Ruimtevaart bestaat veertig jaar Faalangst PZC Tom Poes en de Tijwisselaar Toonder Studio's Geen hardere aanpak krenkende reclame varia donderdag 11 september 1997 puzzel recept snelheidscontrole Opbrengst van buitenaards avontuur is moeilijk aan te geven homeopathie het weer Terwijl de regen op het dek kletterde, daalde heer Ollie in het ruim af waar zijn bagage was opgeslagen. „Dit weer noodt tot studie en nadenken", sprak hij, een kist open makend. „Ik ben blij, dat ik enkele wetenschappelijke boeken heb meegenomen op vakantie, jonge vriend. Ga zitten, dan zal ik je iets uitleggen over het draaien van de aardas en het wentelen van de wolkenvelden. Als buiten de storm giert..." „Het is geen storm, heer Ollie", zei Tom Poes. „Alleen maar een buitje." „Staak nu eens even je gebabbel", hernam heer Bommel met verhef fing van stem. „Wanneer men studeert kan men geen aanspraak ve len!" Zo pratende sloeg hij op goed geluk een boek open en begon op ge voelige toon te lezen. Buiten begon de lucht weer op te klaren en zo nu en dan brak de zon wat waterig door de wolken. „Het was maar een kleine bui", mompelde de tijwisselaar teleur stellend. „Ik heb hem niet zo geraakt als de bedoeling was. Mis schien heb ik te veel gepocht; dat mag volstrekt niet, Kobbe. Wan neer men iets goeds wil doen moet men nederig blijven." „Ja, Oene", zei de leerling. Hij had niet goed geluisterd, want aan de kim was een rookpluim verschenen die zijn aandacht trok. „Daar vaart een schip!", vervolgde hij opgewonden. „Ik wou, dat het hier kwam. Dan zouden we wat aanspraak hebben!" „Een schip", herhaalde Horletoet met wrange mond. „Daarin schuilt gevaar! Daarop wonen lui met harde harten en gevoelige hersens. Zulke aanspraak is uit den boze, leerling!" Citaat Janny van der Lee 1 K S A O A M R T 2 S P M E I L D G 3 E B R M O O E D 4 N K S A L E O T 5 S T N O R O U M 6 I M A L N N E A 7 T N E G H E U L 8 S L N O O E T E 9 R B L I N E E K 10 S T V E I O L O 11 S R N U E I E T 12 H A R A S B T E 13 S W N A IJ V E L 14 P R Z O O E N I Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van bo ven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Toegangsbewijs; 2. naaigerei; 3. voedingsmiddel; 4. hoofddeksel; 5. waterdamp; 6. hemelbrood; 7. platte steen; 8. greppel; 9. wittig van kleur; 10. bijna loodrecht; 11. snoet; 12. bij na; 13. vogelbek; 14. buit. Oplossing woensdag: hartj e a-o-a- aandacht s-d-p-u- nop-mis e - a z - trappen -.o-e-n- deels De politie kondigt voorvandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam - Utrecht - Den Bosch vice versa A9 tussen Alkmaar - Diemen vice versa A10 ringweg Amster dam N201 tussen Uithoorn- Aalsmeer N50 omgeving Rosmalen A73 bij Boxmeer Gegrilde kipfilets met tomatensalsa en sour cream 4 personen U kunt deze gegrilde kipfilets serveren op maïspanne- koeken of tortilla's of serveren met een punt aardappel taart of aardappelkoekjes of bijvoorbeeld bij een Mexi caanse maïs-bonenschotel. 4 kipfilets 2 tenen knoflook 3 eetlepels (olijf}olie citroensap voor de tomatensalsa: 6 tomaten 1 Spaans pepertje 2 - 3 takjes koriander 1 eetlepel milde azijn 3 eetlepels (olijf)olie peper en zout 4 eetlepels sour cream Snijd zichtbaar vet van de kipfilets. Pel de tenen knof look en pers ze boven de (olijf)olie uit. Breng op smaak met enkele druppels citroensap. Sprenkel dit over de kipfilets en laat ze zo een half uurtje liggen. Keer de fi lets tussentijds. Maak ondertussen de tomatensalsa. Kruis de tomaten in en leg ze kort in (kokend)heet water. Verwijder het velletje en snijd de tomaten in vieren. Snijd het vrucht vlees in blokjes. Maak de Spaanse peper schoon, hal veer het pepertje in de lengte en verwijder de zaadjes. Snijd het pepertje in ragfijne reepjes. Hak de koriander blaadjes grof. Meng olie en azijn en breng op smaak met peper en zout. Schep tomatenblokjes, koriander en peperreepjes hierdoor. Verwarm de grill van de oven voor. Laat de kipfilets onder de grill (ca. 12-14 minuten) gaar worden, keer tussentijds en bestrijk regelmatig met de marinade. Snijd de kipfilets schuin in plakken geef er de salsa en een lepeltje sour cream bij. L Lagedrukgebied lichte sneeuw mist onweer H Hogedrukgebied Koufront O flfc zonnig licht bewolkt matige sneeuw lichte regen hagel Warmlelronl s mengesleld front zwaar bewolkt matige regen Isobaar Zon O- op 7.15 onder 20.09 Zonnekracht: Maan 3 op 17.20 onder 0.33 van onze redactie binnenland Het was niet meer dan een in allerhaast in elkaar gezette bol, met daarin een paar accu's en twee radiozenders. Toch zet ten de Russen met de lancering van de Spoetnik 1 op 4 oktober 1957 een historische stap. De ruimtevaart had zijn intrede ge daan. Nu, veertig jaar na dato, is het moeilijk aan te geven wat de ruimtevaart precies heeft opge leverd, zegt Piet Smolders. Hij is Nederlands meest toonaange vende ruimtevaartdeskundige en hoofd van het Planetarium in Amsterdam. Bovendien is hij adviseur van het Lelystad Space Center dat op 20 septem ber de deuren opent. „Het is flauwekul om te zeggen dat we dankzij de ruimtevaart nu kunnen beschikken over een teflonpan of betere operatieka mers. Dat zou er anders ook wel zijn gekomenHet is nu eenmaal verschrikkelijk moeilijk om in de beginfase van elke nieuwe technische ontwikkeling te zeg gen wat het heeft opgeleverd of waartoe het zal leiden." Computers Duidelijk is wel dat de ruimte vaart de bouw van zeer compac te computers en zonnepanelen heeft gestimuleerd. Ook hebben wetenschappers meer en beter inzicht gekregen in het gedrag van het menselijk lichaam. Het bestuderen van wat er allemaal op, in en rondom de aarde ge beurt, is een stuk gemakkelijker geworden nu waarnemingen vanuit de ruimte tot het werk van alledag behoren. Daarnaast is de samenleving in middels volledig afhankelijk geworden van weer- en telecom- municatiesatellieten. „Die sys temen betalen zichzelf inmid dels terug", zegt Smolders, om er in een adem aan toe te voegen; „Dat mag nooit de enige drijf veer zijn. We moeten niet alleen dingen doen omdat ze geld ople veren. Mensen zijn ook dichters, filosofen en avonturiers. Dat vind je allemaal terug in de ruimtevaart." Volgens Smolders is het noodza kelijk daarin te blijven investe ren, zeker zolang andere zaken, zoals defensiedoeleinden, veel meer miljarden opslokken. „Bo vendien verdwijnt al dat geld door Jacq. van Dam In dit artikel komen een aantal homeopathische medicijnen ter sprake die een positieve werking hebben met betrekking tot faalangst. Faalangst maakt deel uit van een gebrek aan zelfvertrou wen. Zowel egoïsme als faal angst zijn een belemmering van persoonlijke groei en vrijheid. Elk mens kent tot op zekere hoogte faalangstige gevoe lens. Een positief zelfbeeld en daarmee voldoende zelf vertrouwen kan alleen maar bestaan door de manier waarop anderen tegen ons aankijken. Een aap die zich nooit in de spiegel heeft gezien, is zich niet bewust van zijn indivi dualiteit. Een mens die nooit door anderen wordt beves tigd zal geen zelfvertrouwen hebben. Er zal een negatief zelfbeeld ontstaan. Ons zelfbeeld wordt ge vormd door de mensen om ons heen. Individuele ver schillen zijn groot, De ene mens moet dagelijks worden bevestigd om een positief beeld van zich zelf te houden. Anderen hebben hier veel minder behoefte aan. Faalangst is misschien te zien als een acute vorm van gebrek aan zelfvertrouwen. Een aanleiding kan zijn dat iemand de volgende dag een goede prestatie wil neerzet ten. Denk aan een examen, het geven van een lezing, of een sollicitatiegesprek. Een bepaalde (gezonde) spanning is heel normaal. Het is een ziekmakende spanning of angst die behandeld dient te worden. Symptomen Homeopathie kan een hel pende hand bieden zowel bij faalangst als bij een dieper geworteld gebrek aan zelf vertrouwen. Argentum Ni- tricum (zilvernitraat) is een medicijn dat nog al eens wordt voorgeschreven. De symptomen zijn als volgt. Het betreft mensex^ die veel met hun hoofd werken, men tale arbeid verrichten. Zakenmensen, studenten en hulpverleners in de (geeste lijke) gezondheidszorg. Ze denken dat hun intelligentie te kort zal schieten. Vaak is deze klacht gekoppeld aan spijsverteringsproblemen. Er is behoefte om veel te pi-a ten. Voorts bestaat er een Zeeland: Herfst loert Europa: Tegenstelling Voorsprong De Sovjets behielden lange tijd hun voorsprong. Ze lanceerden binnen vier weken opnieuw een kunstmaan, ditmaal met een le vend wezen aan boord, het hondje Laika. Pas in januari 1958 ging de eerste Amerikaan se satelliet, de Explorer I, de lucht in. De draagraket hing met ijzerdraad aan elkaar, zegt Smolders nu. Rusland bracht ook als eerste een mens in een baan om de aar de, Yoeri Gagarin. Voor de Ver enigde Staten reden om hals over kop van start te gaan met het Apollo-project. Dankzij een tomeloze inzet en 27 miljard dollar bracht dat uiteindelijk in 1969 de eerste mens naar de grote behoefte aan zoetig heid. Deze mensen snoepen veel en gebruiken extreem veel suiker in koffie en thee. Faalangst gaat samen met het gevoel flauw te vallen en beverigheid. Ze worden ge kweld door vreemde denk beelden, gevoelens en impul sen. Een ander regelmatig voorgeschreven medicijn is Anacardium (Inktboom). Dit is toepasbaar als zich de vol gende verschijnselen voor doen. Examenvrees door overmatig studeren. Daar door is een nerveuze uitput ting ontstaan. Vaak is er sprake van een ouder die erg dominant is en het kind aan spoort te studeren en hard te werken. Er kan geestelijke uitputting ontstaan en spra ke zijn van een verminderd geheugen. We zien hier niet alleen examenvrees (faal angst), maar een algemeen gebrek aan zelfvertrouwen. Ook Picrinum Acidum (pi- crinezuur) wordt voorge schreven bij faalangst door mentale uitputting door overmatig studeren. Seks Merkwaardig is dat geeste lijke uitputting hier samen gaat met seksuele opwin ding. Hoofdpijn en angst te zullen zakken voor een exa men. De hoofdpijn beperkt zich hoofdzakelijk tot het achterhoofd. Gelsemium (jasmijnwinde)is ook een be proefd middel bij anticipa tieangst. Mensen kunnen door de angst diarree krijgen. Ze moeten overvloedig en vaak plassen voor een examen. Na het plassen voelen ze zich korte tijd opgelucht en beter. Silicea (kwarts) wordt voor geschreven bij de volgende symptomen. Men denkt bij elk examen dat ze het nooit zullen halen. Ze maken zich heel zenuwachtig. Daardoor kunnen ze zich verliezen in details en de hoofdzaken ver geten. Maar telkens weer blijkt hun angst ongegrond en zullen ze de proefwerken goed afleg gen en slagen voor de exa mens. Naast de genoemde medicijnen zijn er nog vele andere medicijnen die met succes kunnen worden voor geschreven bij faalangst. Telkens wordt weer gekeken naar de individuele klachten en eventuele aanleiding of oorzaak. Daar op afgestemd vindt een voorschrift plaats. vrijdag zaterdag zondag maandag weer max. 17° 16° 17° 16° min. 15° 11 0 10 11 wind WZW 3 W 3 NW 2 ONO 2 Nautisch bericht Er waait een zuidelijke wind, die 's ochtends net kracht 3 haalt, maar 's middags naar 3 tot 4 Bft toeneemt. Het zicht is uitstekend en overdag is het zonnig. De watertemperatuur ligt rond 19 graden. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 11 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 09.06 162 21.50 160 02.45 14615.20 141 Terneuzen 09.25 184 22.10 182 03.05 157 15.34 151 Bath 10.10 220 22.50 214 04.00 18516.36 180 Roompot Buiten 09.20 125 22.00 125 02.50 11515.30 108 Zierikzee 10.15 134 22.55 133 03.45 122 16.25 116 Wemeldïnge 10.20 150 23.00 148 03.50 134 16.30 127 Philipsdam West 10.30 145 23.05 145 03.45 131 16.20 125 VRIJDAG Hoog water Laag water 12 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 10.31 156 23.10 169 04.05 135 16.56 144 Terneuzen 10.48 178 23.29 192 04.26 144 17.16 152 Bath 11.36 208 05.15 170 18.06 177 Roompot Buiten 10.35 120 23.15 132 04.15 105 17.15 110 Zierikzee 11.35 126 05.10 11417.50 119 Wemeldinge 11.45 141 05.15 124 18.00 129 Philipsdam West 11.40 140 04.55 120 17.45 122 niet zomaar in de ruimte. Het le vert wereldwijd ontzettend veel werkgelegenheid op." Prestige, erkent hijis de afgelo pen vier decennia vaak een heel belangrijke drijfveer geweest voor zowel de Amerikanen als de Russen. „Vrijwel niemand zag het nut in van de lancering van de eerste kunstmaan. Het leverde in de Pravda niet meer dan een uiterst kort berichtje op. Pas toen de reacties uit de hele wereld duidelijk maakten dat er kennelijk iets heel bijzon ders was gebeurd, kwamen de Russen erachter dat ze er gewel dig propaganda mee konden be drijven." Zij zijn vanaf het allereerste be gin allerlei attributen gaan ver zamelen die direct of indirect te maken hebben met ruimtevaart. Jarenlang hebben ze dat in twee slaapkamertjes in hun woning geëxposeerd. Daaraan is enkele jaren geleden een einde geko men. Smolders bedacht dat het wel leuk zou zijn om de spullen on der te brengen in een op ware grootte nagebouwde Space- shuttle, die een plaatsje zou moeten krijgen naast de replica van de Batavia. Dat project vergt echter een investering van enkele miljoenen. De provincie Flevoland denkt daar nog" over na. Het Space Center is nu on dergebracht in een wijkgebouw in Lelystad. „Een tussenfase", zegt Smolders. Het centrum besteedt themage- wijs aandacht aan verschillende aspecten van de ruimtevaart. De verwachting is dat het jaar lijks vijf- tot tienduizend bezoe kers zal trekken. Als de shuttle eenmaal is gebouwd, voorziet Smolders een aanzienlijk grote re belangstelling. „Dan ver wachten we elk jaar 60.000 mensen", zegt Smolders met enige stelligheid. ANP maan. Inmiddels is de ruimtevaart in geburgerd. „Dankzij het Shutt le-programma, de Mir en straks het internationale ruimtesta tion Alpha, zijn er nu voortdu rend mensen in de ruimte. Daar kijkt niemand meer van op, be halve als er iets fout gaat." Vol gens Smolders heeft het Russi sche ruimtestation Mir zijn langste tijd gehad. In dat ruimtestation is veel nut tig onderzoek gepleegd, maar het is in de ogen van Smolders elf jaar na de bouw verworden tot een prestigeobject. „Het is een aflopende zaak. De Russen proberen de periode tot aan de bouw van het station Alpha te 'overbruggen, maar het is nog maar de vraag of dat luktRisi co voor de bemanning is er ove rigens niet, denkt hij. In het Space Center Lelystad is een deel van de collectie van Henk en Ria van Wezel te zien. Astronaut Edwin E. Aldrin jr. poseert 20 juli 1969 op de maan naast de Amerikaanse vlag. Hij was bemanningslid van de Apollo 11de mis sie die voor het eerst mensen op de maan bracht. foto NASA/RTR van onze redactie binnenland De minister Sorgdrager (Jus titie) en Dijkstal (Binnen landse Zaken) zullen niet stren ger optreden tegen krenkende of aanstootgevende reclame. Dat schrijven zij in een notitie, waar Kamerlid L. van Dijke (RPF) om had gevraagd. De SGP drong onlang in een brochure aan op actie tegen godslasterlijke en seksueel prikkelende reclame. Ook CDA-Kamerlid Koekkoek kantte zich recentelijk tegen seksueel getinte reclame. De bewindslieden erkennen dat er reclame is waartegen niet strafrechtelijk wordt bpgetre den, terwijl die wel degelijk kwetsend kan zijn. Maar het toezicht in eigen kring door de Reclame Code Commissie vol- staat voor de meeste zaken. De Reclame Code Commissie stelt zich terughoudend op bij de toets van reclame-uitingen aan schending van de 'goede smaak', omdat het om subjec tieve oordelen gaat. „Over het tonen van bloot in reclame-ui- tingen bestaat, naar algemeen bekend is, geen consensus," schrijven de ministers. Dat handelsreclame niet valt onder de grondwettelijk vastge legde vrijheid van meningsui ting staat voor Sorgdrager als een paal boven water. Toch stelt het OM geen vervolging in tegen adverteerders in bushokjes, lou ter omdat de afbeelding bepaal de mensen treft in hun religieu ze gevoelens. Ook mensen die gekwetst zijn door bloot op openbare plaatsen moeten weten dat '.eerbaarheid moet worden opgevat naar de hier te lande heersende zeden, die worden bepaald door de bij een belangrijke meerderheid van het volk op dit punt levende opvattingen'. Wel weegt de plaats waar de re clame-affiches zijn opgehangen mee in de beslissing om al dat niet tot strafrechtelijke vervol ging over te gaan, zegt de minis ter van Justitie. ANP Geleidelijk aan worden de temperatuurverschillen in Europa gro ter. Terwijl de herfst in Scandinavië aanvang heeft genomen, komt in het noorden de middagtemperatuur niet veel verder meer dan een graad of 10. Rond de Middellandse Zee is het nog altijd zonnig en warm. In Zuid-Spanje zijn middagtemperaturen tot 35 graden vandaag nog altijd mogelijk en ook in Italië is hetzonnig en warm, met een enkele losse onweersbui. Het oplopen van de tempera tuurverschillen is overigens heel typerend voor deze tijd van het jaar en leidt uiteindelijk vaak tot de ontwikkeling van actievere de pressies boven het continent. In het weekeinde lijkt deze stelling bewaarheid te worden, wanneer Scandinavië weer te maken krijgt met een actief lagedrukgebied. Een krachtig hogedrukgebied, waarvan de kern vandaag rond de Adriatische Zee ligt, zorgt ver der boven het overgrote deel van Midden- en West-Europa voor droog en zacht weer. Vooral in Midden-Frankrijk vertoont de tem peratuur daarbij een stijgende lijn. Boven de Golf van Biscaye ont wikkelt zich echter een storing met bewolking en regen, die aan het einde van de dag West-Frankrijk binnentrekt. Komende nacht reeds trekt deze storing naar onze omgeving. Vandaag schijnt de zon volop en van- Door: Tom van der Spek middag is het aangenaam met tem peraturen rond 21 graden, maar de herfst ligt op de loer. Op de oce aan en op de Noorse Zee raken storingen op drift en worden iets actiever. Er vindt vanavond en vannacht al een wisseling van de wacht plaats. Na deze fraaie nazomerse dag, neemt vanavond al de bewolking vanuit het zuidwesten toe. Komende nacht is het over wegend bewolkt en gaan er een paar buien vallen. De temperatuur blijft dan ook een stuk hoger dan de afgelopen nacht en komen wellicht niet onder de 15 graden. Er steekt daarbij een vrij krachtige zuidwestelijke wind op. Vrijdag overdag wordt het allengs wissel valliger. In de ochtend is het tijdelijk droog met opklaringen, maar in de middag volgen er vanuit het westen nieuwe buien. De wind gooit er nog een schepje bovenop en wordt af en toe krachtig aan zee. De middagtemperatuur ligt op 17 of 18 graden. Zaterdag ruimt de wind naar het westen en blijft dan stevig doorstaan. De aange voerde lucht wordt nog wat frisser en onstabieler. In de relatief warme kustwateren ontwikkelen zich dan een paar flinke buien, misschien met onweer, die zich later op de dag ook dieper landin waarts gaan manifesteren. Het kwik zal moeite hebben om de 16 graden te halen en kan tijdens een matige bui zelfs terugvallen naar een graad of 12. Een echt herfst achtig beeld dus. Ook de zon dag verloopt herfstachtig, al ligt het dieptepunt dan achter ons. De buiigheid neemt dan af, de wind luwt wat en de zon breekt vaker door. Het blijft echter fris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4