Bannani hunkert naar oude tijden Zwegers verkiest voetbal in de zaal PZC Paardensport is voor Van Tienen puur een hobby Regionale zaalvoetbalcompetitie van start sport donderdag 11 september 1997 z 34 Top-atleet uit Tunesië moet nog steeds wennen aan West-Europese cultuur door Lucien Roelandt CLINGE - Ze houdt net zo veel van paarden en dres- suurrijden als Anky van Grunsven doet. Maar daar houdt de vergelijking tussen de nationale trots van hip pisch Nederland uit Gemert en de amazone Judith van Tienen uit Clinge wel mee op. Judith van Tienen behoort al evenmin tot de enorme cate gorie die door de successen van Anky besmet raakte met het dressuurvirus. De 28-ja- rige inwoonster van het grensdorp begon haar hippi sche sportcarrière immers twintig jaar geleden als po- nyruiter, het moment waarop nog nooit iemand van ene Anky van Grunsven had ge hoord. Bovendien zijn spor- tidolen de bankemployé vreemd. „Misschien zijn we ook wel gelijk begonnen met ponyrij den, want we zijn van dezelf de leeftijd. Maar verder, nee. Daar houden onze overeen komsten wel mee op. Voor mij is de paardensport een hobby, meer niet. Een hobby die ik overigens voor geen goud zou willen missen, om dat ik er zo geweldig veel ple zier in. beleef", zegt Judith van Tienen bescheiden. Wat ze echter verzwijgt, is dat ze met het zelfde fanatis me besmet is als de nationale kampioene. Wat blijkt datze, ondanks haar drukke werk kring en haar bestuursfunc tie in de Rui terclub Hulst, toch minstens vijf avonden per week met haar paard Ni arco in de weer is. Bovendien werd Van Tienen in haar sportcarrière nogaleens door het pechduiveltje achter volgd. Ook in de keuze van haar viervoeters was ze be paald met altijd even geluk kig. Geen reden om er het bijltje bij neer te gooien. Dondersteen „De pony waar ik op begon, Blue Angel, was een echte dondersteen. Die liet mij het eerste jaar werkelijk alle hoeken van de ring zien. Ik was toen nog lid van de in middels ter ziele gegane Vos- senrijders. Dankzij de trai ning van Ingrid Beens en Walter de Buck kreeg ik Blue Angel toch aan het bit lopen. En toen het eenmaal klikte tussen ons ginghet bestgoed. Ik werd met hem zelfs Zeeuws kampioene in de klasse M. Ook in de klasse Z ging het uitstekend. Maar toen kreeg Blue Angel Artro se en moest hij worden afge maakt", zegt Judith van Tienen nog met duidelijk te bespeuren spijt in haar stem. Ook haaf eerste paard Argo was voor de amazone be paald geen gelukkige keuze. „Mijn ouders en ik wisten ei genlijk weinig van afstam mingen. Daardoor heten we ons Argo aansmeren. Een tuiger waar werkelijk niets mee te beginnen viel. Op het laatst sloeg hij mij gewoon uit de stal. Dus zat er weinig anders op dan hem te verko pen. Toen heb ik nog een tijd je paarden voor eigenaren uitgebracht, maar dan ben je natuurlijk nooit verzekerd dat je op een volgende con cours nog wel kan starten. Een onzekerheid die vijf jaar geleden leide tot de aankoop van de nu zevenjarige ruin 'Niarco. Een groen paard dat Judith van Tienen, met be hulp van Ad Bergs, zadelmak heeft gemaakt en inmiddels in de middenklasse drie winstpunten heeft behaald. Zeker niet slecht gezien ze de twee voorgaande wintersei zoenen door diverse omstan digheden heeft gemist. „Niarco is zeker geen slecht paard, maar ook niet de ge makkelijkste. Je moet er ei genlijk iedere dag mee bezig zijn. Toen het twee jaar gele den juist lekker begon te lo pen, ben ik gevallen en was ik heel de winter uitgeschakeld door een scheurtje in mijn bekken. En vorig indoorsei- zöen ging aan mijn neus voorbij door een gebroken enkel. Ad Bergs heeft toen Niarco regelmatig gereden en toenikterug begon me ook begeleid, daardoor heeft hij mij weer aardig in het zadel geholpen, om in paardenter- men te spreken", zegt Van Tienen. Begeleiding Begeleiding is naar de stelli ge overtuiging van Judith van Tienen de weg naar suc ces. Begeleiding die naar haar mening niet altijd van een specifieke dressuurtrai- ner moet komen. „Ja, je zal misschien wel lachen om wat ik nu ga vertellen. Maar ik heb een tijd les gehad van Si mon den Exter. Kan je je het voorstellen Simon in de dres- suurring. Maar daar ging het ook niet om. Ik miste op een gegeven moment alle zelf- vertrouwen en dankzij hem kreeg ik dat weer terug. Maar de ti j d die hij met de bo ot ver speelde werd een probleem, dus ging het jammer genoeg over." „De Westerschelde is voor ons nog steeds een pro bleem", vervolgt Judith. „De rest van Zeeland zit zo in Brabant, waar veel goeie be- roerstrainers zitten. Niet dat er hier geen bekwame men sen rondlopen, maar gewoon te weinig om ieder persoon lijk de begeleiding te geven die hij of zij nodig heeft. Van daar ook dat naar mijn me ning de top in Zeeuws- Vlaanderen wat smaller is dan in de rest van Zeeland." Geen reden voor Judith van Tienen om bij de pakken neer te gaan zitten. Integendeel, als zaterdag door haar ver eniging in Hulst het groene seizoen wordt afgesloten, gaat ze weer op jacht naar een winstpuntje, „Paarden sport is voor mij niet alleen een hobby maar tevens een- uitdaging. Zo hoog mogelijk komen met een paard. Lukt het morgen niet dan probe ren we het in het indoorsei- zoen. Hopelijkblijf ik dit jaar gespaard van een ongelukje, dan moet het lukken. Want al is Niarco een lastig' baasje en beslist niet moeders mooiste, hij heeft capaciteiten vol doende om in de klasse Z te lopen. Aan mij de taak om dat te verwezenlijken." Judith van Tienen gaat zaterdag, als ruiterclub Hulst het groene seizoen afsluit, op jacht naar een winstpuntje. ..Paar densport is voor mij, naast hobby, ook een uitdaging." foto Charles Strijd hadden volgens Zwegers voor Morres gespeeld, maar de com binatie met het veldvoetbal wordt nu eenmaal niet door elke voetbalclub in de regio geappre cieerd. Het kwam ook wel erg ongelukkig uit. Temeuzen legde voor de eerste keer sinds jaren het zaalvoetbalverbod op voor de hogere teams, waardoor Van der Hooft en Van de Velde geen keus hadden. Van den Hemel wist dat het zaalvoetbal bij Hoek uitgesloten is. Spijt Arno Zwegers heeft de perike len rond het zaalvoetbal eerder kunnen ei-varen. Hij heeft er achteraf nog spijt van, dat hij zo lang, vijf jaar, geen zaalvoetbal heeft gespeeld. „Bij HW'24 gold er indertijd ook een zaal voetbalverbod. Ik had net de overstap gemaakt van de A-ju nioren naar de senioren. Op dat moment wil je als jonge speler er alles aan doen om in de basis van het eerste elftal te geraken. Ik dacht er toen niet over om weg te gaan. Het duurde tenslotte vijf diensten) en Harm Rietjens (blessuregevoelig) kunnen be schikken. Volgens Maas is men nog op zoek naar een goede spits. In de aanloop naar het sei zoen speelde Morres, dat vijf teams in competitie heeft, enke le oefenduels. De districtsklasse bestaat uit negen Zeeuwse en drie Bra bantse teams. Maas verwacht veel van v.v. Zeeland. De ploeg van coach Armand Doesburg werd op de valreep versterkt met ex-profvoetballer Maurice van Ham, jarenlang spelend voor S.K. Beveren in de Belgi sche eerste klasse. De wedstrij den worden op maandag en woensdag gespeeld. ZVH/ Mor res speelt zijn thuiswedstrijden in de spoxdhal Den Dullaert in Hulst. ZVH/Morres: coach: Henk Maas. Selectie: Robbie Roctus, John Du- carmon (keepers), Dirk Verdonck, Kees de Putter, Arno Zwegers, Harm Rietjens, Carl de Waele, Tristan van Acker, Hans Picavet, Jurgen Ver- braeken, Boudewijn Rietjens, Eelco Libbenga, Fabian du Puy. door Aector Dooms TERNEUZEN - Het zaalvoetbal in Zeeuws- Vlaanderen is volledig recreatief geworden. De regionale zaalvoetbalclubs varen er wel bij. Ga maar na. Geen verplichte promotie meer naar de hogere niveaus van het lande lijk zaalvoetbal, waarvoor de (meeste) teams schrik hadden. De kosten zijn door de nieuwe opzet flink omlaag geschroefd. Scheidsrechters zijn directer te benaderen. Na de reorganisatie van de KNVB wisten veel scheidsrechters niet eens waar ze aan toe waren. Dubbele aanstellingen, geen aanstelling en de frustratie om maanden op het uitbetalen van de reis- en onkosten te moeten wachten. Dit alles is vanaf heden verleden tijd. De KNVB houdt alleen nog een vinger aan de pols met betrekking tot strafzaken en reglementen. Het Zeeuws-Vlaamse zaalvoetbal heeft het geluk over een aantal deskundige bestuur ders te beschikken. Piet de Reus (voorzit ter), Theo de Smet (secretaris), Glein de Putter (penningmeester), Joost Tollenaar (competitieleider) en de andere rayonverte genwoordigers Piet Vei-poorte (Axel), Paul Strooband (Hulst) en Fonny Kox (Sas van Gent) maken deel uit van de overkoepelen de vereniging 'De regionale zaalvoetbalver eniging Zeeuws-Vlaanderen'. Wat kunnen we van de vijfentwintig regio nale zaalvoetbalteams verwachten? Ten op zichte van andere jaren is er niet zo gek veel veranderd. Spox-tief gezien zullen de teams in de eerste klasse voor het (prestige) kam pioenschap willen strijden. Zeker, nu de druk - om te moeten promoveren - is wegge vallen. Tot het rijtje kanshebbers behoren zeker de Oostburgse ploegen ABAB (met Henk Ottens, Werner en Marc Corijn, Wil liam Faes etcetera) en titelverdediger Transport Vooruit (met Frank Neve, Adrie vanHanegem, Frank van de Vijver, Serge en Michel de Ruijsscher). Outsiders zijn wel licht Première Zaman (Angelo Verbraeken, Maarten Thomas, Jean-Claude Everaert), Arrow (Jan de Visser, Peter Drumont, Ivan van de Vijvere, Ingmar Hoefnagels) en de Belgisch getinte ploeg Benny Sport (met Luc van Hecke). Nieuwkomers zijn kampi oen ZVH/Morres 2, Maas/Fiat en GTI. Spijtig is verder dat Terneuzen (zaalvoet balverbod) zich teruggetrokken heeft uit de competitie. De roodzwarten zorgden vaak voor spectaculair zaalvoetbal. De Zeeuws- Vlaamse zaalvoetbalcompetitie begint maandag 15 september. Promotie-degradatieregeling: Eerste klas se: nummer twaalf degradeert en de num mer elf speelt samen met twee periodekam pioenen van de tweede klasse voor een plaats in de eerste klasse.Tweede klasse: kampioen promoveert naar de eerste klasse; nummer dertien degradeert rechtstreeks naar de dex'de klasse, de nummer twaalf speelt samen met de kampioenen (van de rayons) om een plaats in de tweede klasse. Indeling. Eerste klasse: ABAB acc, Aitow, Benny Sport, Fi at De Keijzei-, GTI, Kees Mechielsen. Max Kor ting, ZVH/Morres 2, Premiere Zaman Sport. Ploegaert Philippine, Transport Vooruit, Vervaet. Tweede klasse: Ben de GraaffGemeente, De Gra vin, HKC, IZV, De Leugenboom, Marinet, Morres 3, De Ridder, Rons Flair Fashion, De Ruyter, Van Haperen, Wentzler/Pauwels. door Peter van Kouteren TERNEUZEN - De Tunesische atleet Zouhair Bannani was ja- renlang een gevreesd sprinter. De 29-jarige snelheidsduivel was in eigen land twaalf jaar lang op de 100 meter niet te kloppen en behoorde ook op de 200 meter tot de besten van Tu nesië. Bannani woont inmiddels drie jaar in Nederland en hun kert naar de tijden van weleer. De Tunesiër mist de harde hand van een persoonlijke trainer en dreigt te verpieteren. Zijn beste op een Nederlandse baan gelopen tijd verbleekt bij zijnpersoonlijk record. Zouhair Bannani liep ooit 10.03 secon den, maar kwam in Nederland niet verder dan 10.80 seconden. Radeloos wordt hij ervan, om dat hij het gewend was te win nen. De sprinter kent de oorza ken, maar legt zich niet bij voorbaat neer bij een min of meer roemloos einde van zijn carrière. Een ander klimaat, een volsti-ekt nieuwe omgeving, het gebrek aan concurrentie, een geringe zelfdiscipline enblessu- x'egevoeligheid hebben hem niettemin aan het twijfelen ge- bx'acht. Zouhair Bannani wordt geplaagd door een innerlijke tweespalt, waarin doemdenken het dreigt te winnen van zijn na tuurlijke prestatiedrang. Hij is bezig aan zijn derde jaar in Nederland, beheerst de taal mondjesmaat en moet nog steeds wennen aan de West-Eu ropese cultuur. Opgegroeid in een maatschappij waarin man nen brood op de plank brengen, heeft hij er nog steeds moeite mee dat hij grotendeels teert op de verdiensten van zijn vrien din. „Het leven in Nederland is goed", maakt hij in gebrekkig' Nedeidands en met behulp van de Franse taal duidelijk. „Maar het is wennen. Ik ben heel blij dat ik nu vijftien uur werk heb per week. In Tunesië zorgt de man voor inkomsten, maar hier werken heel veel vrouwen. Mijn huisarts is een vrouw, de tand- ax-ts is een vrouw en toen ik in het ziekenhuis foto's moest la ten maken van mijn schouder, werden die door een vrouw ge maakt. Ik begrijp de Neder landse taal redelijk goed, maar praten is nog een beetje moei lijk. Ik ga twee keer per week naar school. Met mensen uit Ja- Zouhair Bannani was in Tunesië tw aalf jaar lang onklopbaar op de 100 meter en behoorde ook op de 2 00 meter tot de besten. „Ik wil er alles aan doen om mijn oude toptijden te halen." foto Charles Strijd maica, Joegoslavië, Irak, Ethio pië. Een leuke groep. De school is goed. Maar", lacht hij, „we hebben een juffrouw. Een lie verd trouwens.'' Voetbal Zouhair Bannani groeide op in een gezin met een modaal inko men. In de stad Kairouan werd met nog twee gezinnen uit de fa milie een woning met negen ver trekken gedeeld. Als kleine jon gen-voetbalde hij op straat en op zandvlaktes met zelfgemaakte doelen. De kleine Bannani viel op door zijn snelheid en het ge mak, waarmee hij scoorde. „Voetbal is in Tunesië net als in Nederland de meest beoefende sport. Ik kon blijven lopen en scoorde altijd." Zijn acceleratie bleef rxiet lang onopgemerkt. „Eén van mijn zussen was lid van de atletiekclub. Ik wilde gi'aag voetballer worden, maar een atletiektrainer vroeg of ik eens wilde komen voor een test. Kairouan is in Tunesië een grote club. Ik was negen jaar, toen ik lid werd." Drie jaar later werd hij voor de nationale jeugdploeg geselecteerd en werd de basis gelegd voor een indrukwekken de loopbaan. Bannani was der tien jaar, toen hij voor het eerst ixationaal kampioen werd op de 100 meter. Vervolgens won hij twaalf jaar achter elkaar goud op het Tunesisch kampioen schap. Nauwelijks achttien jaar oud, vestigde hij met een tijd van 10.06 seconden een nieuw nationaal record. Zijn eerste wedstrijd in een race over 200 meter leverde eveneens een re cord op: 20.80 seconden. Het was volgens de atleet alle- maal het gevolg van een zeer ge disciplineerde aanpak. Hij maakte deel uit van de nationa le selectie en maakte van zijn hobby zijn beroep. Baixnani: „De trainers waren streng, ex- was altijd controle. Ik ben vanaf mijn negende jaar altijd bijge stuurd. Als je dit wilt bereiken, dan zul j e dat moeten doen Het leverde hem als senior een vast inkomen op van 250 Tune sische dinar per maand. „Onge veer vijfhonderd gulden. Dat is naar de levensstandaard in Tu nesië gemeten veel geld", vertelt hij. „Als we in trainingskamp gingen, kregen we bovendien twintig dinar zakgeld per dag. Als je won, of met de nationale ploeg goed had gepx-esteerd, kreeg je een premie van honderd dinar. We woonden in hotels, kregen alles wat we nodig had den en hadden een medische staf. Hier in Nederland moet je zelf voor spikes en kleding zor gen. In het begin dacht ik: ze zouden mi] moeten betalen. Maar zo werkt het hier nu een maal niet." Porsche Vijf jaar terug leex-de hij in Tu nesië zijn huidige vriendin Jelly Klompien kennen. Drie jaar ge leden nam Zouhain Bannanin een moeilijk besluit. De atleet, die in vele landen internationa le ontmoetingen had gewonnen, verbrandde alle schepen achter zich en verhuisde ondanks be langstelling van een Russische tx'ainer naar Terneuzen. Hij begon een nieuw leven en ging ervan uit met zijn neus in de boter te zijn gevallen. „Ik dacht dat het hier qua trainingsaan- pak nog beter zou zijn dan in Tu nesië", klinkt het enigszins ont goocheld. „Ik ben lid geworden van Scheldesport. De mensen hebben me heel goed opgeno men. Ze zijn lief, het zijn zeker geen x-acisten en nemen me mee naar wedstrijden. Ik heb heel veel steun gehad van Roel van Laere. Cees van Oosten was enthousi ast en noemde me een Porsche, waaraan moet worden gesleu teld. Ad Hendriks en Mike Nièpce zijn goede trainers. Maar ze doen alles op vrijwillige basis en kunnen er niet altijd zijn. In Tunesië was er altijd en overal een trainer bij me, waar ik ook ging." Zelfdiscipline Het gebrek aan begeleiding en nog een aantal andere factoren heeft ertoe geleid dat hij in Ne derland ver onder zijn oude ni veau is gebleven. „Ik had in het begin echt drang om te preste- x'en, xxxaar ik geef het gauw op als het rxiet lukt. Ik ben het nooit anders gewend geweest dat ik streng werd gecontroleerd. Ik heb helemaal geen zelfdiscipli ne en heb het liefst een trainex-, die me afmat. Nu ben ik ook nog geblesseerd. Ik wil eerst fit ra ken en daarna weer serieus trai nen, om terug op mijn oude ni veau te komen. Ik kan nog zeker drie jaar mee en wil in Holland recox'ds lopen. Qua snelheid ben ik binnen een maand weer de oude", verzekert hij. „Maar het gaat vooral om het verbeteren van mijn condi tie. Ik ben een vergevorderde at leet en moet een trainingspro gramma hebben, dat op mij is afgestemd. Ik wil trainen, want ik zit vaak thuis en daar word je niet beter van. Ik wil er alles aan doen om mijn oude toptijden te halen. Een sprinter weet nooit zeka- of dat lukt. Je bent ten slotte heel blessuregevoelig. Het is bi; ons altijd 'misschien'." Speler/voorzitter ZVH/Morres wil hoge ogen gooien in eerste klasse door Aector Dooms HULST - Arno Zwegers uit Phi lippine komt tot een opmerke lijke uitspraak. Zijn voorkeur gaat uit naar het zaalvoetbal boven het veldvoetbal. De 31- jarige speler/voorzitter van de zaalvoetbalverening ZVH Morres vindt het spelen in de zaal leuker om te doen, terwijl hij al een aantal jaren op een be hoorlijk niveau - na Sluiskil te rug bij HW'24 - op het veld ac tief is. „Bij het zaalvoetbal kom je veel meer aan de bal. En dat is toch lekker voor een speler. Bo vendien geeft het zaalvoetbal je meer zekerheid van spelen dan het veldvoetbal motiveert hij zijn keuze. ZVH/MoiTes is na het wegval len van het Aai'denburgse Sporthuis De Cocq nog de enige Zeeuws-Vlaamse ploeg die prestatiegericht zaalvoetbal speelt. De hoogstspelende club van Zeeuws-Vlaanderen komt uit in de eerste klasse district zuid. Vorig jaar werd maar net de promotie naar de hoofdklas se van het landelijk zaalvoetbal gemist. Uitdaging Dit seizoen wacht een nieuwe uitdaging, hoewel Zwegers graag had gezien dat er meer nieuwe spelers waren bijgeko men. De Terneuzenaren Hubert van den Hemel, Barry van der Hooft en Danny van de Velde jaar, eigenlijk te lang", zegt hij nu. Zwegers verhaalt over de breuk met HW'24, de club waar hij dit seizoen terugkeerde. „Het zaalvoetbalverbod werd opgeheven, omdat er nog slechts één speler binnen de selectie te gen was. Het bestuur wilde eveneens niet tegenwex^ken, maar in die pexdode werd er met Rinus Zegers juist een nieuwe trainer aangesteld. Hij zag het zaalvoetbal niet zitten, waar door het bestuur besloot om het zaalvoetbalverbod in stand te houden. Voor mij was het toen duidelijk dat ik naar een andere club zou vei'trekken. Al dacht Zegers dat ik blufte." Ambitieus Arno Zwegers, die deze zomer Bennie Langeraex-t (drukke wex-kzaamheden) als voorzitter opvolgde, is ambitieus en wil met zijn club zo hoog mogelijk spelen. Het verlies van topsco rer Mike van Rossem (een ge voelige adeiiating"), Michel d'Olieslagers en Jean-Paul Eg- germont moet vooral gecom penseerd worden met de Belgi sche aanwinst Dirk Verdonck (ex-De Cocq), een van Zeelands beste zaalvoetballers. „We had den gi'aag Jan Cools erbij gehad. Ook Angelo Vei'braeken heb ik een paar keer gevraagd, maar hij kiest voor recreatief zaal voetbal", weet Zwegers. Coach Henk Maas van ZVH- /Morres zal niet altijd over Verdonck (vanwege ploegen- Arno Zwegers: „Zaalvoetbal geeft je meer zekerheid van spelen dan veldvoetbal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 56