Een Amsterdamse straat ontleed PZC Dienaren Zalm rekenen Nederland arm Surveillanten politie Rotterdam bijna allemaal ontslagen 969 Tom Poes en de Tijwisselaar O O varia maandag 15 september 1997 Video's met beelden uit geboorteplaatsen bewoners in winkeletalages te zien ra puzzel snelheidscontrole Sk Ouderwetse jachtschotel stb het weer De gids is een weerslag van de reizen met routebeschrijving. Bewoners geven hun herinne ringen prijs over de plek waar zij zijn geboren. Tuinder: „Ook in de interviews met de bewoners zijn veel over eenkomsten. Iedereen komt met het idee dat het vroeger beter was en dat men elkaar toen nog kende. Vaak ook herinneren mensen zich hun geboortestraat als groot en breed. Als je er gaat kij ken, blijkt daar weinig van te kloppen". 'De anatomie van een straat' maakt deel uit van het World Wide Video Festival dat tot 5 ok tober in Amsterdam wordt ge houden. Het project is ook te volgen op internet (http//www.park.nl- /anatomie.htlm). 'Reisgids van een Straat', uitgeverij Stichting P.AR.K.; 1SBN90 76198012; prijs f 29,50. Bewoners van de Eerste van der Helststraat geven op video hun achtergrond prijs. foto Rob Keeris/GPD door Mare Peeperkorn Een bommetje noemden de Nederland se afgevaardigden het door henzelf opgestelde overzicht waarin precies is be cijferd welk land het meest profiteert van de Europese subsidiepotten. Terwijl de Europese Commissie deze re kensom jarenlang voor onmogelijk hield, hebben de ambtenaren van 'onze' minis ter Zalm hem gewoon gemaakt. Geen wonder dat het papier afgelopen week einde gretig aftrek vond onder de talloze journalis ten die in Luxemburg het beraad van de Europese ministers van financiën afwachtten. Het kopieerapparaat in het perscentrum draaide zaterdagochtend op volle toeren en binnen enkele minuten rolden de Ne derlandse calculaties overal ter wereld op de redacties binnen. Daar moet het werk vanZalm en zijn dienaren komende dagen wel tot betraande oogjes en spontane in- zamelacties leiden. Want dat arme Neder land betaalt zich blauw aan Europa, zo blijkt uit eigen berekeningen. Netto kost die EU-machinerie iedere 'poor Dutch man' nu dik 330 gulden per jaar. En dat dreigt op te lopen tot meer 550 gulden. -Terwijl een inwoner uit Luxemburg - een van de rijkste landen in Europa - vorig" jaar 1584 gulden uit de Europese kas ontving. Zoveel 'onredelijkheid' bleef natuurlijk niet lang onbeantwoord. Allereerst was daar de Luxemburgse woordvoerder die eigenhandig een gecorrigeerde versie van de Nederlandse berekeningen door de ko pieermachine joeg. En wat blij kt: Luxemburgis niet de groot se profiteur van Europa, nee, het is de grootste netto-betaler. Liefst 440 gulden per jaar draagt iedere inwoner van het groothertogdom af aan zijn minder be deelde mede-Europeanen. Dat is pas ar moede. Bijna net zo erg als de situatie in Flevoland enige jaren geleden, waar Ne derland gelukkig voor de 'hongerenden in Alxnere' subsidie van de EU wist los te peuteren. De Europese Commissie mag nu het laat ste oordeel vellen. Binnen drie weken moet zij èlle geldstromen in de EU in kaart brengen, inclusief berekeningen van het indirecte profijt. Hoeveel gulden bijvoor beeld verdient de Rotterdamse haven aan de Europese eenwording. En hoeveel EU- geld voor een nieuwe luchthaven in Grie kenland komt uiteindelijk bij een Duitse aannemer terecht. Drie weken om het Ne derlandse bommetje vakkundig tede- monteren, GPD doorThea van Beek De islamitische slager komt uit Marokko, de eigenaar van het bruine café uit de Am sterdamse Kinkerbuurt. De man van het afhaal-eethuis uit Maleisië en de eigenaren van de foodstore en het Javaans-Suri naamse eethuis waren prak tisch buren van elkaar in het Su rinaamse Domburg. Nu drijven ze allemaal hun eigen nering in de Eerste van der Helststraat. De straat kruist de al even exoti sche Albert Cuypmarkt, mid denin de Amsterdamse Pijp. In 37 etalages in de Eerste van der Helststraat staan sinds dit weekeinde monitoren opge steld. Elke monitor vertoont een video met de geboortestraat van de middenstander. Het video project met als titel 'De anato mie van een Straat', is een ode aan alle reizigers en avonturiers die in deze straat verblijven. Het project is een initiatief van de kunstenaarsvereniging P.AR.K. 4DTV. die zich bezig houdt met televisiekunst. Pro jecten van P.AR.K. waren onder meer te zien vanuit de Vleeshal in Middelburg en de Kunst ruimte in Kampen. Voor het Open Kanaal van de Amster damse zender Salto, maakte P.AR.K. in totaal 500 uitzendin gen. Die 500e uitzending moest bij zonder worden. En zo ontstond het idee een straat met zijn be woners te ontleden en hun ge boortestraten in beeld te bren gen. Voor het project bezochten Dick Tuinder en Nathalie Faber, sa men met andere kunstenaars, de 37 straten in acht landen: Ma rokko, Maleisië, Suriname, Pa kistan, Israël, Egypte, Turkije en Nederland. Niet eenvoudig Soms voerde de reis dwars door de Sahara of naar het binnen land van Suriname. Een andere keer ging die naar Sittard, Vo- lendam of Amsterdam-Noord. Het vinden van de straten was lang niet altijd eenvoudig. Fa ber: „Een dorpje in Marokko heeft geen plattegrond of straatnamen, laat staan huis nummers. Dan ben je aangewe zen op dorpsbewoners, die mis schien de naam van de familie kennen". Op de filmpjes is alleen het straatleven geregistreerd. De camera staat een uur lang op een vast punt opgesteld, meestal in het midden van de straat. Soms gebeurt er helemaal niets en is er alleen een wuivende palmboom. In de Petrus Don- dersstraat lopen slechts twee vrouwen met een paraplu tegen de zon. Een uur later keren zij terug en dient de paraplu ter be scherming van een tropische stortbui. Overeenkomsten Tuinder: „Eigenlijk maakt het niet zoveel uit waar je bent ge boren. Er zijn veel overeenkom sten. Zoals een golvend wegdek. In Ouderkerk aan de Amstel is dat een woonerf met verkeers drempels, in het Marokkaanse Asrir is het een weg met kuilen. Over honderd jaar snapt nie mand meer iets van dat woon erf. Het alledaagse wordt dan exotisch. Bovendien zie je dat iedereen over de hele wereld op dezelfde manier leeft. Het decor is alleen anders". Reisgids Samen met Peter Happel schreef Tuinder ook een reis gids, als naslagwerk bij de ten toonstelling. door Donald Bax De regiopolitie Rotterdam- Rijnmond gaat de huidige lichting politiesurveillanten vrijwel geheel vervangen. Alle surveillanten - ruim tweehon derd - hebben van de korpslei ding per brief te horen gekregen dat hun arbeidscontracten na de afgesproken periode van zes jaar niet worden verlengd. Hoewel sommige surveillanten nog vier jaar te gaan hebben, is volgens de korpsleiding nu al gebleken dat de huidige groep te weinig kwaliteit heeft om door te groeien naar de functie van politieagent. Toch krijgen de surveillanten nog een kansje om agent te worden. „In theorie krijgt iedereen nog tijdens het nu aflopende dienstverband de kans om een deeltijd-opleiding te volgen," zegt een woordvoer der. De politievakbond ANPV is woest over deze ontwikkelin gen. De Rotterdamse afdelings voorzitter A Tournier veiwij t de korpsleiding min of meer dat de surveillanten nooit serièus zijn genomen. „Dit druist tegen alle afspraken in." „Er is tot deze maati-egel beslo ten om een nieuwe lichting sur veillanten een kans te geven," zegt een woordvoei"der van de korpsleiding. „Daar gaan we de ruimte voor gebruiken die ont staat door het vertrêk van de surveillanten van wie het con tract niet wordt verlengd." De wooi'dvoerder benadrukt dat de vacatures niet opgevuld woi-den met uit de Melkert-banen af komstige veiligheidsassisten ten. „Dat is een geheel andere vorm van toezichthouders." De eerste twee surveillanten 'oude stijl' vertrekken in 1998. De laatste in 2002, dan zijn alle bestaande contracten verlopen. „We gaan ons inzetten voor de herplaatsing van de surveillan ten in andere fixneties binnen de regiopolitie," aldus de woord- voerder. Dat de selectieprocedure voor politiesxuveillanten niet zou deugen of dat die drempel te laag zou liggen, wordt door de politiewoordvoerder tegenge sproken. „Die selectiecriteria waren wel voldoende voor een eerste stap op de ladder als sur veillant, maar niet voor een doorstroming. Dan liggen de ei sen weer een stukje hoger-," zegt hij. „Daar is op zich niets mis mee. Er zijn ook heel veel men sen die de politieopleiding vol- 0° Kijk dan uit naar O O de collectebus van het Prinses Beatrix Fonds en maak een warm gebaar. Gireren mag ook: giro Prinses Beatrix Fonds 4OJ0 Toonder Studio's Waterstanden gen en die wel voldoen aan die criteria maar die de school niet afmaken." Vakbondsman Tournier denkt dat de burger dit op handen zijnde vertrek nadrukkelijk zal merken. „Minder blauw op straat. Surveillanten zijn de oren en de ogen van de burger. Die wordt nu dus doof en blind," voorspelt hij. „Ik noem het pure kapitaalvernietiging. Er is veel in deze groep geïnvesteerd. Dat geld wordt pardoes in zee ge stort. Ze krijgen een premie mee en zijn vervolgens rijp voor een uitkering, omdat ze te oud zijn voor een andere baan." De leden van de Rotterdamse gemeenteraad ontvangen vol gende week van de vakbonden een uitnodiging om over de toe stand te praten. Het vertrek van de surveillanten kan een prijzige zaak worden: iedere overbodige surveillant krijgt volgens afspraak een ver trekpremie van 33.000 gulden mee. Volgens de politie gaat het om 155 uitstromers, de ANPV spreekt van een aantal van 277. De geschatte kosten variëren dus van 5,1 tot 9,1 miljoen. GPD Advertentie Kobbe Kobbema trok schielijk een kring in het zand, vlak voor een naderrollend golfje, en stak toen bezwerend een hand op. „Trek terug!", riep hij met overslaande stem, „trek terug, o vloed! Niet verder omhoog, laat de cirkel droog, de cirkel van Horletoet!" Het water wierp bruisend een randje schuim over de slordig getrok ken lijn en de leerling-tijwisselaar haastte zich om de kring te her stellen. Opnieuw sprak hij zijn versje uit en opnieuw spoelde de op komende vloed er overheenMaar toen dit zo enkele malen herhaald was begon het water ontmoedigd terug te trekken. Het is begrijpelijk, dat dit op de Albatros niet onopgemerkt bleef. In plaats van veilig op hoog water over de ondieptes heen te varen liep het schip op een zandbank. Dat gaf een hele schok! „W-wat gebeurt er?", stamelde heer Ollie, die zich plotseling op de vloer van de eetzaal bevond. De maaltijd waar hij juist met gezonde Horizontaal: 1. Vis; 2. meteen, gravure; 3. kooplust; 4. niet waterdicht, houthakkers bijl; 5. spil, zwaardwalvis, ten bedrage van; 6. op deze manier, gesneden stier;7. bij woord, gedwee, nachtspiegel;8. zoogdier, voertuig; 9. klepper; 10. grondsoort, loof boom; 11. gebak. Vertikaal: 1. Loofboom; 2. boom, muzieknoot; 3. jacht hond, plezier; 4. voorzetsel, familielid, soort papegaai; 5. Europeaan, zangstem; 6. be lemmering, etenbereider, roem; 7. zuilengang, kleef kruid; 8. bazige vrouw, fami lielid; 9. loofboom. Oplossing zaterdag lopers a-a-a- minigolf a-d-e-u- wat-via i--a-k- trimmen -o-e-n- slang BESTRIJD DE SPIERZIEKTEN! DEZE WEEK COLLECTEWEEK. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam - Utrecht - Den Bosch - vice versa. A9 tussen Alkmaar - Diemen vv. A10 ringweg Amsterdam. N201 tussen Uithoorn - Aalsmeer. A28 t.h.v. Nieuwleusen. A67 t.h.v. Maasbree MAANDAG 15 SEPTEMBER Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 01.18 230 13.39 228 07.41 173 20.12 207 Terneuzen 01.37 257 14.00 255 04.26 144 17.16 152 Bath 02.36 300 14.59 296 09.06 214 21.41 244 Roompot Buiten 01.15 175 13.35 166 07.30 119 19.55 148 Zierikzee 02.50 170 15.15 157 08.50 120 21.20 147 Wemeldinge 02.55 191 15.20 181 08.55 135 21.25 162 Philipsdam West 02.35 177 14.50 164 08.55 128 21.20 156 DINSDAG 16 SEPTEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm uur cm 02.02 25814.25 252 02.23 28514.45 279 03.23 332 15.46 321 02.00 19814.20 185 03.50 182 16.10 166 03.50 20616.10 193 04.20 187 16.45 170 Laag water uur cm uur cm 08.31 186 20.58 224 J 08.56 199 21.27 236 09.59 226 22.34 261 08.15 124 20.35 159 09.35 120 22.05 151 - 09.45 137 22.10 168 09.45 129 22.10 161 eetlust aan had willen beginnen lag ordeloos om hem heen en Tom Poes maakte zich met enige moeite vrij uit het pas opgeschepte voedsel. „Blp!", zei hij., „Een aanvaring, denk ik. We liggen stil. We zijn ge strand!" „Een ramp!", riep heer Bommel, zich snel oprichtend. „In de red dingboten! Doe iets, jonge vriend! Volg me!" Zo roepende haastte hij zich de trappen op, die naar de brug leidden en reeds van verre was te merken dat ook daar enige verwarring heerste. „Wat moet dat?", hoorde men de gezagvoerder bulderen. „Overge haalde turfkruier! Dat noemt zich een zeeman!" „Het is de vloed, kapitein!", klaagde de stuurman er met geknepen stem tussendoor. „De eb, bedoel ik. Het is laag water..." L Ugedtukgeb'ed H Hogedrukgelxed O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen srV hagel Europa: Veel regen |""0Q0pt Janny van der Lee 4 personen In principe wordt deze jachtschotel gemaakt met restjes gaar vlees, maar in plaats van restjes rund, kalfs- of var kensvlees (of zelfs kip) kunt u bijvoorbeeld ook vers (ver kruimeld) gehakt nemen en even met de uien meestoven, blokjes spek uithakken of in plakjes gesneden rookwor sten, of (gare) braadworstje over de uien in de ovenscho tel verdelen. Ingrediënten: 3 uien boter 2 laurierblaadjes peper, zout 1,25 kg aardappelen scheut melk nootmuskaat rest (ca. 400 g) vlees 3 appels (bij voorkeur licht zuur) Bereiding: Pel en snipper de uien. Fruit de uisnippers in boter goud geel, voeg de blaadjes laurier toe en laat het geheel enke le minuten stoven. Kruid met peper en zout. Schil de aardappels en kook ze in licht gezouten water gaar, giet ze af en wrijf ze fijn met een pureeknijper of - stamper. Voeg zoveel melk toe tot een gladde puree is verkregen. Breng op smaak met peper, zout en geraspte nootmuskaat. Snijd het vlees in repen. Schil de appels, boor het klok huis uit en snijd de appel in dunne plakken. Vet een ovenschaal in met boter. Schep hierin een derde deel van de puree, hierop de helft van de uien, daarop de helft van de appelplakjes en de helft van het vlees. Hier op weer een derde aardappel en de rest van de uierin1 gen, appelplakjes en het vlees. Dek af met de rest van de puree, strijk het oppervlak glad en bestrooi met paneermeel. Leg hier en daar een flinter boter en laat de schotel een mooi bruin kleurtje (30-40 minuten) krijgen in een hete oven van 200 - 225 graden. Op de weerkaart van Europa is een krachtig gebied van hogedruk terug te vinden meteen druk in het centrum van 1030 hRa. Dein- vloed van dit druksysteem reikt ver, maar niet ver genoeg om te voorkomen dat er grote buien ontstaan boven het westen van de Middellandse Zee. Delen van de Spaanse oostkust kunnen een flinke portie regen verwachten, zoals Valencia en Benidorm. Ook boven de eilanden Ibiza, Majorca en Menorca betrekt de lucht eni- i ge tijd en valt er een stevige onweersbui. Portugal heeft naast zon ook enkele kleine wolkenvelden, maar het blijft we overal droog. Een storing bereikt vandaag het westen van de Britse Eilanden, zo dat Ierland en Schotland bewolkt zijn met nu en dan regen. Het zuidoosten, zoals Londen, blijft de hele dag droog met zelfs nog zonnige perioden. De wind bij Ierland en Schotland is sterk, maar haalt het niet bij die van de zuidwestkust van Noorwegen. Een windkracht 8 a 9 houdt daar huis en daarnaast regent het volop in Noorwegen. Zweden en Finland blijven overdag droog, maar in de nacht en morgen zijn ook zij aan de beurt. Midden-Europa profi teert van een rustiger en droog weerbeeld met daarbij veel zon. De Balkanlanden krijgen buien, soms ook met onweer. In Griekenland blijft het zonnig en droog en de temperaturen zomers. Na een fris weekeinde waarbij op za terdag een enkele bui viel en het kwik, met uitzondering van Westdorpe waar het nog 17 graden werd, nauwelijks boven de 16 graden uitkwam zet de weersverbe- tering die zich gisteren al aandiende verder door. Een hogedrukge- bied over centraal Europa levert voor Nederland een zuidelijke stroming op waarin zachtere lucht over onze omgeving wordt ge voerd. Ook de wind neemt sterk af en zal vandaag niet meer zijn dan matig uit hetzuiden. Daarbij staat er langs de Noordzeekust j van tijd tottijd nog een goede windkracht 4. In de loop van de och tend ontstaan er enkele onschuldige stapelwolkjes. Later op de dag! kan er vanuit hetzuidwesten enige sluierbewolking binnendrijven. Het blijft overal droog. Tijdens de flinke zonnige perioden welke overblijven stijgt het kwik vanmiddag tot 18 a 19 graden. In Zeeuws Vlaanderen is het niet uitgesloten dat een enkele thermometer nog de 20 graden kan bereiken. Vanavond en vannacht neemt de wind verder af tot zwak, meest uit zuidelijke richting. De stapel wolken lossen weer op en op V— enige sluierbewolking na Nazomeren 3 igj; wordt het een heldere nacht. PT817-*». ?VV4 ÜL De minimumtemperatuur komt op circa 11 graden uit. In de nanacht en vroege och- ZWS^ tend kan plaatselijk wat J r~ grondmist of een enkele >rii9c* O mistbank ontstaan welke a morgenochtend weer snel 73 oplossen. Ook morgen is het t droog en fraai nazomerweer 1 met zonnige perioden en is 1 A het met maxima van 20 tot 21 graden nog iets warmer dan vandaag. Vanaf woensdag neemt de bewolking welis waar wattoe maar het blijft overwegend droog. Vooruitzichten dinsdag woensdag donderdag vrijdag weer O at max. 20 0 19° 19° 20° min. 12° 13° 13° 13° wind ZZW 4 W 3 ONO 3 OZO 3 Zon Maan op 7.22 onder 20.00 op 19.17 onder 6.31 Nautisch bericht Overwegend matige zuidenwind, 4 Beaufort, later afnemend kracht3 Beaufort. Het zicht is goed. Temperatuur van het kustwater circa 20 graden. In de vroege ochtend kans op enkele mistbanken die in de loop van de ochtend oplossen. Zeeland: Nazomeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4