Topman Schiphol naar Rabo Horecabond noemt rendement te laag ondanks stijgende lijn Hans Smits: het aardige gezicht Helft ambtenaren op Onderwijs wil weg bij ministerie Recordinvestering in Haarlemmermeer GCOnO IT! I 6 donderdag 11 september 1997 Verrassende overstap Veiling Aalsmeer bloeit Meeste bouwvakkers pendelen Unilever koopt ijsproducent Industrie betaalt voor milieu Meines Niebert overgenomen Bang&Olufsen AMI Cl van onze redactie economie SCHIPHOL - De transfer van Schiphol-topman H. Smits naar de hoofddirectie van de Rabo bank is gisteren ingeslagen als een bom. Zowel bij de lucht vaartmaatschappijen als op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat drukten de reacties op perste verbazing uit. Smits treedt op 1 mei volgend jaar in dienst van de Rabobank. Smits (47) heeft geen enkele er varing in de bankwereld. Zijn loopbaan heeft zich na zijn stu dies in Delft vooral afgespeeld op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Hij werkte ruim tien jaar mee aan de aanleg van de Deltawerken. Voordat hij in 1992 president-directeur van Schiphol werd. bekleedde hij hoge ambtelijke functies op het departement. De Rabobank heeft echter de benoeming van Smits onder bouwd met het argument dat de bank behoefte heeft aan een maatschappelijk georiënteerd bestuurder. Smits' carrière en optreden als topman van Schip hol getuigen daarvan, vindt de bank. Smits heeft constant moeten overleggen en rekening moeten houden met allerhande maatschappelijke belangen, onder meer de milieubeweging en de omwonenden. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat toonde zich in St. Petersburg, waar zij een bezoek brengt, verrast over het vertrek van Smits. Ze zei het jammer te vinden dat Smits vertrekt op een moment waarop de luchtha ven in moeilijkheden verkeert. Ambtenaren in het gevolg van de minister oordeelden aan zienlijk harder over het vei*trek van Smits. Vaandelvlucht was nog de minste kwalificatie. De verhouding tussen Schiphol en Jorritsma's ministerie is de afgelopen tijd bijzonder ver slechterd. Dat heeft te maken met het gevaar dat Schiphol uit zijn wettelijke geluidsgrenzen groeit. Dze situatie leidde in juli zelfs tot de openbare wisseling van een aantal bitse brieven. Smits wilde zelf gisteren op geen enkele wijze een toelich ting geven op zijn verrassende transfer. „Hij is vijf jaar in dienst en ziet het als een mooie stap", aldus een woordvoerster van Schiphol. Directeur Verberk van Martin air toonde zich 'buitengewoon verrast' over het vertrek van Smits naar de Rabobank. „We wisten wel dat hij graag nog een stap wilde maken in zijn carri ère, maar we hadden nooit ge dacht dat hij naar een bank zou verhuizen." Hij zei te hopen dat de nieuwe topman van Schiphol de zeer verslechterde verhou dingen tussen de luchthaven en Den Haag kan verbeteren. Directeur P. Legro van Transa- via vindt dat het vertrek van Smits bijzonder ongelegen komt. Er is volgens hem sprake van een absolute crisisperiode in de verhoudingen tussen de luchtvaart en Den Haag.,Het is een periode waarin we node ie mand kunnen missen die kennis van zaken heeft." Legro lan ceerde minister Wijers van Eco nomische Zaken alvast als kan didaat voor de opvolging. KLM kwalificeerde het vertrek van Smits bij Schiphol als 'een verhes voor de Nederlandse luchtvaart'. Het zal niet zo mak kelijk zijn een opvolger te vin den met de kwaliteiten van Smits, stelde een woordvoerder van KLM. Smits vertrekt op een moment dat Schiphol niet alleen door de acute geluidsproblemen in het centrum van de belangstelling staat. Ook de toekomst van de luchtvaart in Nederland staat ter discussie. Uitbreiding van Schiphol, de bouw van een tweede luchthaven en het bou wen van een satelliet in zee zijn thema's die daarbij een rol spe len. ANP AALSMEER - Het gaat goed met de bloemenveiling in Aals meer. Dat blijkt uit steeds hogere omzetten van snijbloemen, kamer- en tuinplanten. Grootwinkelbedrijven, bouwmark ten en tuincentra zijn afnemers die sterk in betekenis groeien. De omzet van Bloemenveiling Aalsmeer lag de eerste helft van dit jaar met 1.4 miljard al elf procent boven de omzet van vorig jaar in dezelfde tijd. De aanvoer van tuinplanten steeg met 17 procent, van snijbloemen met 7,5 procent en van kamerplanten met 3,5 procent. Opmerkelijk is dat de export naar Oost-Europa opnieuw sterk is gestegen. GPD AMSTERDAM - Bijna acht van de tien bouwvakkers werken buiten hun woongemeente. Dat zijn er twee keer zoveel als het gemiddelde van Nederlandse beroepsbevolking, aldus het Economisch Instituut voorde Bouwnijverheid (EIB). Een kwart van de beroepsbevolking pendelde in de periode 1991-1995 dagelijks meer dan 50 kilometer tussen huis en werk en zo'n 7 procent zelfs meer dan 100 kilometer. Door de aard van het werk is pendelen voor bouwvakkers een noodzaak om aan de slag te blijvenHet levert hen volgens het EIB een sterke positie op. Die ontstaat vooral door de hoge be loning en minder door de hoge werkzekerheid of vakman schap. De pendelaars nemen de wat minder gunstige werk omstandigheden voor lief. ANP ROTTERDAM - Unilever heeft Monthelado, de tweede ijs- producent van Argentinië, overgenomen. Het Brits-Neder landse concern dat er prat op gaat de grootste ijsproducent ter wereld te zijn, maakte de overname gisteren bekend. Monthelado heeft een jaarlijkse omzet van circa ƒ95 miljoen. Unilever ziet nog grote mogelijkheden voor groei in Argenti nië, in omvangde tweede ijsmarktvan Latijns-Amerika. Uni lever was al langer op zoek naar uitbreiding van zijn ijsactivi- teiten op het continent. Unilever neemt Monthelado over van Philip Morris, het Ame rikaanse voedings-, dranken- en tabaksconcern. Twee weken geleden maakte Philip Moms al bekend dat Unilever een bod had gedaan op zijn ijsdochter, maar er waren toen nog kapers op de kust. Een overnameprijs is niet bekendgemaakt. ANP VOORBURG - De industrie (exclusief de bouw) heeft vorig jaar ruim 1,2 miljard gestoken in maatregelen om het milieu te beschermen. Een jaar eerder was dat minder dan 1 mil jard. Ondanks de stijging bleven de investeringen van de industrie in het milieu beneden die van het topjaar 1994. Toen ging het om een bedrag van ruim ƒ1,5 miljard, meldt het Centraal Bu reau voorde Statistiek (CBS). Het grootste deel van de milieu investeringen ging vorig jaar naar de bestrijding van lucht vervuiling. De chemie en de openbare nutsbedrijven gaven het meeste geld uit aan milieumaatregelen. ANP NIEBERT - Het installatiebedrijf Meines Niebert bv uit Nie bert, dat deel uitmaakte van de onlangs failliet verklaarde Kloose Groep, is overgenomen door Wiekamp Beheer BV uit Zuidlaren. Het installatiebedrijf neemt 43 van de 55 mede werkers van Meines Niebert over. De Kloose Groep, waar 350 mensen werkten, werd vorige week failliet verklaard. De groep telde tien bedrijven in Gro ningen, Zeist en Niebert. Vlak voor het weekeinde nam Wolter Dros uit Amersfoort al een deel van de Kloose Groep over. Daarbij kregen 180 mensen een nieuwe vaste baan en tachtig personeelsleden een tijdelijk contract. ANP President-directeur H.M.J. Smits (derde van links) temidden van andere topfunctionarissen van Schiphol. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie economie SCHIPHOL - Milieu-activisten hebben de afgelopen jaren wel eens geklaagd over Hans Smits. Was hij maar wat minder aar dig. Actievoeren tegen een sympathieke, begripvolle en redelijke man is nu een maal erg lastig. Smits vertrekt op een moment dat Schiphol in het brandpunt van de maat schappelijke belangstelling staat. De luchthaven dreigt uit zijn wettelijke ge- luidsvoegen te barsten. Dat heeft geleid tot rechtszaken, boze luchtvaartmaat schappijen en een opmerkelijke verslech tering van de verhouding tussen de lucht haven en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Vooral de bitse toon die het ministerie aansloeg in openbare brieven aan Schip hol is menigeen opgevallen. „Het zou mij verbazen als Hans Smits dit lang vol houdt", zei een ingewijde, die zowel Smits als Jorritsma goed kent, een maand gele den. De overstap naar het bedrijfsleven is wel een opmerkelijke wending in zijn loop baan. Smits heeft na zijn studie uitslui tend bij de overheid gewerkt. Toen hij op 38-jarige leeftijd secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd, zei hij in een interview: „Werken bij de overheid is leuker dan in een bedrijf." Ir. drs. H. Smits (1950) studeerde aftwee richtingen. In 1973 werd hij civiel ingeni eur en twee jaar later slaagde hij voor zijn doctotaal examen bedrijfskunde. Vanaf 1975 werkte hij elf jaar bij de Deltawer ken. De jonge ingenieurs die daar werk ten, vormden een hecht netwerk. Ook na het afronden van de werkzaamheden aan de zeeweringen bleven zij een invloedrij ke lobbygroep die op veel invoedrijke po sities terecht kwam. Smits trad in 1986 in dienst van het minis terie van Verkeer en Waterstaat. Een paar snelle promoties brachten hem in 1989 op de post van secretaris-generaal van het departement, de hoogste ambtelijke func tionaris. In 1992 ging hij naar Schiphol als opvolger van de vertrekkende president directeur Den Besten, die naar de NS ging. Marathons Smits laat graag weten dat hij in zijn vrije tijd marathons loopt en daar op zondag ochtend voor traint. Hij was in het verle den lid van de WDmaar hij kon zich niet verenigen met de liberale standpunten van deze partij op het gebied van abortus en euthanasie. Sinds zijn vertrek uit de WD is Smits partijloos, zo verzekerde hij nog onlangs. In zijn nieuwe baan bij de Rabobank komt hij terecht in een organi satie die lange tijd gold als een bolwerk van het CDA De vertrekkende topman is de afgelopen jaren onvermoeibaar bezig geweest om 'zijn' Schiphol de mogelijkheden te bie den uit te groeien tot een volwaardige mainport. Dat deed hij niet alleen in de di rectiekamer van de luchthaven. Het directe contact met omwonenden, die da gelijks hinder hebben van het vliegtuigla waai,ging hij ooknietuitde weg. Bij voor beeld door zittend op een krat koffie te drinken in een kas in Aalsmeer. Een bittere tegenvaller was voor Smits het besluit van het kabinet om de privati sering van de luchthaven voorlopig op een laag pitje te zetten. Hij wilde ontzettend graag af van het imago een overheidsbe drijf te zijn. Schiphol is voor 75 procent in handen van de staat. Amsterdam (22,8 procent) en Rotterdam (2,2 procent) bezitten de rest. Dit betekent dat minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat nog een beslissende stem heeft bij de benoeming van de opvol ger van Smits. ANP WERELDPRIMEUR: BEOCENTER AV5 TV - FM radio met RDS - CD-speler en drie actieve luidsprekers. Dat alles in een compacte vormgeving waarvan alleen Bang Olufsen het geheim kent. U moet het zien en horen om het te geloven. Robert van Daesdonk door Richard Mooyman HOOFDDORP - In Haarlem mermeer zal volgend jaar voor het eerst meer dan 100 miljoen worden geïnvesteerd in infra structuur. De gemeente ver wacht dat een recordbedrag van 108 miljoen wordt gestoken in projecten als de snelle busbaan Zuid-Tangent, de reconstructie van de Hoofddorpse Van Heu- ven Goedhartlaan, een busbaan door het centrum van Hoofd dorp en de tweede brug over de Ringvaart in Zwanenburg. Met een gemeentelijke bijdrage van 8 miljoen willen B en W voorkomen dat de aanleg van de Zuid-Tangent stagneert. Deze hoogwaardige openbaar ver- voerverbinding tussen Haar lem, Hoofddorp en Schiphol dreigt veel duurder uit te vallen dan het beschikbare rijksbud get. Zo wordt alleen al het door Haarlemmermeer gekozen tra cé over de Van Heuven Goed- hartlaan 23 miljoen duurder dan het oorspronkelijke traject. De gemeente put de 8 miljoen uit de heffing van een gulden toeristenbelasting per Schip- holpassagier vanaf juli volgend jaar. Deze nieuwe belasting moet in 1998 zo'n 13,5 miljoen opbrengen, de jaren daarna zelfs 27 miljoen. De poldergemeente lijkt daar mee in één klap verlost van de fi nanciële problemen als gevolg 'van een rijkskorting. Een tevre den wethouder C. van der Lin den (financiën) presenteerde een sluitende meerjarenbegro ting. Nieuw fonds Haarlemmermeer wil tweeder de van alle Schipholopbreng- sten storten in een nieuw fonds voor 'strategische investerin gen'. Het geld is onder meer be doeld voor wegen, openbaar vervoersverbindingen, recrea tiegebieden en sociaal-culture le voorzieningen. De WD-wethouder ziet de door Schiphol aangekondigde juri dische strijd over de toeristen belasting op luchtreizigers 'met vertrouwen' tegemoet. GPD (Advertentie) DEN HAAG - De Horecabran che in Nederland heeft na een aantal mindere jaren de stij gende lijn weer te pakken. Toch zijn de resultaten nog te mager om een voor de onder nemers behoorlijk loon te rea liseren en is het rendement te laag. Dat zei Jan Geenemans, voorzitter van de Koninklijke Horeca Bond (KHB) gister middag bij de presentatie van de cijfers over 1996 en de eer ste zeven maanden van dit jaar in Den Haag. De totale bedrijfstak kende over 1996 een productiestij gingvan 1,4 procent. De omzet steeg met 3,9 procent bij een prijsontwikkelingvan 2,3 pro cent. In 1995 bedroeg de pro ductiestijging nog nul procent. De horeca bleef wel achter bij de ontwikkeling van het totale Nederlandse bedrijfsleven, waar de productie met 2,8 pro cent steeg. Gunstig In de eerste zeven maanden van dit jaar steeg de omzet met 6,5 procent. Het grotere aantal hotelgasten en het aantrekken van de congres- en seminar- markt hadden een gunstig ef fect, waar de late opkomst van het goede zomerweer dit jaar de omzet negatief beïnvloed de. Na de gouden jaren van 1990 tot 1992 zat de horeca tot 1995 drie jaar in een dal. „Wezijnnu weer op de goede weg, maar het rendement blijft te laag", aldus Geenemans. „Om goed te kunnen draaien zouden de prijzen eigenlijk vijf tot zes procent omhoog moeten, maar uit concurrentie overwegin gen is dat niet mogelijk." Lastendruk Ondanks gunstige vooruit zichten voor het komende jaar verwacht de bond dat het ren dement laag blijft. Dit wordt veroorzaakt door hogere in vesteringen om aan de milieu regelgeving te kunnen vol doen, maar ook door een stijging van de lastendruk bij lokale en regionale overheden en hogere personeelskosten. Ook de dreigende beperking van de fiscale aftrekbaarheid van personeelsfeesten en de voorstellen van minister Borst van Volksgezondheid voor de wijziging van de Drank- en De Horecabranche heeft na een aantal mindere jaren de stijgende lijn weer te pakken, foto G PD Horecawet zullen een negatie ve invloed hebben, verwacht de KHB. Directeur Jeu Claes vindt dat horeca ondernemers worden gedwongen zich steeds meer bezig te houden met admini stratieve taken dan met de klanten. „Bijna wekelijks worden ze geconfronteerd met nieuwe regelgeving. Zo komt het soms voor dat een onderne mer in een week tijd meerdere controleurs over de vloer krijgt. Er zit totaal geen coör dinatie in." Claes vindt boven dien dat de horeca oneven wichtig hard wordt getroffen door de belastingen. De KHB vindt het aantal hore cabedrijven bovendien te hoog, waardoor de onderlinge concurrentie groter wordt. Vo rig jaar zijn er 616 horecabe drijven bijgekomen. „Veel startende ondernemers stop pen echter binnen enkele ja ren. De bond moet de starters beter gaan voorlichten over de financiële risico's zodat ze zich eerder afvragen of het wel ren dabel is om door te gaan." Het zit Geenemans verder dwars dat er volgend jaar geen grote evenementen in ons land plaatsvinden. „Dat is een ab solute misser. Evenementen als de Floriade en het Vermeer jaar zijn echte toppers voor de horeca." Het wereldkampi oenschap voetbal volgend jaar in Frankrijk, met het Neder lands elftal bijna zeker als een van de deelnemers ziet hij niet als topper voor de horeca „Dat is bij de laatste drie grote toernooien gebleken. Het aan bod bij de cafés is dan juist te groot om bij te houden. Boven dien hebben de restaurants tij dens zulke toernooien aan zienlijk minder klandizie dan normaal. Afgelopen zaterdag is daar een voorbeeld van. Bij de begrafenis van prinses Diana waren 's middags de ca fetaria leeg en 's avonds bij de wedstrijd Nederland-België de restaurants. Ik heb in geen maanden zo'n slechte zater dag meegemaakt." In het noorden van Nederland is de omzet van de horeca in de eerste zeven maanden van het jaar met 7,5 procent sterk ge stegen. De hoogste stijging werd gerealiseerd bij de lo- giesverstrekkers met negen procent. Dit wordt vooral ver oorzaakt door de toename van het aantal binnenlandse gas ten. Ook de Elfstedentocht in januari van dit jaar had een positief effect. In het oosten van Nederland steeg de omzet voor het eerst sinds jaren weer (4,5 procent). De grootste winst was voor de maaltijdverstrekkende be drijven. Het aantal hotelgas ten uit Duitsland nam af, waar het aantal gasten uit de voor malige Oostbloklanden toe nam. België In het zuiden van het land steeg de omzet van de horeca met vijf procent. De sterkste groei lag daar bij de logiesver- strekkers met 7,2 procent en de drankenverstrekkers met 4,8 procent. De opvallendste ont wikkeling in dit gebied is vol gens de ondernemers de stij ging van het aantal gasten uit België en in mindere mate uit Duitsland. Het westen van Nederland kende met 4,5 procent een ma tige groei. De stijging werd vooral gerealiseerd in de maal tijdsector met 5,2 procent en de drankenverstrekkers met 3,9 procent. GPD teerd op een werkkring buiten het departement. Dat blijkt uit gegevens van een grootscheepse enquête die on der het personeel is uitgevoerd door het Tïlburgse onderzoeks bureau IVA. De waardering voor het werken bij Onderwijs krijgt als cijfer een 6,9. Opvallend is dat de leiding van het ministerieweinig vertrou wen geniet. Slechts 19 procent acht de top kundig genoeg. Liefst de helft van de onder- waagden zegt bovendien dat het vrijwel ontbreekt aan dage lijkse leiding. Eenderde wil dat het üefst zo houden. Ruim een kwart schat in dat collega's wei nig vertrouwen hebben in de lei ding van hun organisatie-on derdeel. Ruim 2.000 ambtenaren in het gehele land hebben meegewerkt aan het onderzoek. Bijna een derde verwacht over drie jaar niet meer bij het ministerie in dienst te zijn. Liefst 45 procent wil sowieso van werk verande ren. Groeien Overigens zijn verreweg de meeste ambtenaren niet onte vreden over hun huidige baan. Dat is dan ook geen reden om weg te willen. De meesten zeg gen te willen 'groeien'. De hang naar een andere baan leeft met name bij goedbetaalde ambte naren onder de 40 jaar. Het ministerie, dat zelf op dracht heeft gegeven tot het on derzoek, had verwacht dat de werkdruk de ambtenaren flink parten zou spelen, maar dat blijkt niet uit de enquête. Welis waar beaamt 6G procent dat de werkdruk te hoog is en 62 pro cent vindt het werktempo te pit tig, maar driekwart vindt het werk niet al te moeilijk. Boven dien is de sfeer op de afdeling (zegt 72 procent) goed. Een directe samenhang van de werkdruk met situaties als be trokkenheid, werkinhoud of be paalde leidinggeving is er niet. Het is zelfs zo dat hoe harder men moet werken, hoe hoger het cijfer voor het departement uit valt. Uiterlijk in november wil de di rectie Personeel en Organisatie met een aantal maatregelen op de proppen komen. Als priori teiten worden aangemerkt de mogelijkheden de mobiliteit te vergroten en verbetering van het leidinggeven. GPD getailleerde damesblouse 100% gekamde katoen in lime, wit en bleu door Martin de Bruin ZOETERMEER - De helft van de 3.500 ambtenaren die onder het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen val len, overweegt te solliciteren naar een andere baan. Meer dan eenderde heeft zich vorig jaar ook daadwerkelijk georiën- (Advertentie) De CD-speler, ook voor video en foto-CD's Ooit kiest u voor mooist AXEL Electro World Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4. MIDDELBURG Expert Kamperman, Lange Noordstraat 20. ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. TERNEUZEN El. Techn. Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25. VUSSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82 3 jaar garantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7