Schotten weifelend naar stembus PZC PZC Hulp uit Bhutan is een signaal Watersport Leven zonder pijn is onmogelijk Vrees voor hoge eigen belastingen angel in referendum over beperkt zelfbestuur donderdag 11 september 1947 m feiten en meningen donderdag 11 september 1997 door Hans Geleijnse Ze voelen zich superieur, ze gedra gen zich arrogant, niet alleen te genover ons, maar tegen de hele wereld, ze denken dat zij de heersende klasse zijn. Vraag de Schotse rugbycoach Jim Telfer hoe hij over Engelsen denkt en de rookwolken komen uit z'n oren. Telfer is niet de enige onder de vijf miljoen Schotten die Engelsen niet kan uit staan. Vandaag kunnen zij zich een beetje tegen de machtige zuiderbuur afzetten door bij het referendum over beperkt zelfbestuur voor Schotland twee keer 'ja' te zeggen. Er wordt niet aan getwijfeld dat een fikse meerderheid van de 3,5 miljoen Schotse kiezers de eerste vraag - moet Schotland een eigen parlement hebben - bevestigend zal beantwoorden. Maai de aarzeling om ook enthousiast ja te zeggen op de tweede vraag - moet dat parlement bevoegdheid tot belasting heffing krijgen, toont het eeuwige Schotse dilemma aan: onafhankelijk heid, prima, maar wie moet dat beta len? De laatste opiniepeilingen gaven aan dat de meerderheid van 68 procent voorstanders van zelfbestuur die een paar weken geleden werd genoteerd, is geslonken tot beneden de vijftig. Dat is veelzeggend, want in de overgangs plannen van de Labom-regering krijgt dat Schotse parlement weinig armslag met het heffen van belastingen. Het ta rief mag slechts drie procent afwijken van wat Engelsen aan de belastingin specteur moeten afdragen. De tegenstanders van Schots zelfbe stuur hebben dan ook hun pijlen op dit belastingonderdeel van het referen dum gericht. De Conservatieven en de door hen geïnspireerde referendum- lobby Think twice, oftewel bezint eer ge begint, hameren erop dat als het par lement eenmaal is geïnstalleerd - en dat zal niet eerder zijn dan het jaar 2000 - de Schotten meer belasting zullen be talen dan hun zuiderburen. De presi dent van de Schotse bank en een aantal zakenlieden hebben al gewaarschuwd dat deze zogenaamde Tartan (schotse ruit) tax belastingvlucht naar Enge land zal veroorzaken. Decentralisatie Premier Tony Blair, in Edinburgh ge boren maar een echte Engelsman, reis de dinsdag naar Schotland om de yes- yes-campagne kracht bij te zetten. Hij beloofde nogmaals plechtig dat de Schotten niets te vrezen hebben van zelfbestuur. Dat een Engelsman de Schotten moet geruststellen is op zich zelf komisch, maar verklaarbaar om dat Labour en Blair veel politiek pres- Premier Blair maandag in Bearsden bi j Glasgow op campagne voor het referendum. tige heeft gestoken in zelfbestuur voor Schotland (en Wales, dat volgende week donderdag naar de stembus gaat). Het hoort bij zijn streven om van het Verenigd Koninkrijk een moderne natie te maken, waarvan het bestuur zoveel mogelijk gedecentraliseerd is. Maar dit nobele streven gaat mank. Blair zelf heeft al onomwonden ver klaard dat bij geschillen tussen het En gelse en Schotse parlement, dat 129 le den krijgt, Westminster het laatste woord heeft. Om de tegenstanders wind uit de zeilen te nemen, vergeleek hij de bevoegdheden van het Schotse parlement geringschattend met die van een plattelandsgemeente. Dat beves tigde voor veel Schotten het beeld dat ze straks meer belasting gaan betalen voor een onmachtig praatcollege. Blair kon echter weinig anders. De Conservatieven, fervente tegenstan ders van zelfbestuur, werden bij de ver kiezingen in mei van het Schotse toneel weggevaagd. Labour heeft in Schot land alleen concurrentie te duchten van de Schotse Nationale Partij (SNP), die volledige onafhankelijkheid van Schotland wil. De toverformule om het oplevende nationalisme te beteugelen was een beperkte vorm vanzelfbestuur, waarbij defensie, buitenlandse zaken en de grote lijnen van de economische politiek in Westminster bepaald wor den. Ontmanteling Volgens de Conservatieve leider Wil liam Hague is dat zelfbestuur echter de eerste stap tot ontmanteling van de eenheidsstaat Verenigd Koninkrijk. De SNP, met de Liberaal-Democraten bondgenoot van Labour bij dit referen dum, beaamt dat. SNP-leiderAlexSal- mond kiest alleen om tactische redenen voor beperkt zelfbestuur. „Uiteindelijk zal het leiden tot volledige onafhanke lijkheid", zegt hij. Dat staat nog te bezien. In de dunbe volkte Highlands bijvoorbeeld is het enthousiasme voor een eigen parle ment aanzienlijk geringer dan in het dichtbevolkte gebied rond Glasgow en Edinburgh. Daar is Londen gevoels matig net zover als Edinburgh. Het zelfde geldt voor eilandengroepen als de Orkneys en de Shetlands. Salmond krijgt echter weer kansen voor open doel door het geschonden image van Labour in Schotland. De partij is de afgelopen maanden ge plaagd door corruptie-schandalen. Maandag meldde het dagblad de Guar dian dat een groot aantal gemeente raadsleden in Glasgow is beschuldigd van het aannemen van steekpennin gen. Bovendien is er onvrede in eigen gelederen. Lagerhuislid Tim Dalyell vindt het onzin dat straks Engelse par lementsleden wel een vinger in de Schotse pap houden, maar Schotse niet in de Engelse. Dalyells oppositie was foto David Mitchell/AP een van de oorzaken dat in 1979 een soortgelijk referendum een fiasco voor Labour werd. Als vandaag slechts de autonomie- vraag het haalt, is Labour opnieuw in grote problemen. Dan moet ruim veer tig miljoen pond worden uitgegeven aan een parlement dat voor zijn inkom sten volledig op Londen is aangewezen. En de SNP'ers in dat parlement zullen keer op keer fulmineren dat de Engel sen niet genoeg geld geven om onder wijs, gezondheidszorg en sociale voor zieningen op peil te houden. Een andere bedreiging voor Labour is dat minder dan vijftig procent van de kiesgerechtigden zal komen opdagen, zodat de geldigheid van het referen dum kan worden aangevochten. De be langstelling is zeker niet overweldi gend. Het feit dat de campagne door de dood van prinses Diana een week moest worden gestaakt is daar moge lijk debet aan. GPD De recreatie in Zeeland barst uit haar jasje. Na dat al eerder exploitanten van kampeerterrei nen duidelijk hebben gemaakt dat ze moeten uitbreiden om de kwaliteit van de voorzieningen op hun campings te verbeteren, klinkt nu de roep om meer j ruimte voor de watersport. De bestaande jachthavens zijn te klein en zijn niet in staat hun accommodaties aan te passen aan de eigen die de watersporter vandaag de dag stelt. Uit onderzoek is gebleken dat de ontwikke ling van de watersport in Zeeland achter blijft bij die in de rest van Nederland. De watersport is met een aandeel van 40 procent in de bedrijfstak recreatie en toerisme ongetwijfeld van be langvoordewelvaart in Zeeland. Er wordt jaarlijks 380 miljoen gulden in omgezet en ruim 3.200 personen vin den er werk in. Geredeneerd vanuit een economisch oogpunt bestaat dan ook alle reden tot bezorgdheid wanneer wordt geconstateerd dat groei en bloei van de watersport stagneren. Toch zal het niet makkelijk zijn de waterrecreatie meer armslag te geven. Hoewel het woord vol in de sector reislust verpozing als onwelvoeglijk wordt be schouwd, is dit begrip zonder meer van toepassing op het Veerse Meer, dat nu al goed is voor een derde van het totaal aantal ligplaatsen in Zeeland. De beschermde status die grote delen van de Oosterschelde hebben als natuurmonument - en in de toekomst als nationaal park - maken het vrijwel onmogelijk om in dit gebied nog aan een betekenende uitbreiding van jachthavens i te denken. Sterker nog, de opvatting leeft dat de stuur- j groep Oosterschelde het al veel te ver heeft laten komen j met de groei van het aantal ligplaatsen in deze zeearm. Ook in de Grevelingen dient te worden opgepast dat het evenwicht tussen natuur en recreatie niet verloren gaat. In het hoogseizoen leren de wachttijden voor het weg- én het waterverkeer bij sluizen en bruggen even eens dat grenzen zijn bereikt. In het onderzoek naar de stand van zaken in de Zeeuwse waterrecreatie is vastgesteld dat de wateren in deze j provincie 36 procent van de wateroppervlakte in Ne derland beslaan, terwijl de jachthavens maar 6 procent 1 van de Nederlandse watersportvloot herbergen. Aan zo'n puur cijfermatige benadering kunnen alleen maar verkeerde conclusies worden verbonden. Tot de grote wateroppervlakte die Zeeland zozeer kenmerkt, hoort ook de Westerschelde en die leent zich door haar functie als scheepvaartweg nu eenmaal niet voor intensieve watersport. De provincie Zeeland is bezig met de opstelling van een sociaal- economisch beleidsplan voor de komende ja ren. Voor het eerst krijgen recreatie en toerisme daarin ruim de aandacht. Nieuw is ook dat de economische ac tiviteiten op hun gevolgen voor milieu, natuur en land schap worden getoetst. De discussie over dat plan is de aangewezen gelegenheid om de belangen van de water sport af te wegen. door Margit Spaak Er bestaat geen leven zon der pijn. Als je niets zou voelen, dan ging je snel dood. Pijn markeert het begin en het einde van het leven en is subjectief: niemand kan voor een ander bepalen hoeveel hij lijdt. Dat zegt anesthesio loog prof. dr. B. Crul, sinds vorige week woensdag vol tijds hoogleraar pijnbestrij ding aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen (KUN). Crul houdt zich in het Acade misch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud dagelijks bezig met pijn. Vooral de ernstige pijn van (terminale) kanker patiënten baart hem zorgen. Veel mensen die weten dat ze zullen sterven, vragen om le vensbeëindiging, als ze de pijn niet meer kunnen ver dragen. Crul probeert steeds nieuwe therapieën te vinden die het einde van het leven wel draaglijk kunnenma ken. ,,Ik ben geen absoluut tegen stander van euthanasie. Als alle mogelijkheden uitgeput zijn en de patiënt heeft het gevoel dat zijn bestaan op aarde is afgerond, dan moet euthanasie een optie zijn. Ik ben wel tegen de discussie die op dit moment gevoerd wordt. Het gaat volgens mij nog helemaal niet om eutha nasie in het basispakket van elke arts; het gaat om effec tieve pijnbestrijding in het medische basispakket. Dat heeft de prioriteit", bena drukt Crul. De nieuwe Nijmeegse hoog leraar is een fervent tegen stander van het ongecontro leerd toedienen van morfine tot de dood erop volgt. „Pijn bestrijding dient een wezen lijk ander doel dan levensbe ëindiging. Terminale patiënten moeten kunnen le ven zonder pijn, zodat er ruimte is voor waardevolle contacten met de naasten. Met effectieve middelen kan een stervend mens juist in de laatste fase van zijn leven nog groeien en dat is weer van grote waarde in het leven van de nabestaanden", meent Crul. De anesthesioloog consta teert dat morfine - 'niet ver slavend als pijnstiller' - de laatste jaren opnieuw een slechte naam krijgt, ditmaal als 'silent killer'. „Mensen hebben in hun eigen omge ving gezien dat naasten zijn gestorven na hoge doses mor fine ert schrikken enorm als de dokter voorstelt hun pijn met morfine te behandelen. Ze denken dat dat het begin van het einde is, dat de dok ter voorstelt aan levensbe ëindiging te gaan denken." Volgens Crul lijden veel ter minale patiënten onnodig veel pijn, doordat de behan delend arts onvoldoende aandacht voor hun klachten heeft. „Er zijn nog steeds art sen die beweren dat het niet bestaat dat zijn patiënt pijn heeft." Maar ook patiënten zijn schuldig, zegt Crul. Ze willen niet onder ogen zien dat meer pijn doorgaans be tekent dat de ziekte voort schrijdt. Ze willen hoe dan ook blijven geloven in de ge nezing, soms daartoe zelfs gestimuleerd door hun arts. Ontreddering Twintig jaar geleden dacht de toen juist gepromoveerde anesthesioloog dat pijn ooit niet meer zou bestaan. „Ik moet toegeven dat dat aan matigend was. Maar we kun nen het nu wel draaglijk ma ken. Ik vind ook dat pijn een plaats in het leven moet krij gen. Vroeger aanvaardden christenen het als de wil van God. Lijden had zin; het was iets dat ze op aarde moesten doormaken. Nu de religie voor veel mensen is wegge vallen, is de angst en de ont reddering bij ernstige pijn toegenomen. Mensen ver wachten van de dokter dat hij dit een plaats in hun leven geeft. Het is voor hen een ver ademing als de dokter alleen al erkent dat er pijn is." ANP Tsjang Kai Tsjek Vietnam Tegelhandel van Schilt Meekrapweg 14 AXEL Tel. 0115-561451 door Ad Phernambucq Bhutan voelt zich verwant met de Zeeuwse Vlegel. Bhutan probeert, temidden van grootmachten als India en Chi na, waar het streven naar eco nomische groei en de zucht naar meer voorop staan, zich staande te houden en te streven naar een ontwikkeling die in evenwicht blijft met de natuur. De Zeeuw se Vlegel doet hetzelfde. Temid den van de krachten binnen de moderne landbouw, met schaal vergroting en de nadruk op pro- duktieverhoging, streven de boeren die in de Zeeuwse Vlegel samenwerken naar duurzame landbouwmethoden. Zo motiveerde de Bhutaanse minister van landbouw Dasho Kandu Wanchuk het besluit van de Bhutaanse regering om 100.000 dollar te schenken aan de Zeeuwse Vlegel. Vorige week vond de officiële overhandiging van de cheque plaats tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Middelburgse Abdijcomplex. Deze geste heeft hier en daar verwondering gewekt. Afgelo pen dinsdag werden er kamer vragen gesteld. Zelfs minister Pronk moet even de wenkbrau wen hebben opgetrokken. De discussie rondom deze vorm van 'omgekeerde ontwikkelings hulp' heeft in ieder geval nieuwe manieren van samenwerking tussen Nederland en ontwikke lingslanden in de schijnwerpers gezet. 'Het liefst hadden we het geld uit eigen zak betaald, maar Bhutan is een arm land.' Met die woorden nam minister Wanch uk vorige week al één misver stand weg. Het land betaalde voor het Vlegelproject uiteinde lijk niet zelf. Het gaat om een (klein) deel van de ontwikke lingsbijdrage van Nederland. Bhutan kreeg het geld om aan een zelfgekozen 'ontwikke lingsproject' in Nederland te besteden. De Bhutanen consta teerden dat duurzame ontwik keling in Nederland moeilijker is dan in hun eigen land. Met de keuze voor een project in de sfeer van de milieuvriendelijke landbouw geven ze een belang rijk signaal. Bhutan houdt Ne derland de spiegel voor. Stimulans De gift van Bhutan komt voort uit afspraken die beide landen maakten om een vernieuwende samenwerkingsrelatie aan te gaan. Daarin staan begrippen als 'gelijkwaardigheid' en 'we derkerigheid' hoog in het vaan del. Nederland heeft, als vervolg op de Wereldconferentie voor Mi- lift SP lSI!lÉk>. Bhutan beschikt over een enorme biodiversiteit. lieu en Ontwikkeling (UNCED) in 1992 duurzame ontwikke lingsverdragen (DOV's) afgeslo ten met Bhutan, Costa Rica en Benin. De kern van deze verdra gen omvat twee basisprincipes. Op de eerste plaats richt de sa menwerking zich op duurzame ontwikkeling. Mondiale vraag stukken als de versterking van het broeikaseffect, de aantas ting van bossen en het behoud biodiversiteit (soortenrijkdom) vragen om een gezamenlijke aanpak van rijke industrie- en ontwikkelingslanden. Bijdra gen aan duurzame ontwikke ling worden in de verdragslan- den gestimuleerd en bevorderd. Koppeling De koppeling van de Zeeuwse fietsactie (minder auto's, min der C02) aan de bouw van klei ne waterkrachtcentrales in Bhutan (geen houtkap, geen C02) is een mooi voorbeeld hoe rijke en arme landen samen kunnen werken aan duurzame ontwikkeling. Belangrijke the ma's in de relatie met Bhutan zijn energie en klimaat, biodi versiteit en cultuur. Op alle terreinen zijn er beleids initiatieven en concrete projec ten ontwikkeld. Dit proces wordt gestuurd door regelmatig overleg tussen de partners. De inbreng van beide partijen is even groot, al komen de midde len vooral uit Nederland. Het tweede doel van deze nieu we vorm van samenwerken is af te rekenen met de oude ontwik kelingsrelaties. In de traditio nele relatie is er sprake van een dominante rol van de donor ten opzichte van het hulpontvan- gende landen: de rijke donor heeft het geld, de kennis en de middelen en bepaald voor een belangrijk deel waar het ont wikkelingsgeld naar toe gaat. Het westerse ontwikkelingsmo del en de westerse technologie zijn hierbij steeds maatgevend geweest. Deze donor-bepaalde relatie heeft z'n langste tijd ge had. Gelijkwaardig In de relatie met Bhutan en de andere verdragslanden staat gelijkwaardigheid en wederke righeid voorop. Daarom is Bhu tan ook gevraagd mee te denken over duurzame ontwikkeling in Nederland. Aanvankelijk leef de zelfs het idee om de Bhutanen ook hun mening te vragen over grote projecten als de Betuwe lijn, de Hoge Snelheids Lijn en de uitbreiding van Schiphol. Dat ging zowel de Tweede ka mer als de Bhutanen zelf te ver. Inmiddels weten we dat we ook op een andere manier van de Bhutanen kunnen leren. De ver tegenwoordigers uit het Boed- dhistishce bergstaatje kijken met andere ogen naar onze wel vaart en maatschappij. De zorg foto COS van de Zeeuwse Vlegel om het verdwijnen van tarwerassen die van belang zijn voor milieu vriendelijke teelt, is iets wat de Bhutanen direct heeft aange sproken. Niet alleenzijn zij met recht trots op de enorme biodi versiteit (soortenrijkdorm) die hun land kenmerkt. In Bhutan is er ook een grote verscheiden heid aan rijstrassen die aan de lokale omstandigheden zijn aangepast. Bhutan wil zo min mogelijk af hankelijk zijn van (de import van) kunstmest en gewasbe schermingsmiddelen. Van de in troductie van de zogenaamde hoog productieve rassen uit het tijdperk van de 'Groene Revolu tie' is nauwelijks spi-ake. De be staande diversiteit biedt het beste uitgansgpunt voor een duurzame ontwikkeling, al kan ook hier een te snelle groei van de bevolking tot knelpunten lei - den. De gift aan de Zeeuwse Vlegel moet gezien worden als een be langrijk signaal aan de Neder landse landbouw, de politiek en de hele samenleving. Als dat signaal wordt opgepikt is er veel meer gewonnen dan die 100.000,- Ad Phernambucq is medewerker van het Centrum voor Internationa le Samenwerking COS-Zeeland te Goes De Verenigde Staten dringen er bij het hoofd van de regering van China Tsjang Kai Tsjek op aan dat hij de corruptie on dei- zijn ambtenaren aanpakt. De communisten treden wel op tegen corruptie en worden daardoor steeds populairder. Bovendien lijken ze langza merhand in staat om de bur geroorlog op militair vlak te winnen. Herherindeling De gemeenteraad van Kortge- ne heeft zich met acht tegen drie stemmen uitgesproken voor het ongedaan maken van de samenvoeging van Kortge- ne, Kats en Colijnsplaat. De dorpen waren voor de oorlog zelfstandig. De Franse Hoge Commissaris voor Indo-China (Vietnam) heeft het land in een rede op de radio zelfbestuur in binnen landse zaken aangeboden. De defensie zou echter nog steeds onder Frankrijk vallen, dus zouden er Franse troepen in Indo-China moeten blijven. Boetes De Middelburgse kantonrech ter heeft een 38-jarige koop man uit Kruiningen boetes van tien, vijf en drie gulden ge geven, omdat hij rond midder nacht over de sluisdeuren van het Kanaal door Zuid-Beve land fietste, zonder voor- of achterlicht. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118)484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel, (0113)273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JKZierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur Openingstijd Zierikzee 830-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren geduiende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bi| automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen, Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief, Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2