Gebouwen geven geheimen prijs PZC Honderdjarige Maria Geiler vond haar draai over de grens r 7 sé Eis drie jaar cel voor incestpleger Een keuze uit onze weekreklnmes I 99WÖ Öff Drankrijder kruipt weer achter stuur Onrustig weekeinde in uitgaansleven van Zeeuws-Vlaanderen 4i223 DUIDELUK DE GOEDKOOPSTE! Verleden herleeft op W emeldinge(n)dag Kruiningse beurs van miniatuurauto's trekt internationaal publiek Reeks vernielingen en diefstallen Westhoek zeeland ,10 Historische panden bezocht in kader van Open Monumentendag r y - maandag 15 september 1997 door Herre Stegenga S-HEER HENDRIKSKINDE REN - 's Ochtends viel de be langstelling nog wat tegen, maar in de middaguren werd dit ruimschoots goedgemaakt. Toen namen tientallen mensen van de gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen in meubel en rijtuigstoffeerderij Brouwer aan de Nieuwe Rijksweg in 's- Heer Hendrikskinderen. Tot te vredenheid van C. J. Brouwer zelf. „Tja. mensen moeten hier speciaal naartoe komen." Anders dan in Goes, vult hij aan. "waar je van het één naar het an der kan lopen'. Het was zater dag de derde keer dat Brouwer deelnam aan de Open Monu mentendag. Vergeleken met de voorgaande jaren ontving hij iets minder gasten, „maar ja, er is steeds meer te doen. Mij hoor je niet klagen." Naast een be zoek aan zijn werkplaats kon een collectie rijtuigen en oldti mers worden bezichtigd. Ook was het mogelijk een rondrit door de omgeving te maken in een authentieke koets met tuig- paarden. Ook elders op de Bevelanden viel genoeg te beleven. Open Monumentendag viel dit jaar samen met het theaterfestival 'Zeeland uit dekast'. Op diverse locaties in de Goese binnenstad, zoals aan de Stadshaven en in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, werden voor stellingen gegeven. Van pop pentheater voor de kleintjes tot uitvoeringen voor het hele ge zin. Gebouwen Natuurlijk stonden de deuren van veel Goese monumenten weer open voor het publiek, be kende gebouwen als het stad huis, de Grote Kerk en de Rooms-Katholieke kerk maar ook drie prachtige panden aan de Turfkade en het onderkomen van vrijmetselaarsloge De Op gaande Ster aan de Beesten markt. Een greep uit de monumenten uit de nabije omgeving die za terdag waren geopend: de molen in Kloetinge, de Nederlandse Hervormde kerk in 's-Heer Arendskerke en molen De Hoop in Wolphaartsdijk. doorSelma Osman MIDDELBURG - Drie jaar ge vangenisstraf. Zo luidde vrij dag voor de rechtbank in Middelburg de eis tegen een 51- jarige Rotterdammer die ervan wordt verdacht zich te hebben vergrepen aan de dochter van zijn vriendin. Omdat de ver dachte niet op de zitting ver scheen - hij voelde zich psy chisch niet in staat te komen - moest de rechtbank afgaan op de verklaringen in het dossier. Die zijn grotendeels afkomstig van het meisje. De verdachte heeft tot nu toe alles ontkend. De man zou het meisje van haar achtste tot haar tiende seksueel hebben misbruikt- Het begon in december 1991 in Friesland en ging door toen het gezin achter eenvolgens verhuisde naar Scherpenisse en Sint Maartens dijk. In 1994 kwam er een eind aan, nadat een vriendin van het slachtoffer het aan een leer kracht had verteld- Volgens het meisje gebeurde dagelijks vroeg in de avond, als moeder weg was. Deman paste van20.00 uur tot in de vroege ochtend op het kind. De ontucht begon met on zedelijke betastingen maar ging uiteindelijk over in verkrach ting. Hij sloeg het meisje als zij niet mee wilde werken. De Rotterdammer ontkent, maar zijn verleden spreekt niet in zijn voordeel. In 1987 is hij al eens veroordeeld voor soortge lijke zedendelicten. Hij kreeg toen vijftien maanden gevange nisstraf. Bovendien oordeelde een deskundige dat de verkla ringen van het meisje oprecht zijn en dat niets wijst op een val se beschuldiging. Uitspraak op 25 september. Meubel- en rijtuigstoffeerderij Brouwer in 's-Heer Hendrikskinderen ontvangt bezoekers in het kader van de landelijke Open Monumen tendag. foto Willem Mieras door Herre Stegenga GOES - Vier automobilisten zijn het afgelopen weekend op Zuid-Beveland betrapt op rij den onder invloed. Een 37-ja- rige man uit Rilland bezorgde zichzelf zaterdagnacht onno dige problemen door een rij verbod van de politie te nege ren. De automobilist werd aange houden op de Deltaweg in Goes en had - zonder proces verbaal - een taxi naar huis kunnen nemen. Hij kroop ech ter weer achter het stuur en werd bij de Vlakebrug op nieuw tot stoppen gedwongen. Vanzelfsprekend werd hij deze keer wel meegenomen naar het politiebureau. Een 51-jarige inwoner van Yerseke liep zaterdagavond tegen de lamp in de Wijn gaardstraat in Goes. Hij bleek twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol achter de kie zen te hebben. Dit kwam hem op een rijverbod van vier uur en een dagvaarding te staan. Dezelfde straf kreeg een 31 - j a- rige Goesenaar, die zaterdag nacht werd aangehouden in Goes-Noord. Uit een test bleek dat hij eenzelfde alcoholpro millage in zijn bloed had. Een 48-jarige man uit Gent maakte het dezelfde avond nog bonter. In de Middelburg sestraat in Goes bleek hij ruim drieënhalf keer te veel gedron ken te hebben. Zijn rijbewijs werd gevorderd en hij kreeg een dagvaarding. Bij een controle op de Juliana- straat in Zierikzee werd een benevelde motorrijder (34) uit Middelharnis aangehouden. Hij verzette zich daarbij en kon alleen met enig geweld naar het bureau worden over gebracht. De man kreeg een rijverbod van vier uur en werd in de loop van de nacht vrijge laten. Zijn motor is voor een technisch onderzoek op het bureau gehouden. door Pascalle Capetti HULST - Een twintigjarige in woner van Hulst liep vrijdag nacht een gescheurde onder- en bovenlip, twee afgebroken tan den en een bloedneus op bij een vechtpartij in een discotheek aan het Cornelis de Vosplein in Hulst. In Sas werd een horeca zaak 'verbouwd' en bij een knokpartij tussen binnenschip pers in Temeuzen vielen twee lichtgewonden. De discoganger uit Hulst moest zich onder behandeling stellen van een arts. De aanleiding voor de vechtpartij is niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. Een vechtpartij in een horeca bedrijf aan de Ooststraat in Sas van Gent liep diezelfde nacht uit op vernielingen aan het inte rieur. Enkele bezoekers raakten rond drie uur om onduidelijke redenen slaags met elkaar. De zaakisbij de politie in behande- ling- Bij een vechtpartij in de Nieuw- straat in Temeuzen raakten zaterdagnacht twee mannen lichtgewond. Een van hen, een veertigjarige inwoner van Gro ningen, moest ter observatie worden opgenomen in zieken- Gewelddadige Middelburgers aangehouden MIDDELBURG - De politie heeft zondagnacht om 1 uur drie Middelburgers aangehouden op de Segeersingel. Eerder die nacht hadden zij op het Abdij - plein een jongen uit Oost-Sou burg onder bedreiging van ge weld beroofd van enkele cd's. Ook mishandelde het trio een man nabij de Buitenhovenlaan. Zij gooiden onder meer een bierfles en een tegel naar de man. De bierfles ging door een ruit van een woning aan de Bui tenhovenlaan. De tegel werd eveneens door een ruit gegooid en belandde bij een vrouw in de Buitenhovenlaan in de slaapka mer op het bed. Bij hun aanhouding hadden de drie Middelburgers de gestolen cd's nog in hun bezit. Zij droe gen bovendien enkele messen bij zich. Het trio is ingesloten voor verder onderzoek. huis De Honte in Temeuzen. Hij I kon zondag weer naar huis. Alle betrokkenen waren afkomstig uit de binnenvaart. Geduw Aanleiding van de vechtpartij j was wat geduw bij de ingang van een horecagelegenheid in de i Nieuwstraat. Twee Terneuze- naren van 22 en 25 jaar wilden rond half drie naar binnen en te gelijkertijd wilden twee man nen, onder wie de Groninger en een 54-jarige Terneuzenaar, naar buiten. Het gevolg was een vechtpartij waarbij de 54-jarige schaafwonden in het gezicht opliep. De Groninger had ver moedelijk een hersenschud ding. De twee jonge Temeuzenaren werden aangehouden en na ver hoor naar huis gestuurd. De po- j litie maakt proces-verbaal op. LEWEDORP Fancyfair - Het zorgcentrum voor ouderen De Kraayert in Lewedorp houdt zaterdag 27 september een fancyfair met al- lei'lei activiteiten, zoals een rad van avontuur, sjoelen en lolly trekken. De opbrengst wordt besteed aan extraatjes voor de bewoners en verfraaiing van het centrum. HEINKENSZAND Kledingbeurs - In het gebouw van de scouting aan 't Dijkje in Heinkenszand wordt van I woensdag 17 tot en met zater dag 20 september een kinder- kledingbeurs gehouden. De openingstijden zijn woensdag van 10.00 tot 15.00 uur, donder- dag en vrij dag van 9.00 tot 11.30 uur en zaterdag van 10.00 tot j 11.30 uur. 't Dijkje is een zij- j straat van de Dorpsstraat, gele gen tussen de nummers 135 en 137. KAPELLE Beurs - Speel-o-theek De Schatkist in Kapelle houdt dinsdag 23 september van 9.00 1 en 11.30 uur in De Vroone een beurs van tweedehands speel goed en winterkleding voor kin deren. Eenderde van de op brengst is voor de speel-o- thêek. door Herre Stegenga 'S-HEER ARENDSKERKE - Ze toont be langstelling voor alles wat in haar naaste omgeving gebeurt, volgt ook het wereld nieuws op de voet en laat zelfs de voetbal uitslagen niet schieten. De in Duitsland ge boren mevrouw Maria Geiler vierde zondag haar honderdste verjaardag in haar woon plaats 's-Heer Arendskerke. Het dorp waar ze in 1973 neerstreek. Een eeuw geleden zag ze het eerste levens licht in de plaats Hamm an der Sieg. Ze had geen zin om tot haar trouwdag thuis te wo nen en greep de mogelijkheid aan om in Ne derland als diacones te werken. Zo beland de ze in 1922 in Haarlem, waar ze mevrouw Maria Geiler uit 's-Heer Arendskerke: als diacones naar Nederland gekomen. foto Willem Mieras A den Herder tegen het lijf liep, eveneens diacones. Sindsdien is het duo onafscheide lijk, naast collega's zijn ze altijd huisgeno ten gebleven. In 1942 verhuisde het tweetal naar Gouda. Mevrouw Geiler schuwde het harde werken niet, vertelt Den Herder, die nu 84 jaar oud is. „Ze had in Gouda de lei ding over de keuken. Daar moesten elke dag maaltijden voor driehonderd personen worden bereid. Een drukke baan." Toen mevrouw Den Herder op een gegeven moment aangaf naar Zeeland te willen ver huizen, is Geiler gewoon meegegaan. Het tweetal deelt nu een aanleunwoning in de Pollesteynnstraat in 's-Heer Arendskerke. Het leven in Nederland is de eeuwelinge al tijd prima bevallen, aldus mevrouw Den Herder. „Haar moeder voorspelde destijds dat ze na drie dagen weer terug zou zijn in Duitsland, maar ze houdt het hier al 75 jaar vol en ze heeft nog steeds geen plannen om weer terug te keren." Gehakt Half om Half ts Magere Varkenslappen t*. Kollumer M c' lilo&rt rv van Doornestraat 2 Goes kker Kipfilet t Col aanbiedingen zijn geldig vanaf maandag 15 september 8.30 uur t/m zaterdag 20 september heeft u onze folder niet ontvangen bel dan: 0113 62 92 00 'Weumelingers' doen de was. foto Willem Mieras door Herre Stegenga WEMELDINGE - Een door slaand succes, de eerste We- meldinge(n)dag. Het dorp nam zaterdag een duik in het verleden en liet de jaren der tig herleven. Naast activitei ten als een paardenmarkt, een boerenmaaltijd en ver schillendeevenementen in de haven had een aanzienlijk deel van de dorpsbewoners zich voor de gelegenheid in ouderwetse kledij gestoken. Frans Happel (de veldwach ter) blikt tevreden terug op deze vuurdoop. Deze voor zitter van de organiserende stichting concludeert dat er duidelijk behoefte is aan een dergelijke feestdag. Een jaar geleden staken een aantal 'Weumelingers' de koppen bijelkaar met als doel een jaarlijks terugkerend evene ment op touw te zetten. Na positieve reacties van de be volking kon de Stichting We- meldinge(n)dag' aan de slag. Gezelligheid Het resultaat was zaterdag te zien. Het centrum van het dorp was zaterdag één en al gezelligheid. Happel: „Het viel me op dat je soms een groep van wel dertig mensen bijelkaar zag staan. Niet dat er iets bijzonders aan de hand was, nee. Ze stonden gewoon te praten." Daar naast bood het programma voldoende vertier. Er werden demonstraties gegeven, op tredens gehouden en spelle tjes gedaan. Het afsluitende boerenbal op het dorpsplein vormde de bekroning van de eerste Wemeldinge(n)dag. Volgend jaar weer, meldt Happel. De tweede zaterdag in september. Leo Wabeke wint ringrijden WEMELDINGE - Ringrij- dersvereniging Ons Genoe gen heeft zaterdag tijdens de Wemeldingedag een wed strijd in kledij uit de jaren dertig gehouden. De negen tien deelnemers reden veer tien beurten. Winnaar werd Leo Wabeke met dertien ringen, gevolgd door Miranda Vermerris en Henk van de Guehte. Inge Rottier sleepte de pollepel in de wacht. Het stoeltjes rijden werd een triomf voor Simon de Vos. Bekeuringen bij verkeerscontrole GOES - Bij een grote verkeers controle op de 's-Gravenpolder- seweg en de Ringbaan-West in Goes en de Brugstraat in Wil- helminadorp heeft de gezamen lijke politie van Goes en Borsele zaterdagmorgen zeventien be keuringen uitgedeeld. Het merendeel van de boetes (twaalf) sloeg op het niet dragen van een gordel. door Herre Stegenga KRUININGEN - Door de jaren heen is het een internationale ontmoetingsplek geworden, de halfjaarlijkse ruilbeurs voor miniatuurauto's in Kruiningen. Naast Nederlanders liepen er zaterdag bijvoorbeeld veel Bel gen rond en viel zelfs een Deense standhouder te bekennen. „Een lekker sfeertje", constateerde mede-organisator C. Linssen uit Goes. Samen met J. van Paasschen uit Yerseke is hij verantwoordelijk voor de ruilbeurs, die al voor het achttiende achtereenvolgende jaar wordt gehouden. In deze periode heeft de beurs een goede reputatie opgebouwd. „Ook al wil je niks kopen dan is het nog gezellig", vertelt Linssen. „We hebben een speciaal hoekje in gericht waar bezoekers soms uren met elkaar zitten te pra ten." Maar de miniatuurauto's staan natuurlijk centraal. In alle spor ten en maten stonden ze zater dag weer te pronken in het Kruiningse dorpshuis. Van tien tallen jaren oude auto's van blik tot de allerlaatste modellen en van wagentjes van een piek tot exclusief speelgoed waarvoor honderden guldens moeten worden neergelegd. door Herre Stegenga RENESSE - Renesse en Burgh- Haamstede zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag geconfron teerd met een groot aantal ver nielingen en diefstallen. Vooral auto's moesten het ontgelden. Tot dusver is zeven keer aangif te gedaan bij de politie. De re cherche heeft een onderzoek in gesteld. Auto's aan de Zeeanemoonweg, de Hoogenboomlaan en de Vroonweg in Renesse werden aangetroffen met vernielde rui ten en diverse deuken. Ook is over de voertuigen heen gelo pen. Verder werd bij een benzi nepomp aan de Hogezoom een pinautomaat ernstig bescha digd. Aan de Van Kloosterweg sneu velden twee ruiten van een ter rasscherm. In Burgh-Haamste- de werden enkele auto's aan de Hogeweg stevig onder handen genomen. Verbrijzelde ruiten en deuken in portieren en spat- schermen waren het gevolg. Gezien de aard van de vernielin gen denkt de politie dat het om dezelfde daders gaat; vermoe delijk zijn ze van Renesse naar Burgh-Haamstede getrokken. Getuigen wordt verzocht con tact op te nemen met het politie bureau in Zierikzee (0111- 414055). In dezelfde nacht zijn drie Bel gen in Renesse aangehouden wegens baldadig gedrag. Zo had het trio een vlag gestolen bij een horecagelegenheid. De Belgen werden getrakteerd op een boe te van 90 gulden. Een 22-jarige jongen uit Dintel- oord werd op de Stoofweg in Renesse betrapt met een honk balknuppel. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Concert en bloemenzee in Martinuskerk HALSTEREN - De Sint Marti nuskerk in Halsteren wordt in het weekeinde van 20 en 21 sep tember in de bloemen gezet. Voor het vijfde jaar wordt dan een bloemententoonstelling ge houden waarop creaties te zien zijn van verschillende bloemis ten uit de regio en een groep amateur-bloemschikkers. Het thema is Contrasten. Om het eerste lustrum een fees telijk tintje te geven wordt mor gen, zaterdag, temidden van de bloemen een zomeravondcon cert gegeven. Vocaal ensemble Sint Laurens en blazersensem ble Dal Segno uit Bergen op Zoom brengen een gevarieerd programma, van Bach tot Beat les. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te bestellen bij Wil Ton (tel. 0164-683440). De bloemententoonstelling kan beide dagen worden bezichtigd tussen 12.00 en 18.00 uur. Deop- brengst van de tentoonstelling en het concert gaat naar het res tauratiefonds van de kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24