Duurzaam Veilig onder vuur PZC Trucks krijgen eigen plek in Hoek Kassengebied in Bathpolders groeit Seniorenwoningen De Weistede over een week in gebruik Restauratie joods kerkhof begonnen Duizenden guldens schade bij brand Borsele houdt kinder en jongerendebat zeeland Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje publiceert brief met klachten donderdag 11 september 1997 z 14 door Hans Heijt AXEL - Het seniorenwoningen- eomplex De Weistede in Axel is gereed om in gebruik te worden genomen. Op donderdag 18 en vrijdag 19 september worden de huurcontracten en de sleutels aan de bewoners uitgereikt. Op zeven appartementen na, zijn alle huurwoningen in De Weistede verhuurd. Directeur van de woningbouwvereniging RZVW uit Axel. C. Reinhoudt: „Er komen zo'n vijftien mensen uit de aanleunwoningen van verzorgingstehuis De Vurssche naar De Weistede. Ook komen er nogal wat mensen, ook zo'n vijf tien a twintig, uit de Betonwijk West hier in Axel, die binnen kort gesloopt wordt," Voor de bewoners van De Wei stede is er de mogelijkheid ge bruik te maken van faciliteiten van het verzorgingstehuis De Vurssche. Belangrijk is het vier- entwintig-uurs alarmerings systeem in De Weistede. Als een bewoner op de alarmknop drukt, komt er direct iemand van De Vurssche een kijkje ne men. Ook kan er gebruik: ge maakt worden van de sociaal culturele activiteiten van het verzorgingstehuis, tegen beta ling kan een warme maaltijd ge leverd worden en eerste hulp bij ongelukken kan zo nodig gebo den worden. Park De bouw van de woningen is al voltooid, maar over de invulling van het binnenterrein aan de achterkant van het gebouw wordt nog gesproken. Rein houdt: „Dethon Groen heeft het ontwerp gemaakt en we hebben deze, samen met allerlei betrok kenen. vastgesteld. Het terrein wordt ingericht als een soort park. Op één stuk worden speci ale planten en bloemen neerge zet die vlinders aantrekken. Ook komt er een soort podium, waar er eventueel optredens kunnen plaatsvinden en waar zowel bewoners van De Weiste de als buurtbewoners kunnen komen zitten om wat te kletsen. Bovendien komt er een krulbol- baan, een reuze-schaakbord en worden er bankjes neergezet. Om te benadrukken dat het bin nenterrein voor heel de buurt bestemd is, komt er een stich ting die het binnenterrein gaa: beheren." De officiële ingebruikname wordt op 24 oktober gecombi- neerd met een symposium te: gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de woningbouw vereniging. Op dat symposium zullen dc Commissaris van de Koningin van Zeeland, W. T. van Geleien en staatssecretaris D. Tommei van volkshuisvesting aanwezig zijn. Nieuw-Namen maakt zich op voor kermis NIEUW-NAMEN - Het grens dorp Nieuw-Namen staat vanaf zaterdag 13 tot en met dinsdag 16 september in het teken van di kermis. Naast verschillende kermisattracties voor de jeugd zijn er omlijstende activiteiten voor alle leeftijden. Zaterdagmiddag gaat om 13.4: uur vanaf café Du Commerce een autorally van start. Een schieting in café Picavet om 14.30 uur, een rondwandeling van de fanfare De Scheldezonet om 19.00 uur en een discoavon-j din zaal St. Cecilia completeren het zaterdagprogramma. Zon dag verzorgt het zangkoor Stj Cecilia in samenwerking met de; fanfare cle gezangen en muzielii tijdens de hoogmis van 11.00! uur in de parochiekerk, 's Mid-, dags maken drie muziekvereni-. gingen eerst een rondgang waarna ze nog concerteren in lokaal De Scheldegalm. Maandagmorgen begint om' 10.00 uur een H. misviering voor de overleden parochianen. De jeugd houdt vanaf 11.00 uur een, rommelmarkt en 's middags; gaan ze op de speelplaats van de' basisschool stoeptekenen. De horeca speelt op de kermis in met een schieting op de liggende wip, een kaarting en disco in de avonduren. Dinsdag is er aller eerst om 14.30 uur een schietingj in zaal Picavet. 's Avonds gaat om 18.30 uur vanaf de Hulster- loostraat een wielerwedstrijd voor trimmers, recreanten er. veteranen van start. De kermis wordt afgesloten met een disco festijn in zaal St. Cecilia. Terneuzen wil met een parkeerplaats voor vrachtwagens de overlast in de Hoekse straten aanpakken. foto Charles Strijd door René Hoonhorst HOEK - De gemeente Terneuzen is op zoek naar een parkeerterrein om de over last van geparkeerde vrachtwagens in Hoek te beperken. In tegenstelling tot de andere kernen van de gemeente voorziet de Algemene Plaatselijke Verordening niet in een parkeerverbod voor vrachtwa gens in de straten van het dorp Hoek. De gemeente wol de APV niet direct aanpas sen, maar hoopt een parkeervoorziening vlakbij de dorpskern te kunnen creëren. Tot aan de privatisering van het terrein van de plaatselijke voetbalvereniging konden truckers hun voertuig aan de Lo- venpolderstraat stallen. Toen het sport complex was overgegaan naar de voetbal club moesten de chauffeurs hun wagen elders stallen en de meesten-doen dat zo dicht mogelijk bij hun huis. De politie kan daar niet tegen optreden, omdat het par keren niet tegen de regels is. Veel inwoners van Hoek ergeren zich echter steeds meer aan het grote aantal wagens - 'door de week staan er al tussen de tien en de vijf tien van die bakbeesten in de smalle straatjes van het dorp' - en de Contact- raad van Hoek heeft de gemeente ge vraagd daar iets aan te doen. „We hopen snel iets van de gemeente te horen", zei voorzitter J. Dieleman van de Contact- raad woensdag. Gemeentewoordvoerder F. Nevë liet we ten dat de gemeente op de hoogte is van de problemen en volgende week een gesprek heeft met omwonenden en neringdoenden in de Koudepolderstraat. Na enig aan dringen gaf Neve toe dat de gemeente wil polsen of een parkeerterrein aan de uit valsweg soelaas kan bieden. „Bij aanleg van zo'n parkeerterrein moe ten dé vrachtwagenchauffeurs natuurlijk wel verplicht worden daar hun voertuig te stallen. Maar we willen niet direct met de botte bijl optreden, maar eerst de proble- meh inventariseren en over een oplossing praten", stelde Neve. Ook een ander ovér- lastprobleem wordt momenteel onder zocht, meldde de woordvoerder. Verschil lende omwonenden, vooral uit de Sint Hubrechtstraat, hebben geklaagd over geluidsoverlast van het 's morgens in alle vroegte laden en lossen bij de supermarkt. Ook de Contactraad heeft de klachten on der de aandacht van de gemeente ge bracht, bevestigde Dieleman. De voorzitter voegde er direct aan toe dat de meeste inwoners wel heel blij zijn dat Hoek een goed gesorteerde supermarkt heeft. Neve: „Ook de ondernemer heeft geen enkele behoefte aan onmin met de buurt, dus hebben we in goed overleg af gesproken dat een ambtenaar een aantal keren geluidsmetingen zal verrichten tij dens het lossen." door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Het proefproject Duurzaam Veilig in West- Zeeuws-Vlaanderen dreigt vol gens de West-Zeeuws-Vlaamse natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje uit te lopen op een fi asco. Het bestuur van de vereni ging en de leden van de Duum- pje-werkgroep die zich speciaal met het project bezighoudrheb- ben alle vertrouwen verloren in de Bestuurlijke Overleggroep die belast is met de verwezenlij king van het miljoenenproject. In een lange brief aan de over leggroep heeft de natuurbe schermingsvereniging de bezwaren en kritiek uit eigen geleding op de projectuitvoe ring op een rij gezet. De litanie van aanmerkingen begint met de communicatie tussen burge rij en belangengroepen ener zijds en de bestuurders ander zijds die uitermate slecht is. „Wij en velen met ons ervaren dat er slechts sprake is van een zijdig informeren. Velen hebben de indruk gekregen dat de geko zen communicatiestrategie niet dient om een breed draagvlak voor het project te krijgen, maar eerder om eventuele tegenstand monddood te maken", schrijft het Duumpje-bestuur. De natuurbeschermers bekla gen zich verder over de informa tieverstrekking over het pro ject. Die is onvolledig en vaak te laat. Zo werd het landelijk G7- plan met daarin voorstellen om de maximum snelheid op diver se plaatsen te beperken) pas verstrekt op de info-avond waar burgers konden reageren. Het Duumpje vindt sommige voor gestelde maatregelen, zoals het plaatsen van verticale verkeers remmers, de zogenaamde kus sens, op wegen waar harder dan dertig kilometer mag worden gereden absurd. De critici vin den het buitengewoon vreemd dat in West-Zeeuws-Vlaande- ren dit soort voorzieningen KUITAART Ballonwedstrijd - De ballon wedstrijd die tijdens de Kuit- aartse feesten werd gehouden, is gewonnen door Anna Meerman uit Lamswaarde. Haar ballon kwam 134 kilometer verder in Oostzaan terecht. moeten worden getroffen, ter wijl elders al is aangetoond dat de maatregelen niet werken. Kritiek is er verder op het ver leggen van fietspaden, de wijze waarop wordt omgegaan met 30 kilometer-zones in de kernen en het gegoochel met cijfermateri aal door de projectleiding. Ook de manier waarop tot nu toe met de gedragsbeïnvloe dingscampagnes is omgegaan zint de natuurbeschermers niet. Het bureau Beke. dat bij het proefproject betrokken is, wordt verweten alleen uit te pakken met publiciteitsstunts. De campagne om Duitse vakan tiegasten ervan te overtuigen niet met een slok op achter het stuur te kruipen, die deze zomer gelanceerd werd, wordt gezien als een misser, omdat de doel groep grotendeels weer vertrok ken was naar huis. Maatregelen Mensen moeten volgens de briefschrijvers worden 'uitge nodigd' tot veiliger rijgedrag. „Dit kan door duidelijke infra structurele maatregelen samen met verkeersaanwijzigingen. controlemaatregelen, handha ving, boetes en een systeem waarin mensen die geregeld ernstige overtredingen begaan extra zwaar beboet worden of rijontzeggingen krijgen. Ge dragsveranderingen eisen een jarenlange inzet en aandacht. Alleen dan zal het effect ressor teren. Er is echter geen hond die enig begrip kan opbrengen voor een snelheidsbeperking van 50 kilometer op een binnenweg waar men geen sterveling te genkomt", aldus 't Duumpje. Het steekt de natuurbescher mers ook dat de bestuurders - als er gesproken wordt over de milieu-effectrapportage proce dures voor de rondwegen in de regio - er gewoon vanuit gaan dat die rondwegen er ook ko men. „Men gaat klakkeloos uit van de uitvoering ervan. De ge hele. kostbare MER-procedure is blijkbaar voorgekookt. Het geen voer is voor de Rekenka mer", wordt schampertjes opge merkt. De natuurbeschermers hopen dat het Bestuurlijk Over leg serieus op de klachten in gaat. „Zoniet, dan rest ons niets anders dan neutraal verder af te wachten wat van overheidswe ge over ons uitgestort wordt." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Steenhouwe rij Zandee De Kuijper uit Goes is woensdag begonnen met de restauratie van de joodse be graafplaats aan de Jodengang in Middelburg. Het bedrijf heeft de opdracht gekregen om nog dit jaar 95 natuurstenen zerken te conserveren. De stenen zijn verzakt, gescheurd, aangetast door weersinvloeden of door ouderdom uit elkaar gevallen. Zandee De Kuijper gaan de zerken ter plekke opknappen. Over de hele lengte van de begraafplaats komt een ver hoogde werkvloer, waarop de brokken steen netjes worden ge conserveerd. Middelburg telt twee joodse be graafplaatsen. De oudste stamt uit 1655 en ligt aan de Joden- gang. Die locatie is niet toeval lig. Joden mochten hun dierba ren niet binnen de vesten ter aarde bestellen. De tweede do denakker - de enige bewaard gebleven begraafplaats binnen de stadsmuren - is te vinden op de Walensingel. Daar is nu nog plek voor twee graven. Die be graafplaats dateert van begin deze eeuw. De Portugees-Israëlitische be graafplaats aan de Jodengang raakte in de achttiende eeuw buiten gebruik. De joden trok ken toen weg uit Middelburg na een economische crisis. Sinds dien is de begraafplaats slechts éénmaal provisorisch opgelapt. Wel is normaal onderhoud ge pleegd, al valt dat nauwelijks op. De joodse traditie vereist namelijk dat de zerken tot as wederkeren. De natuurstenen zullen dan ook niet gerestau reerd, maar geconserveerd wor den, aldus sectiehoofd bouw kunde W. Th. van der Veur van de gemeente. „We maken het niet fraaier dan de begraaf plaats in werkelijkheid is. We conserveren alleen maar. Na de opknapbeurt mag je geen ver schil zien. Alles ligt nu schots en scheeft en dat blijft ook zo. De stenen komen op exact dezlefde plek terug." De sectie bouwkunde heeft de begraafplaats gedetailleerd in kaart gebracht. Op tekeningen staat niet alleen waar de stenen precies liggen, maar ook in nauwkeurig aangegeven welke steen er met welke kant omhoog ligt. Voorafgaand aan de con servering is onderzocht waarom sommige zerken plat of schuin zijn neergelegd en waarom de ene steen wel en ander geen ket tingen heeft. Na de opknap beurt mag niemand zien dat de stenen van hun plaats zijn ge weest. Zandee De Kuijper zal over de hele lengte van het terrein - die honderd meter bedraagt - een verhoogde werkvloer aanbren gen. De brokken steen zullen omgekeerd op die tafel worden gelegd, waarna er weer één ge heel van zal worden gemaakt.' Aan de achterkant komt een be tonnen plaat met ankers die de stukken bij elkaar houden, I Kunststof mortel moet ervoor j zorgen dat de zerk niet opnieuw uiteen valt. De totale restauratiekosten be dragen driehonderdduizend i gulden. Het Rijk en de gemeente nemen elk de helft voor hun re- j kening. Hoewel de Middelburg se gemeenteraad vorig jaar al het besluit nam voor de opknap- j beurt, is nu pas begonnen met de uitvoering. Volgens Van der Vein- is die vertraging logisch. De financiering was destijds nog niet helemaal rond. De joodse gemeenschap, die de be graafplaats beheerde, heeft nu 1 een aparte Stichting tot beheer en behoud van de joodse be graafplaats in Zeeland opge richt. Die heeft uiteindelijk meer subsidie gekregen, waar door het volledige bedrag van clrie ton nu bij elkaar is. De ge- meente rekent erop dat de con- servering eind van dit jaar klaar is. Varkens houden raad weer bezig KLOOSTERZANDE - Burge meester en wethouders van Hontenisse grijpen de preven tieve ruiming van de varkens in het bedrijf van Lavrijsen aan de Langevveg in Ossenisse niet aan om de opgelegde bestuurs dwang uit te voeren. Zij wach ten af wat de rechter beslist. De fracties Progressief Honte nisse en L. Mangnus vonden woensdag in de raadsvergade ring dat het college nu hande lend moet optreden tegen het illegaal gebouwde mestbezink- bassin en de inpandige woning. De stallen staan immers leeg. Burgemeester T. Steenkamp wilde daar echter niet aan. „De zaak is onder de rechter." Het college volgt hiermee het advies van het advocatenkantoor dat B en W hebben ingeschakeld. Ook over de hoogte van de schade claim die de varkenshouder heeft ingediend tegen de be stuursdwang, wilde hij geen mededelingen doen. In de Bathpolders wordt in hoog tempo een glastuinbouwbedrijf neergezet. foto Willem Mieras door A. J. Snel RILLAND - Het tuinbouwge bied in de Bathpolders in de gemeente Reimerswaal wordt in ontwikkeling gebracht. Na een lange aanloop wordt op dit moment in hoog tempo ge bouwd aan een kassenbedrijf van 3,5 hectare. Op korte ter mijn beslissen de ondernemers die dat bedrijf opzetten, Philip van Antwerpen en Kees van Veen uit Maasdijk, over een uitbreiding met een tweede fa se die 5 hectare zal beslaan. In tussen hebben meer glastuin bouwers interesse getoond voor het gebied. Burgemeester A Verbree van Reimerswaal verwacht dat de honderd hectare die in de Bathpolders beschikbaar is binnen 3 tot 5 jaar zal zijn vol gebouwd. Het provinciebe stuur van Zeeland stelde een aantal jaren geleden dat na Reimerswaal ook de gemeen ten Kapelle en Borsele glas tuinbouwgebieden van elk honderd hectare kunnen ont wikkelen. Pijpleidingen Mogelijk worden tussen Ant werpen en het glastuinbouw gebied in Rilland twee pijplei dingen getrokken voor de aanvoer van restwarmte en kooldioxyde (C02) van het Chemie- en Farmacieconcern BASF. Daarover wordt nu overlegd tussen de gemeente, de potentiële distributeur Del tan en de eigenaar van de grond, de vastgoedmaat schappij Fortis die onder de paraplu van Amev opereert. BASF zou de milieubelasting kunnen verminderen door de restwarmte en de C02 op te vangen en naar het tuinbouw gebied te voeren. In de glas tuinbouw is veel warmte no dig. C02 wordt gebruikt voor de bevordering van de plan tengroei. Het wordt be schouwd als de kunstmest van de glastuinder. Momenteel wordt bestudeerd of een inves tering in de pijpleidingen ren dabel gemaakt kan worden. Als dat het geval is, kan het project in de Bathpolders aan zienlijk milieuvri endelij kei- worden dan de traditionele glastuinbouw. Het zogenaam de broeikaseffect wordt aan zienlijk verminderd doordat de glastuinders zelf veel min der hoeven te stoken. Energie De Kwekerij Van Antwerpen en Van Veen, die in Rilland to maten gaat kweken, vond in het Westland onvoldoende uit breidingsmogelijkheden en wordt daarom vanuit Maas dijk verplaatst. Het nieuwe bedrijf wordt opgezet met een eigen energievoorziening. Van Antwerpen: „Als er een kop peling met BASF gemaakt kan worden, is dat mooi, maar het bedrijf wordt zo opgezet dat het in principe self-supporting is." Als de 7 kilometer lange pijpleidingen er komen, zal BASF geen garanties willen verschaffen voor een ononder broken levering van rest warmte en C02. Schaalvergroting Bij de voorbereiding van het glastuinbouwproject werd er van uitgegaan dat zich in de Bathpolders zo'n 20 onderne mers zouden vestigenEr is een tendens in de richting van schaalvergroting. Waar schijnlijk zal Fortis de grond verkopen aan een kleiner aan tal bedrijven met een grotere omvang. De Kwekerij Van Antwerpen en Van Veen ves tigt nu al in Rilland een veel groter bedrijf dan in Maasdijk wordt verlaten. Daar besloeg de onderneming 1,6 hectare. Volgens Verbree levert de komst van de ondernemingen 100 directe arbeidsplaatsen op. „Maar er is natuurlijk sprake van aanvullende werk gelegenheid in de sfeer van transport, bouw en onder houd." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een keuken- brandje heeft woensdagavond voor duizenden guldens schade veroorzaakt in een woning aan de Sterkenburg in Vlissingen. De 35-jarige bewoner is met ademhalingsmoeilijkheden op genomen in het ziekenhuis. De KUITAART Fietstocht - De Stichting Dorpsbelangen rond de Kleine Vogel in Kuitaart houdt zater dag 13 september een fietstocht, waarbij zowel jongere als oude re deelnemers welkom zijn. Be langstellenden moeten zich om 13.30 uur melden bij de molen in Kuitaart. Vanaf daar begint de tocht van zo'n 40 kilometer door de Oost-Zeeuws-Vlaamse pol- -ders. Er zijn twee rustpauzes in gelast. Het eind van de tocht is omstreeks 17.30 uur gepland in Lamswaarde. vermoedelijke oorzaak is een vlam in de pan. De gewaar schuwde brandweer wist behal ve de bewoner ook vijf katten uit het huis te redden. De brand werd rond de klok van tien uur ontdekt door een buurt bewoonster, die een brandlucht rook. Zij bonkte op de deur om de bewoner te waarschuwen, maar die reageerde niet. Direct daarop werd de Vlissingse brandweer gewaarschuwd die met twee wagens uitrukte. De brandweer trof de bewoner ver doofd, maar staand aan in de woonkamer. Eén straal water was voldoende om het vuur te blussen. Volgens een woordvoerder van de brandweer is het vuur ont staan doordat een pan heeft vlamgevat. Het vuur zette ver volgens de afzuigkap in brand- De open keuken is vrijwel volle dig uitgebrand. De woning heeft daarnaast aanzienlijke roetschade. door Caroline Moerland HEINKENSZAND - Inwoners van Borsele die jonger zijn dan achttien jaar gaan 15 oktober om de tafel met de lokale poli tiek. Het initiatief voor dit 'kin- der- en jongerendebat 1997' komt van de gemeente zelf. Het bestuur wil weten wat er onder de jeugd leeft, zodat het beleid daarop kan worden afgestemd. Niet iedereen die jonger is dan achttien jaar kan deelnemen aan de discussie met de gemeen teraad. Door gesprekken met kinderen en jongeren in de dor pen, maakt een medewerker van de gemeente een selectie. Wet houder C. J. Elenbaas-Murre (CDA welzijn) verwacht dat per groep zo'n zes tot zeven deelne mers zullen overblijven. Thema's De kinderen gaan 's middags vanaf 13.30 uur het gesprek aan met de fractievoorzitters van de partijen die in de gemeenteraad zijn vertegenwoordigd. Het de bat tussen de politici en jonge ren vanaf twaalf jaar is 's avonds vanaf 19.30 uur. Om de discussie richting te ge ven, zijn vantevoren een aantal thema's bepaald. Zo zullen poli tici en jongeren praten over in spraak. vrije tijd, leefomgeving, veiligheid, milieu, criminaliteit, verslaving en andere onderwer pen. Wanneer de jeugd met een goed voorstel komt, is de gemeente ook bereid daar een bepaald be drag voor beschikbaar te stel len. „We willen per jaar één idee be kronen", legt Elenbaas uit. Voorzichtig De fracties van D66 en PvdA waarschuwden de wethouder tijdens de laatste gemeente raadsvergadering echter niet steeds opnieuw geld te vragen voor allerlei projectjes voor de jeugd. Ze willen eerst de jeugd- nóta afwachten, waarin de ge meente aangeeft hoe het jonge renbeleid er in de toekomst moet uitzien. De wethouder be loofde toen dat het stuk binnen enkele weken klaar is. Verder zegt ze de kritiek wel te kunnen begrijpen, gezien de laatste ont wikkelingen op personeels- en financieel gebied. Volgens de wethouder is de gemeenteraad op allerlei terreinen voorzichtig met het uitgeven van geld. „Ik mag tenminste niet hopen dat het specifiek naar de jeugd toe is bedoeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 48