Greenpeace beschuldigt Cogéma PZC GOED KOOP Paus wijst kritiek op werk Moeder Teresa van de hand Kritiek VN op hulp Nederland aan Antillen Melbourne wil hoogste gebouw Israël vriendelijk voor Palestijnen na bezoek Albright 4 buitenland Opwerkingsfabriek zou vaten met kernafval bij Cap de la Hague in zee dumpen HU Italië pakt roken jongeren aan Zoeken naar Atlantis in Bolivia Elizabeth uit de gratie China verlaagt invoerrechten Mobutu in stilte begraven Mick Jagger kreeg eerste stickie van McCartney BS Q90 BS 199 Bergbeklimmers verongelukt Mogelijk honderd doden bij treinramp India Auto rijdt bij Kortrijk in op bedevaarders: vier doden maandag 15 september 1997 van onze redactie buitenland CHERBOURG - Greenpeace heeft dit weekeinde voor de kust van Normandië, bij de nucleaire opwerkingsfabriek van Cap de la Hague bij Cherbourg, vaten aangetroffen die volgens de mi lieuorganisatie kernafval be vatten. De fabriek Cogéma, die ook een opslagplaats van nucle air afval beheert, ontkent de be schuldiging. Volgens het bedrijf gaat het om spullen waarmee de afwateringspijp momenteel wordt ontkalkt en gerepareerd. Duikers van Greenpeace von- I; den zondagmorgen twee olieva ten met afval, een filter en 20 meter pijp. Het afval heeft een lsjradio-actieve straling van 100 tot 4000 maal meer dan nor maal, stelt Greenpeace. De or ganisatie zegt dat het bedrijf het kernafval jarenlang direct in zee loosde via de 7 km lange pijp die 250 meter van het strand Les Moulinets af ligt. 9 Zondagmiddag zagen Green- peace-medewerkers vanaf hun actieschip Beluga dat nog eens Jltwee vaten met radio-actieve waarschuwingstekens in zee [werden gedumpt. Volgens hen waren de vaten gevuld met nu- I cleair afvalmateriaal uit de lo zingspijp van de fabriek. De opwerkingsfabriek, waar ook uitgewerkte hoogradioac- tieve splijtstofstaven van de kerncentrale in Borssele wor den verwerkt, kwam in een slecht daglicht te staan toen in januari werd geconstateerd dat het aantal gevallen van leuke mie onder kinderen rond de fa briek drie maal hoger is dan in de rest van Frankrijk. Uit me tingen van de Franse onafhan kelijke organisatie Crii-Rad bleek de radioactieve straling 3000 maal hoger dan normaal. Maar Greenpeace zegt dat de doses nog veel hoger zijn. Boven water In maart kwam bij een extreem lage waterstand de inmiddels beruchte en tot dan toe geheime afvoerpijp van Cogéma letter lijk boven water. De Franse re gering besloot onlangs deze ver roeste en dichtgeslibde pijp te ontkalken. Greenpeace verzette zich daartegen uit vrees dat hierdoor nog meer radio-actief afval vrij zou komen. Dat is gebeurd, stelt de milieu organisatie. Ondanks toezeg gingen dat de hele operatie in een volstrekt lucht- en water dichte omgeving zou plaatsvin den, gaf staatssecretaris Kouchner van Volksgezondheid toe dat vijftig kilo afval is ver dwenen. Gezien de stroming zou dat volgens Cogéma niet ge vaarlijk zijn omdat alles onmid dellijk verwatert. In een 135 meter diepe trog, en kele tientallen kilometers ten noorden van Cherbourg, ligt overigens veel meer kernafval. Daarzonk de Britse marine tot 1980 haar militaire kernafval af, naar verluidt in allesbehalve waterdichte vaten. ANP van onze redactie buitenland WILLEMSTAD -Hoewel de hulp van Nederland aan de An tillen op diverse terreinen ver betering heeft gebracht, kan de hulp een stuk beter. Dil is de me ning van UNDP, het Ontwikke lingsprogramma van de Ver enigde Naties. De instelling maakte op verzoek van de Antilliaanse regering een studie over de doelmatigheid van de verstrekte hulp. UNDP droeg ook aanbevelingen aan ter verbetering van de bijstand uit Nederland. UNDP constateert dat de Ne derlandse bijstand in grote mate heeft bijgedragen tot goed be stuur, betere rechtspleging en een effectiever beheer van de openbare financiën. „De Neder landse hulpverlening geschiedt echter zonder duidelijke af spraken over de beoogde resul taten. Het is volgens UNDP wenselijk dat de bijstand zich in de toekomst vooral richt op de verdere opbouw van de eigen capaciteit van het Antilliaanse bestuursapparaat en van Antil liaanse instellingen. De VN-instelling laakt het ge brek aan een duidelijk ontwik- kelingssamenwerkingsbeleid tussen Nederland en de Antil len. Ook het gemis aan een ont wikkelingsbeleid op de Neder landse Antillen zelf is een van de grote hindernissen bij het bepa len van een nieuwe relatie met Nederland op het stuk van de bijstand. UNDP ziet in akkoor den tussen Nederlandse en An tilliaanse instellingen een veel effectievere samenwerkings verhouding dan de traditionele relatie waarbij Den Haag een deskundige stuurt en een Antil liaan begeleidt. Voorhoeve Nederland is ook schuldig aan de huidige, financieel-econno- mische problemen op de Neder landse Antillen. Dat heeft mi nister Voorhoeve (Antilliaanse en Arubaanse Zaken) vrijdag in Willemstad laten blijken. „We hebben jarenlang niet goed op gelet. We hadden over het f inan- cieel-economisch beleid een nauwere dialoog met de Antil len moeten voeren", erkende hij. Ook de tegenvallende ontwik kelingen in de werkgelegenheid hebben, naar de mening van Voorhoeve, hun wortels in het verleden. Voorhoeve is verder van mening dat het door het Internationaal Monetair Fonds opgelegde aan passingsprogramma en het in vesteringsplan van de Inter- Amerikaanse Ontwikkelings Bank „een heel realistisch per spectief" bieden voor de toe komst. De minister erkende dat het nog wel enige tijd zal vergen voordat de zaken op orde zijn gebracht. „Tevreden kunnen we nog niet zijn, want dé proble men zijn nog lang niet opge lost", aldus Voorhoeve. ANP mm- MELBOURNE - Een met behulp van de computer getekend ontwerp van het hoogste gebouw ter wereld dat in de Australische stad Melbourne moet verrijzen. Het plan gaat uit van een gevaarte van 560 nieter hoog met 113 verdiepingen. Verder zijn in de toren voorzien een vijfsterrenhotel met 300 kamers, appartementen en kantoren. foto EPA ROME - Italië heeft met ingang van zaterdag de verkoop van sigaretten aan jongeren onder de 16 jaar verboden. Daarmee wordt een wet nageleefd die al sinds 1934 bestaat, maar nooit uitgevoerd. „Als je jonger dan 16 bent, mag jij niet kopen en mag ik niet verkopen zo staat op een affiche in de meeste van de 60.000 sigarenwinkels in het land. Het initiatief de wet na te gaan leven kwam van de Italiaanse tabaksfederatie die zo haar verantwoordelijkheidgevoel wil tonen. Volgens het ministerie van Volksgezondheid telt Italië een miljoen rokers tussen de 14 en 17 jaar. ANP SOUTHAMPTON - Een internationaal team wetenschappers gaat komend voorjaar uitzoeken of het legendarische Atlan tis op de hoogvlakte^ van het Zuid-Amerikaanse Bolivia lag. De expeditie moet aantonen dat het al eeuwen gezochte eilan denrijk zich bij het Poopomeer bevond. Het Hoogland van Bolivia was vijftienduizend jaar geleden nog bedekt door een binnenzee. Reeds de oud-Griekse filo soof Plato maakte melding van het verzonken rijk, dat vol gens hem was gelegen in de Atlantische Oceaan. Behalve de speurtocht naar Atlantis omvat de expeditie ook een boottocht naar Afrika. Met rieten scheepjes willen de we tenschappers bewijzen dat handelaren van het oude Tiwana- ku-volk rivieren afdaalden om vanaf de Zuid-Amerikaanse kust de Atlantische Oceaan over te steken. AFP/ANP LONDEN - Meer dan zeventig procent van de Britten heeft geen voeling meer met koningin Elizabeth. Ruim vijftig pro cent vindt dat de vorstin moet aftreden, blijkt uit de jongste opiniepeiling over het Britse koningshuis die de krant Sun day Times zondag publiceerde. Zestig procent van de ondervraagden ziet prins William, oud ste zoon van prinses Diana, het liefst als opvolger. Ruim 30 procent vindt dat kroonprins Charles de scepter moet overne men. Het onderzoek volgt op de kritiek over de aanvankelijk onverschillige en kille houding van de koningin na de dood van prinses Diana. ANP PEKING - China verlaagt op 1 oktober de invoerrechten op ruim 4800 producten met gemiddeld 26 procent. Dit meldde het persbureau Nieuw China zpndag. President Jian Zemin had vrijdag in zijn rede tijdens het Vijftiende Partijcongres het besluit al aangekondigd. De maatregel heeft tot doel de import van moderne technolo gie te bevorderen. Op het ogenblik liggen de gemiddelde in voerrechten op 23 procent. Dat wordt 17 procent. De maatre gelen zijn tevens bedoeld om de toetreding van China tot de Wereldhandelsorganisatie (WTO) te vergemakkelijken. Het lidmaatschap werd tot nu toe tegengehouden met de beperkte markttoegang als een van de argumenten. AFP RABAT - Mobutu Sese Seko. de vroegere dictator van Zaïre, het huidige Congo, is zaterdag in besloten kring op een be graafplaats in de buurt van de Marokkaanse hoofdstad Rabat ter aarde besteld. Zo'n 100 agenten in uniform en burger hielden journalisten op ongeveer 500 meter afstand van de begraafplaats. Video cassettes van een Belgische televisieploeg werden in beslag genomen. Mobutu stierf op 7 september in Marokko, waar hij werd toe gelaten nadat hij in mei uit zijn eigen land was verjaagd. Hij leed al enige tijd aan prostaatkanker. Mogelijk wordt Mobutu herbegraven in Congo. AP van onze redactie buitenland JERUZALEM -De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Madeleine Albright, j heeft met haar eerste rondreis I door het Midden-Oosten enkele i kleine successen geboekt. Van een doorbraak in het in een im- i passé verkerende vredesproces was echter geen sprake. Israël besloot zondag ineens de omsingeling op te heffen van de steden in het Palestijnse auto nome gebied op de Westelijke Jordaanoever. Het maakt ook de helft over van de gelden voor het Palestijns Gezag die zijn ge blokkeerd sinds de jongste zelf moordaanslagen in Jeruzalem. Bovendien sprak premier Nen- tanyahu zijn veto uit over bouwplannen in Oost-Jeruza lem. Deze 'gebaren van goede wil' volgen op toezeggingen van de Palestij nenom de terreur te bestrijden. De Amerikaanse minister sprak zondag zelf op een persconfe rentie in Amman, na een onder houd met de Jordaanse koning Hoessein, van „lichte vooruit- LONDEN - De ex-Beatle Paul McCartney maakte de Rolling Stones-zanger Mick Jagger met drugs vertrouwd. „Het is grap pig, want iedereen zou hebben geloofd dat het omgekeerde het geval was", aldus de Brit in zijn biografie, waarvan het Britse weekblad Observer zondag fragmenten pu bliceerde. De zanger onthult verder dat hij twee jaar eerder, in 1964, zelf met cannabis kennismaakte. „We zijn er tamelijk trots op dat Bob Dylan ons inwijdde", zegt McCartney over zijn eer ste stickie in een New- yorks hotel. De door Barry Miles geschreven biogra fie over de ex-Beatle, Ma ny Years From Now, moet in oktober verschijnen. AFP gang terwijl we grote stappen voorwaarts nodig hebben". Ze zei dat Israël haar boodschap heeft begrepen. Albright had er bij premier Netanyahu op aan gedrongen initiatieven te ne men om het vredesproces weer op gang te brengen. De minister verlengt mogelijk haar rondreis nog met een bezoek vandaag aan Libanon. Het eerste succesje kwam zater dag toen leden van de CIA over leg voerden met Palestijnse functionarissen over de bestrij ding van terrorisme. De ont moeting was volgens een mede werker van de Amerikaanse geheime dienst 'bemoedigend'. De leiding van het Palestijnse Gezag zei snel weer te willen gaan samenwerken met de Isra ëlische politie. „Terrorisme is de aartsvijand van de vrede", heet het in een zaterdag uitgebrachte verklaring. Een adviseur van Netanyahu sprak toen al van een stap voorwaarts. AFP/RTR (Advertentie) SISI ORANGE regular, zonder prik of fresh light fles 1,5 liter van ,399 10 ran J3r5tT Vt VOLLE JONG BELEGEN van 13^0" Speciaal voor A&P genipte kaas. fijn van smaak, heerlijk voor op de Boterham, maar ook lekker als tussendoortje. ELKE DAG GOED NIEUWS Oud-premier Lubbers legt een krans na afloop van de begrafenismis. foto Peter Dejong/AP van onze redactie buitenland CALCUTTA - Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag in een boodschap bij de begrafenis van Moeder Teresa de 'heilige van de goot' verdedigd tegen kritiek op haar werk voor de allerarmsten. Tijdens de afscheidsmis in het BRIANCON - Een lawine in de Franse Alpen heeft zondag het leven gekost aan vier bergbe klimmers. Vijf anderen raakten ernstig gewond. Door de lawine op 3600 meter hoogte kwamen de slachtoffers in een kloof terecht, zo maakte de politie in B.rian9on bekend. In het gebied was gedurende de nacht veel sneeuw gevallen. In de Oostenrijkse Alpen kwa men twee mensen die door noodweer werden verrast, om. Beiden stortten honderd meter diep in een ravijn. AFP Netaji Stadion in de Indiase stad Calcutta las kardinaal An- gelo Sodano, staatssecretaris van het Vaticaan, de pauselijke boodschap voor. Volgens de kerkleider was Moeder Teresa zich bewust van de kritiek dat ze de armen slechts liefdadigheid bracht en de oorzaken van hun armoede niet aanpakte. „Zij die hongeren kunnen niet wachten tot de rest van de we reld met het perfecte antwoord komt", zei Sodano. „Zij hebben daadwerkelijke solidariteit no dig." Volgens de paus bracht Moeder Teresa „het evangelie van de liefde" in de praktijk. „Onze onvergetelijke en dierba re Moeder Teresa blijft tot ons spreken in de woorden van Je zus: het is beter te geven dan te ontvangen", aldus de paus. Race tegen de klok Een menigte van naar schatting een miljoen mensen zag de rouwstoet van zusters, lepralij ders, daklozen en wezen door de straten van Calcutta trekken. Gehuld in de Indiase vlag legde de kist met het lichaam van de 'engel van barmhartigheid' de route af van de Sint Thomas- kerk naar het Netaji Stadion. Omdat Moeder Teresa een staatsuitvaart kreeg, stond de rouwstoet onder militaire bege leiding. Haar kist lag op een af fuit waarop in respectievelijk 1948 en 1964 ook de stoffelijke resten van Mahatma Gandhi en Jawaharlal Nehru waren ver voerd. De voorbereidingen voor de uitvaart waren voor de auto riteiten een race tegen de klok. Ongeveer 20.000 politiemensen waren op de been om de begra fenis in goede banen te leiden. Ongeveer 15.000 mensen volg den in het stdadion de af scheidsmis onder leiding van Sodano. Onder hen waren vele zusters en prominente gasten als oud-premier Lubbers, de Amerikaanse first lady Hillary Clinton, de echtgenote van de Franse president Chirac, de Spaanse koningin Sofia, konin gin Noor van Jordanië en de Ita liaanse president Scalfaro. Vrijwilligers liepen rond in t- van onze redactie buitenland NEW DELHI - Bij een treinon geluk in India zijn zondag tientallen doden gevallen. Red dingswerkers hadden gister avond al meer dan dertig lijken geborgen. Het persbureau Uni ted News of India had het eerder over minimaal honderd doden. Toen een sneltrein een brug pas seerde, vielen vijf wagons in de rivier Hansdev. Twee wagons kwamen helemaal onder water terecht. Een wagon is volledig vernield. Het ongeluk gebeurde in de deelstaat Madhya Pradesh in Centraal-India, op zo'n ze ventig kilometer van de stad Raigarh. In de overvolle wagons zaten volgens het persbureau Press Trust of India (PTI) circa drie honderd mensen. Zeker hon derd treinpassagiers zijn voor behandeling opgenomen in een ziekenhuis in Raigarh.AFP KORTRIJK -Vier mensen zijn om het leven gekomen toen een auto zondagochtend vroeg bij Kortrijk op een groep bedevaar ders inreed. Twee bedevaarders waren op slag dood. Twee anderen overle den kort na het ongeluk aan hun zware verwondingen in het zie kenhuis, zo meldde de Belgische radio. Meer dan tien mensen raakten gewond. De toestand van enkelen is kritiek. De bestuurder, een twintig jaar oude ober, is vermoedelijk na 's nachts te hebben gewerkt ach ter het stuur in slaap gevallen. Ook hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Een alcoholtest wees uit dat hij niet had gedron ken. Het ongeval gebeurde op de weg van Gullegem naar Kortrijk. De groep van ongeveer twinting mensen was op weg naar het na bijgelegen bedevaartsoord Da- dizele, waar Maria wordt ver eerd. Belga (Advertentie) shirts met het opschrift 'Moeder we houden van u'. Op het geïm proviseerde altaar stond de uit spraak van Moeder Teresa 'wer ken van liefde zijn werken van vrede'. De evangelielezing was Moeder Teresa's favoriete op roep van Jezus om voor de hon- gerigen, vreemdelingen en zie ken te zorgen: „In zoverre gij dit aan één van deze mijn minste broeders hebt gedaan, hebt gij het Mij gedaan". Zuster Nirmala. de opvolgster van Moeder Teresa als overste van de Missionarissen van Naastenliefde, riep de aanwezi gen op om voor het werk van de orde te bidden „Bidt voor ons dat wij trouw zijn aan de Geest die God ons door tussenkomst van Moeder Teresa heeft ge schonken." Ook vertegenwoordigers van de hindoes, moslims, sikhs; boed dhisten en parsi's bewezen Moe der Teresa de laatste eer. Moeder Teresa is na de plechtig heid in besloten kring in het Moederhuis van de orde begra ven. ANP/RTR/AFP ni.i/vcn wy een op set aanvullend pensioet De Pensioendesk is een keten van meer plaatje maken dan 55 onafhankelijke adviesbureaus voor specifieke situ; parti pens veek 24 uur j de PENSIOEmDESK \U0R EEN GOED SALARIS LATER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5