Talrijk publiek monumentendag Brandweer Vlissingen laat wat zien Eis drie jaar cel voor incestpleger Boer strijdt tegen komst Arnemuidse wijk Kassengebied in Bathpolders groeit Honderdjarige vond draai over de grens zeeland maandag 15 september 1997 w 10 Misdadig trio aangehouden Winkeldievegges op de koffie Autoradio met cd-speler weg Geld en video weg bij inbraak Automobilist van berm in sloot Bromfietser stomdronken op weg Brandje in berging geblust Mensen stromen toe voor kijkje in historische panden Walcheren Drankrijder kruipt weer achter stuur door Marian van den Hul ARNEMTJIDEN - Landbouwer K. Oele in Arnemuiden heeft de afdeling bestuurs recht van de Raad van State in Den Haag gevraagd het bestemmingsplan Hazen- burg in Arnemuiden te schorsen, zodat de gelijknamige woonwijk met 250 wonin gen niet gebouwd kan worden zolang zijn beroepsprocedure niet is afgerond. Oele is van mening dat de woonwijk te dicht op zijn boerderij ligt, en vreest daarom voor de toekomst van zijn bedrijf. Woordvoerder P. Korstanje van de ge meente Middelburg, waar Arnemuiden sinds januari onder valt, bestrijdt dat de geplande woningen te dicht op het agra risch bedrijf komen. Tussen de bedrijfsge bouwen en de nieuwebouw ligt een vrije zone van honderd meter. Slechts op één punt is die zone 95 meter breed, alclus Korstanje. Gedeputeerde Staten vonden dat de ge meente het bedrijf te weinig uitbreidings mogelijkheden heeft gegeven en hebben een klein stukj e van het bestemmingsplan niet goedgekeurd. Maar de provincie vindt wel dat de woningen gewoon ge bouwd moeten worden. Het bestem mingsplan biedt de mogelijkheid om het bedrijf van Oele helemaal uit te kopen, en ook daar woningen te bouwen. Volgens gemeentewoordvoerder Korstanje is dat uiteindelijk ook de bedoeling". Maar voorlopig kan de gemeente de woonwijk slechts in kleine stapjes realise ren omdat Arnemuiden maar 25 wonin gen per jaar mag bouwen. Volgens Kors tanje zijn die woningen hard nodig. Hij vraagt de Raad van State daarom het plan in stand te houden, zodat de eerste wonin gen in 1998 gebouwd kunnen worden. MIDDELBURG - De politie heeft zondagnacht om 1 uur drie I Middelburgers aangehouden op de Segeersingel. Eerder die nacht hadden zij op het Abdijplein een jongen uit Oost-Sou- burg onder bedreiging van geweld beroofd van enkele cd's. Ook mishandelde het trio een man nabij de Buitenhovenlaan. Zij gooiden onder meer een bierfles en een tegel naar de man. De bierfles ging door een ruit van een woning aan de Buiten hovenlaan. De tegel werd eveneens door een ruit gegooid en j belandde bij een vrouw in de Buitenhovenlaan in de slaapka- mer op het bed. Bij hun aanhouding hadden de drie Middel burgers de gestolen cd's in hun bezit. Zij droegen bovendien I enkele messen bij zich. Het trio is ingesloten voor onderzoek. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagmiddag twee win keldievegges uit Vlissingen aangehouden in een winkel aan de Lange Zelke in hun woonplaats. Zij hadden lingerie weg- genomen. Na onderzoek bleek dat zij in drie andere winkels I eveneens spullen hadden gestolen. Met een proces-verbaal op j zak werden de twee naar huis gestuurd. Diezelfde middag hield de politie een Vlissinger aan, omdat hij voor 46 gulden spullen had gestolen uit een zaak aan de Gildeweg. De man kreeg een bekeuring van 220 gulden. MIDDELBURG - Bij een inbraak in een auto, die geparkeerd stond op de Dam in Middelburg, is in de nacht van vrijdag op i zaterdag autoradio met cd-speler gestolen. De waarde be draagt 1950 gulden. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Spaar- nestraat in Oost-Souburg is zaterdag geld en een videorecor der buit gemaakt. De schade is onbekend. Hoe de inbrekers zijn binnengekomen is onduidelijk. Bij een inbraak in een wo- ning aan de Vlissingse Leeghwaterstraat verdween een porte monnee met geld. Ook daar vond de politie geen braakschade. MIDDELBURG - Een 32-jarige Middelburger is vrijdag- j avond gewond geraakt aan zijn hoofd, nadat hij met zijn auto op de Hogelandseweg in de sloot belandde. De man verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur. Aan- vankelijk kwam hij in de berm terecht. Na een stuurcorrectie schoot hij door de sloot in. De voorzijde van zijn voertuig liep I zware schade op. VLISSINGEN - Bij een alcoholcontrole op de Aagje Deken- straat in Vlissingen heeft de politie in cle nacht van zaterdag op zondag een 2 0-j arige bromfietser uit Vlissingen aangehou den. De man had bijna drie maal zo veel gedronken als wette- lijk is toegestaan. De Vlissinger kreeg een rijverbod en een dagvaarding. VLISSINGEN - De Vlissingse brandweer heeft zondagoch- i tend om half vijf een brandje in een berging aan de Troelstra- weg geblust. De schade is onbekend. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een kastje in brand is gestoken. Een surveil lerende politiewagen heeft nog geprobeerd het vuur met een poederblusser te doven, maar dat mislukte. De brandweer had het vuur wel snel geblust. door Ab van derSluis MEDDELBL'RG - Bewonderend kijken bezoekers naar de fraaie, gerestaureerde ornamenten in de hal van het pand Dam 41 in Middelburg. Bewoner J. P. M. van Elk kreeg enkele jaren terug de monumentenprijs van de BV Monumentenbeheer voor de restauratie van de hal. Het gezin heeft de statige deur van De Gulden Pot wijd open gezet tij dens Open Monumentendag. Honderden belangstellenden - van heinde en verre - komen een kijkje nemen in de woning. Het woonhuis van de familie Van Elk is de enige woning die is geopend tijdens Open Monu mentendag. Andere panden te bezichtigen zijn, zijn vrijwel al tijd eigendom van de gemeente, instellingen of kerkgenoot schappen. „Toen de monumen tenprijs kregen", vertelt Van Elk. „heeft de gemeente Mid delburg bedongen dat we twee keer open moesten zijn tijdens Open Monumentendag. We doen dat we met plezier, overi gens. Vorig jaar was het een groot succes. Toen hebben we een paar honderd man over de vloer gehad." De belangstelling is dit jaar zeker niet minder. Van Elk laat het gastenboek zien. Daarin staan behalve bezoekers uit Nieuw en Sint Joosland en Middelburg ook mensen uit Kerkrade, Nijmegen en Laren. Volgend jaar zal Dam 41 geslo ten zijn. „Dan willen we even tjes rust. Het is nu tegen drieën en ik heb nog niet gegeten. Van daar." Uitermate rustig is het in het Theo van Doesburgcentrum, één van de twee scholen in Vlis singen die geopend zijn tijdens Open Monumentendag. De be heerder zit tegen het middaguur alleen in het immense pand. Storm heeft het niet gelopen, er kent hij. In zijn kantoortje heeft hij bijgehouden hoeveel bezoe kers het uit 1925 daterende pand met een bezoekje hebben vereerd. Verder dan negen men sen komt hij niet. Brugsimulator Aanmerkelijk drukker is het in de tweede school, de Technische en Maritieme Faculteit De Ruy- ter. Locatiemanager H. M. van Reijmersdal heet iedereen per soonlijk welkom. Mensen die dat willen, kunnen zelf een stukje varen. Op een brugsimu lator weliswaar, maar het scherm geeft een goed beeld van het reilen en zeilen op een brug. Docenten zijn aanwezig om tekst en uitleg te geven. Bene den in het gebouw is het een la waai van jewelste. Een grote scheepsmotor zorgt ervoor dat een normaal gesprek voeren on mogelijk is. Daarvoor moet een kantoortje worden opgezocht. Ook het maritiem instituut ver welkomt mensen uit alle wind streken van Nederland. „Uit Zwolle, Barendrecht, Rotter dam", somt van Reijmersdal op. „Gisteren werd ik gebeld door iemand die hier voor de oorlog op school heeft gezeten. Die zou ook nog eventjes komen." In Domburg zijn de kerk, de molen en de voormalige burge meesterskamer in het gemeen tehuis te bezichtigen. A Bim- mel, lid van de kerkvoogdij, probeert mensen zo goed moge lijk de weg te wijzen in de kerk. Wie twijfelt om de consistorie binnen te lopen, krijgt van hem te horen: „U kunt rustig doorlo pen." Hij heeft enkele honder den mensen gezien, grotendeels toeristen. Die mensen hebben ook meer oog voor de burge meesterskamer, weet Chris Maas. „Toen we de allereerste keer meededen, hadden we een Toorop-tentoonstelling in de raadzaal. Het liep bijna uit de hand. Er kwamen toen meer dan duizend mensen." Zo druk is het zaterdag niet geworden. Maas telt ongeveer vijftig mensen per uur, die vooral lachen om de uit 1891 stammende exemplaren van het Badnieuws, een nieuws- blaadje. Daarin stond nauw keurig vermeld, welke vreemde bezoeker zich nu weer had laten inschrijven in het Badhotel. „Elk jaar is er een thema", ver telt Maas, „maar omdat er nu een nieuwe gemeente Veere is, is Open Monumentendag dit jaar op een bescheiden schaal ge houden. Ditnajaargaanweeens rond de tafel zitten om een the ma voor volgend jaar te vinden. Want je moet er iets naast doen om het aantrekkelijk te houden voor het publiek." Landelijk trok de Open Monu mentendag 750.000 belangstel lenden. Bij de Technische en Maritieme Faculteit De Ruyter streed de architectuur om de aandacht met onderwijstechnische zaken als een brugsimulator. foto Lex de Meester Kijkje uit de ladderwagen en veilig over de kop slaan door Ab van derSluis VLISSINGEN - Op het Miro-terrein in Vlissingen is zaterdag onder grote belang- stelling de brandweer-Truckersdag ge houden. Brandweermensen uit heel Zeeland konden deelnemen aan een ver- keersproef op een uitgezet parcours. Daarnaast was er de mogelijkheid voor het publiek om Vlissingen vanuit de lucht te zien in een ladderwagen. Veel deelname trok ook een wagen, die via een machine langzaam over de kop ging. De - vooral jonge - inzittenden konden zo aan den lij ve ondervinden hoe het is als een wagen op het dak ligt. De brandweer-Truckersdag is een initia tief van de Vereniging Bevelvoerenden Walcheren. Een van de leden zag ooit een normale truckersdag en vroeg zich af of het iets zou zijn voor brandweerchauf feurs.'Vice-voorzitter P. C. Willeboordse, commandant van de brandweer Veere: „De belangstelling bleek enorm. Maar liefst 180 mensen wilden meedoen." Dat aantal bleek te groot om de dag soepel te laten verlopen. Tachtig uitverkorenen - twee personen per uitrukpost - konden zaterdag hun kunnen meten in een aantal, gloednieuwe trucks, beschikbaar gesteld door vrachtwagenleveranciers. Behalve om de competitie, ging het ook om het spel. „Brandweerchauffeurs", al dus Willeboordse, „moeten vaak tot op de centimeter nauwkeurig hun wagen ergens neerzetten. Door rotondes, verkeersheu vels, krijgen onze chauffeurs het steeds zwaarder. Die obstakels zijn bedoeld om het verkeer af te remmen, maar wij moe ten juist als de bliksem ergens naartoe." Behalve een praktische test, moesten de chauffeurs ook een theoretische toets af leggen. J. Óp 't Hof uit Baarland scoorde het hoog te puntentotaal. Hij mag naar het Duitse Ulm, waar de fabriek staat van de Magi- rus ladder die door veel korpsen wordt ge bruikt. door A. J. Snel RILLAND - Het tuinbouwge bied in de Bathpolders in de ge meente Reimerswaal wordt in ontwikkeling gebracht. Na een lange aanloop wordt op dit mo ment in hoog tempo gebouwd aan een kassenbedrijf van 3,5 hectare. Op korte termijn be slissen de ondernemers die dat bedrijf opzetten, Philip van Antwerpen en Kees van Veen uit Maasdijk, over een uitbreiding met een tweede fase die 5 hecta re zal beslaan. Intussen hebben meer glastuinbouwers interesse getoond voor het gebied. Burgemeester A Verbree van Reimerswaal verwacht dat de honderd hectare die in de Bath polders beschikbaar is binnen 3 tot 5 jaar zal zijn volgebouwd. Het provinciebestuur van Zee land stelde een aantal jaren ge leden dat na Reimerswaal ook de gemeenten Kapelle en Borse- le glastuinbouwgebieden van elk honderd hectare kunnen ontwikkelen. Pijpleidingen Mogelijk worden tussen Ant werpen en het glastuinbouwge bied in Rilland twee pijpleidin- GOES - Een 37-jarige man uit Rilland bezorgde zichzelf zater dagnacht onnodige problemen door een rijverbod van de politie te negeren. De automobilist werd onder in vloed aangehouden op de Delta weg in Goes en had - zonder pro ces-verbaal - een taxi naar huis kunnen nemen. Hij kroop echter weer achter het stuur en werd bij de Vlakebrug opnieuw tot stoppen gedwongen. Vanzelf sprekend werd hij deze keer wel meegenomen naar het politie bureau. OOST-SOUBURG Handwerken - De creatieve hand werkgroep van B achten Poorte van de Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen houdt don derdag 25 september een ten toonstelling van diverse hand werken. In de bovenzaal van Bachten Poorte in Oost-Sou burg zijn de werken van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur te bezichtigen. gen getrokken voor de aanvoer van restwarmte en kooldioxide (CO,) van het Chemie- en Far macieconcern BASF. Daarover wordt nu overlegd tussen de ge meente, de potentiële distribu teur Deltan en de eigenaar van de grond, de vastgoedmaat schappij Fortis die onder de pa raplu van Amev opereert. BASF zou de milieubelasting kunnen verminderen door de restwarm te en de CO, op te vangen en naar het tuinbouwgebied te voeren. In de glastuinbouw is veel warmte nodig. CO, wordt ge bruikt voor de bevordering van de plantengroei. Het wordt be schouwd als de kunstmest van de glastuinder. Momenteel wordt bestudeerd of een inves tering in de pijpleidingen ren dabel gemaakt kan worden. Als dat het geval is, kan het project in de Bathpolders aanzienlijk milieuvriendelijker worden dan de traditionele glastuinbouw. Het zogenaamde broeikaseffect wordt aanzienlijk verminderd doordat de glastuinders zelf veel minder hoeven te stoken. De Kwekerij Van Antwerpen en Van Veen, die in Rilland toma ten gaat kweken, vond in het Westland onvoldoende uitbrei dingsmogelijkheden en wordt daarom vanuit Maasdijk ver plaatst. Het nieuwe bedrijf wordt opgezet met een eigen energievoorziening. Van Ant werpen: „Als er een koppeling met BASF gemaakt kan wor den, is dat mooi, maar het be drijf wordt zo opgezet dat het in principe self-supporting is.Als de 7 kilometer lange pijpleidin gen er komen, zal BASF gen ga ranties willen verschaffen voor een ononderbroken levering van restwarmte en CO,. Schaalvergroting Bij de voorbereiding van het glastuinbouwproject werd er van uitgegaan dat zich in de Bathpolders zo'n 20 onderne mers zouden vestigen. Er is een tendens in de richting van schaalvergroting. Waarschijn lijk zal Fortis de grond verkopen aan een kleiner aantal bedrijven met een grotere omvang. De Kwekerij Van Antwerpen en Van Veen vestigt nu al in Rilland een veel groter bedrijf dan in Maasdijk wordt verlaten. Daar besloeg de onderneming 1,6 hectare. Volgens Verbree levert de komst van de ondernemingen 100 di recte arbeidsplaatsen op. „Maar er is natuurlijk sprake van aan vullende werkgelegenheid in de sfeer van transport, bouw en on derhoud." Tijdens de brandweer-Truckersdag in Vlissingen konden de talrijke bezoekers onder meer Vlissingen bekijken vanuit een ladderwa gen. foto Lex de Meester door Selma Osman MIDDELBURG - Drie jaar ge vangenisstraf. Zo luidde vrij dag voor de rechtbank in Middelburg de eis tegen een 51- j arige Rotterdammer die ervan wordt verdacht zich te hebben vergrepen aan de dochter van zijn vriendin. Omdat de ver dachte niet op de zitting ver scheen - hij voelde zich psy chisch niet in staat te komen - moest de rechtbank afgaan op de verklaringen in het dossier. Die zijn grotendeels afkomstig van het meisje. De verdachte heeft tot nu toe alles ontkend. De man zou het meisje van haar achtste tot haar tiende seksueel hebben misbruikt. Het begon in december 1991 in Friesland en ging door toen het gezin achter eenvolgens verhuisde naar Scherpenisse en Sint Maartens dijk. In 1994 kwam er een eind aan, nadat een vriendin van het slachtoffer het aan een leer kracht had verteld. Volgens het meisj e gebeurde het elke dag vroeg in de avond, tel kens als moeder weg was. De I man paste van 's avonds acht uur tot in de vroege ochtend op het kind. De ontucht begon met onzedelijke betastingen maar ging uiteindelijk over in ver krachting. Hij sloeg het meisje als zij niet mee wilde werken. De Rotterdammer ontkent, maar zijn verleden spreekt niet in zij n voordeelIn 19 8 7 is hij al eens verooroeeld voor soortge- I lijke zedendelicten. Hij kreeg j toen vijftien maanden gevange- nisstraf. Bovendien oordeelde een deskundige dat de verkla ringen van het meisje oprecht zijn en dat niets wijst op een val se beschuldiging. Uitspraak op 25 september. door Herre Stegenga 'S-HEER ARENDSKERKE - Ze toont belangstelling voor al les wat in haar naaste omgeving gebeurt, volgt ook het wereld nieuws op de voet en laat zelfs de voetbaluitslagen niet schie ten. De in Duitsland geboren mevrouw Maria Geiler vierde zondag haar honderdste ver jaardag in haar woonplaats 's- Heer Arendskerke. Het dorp waar ze in 1973 neerstreek. Een eeuw geleden zag ze het eer ste levenslicht in de plaats Hamm an der Sieg. Ze had geen zin om tot haar trouwdag thuis te wonen en greep de mogelijk heid aan om in Nederland als diacones te werken. Zo beland de ze in 1922 in Haarlem, waar ze mevrouw A den Herder tegen het lijf liep, eveneens diacones. Sindsdien is het duo onafschei delijk, naast collega's zijn ze al tijd huisgenoten gebleven. In 1942 verhuisde het tweetal naar Gouda. Mevrouw Geiler schuw de het harde werken niet, vertelt Den Herder, die nu 84 jaar oud is. „Ze had in Gouda de leiding over de keuken. Daar moesten elke dag maaltijden voor drie honderd personen worden be reid. Een drukke baan." Toen mevrouw Den Herder op Maria Geiler uit 's-Heer Arendskerke: als diacones naar Nederland gekomen. een gegeven moment aangaf naar Zeeland te willen verhui zen, is Geiler gewoon meege gaan. Het tweetal deelt nu een aanleunwoning in de Polle- steynnstraat in 's-Heer Arends kerke. Het leven in Nederland is de eeuwelinge altijd prima be vallen, aldus mevrouw Den Herder. „Haar moeder voor spelde destijds dat ze na drie da gen weer terug zou zijn in Duits land, maar ze houdt het hier al 7 5 jaar vol en ze heeft nog steeds geen plannen om weer terug te keren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10