Sanering De Waal duurt tot 2006 PZC Hontenisse strijdt tegen gevolgen wegvallen veer De Blide en 't Verlaet fuseren tot Katholieke Stichting Ouderenzorg Terneuzen 'te snel' met gunnen aanleg werkweg voor tunnel Bezwaren tegen OZB verlagen de winst V erpleegstershuis moet mogelijk weg voor seniorenhuizen zeeland 13 In november begin met grondige aanpak vervuiling chemische wasserij Terneuzen Kledingzaak mist nieuwe collectie Lifters in verkeerde truck Rijbewijs drankrijder ingenomen Kromme Weele afgesloten Herinrichting Boreelstraat Subsidie voor energiebesparing donderdag 11 september 1997 door René Hoonhorst TERNEUZEN - De provincie hoopt in november te beginnen met de grootscheepse bodemsa nering bij en rondom de voor malige chemische wasserij De Waal in de Axelsestraat in Ter neuzen. In vier tot vijf weken tijd moet 550 kubieke meter vervuilde grond zijn afgegraven en vervangen door schone grond. Tot omstreeks 2006 moe ten ingenieuze schoonmaaksys- temen ervoor zorgen dat vervuild grondwater en veront reinigde luchtstromen zodanig worden gesaneerd dat de kwali teit weer aanvaardbaar is. Tijdens een voorlichtingsbij eenkomst voor zo'n veertig ver ontruste buurtbewoners in het Terneuzense stadskantoor pro beerden deskundigen de groot ste angsten woensdag weg te ne men. Milieu-arts H. Jans, dé deskundige van de Gemeen schappelijke Gezondheisclienst in Breda, bezwoer de aanwezi gen dat de risico's voor de volks- door Richard Hoving MIDDELBURG - Het verlenen van een vergunning voor de aanleg van een weg voor het bouwverkeer van de VVester- scheldetunnel is voorbarig en onzorgvuldig geweest. Dat be toogde H. Breukers woensdag namens de Zeeuwse Land- 1 bouworganisatie, afdeling j Zeeuws-Vlaanderen voor de rechtbank in Middelburg. De gemeente Terneuzen heeft onlangs toestemming verleend I aan de NV Westerscheldetunnel voor de aanleg van een werkweg tussen de H. H. Dowweg en de Willemskerkeweg. Voor de ver strekking van de vergunning heeft Terneuzen een beroep ge daan op artikel 17 van de Wet ruimtelijke ordening. Op grond van dit artikel mag de gemeente het bestemmingsplan tijdelijk aanpassen. Terneuzen heeft, volgens woordvoerder E. H. Cohen, naar eer en geweten gehandeld. „De werkweg is uitsluitend no dig gedurende de bouwtijd van de tunnel en zal tot uiterlijk 15 augustus 2005 worden gehand haafd. Daarna zal de grond in overeenstemming dienen te worden gebracht met de dan geldende bestemming." De aan leg dient een groot belang en schaadt niemand onevenredig of onredelijk, betoogde C-ohen. Onteigening gezondheid óók voor mensen die vanaf '74 - toen de wasserij van start ging - vlakbij de was serij woonden, volgens alle er varingsgegevens, tabellen en staatjes zeer ruim binnen de grenzen bleven. Klachten over hoofdpijn of mis selijkheid treden ook vaak pas op nadat mensen weten dat ze op of bij vervuilde grond wonen, memoreerde de arts. Jans bena drukte dat hij daarmee niet wil de zeggen dat mensen klachten simuleren, maar vast staat wel dat de drinkwaterkwaliteit en het riool geen aanslagen op de gezondheid kunnen hebben ver oorzaakt. Weliswaar heeft de provincie de afgelopen tijd al een aantal maatregelen - venti leren van kruip- en kelderruim ten bijvoorbeeld - laten treffen, maar die maatregelen waren slechts bedoeld om inwoners zo weinig mogelijk risico te laten lopen en de kansen op stank te verminderen. Dronkenschap Jans legde uit dat de stoffen per- chloorethyleen (de grootste boosdoener in de Axelsestraat), trichloorethyieen en de af braakproducten dichloor- etheen en vinylchloride kunnen leiden tot aantasting van het ze nuwstelsel, irritatie van neus, ogen, en keel, duizeligheid, hoofdpijn en 'een gevoel van dronkenschap'. Maar aan de concentraties die in en om de Axelsestraat zijn aangetroffen, kan een mens een heel leven lang zonder probleem worden blootgesteld, wijst onderzoek tot nu toe uit. Vinylchloride kan tot kanker leiden, maar de stof zit nu zo ver in de grond dat mensen daar niet mee in aanra king gekomen kunnen zijn, leg de de arts uit. Honderd procent zekerheid geeft de huidige medische en technische kennis niet, moest Jans echter toegeven, zodat een aantal mensen toch met wat on zekerheden bleef zitten. Die zelfde onzekerheden leefden over de mate van overlast tij dens het afgraven van de ver vuilde grond, de vervanging van een deel van het. rioolstelsel ('duurt maximaal een week') en het zuiveren van grondwater en luchtstromen. Ook de waarde(d aling) van de huizen hield een aantal bewoners bezig. Verte genwoordigers van provincie, gemeente en adviesbureau Tauw Milieu konden niet meer doen dan beloven dat zoveel mogelijk rekening wordt ge houden met ieders wensen. Kosten De kosten van de totale sane ringsoperatie worden geraamd op zo'n 4,5 miljoen gulden. Het Rijk betaalt negentig procent van dat bedrag, terwijl de pro vincie 2,5 en de gemeente Ter neuzen 7,5 procent voor hun rekening moeten nemen. Daar naast heeft Terneuzen al onge veer een ton aan eerdere onder zoeken uitgegeven. „De NV Westerschelde heeft in middels overeenstemming met de eigenaar van de grond be reikt waarop de weg zal worden aangelegd." Degenen die rond de werkweg nog gronden heb ben liggen kunnen deze te allen tijde bereiken, verzekerde Co- hen. Volgens woordvoerder Breukers van de Zeeuwse Landbouwor ganisatie heeft de gemeente het bestemmingsplan niet volgens de letter van de wet aangepast. ,,De tijd die is verstreken tussen het ter inzage liggen van cle wij ziging en de definitieve vast stelling is langer geweest dan de maximaal toegestane zestien weken." Breuker stelde boven dien dat het geen pas geeft nu al een vergunning voor een werk weg af te geven. „Tal van andere procedures zijn nog niet afge rond. De onderhandelingen over grond onteigening die no dig is voor de aanleg van de tun nel lopen bijvoorbeeld nog vol op." Na afloop van de zitting gaf Breuker te kennen dat de land bouworganisatie de zaak bij de rechtbank had aangespannen uit algemene onvrede met de gang van zaken rond de aanleg van de Westerscheldetunnel. „De belangen van de boeren worden nog altijd niet serieus genomen." Voor de sanering van de bodem bij de voormalige chemische wasserij De Waal wordt niet alleen de grond afgegraven, maar zijn tot 2006 ook schoonmaaksystemen actief. foto Charles Strijd MIDDELBURG - Op het Walplein in Middelburg zijn woens dagmiddag om 13.30 uur twee dozen met kleding bestemd voor een kledingzaak van een stilstaande vrachtauto gesto len. De waarde van de kleren is onbekend. De diefstal vond plaats terwijl de chauffeur goederen aan het bezorgen was. De laadruimte van de vrachtauto was voorzien van een dek zeil. ZWIJNDRECHT - Twee Zwollenaren van 26 en 27 jaar had den de pech van hun leven toen ze in Vlissingen in een vracht wagen kropen, met de stellige overtuiging dat de wagen de veerboot naar Engeland zou nemen. Het duo wist echter niet dat de chauffeur de oversteek niet zou maken, maar richting Zwijndrecht reed. Daar werden de twee betrapt toen ze uit het laadruim van de vrachtauto klommen. Daarbij sneden ze het dekzeil kapot. GPD SAS VAN GENT - Een 40-jarige automobilist uit Sas moest woensdagmorgen even na twee uur zijn rijbewijs inleveren. Controle op de Mercuriusstraat in zijn woonplaats wees uit dat hij bijna drie keer zoveel alcohol in zijn bloed had als is toegestaan. De man kreeg tevens een dagvaarding mee naar huis. MIDDELBURG - De Kromme Weele in Middelburg zal op maandag 15 september voor maximaal een dag afgesloten zijn voor doorgaand verkeer. Ook zal maandag de kruising Kromme Weele, Molenberg, Seisbinnenbrug en Penninghoeksingel open worden gebro ken. Dit is nodig vanwege de aanleg van de riolering in de Pen ninghoeksingel. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt maandag 15 september vanaf 19.30 uur een informatieavond over de werkzaamheden aan de J. P. Boreelstraat en de herinrichting van de aangrenzende parkeervakken. De bijeenkomst voor de bewoners van de J, P. Boreelstraat wordt gehouden in de foyer van het Zuiderbaken in Middel burg. In het kader van de realisatie van het bestemmingsplan 'Veld- zigt'zal de J. P. Boreelstraat najaar 1997 geasfalteerd worden. Aan de hand van schetsen zullen de bewoners op de hoogte ge bracht worden van de plannen en werkzaamheden. MIDDELBURG - Het ministerie van Economische Zaken vergoedt de helft van de kosten van een technische haalbaar heidsstudie naar een energiebesparende investering of de op zet van een energiebesparingsplan, wanneer bedrijven zo'n project voor 27 oktober melden bij het Tenderbureau van No- vem in Utrecht. De Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu voert voor het ministerie het Besluit TIEB (industriële enei-giebe- sparing) uit en heeft voor dit jaar nog acht ton beschikbaar. Industriële bedrijven die een energiebesparende investering willen plegen kunnen die eveneens tot 27 oktober aanmelden voor subsidiëring. Hiervoor is 18,4 miljoen gulden beschik baar. door Pascalle Cappetti KLOOSTERZANDE - De be drijven in Hontenisse kunnen binnenkort een bezoek ver wachten van het college van burgemeester en wethouders van de gemeente. B en W willen van de werkgevers weieens we ten hoe serieus de dreiging is dat er honderdvijftig tot tweehon derd arbeidsplaatsen verloren gaan wanneer de veerdienst Perkpolder-Kruiningen weg valt. Het college heeft dit deze week afgesproken met de gedeputeer den D. Bruinooge en J. van Zwieten. „Men roept waar schijnlijk harder aan de borrel tafel dan tegen de boekhouder of de bank. We willen weten: hoe hard is dit cijfer?", verwoordde burgemeester T. Steenkamp de reden voor de af te leggen werk bezoeken. Aanleiding voor het gesprek met de gedeputeerden was het voor Hontenisse vernie tigende rapport van het Neder lands Economisch Instituut (NEI) over de economische ef fecten van het wegvallen van de veerdiensten over de Wester schelde. Becijferd is dat er zo'n tweehonderd arbeidsplaatsen zullen verdwijnen als de Wes terscheldetunnel eenmaal is ge realiseerd. B en W willen van de provincie een vorm van com pensatie zien. „Dat zijn GS mo reel verplicht." Constructief Steenkamp evalueerde het ge sprek woensdag in de raadsver gadering als 'uiterst construc tief'. „We hadden bijvoorbeeld al eerder gepleit voor meer va kantiewoningen. Tot voor kort kregen we dan altijd nul op het rekest. Dinsdag was in dat standpunt duidelijk een nuance te bespeuren." Pijn beperken Zonder nog met geld over de brug te komen ter compensatie van het verlies van de veer dienst, zeiden de gedeputeerden wel toe dat zij er alles aan zullen doen de pijn voor Hontenisse zo beperkt mogelijk te houden. Zo gaat de provincie, wanneer B en W de bedrijven bezoekt, op haar beurt een onderzoek uitvoeren naar mogelijke oplossingen voor het veerplein. Fractievoorzitter A Roctus van Algemeen Belang vond dat het college meer moest doen. „Niet aan de bel moest trekken, maar de noodklok luiden." Ook eigen initiatieven van cle gemeente zijn noodzakelijk. Want als het om een bedrijvenvriendelijk be leid gaat, misstaat het boete- ldeed het college volgens hem niet. „Als zich een bedrijfje aan dient, en er wordt een brief j e ge schreven of u mee wilt werken aan een artikel-19-procedure, dan volgt er binnen twaalf maanden geen antwoord. Zodat zo'n bedrijfje uitwijkt naar Hulst waar de heer Kessen met open armen staat te wachten voor de Dubbele Poort om zo'n bedrijfje welkom te heten." Roctus pleitte ervoor het oude plan voor een industrieterrein Waterhoeve in Kloosterzande uit de kast te halen en ook de Schoolstraat in Vogelwaarde voor vestiging van bedrijven ge schikt te maken. Niet terecht CDA'er A Sponselee verdedigde het college. „Als er cle afgelopen 25 jaar weinig belangstelling is geweest voor industrievestiging kan dat niet alleen aan B en W liggen." Steenkamp vond de kritiek van Roctus ook niet te recht. De hoge exploitatiekos ten plus het 'nee' van de provin cie maken het voor de gemeente niet mogelijk om nieuwe indu strieterreinen te realiseren. Hontenisse doet het trouwens helemaal niet slecht, vond hij: de gemeente kent als een van de weinige gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen een bevolkingstoe name, heeft de afgelopen jaren procentueel een toename van de werkgelegenheid geboekt en behaalt het hoogste gemiddelde inkomen in de regio. Realistisch Ook wethouder B. Pauwels ver weerde zich woensdag tegen het standpunt van de Algemeen Be- langer dat het college te weinig zou doen. Maar hij was ook rea listisch over de resultaten. „Grote industrieën moeten we vergeten. Daar moeten we ons bij neerleggen. Veel recreatie ook. Dat neemt niet weg dat we meer willen. Meer woningen, uitbreiding van campings, een bungalowparkje, kamperen bij de boer. Het zal niet meevallen om een economisch rendabel plan voor het veerplein Perk- polder te maken. Maar elk idee is welkom", aldus Pauwels. De verzorgingshuizen 'r Verlaet (boven) en De Blide (onder) behouden na de fusie hun namen, maar treden samen naar buiten als Ka tholieke Stichting voor Ouderenzorg in de Kanaalzone. foto's Charles Strijd door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het Terneu zense verzorgingshuis De Blide krijgt de laatste drie maanden van het jaar nog een nieuwe directeur. P. A G. M. Aertssen (42) - momenteel sec- torhoofd van verzorgingshuis Sint Maarten in de Groe in Goes - volgt maandag 22 sep tember de begin dit jaar ver trokken zuster Caritas op. Na 1 januari 1998, als de fusie van De Blide met het Westdorpse verzorgingshuis 't Verlaet een feit is, wordt Aertssen direc teur zorg van de Katholieke Stichting voor Ouderenzorg in de Kanaalzone. De nieuwe man zal dan samen met directeur L. van Haelst van 't Verlaet, die het afgelo pen half jaar bijsprong in De Blide, de directie van de twee verzorgingshuizen vormen. Van Haelst wordt met ingang van volgend jaar algemeen di recteur van de twee tehuizen. De namen De Blide en 't Ver laet blijven gehandhaafd, maar beide instellingen treden over drie maanden naar buiten als Katholieke Stichting voor Ouderenzorg in de Kanaalzo ne. In de personeelssamenstel- 1 i ng verandert voor het overige de eerste tijd niets, liet voor zitter Th. de Brauwer van De Blide - waar ook de oudste in woonster van Terneuzen C. Schijve (104) woont - woens dag weten. De besturen van de twee ver zorgingshuizen zullen met in gang van volgend jaar ineen vloeien tot één bestuur van negen mensen. Vier, onder wie de voorzitter, vertegenwoordi gen De Blide, drie zijn afkom stig uit de geledingen van 't Verlaet en twee bestuurders worden gerecruteerd uit de cli ëntenraden van de twee tehui zen. „Dat De Blide, in elk geval in de begintijd, een bestuurslid meer levert en de voorzitter is terug te voeren op de grootte. De Blide telt 81 bedden en 't Verlaet 55". legde De Brauwer uit. De voorzitter van de stich ting De Blide meldde overi gens desgevraagd dat hij zelf geen deel uit zal maken van het nieuwe bestuur, omdat hij de fusie een prima aanleiding vindt 'om meer aandacht te besteden aan een aantal ande re zaken'. Voorspellingen De Brauwer wil niet over zijn graf heenregeren en waagt zich niet aan boude voorspel lingen. „In elk geval worden 28 verzorgingsplaatsen van De Blide op termijn omgezet in verpleeghuisbedden. We zijn druk bezig met de voorberei dingen voor de noodzakelijke verbouwingen, maar ik denk dat het nog wel tot '99 zal du ren voor die verpleeghuisbed den daadwerkelijk zijn gerea liseerd." De Brauwer beschouwt de aanduiding 'Stichting voor Ouderenzorg in de Kanaalzone' niet direct als voorspelling voor aanslui ting van alle katholieke ver zorgingsinstellingen. „Maar persoonlijk denk ik dat op lan gere termijn verdergaande sa menwerking noodzakelijk en onontkoombaar is en sluit ik ook verdergaande fusies niet bij voorbaat uit." door Pascalle Capetti KLOOSTERZANDE - De grote hoeveelheid bezwaarschriften tegen de getaxeerde waarde van woningen in de gemeente Hon tenisse kan de gemeente wei eens flink op de kosten jagen. De kosten die de afhandeling van de 1700 bezwaarschriften met zich meebrengt, gaat af van de te verwachten meeropbrengst van twee ton aan onroerende- zaak belasting (OZB). Reden voor burgemeester T. Steenkamp om het optimisme van A Roctus van Algemeen Be lang woensdag in de raadsver gadering over de financiële po sitie van de gemeente enigszins te temperen. Roctus heeft het idee dat de gemeente er roos kleuriger voorstaat dan B en W doen voorkomen. Pak de meer opbrengst van de OZB, de jaar lijkse reservering voor de sport hal en het rekeningoverschot samen en je hebt het gat van bij na zes ton op de begroting van 1998 gedicht, opperde hij. Volgens Steenkamp lag het niet zo simpel. Alleen al van de meeropbrengst aan OZB gaat volgens hem een" substantieel deel af door de vele bezwaren. Een bezoek van een taxateur kost al 125 gulden. Weliswaar wordt een deel betaald door wa terschap en belastingdienst, maar dan nog, Bijna alle fracties grepen de ge legenheid aan om alvast een uit- spi'aak te doen over de hoogte van de tarieven in 1998. Alge meen Belang keerde zich tegen elke vorm van verhoging. Over een trendmatige verhoging valt bij CDA en Lijst P. Mangnus te praten. L. Mangnus 'was nog niet zover'. doorManon Kotvis OOSTBURG - De Terneuzense projectontwikkelaar Projekt- bouw Zeeland gaat hoogst waarschijnlijk in Oostburg se niorenwoningen bouwen op de plek aan de Pastoor van Genk- laan waar nu het oude verpleeg stershuis staat. Dinsdagoch tend kocht het bedrijf het zusterhuis met bijbehorende grond en tuin van de gezamen lijke eigenaren Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen en ver pleeghuis De Stelle. Directeur van Projektbouw Zeeland, W. S. A de Winter: „We hebben nog geen definitief standpunt bepaald over wat we met het verpleegstershuis gaan doen. Maar hoogstwaarschijn lijk wordt het gebouw gesloopt. En dan gaat onze voorkeur uit naar de bouw van seniorenwo ningen. Dit omdat daar ook in Oostburg de nodige behoefte aan is." Als er aan de Pastoor ZUIDZANDE Openbare fractievergadering - In de 'Rode Leeuw' in Zuidzan- de is er vanavond, donderdag, om acht uur een openbare frac tievergadering van Dorpsbe langen en Toerisme. van Genklaan inderdaad senio renwoningen gebouwd worden, staan die vlakbij het ziekenhuis van Oostburg en verpleeghuis De Stelle. „Het is een prima lo catie zijn voor seniorenwonin- gen. Het ziekenhuis met de nieuwe zorgcuisine en het ver zorgingstehuis kunnen dan eventueel aan de bewoners, als het ware in hun achtertuin, zorg verlenen", zegt De Winter. Eigenlijk is het uitgesloten dat het verpleegstershuis blijft staan. Want niet alleen is er van de kant van het personeel geen vraag meer naar woningen dichtbij het ziekenhuis, ook is het gebouw dringend aan reno vatie toe. Dit waren ook voor de verkopers redenen om het ge bouw van de hand te doen. Alge meen directeur van zowel het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren als van het verpleeghuis De Stelle, P. Rademacher, vindt de verkoop niet meer dan logisch: „De flat was aan renovatie toe. Maar de woonfunctie werd in de budgetten niet meer vergoed, omdat deze ook niet meer aan geboden wordt aan personeel, In het gebouw waren nog wel ruimtes in gebruik als vergader kamer of als kantoren voor functionarissen, maar dit was niet voldoende om een dure re novatie te verantwoorden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47