Kassenbouw in de Bathpolders PZC Duizenden guldens schade bij brand Restauratie joods kerkhof begonnen Hontenisse strijdt tegen gevolgen wegvallen veer CNV geeft sociaal beleid gemeente Veere voldoende Terneuzen 'te snel' met gunnen aanleg werkweg voor tunnel zeeland Tuinbouwbedrijf uit Maasdijk verkast naar Zeeland donderdag 11 september 1997 s 14 door A. J. Snel RILLAND - Het tuinbouwge bied in de Bathpolders in de ge meente Reimerswaal wordt in ontwikkeling gebracht. Na een lange aanloop wordt op dit mo ment in hoog tempo gebouwd aan een kassenbedrijf van 3,5 hectare. Op korte termijn be slissen de ondernemers die dat bedrijf opzetten, Philip van Antwerpen en Kees van Veen uit Maasdijk, over een uitbreiding met een tweede fase die 5 hecta re zal beslaan. Intussen hebben meer glastuinbouwers interesse getoond voor het gebied. Burgemeester A Verbree van Reimerswaal verwacht dat de honderd hectare die in de Bath polders beschikbaar is binnen 3 tot 5 jaar zal zijn volgebouwd. Het provinciebestuur van Zee land stelde een aantal jaren ge leden dat na Reimerswaal ook de gemeenten Kapelle en Borse- le glastuinbouwgebieden van elk honderd hectare kunnen ontwikkelen. Pijpleidingen Mogelijk worden tussen Ant werpen en het glastuinbouwge bied in Rilland twee pijpleidin gen getrokken voor de aanvoer van restwarmte en kooldioxvde (C02) van het Chemie- en Far macieconcern BASF. Daarover wordt nu overlegd tussen de ge meente, de potentiële distribu teur Deltan en de eigenaar van de grond, de vastgoedmaat schappij Fortis die onder de pa raplu van Amev opereert. BASF zou de milieubelasting kunnen verminderen door de restwarm te en de C02 op te vangen en naar het tuinbouwgebied te voeren. In de glastuinbouw is veel warmte nodig. C02 wordt gebruikt voor de bevordering van de plantengroei. Het wordt beschouwd als de kunstmest van de glastuinder. Momenteel wordt bestudeerd of een inves tering in de pijpleidingen ren dabel gemaakt kan worden. Als dat het geval is. kan het project in de Bathpolders aanzienlijk milieuvriendelijker worden dan- de traditionele glastuinbouw. Het zogenaamde broeikaseffect wordt aanzienlijk verminderd doordat de glastuinders zelf veel minder hoeven te stoken. De Kwekerij Van Antwerpen en In de Bathpolders wordt in hoog tempo een glastuinbouwbedrijf neergezet. Van Veen. die in Rilland toma ten gaat kweken, vond in het Westland onvoldoende uitbrei dingsmogelijkheden en wordt daarom vanuit Maasdijk ver plaatst. Het nieuwe bedrijf wordt opgezet met een eigen energievoorziening. Van Ant werpen. ..Als er een koppeling met BASF gemaakt kan wor den, is dat mooi, maar het be drijf wordt zo opgezet dat het in principe self-supporting is." Als de 7 kilometer lange pijpleidin gen er komen, zal BASF gen ga ranties willen verschaffen voor een ononderbroken levering van restwarmte en C02. Bij de voorbereiding van het glastuinbouwproject werd er van uitgegaan dat zich in de Bathpolders zo'n 20 onderne mers zouden vestigen. Er is een tendens in de richting van schaalvergroting. Waarschijn lijk zal Fortis de grond verkopen aan een kleiner aantal bedrijven met een grotere omvang. De Volgens Verbree levert de komst van de ondernemingen 100 di recte arbeidsplaatsen op. „Maar er is natuurlijk sprake van aan vullende werkgelegenheid in de sfeer van transport, bouw en on derhoud." door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Alleen de gemeente Veere voert een re delijk goed sociaal beleid op Walcheren. Middelburg en Vlissingen scoren beduidend minder in een landelijk on derzoek van de vakcentrale CNV. Het CNV heeft deze week de uitkomsten van de Gemeentelijke Kosten en Ba tenmeter (GKBM) bekend gemaakt. Hierin wordt het sociaal beleid van 423 ge meenten getoetst. Maatstaf is het sociaal beleid zoals het CNV dat graag had gezien. Over twee jaar wordt het on derzoek herhaald om te zien of het beleid is verbeterd. De resultaten van het lande lijk onderzoek zijn ook regio naal op een rijtje gezet. Op Walcheren hebben alledrie de gemeenten meegewerkt en een lijst van honderd vra gen beantwoord. Deze vari eerden van vragen over de kosten die burgers worden opgelegd tot vragen over hoe de gemeente mensen uit ach terstandsposities stimuleert om te gaan werken. De CNV- regio Walcheren zal met de resultaten van de GKBM in de hand de colleges van B en W en de gemeenteraadsleden aanspreken, in de hoop dat er meer aan armoedebestrij ding wordt gedaan. Stimulansen Uit het onderzoek blijkt dat de gemeente Veere als enige Walcherse gemeente de men sen uit achterstandsposities zoals gehandicapten en ou deren op een goede wijze sti muleert om actief te worden. Middelburg en Vlissingen scoren een voldoende. Ook maakt Veere goed gebruik van de mogelijkheden om door middel van premies uit keringsgerechtigden te prik kelen om te gaan werken of een opleiding te gaan volgen. Maar op het gebied van het algemeen bijstands- en mini mabeleid worden de wette lijke mogelijkheden weer te weinig benut. Alleen de ge meente Middelburg doet het op dit gebied beter. Landelijk gezien blijkt dat het beleid op het gebied van de Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG) van de meeste gemeenten niet spoort met de beleidsvoor- keuren van het CNV. Slechts 71 procent van de gemeenten reserveert de WVG-over- schotten in een apart fonds. De rest stort het terug in de algemene middelen. Alledrie de gemeenten op Walcheren komen goed uit de bus. Ze zetten het geld weg in een speciaal fonds en voeren een gemeenschappelijk beleid dat wordt uitgevoerd door de Maatschappelijke Zorg Wal cheren. Wel merkt de regio- coördinator van het CNV- Walcheren op dat hij hoopt dat de gemeente Middelburg het budget voor de WVG niet met een half miljoen gulden zal verminderen. Voorlichting Volgens het CNV is een goed voorlichtingsbeleid nodig zodat alle mensen die recht hebben op een uitkering op de hoogte worden gebracht. Het liefst zou de vakcentrale zien dat de gemeenten de mensen actief benaderen. Aan het voorlichtingsbeleid van de gemeenten schort nogal wat. Veel gemeenten gebruiken wel de krant om mensen te informeren over de Algemene Bijstand, maar niet of te weinig voor het ge ven van informatie over Bij zondere Bestand en de WVG. De gemeente Vlissingen krijgt als enige op Walcheren een voldoende voor het voor lichtingsbeleid. Kwijtschelding Voor wat betreft het kwijt- scheldingsbeleid voor ge meentelijke belastingen en heffingen voor burgers met een minimum inkomen ko men alle gemeente op Wal cheren er slecht van af. Bur gers zouden veel eerder kwijtschelding moeten krij gen. Ook landelijk moet er nog heel wat gebeuren, want nog niet eenderde van alle onder-vraagde gemeenten krijgt een voldoende en in Zeeland slechts zes procent. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het verlenen van een vergunning voor de aanleg van een weg voor het bouwverkeer van de Wester- scheldetunnel is voorbarig en onzorgv uldig geweest. Dat be toogde H. Breukers woensdag namens de Zeeuwse Land bouworganisatie, afdeling Zeeuws-Vlaanderen voor de rechtbank in Middelburg. De gemeente Terneuzen heeft onlangs toestemming verleend aan de NV Westerscheldetunnel voor de aanleg van een werkweg tussen de H. li. Dovvweg en de Willemskerkeweg. Voor de ver strekking' van de vergunning heeft Terneuzen een beroep ge daan op artikel 17 van de Wet ruimtelijke ordening. Op grond van dit artikel mag de gemeente het bestemmingsplan tijdelijk aanpassen. Terneuzen heeft, volgens woordvoerder E. H. Cohen, naar eer en geweten gehandeld. ..De werkweg is uitsluitend no dig gedurende de bouwtijd van de tunnel en zal tot uiterlijk 15 augustus 2005 worden gehand haafd." De aanleg dient een groot belang en schaadt nie mand onevenredig of onrede lijk, betoogde C-ohen. Breukers stelde dat het geen pas geeft nu al een vergunning voor een werkweg af te geven. „Tal van andere procedures zijn nog niet afgerond." door Ab van derSluis VLISSINGEN - Een keuken brandje heeft woensdagavond voor duizenden guldens schade veroorzaakt in een woning aan de Sterkenburg in Vlissingen. De 35-jarige bewoner is met ademhalingsmoeilijkheden op genomen in het ziekenhuis. De vermoedelijke oorzaak is een vlam in de pan. De gewaar schuwde brandweer wist behal ve de bewoner ook vijf katten uit het huis te redden. De brand werd rond de klok van tien uur ontdekt dooreen buurt bewoonster, die een brandlucht rook. Zij bonkte op de deur om de bewoner te waarschuwen, maar die reageerde niet. Direct daarop werd de Vlissingse brandweer gewaarschuwd die met twee wagens uitrukte. De brandweer trof de bewoner ver doofd, maar staand aan in de woonkamer. Eén straal water was voldoende om het vuur te blussen. Volgens een woordvoerder van de brandweer is het vuur ont staan doordat een pan heeft vlamgevat. Het vuur zette ver volgens de afzuigkap inbrand. De open keuken is vrijwel volle dig uitgebrand. De woning heeft daarnaast aanzienlijke roetschade. Het vuur veroorzaakte voor duizenden guldens schade in de wo ning. foto Ruben Oreel Woensdag is een begin gemaakt met de restauratie van de Joodse begraafplaats aan de Jodengangin Middelburg, foto Ruben Oreel door Ab van derSluis MIDDELBURG - Steenhou werij Zandee De Kuijper uit Goes is woensdag begonnen met de restauratie van de jood se begraafplaats aan de Joden- gang in Middelburg. Het be drijf heeft de opdracht gekre gen om nog'dit jaar 95 natuur stenen zerken te conserveren. De stenen zijn verzakt, ge scheurd, aangetast door weer sinvloeden of door ouderdom uit elkaar gevallen. Zandee De Kuijper gaan de zerken ter plekke opknappen. Over de hele lengte van de begraafplaats komt een ver hoogde werkvloer, waarop de brokken steen netjes worden geconserveerd. Middelburg telt twee joodse begraafplaatsen. De oudste stamt uit 1655 en ligt aan de Jodengang. Die locatie is niet toevallig. Joden mochten hun dierbaren niet binnen de ves ten ter aarde bestellen. De tweede dodenakker - de enige bewaard gebleven begraaf plaats binnen de stadsmuren - is te vinden op de Walensingel. Daar is nu nog plek voor twee graven. Die begraafplaats da teert van begin deze eeuw. De Portugees-Israëlitische be graafplaats aan de Jodengang raakte in de achttiende eeuw buiten gebruik. De joden trok ken toen weg uit Middelburg na een economische crisis. Sindsdien is de begraafplaats slechts éénmaal provisorisch opge lapt. Wel is normaal onder houd gepleegd, al valt dat nau welijks op. De joodse traditie vereist namelijk dat de zerken tot as wederkeren. De natuur stenen zullen dan ook niet ge restaureerd, maar geconser veerd worden, aldus sectie hoofd bouwkunde W. Th. van derVeurvan de gemeente. „We maken het niet fraaier dan de begraafplaats in werkelijk heid is. We conserveren alleen maar. Na de opknapbeurt mag je geen verschil zien. Alles ligt nu schots en scheeft en dat blijft ook zo. De stenen komen op exact dezlefde plek terug." In kaart De sectie bouwkunde heeft de begraafplaats gedetailleerd in kaart gebracht. Op tekeningen staat niet alleen waar de ste nen precies liggen, maar ook in nauwkeurig aangegeven wel ke steen er met welke kant om hoog ligt. Voorafgaand aan de conservering is onderzocht waarom sommige zerken plat of schuin zijn neergelegd en waarom de ene steen wel en ander geen kettingen heeft. Na de opknapbeurt mag niemand zien dat de stenen van hun plaats zijn geweest. Zandee De Kuijper zal over de hele lengte van het terrein - die honderd meter bedraagt - een verhoogde werkvloer aan brengen. De brokken steen zullen omgekeerd op die tafel worden gelegd, waarna er weer één geheel van zal wor den gemaakt. Aan de achter kant komt een betonnen plaat met ankers die de stukken bij elkaar houden. Kunststof mortel moet ervoor zorgen dat de zerk niet opnieuw uiteen valt. De totale restauratiekosten bedragen driehonderddui zend gulden. Het Rijk en de ge meente nemen elk de helft voor hun rekening. Hoewel de Mid delburgse gemeenteraad vorig jaar al het besluit nam voor de opknapbeurt, is nu pas begon nen met de uitvoering. Volgens Van der Veur is die vertraging logisch. De financiering was destijds nog niet helemaal rond. De joodse gemeenschap, die de begraafplaats beheerde, heeft nu een aparte Stichting tot beheer en behoud van de joodse begraafplaats in Zee land opgericht. Die heeft uit eindelijk meer subsidie gekre gen, waardoor het volledige bedrag van drie ton nu bij el kaar is. De gemeente rekent erop dat de conservering eind van dit jaar klaar is. door Pascalle Cappetti KLOOSTERZANDE - De be drijven in Hontenisse kunnen binnenkort een bezoek ver wachten van het college van burgemeester en wethouders van de gemeente. B en W willen van de werkgevers weieens we ten hoe serieus de dreiging is dat er honderdvijftig tot tweehon derd arbeidsplaatsen verloren gaan wanneer de veerdienst Perltpolder-Kruiningen weg valt. Het college heeft dit deze week afgesproken met de gedeputeer den D. Bruinooge en J. van Zwieten. „Men roept waar schijnlijk harder aan de borrel tafel dan tegen de boekhouder of de bank. We willen weten: hoe hard is dit cijfer?", verwoordde burgemeester T. Steenkamp de reden voor de af te leggen werk bezoeken. Aanleiding voor het gesprek met de gedeputeerden was het voor Hontenisse vernie tigende rapport van het Neder lands Economisch Instituut (NEI) over de economische ef fecten van het wegvallen van de veerdiensten over de Wester- schelde. Becijferd is dat er zo'n tweehonderd arbeidsplaatsen zullen verdwijnen als de Wes terscheldetunnel eenmaal is ge realiseerd. B en W willen van de provincie een vorm van com pensatie zien. „Dat zijn GS mo reel verplicht." Constructief Steenkamp evalueerde het ge sprek woensdag in de raadsver gadering als 'uiterst construc tief. „We hadden bijvoorbeeld al eerder gepleit voor meer va kantiewoningen. Tot voor kort kregen we dan altijd nul op het rekest. Dinsdag was in dat standpunt duidelijk een nuance te bespeuren." Pijn beperken Zonder nog met geld over de brug te komen ter compensatie van het verlies van de veer dienst, zeiden de gedeputeerden wel toe dat zij eralies aan zullen doen de pijn voor Hontenisse zo beperkt mogelijk te houden. Zo gaat de provincie, wanneer B en W de bedrijven bezoekt, op haar beurt een onderzoek uitvoeren naar mogelijke oplossingen voor het veerplein. Fractievoorzitter A Roctus van Algemeen Belang vond dat het college meer moest doen. ..Niet; aan de bel moest trekken, maar de noodklok luiden." Ook eigen; initiatieven van de gemeentel zijn noodzakelijk. Want als het, om een bedrijvenvriendelijk be leid gaat, misstaat het boete kleed het college volgens hem niet. „Als zich een bedrijfje aan dient. en er wordt een brief je ge schreven of u mee wilt werken j aan een artikel-19-procedure,j dan volgt er binnen twaalf j maanden geen antwoord. Zodat zo'n bedrijfje uitwijkt naar1 Hulst waar de heer Kessen met open armen staat te wachten' voor de Dubbele Poort om zo'n bedrijfje welkom te heten."1 Roctus pleitte ervoor het oude j plan voor een industrieterrein Waterhoeve in Kloosterzande uit de kast te halen en ook de; Schoolstraat in Vogelwaarde voor vestiging van bedrijven ge schikt te maken. Niet terecht CDA'er A Sponselee verdedigde1 het college. „Als er de afgelopen 25 jaar weinig belangstelling is geweest voor industrievestiging kan dat niet alleen aan Ben W liggen." Steenkamp vond de kritiek van Roctus ook niet te recht. De hoge exploitatiekos ten plus het 'nee' van de provin- cie maken het voor de gemeente niet mogelijk om nieuwe indu strieterreinen te realiseren. Hontenisse doet het trouwens helemaal niet slecht, vond hij: j de gemeente kent als een van de weinige gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen een bevolkingstoe name, heeft de afgelopen jaren procentueel een toename van de werkgelegenheid geboekt en behaalt het hoogste gemiddelde inkomen in de regio. Realistisch Ook wethouder B. Pauwels ver weerde zich woensdag tegen het j standpunt van de Algemeen Be- I langer dat het college te weinig j zou doen. Maar hij was ook rea-1 listisch over de resultaten. „Grote industrieën moeten we vergeten. Daar moeten we ons bij neerleggen. Veel recreatie ook. Dat neemt niet weg dat we I meer willen. Meer woningen, j uitbreiding van campings, een bungalowparkje, kamperen bij de boer. Het zal niet meevallen om een economisch rendabel plan voor het veerplein Perk- polder te maken. Maar elk idee is welkom", aldus Pauwels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 40