Peuterspeelzaal Oosterland klaar Korte metten met vuile grond PZC Majorettenkorpsen en drumbands naar festival Zierikzee Borsele houdt kinder- en jongerendebat Rechtbank buigt zich weer over mestbak bedrijf Eindewege Vluchtelingenwerk Goes wil niet verder in afgeslankte vorm zeeland donderdag 11 september 1997 s 13 Kledingzaak mist nieuwe collectie Lifters in verkeerde truck Rijbewijs drankrijder ingenomen Kromme Weele afgesloten Herinrichting Boreelstraat Subsidie voor energiebesparing 't Kraaiennest presenteert met noeste arbeid gerealiseerde nieuwe onderkomen Politie betrapt 553 hardrijders MIDDELBURG - Op het Walplein in Middelburg zijn woens dagmiddag om 13.30 uur twee dozen met kleding bestemd voor een kledingzaak van een stilstaande vrachtauto gesto len. De waarde van de kleren is onbekend. De diefstal vond plaats terwijl de chauffeur goederen aan het bezorgen was. De laadruimte van de vrachtauto was voorzien van een dek zeil. ZWIJNDRECHT - Twee Zwollenaren van 26 en 27 jaar had den de pech van hun leven toen ze in Vlissingen in een vracht wagen kropen, met de stellige overtuiging dat de wagen de veerboot naar Engeland zou nemen. Het duo wist echter niet dat de chauffeur de oversteek niet zou maken, maar richting Zwïjndrecht reed. Daar werden de twee betrapt toen ze uit het laadruim van de vrachtauto klommen. Daarbij sneden ze het dekzeil kapot. GPD SAS VAN GENT - Een 40-jarige automobilist uit Sas moest woensdagmorgen even na twee uur zijn rijbewijs inleveren. Controle op de Mercuriusstraat in zijn woonplaats wees uit dat hij bijna drie keer zoveel alcohol in zijn bloed had als is toegestaan. De man kreeg tevens een dagvaarding mee naar huis. MIDDELBURG - De Kromme Weele in Middelburg zal op maandag 15 september voor maximaal een dag afgesloten zijn voor doorgaand verkeer. Ook zal maandag de kruising Kromme Weele, Molenberg. Seisbinnenbrug en Penninghoeksingel open worden gebro ken. Dit is nodig vanwege de aanleg van de riolering in de Pen ninghoeksingel. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt maandag 15 september vanaf 19.30 uur een informatieavond over de werkzaamheden aan de J. P. Boreelstraat en de herinrichting van de aangrenzende parkeervakken. De bijeenkomst voor de bewoners van de J. P. Boreelstraat wordt gehouden in de foyer van het Zuiderbaken in Middel burg. In het kader van de realisatie van het bestemmingsplan 'Veld- zigt' zal de J. P. Boi'eelstraat najaar 1997 geasfalteerd worden. Aan de hand van schetsen zullen de bewoners op de hoogte ge bracht worden van de plannen en werkzaamheden. MIDDELBURG - Het ministerie van Economische Zaken vergoedt de helft van de kosten van een technische haalbaar heidsstudie naar een energiebesparende investering of de op zet van een energiebesparingsplan, wanneer bedrijven zo n project voor 27 oktober melden bij het Tenderbureau van No- vem in Utrecht. De Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu voert voor het ministerie het Besluit TIEB (industriële energiebe sparing) uit en heeft voor dit jaar nog acht ton beschikbaar. Industriële bedrijven die een energiebesparende investering willen plegen kunnen die eveneens tot 27 oktober aanmelden voor subsidiëring. Hiervoor is 18,4 miljoen gulden beschik baar. extreem koud. We hebben hier door tijdens de vorst zelfs een paar weken de peuterochtenden moeten afzeggen." Acties Het bestuur besloot om een ei gen stek te zoeken voor 't Kraai ennest. Kuyper: „Na heel inten sief overleg met de gemeente wilde die ons uiteindelijk 70.000 gulden subsidie geven. Dat was bij lange na niet ge noeg, dus eiste de gemeente dat de rest van het bedrag, zo'n 10.000 gulden door onszelf moest worden opgehoest. Dat door Herre Stegenqa ZIERIKZEE - Zestien muziekkorpsen uit het hele land strijden zaterdag 20 sep tember om de eer op de tweede editie van het Zierikzeese DruMa-festival. Een wedstrijd voor drumbands en majorette korpsen die evenals vorig jaar wordt ge houden in sportcomplex Onderdak. Or ganisatielid Patrick Struijk is tevreden met het aantal deelnemers en hun kwali teiten. „Er zitten echte toppers tussen." De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee tekent wederom voor de or ganisatie van de wedstrijd, die wordt ge houden onder het regelement van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNF). Het DruMa-festival is uniek voor Zee land, aldus de organisatoren. In Hein- kenszand wordt jaarlijks een KNF-con- cours gehouden, maar in tegenstelling tot een concours is degraderen of promo veren naar een andere klasse niet moge lijk op een festival. De zestien korpsen, die uitkomen in vier verschillende klassen, zijn goed voor in totaal 24 optredens. Er zijn drie Zeeuwse afgevaardigden: majorettenpeloton de Mini Stars uit Zierikzee, de drumband van Oefening Kweekt Kunst uit Wemel- dinge en de majorettes van Oud-Vosse- meers Muziekvereniging. Twee juryle den zullen de korpsen beoordelen op aandachtspunten als muzikale kwaliteit en marsvaardigheid (voor drumbands) en techniek en show (voor de majoretten korpsen). De wedstrijdleiding is in han den van mevrouw M. van der Weijde- Smits uit Dreischor, tevens vice-voorzit- ter van de KNF. De voorzitter van de Zeeuwse KNF-af- deling, C. Schout, zal even voor tienen het DruMa-festival openen. Vervolgens, om 10.00 uur, zal het eerste optreden van start gaan. De prijsuitreiking vindt om streeks 17.00 uurplaats. door Lizette Dalebout OOSTERLAND - Vrijwilligers leggen de laatste hand aan het schilderen van het toilet en het betegelen van de buitenspeel plaats. Peuterspeelzaal 't Kraaiennest in Oosterland moet vandaag, donderdag, piekfijn in orde zijn voor de open avond. Bezoekers kunnen dan met ei gen ogen zien hoe de nieuwe ac commodatie eruit ziet. Het is voor het eerst in de 23-jarige ge schiedenis van de peuterspeel zaal dat ze de beschikking heeft over een eigen gebouw. Voorzit- 1 ter W. Kuyper: „We zijn bere- i trots. De ruimte is zo groot, dat I je de peutertjes amper kunt zien spelen." 't Kraaiennest kent een roerige geschiedenis. Aanvankelijk werd er jarenlang vier ochten den per week peuterspeelzaal gehouden in dorpshuis De Oos- I terhof. Kuyper: „We hadden in Oosterhof de beschikking over een peutertoilet en een berg ruimte. Maar het dorpshuis wordt natuurlijk voor allerlei zaken gebruikt, dus aan het ein de van de peuterochtenden moesten we al het speelgoed op ruimen. Er mocht geen spoor achterblijven. Daardoor kon den we bijvoorbeeld nooit eens tekeningen ophangen of een leuk hoekje maken." j In september vorig jaar werd het dorpshuis verbouwd. Hier- j door waren de leidsters en ou- I ders van de peuters gedwongen uit te kijken naar een nieuwe lo catie. Deze werd gevonden in de sporthal van Oosterland. Kuy per: „Dat was echt behelpen. De muren bestonden allemaal uit glas. Hierdoor was het er in de I zomer smoorheet en in de winter geld hebben we ook bij elkaar gekregen: we hebben veel ge spaard en braderiëen en oliebol lenacties georganiseerd." Begin dit jaar begon de bouw van de nieuwe accommodatie. Kuyper: „Er is ontzettend veel werk verricht door ouders, ken nissen en andere vrijwilligers om de kosten te drukken. Af en toe is het wel wrang om te horen dat er bijvoorbeeld voor een peuterspeelzaal in Renesse een paar ton uitgetrokken wordt. Maar bij de gemeente Duive- land hadden peuterspeelzalen nu eenmaal geen hoge prioriteit. In Nieuwerkerk is het nu nog steeds behelpen. Ik kan dan ook niet zeggen dat de contacten met de gemeente Duiveland vlekkeloos zijn verlopen. Ach teraf gezien is het natuurlijk ab surd dat we er zoveel eigen geld in hebben moeten stoppen en dat we zoveel van de bouw met eigen handen hebben moeten doen. Maar aan de andere kant vergroot het wel de- trots. Het gebouw staat er en dat hebben we toch maar zelf voor elkaar gekregen." Peuterspeelzaal 't Kraaiennest telt zo'n dertig peuters en is vier ochtenden per week geopend. De nieuwe accommodatie is vastgebouwd aan buurthuis Oosterhof. De open avond vindt plaats van 19.00-21.00 uur. 't Kraaiennest in Oosterland: „Dat heben we toch maar zelf voor elkaar gekregen." foto Pieter Honhoff door Caroline Moerland HEINKENSZAND - Inwoners van Borsele die jonger zijn clan achttien jaar gaan 15 oktober om de tafel met de lokale poli tiek. Het initiatief voor dit 'kinder- en jongerendebat 1997' komt van de gemeente zelf. Het bestuur wil weten wat er onder de jeugd leeft, zodat het beleid daarop kan worden afgestemd. Niet. iedereen die jonger is dan achttien jaar kan deelnemen aan de discussie met de ge meenteraad. Door gesprekken met kinderen en jongeren in de dorpen, maakt een medewer ker van de gemeente een selec tie. Wethouder C. J. Elenbaas- Murre (CDA, welzijn) verwacht dat per groep zo n zes tot zeven deelnemers zullen overblijven. De kinderen gaan 's middags vanaf 13.30 uur het gesprek aan met de fractievoorzitters van de partijen die in de ge meenteraad zijn vertegen woordigd. Het debat tussen de politici en jongeren vanaf twaalf jaar is 's avonds vanaf 19,30 uur. Om de discussie richting te ge ven, zijn vantevoren een aantal thema's bepaald. Zo zullen po litici en jongeren praten over inspraak, vrije tijd, leefomge ving, veiligheid, milieu, crimi naliteit, verslaving en andere onderwerpen. Wanneer de jeugd met een goed voorstel komt, is de gemeente ook be reid daar een bepaald bedrag voor beschikbaar te stellen. We willen per j aai- één idee be kronen", legt Elenbaas uit. De fracties van D66 en PvdA waarschuwden de wethouder tijdens de laatste gemeente raadsvergadering echter niet steeds opnieuw geld te vragen voor allerlei projectjes voor de jeugd. Ze willen eerst de jeugdnota afwachten, waarin de gemeen te aangeeft hoe het jongeren beleid er in de toekomst moet uitzien. De wethouder beloof de toen dat het stuk binnen en kele weken klaar is. Verder zegt ze de kritiek wel te kunnen begrijpen, gezien de laatste ontwikkelingen op per soneels- en financieel gebied. Volgens de wethouder is de gemeenteraad op allerlei ter reinen voorzichtig met het uitgeven van geld. „Ik mag ten minste niet hopen dat het spe cifiek naar de jeugd toe is be doeld.'' door Richard Hoving MIDDELBURG - Oude beken den ontmoetten elkaar woens dag voor de rechtbank in Mid delburg. De gemeente Goes en de eigenaar en huurder van het mestbassin in Eindewege vroe gen rechter mr. T. Damsteegt voor de tweede keer een oordeel te geven over de rechtmatigheid van opgelegde dwangsommen. De gemeente Goes legde in juli J. J. M. van Eijck uit het Bra bantse Alphen, het mestdistri- butiebedrijf Gebroeders Van Eijck BV en de maatschap Van Stee uit Lewedorp een dwang som op van vijfduizend gulden. Alle drie de partijen maakten zich volgens de gemeente schul dig aan de distributie van mest, een activiteit die niet in het be stemmingsplan buitengebied past. Van Eijck als eigenaar van de grond waarop het mestdepot staat, het bedrijf Van Eijck als exploitant van het depot en Van Stee als beweerde huurder. De gemeente legde Van Stee en de privépersoon Van Eijck in ja nuari van dit jaar ook al een dwangsom op van tienduizend gulden voor het verhandelen van mest aan derden. De huur der en eigenaar tekenden vervolgens beroep aan bij de rechtbank, maar werden in het ongelijk gesteld. De raadsman van de gemeente Goes, mr. U. T. Hoekstra, be toogde dat het mestbassin nog steeds niet alleen door Van Stee wordt gebruikt. „Een deel van de capaciteit wordt door Van Eijck aangewend in het kader van de bedrijfsuitoefening die door de rechtbank is verboden." Hoekstra verwees naar een overeenkomst tussen Van Eijck en Van Stee uit oktober 1995. „Hieruit blijkt klip en klaar dat Van Eijck een deel van de capa citeit gebruikt." Rekensom De raadsman onderbouwde de beschuldigingen aan het adres van Van Eijck en Van Stee ver der door voor te rekenen dat de behoefte aan mest voor de maatschap veel kleiner is dan de capaciteit van het depot. „De wettelijke norm is dat jaarlijks 110 kilogram fosfaat per hecta re mag worden uitgereden. Var- kensmest bevat 4,5 kilogram fosfaat per kubieke meter. De maatschap heeft volgens onze gegevens vijftig hectare grond en dus afgerond 1250 kubieke meter mest nodig. Het depot kan het dubbele opslaan", aldus Hoekstra. De advocaat van de privéper soon en het bedrijf van Van Eijck en van Van Stee, mr. J. van Groningen, vroeg zich vertwij feld af waar de gemeente mee bezig is. „Het opleggen van dwangsommen aan mijn cliën ten gebeurt in Goes met een ge mak dat een ieder versteld doet staan." De beschuldiging dat er nog altijd sprake is van mestdis- tributie wees Van Groningen resoluut van de hand. „Het mestbassin wordt uitsluitend ten behoeve van Van Stee ge bruikt. De overeenkomst dat het bedrijf Van Eijck een deel van de capaciteit gebruikt, is in middels ontbonden." Bewijsmateriaal Het mestdepot is, volgens Van Groningen, zeker niet te groot voor de maatschap. „Van Stee bezit geen vijftig, maar honderd hectare." De raadsman kon dit niet onderbouwen met bewijs materiaal. „Een groot aantal percelen wordt gehuurd. Pacht- contracten, zoals de gemeente wenst te zien, bestaan hier dan ook niet van." De berekening van het fosfaat gehalte van de mest was Van Groningen te gemakkelijk. „U gaat blijkbaar uit van het ver krijgen van één soort mest. In werkelijkheid zit het gecompli ceerd in elkaar. Afhankelijk van de soort mest is de ene keer 66,7 ton mest nodig voor 100 kilo gram fosfaat en in het andere geval 25 ton." MIDDELBURG - Bij snelheids controles op zeven plaatsen op Walcheren heeft de politie woensdag in totaal 553 hardrij ders betrapt. De meeste overtredingen wer den op de Koudekerkseweg in de bebouwde kom van Middel burg geconstateerd. Daar wer den bij elkaar 252 bekeuringen uitgedeeld. Bij de wegwerkzaamheden op cle A58 ter hoogte van Arnemui- den werden 150 automobilisten bekeurd. De radar stond ook langs de Gerbrandystraat in Vlissingen (29 overtredingen), de Noordweg in Sint Laurens (32), de Veerseweg bij Zanddijk 15en de Schroeweg in Middel- burg(59). door Herre Stegenga OOSTERLAND - Deze week is een begin gemaakt met de sanering van een lap grond tussen de Korte Achterweg en de Sint Joostdijk in Oosterland. De vervui ling is afkomstig van een inmiddels ver dwenen benzinepomp die bij een uien- transportbedrijf hoorde. Volgens A Konings uit Roosendaal, wiens gelijkna mige bedrijf de sanering uitvoert, is het nog onduidelijk hoe ernstig de grond ver vuild is. Konings, die dinsdag is begonnen met het nemen van watermonsters, probeert de klus voor vrijdag 26 september geklaard te hebben. „Maar op dit moment kan ik nog niet zeggen of dat gaat lukken." De bedoeling is de Sint Joostdijk zoveel mo gelijk toegankelijk te houden voor al het verkeer. Omwonenden zijn door de ge meente Schouwen-Duiveland gewaar schuwd voor mogelijke overlast van de werkzaamheden. foto Pieter Honhoff 1 door Marten de Jongh GOES - Vluchtelingenwerk Goes dreigt het bijltje erbij neer te gooien als de gemeente vast houdt aan een korting op de subsidie. Volgens coördinator L. Willem kan zijn organisatie on mogelijk het werk voortzetten als Goes niet meer dan dertig mille beschikbaar stelt. Vorig jaar bedroeg de subsidie nog ruim 90.000 gulden. Wethouder D. W. van de Merwe (D66) stelt dat Vluchtelingenwerk zijn >1 taak moet beperken. De organi satie zou daarvan al geruime tijd geleden op de hoogte zijn gesteld. „We willen het klimaat veran deren", aldus Van de Merwe. „Het is niet langer de bedoeling vluchtelingen van a tot z te be- I geleiden. De gemeente zal al leen nog een beroep doen op Vluchtelingenwerk waar het gaat om de eerste maatschappe lijke opvang." De wethouder wijst op de ont wikkelingen van de afgelopen jaren. Het aantal vluchtelingen is aanzienlijk afgenomen. De stimuleringsregeling van de i Rijksoverheid voor asielzoekers die mogen blijven maakt plaats voor een zogeheten inburge- ringsregeling. Minder geld In de nieuwe opzet stelt Den Haag veel minder geld beschik- baar. De gemeente is daarvan j afhankelijk. Van de Merwe laat zich niet vermurwen door het dreigement van Vluchtelingen- werk ermee te stoppen. „Dat is 1 hun eigen verantwoordelij k- j heid." De wethouder is wel be reid tot overleg. „Er is alleen geen sprake van een open dia- loog. Vluchtelingenwerk heeft de deur dichtgegooid. Goes telt volgens de gemeente op dit moment zo'n dertig vluchtelingen die op basis van inburgeringscontracten eerste maatschappelijke opvang kun nen krijgen. Vluchtelingenwerk heeft echter zo'n tachtig cliën ten. De organisatie heeft dan ook een ruimere taakopvatting: maatschappelijke begeleiding van asielzoekers, nazorg voor vluchtelingen die minimaal twee jaar in Nederland zijn, so ciaal-culturele activiteiten, voorlichting, advies en consul tatie. „Wij zijn er voor alle vluchtelingen", zegt coördina tor Willem. „Een onderscheid tussen asielzoekers met en zon der inburgeringscontract ken nen wij niet." Onmogelijk Vluchtelingenwerk Goes is af hankelijk van beroepskracht Willem en 24 vrijwilligers. De coördinator zou een flink aantal uren moeten inleveren als op de subsidie wordt gekort. „Onmo gelijk", aldus Willem. „Ook het bestuur en de vrijwilligers pik ken dat niet. Een organisatie kan niet draaien zonder betaal de beroepskracht." Dertig mille Wethouder Van de Merwe houdt echter vast aan zijn standpunt. „We moeten voorkomen dat het op een gegeven moment meer gaat om het instandhouden van een instituut." Overigens staat nog niet vast dat Vluchtelingen werk het in 1998 moet doen met dertig mille. De subsidie is op genomen in de gemeentebegro ting die de raad nog moet goed keuren. Vluchtelingenwerk houdt maandag 15 september een voorlichtingsavond over het werk van de organisatie. Deze bijeenkomst, aan de Bergweg 12 in Goes, begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39