het ontgelden. Twee ruiten van twee winkels aan de Alvarezlaan werden bekrast met een scherp voorwerp. De schade bedraagt ruim tiendui zend gulden. In de Hendrikstraat ging het om de achterlichtu nit vaneen auto. Hierbij bedroeg de schade ongeveer vierhon derd gulden. door Arjen Nijmeijer GOES - Het Klaverblad, de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid (ZSG) en de Werkgroepen Gehandicapten beleid zijn bang dat geld dat ei genlijk bedoeld is voor hulp aan gehandicapten wordt besteed aan andere zaken. Daarom heb ben ze een brief geschreven aan een aantal Zeeuwse gemeenten, waarin ze hun onrust kenbaar maken. De gemeenten krijgen sinds en kele jaren via de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG) geld van het Rijk om allerlei za ken voor gehandicapten te rege len. Daarbij gaat het om voor zieningen als aanpassing van woningen, speciaal vervoer en aanschaf van rolstoelen. Veel gemeenten houden daar echter geld van over. Het Klaverblad/ZSG en de Werkgroepen Gehandicapten beleid vinden dat al dat geld aan gehandicapten besteed moet worden. Zo kunnen met het geld dat over is straten rolstoel vrien delijker worden gemaakt of kan het openbaar vervoer voor ge handicapten beter geregeld worden, suggereren zij Sommige gemeenten pakken het echter fout aan, vinden de organisaties. Zo stellen zij dat de gemeente Middelburg vijf ton uit de WVG-pot wil halen om begrotingstekorten te dek ken. En zou Temeuzen enkele tonnen uit het WVG-budget willen gebruiken om de bouw van een nieuw theater voor een deel te betalen. En dat terwijl Temeuzen juist als een van de twee gemeenten in Zeeland de kosten voor het vrijwilligers- vervoer van gehandicapte spor ters niet meer wil betalen. Het Klaverblad/ZSG en de Werkgroepen Gehandicapten beleid hebben hun brief ge stuurd aan de verantwoordelij ke wethouders J. C. van Dijk- Sturm in Middelburg en R C. Hamelinck in Terneuzen. De or ganisaties geven aan dat ze mee willen praten over de manier waarop het WVG-geld wordt besteed. De beide wethouders waren vrijdag niet voor commentaar bereikbaar. AXEL - Een meisje van vijf jaar werd zondagmiddag rond vier uur in de brandgang bij haar ou derlijk huis aan de Jan van Eyckstraat in Axel geconfron teerd met een man die zijn ge slachtsdeel toonde. Een even eens vijfjarig meisje in dezelfde straat werd anderhalf uur eer der gevolgd door vermoedelijk dezelfde man. Van de dader is een vaag signa lement bekend: bruin of don kerblond haar, lichtgekleurde kleding, mogelijk wit pak. Hij had een fiets bij zich. De politie verzoekt mensen die meer infor matie kunnen geven zich bij de politie in Terneuzen te melden (0115-694151). Groep 8 van die Temeuzense basisschool teas tijdens de aardrijkskundeles toe aan het hoofdstuk dat handelt over gebergten. Driftig teke nend op het bord probeerde de onderwijzer zijn leerlin gen duidelijk te maken hoe gletsjers ontstaan. Hij deed hard zijn best om zijn verhaal over plastisch ijs, lengtesple ten en gletsjerpoorten zo boeiend mogelijk te vertel len. Ook de morene, het puin dat door de ijsmassa wordt meegevoerd en bij het smel ten van het gletsjer-ijs te voorschijn komt, kwam ter sprake. Af en toe stelde onderwijzer een vraag aan de klas om te controleren of iedereen het begrepen had. „En, wat blijft er over als het ijs is gesmolten? Tim?" Tim, wiens hoofd aan het be gin van het schooljaar meer naar het strand dan naar wintersport staat: „Eh,... het stokje, meester?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7