Oranje bevestigt status Hoek speelt blufpoker en wint Heeren in luwte naar wereldtitel Feyenoord en PSV Roem is betrekkelijk ervaart ook Gerbrands Schuil: Europees kampioen is leukolympisch goud mooier Juve en Dynamo niet EINDHOVEN - Roem is betrekkelijk, dat heeft Toon Gerbrands als nieu we opperhoofd van het Nederlands volleybal team inmiddels ook erva ren. De handtekeningen] agers dromden om de coach van de Europees kampioen heen en Gerbrands wei gerde zijn krabbel aan geen enkele fan. Ger brands: „Op een gegeven moment duwde een moe der haar dochter naar vo ren met de woorden: Toe maar, vraag meneer Al- berda maar om een hand tekening. Op zijn moment weet je weer dat je niet van verwaandheid naast je schoenen hoeft te lo pen." Definitief een groot macht. Oranje was heer en meester, al probeerde Gerbrands dat wat af te zwakken. „De verschillen in de top zijn heel klein. Onze doelstelling voor 1997 was binnen de top vijf van de wereld te blij ven. Meer is voor ons op dit moment niet nodig en dat hebben we bereikt." Toch was de Nederlandse hegemonie indrukwek kend. Eén man haalde Toon Gerbrands zelf naar voren toen hij getooid met zijn eerste gouden me daille de perskaer binnen stapte. ,Dit is toch wel het toernooi geweest van Pe ter Blangé", stelde hij. „Dat is de echte grote man geweest." Hoe lang Blan gé nog internationaal ac tief blijft, is evenwel de vraag. „We hebben afge sproken dat ik in novem ber naar Italië ga en dan zullen we het erover heb ben", aldus Gerbrands. „Ik weet nog van niks, maar ik betaal de pasta en dan zullen we wel zien." GPD Thuiswedstrijd tegen Quick Boys krijgt spectaculair slot: 3-2 Wereldkampioene Irma Heeren (midden) viert haar triomf met de winnares van het zilver Michelle Dillon (links) en Virginia Berasa- tegui, die brons won. foto Txema Fernandez/EPA Guernica blijkt ideaal oord voor WK run-bike-run door Koen de Vries GUERNICA - Een bakje koffie op een ter ras en een drankje in het hotel. Daarmee vierde Irma Heeren zaterdag in Guernica haar wereldtitel run-bike-run. „Natuur lijk heb ik gejuicht en gehuild. Maar om in een disco tot diep in de nacht glazen wod ka te gaan drinken... Nee, zo ben ik niet. Ik heb een gevoel dat ik weken kan vasthou den. Maar ik kijk ook altijd weer vooruit. Er staat nog een heleboel te gebeuren." En dag naar haar zege fietste Irma Heeren (30) met haar trainer Gerard van Lent de spieren los in de heuvels van Spaans Bas kenland en liet ze zich bewonderen door de lokale bevolking. Een gesprekje links, een handtekening rechts. Iedereen her kende opeens de Middelburgse, die in Gu ernica op bewonderenswaardige wijze een jagende meute was voorgebleven. Want zo verliep de race over 10 kilometer lopen, 40 kilometer fietsen en 5 kilometer lopen. Heei-en leidde van start tot finish, met een hijgend peloton atletes in haar nek. Zo het Irma Heeren weer eens zien wat ze in huis heeft. Haar carrière, die geken merkt wordt door ups en downs, heeft er na de wereldtitel run-bike-run in 1994, de overwinning in de triathlon van Almere in datzelfde jaar en nationale titels veldlo pen en halve marathon, weer een parel bij En dat terwijl ze dat dit keer niet echt ver wacht had. „Na een paar kilometer merkte ik dat ik niet de benen had die ik wilde. Ik dacht, dit wordt niet mijn dag. Toen ik op de fiets stapte had ik toch anderhalve minuut voorsprong. Ik moet aanklampen wan neer ze voorbij komen denderen, hield ik mezelf steeds voor. Ik heb wel tien keer omgekeken waar ze bleven, maar er kwam maar niemand. Toen ik na dertig kilometer nog niemand zag, dacht ik 'dat zit in de knip'. Euforie Bij het lopen begon de twijfel echter weer te knagen. „M'n lichaam voelde zo raar. Ik was helemaal leeg. Maar ik besefte tege lijkertijd dat het wel degelijk hard ging. Anders hadden ze me al lang ingehaald." Pas 500 meter voor de finish kreeg het ge voel van euforie de overhand. Gerard van Lent had doorgegeven dat de achtervol gers niet dichterbij kwamen. Met twee minuten voorsprong op de Australische Michelle Dillon behaalde Heeren haar tweede wereldtitel. Het betekende een nieuwe mijlpaal, be haald in de luwte. Irma Heeren werd twee keer Nederlands kampioene op de halve marathon terwijl er maar weinigen op haar deelname hadden gerekend. Ze be haalde in 1993 als volslagen onbekende de nationale veldlooptitel. En ze werd we reldkampioene in oorden waar ze niet 'ge plaagd' werd door mensen die haar vertel den dat ze met twee vingers in de neus zou gaan winnen- In 1994 op Tasmanië (Au stralië) en zaterdag in noordelijk Spanje. „Ik wil rust hebben, moet lekker mezelf kunnen zijn. Dan presteer ik het best. Met al die mensen om me heen voel ik druk. Hier nog even een babbeltje, daar nog ie mand die me nodig heeft. Ik praat liever •achteraf met de pers en de kenners." Wat dat betreft maakt Heeren goede kans volgend jaar haar wereldtitel te prolonge ren. Het WK van 1998 is in Auckland, Nieuw-Zeeland. Of het zo ver komt, weet de Walcherse atlete nog niet. Hhar verste richtpunt, de marathon van Sydney 2000, bepaalt alles. Of ze volgend jaar nog aan het run-bike-runnen slaat is onzeker. Mijn hart zegt dat ik moet blijven fietsen Dat maakt me misschien uniek, maar ik voel me er wel bij. Misschien is het voor mij een heel goede ontlasting van spier groepen die je bij het lopen gebruikt." Een serieuze beslissing valt pas later. Morgen (dinsdag) reist Irma Heeren met de Nederlandse ploeg terug naar Neder land, met een houten trofee van tien kilo in haar bagage. Daarna wordt het trainen voor het EK halve marathon en het sei zoen afbouwen. En een aantal weken ge nieten. In zo'n periode neem je geen be langrijke beslissingen. Willy de Nooijer uit Serooskerke voldeed in Guernica in de klasse vrouwen 40 t/m 45 jaar aan haar doelstelling. Ze wilde haar veertiende plaats van vorig jaar in Ferrara (Italië) verbeteren en slaagde dahrin. In een veld van twintig deelneem sters werd ze twaalfde in 2 uur en 36 mi nuten. door Siebe Annema EINDHOVEN - Cijfers liegen niet. De computeruitdraai na de halve finale en finale van het Europees volleybalkampi oenschap in Eindhoven was duidelijk. Richard Schuil scoorde in beide wed strijden statistisch het hoogst. Conclu sie: geslaagd, cum laude. Schuil beleefde een topweekeinde. Italië en Joegoslavië wilden bovenal de Neder landse middenaanval afsluiten, waar door Schuil voor spelverdeler Peter Blangé het veel gebruikte achterdeurtje werd. Uitgezonderd een dip in de tweede set tegen de Joegoslaven en fysieke uit putting aan het eind van de derde set tegen Italië na 60 aangevers van de spel verdeler, bleek Schuil de perfecte puin ruimer. „Ik word gebruikt zo lang het goed gaat. Ben ik op, dan komt Olof van der Meulen. Dat is twee keer, kortston dig, nodig geweest. Dat zegt genoeg. Als beloning kreeg Schuil van Blangé de eer om de laatste bal op Joegoslavische bodem te slaan. „Die laatste heb ik voor jou bewaard, zei Peter na afloop tegen me. Een beloning? Ja. wat dacht je. Een laatste bal in een finale heeft een soort eeuwigheidswaarde. Dat zie je wel aan de laatste klap in Atlanta, hoe vaak is die wel niet op de buis geweest." Het Europees kampioenschap is emotio neel van veel minder waarde dan olym pisch goud. Die relativering kwam uit de mond van alle spelers. Schuil: „Olym pisch kampioen blijf je vier jaar. Het is het mooiste, het grootste watje als sport man krrnt bereiken. Europees kampioen is Nederland echter nog nooit geweest en mijn aandeel in deze overwinning was groot. Toch, Atlanta blijft mooier." Die mening werd gedeeld door Guido Görtzen, die werd uitverkozen tot de meest waardevolle speler van het toer nooi. „Het is de eerste Europese titel voor Nederland, dat geeft het iets extra's, maar olympisch goud houdt logischer wijs een hogere waarde. De waarde van deze overwinning is vooral dat we een bevestiging hebben gekregen dat we on danks de personele mutaties na Atlanta nog steeds een topteam hebben. En die uitverkiezing tot meest waardevolle spe ler? Een eer, maar je wint een toernooi als team. Zo'n prijs is hooguit een bevesti ging dat je eigen aandeel groot is ge weest." Het toernooi beleefde na de vlak verlo De Nederlandse volleyballers vieren op het podium de Europese titel. pen voorrondewedstrijden zijn apotheo se in het weekeinde. Na vijf redelijk ge makkelijke 3-0 zeges in de poule, moest Nederland binnen een etmaal twee fina les spelen. „Na de overwinning op Italië heb je het gevoel dat het binnen is, want een wedstrijd tegen Italië is de laatste ja ren traditioneel het slot van een toernooi Nu moesten we nog een keer aan de bak. Dat was fysiek, maar vooral mentaal zwaar", vond Görtzen. De grootste persoonlijke overwinning tijdens het toernooi beleefde ongetwij feld Reinder Nummerdor. Een publieks lieveling, maar als nieuwe pion in het olympisch gouden team een vraagteken. De druk op Nummerdor was vooraf groot. „Natuurlijk heb ik ook gelezen wat er vooraf over me gezegd is. Dat knaagt, ik werd er onzeker door. Felicitaties Nummerdor groeide in het toernooi. Hij passte perfect, pakte aanvallend en blokkerend zijn punten mee en was in de finale tegen Joegoslavië met zes blok- fotoToussaint Kluiters/ANP punten zelfs de beste balkeerder. Bij de prijsuitreiking werd hij uitgeroepen tot beste passer van het toernooi. De beste op een Europees kampioenschap in een discipline die hij beheerst, maar tot ie ders verbazing ook op topniveau, onder extreme druk. Nummerdor: „De druk is tijdens het toernooi weggegleden, ook dankzij de gesprekken met Toon. Ik voel de me beter worden, ik zag af en toe ook de cijfers die het beeld bevestigden. Eu ropees kampioen en beste passer, wie had dat kunnen denken." GPD door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Als Feyenoord- PSV (1-1) maatgevend was voor de kwaliteit die de twee Neder landse topclubs in de Cham pions League hebben te bieden, zullen de scouts van Juventus en Dynamo Kiev met vrolijke rap porten huiswaarts zijn gekeerd. In Italië noch in Rusland zal men na de beelden van de Ne derlandse klassieker met angst en beven uitkijken naar de eer ste confrontatie met de Neder landers in Europa's meest pres tigieuze voetbaltoernooi. Het teleurstellendste was het optreden van Feyenoord na de pauze. Zo sterk en agressief als de Rotterdammers in het eerste bedrijf opereerden, zo apa thisch waren Van Gastel en de zijnen in de tweede helft. Feye noord was het grootste gedeelte van de strijd geen baas in eigen huis. En dus mag een mens zich afvragen hoe dat in Delle Alpi, de krankzinnige thuishaven van Juventus, moet aflopen. Arie Haan vindt dat het duel met de 'oude dame' niet te ver gelijken is met het gevecht met PSV. „Naar Turijn gaan we met een heel andere instelling. Dat is een uitwedstrijd in de Europa Cup die we niet per se hoeven te winnen. Tegen PSV wél." Van goede bedoelingen was dus in de eerste topper uit de vader landse competitie niet zoveel te rug te zien. Feyenoord holde na rust harder achteruit dan voor uit en riep het onheil van de om streden strafschop en de daaruit voortvloeiende gelijkmaker van Wim Jonk over zichzelf af. Haan had geen goede verklaring voor de terugval van zijn ploeg. Het had ook niets met tactische instructies of andere ideeën over het bestrijden van de rege rend kampioen te maken Wat dat betreft was de eerste helft al een hele puzzel geweest, waar bij de trainer van Feyenoord zij n zaken goed voor elkaar leek te hebben en met Ulrich van Gobbel op de rechterflank zelfs een gouden greep deed. De uit Engeland teruggekeerde verdediger was de grote smaak maker bij de Stadionclub. De PSV'ers sloeg de angst om het hart als hij vanaf het midden veld als een TGV door het groe ne hart van 'Brabant' denderde. Numan en Stam hadden als stootblokken moeten fungeren, toen 'Uli' na twintig minuten opnieuw kwam aanstormen. Maar niemand kon de ex-inter national afremmen: 1-0. Van Gobbel stond in die periode symbool voor de werklust en de kracht van Feyenoord, dat in Fernando Picun en Henk Fraser twee centrumverdedigers had bij wie alle PSV-aanvallen smoorden. Tien minuten latei- na zijn fraaie goal had Van Gob bel de kroon op zijn werk kun nen zetten als hij bij een uitval over dezelfde rechterflank nummer twee op zijn naam had gebracht Weggestuurd door Jean-Paul van Gastel zag 'Uli' Waterreus plotseling ver uit zijn doel en koos hij voor de mooiste oplossing: een stiftbal over de PSV-keeper heen die op het 'dak' van het doel belandde. Schaakspel PSV-coach Dick Advocaat rea liseerde zich op dat moment dat zijn ploeg, het tactische schaak spel met onder meer Chris van der Weerden op het middenveld ten spijt, de zaken heel anders moest gaan aanpakken. Advo caat beweerde later dat zijn spe lers Feyenoord defensief uitste kend hadden aangepakt en dat PSV daardoor de touwtjes in handen had gekregen. Maar de ommekeer in het na rust tegen vallende duel had meer met de terugval van Feyenoord te ma ken dan met de klasse van PSV. Feyenoord - PSV 1-1 (1-0). 22. Van Gobbel 1-0, 64. Jonk 1-1 (straf schop). Scheidsrechter: Uilenberg. Aantal toeschouwers: 33.600. Gele kaart: Dudek, Fraser (Feyenoord), Bruggink (PSV). GPD zie ook pagina 14 0 achter bleek weer hoeveel veerkracht er in dit elftal zit." Cees Tempelaar van Quick Boys: „Het is heel onvolwassen dat je 2-0 voor komt en toch nog alles weggeeft. Ik moet alleen wel zeggen: hier in Hoek zullen er na ons nog héél veel sneuve len." „Ik geef toe", zei Ad Glad dines. die Hoeks winnende tref fer maakte uit een strafschop, „zo'n wedstrijd als vandaag win je alleen met geluk." Angelo Nijskens: „Maar je wordt er wel sterk van als je niet goed speelt en toch wint." Hoek was inderdaad in voetbal lend opzicht de mindere van ex- amateurkampioen Quick Boys. Technisch en fysiek hadden de Katwijkers de tegenstander in hun greep. Het moet wel gezegd: Hoeks aanvoerder en spelmaker Patrick Naudts kreeg al in de eerste minuut een trap op het bovenbeen en speelde tot zijn vervanging op halve kracht. Gevaarlijk wapen Meer dan in Lisse (een week eer der, 3-3) werd Hoek nu bij tij d en wijle onder de voet gelopen. Nieuwenhuijse zei later: „Alle toppers in deze klasse hebben één gevaarlijk wapen: ze breken enorm snel uit als ze de bal ver overen. Wij hebben dat nog te weinig, die snelle omschake ling. Hoek speelt nog te veel in hetzelfde tempo." Afgetroefd Het zag er ook dreigend uit, zo als Hoek na de rust op snelheid en slagvaardigheid werd afge troefd. Guido Smits, overgeko men van ADO Den Haag, rond de in de zevende en 22e minuut twee aanvallen doeltreffend af. Het waren de eerste treffers in een wedstrijd, die tot dan toe in scoringskansen gelijkop was gegaan. Beste kansen voor rust: een nogal curieuze misser van Peter Slootweg en een schot van Gladdines met de binnenkant links tegen de buitenkant paal. Met Nijskens in een hoofdrol zette Hoek na de rust een hache lijke situatie recht. Twee keer mocht de 34-jarige aanvaller oprukken door het centrum. In de 23e minuut bekroonde hij een solo met een verwoestend schot. Drie minuten later werd hij ge vloerd op de rand van de zestien meter. Geert de Poorter krulde de stilliggende bal effectvol in de uiterste hoek: 2-2. Het was de aanzet voor een spectaculair slot. Hicham Rbii, de getructe spits, leidde een mooi kwartier in met een even mooie omhaal. Ad Gladdines kwam alleen voor doel, Frank van der Kley had twee keer de winnende goal op zijn schoen voor Quick Boys, maar de be slissing over winnen of verlie zen viel in de allerlaatste minu ten vanaf de strafschopstip. Jacky Lambert werd twee mi nuten voor tijd in een kansloze positie omver getrokken door Van der Plas. Ad Gladdines vel de het vonnis hard en zuiver. In een wanhopig slotoffensief kreeg ook Quick Boys nog een strafschop van de consequent leidende Dick van der Linde, toen Franky Standaert de opko mende verdediger Faerber on deruit haalde. André de Letter stopte de inzet van Guido Smits. Hij werd er na afloop voor ge huldigd als 'Man of the Match'. Hoek-Quick Boys 3-2 (0-0). 52.. Smits 0-1, 67. Smits 0-2, 68. Nijs kens 1-2, 71. De Poorter 2-2, 87. Gladdines 3-2 (strafschop). Scheidsrechter D. van der Linde (Gameren). Aantal toeschouwers: 1200. Gele kaart: Minnaert (Hoek), Van der Plas en Van Hooy (Quick Boys). Hoeks beste aanvaller tegen Quick Boys scoorde eerst zelf met een afstandsschot en versierde luttele mi nuten later de vrije trap waaruit Geert de Poorter de gelijkma ker inschoot. Vanaf dat moment had de wedstrijd - na een blanke ruststand - al les in zich wat voetbal attractief en boeiend maakt. Adriaan Nieuwen huijse: „We zijn een kwartier lang na de rust helemaal wegge- Jacky Lambert, die aan de basis lag van Hoeks winnende treffer, ontwijkt een tackle van een verdediger van Quick speeld,maarnadie2- Boys. foto Charles Strijd door Frits Bakker HOEK - De trainer hanteert het motto: hoe meer goals, hoe mooier de wedstrijd. De speel wijze van hoofdklasser Hoek heeft veel weg van een spelletje blufpoker met een onvoorspel bare afloop. Ad Gladdines schoot zijn nieuwe club zater dagmiddag in de laatste minu ten vanaf de penaltystip naar een 3-2 zege op Quick Boys. Daarvóór had Hoek een achter stand van 0-2 weggewerkt, daarna stopte André de Letter een strafschop. „We hadden dus ook met 4-0 kunnen verliezen", zei Adriaan Nieuwenhuijse realistisch. Maar zo zal het Hoek in deze competitie nog wel vaker ver gaan. De twee optredens tot nu toe hebben een aardig beeld ver- schaft: Hoek is aanvallend sterk en onberekenbaar, speelt vol ri sico's en is verdedigend kwets baar. Het resultaat van deze ge waagde tactiek blijkt nu al uit de doelcijfers. Hoek scoorde in twee wedstrijden zes keer en kreeg vijf goals tegen. Het is een bewuste keuze die Nieuwenhuijse heeft gemaakt. Voor eigen publiek liet de trainer zater dag in een overmoedi ge bui zelfs alle vier zijn centrumspitsen opdraven. Hoek werd beloond naar spekta kel, hoewel er meer geluk dan bluf voor nodig was. Met een achterstand van 2-0 gaf niemand meer een cent voor de kansen van de thuisclub. Twee mooie acties van Angelo Nijskens gaven de wedstrijd plotseling een andere wending.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13