Karadzic-getrouwen binden in Palestij nen teleurgesteld over uitspraken Albright in Israël Lucky Luke is een halve eeuw oud Bolkestein maant EU tot zuinigheid Modellenwereld in België op stelten door cursusboek buitenland donderdag 11 september 1997 Nieuwe hoofdstad Tsjetsjenië Denemarken weert Bosniërs Mot bedreigt Duitse Biergarten Liechtenstein heeft archief terug Grote XTC-vangst aan grens Haviken doen mee aan gemeenteraadsverkiezingen Bosnië-Herzegowina Economische groei Duitsland trekt aan Late overgang duidt op hoge levensverwachting 59,95 El 26,95 31,95 'L' in de maand dus liante kolting en glatis glazen. van onze redactie buitenland BRUSSEL - Lucky Luke is vijftig jaar geworden. Maar dat is aan het gedrag van de be roemde stripfiguur niet te merken. In het woensdag verschenen OK Corral springt de lonesome cowboy nog altijd zwierig in het zadel, schiet vlugger dan zijn "haduw en rekent op nieuw af met de gemene broer tjes Dalton. In juni 1947 brengt in België de 24-jarige Maurice de Bevere, alias Morris, de cowboy Luke de Gelukkige ter wereld. Twee jaren later verschijnt het eerste album, De goudmijn van Dig digger. Met OK Corral ligt het 78e stripverhaal in de winkel: een record. Lucky Luke staat voor 250 mil joen albums, vertaald in dertig talen, een verkoop over de hele wereld, 52 animatiefilmpjes, vier langspeelfilms en 56 vi deocassettes. Verder zijn er cir ca tweehonderd creaties te koop van Lucky Lukes paard Jolly Jumper, de suffe hond Ra taplan en de Daltonbende (Joe. Jack, William en Averell). Morris heeft zelf beslist de ver jaardag van Lucky Luke op 10 september te vieren, de dag dat hij vijftig jaar geleden voor hef eerst de lonesome cowboy te kent die op zijn paard naar het westen sjokt, met de onder gaande zon op de achtergrond. Met dit beeld sluit hij sindsdien elk avontuur af. In november verschijnt ter ge legenheid van de verjaardag van Lucky Luke een verzamel band, met zeven verhalen die tussen 1991 en 1997 gepubli ceerd werden. AFP/BELGA MOSKOU - Tsjetsjenië krijgt een nieuwe hoofdstad. Presi dent Asian Maschadov heeft dat besloten. De stad zal Djochar gaan heten, naar Djochar Doedajev, de eerste president van Tsjetsjenië, die in april 1996 bij een bombardement van het Russische leger om het leven kwam. Djochar wordt twintig kilometer ten zuiden van de huidige hoofdstad Grozny gebouwd. Grozny, dat als gevolg van de 'oorlog in de republiek zwaar verwoest is. verliest zijn status van hoofdstad, maar blijft het symbool van 'een fort dat zich in een ongelijke strijd goed heeft kunnen handhaven'. AFP KOPENHAGEN- EU-lidstaat Denemarken wil de controle aan de Duitse grens opvoeren om illegalen buiten het land te houden. Dat heeft de Deense minister van justitie woensdag gezegd. Vooral veel Bosniërs, van wie de asielaanvragen door de Duit se autoriteiten zijn afgewezen en die het land uitgezet dreigen te worden, proberen illegaal Denemarken binnen te komen. Er zal ook een speciale politie-eenheid in het leyen worden ge roepen die de strijd tegen de mensensmokkel naar Denemar ken moet coördineren, zo zei de minister. AP MÜNCHEN - Een schadelijk insectheeft het op de Duits Bier garten gemunt. De larve van de Paardekastanje-mot vreet de bladeren van de bomen in de zogeheten biertuinen op. Onder hetbladerdak van de majestueuze kastanjes plegen veel Duit sers bij mooi weer hun bier te drinken. De uiterst schadelijke, vijf millimeter kleine mot rukte de af gelopen jaren op uit Macedonië en drong inmiddels door tot Zuid-Duitsland. De regering van de deelstaat Beieren vreest voor volgend jaar een explosie. De autoriteiten voelen niets voor chemische bestrijding om dat dat instrijd is met het natuurlijke karakter van de biertui nen. Deskundigen bekijken of biologische maatregelen soe laas kunnen bieden. ANP/DPA MOSKOU- Rusland heeft woensdag de teruggave afgerond van de archieven van Liechtenstein, die door het Rode Leger werden geroofd aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. In ruil droeg Liechtenstein de zogenaamde Sokolov-archieven over. Het sovjetleger nam de Liechtensteinse archieven destijds mee uit het paleis dat de koninklijke familie in de Oostenrijk se hoofdstad Wenen bezat. De Sokolov-archieven hebben be trekking op een onderzoek in 1918 door Nikolaj Sokolov, een officier van het Witte Leger, naar de executie van de tsarenfa milie in Jekaterinenburg. Het Witte Leger vocht tegen de bol sjewieken, maar moest uiteindelijk het onderspit delven. De vorst van Liechtenstein had de Sokolov-archieven in 1990 ge kocht op een veiling in Londen, met in het achterhoofd het plan om de dossiers als ruilmateriaal in Moskou te kunnen ge bruiken. AP GERA - De Duitse politie heeft vorige week vrijdag aan de Nederlandse grens bij Aken twee mannen aangehouden die 200.000 XTC-pillen bij zich hadden. Dat heeft het Openbaar Ministerie in de Oost-Duitse stad Gera gisteren meegedeeld. Het is de grootste vangst van XTC-pillen sinds 1994 De twee mannen, 27 en 29 jaar oud, zijn afkomstig uit de Oost- Duitse deelstaat Thüringen. Tegen hen werd al in april een on derzoek op gang gebracht wegens overtreding van de wet op de verdovende middelen. De politie wilde over de waarde van de pillen niets kwijt. DPA/AFP van onze redactie buitenland SARAJEVO - De radicale Bos- nisch-Servische nationalisten nemen toch deel aan de gemeen teraadsverkiezingen in Bosnië- Herzegowina. Die worden vol gens de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) volgens schema het komen, e weekeinde gehouden. De Kroaten in het land dreigen met een boycot. De beslissing van woensdag avond van de Bosnisch-Servi- sche haviken om toch aan de verkiezingen mee te doen werd genomen door hun omstreden parlement. Dat bestaat vrijwel geheel uit aanhangers van de vermeende oorlogsmisdadiger en nationalist Karadzic. Karadzic en zijn aanhang zijn in een machtsstrijd verwikkeld met de Bosnisch-Servische pre sident Plavsic, die het parle ment onlangs heeft ontbonden. Zij en haar aanhang deden al mee aan de lokale verkiezingen. De haviken zijn woedend over de westerse steun aan Plavsic, die de Dayton-vredesakkoor- den wel wil naleven. Die ak koorden zijn een gruwel voor de van onze redactie buitenland BRJSSEL -WD-leider Frits Bolkestein vindt dat de Europe se Unie beter kan bezuinigen op de uitgaven, dan kostbare werkgelegenheidsprojecten lanceren. Bolkestein zei dat woensdag in Brussel op een congres van de Europese liberalen over werk gelegenheid. Europese banen plannen mogen geen extra geld kosten en niet tot extra be voegdheden voor Brussel lei den, aldus de WD-leider. Uitwisseling Volgens Bolkestein is het terug dringen van de werkloosheid vooral een zaak van de lidstaten zelf. De EU moet zich hooguit toeleggen op uitwisseling van informatie tussen de lidstaten, zodat de landen van elkaar kun nen leren. „De rol van de Euro pese Commissie is zeer beperkt, en terecht." Eind november komen de rege ringsleiders en staatshoofden van de EU bijeen in Luxemburg om te praten over een Europees werkgelegenheidsbeleid. In de EU zitten ruim 18 miljoen men sen zonder werk. De Luxem burgse top hoeft voor Bolke stein niet plaats te vinden, zo zegt hij. „Die is slechts bedoeld om Frankrijk tevreden te stel len." De WD-leider vindt niet dat de EU werkgelegenheidsdoelen moet stellen of dure projecten moet lanceren om extra banen te scheppen. „De EU kan de lid staten het best helpen met ver laging van de nationale bijdra gen aan het Europese budget, gebaseerd op eerlijke lastenver deling." ANP radicale nationalisten. Ze gin gen toch akkoord met de verkie zingen na gesprekken in de Joe goslavische hoofdstad Belgrado met internationale gezanten en de Joegoslavische .president Milosevic. Volgens de Bosnisch-Servische media kwam de OVSE tegemoet aan bezwaren van de Serviërs, die onder meer de arrestatie vreesden van gezochte oorlogs misdadigers bij de stemlokalen. Druk Kroaten De OVSE wil de verkiezingen in Bosnië niet uitstellen. De orga nisatie is niet onder indruk van de boycot waarmee de partij van de Bosnische Kroaten dinsdag dreigden. De partij, de Demo cratische Kroatische Gemeen schap (HDZ) hield woensdag avond in Mostar een betoging om het dreigement kracht bij te zetten. Daaraan namen 10.000 mensen deel. De HDZ zegt dat vluchtelingen zich niet of on voldoende hebben kunnen laten registreren als kiezer. „Absolute nonsens", aldus de Europese Commissie, die de dreigemen ten fel veroordeelt. Diplomaten menen dat de HDZ tot een boycot besloot nadat kiezersregistratie had aange toond dat het aantal Kroaten in Bosnië tegenvalt. Een HDZ- woordvoerder zei dat „wij zou den verliezen wat wij bij norma le verkiezingen zouden winnen en waarvoor wij tijdens de oor log in bloed hebben betaald. De internationale gemeenschap overweegt strafmaatregelen als de boycot doorgaat. Frankrijk heeft al gedreigd gemeentes die de verkiezingen boycotten uit te sluiten van hulp. De VS en de EU veroordeelden woensdag in Brussel de Kroatische dreige menten. AFP/DPA/RTR Tienduizend aanhangers van de Bosnisch-Kroatische partij HDZ betoogden woensdag in Mostar. foto Zoran Bozicevic/AP van onze redactie economie WIESBADEN - De economi sche groei in Duitsland is in het tweede kwartaal van dit jaar du' '~'ijk aangetrokken. Het bruto '-L.nenlands pro duct (bbp) was 2,9 procent groter dan in dezelfde perio de van 1996. De groei in het eerste kwartaal is herzien van 1,4 tot 1,1 procent, v ver de eerste helft van dit jaar was er een vooruitgang van 2,0 procent. Volgens gisteren gepubli ceerde voorlopige cijfers van het Duitse bureau voor sta tistiek nam het bbp in het westen in het tweede kwar taal toe met 2,9 procent en in de vroegere DDR met 21 pro cent. Ten opzichte van het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de groei van de gehe le Duitse economie een pro cent. Hoger De cijfers waren wat hoger dan economen hadden ver wacht. Het bureau voor sta tistiek tekende wel aan dat het tweede kwartaal dit jaar twee werkdagen meer telde dan in 1996. In het eerste kwartaal waren er drie werk dagen minder dan in hetzelf de tijdvak van vorig jaar. De belangrijkste bijdragen aan de groei kwamen van de export (plus 13,7 procent in vergelijking met het tweede kwartaal van 1996) en de in vesteringen (5,6 procent). De groei van de particuliere con sumptie bleef beperkt tot 1,3 procent en de overheidsbe stedingen namen met slechts 0,5 procent toe. De situatie in bouw bleef slecht. De be stedingen daalden daar met 1,9 procent. Volgens de Duitse minister van Economische Zaken, Günter Rexrodt, bevestigen de cijfers dat de regerings prognose van een groei van 2,5 procent over geheel 1997 zal worden gehaald. Bonds kanselier Kohl voorspelde 1 et afgelopen weekeinde dat de Duitse economie volgend jaar met ten minste 3 procent zal groeien. Het bureau voor statistiek maakte ook bekend dat het Duitse begrotingstekort inde eerste helft van dit jaar is ge daald tot 3,1 procent van het bbp. Dat is slechts een fractie meer dan het maximum van 3 procent dat geldt voor toe treding tot de Economische en Monetaire Unie. Het te kort over geheel 1996 is her zien van 3,8 tot 3,5 procent. KRF/RTR/DPA (Advertentie) door Paul Koopman BRUSSEL- Een terloopse op merking. op bladzijde 115 van een cursusboek voor modellen in de dop, heeft de Belgische modewereld op stelten gezet. Na een lange reeks tips over haarverzorging, gezichtscrè mes, bikinilijnen en looptech nieken, wijst auteur Kristl Strubbe er op dat een aspirant miss-België er verstandig aan doet het bed te delen met de or ganisator van deze verkiezin gen. „Ik ken meisjes die 'en miss België 'en miss Diamant zijn ge worden door met Rik V. naar bed te gaan", laat zij een 'insider' zeggen. Schadevergoeding Zelf voegt de Belgische schoon heid daar aan toe dat zij in 1994 zelf naast de miss Diamant-titel greep omdat ze deze carrière- stap niet wilde zetten. ,,In dat jaar won een totaal onopvallend meisje dat de avond tevoren in de suite van V. was gesigna leerd", aldus Strubbe in haar boek. De organisator van Belgi sche miss-verkiezingen stelt de 'onthullingen' in het cursus boek niet op prijs. Hij verlangt dat het boek 'Catwalkers' uit*de handel wordt genomen en eist bovendien ruim 100.000 gulden schadevergoeding. Volgens Kristl Strubbe heeft zij niet uit rancune gehandeld of met de opzettelijke bedoeling een rel in de Belgische modellenwereld te veroorzaken. Want met haar aantijgingen stelt zij niet alleen impresario V. in een kwaad dag licht, maar impliciet ook een he le reeks Belgische missen die door V, zijn gekroond. „Het. ver haal over V. is maar een detail, dat ik in het boek heb opgeno men omdat ik de realiteit juist wil weergeven", zegt ze. „Ik vind het echt jammer dat van mijn cursusboek nu een schan- daalboek wordt gemaakt". De aangeklaagde organisator zélf wil het er niet bij laten zit ten. Na een deze week verloren kort geding wil hij doorvechten tot zijn naam gezuiverd is. Via de media heeft hij inmiddels te ruggeslagen. Hij beschuldigt het loslippige model ervan dat zij in 1984 zelf pogingen onder nam haar vriend in de miss-juiy op te laten nemen. Alle deining rondom het boek Catwalkers heeft de verkoop intussen geen kwaad gedaan. Volgens de uit geverij is de eerste druk inmid dels zo goed als uitverkocht. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Vrouwen die na hun veertigste nog zwanger kunnen raken, hebben een relatief grote kans 100 jaar te worden. Dat melden onderzoekers van de Harvard Medical School in de Amerikaanse stad Boston in het Britse wetenschappelijke tijd schrift Nature. Volgens de onderzoekers duidt een overgang die een tot vij f jaar later plaatsheeft dan bij de ge middelde vrouw op een ver traagd verouderingsproces. Zij bestudeerden de levensgeschie denis van 132 Amerikaanse vrouwen die in 1896 waren ge boren. Het ging om 78 vrouwen die de leeftijd van 100 jaar had den bereikt en 54 die allen op 73-jarige leeftijd waren gestor ven. Degenen die 100 jaar wer den, bleken vier keer zo vaak na hun veertigste nog moeder te zijn geworden dan de vrouwen die op 73-jarige leeftijd defini tief de ogen sloten. De onderzoekers menen dat hun bevinding toe te schrijven is aan biologische oorzaken. Genen die het organisme vertraagd ou der laten worden, verlengen waarschijnlijk ook de vrucht bare periode van de vrouw. In de loop van de menselijke evolutie is er een evenwicht tussen twee biologische vereisten die op ge spannen voet met elkaar staan. Enerzijds is het biologisch zin vol dat een vrouw zoveel moge lijk kinderen krijgt. Anderzijds is het zinloos dat een vrouw tot haar dood kinderen krijgt, om dat zij de laatst geborenen niet meer zelf kan opvoeden. Dat heeft ertoe geleid dat de over gang rond het veertigste levens jaar intreedt en dat zoveel mogelijk kinderen de volwas senheid bereiken. DPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Madeleine Albright, moet vandaag alle zeilen bijzetten om het vertrouwen te winnen van de Palestijnse president Jasser Arafat. Na haar optre den varfgisteren (woensdag) in Israël reageerden vertegen woordigers van de Palestijnse Autoriteit nogal verbitterd. Ze noemden de commentaren van de Amerikaanse minister 'be vooroordeeld' en kondigden aan dat ze haar vandaag zullen vertellen dat de Autoriteit niets te maken heeft met de terreuracties van de laatste maanden. Hanan Ashrawi, de Palestijnse minister van hoger onderwijs, beschuldigde Albright van een 'hartelijk gemeende eenzijdi ge benadering'. Maar ze toon de zich tevreden over de Ame rikaanse eis dat Israël zich aan de Oslo-akkoorden moet hou den. Haar collega Saib Erakat zei dat iedereen die een bemid delende rol wil spelen 'even wichtigheid' ten toon moet spreiden. Betogers In de Palestijnse stad Nablus waren gisteren enkele tiental len betogers op de been. Ze verbrandden een Amerikaan se vlag en hielden een tekening omhoog waarop Albright een Palestijn in de rug steekt. De Amerikaanse minister praat vandaag in Ramallah met Ara fat. De Palestijnse protesten ten spijt deed Albright gisteren geen verrassende uitspraken. Ze herhaalde wat ze de afgelo pen maanden al over de crisis in het Midden-Oosten heeft gezegd. Het komt erop neer dat ze van de Palestijnen een har der optreden eist tegen extre mistische groepen, terwijl Israël de bouw van nederzet tingen moet staken en zich be reid moet tonen het politieke proces te hervatten. Na haar aankomst in Tel Aviv vertrok minister Albright gis teren onmiddellijk naar Jeru zalem voor een ontbijt met president Ezer Weizman. La ter op de dag ontstond tumult over wat Weizman daarbij zou hebben gezegd. Hij zou Al bright hebben aangeraden druk uit te oefenen op Ne tanyahu voor wat betreft de verdere terugtrekking van de Westelijke Jordaanoever. Hij zou ook kritiek hebben gele verd op de 'neerbuigende hou ding' van Netanyahu tegen over Arafat. Albright zei in Jeruzalem dat veiligheid het kernpunt vorm de van haar besprekingen met Netanyahu. Ze leverde kritiek op de Palestijnse Autoriteit en president Arafat, die volgens zowel Israël als de Verenigde Staten nog altijd niet voldoen de werk maken van de terreur bestrijding. Waarschuwing De Amerikaanse minister kondigde alvast aan dat ze president Arafat vandaag de 'duidelijke boodschap' zal be zorgen dat Israëlisch-Pales- tijnse samenwerking op vei ligheidsgebied 'serieus, niet aflatend en effectief' moet zijn. Maar ze had ook een waar schuwing achter de hand voor Netanyahu, die voorlopig al leen over terreurbestrijding wil praten en wil doorgaan met de bouw van nederzettin gen in bezet gebied. „Echte veiligheid is uiteindelijk af hankelijk van echte vrede", zei ze. „Het bereiken van die vre de steunt fundamenteel op een politiek proces, een kwestie van geven en nemen van beide kanten." GPD Minister Albright ontmoet woensdag premier Netanyahu en minister van Buitenlandse Zaken Levy. foto/AP REMY MARTIN Cognac VSOP 70d. van ffédTvoor met gratis glas FAMOUS GROUSE Scotch Whiskey 70d. van voor met 2 gratis glazen COINTREAU Triple Sec 70d. van /3^9Tvoor met gratis glas naar keuze rt dinsdag 23 scpIemtxT 1997 e. Aanbieding is geldig GALL&GALL Altijd iets bijzonders. Oud Chinees gezegde:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5