ZLM stapt in hypotheken PZC Blije gezichten als grootste beloning zeeland donderdag 11 september 1997 s 17 ondernemend zeeland Verzekering en financiering woning liggen in eikaars verlengde Hema ziet af van vestiging Oostburg Tulp Co Torbijn over twee jaar te koop in detail NV Haven van Vlissingen praat met bonden over regeling flexibel pensioen mensenwerk Miljoenen zijn Tegen daagt Raad van State nu voor de rechter lezers schrijven agenda De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbiis 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. OOSTBURG - Er komt voorlo pig geen nieuwe Hema- vestiging in Oostburg. De moe dermaatschappij van de wa renhuisketen, Koninklijke Bij enkorf Beheer, heeft de gemeente Oostburg laten we ten de plannen voor een nieuw filiaal minstens tot 1999 op te zullen schorten. Volgens het concern, dat eind vorige maand aankondigde fors te zullen reorganiseren, zal tegen die tijd een Oostburgse vesti ging opnieuw overwogen wor den. Het bericht uit Amsterdam is een streep door de rekening van de gemeente Oostburg en de lo kale projectontwikkelaar N. Boussen, die gedacht hadden een prima nieuwe bestemming te hebben gevonden voor het voormalig kantongerecht aan het Ledelplein. Volgens burgemeester G. Noordewier van Oostburg houdt het tijdelijk terugtreden van KBB niet in dat het totale project - de ombouw van het kantoorgebouw en de herin richting van het gebiedje rond het pand - niet doorgaat. „Zo het er nu naar uitziet kan ook zonder de Hema de ontwikke ling van het project aan gang worden gezet. Voorwaarde is wel dat in het nieuwe woon- winkelcentrumpje (er komen boven de winkels appartemen ten) zaken komen die een aan vulling vormen op het aanwe zige winkelareaal. Winkels met enig cachet. Die concütie zullen we als gemeente de projectont wikkelaar opleggen", aldus Noordewier. doorSelma Osman GOES - ZLM Verzekeringen heeft haar pakket uitgebreid met hypotheken. De maat schappij komt hiermee tege moet aan de vraag van veel klanten om naast verzekerin gen ook hypotheken aan te bie den. Daarnaast ziet de ZLM de financiering van een huis als een logische stap in de uitbrei ding van haar productenpak ket. „Een woonhuisverzeke ring en een hypotheek liggen in eikaars verlengde", aldus A J. M. van Halderen, hoofd verkoop van ZLM Verzekerin gen in Goes. Omdat de ZLM niet een groot deel van haar eigen vermogen in hypotheken kan en wil stop pen, is zij in zee gegaan met een externe geldverstrekker. De keus viel op Avéro, een verze keraar onder de vlag van het Achmea-concern waaronder ook Centraal Beheer, FBTO en Zilveren Kruis vallen. Van Hal deren: „Ons eigen vermogen bedraagt rond de honderd mil joen gulden. Dat is eigenlijk maar een relatief klein bedrag. Als je ervan uitgaat dat de ge middelde hypotheek 175.000 tot 200.000 "gulden bedraagt, zou je binnen een paar jaar tijd het volledige kapitaal in hypo theken hebben belegd." Avéro is voor de ZLM geen onbeken de. „We hebben al een lange band samen op het gebied van levensverzekeringen." De klant merkt niets van het part nerschap, omdat de ZLM de volledige afhandeling voor haar rekening neemt. Vooi-dat de eerste schreden Op het hypotheekpad werden ge zet, heeft de ZLM zich gebogen over de vraag of er op de over bezette markt nog wel een plekje te verwerven is. „Het is een compleet andere markt met ontzettend veel aanbieders." Toch ziet de maatschappij een rol voor zichzelf weggelegd. „Wat men van de ZLM ver wacht zijn eenvoudige en goed betaalbare producten. Wij wil len ons onderscheiden van be drijven die 'gekleurde' voor lichting geven en mensen hypotheken verkopen die op het eerste gezicht goedkoper lijken, maar het niet zijn. We zijn misschien niet altijd de goedkoopste, maar we kunnen goed concurreren met de ban ken." Imago Aan de vorming van een hypo- theekpoot is een half jaar voor bereiding vooraf gegaan. Zo werd iemand uit de bankwe- reld binnengehaald om de nieuwe afdeling op te zetten, die voorlopig uit drie man zal bestaan. De verkoop van hypo theken is volgens Van Halderen ook een gelegenheid om van het imago af te komen dat de ZLM alleen goed zou zijn in autover zekeringen. „Dat verbaast ons nog steeds. Voor een autoverze kering komen mensen als van zelfsprekend naar ons, maar zelfsprekend naar oi Afgelopen weekeinde doopte Co Torbijn de tulp die zijn naam kreeg. foto BeneluxPress door René Hoonhorst pen in het commerciële circuit af te kunnen voldoet. De bloemen worden on zetten." gekeurd op kleui'echtheid, houd SAS VAN GENT - Het duurt nog een kleine twee jaar voor bloemist Co Torbijn zijn ei gen tulp in de winkel aan de Gentsestraat in Sas van Gent kan verkopen. Tijdens het Wereldkampioenschap Bloemsierkunst dat afgelopen weekeinde in Amsterdam werd gehouden, mocht Torbijn zijn eigen tulp - een geel-oranje Triumph - dopen. „De tulp heeft alle keuringen met succes doorlopen, maar nu duurt het nog wel twee jaar voor er genoeg bollen zijn om de tul pen in het commerciële circuit af te kunnen zetten." Torbijn (63) toonde zich blij verrast met het zeldzame eerbetoon. „Zo vaak gebeurt het niet dat er een tulp naar iemand wordt genoemd. Ronald en Frank de Boer, André Rieu en prinses Irene weet ik zo uit het blo te hoofd. Dat is wel een ri j t j e waar ik bij wil horen en trots op kan zijn", lacht Torbijn. Aan de 'Co Torbijn' - gekweekt door een Noord-Hollands bedrijf - is achttien jaar gewerkt, weet de Sasse bloemist. „Zo lang duurt het voor een nieuwe soort aan alle kwaliteitseisen voor 'verkoop en export voldoet. De bloemen worden onder meer gekeurd op klem-echtheid, houdbaarheid en stevigheid." Torbijn maakte zeventien jaar, waarvan zeven als voorzitter, deel uit van het hoofd bestuur van Fleurop Interflora Nederland. De Sassenaar was ondermeer de drijvende kracht achter het naar Nederland halen van het Wereldkampioenschap Bloemsier kunst. Hij besloot enkele maanden geleden afscheid te nemen vanhet Nederlandse be stuur, maar blijft nog wel lid van de bestu ren van zowel de Europese als de wereldor ganisatie van Fleurop. voor een inboedel- of woon huisverzekering gaan ze dik wijls naar de bank waar ook de hypotheek is afgesloten." Op telefonische verzoeken om zo maar een offerte op te stu ren, zal de ZLM niet ingaan. „We sturen mensen geen bere kening waar ze niet doorheen kunnen kijken. Er komt altijd een persoonlijk gesprek aan te pas. Het allerbelangrijkste is dat je goed advies geeft" .bena drukt Van Halderen. „Wij zijn geen bedrijf dat pusherig te werkt gaat. Dat is korte-ter- mijnpolitiek en dat werkt ze ker niet bij de Zeeuwen. Ons devies is rustig advies geven en dan komen de klanten vanzelf wel," Voor autowasserettes, gara ges en transportbedrijven houdt Innovatiecentrum Zee land vandaag, donderdag, in Motel Goes te Goes een bijeen komst over waterbesparing in wasstraten. Tussen 19.30 en 21.15 uur wordt verteld over de mogelijkheden van wassvste- men. Ing. G. Pluylaert van ad viesbureau voor Milieutech niek Colsen BV te Hulst toetst voor- en nadelen. T. G. R. Dró ge van Ryko Benelux te Goes licht de inrichting van De Meeuw in Rilland toe. Intratuin in Koudekerke heeft in het eerste weekeinde van juni achtduizend kilo snoeisel van Taxus baccata, de haagplant venijnboom, inge zameld onder particulieren. Uit het snoeisel wordt de stof baccatine gewonnen, grond stof voor het kankerremmend medicijn Taxol. Met. de nazo- mersnoei wil het groenwaren- huis pogen een recordhoeveel- heid snoeisel bijeen te brengen. Morgen, vrijdag en zaterdag houdt het tuincentrum inza- meldagen. Het gaat om de nieuwe groei van dunne t akken en de naalden. Het geld dat de snoeiinzameling opbrengt schenkt Intratuin aan de Ne derlandse Kankerbestrijding. Vorig jaar was dat achtduizend gulden. door Ben Jansen VLISSINGEN - Het overslag bedrijf NV Haven van Vlissin gen is in gesprek met de bonden over een regeling voor flexibel pensioen. Knelpunt daarbij is de vorming van een fonds, waaruit de uitkering voor werk nemers die vóór hun 65e met werken willen stoppen. Bij werknemers bestaat de vrees dat er geen geld is als zij de leef tijd bereiken waarop ze aan spraak kunnen maken op dat flexibele pensioen. De regeling zoals die in de Roterdamse ha ven is getroffen, blijkt mede door de financiële positie van de NV Haven van Vlissingen niet toe te passen. De bonden hebben deze week de werknemers op de hoogte ge steld van de gesprekken met de directie van de NV Haven. De CAO voorzag al in een VUT- maatregel. Daarvan is in de praktijk nauwelijks gebruik van gemaakt, omdat de meeste werknemers in de havensector al voor het bereiken van de VUT-leeftijd met een ouderen- regeling plachten te vertrekken. Dergelijke regelingen kunnen nu niet meer worden toegepast. De bonden streven naar een op volger van de VUT die het werk nemers mogelijk maakt op een leeftijd van 61 jaar met een uit kering 90 procent van hun netto basissalaris te laten stoppen. Een van de problemen bij de in voering van zo'n regeling voor de NV Haven van Vlissingen is dat deze onderneming zich later dan vergelijkbare bedrijven in Rotterdam bij het bedrijfspen sioenfonds voor vervoer- en ha- venbedrijvenheeft aangesloten. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft meer tijd nodig voor het verweer tegen de dagvaarding van zijn 25 staatsraden door de stichting Miljoenen zijn Tegen. De landsadvocaat die de staats raden vertegenwoordigt, zal dinsdag bij de Haagse recht bank dan ook zes weken extra tijd vragen om een antwoord te kunen formuleren. De zaak zou die dag dienen. Het is volgens voorlichter R. W. van Dijk van de Raad van State, die zegt een lichte glimlach niet te kunnen onderdrukken bij de ze zaak, de eerste keer dat alle gewone staatsraden tegelijk ge wraakt worden. „Incidenteel gebeurt het natuurlijk wel eens in een zitting bij de Raad van State." Dan komt de eigen wra kingskamer van de Raad in actie om de klacht over de partijdig heid van de staatsraad te onder zoeken. Nu dient de zaak bij de rechtbank. Schadeclaim De stichting Miljoenen zijn Te gen, die onder meer procedures voert tegen de plannen van de Covra in Borsele om een gebouw neer te zetten voor de opslag van hoogradioactief afval, heeft nu alle gewone staatsraden gedag vaard omdat zij onrechtmatige rechtspraak zouden bedrijven. Zij eist dat de Staat wordt ver oordeeld tot een vergoeding voor immateriële schade van tienduizend gulden. De staatsraden zijn belangen behartigers van bedrijven en overheden, aldus Miljoenen zijn Tegen. De Raad van State be voordeelt het ministerie van VROM omdat de milieudeskun digen die de Raad adviseren van dit ministerie afkomstig zijn, aldus de stichting. Zij kwam met de algemene wra king in een spoedprocedure te gen de Covra. De vertegenwoor diger van de stichting, mr. N. Steijnen, had de behandelende staatsraad Beekhuis tijdens die zitting twee keer gewraakt. De wrakingskamer van de Raad van State oordeelde beide keren dat van partijdigheid niets was gebleken. Miljoenen zijn Tegen heeft in die spoedprocedure haar zin gekre gen. De Raad van State heeft de vergunning die Covra had om het gebouw voor de opslag van hoogradioactief afval neer te zetten, geschorst. door Lizette Dalebout Elke donderdagmiddag is het soos in de Corneliastichting in Zierikzee. Zo'n dertig demente bejaarden spelen dan 'le vend ganzenbord', luisteren naar muziek of krijgen een cursus bloemschikken. Eén van de vrijwilligsters die elke keer van de partij is om deze activiteiten te begeleiden is de 53-jarige Adrie Landman uit Kerk- Adrie Landman: „Mijn man en ik zijn pas op vakantie geweest- Op woensdag zei ik: zullen we naar huis gaan, want ik wil mor gen op tijd zijn voor de soos. Dat toont wel aan hoe graag ik het doe. Als het even kan, sla ik geen donderdagmiddag over." Adne Landman is een type dat zich al tientallen jaren voor tal van maatschap pelijke organisaties inzet. Drie jaar gele den werd ze lid van de Unie Van Vrijwilli gers (UW). „Er zijn heel veel dingen die ik graag doe, zoals tennissen, kleding maken en optrekken met mijn kleinkind. Maar ik wil ook graag zinvol bezig zijn." Triest In het begin vond ze het weieens moeilijk om met demente bejaarden te werken: „Het is triest om te zien hoe mensen kun nen worden. Ik bleef daar over nadenken, ik nam het mee naar huis. Dat doe ik nu niet meer; ik kan het wat dat betreft beter van me afzetten. Bovendien is het zulk dankbaar werk. Je krijgt er veel voor te rug. Niet eens zo zeer persoonlijk, want vaak zijn de mensen zo dement dat ze je niet eens herkennen als je weer komt. Maar als ik die blije gezichten zie en merk hoe ze het tijdens zo'n middag naar hun zin hebben, denk ik: ik heb er toch aan mee geholpen dat ze een beetje plezier hebben gehad." Naast haarwerk in de Corneliastichting is Adrie Landman ook één ochtend per week actief in het Zweedse Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee. Ze brengt post langs bij de patiënten en verzorgt de bloemen. „Dat doe ik ook graag, maar de soos ligt me na der aan het hart. In het ziekenhuis is het contact met de mensen toch wat opper vlakkiger. Als ik in het ziekenhuis een praatje maak, weet ik vaak na een tijdje niet wat ik moet zeggen. Ik denk dat de patiënten niet zo open over zichzelf zijn omdat ze met meerdere mensen op een zaal liggen. Als mijn collega en ik koffie drinken in een apart kamertje, komt er voor de gezelligheid weieens een patiënt bij zitten en die praat dan ineens honderd uit over zichzelf. Omdat ze dan wel priva cy hebben." Bijpraten In het ziekenhuis werkt Adrie Landman samen met nog een vrijwilligster van de UW en in de Corneliastichting komen be halve zij elke donderdagmiddag nog vier vrouwen om de soos goed te laten verlo pen. „Meestal komen we allemaal iets vroeger. We drinken een kopje koffie en Adrie Landman uit Kerkwerve, vrijwilligster bij de soos voor demente bejaarden in de Corneliastichting: „...gezondheid het allerbe langrijkste..." foto Pieter Honhoff praten bij over allerlei dingen zoals de va kantie of ons privéleven. Als er iets bij zonders is voorgevallen bespreken we dat nadat de soos is afgelopen. Vaak blijven we dan ook nog even hangen." In de Cox-neliastichting is er naast, de soos voor demente bejaarden ook elke week soos voor bejaarden met een lichamelijke handicap. „De vrijwilligsters die daar werken zeggen weieens tegen ons: ik zou het niet willen om met demente bejaarden te werken. Zelf zie ik dat heel anders. Ik kan goed met ze overweg. Ze zijn heel eer lijk, ze zeggen alles wat ze voor de mond komt. Ik heb weieens een vei-pleegster ge vraagd: is hun karakter vei'anderd door het feit dat ze dement zijn geworden, of zaten al die eigenschappen er altijd al in maar komen ze nu pas aan de oppeivlak- te? Die verpleegster zei me toen dat men sen echt i-adicaal kunnen vex-anderen. Ze wees me bijvoorbeeld een ontzettend lief vrouwtje aan en zei: volgens haar dochter is ze pas lief geworden nadat ze in de Cor neliastichting terecht is gekomen. Daar voor was het iemand die niet in staat was om liefde te geven." Op de vx-aag wat Adiie Landman ook din gen leei't van haar vrijwilligerswerk, zegt ze: „Ik heb geleerd dat gezondheid het al- lei-belangrijkste is. Dat weet natuurlijk iedereen, maar doordat ik er elke week met mijn neus bovenop wordt gedrukt, is dat besef echt sterk tot mij dooxgedron- gen. Geld is natuurlijk schittei'end, maar je hebt er niets aan als je ziek bent."' Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Westhoek De laatste weken is er een onop houdelijke sti-oom berichten over de hei'innchting en toe komst van de Westhoek. In de PZC van 30-8 wordt omschre ven wat de ambities van de ge meente Schouwen-Duiveland en de provincie zijn in dit ge bied. Omdat de provincie blijk baar geen/onvoldoende inzicht heeft in de economische beteke nis van de recreatie en toerisme in de provincie is een ondexv.oek gestart. Gebied: Westhoek. Om te kunnen voorspellen wat de sociaal-economische betekenis van recratie en toerisme in Zee land is, mag men vex-wachten dat het te houden ondex-zoek re presentatief is voor deze sector. Door het ontbreken van bij voorbeeld cultui-eel/historisch dagtoei-isme of waterspoxt in de Westhoek is deze x-egio NIET i-e- pesentatief voor het toerisme en de recreatie op Schouwen-Dui veland en laat staan in Zeeland. Getuigt de opzet van dit onder zoek van een beperkte visie en/of inzicht of is dit het zoveel ste bewijs dat de politieke aan dacht en besluitvonning op Schouwen-Duiveland zich con centreert op het gebied ten wes ten van de stad Ziei'ikzee? W' van Kooten Tarwestraat 25 Bruinisse Zieke geest Met verbazing heb ik het artikel in de PZC van 1 september op bladzijde 3 rechts onder de helft gelezen, waarin verslag is ge daan over een mijns inziens on zinnige stelling van de Bi-itse psychiater Eva Cybulska, waai-in zij stelt, dat 'de Bolero van Ravel product van een zieke geest' zou zijn. Zij beticht hem van 'perseveratie' - het dwang matig herhalen van woorden of zinnen, nu overgedragen naar een 'muzikaal thema'. Nu weet iedereen zo langzamerhand wel. dat er op psychiatiïsch gebied aan iedex-een wel 'een steekje los is', maar dit bewijs voor de zie kelijke geest van Ravel (die ook bij mij niet bij de muzikale Top Tien hooxl) gaat mij te ver. De vorm, waarvan zich Ravel be dient, stamt - net als een Canon of een Fuga - uit de Baroktijd. Dit is een Chaconne (of een Bas so Ostinato). Deze vorm houdt in, dat over een hoofdthema van acht maten gevaiïeerd wordt met 'omspelingen' en/of met een andere instrumentatie. Zelfs Joh. Seb. Bach heeft Chaconnes geschreven, de beroemdste in zijn Solo-Vioolsoxiate in g-klei- ne terts. Drs. J. W. F. Loubert Nieuwe Boogerdstraat 18-20 Zierikzee D66 praat met Terneuzenaren TERNEUZEN - D66 in Terneu- zen houdt maandag 15 septem ber een ovcrlegavond niet be woners van de Terneuzense binnenstad. Tijdens de bijeenkomst wordt stilgestaan bij alle zaken die de leefbaarheid in het stadsdeel bepalen. Op de agenda staan het project Houdgreep, het slaap- huis, de theaterplannen en het behoud van de Willibi'ox'dusto- ren. De overlegavond word§ gehou den in het wijkgebouw De Tri- angel en begint om 19.30 uur. EVENEMENTEN AXEL - RK kerk, 20 uur: Concert The Academy of Ancient Music; GOES - 't Beest, 20.30 uur: Dansge zelschap The Shamans; MIDDELBURG - Koorkerk, 15 uur: Miniconcert Gerard Boot, orgel; Balie Zeeuws Museum, 15 uur: Start rondleiding door Abdij o.l.v. gids; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.) VEERE - Stadhuistoren, 15 uur: Bei aardconcert Kees van Eersel; ZIERIKZEE - Havenplein e.o., 12, 13.30 en 15 uur: Concert Medica- mento, Braziliaans slagwerk; Brogum, 21 uur: Concert De Ronald Snijders Acoustic Band. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Absolute Power; Anaconda; Cinemactueel, 20 uur: Face/Off; Men in Black; Sneak-preview; GOES - Grand, 20 uur: Face/Off; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Face/Off; Bean; Absolute Po wer; Mimic; Nothing to Lose; Con spiracy Theory; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Basquiat; VLISSINGEN Alhambra, 19 uur: Men in Black; Bean; Mimic; 21.30 uur: Face/Off; Conspiracy Theory; Absolute Power; 19 en 21.30 uur: Nothing to Lose. TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Archeologisch Museum, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(in de) Kaart kijken'. Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaarrrse land schapvan heden (t/m 30/9); Galerichel, 13-18 uur: Beeldentuin met werk 21 kunstenaars (t/m sept.); SINT ANNA TER MUIDEN - Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen (t/m 30/9); v.m. Gemeentehuis, 11-17 uur: Ka ren v.d. Kerkhove, olieverfschilde rijen en Digna Blaauw, keramische objecten (t/m sept.); SINT ANNALAND - Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuikers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); AXEL - Streekmuseum, 13-17 uur: Johnny Beerens, 'Werken in weer en wind' (t/m 3/10); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: 'De belegering van 1747 Bergen op Zoom' (t/m 28/9); Louis Zwagerman. Een reis door de we reld van de autodidact (t/m 21/9); BROUWERSHAVEN - v.m. Stad huis, 10-12en 13.15-17 uur: Marian ne E. Klapwijk, schilderijen, teke ningen en etsen (t/m 3/10); BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen ver welken, scheepjes vergaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); De Bewaerschole, 13.30-16.30-uur: Willem Buijs, 'Een ongekende schit tering' (t/m 27/9); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 en 19-21 uur: Schilderijen en beel den van Belgische en Zeeuwse kun stenaars (t/m 5/10); DOMBURG - Museum Marie Tak. van Poortvliet, 13-17 uur: 'Ferdi-' nand Hart Nibbrig en Zeeland' (t/m 2/11); GOES - Stadskantoor, 9-17 uur: Fo to expositie 'Lens op Azië' van Wil lem Rijn, Carolien Cappon en Rode- ric Apes (t/m 25/9); Galerie Van den Berge, 13-17 uur: Richard Kent Howie, fotowerken/ Selectie, nieuw werk grafiek klei ne unica (t/m 4/10); GRIJPSKERKE Zijdemuseum, 13.30-17.30 uur: Nelleke van de We- ge en Els van Baarle, zijden quilts en borduursels op zijde (t/m 27/9); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 en 17-20 uur: Nelly van Nieuwenhuijzen, 'Zeeland heeft een horizon', acrylschilderijen en aquarellen (t/m 16/10); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30-17 uur: Lydia Klop-Steendijk, aquarellen, olieverd, potlood en pastelkrijt (t/m 11/10); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de fruitteelt', foto's (t/m 13/9); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur: De typografische schatkamer, boeken over boeken (t/m 13/9); Koorkerk/Nieuwe kerk/Wandelkerk, 10-17 uur: Licht Adem, spirituali teit in beeld. Werken van diverse kunstenaars (t/m 14/9); Zeeuws Museum, 11-17 uur: 'Neha- lennia 350 jaar'(t/m 1/3/98); Galerie T, 11-16 uur: Magda Luttik- huize, etsen en schilderijen; Lily Willemse, keramiek; e.a. (t/m 27/9); Galerie Het Gouden Briefke, 10- 17.30 uur: Diverse exposanten (t/m 12/9); De Vleeshal, 13-17 uur: 'De verbor gen stad', werk van 23 kunstenaars (t/m 19/10); Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Els van Baarle, gedachten in textiel; Hans Keukelaar, schilderij en en Stefaan de Visscher, objecten in de tuin (t'm 12/10); Roosevelt Study Center, 11-12.30 en 13.30-16.30 uur: Leendert van der Pool, tekeningen (t/m 31/10); NEELTJE JANS - Waterland, 10- 17.30 uur: 'Waterwereld, leven in de delta van Bangladesh' (t/m 30/9); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-17 uur: Expositie van botten van fossiele zoogdieren; De Flora voltooid (t/m 28/9); ST. LAURENS - Boerderijgalerie 'De Osseberg', 14-17 uur: Leny Sander- se e.a. (t/m 27/9); TERNEUZEN - Bibliotheek, 10-17 uur: Tentoonstelling over het Cari- bisch gebied (t/m 15/9); THOLEN - Galerie 't Huis Tijdver drijf, 10-16 uur: Alexander Vachra- meev, aquarellen (t/m 25/10); VEERE - Stadhuis, 12-17 uur: Vond sten in Veere (t/m sept.); De Schotse Huizen, 12-17 uur: Werk llona Schmit (t'm 30/9); Grote Kerk, 10-17 uur: 'Landschap pen' van Martin Kers, foto's (t/m 17/9); VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admirali teittot marine in Zeeland' (t/m 28/9), Atrium Hoge School Zeeland, 9-21 uur: Wido Blokland en Henrie Bor sten, sculptuur en David Claerbout, video (t/m 27/9); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespan nen trekpaard' (t/m 25/10). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. tel. 0118 615551 (dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de Oostkapelse- weg in Serooskerke (W).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41