Vluchtelingenwerk in doodsnood Gezicht Heinkenszand verandert Sportraad wil behoud jeugdsubsidie Majorettenkorpsen en drumbands komen naar festival Zierikzee Rechtbank buigt zich weer over mestbak bedrijf Eindewege Gemeente Borsele houdt kinder- en jongerendebat zeeland Goese organisatie dreigt te stoppen als fikse korting op subsidie doorgaat Kledingzaak mist nieuwe collectie Lifters in verkeerde truck Rijbewijs drankrijder ingenomen Kromme Weele afgesloten Herinrichting Boreelstraat Subsidie voor energiebesparing Politie betrapt 553 hardrijders Ballon reist 134 kilometer donderdag 11 september 1997 door Marten de Jongh GOES - Vluchtelingenwerk Goes dreigt het bijltje erbij neer te gooien als de gemeente vast houdt aan een korting op de subsidie. Volgens coördinator L. Willem kan zijn organisatie on mogelijk het werk voortzetten als Goes niet meer dan dertig mille beschikbaar stelt. Vorig jaar bedroeg de subsidie nog ruim 90.000 gulden. Wethouder D. W. van de Merwe (D66) stelt dat Vluchtelingenwerk zijn taak moet beperken. De organi satie zou daarvan al geruime tijd geleden op de hoogte zijn gesteld. „We willen het klimaat veran deren", aldus Van de Merwe. „Het is niet langer de bedoeling vluchtelingen van a tot z te be geleiden. De gemeente zal al leen nog een beroep doen op Vluchtelingenwerk waar het gaat om de eerste maatschappe lijke opvang." De wethouder wijst op de ontwikkelingen van de afgelopen jaren. Het aantal vluchtelingen is aanzienlijk af genomen. De stimuleringsrege ling van de Rijksoverheid voor asielzoekers die mogen blijven HEINKENSZAND Dorpsraad - De dorpsraad van Heinkenszand houdt maandag 15 september een openbare ver gadering. Deze begint om 20 uur in ontmoetingscentrum De Stenge. Onderwerpen die onder meer aan bod zullen komen zijn het masterplan centrumgebied Heinkenszand, het ontwerp-be- stemmingsplan Over de Dijk en de herinrichting van de Dorps straat. Kledingbeurs - In het gebouw van de scouting aan 't Dijkje in Heinkenszand wordt van woensdag 17 tot en met zater dag 20 september een kinder- kledingbeurs gehouden. Woensdag is de kledingbeurs geopend van 10.00 tot 15.00 uur. Donderdag en vrijdag kunnen snuffelaars terecht van 9.00 tot 11.30 uur en zaterdag van 10.00 tot 11.30 uur. 't Dijkje is een zijstraat van de Dorpsstraat. Het scoutingge- bouw ligt tussen de huisnum mers 135 en 137. maakt plaats voor een zogehe ten inburgeringsregeling. In de nieuwe opzet stelt Den Haag veel minder geld beschikbaar. De gemeente is daarvan afhan kelijk. Van de Merwe laat zich niet vermurwen door het drei gement van Vluchtelingenwerk ermee te stoppen. „Dat is hun ei gen verantwoordelijkheid." De wethouder is wel bereid tot overleg. „Er is alleen geen spra ke van een open dialoog. Vluch telingenwerk heeft de deur dichtgegooid." Taakopvatting Goes telt volgens de gemeente op dit moment zo'n dertig vluchtelingen die op basis van inburgeringscontracten eerste maatschappelijke opvang kun nen krijgen. Vluchtelingenwerk heeft echter zo'n tachtig cliën ten. De organisatie heeft dan ook een ruimere taakopvatting: maatschappelijke begeleiding van asielzoekers, nazorg voor vluchtelingen die minimaal twee jaar in Nederland zijn, so ciaal-culturele activiteiten, voorlichting, advies en consul tatie. ,,Wij zijn er voor alle vluchtelingen", zegt coördina tor Willem. „Een onderscheid tussen asielzoekers met en zon der inburgeringscontract ken nen wij niet." Onmogelijk Vluchtelingenwerk Goes is af hankelijk van beroepskracht Willem en 24 vrijwilligers. De coördinator zou een flink aantal uren moeten inleveren als op de subsidie wordt gekort. „Onmo gelijk", aldus Willem. „Ook het bestuur en de vrijwilligers pik ken dat niet. Een organisatie kan niet draaien zonder betaal de beroepskracht." Wethouder Van de Merwe houdt echter vast aan zijn standpunt. „We moeten voorkomen dat het op een gege ven moment meer gaat om het instandhouden van een insti tuut." Overigens staat nog niet vast dat Vluchtelingenwerk het in 1998 moet doen met dertig mille. De subsidie is opgenomen in de gemeentebegroting die de raad nog moet goedkeuren. Vluchtelingenwerk houdt maandag 15 september een voorlichtingsavond over het werk van de organisatie. Deze bijeenkomst, aan de Berg weg 12 in Goes, begint om 19.30 uur. De Rabobank wordt een nieuwe blikvanger op het Van der Biltplein. foto Willem Mieras door Caroline Moerland HEINKENSZAND - De eerste tekenen van verandering in het dorpscentrum van Hein kenszand worden steeds dui delijker zichtbaar. Zo begint het nieuwe gebouw van de Ra bobank op het Van der Bilt plein zijn definitieve vorm aan te nemen. Het markante bouwwerk zal de aanblik van het dorpshart ingrijpend ver anderen. Terwijl op het Van der Bilt plein de nieuwe Rabobank verrijst, bereidt de gemeente Borsele de herinrichting van de Dorpsstraat voor. Dat ge beurt door het ontwerp met omwonenden te bespreken. Wethouder drs. R J. Vollaard (PvdA, ruimtelijke ordening) verwacht dat de gemeente en de buurt het op korte termijn eens zullen worden. Als over eenstemming is bereikt tussen beide partijen, volgt een ge meentelijke inspraakronde. Vollaard hoopt dat hij de plan- nenzo snel mogelijk aan de ge meenteraad kan voorleggen, zodat de Dorpsstraat in no vember op de schop kan. Het is de bedoeling eerst het gedeelte vanaf Clara's Pad tot aan de Kerklaan aan te pakken. Kerk Een herinrichting van het tweede gedeelte van de Dorps straat en het Van der Biltplein volgt daarna. De gemeente zou graag een deel van het terrein van de Samen-op-Weg-kerk hiervoor gebruiken. De kerk is echter niet bereid grond af te staan voor dit doel. De gemeente Borsele wil op de lange termijn het dorpshart van Heinkenszand ingrijpend veranderen. De visie op hoe het centrum van het dorp er in de toekomst uit moet zien, komt tot uitdrukking in het masterplan centrumgebied Heinkenszand. Dat is deze zo mer vastgesteld door de ge meenteraad. MIDDELBURG - Op het Walplein in Middelburg zijn woens dagmiddag om 13.30 uur twee dozen met kleding bestemd voor een kledingzaak van een stilstaande vrachtauto gesto len. De waarde van de kleren is onbekend. De diefstal vond plaats terwijl de chauffeur goederen aan het bezorgen was. De laadruimte van de vrachtauto was voorzien van een dek zeil. ZWIJNDRECHT - Twee Zwollenaren van 26 en 27 jaar had den de pech van hun leven toen ze in Vlissingen in een vracht wagen kropen, met de stellige overtuiging dat de wagen de veerboot naar Engeland zou nemen. Het duo wist echter niet dat de chauffeur de oversteek niet zou maken, maar richting Zwijndrecht reed Daar werden de twee betrapt toen ze uit het laadruim van de vrachtauto klommen. Daarbij sneden ze het dekzeil kapot. GPD SAS VAN GENT - Een 40-jarige automobilist uit Sas moest woensdagmorgen even na twee uur zijn rijbewijs inleveren. Controle op de Mercuriusstraat in zijn woonplaats wees uit dat hij bijna drie keer zoveel alcohol in zijn bloed had als is toegestaan. De man kreeg tevens een dagvaarding mee naar huis. MIDDELBURG - De Kromme Weele in Middelburg zal op maandag 15 september voor maximaal een dag afgesloten zijn voor doorgaand verkeer. Ook zal maandag de kruising Kromme Weele. Molenberg, Seisbinnenbrug en Penninghoeksingel open worden gebro ken. Dit is nodig vanwege de aanleg van de riolering in de Pen ninghoeksingel. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt maandag 15 september vanaf 19.30 uur een informatieavond over de werkzaamheden aan de J, P Boreelstraat en de herinrichting van de aangrenzende parkeervakken. De bijeenkomst voor de bewoners van de J. P. Boreelstraat wordt gehouden in de foyer van het Zuiderbaken in Middel burg. In het kader van de realisatie van het bestemmingsplan 'Veld- zigt' zal de J. P. Boreelstraat najaar 1997 geasfalteerd worden. Aan de hand van schetsen zullen de bewoners op de hoogte ge bracht worden van de plannen en werkzaamheden. MIDDELBURG - Het ministerie van Economische Zaken vergoedt de helft van de kosten van een technische haalbaar heidsstudie naar een energiebesparende investering of de op zet van een energiebesparingsplan, wanneer bedrijven zo'n project voor 27 oktober melden bij het Tenderbureau van No- vem in Utrecht. De Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu voert voor het ministerie het Besluit TIEB (industriële energiebe sparing) uit en heeft voor dit jaar nog acht ton beschikbaar. Industriële bedrijven die een energiebesparende investering willen plegen kunnen die eveneens tot 27 oktober aanmelden voor subsidiëring. Hiervoor is 18,4 miljoen gulden beschik baar. De gedachte achter de jeugdsubsidie was dat deze sportbeoefening zou stimuleren. foto Willem Mieras door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Zestien muziek korpsen uit het hele land strij den zaterdag 20 september om de hoogste eer op de tweede edi tie van het Zierikzeese DruMa- festival. Een wedstrijd voor drumbands en majorettekorp sen die evenals vorig jaar wordt gehouden in sportcomplex On derdak. Organisatielid Patrick MIDDELBURG - Bij snelheids controles op zeven plaatsen op Walcheren heeft de politie woensdag in totaal 553 hardrij ders betrapt. De meeste overtre dingen werden op de Koude- kerkseweg in de bebouwde kom van Middelburg geconstateerd. Daar overschreden tussen 9.00 en 12.00 uur 252 bestuurders de maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. Bij elkaar werden 9.200 voertuigen gecontroleei'd. Op de Sloeweg-Noord bij Rit- them werd een bestuurder staande gehouden die 154 kilo meter per uur reed, 54 kilometer harder dan toegestaan. Hij moest ter plekke 650 gulden be talen. Er werd ook gecontroleerd bij de wegwerkzaamheden op de A58, ter hoogte van Arnemui- den. Daar hielden tussen 13.00 en 15.30 uur 150 bestuurders zich niet aan de tijdelijk gelden de limiet van 70 kilometer. De radar stond ook langs de Ger- brandystraat in Vlissingen (29 overtredingen), de Noordweg in Sint Laurens (32), de Veerseweg bij Zanddijk (15) en de Schroe- wegin Middelburg (59). door Caroline Moerland HEINKENSZAND - Inwoners van Borsele die jonger zijn dan achttien jaar gaan 15 oktober om de tafel met de lokale poli tiek. Het initiatief voor dit 'kinder- en jongerendebat 1997' komt van de gemeente zelf. Het bestuur wil weten wat er onder de jeugd leeft, zodat het beleid daarop kan worden afgestemd. Niet. iedereen die jonger is dan Struijkis tevreden met het aan tal deelnemers en hun kwalitei ten. „Er zitten echte toppers tussen." De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee te kent wederom voor de organisa tie van de wedstrijd, die wordt gehouden onder het regelement van de Koninklijke Nederland se Federatie van Muziekvereni gingen (KNF). Het DruMa-fes- tival is uniek voor Zeeland, aldus de organisatoren. In Hein kenszand wordt jaarlijks een KNF-concours gehouden, maar in tegenstelling tot een concours is degraderen of promoveren naar een andere klasse niet mo gelijk op een festival. Show De zestien korpsen, die uitko men in vier verschillende klas sen, zijn goed voor in totaal 24 optredens. Er zijn drie Zeeuwse afgevaardigden: majorettenpe- loton de Mini Stars uit Zierik zee, de drumband van Oefening Kweekt Kunst uit Wemeldinge en de majorettes van Oud-Vos- semeers Muziekvereniging. Twee juryleden zullen de korp sen beoordelen op aandachts punten als muzikale kwaliteit en marsvaardigheid (voor drumbands) en techniek en show (voor de majorettenkorp sen). De wedstrijdleiding is in handen van mevrouw M. van der Weijde-Smits uit Dreischor, tevens vice-voorzitter van de KNF. De voorzitter van de Zeeuwse KNF-afdeling, C. Schout, zal even voor tienen het DruMa- festival openen. Vervolgens, om 10.00 uur, zal het eerste optre den van start gaan. De prijsuit reiking vindt omstreeks 17.00 uurplaats. achttien jaar kan deelnemen aan de discussie met de ge meenteraad. Door gesprekken met kinderen en jongeren in de doipen, maakt een medewer ker van de gemeente een selec tie. Wethouder C. J. Elenbaas- Murre (CDA welzijn) ver wacht dat per groep zo'n zes tot zeven deelnemers zullen over blijven. De kinderen gaan 's middags vanaf 13.30 uur het gesprek aan met de fractie voorzitters van de partijen die doorCaroline Moerland HEINKENSZAND - Wat de Borselse sportraad betreft, mo gen de sportverenigingen in de gemeente hun jeugdsubsidie be houden. Met de vaststelling van de sportnota eind vorig jaar, be sloot de gemeenteraad deze fi nanciële bijdrage voor jeugdle den te schrappen. De sportraad adviseert het gemeentebestuur nu om terug te komen op deze beslissing. Tijdens de inspraakrondes die vooraf gingen aan de vaststel- in de gemeenteraad zijn verte genwoordigd. Het debat tus sen de politici en jongeren van af twaalf jaar is 's avonds vanaf 19.30 uur. Om de discussie richting te ge ven, zijn vantevoren een aantal thema's bepaald. Zo zal er on der meer worden gepraat over inspraak, vrije tijd, leefomge ving, veiligheid, milieu, crimi naliteit, en verslaving. Wan neer de jeugd met een goed voorstel komt, is de gemeente ling van de sportnota december vorig jaar, oogstte het beleids stuk veel kritiek, Eén van cle on derdelen waarmee de vereni gingen moeite hadden, was het schrappen van de jeugdsubsi- dies. De gemeente wil af van het sys teem dat sportclubs een financi ële bijdrage krijgen voor elk lid dat jonger is dan achttien jaar. De gedachte achter deze zoge noemde jeugdsubsidie was dat deze sportbeoefening zou sti muleren. De gemeente kiest in de sportnota echter voor een an- bereid daar een bepaald be drag voor beschikbaar te stel len. „We willen per jaar één idee bekronen", zegtElenbaas. De fracties van D66 en PvdA waarschuwden de wethouder tijdens de laatste gemeente raadsvergadering echter niet steeds opnieuw geld te vragen voor allerlei projectjes voor de jeugd. Ze willen eerst de jeugd- nota afwachten, waarin de ge meente aangeeft hoe het jonge renbeleid er in de toekomst dere aanpak. De sportraad krijgt meer geld en mag dat spenderen aan activiteiten die erop gericht zijn meer mensen aan het sporten te krijgen. Maar de sportraad wil helemaal geen groter budget. In een re cent advies aan burgemeester en wethouders wordt gesteld dat de jeugdsubsidie groten deels gehandhaafd zou moeten worden. „Verenigingen zijn fi nancieel afhankeüjk van de jeugdsubsidies", motiveert se cretaris R. Knuit het standpunt. „Bovendien betekent een groter moet uitzien. De wethouder beloofde toen dat het stuk bin nen enkele weken klaar is, Ver der zegt ze de kritiek wel te kunnen begrijpen, gezien de laatste ontwikkelingen op per soneels- en financieel gebied. Volgens de wethouder is de gemeenteraad op allerlei ter reinen voorzichtig met het uitgeven van geld. „Ik mag tenminste niet hopen dat het specifiek naar de jeugd toe is bedoeld." budget voor de sportraad dat er moeilijke beslissingen moeten worden genomen om verenigin gen wel of geen subsidie toe te kennen. Daar komt nog eens bij dat clubs die minder alert zijn op het verkrijgen van subsidies, daar de dupe van kunnen wor den." Wat de sportraad betreft, blijft zijn budget gehandhaafd op 12.500 gulden per jaar. Voor de vei'deling van dit geld zijn crite ria ontwikkeld. De 35.500 gul den die de sportraad extra zou krijgen, kan dan worden be steed aan het grotendeels hand haven van de jeugdsubsidies. Dat komt neer op een bedrag van ruim een tientje per lid per jaar, vier gulden minder dan nu het geval is. Bijeenkomst Voordat de sportraad het advies voorlegt aan burgemeester en wethouders, krijgen alle vereni gingen de gelegenheid zich er over uit te spreken. Dat kan maandag 22 september tijdens een bijeenkomst in het gemeen tehuis in Heinkenszand, die om 19.30 uur begint. Wanneer bur gemeester en wethouders het advies vervolgens overnemen, moet oök de gemeenteraad nog akkoord gaan met hel handha ven van de jeugdsubsidie. door Richard Hoving MIDDELBURG - Oude beken den ontmoetten elkaar woens dag voor de rechtbank in Mid delburg. De gemeente Goes en de eigenaar en huurder van het mestbassin in Eindewege vroe gen rechter mr. T. Damsteegt voor de tweede keer een oordeel te geven over de rechtmatigheid van opgelegde dwangsommen. De gemeente Goes legde in juli J. J. M. van Eijck uit het Bra bantse Alphen, het mestdistri- butiebedrijf Gebroeders Van Eijck BV en de maatschap Van Stee uit Lewedorp een dwang som op van vijfduizend gulden. Alle drie de partijen maakten zich volgens de gemeente schul dig aan de distributie van mest, een activiteit die niet in het be stemmingsplan buitengebied past. Van Eijck als eigenaar van de grond waarop het mestdepot staat, het bedrijf Van Eijck als exploitant van het depot en Van Stee als beweerde huurder De gemeente legde Van Stee en de privépersoon Van Eijck in ja nuari van dit jaar ook al een dwangsom op van tienduizend gulden voor het verhandelen van mest aan derden. De huur der en eigenaar tekenden vervolgens beroep aan bij de rechtbank, maar werden in het ongelijkgesteld. De raadsman van cle gemeente Goes, mr. U. T. Hoekstra, be toogde dat het mestbassin nog steeds niet alleen door Van Stee wordt gebruikt. „Een deel van de capaciteit wordt door Van Eijck aangewend in het kader van de bedrijfsuitoefening die door de rechtbank is verboden." Hoekstra verwees naar een overeenkomst tussen Van Eijck en Van Stee uit oktober 1995. „Hieruit blijkt klip en klaar dat Van Eijck een deel van de capa citeit gebruikt." Rekensom De raadsman onderbouwde de beschuldigingen aan het adres van Van Eijck en Van Stee ver der door voor te rekenen dat de behoefte aan mest voor de maatschap veel kleiner is dan de capaciteit van het depot. „De wettelijke norm is dat jaarlijks 110 kilogram fosfaat per hecta re mag worden uitgereden. Var- kensmest bevat 4,5 kilogram fosfaat per kubieke meter. De maatschap heeft volgens onze gegevens vijftig hectare grond en dus afgerond 1250 kubieke meter mest nodig. Het depot kan het dubbele opslaan", aldus Hoekstra. De advocaat van de privéper soon en het bedrijf van Van Eijck en van Van Stee, mr. J. van Groningen, vroeg zich vertwij feld af waar de gemeente mee bezig is. „Het opleggen van dwangsommen aan mijn cliën ten gebeurt in Goes met een ge mak dat een ieder versteld doet staan." De beschuldiging dat er nog altijd sprake is van mestdis- tributie wees Van Groningen re soluut van de hand. „Het mest bassin wordt uitsluitend ten behoeve van Van Stee gebruikt. De overeenkomst dat het bedrijf Van Eijck een deel van de capa citeit gebruikt, is inmiddels ont bonden." Bewijsmateriaal Het mestdepot is, volgens Van Groningen, zeker niet te groot voor de maatschap. „Van Stee bezit geen vijftig, maar honderd hectare." De raadsman kon dit niet onderbouwen met bewijs materiaal. „Een groot aantal percelen wordt gehuurd. Pacht- contracten, zoals de gemeente wenst te zien, bestaan hier dan ook niet van," De berekening van het fosfaat gehalte van cle mest was Van Groningen te gemakkelijk. „U gaat blijkbaar uit van het ver krijgen van één soort mest. In werkelijkheid zit het gecompli ceerd in elkaar. Afhankelijk van de soort mest is de ene keer 66,7 ton mest nodig voor 100 kilo gram fosfaat en in het andere geval 25 ton." KRUI XING EN Ruilbeurs - Een internationale ruilbeurs voor miniatuurauto's vindt zaterdag 13 september plaats in het dorpshuis in Krui- ningen. De ruilbeurs wordt al achttien jaar achtereen twee keer per jaar gehouden. Koop lustigen kunnen vanaf half tien 's morgens terecht in het Krui- ningse dorpshuis. KUITAART - De ballon die An na Meerman opliet tijdens de Kuilaartse feesten, is 134 kilo meter verder in Oostzaan te recht gekomen. Daarmee won het meisje uit Lamswaarcle de ballonwedstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37