PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zalm ligt overhoop met EU Gastanker strandt bij Kruiningen Extremisten in Bosnië moeten buigen Vermiste vliegtuigen vermoedelijk na botsing neergestort 4 WEKEN JÊL |ÏT Wereldtitel run-bike-run Irma Heeren Candle in the Wind al platina Bijdrage van 8,5 miljard voor Nederland onaanvaardbaar Cogéma zou kernafval dumpen Chirurg hecht losgemaakt hoofd weer vast Europese titel volleyballers Topduel eindigt onbeslist VOOR 15,00 JA, ik wil: 19' Nazomeren j Zonnige perioden en droog. Matige j zuidenwind. Maxima rond 19 graden. 's Morgens kans op mistbanken. 240e jaargang no. 219 t maandag 15 september 1997 losse nummers 1,75 Irma Heeren. van onze sportredactie GUERNICA - Irma Hee ren heeft zaterdag in Gu ernica de wereldtitel run- bike-run behaald. De at lete uit Middelburg legde de 10 kilometer lopen, 40 kilometer fietsen en nog eens 5 kilometer lopen af in een tijd van 2 uur, 1 mi nuut en 19 seconden. Voor Heeren was het na de zege in 1994 haar tweede we reldkampioenschap. Het EK, eerder dit jaar won ze niet, door materi- aalpech. In Guernica had de Nederlandse aan de fi nish bijna twee minuten voorsprong op nummer twee Michelle Dillon uit Australië. De Spaanse Virginia Berasategui ein digde een halve minuut later als derde. Bij de mannen ging de ze ge naar Australiër Jona than Hall, in 1.48.15. Zie ook pagina 13 RIJSWIJK - Elton John's cd Candle in the Wind heeft zaterdag binnen en kele uren de platina-sta- tus bereikt. Volgens pla- tenverkopers is er nog nooit zo'n belangstelling geweest voor een schijfje. In Groot-Brittannië was de cd-single binnen enke le uren uitverkocht. In Nederland vlogen de meer dan 125.000 beschikbare exemplaren over de toon bank en stootte de single meteen door naar num mer 1 in de Mega Top 100. In Engeland besloten veel winkeliers dat klanten niet meer dan drie exem plaren tegelijk mochten kopen van John's ode aan de twee weken geleden omgekomen prinses Diana. Desondanks wa ren tegen het middaguur alle zaken door hun voor raad van vier- a vijfdui zend cd's heen. In totaal gingen zaterdag een kwart miljoen kopieën over de toonbank. Veel verkopers in Neder land ware al halverwege de ochtend door hun voor raden heen. ,,Bij 'De Waarheid' van Marco Borsato liep het storm maar dit is gewoon bizar", aldus een verkoper. Liefhebbers stonden in dikke rijen voor de win kels voor het lied dat El- ton John vorige week za terdag zong tijdens de begrafenisplechtigheid .in Westminster Abbey. De winsten gaan geheel naar het speciaal opgerichte Diana-Fonds, dat de cha ritatieve activiteiten van de prinses moet voortzet ten. De Britse platenwinkels hebben 1.5 miljoen exem plaren van de cd besteld, terwijl nog eens acht mil joen in de rest van de we reld worden verkocht. Verwacht wordt dat Candle inthe Wind allere- cords gaat breken.Topper aller tijden is nog altijd Bing Crosby's single 'Whi te Christmas', waarvan sinds 1942 30 miljoen zijn verkocht. Goede tweede is de Beatles-hit 'I wanna hold your hand' met 13 miljoen sinds 1963. door Mare Peeperkorn MONDORF-LES-BAINS - Minister Zalm vindt dat Nederland te veel af draagt aan de Europese Unie. Hij eist dat daarin verandering komt en sluit zelfs een blokkade van de Europese besluitvorming niet uit. De Nederlandse eis om minder aan de Europese Unie te betalen stuit op irritatie bij de overige lidstaten. De Belgische minister van financiën Maystadt spreekt zelfs van 'puur egoïsme'. Minis ter Zalm (financiën) zégt echter tot het uiterste te zullen gaan om zijn zin te krijgen. De Nederlandse en Duitse klachten over hun hoge EU-be- talingen werden dit weekeinde langdurig besproken door de Europese ministers van financi en in het Luxemburgse kuur oord Mondorf. ,,Ik heb ons on genoegen uiterst scherp en zeer uitvoerig uiteen gezet", aldus Zalm. Volgens de minister kan Nederland rekenen op 'enig be grip'. Daarvan bleek na afloop van de bijeenkomst nauwelijks iets. Spanje, Griekenland, Ier land en België bijvoorbeeld hekelden het Nederlandse plei dooi, terwijl Frankrijk en Oos tenrijk alleen in hun eigen portemonnaie geïnteresseerd waren. De Europese Commissie zal bin nen enkele weken een nota pre senteren die de betalingen van de afzonderlijke landen tegen het licht houdt. De huidige EU- voorzitter 'Luxemburg beloofde daarbij oog te hebben voor eventuele 'scheve verhoudin gen'. Dat de nota een eind zal maken aan de financiële ruzie, wordt niet veiwacht. De af dracht van ieder land aan de EU laat zich snel berekenen maar de nettobij drage (afdracht mi nus verkregen subsidies en an dere voordelen) niet. Het Nederlandse kabinet is evenwel niet van plan zijn fi nanciële eis te verzachten. „Wij zullen alle ten dienst staande middelen inzetten om ons doel te bereiken", aldus minister Zalm. Volgens berekeningen van het ministerie van financiën betaalt Nederland volgend jaar netto zes miljard gulden een Eu ropa. Als de plannen van de Eu ropese Commissie doorgaan Een Amerikaanse soldaat telt Moslims die hun stem uit willen brengen in het dorp Memici, twintig kilometer ten oosten van Tuzla. foto Amel Emric/AP van onze redactie buitenland SARAJEVO - De drie keer uitgestelde en door de internationale gemeenschap met veel zorg tegemoet geziene ge meenteraadsverkiezingen in Bosnië, zijn het afgelopen weekeinde zonder noemenswaardige problemen verlo pen. Uitslagen worden niet voor het ko mende weekeinde verwacht. Pas kort voor de geplande verkiezings datum besloten de Serviërs en Kroaten in Bosnië hun aanvankelijk boycot plannen te laten varen. Waarschijnlijk is meer dan tweederde van de kiesge rechtigde Bosniërs gaan stemmen. In steden als Sarajevo en het door de Bos- nische-Serviërs beheerste Pale lag het opkomstpercentage waarschijnlijk te gen de 90. De OVSE, de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa, die de stembusgang had georganiseerd en toezicht hield op het verloop ervan, toonde zich uiterst content. „We zijn getuige geweest van twee buitenge woon goede dagen voor Bosnië", aldus woordvoerder David Fowley. „De na tionalisten en oorlogsmisdadigers heb ben moeten buigen voor de kracht van de democratie." Volgens hem stemde Radovan Karadzic, de van oorlogsmis daden beschuldigde voormalige leider van de Bosnische-Serviërs niet. Een kleine 2,5 miljoen kiesgerechtigde moslims, Kroaten en Serviërs waren opgeroepen om een keuze te maken uit de in totaal 4830 kandidaten voor 136 gemeenteraden. Deze verkiezingen, de eerste lokale in zeven jaar, moeten de basis leggen voor cle democratische we deropbouw van het land. Gecompliceerd Het verkiezingsproces was uiterst ge compliceerd met honderdduizenden vluchtelingen die in hun stad of dorp van herkomst moesten gaan stemmen. Ondanks het relatief vreedzame ver loop, de OVSE registreerde slechts één gewonde bij een schietpartij in de mos limregio Brhac, was de stembusgang niet bepaald vlekkeloos. In de West-Bosnische stad Drvar pro beerden de Kroatische autoriteiten te verhinderen dat Servische vluchtelin gen, die voor de oorlog de stad in han den hadden, hun stem konden uitbren gen. Ze vrezen door de resultaten van de verkiezingen een groot aantal van de in de oorlog op de Serviërs gewonnen West-Bosnische steden, waaronder Dr var, weer te verliezen. De OVSE opende daarom in Drvar een nieuw stembureau om de Servische vluchtelingen te helpenMet een boycot in het Midden-Bosnische Zepce pro beerden de Kroaten de voorspelde ver kiezingszegevan de moslims te voorko men. Met drieduizend militairen van SFOR gingen de kieslokalen zondag alsnog open. AFP/RTR/ANP door Herre Stegenga KRUININGEN - De Luxem burgse gastanker Eeklo heeft zondag ruim twaalf uur vastge zeten op de Westerschelde ter hoogte van Kruiningen. Er was geen reden voor paniek: het schip was niet gescheurd of geplooid. De tanker werd zon dagmiddag rond half twee vlot- getrokken door zestien sleepbo ten. Door deze operatie was het scheepvaartverkeer tussen Hansweert en Antwerpen - in clusief de veerdienst tussen Kruiningen en Perkpolder - en kele uren gestremd. De Eeklo liep in de nacht van za terdag op zondag even na half één aan de grond. De vermoede lijke oorzaak was een storing aan het roer. Sleepboten waren snel ter plekke maar slaagden er door het afnemende getij niet in het zeeschip los te krijgen. Daarom werd besloten na 10.00 uur een nieuwe poging te wa gen. Uit veiligheidsoverwegin gen werd het overige scheep vaartverkeer op deze route stilgelegd. Enkele vaartuigen moesten tijdelijk voor anker. Veilig Met veel moeite slaagden de sleepboten van de bedrijven URS, Multraship Towage Salvage en Willem Muller Ne derland er rond half twee 's mid dags in de Eeklo los te krijgen en veilig in diep water te brengen. Het hoog water was zondag middag zo'n twintig tot dertig centimeter lager dan zondag nacht, wat de klus er niet ge makkelijker op maakte, aldus woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat. „Het komt dan voornamelijk aan op brute kracht", licht L. Muller van Multraship toe. De gastanker kreeg vervolgens toestemming van de Neder landse en Belgische autoriteiten om zijn weg te vervolgen naar Antwerpen, de oorspronkelijke bestemming. De Eeklo werd hierbij begeleid door vier sleep boten. Het enorme vaartuig (23519 ton), 180 meter lang met een diepgang van ongeveer tien me ter, was gevuld met bijna 22 dui zend ton gas: 12,3 ton propaan en 9,4 ton butaan. „Een lading van de gevaarlijkste categorie", aldus Geluk. „In eerste instan tie schrik je even als je hoort dat zo'n boot is vastgelopen." De Eeklo is echter een betrekkelijk nieuw schip (uit 1995), dat vol gens Geluk aan de laatste eisen voldoet. Muller van Multraship meldt overigens dat hij geen zichtbare schade aan het vaar tuig heeft kunnen ontdekken. De Scheepvaartinspectie stelt samen met de politie te water in Temeuzen een onderzoek in naar de oorzaak van het vastlo pen van de Eeklo. stijgt dat in de volgende eeuw tot 8.5 miljard per jaar. Zalm: „Daarmee betalen wij per inwo ner het meest aan Europa. Dat is volstrekt onaanvaardbaar, dat kan zo niet". Nederland wil daarom een 'be grenzer' op zijn EU-uitgaven, zoals Engeland al eerder wist af te dwingen. Dat moet niet alleen een stijging van de EU-betalin- gen voorkomen, de uitgaven dienen zelfs omlaag te gaan. Ge beurt dit niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Desnoods zal Nederland tijdelijk zoveel mogelijk EU-besluiten torpe deren. GPD Met zestien sleepboten kon de gastanker Eeklo weer worden vlotgetrokken. LONDEN - Een Britse arts heeft een primeur op zijn naam gezet. Hij maakte het hoofd van een vrouw los om het vervolgens weer aan het lichaam vast te hechten. De ingreep, die in fe bruari werd uitgevoerd, is geslaagd, zo meld den de Britse media zaterdag nadat Britse neu- rochirurgen het geval hadden toegelicht. Bridget Fudgell (36) moest worden geopereerd omdat zij haar hoofd als gevolg van een val vier jaar geleden niet meer omhoog kon krijgen. Tijdens de zeventien uur durende operatie maakte neurochirurg Steve Gill het hoofd via een snee in de nek los van de wervelkolom. Het hoofd was toen enkel nog verbonden met het ruggenmerg, de belangrijkste bloedvaten en de huid. De chirurg zette het hoofd vervolgens in correcte positie vast met behulp van een meta len plaat en twee schroeven. Fudgell was sinds haar val gedwongen binnen te blijven: „ik kon geen straat oversteken om dat ik niet recht voor mij uit kon kijken". Om dat zij ook veel pijn leecl, stemde zij in met de operatie. Zij reageerde naderhand verbijsterd op de details van de operatie. RTR/AFP Duikers van de milieuorganisatie Greenpeace zeggen voor de kust van Normandië twee vaten met radioactief afval te heb ben gevonden dat afkomstig zou zijn van de opwer- kingsfabriek Cogéma in Cap de La I-Iaque. Het afval IK ligt op 250 meter van het strand Les Moulinets. i - - foto PieterHonhoff De Nederlandse volleyballers hebben voor het eerst de Euro pese titel veroverd. In Eindho ven versloeg de ploeg van bondscoach Toon Gerbrands gistei-en Joegoslavië met 3-1 De setstanden waren 15-11 10-15 15-10 15-9. Voor Oranje, rege rend Olympisch kampioen, is het de vijfde medaille op eenEK. In 1989 en 1991 moest de ploeg genoegen nemen met brons, ver volgens werden twee finales op rij van Italië Q verloren. Koploper Ajax was gisteren de winnaar na Fevenoord-PSV. De topper in de Rotterdamse Kuip eindigde onbeslist (1-1). waardoor Ajax opnieuw twee punten uitliep in de eredivisie. De Amsterdamse voetbalclub had vrijdag al met 4-1 van FC Groningen 1 V Q /l gewonnen. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19, 20 en 21. ■■Hi door Petervan Nuijsenburg BONN - Een vliegtuig van de Duitse luchtmacht dat sinds za terdag wordt vermist, is naar al le waarschijnlijkheid na een botsing met een Amerikaans le gervliegtuig in de Atlantische Oceaan ten westen van Angola neergestox-t. Een woordvoei'der van het mi nisterie van defensie in Bonn verklaarde gistei-avond dat de Amerikanen hebben bevestigd dat een op het eiland Ascencion gestationeerd transpoi-tvlieg- tuig wordt vermist. Eerder had de Zuid-Afrikaanse luchtmacht gemeld dat er mo gelijk een botsing tussen beide toestellen heeft plaats gevon den. Een satelliet zou een 'an- ders onverklaarbare' lichtflits in het betrokken gebied hebben gesignaleerd. Het Duitse vlieg tuig had 24 inzittenden aan boord; het Amei-ikaanse negen. Het Duitse vliegtuig, een Toepo- levl54, was zaterdagochtend van de luchthaven Keulen- Bonn vertrokken en had als eindbestemming Kaapstad. Aan boord waren behalve de tien bemanningsleden, van wie twee hun echtgenotes hadden meegenomen, twaalf matrozen die zouden deelnemen aan een zeilwedstiijd, waarmee de Zuid-Afrikaanse marine haar 75-jarig bestaan wilde vieren. Rond vier uur zaterdagmiddag werd het toestel voor het laatst gesignaleerd. Het vloog toen 1500 kilometer ten westen van Angola op een hoogte van onge veer twaalf kilometer, aldus de bemanning van een passagiers vliegtuig dat toen radiocontact met de Toepolev had. Sindsdien ontbreekt elk spoor. Noodsignaal Minister van defensie Rühe zei gistei'en er van uit te gaan dat het vliegtuig in de Atlantische Oceaan ten westen van Angola is neei-gestort en dat alle inzit tenden om het leven zijn geko men. De ramp moet zich razend snel hebben voltrokken, want er zijn geen hulp- en noodsignalen ontvangen. Gisteren vertrok een Airbus van de Duitse luchtmacht naar Zuid-Afrika om met Zuid-Afri kaanse, Britse en Franse vlieg tuigen het gebied af te zoeken. Een Fi'ans toestel meldde giste renmiddag in het gebied een noodsignaal te hebben opge vangen.De Toepolev was een betrekkelijk nieuw vliegtuig. Het in Rusland gebouwde toe stel stamt uit 1989, behoorde tot de luchtmacht van de vooimali- ge DDR en is na de Duitse her eniging overgenomen door de luchtmacht van de Bondsrepu bliek. GPD (Advertentie.) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 O per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1