Een kans voor dorpsvernieuwing Dansen is praten met het lichaam PZC Frédéric Bastet te gast op literaire avond Plan voor aanleg van Baalhoekkanaal lijkt definitief van de baan Band Over the Edge vereerd door selectie metal wedstrijd zeeland donderdag 11 september 1997 1 5 kunst cultuur Weinig hoop voor Zeeuwse Komedie door Wout Bareman HULST - De aanleg van het Baalhoekkanaal lijkt een geslo ten boek. In Vlaanderen wordt nauwelijks nog over de ontslui ting van de linker Scheldeoever in noordelijke richting gespro ken en ook in Zeeland waagt niemand het de discussie over de aanleg van het omstreden project - het bekvechten duurt al een kleine dertig jaar - nog aan te zwengelen. De stemmen van de voorvechters van weleer verstommen, zowel in Vlaande ren als in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Burgemeester mr. dr. A A L. G. M. Kessen van Hulst bepleitte enkele jaren geleden een nieuwe studie naar het Baalhoekka naal. Hij zag er een mogelijke economische impuls in voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen. „Tja, ik heb er destijds voor ge pleit, maar wanneer men in Vlaanderen niet wil. houdt alles op natuurlijk. Ik vind nog steeds dat er voor ons economisch ge win te halen zou zijn bij aanleg van het kanaal, maar moeten wij het initiatief nemen'? Ik dacht het niet. Al kunnen we straks, bij het wegvallen van het veer Perkpolder-Kruiningen. natuurlijk wel extra impulsen gebruiken." Geen gewin Z'n collega Th. A M. Steen kamp van Hontenisse ziet in de aanleg van het kanaal en moge lijke economische ontwikkelin gen aan de havenmond ook geen geldelijk gewin voor zijn ge meente. „We zien dagelijks al die schepen voorbijtrekken richting Antwerpen. Ik denk niet dat wij daar ook maar enige compensatie uit kunnen halen voor het verlies van het veer Kruiningen-Perkpolder Al be sef ik terdege dat de omstandig heden danig zijn veranderd. De milieuwaarden zullen, door ge wijzigde ontwerpen, minder on der druk komen te staan en ook de landbouw zou nu anders rea- geren op de eventuele grondver werving. Maar gezien de steeds voortschrijdende expansie van de haven van Antwerpen kan ik me wel voorstellen dat de druk op de langere termijn weer zal toehemen." Met Kessen stelt Steenkamp echter vast dat de Vlaamse deelregering de over eenstemming met Nederland over het uitdiepen van de Wes- terschelde voorlopig als een mooi 'eindresultaat' ziet. De Vlaamse pleitbezorgers van weleer - een paar jaar geleden noemden ze de aanleg van het kanaal met het oog op de explo sieve groei van de Waaslandha ven nog 'urgenter dan ooit' - leg gen de prioriteiten nu elders. Directeur mr. Gustaaf Deckers van de Maatschappij voor het Grond- en Industrialisatiebe leid van het Linker-Scheldeoe- vergebied en van de Intercom munale van het Land van Waas is, zegt hij nu, van zijn geloof ge vallen. Deckers: „Nee, alle prio riteit wordt nu toegekend aan de aanleg van het nieuwe con tainerdok pal ten zuiden van Doel en parallel aan het Doel- dok. In de plannen wordt ook re kening gehouden met de aanleg van een tweede sluis naar de Waaslandhaven, een aanvulling op de overvolle Kallosluis. Die sluis komt. als alles volgens plan verloopt, in het verlengde van het containerdok. dat de naam Deurganckdok meekrijgt. Bin nenkort hakt de regering de knoop daarover door. Dan is het Baalhoekkanaal. denk ik, voor goed van de baan." Dat denkt ook schepen Peter Deckers van Beverenn, de ge meente die de gronden op de lin keroever beheert. „We kennen de protesten van de jongere gar de en van de milieubeschermers tegen de ontwikkelingen op de linkeroever. Ook de bewoners van de polderdorpen lopen er tegen te hoop. Ik weet dat grens gemeenten als Hulst economi sche voordelen zien. maar ik veiwacht niet dat het nog hoog op de prioriteitenlijst komt. De druk van Vlaamse zijde is in elk geval minder dan ooit. Aanvaring Woordvoerder Jos Geluk van Rijkswaterstaat Zeeland beaamt dat. „Ik weet dat er eer der dit jaar nog een kleine aan varing is geweest tussen de pro vincie Zeeland en het ministerie van VROM omdat Zeeland het kanaal van het streekplan had geschrapt, terwijl het nog wel voorkomt in het landelijke Structuurschema Verkeer en Vervoer II. Maar hier wordt al tijden niet meer over dat kanaal gepraat..." door Mieke van der Jagt De dorpen op Tholen, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland worden te groot en de steden.-voorzover voorhanden, groeien niet ge noeg. Dat vindt althans minis ter De Boer van VROM, die onlangs gedeputeerde Van Zwieten terug naar Zeeland stuurde met de mededeling dat het afgelopen moet zijn met de nieuwbouw in bestemming plannen rond de dorpen. De provincie is daar niet gelukkig mee en de gemeenten Tholen, Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland evenmin. De gemeenten vonden zelfs de plannen van de provincie al veel te beperkeixd, omdat die alleen de natuurlijke groei van de dorpen in nieuwe bestem mingsplannetjes wilde opvan gen. Een van de argumenten van de provincie om toch te bouwen voor jonge mensen die in hun geboortedorp een eigen leven willen beginnen, is de vrije keuze van vestiging. Als ie mand ergens graag wil wonen, moet dat in principe kunnen. Behalve een plek kiezen men sen ook graag hun sociale om geving en het leidt alleen maar tot frustraties als het ruimte- lijk beleid dat onmogelijk maakt. Mevrouw A Kriste- leijn, bijvoorbeeld, is drie wer ken geleden naar Zonnemaire verhuisd. „Ik wilde graag naar Zonnemaire, want ik heb hier zes jaar geleden ook al ge woond. Voor mijn kinderen vind ik het belangrijk dat ze op een dorp opgroeien. Mijn doch ter van zeven geniet met volle teugen. Ze kan overal veilig spelen. In Zierikzee kan dat al lang niet meer." Wachten Mevrouw Kristeleijn heeft niet lang op haar woning - 'een gro te, mooie huurwoning met een voor- en achtertuin, helemaal netjes geschilderd' - hoeven wachten. Ze woonde met twee kinderen tijdelijk in bij een fa milie en de toestand was niet langer houdbaar. „Binnen drie weken had ik een woning bij de Stichting Beter Wonen. Dat is ontzettend meegevallen, zeker omdat ik toch speciale wensen had." De rem die minister De Boer wil zetten op uitbreidingsplannen in dorpen kan dorpsvernieuwingsprojecten zoals in Baarland stimuleren. foto Willem Mieras De woningbouwverenigingen hebben niet zo veel moeite met het voornemen van de minister om de dorpen te bevriezen. So ciale woningbouw is in de nieuwe bestemmingsplannen de afgelopen jaren veel minder gepleegd dan tien, vijftien jaar geleden. J. Kloet, directeur van de Stichting Beter Wonen in Tholen, ziet geen gebrek aan hum-woningen op de dorpen - eerder het tegendeel. „Als er morgen iemand aan de deur klopt voor een huis op een van de dorpen, kan niet schelen welk dorp. dan kan ik binnen nu en vier weken zeker hel pen." „Er is wel een bepaalde ten dens waar te nemen bij huur ders naar de voorkeur voor een nieuwe woning. In Bergen op Zoom is veel gebouwd en wij bemerken nu een klein vertrek- overschot. Sprake van alarme rende leegstand op de dorpen is er niet, maar we kunnen ieder- om leegstand in te perken." De pijn zit hem dus in de vrije sector, die op Tholen, Noord- Beveland en Schouwen-Dui veland voor uitbundige groei in de dorpen heeft gezorgd, De provincie heel't steeds gepro beerd het enthousiame van de gemeenten te temperen, maar echt gelukt is dat niet. Telkens maakten de gemeen ten bestemmingsplannen met een looptijd van vijf tot zes jaar, telkens legde de provincie een gefaseerde uitvoering op, maar projectontwikkelaars en particulieren zorgden ervoor dat de plannen binnen twee jaar vol waren. Een uitzonde ring is Kamperland, waar al vijf jaar niet is gebouwd en waar de vraag naar bouwgrond aanzienlijk is. De gemeente Noord-Beveland^ die in dat verband al bij de provincie aan de bel trok om meer te krijgen dan alleen de natuurlijke groei, is dan ook van plan er alles aan te doen om toch in Kamperland te kunnen bouwen. Mag er dan niets meer? Kan een jong gezin niet meer voor het dorp van herkomst kiezen en zullen de dorpen blijven zoals ze zijn? Nee, want er is ook nog zoiets als dorpsvernieuwing. De plannen van de minister om een cirkel rond de dorpen te trekken waarbuiten niet meer mag worden gebouwd, kan een stimulans voor de dorpsver nieuwing betekenen. Sanering van krotten, het tweede-wo ningenbestand en bedrijvig heid die niet meer binnen de woonkern kan worden ge handhaafd, kan veel grond opleveren voor nieuwbouw en tegelijk de woonomgeving ver beteren. Migranten Voor een deel van de gegadig den voor bouwkavels in de dor pen biedt dorpsvernieuwing geen soelaas. De migranten, mensen van buiten de provin cie die zich in Zeeland willen vestigen, worden vooral gemo tiveerd door de ruimte en vrij heid die nieuwe bestemmings plannen aan de rand van de kernen kunnen bieden. Mi granten, vindt de Minister, moeten in de steden gaan wo nen en niet in de zogenaamde 'dragende kernen' Zierikzee en Tholen. Die moeten gereser veerd blijven voor mensen van de eilanden zelf. Een gedegen onderzoek moet voor het einde van de eeuw de verhouding tussen behoeften, bevolkingsgroei, migratie en bouwstromen in kaart bren gen. Pas volgende week wordt duidelijk in hoeverre het mi nister De Boer menens is. Ze kan, met een zogenaamde aan wijzing, de provincie dwin gend beleid opleggen, maar ze kan het ook laten. Gedeputeer de Van Zwieten verwacht het laatste. een zeer vlot helpen. Een uit zondering zou je kunnen ma ken voor de huurwoningen die geschikt zijn voor bejaarden en gehandicapten. De laatste ja ren hebben wij uitsluitend aanpasbaar gebouwd. Naar die woningen blijft de vraag groot. Zou de vergrijzing meer doorzetten, dan zou het in die hoek kunnen gaan wringen. Maar het normale woningbe stand is ruim voldoende. We zijn niet voor niets bezig met een verkoopbeleid. Dat is ook door Edith Ramakers VLISSINGEN - Iedereen heeft er moeite mee dat het Vestzak theater op het Bellamypark in Vlissingen gesloten wordt. Maar toch wijst weinig erop dat de Zeeuwse Komedie het vol gende speelseizoen nog in het monumentenpand op de plan ken staat. In de commissievergadering cultuur- struikelden woensdag avond de commissieleden voor al over de hoge onderhouds- en verbouwingskosten van het theater. „Een onderzoeksbu reau heeft berekend dat de aan passing van uitsluitend het the atergedeelte naar de eisen van deze tijd, neerkomt op ten min ste 6.5 ton. De PvdA ziet niet in hoe we dat financieel kunnen verantwoorden", reageerde E. Walrave-Troost. Met die opmerking waren CDA WD en GroenLinks het in grote lijnen eens. GroenLinks wenste wel een duidelijke kostenbere kening voor het opknappen van de panden en voor de realisering van een vlakke vloertheater. D66 ging verder. J. Schaap vond dat de gemeente had nagelaten het gebouw als een goede ver huurder te onderhouden. „De gemeente heeft verzaakt de panden 3 en 5 te onderhouden. Nu wordt er gezegd: het gebouw verkeert in zo'n slechte staat dat het op termijn gevaarlijk is om er te spelen. De Zeeuwse Kome die heeft zijn taak als huurder wel serieus genomen. Het Vest zaktheater móet speelldaar blij ven, totdat een andere voor de komedie geschikte ruimte is ge vonden." Combinatie Wethouder L. C. Poppe-de Looff verdedigde zich met de opmerking dat ze andere part ners heeft gezocht om aan een nieuw project in het Vestzak mee te doen. „Die haakten he laas af. Belangstelling voor de combinatie wonen en podium kunsten was er niet. We zoeken in het Arsenaaltheater naar een oplossing voor de Komedie. Met de eigenaar van het Arsenaal zijn we in gesprek." B. Goedhart, voorzitter van de Zeeuwse Komedie, was teleur gesteld in de gevolgde weg. „We zijn amper betrokken in het overleg. In onze optiek is het Vestzak van ons. Dat krijg je als je er dertig jaar optreedt. We ho pen nog dat we vóór de gemeen teraadsvergadering (25 septem ber) meer inzicht krijgen. We hebben nog enkele acties achter de hand," Vandaag, donderdag, is er in het Vestzaktheater een forumdis cussie. Raadsleden, bestuurders van Vlissingen en de provincie zijn uitgenodigd. Om 20.00 uur gaan de deuren open. De Zeeuwse Komedie heeft 5.300 handtekeningen verzameld, met steunbetuigingen door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Frédéric Bastet is 'in de eerste plaats een voor treffelijk causeur', aldus PZC- criticus Hans Warren in zijn re censie van de roman Funérailles (1993). „Hij kan op een char mante manier zijn brede kennis demonstreren, last op het juiste moment een anekdote in, treft moeiteloos de vereiste luchtige toon, populariseert zonder ge meenzaam te worden." Dat zijn uitstekende kwaliteiten voor het geven van een lezing. En precies dat komt Bastet binnen kort doen. Donderdag 25 sep tember is hij te gast op een lite raire avond van de stichting voor literaire en culturele acti viteiten Prometheus in Terneu- zen. Overigens merkte Warren in zijn recensie ook op dat de ge noemde vaardigheden geen ga rantie zijn voor een goede ro man. Dat vond hij Fiinerailles dan ook niet. Wellicht levert dat een aardig discussiepunt voor op voor de litaraire avond. Frédéric Louis Bastet werd in 1926 in Haarlem geboren. Hij studeerde klassieke letteren in Leiden, met Latijn en archeolo gie als hoofdvakken. In 1966 werd hij hoogleraar klassieke archeologie in Leiden. Tien jaar later trad Bastet in dienst van het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. Zo wel literair als wetenschappe lijk toonde hij zich vanaf die tijd zeer actief. Met Duizendjarig dolen, Het maansteenrif en Naar paleizen uit het slik schreef hij toegankelijke boe ken over de klassieke wereld. Bastet is ook dé Couperus-ken ner van Nederland. Over diens werk schreef hij de bundel Een zuil in de mist en in 1987 ver scheen van zijn hand een dikke, veelgelezen biografie van Louis Couperus. Imposant De belangstelling voor de antie ke wereld is wat Bastet en Cou perus verbindt. In 1993 zei Bas tet daarover in een interview met de PZC: „Wie niet van de klassieken houdt kan niet over Couperus schrijven, daarvan ben ik overtuigd. Hij ging in Ita lië al die imposante musea be kijken-en raakte, dat vind ik ook zo grappig, ook geïnteresseerd in de archeologische kant." Bastet heeft niet alleen proza geschreven, hij publiceerde ook diverse dichtbundels. De beste gedichten werden in 1980 ver zameld in de bundel Catacom ben. De literaire avond wordt gehou den in Porgy Bess in Terneu- zen en begint om 20.15 uur. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het programma Creation 1997 dat zaterdagavond wordt opgevoerd in 't Beest in Goes, is de eerste onafhanke lijke dansproductie van de Alkmaarse choreograaf Randall Scott. Als danser maakte hij in het verleden onder meer deel uit van de Italiaanse Compagnia Balletto Classico, de English National Opera en het Haagse Djazzex. Enkele jaren geleden sloot Scott zijn danscar rière af en richtte hij zich op de choreo grafie. In zijn hedendaagse balletten shut hij zich niet aan bij bepaalde stij len. „Ik beweeg zoals ik me voel. Ik ga niet uit van een bepaalde stijl, ik wil mijn eigen stijl ontwikkelen." Creation 1997 bestaat uit twee ballet ten van Scott, getiteld Two faces en Vi rus, en het ballet Flesh and Blood van gastchoreograaf Alex B. ofte wel Alexandra Brutsmann uit Berlijn. „Ik wilde niet het hele programma zelf vul len", verklaart Scott. „Ik ben nog niet zo lang bezig en heb tijd nodig om me volop te ontwikkelen. Dat betekent dat ik niet binnen de kortste keren een nieuw ballet wil maken. Vandaar dat ik haar erbij heb gevraagd. Ik ontmoette haar in Berlijn en zag haar werk. Ik denk dat tussen onze balletten veel overeenkomsten zijn aan te wijzen. Wé concentreren ons allebei sterk op bewe ging." Tioo faces en Virus zijn niet Scotts eer ste balletten. Hij debuteerde in 1995 met No Compromize. Hij behaalde daarmee de finale van het Internatio nale Choreografen Concours in Groningen en de Choreografischer Wettbewerb in Hannover. Het ballet werd uitverkoren als de keuze van 'de stadsschouwburg in 1995'. Datzelfde jaar maakte Scott nog de balletten Mo vement no 2 en A simple path en het jaar daarop Borders en Voices within. Deze stukken vonden altijd plaats onder de vlag van andere organisaties, voor Cre ation 1997 is Scott zelf helemaal ver antwoordelijk. Het talent om een choreografie te ma ken is iets wat je hebt of niet hebt, ver telt Scott. „Het zit in je. Wel is het zo dat de meeste choreografen bezig zijn met, hun hoofd, en ik met mijn lichaam. Met emoties dus. Een dans is meer dan al leeneen verzameling uitgekiendëi stap pen. Iemand kan een uur lang bewegen zonder dat het iets betekent, maar het is ook mogelijk om al dansend een ver haal te vertellen. Daarvoor moet de danser een acteur van de beweging zijn. Dansen is praten met het lichaam. Elke beweging moet diep uit het binnenste komen. Dans is nooit bewegen om het bewegen." Tegenstellingen Two faces is een solo voor danseres Ja- nine Dijkmeijer. De dans laat twee kan ten van de mens zien: zijn kracht en zijn zwakte. Het stuk bestaat uit tegenstel lingen. „We hebben allemaal een goede en een slechte kant", verklaart Scott. „In die dans wil ik dat duidelijk laten zien. Daarmee wil ik het publiek niet ergens van overtuigen, maar ik hoop mensen wel emotioneel te raken." Virus is een ballet van recenter datum. Ook,aan dit ballet ligt een tegenstelling ten grondslag, namelijk die tussen vrij heid en manipulatie. Manipuleert het virus het lichaam of is het andersom? „Het gaat niet zozeer over een ziekte", aldus Scott. „Het draait om het begrip manipulatie. Sta je dat toe of vecht je ertegen?" Volgens Scott is het voor jonge choreo grafen niet makkelijk om eigen dans- producties te maken. „De danswereldis een harde wereld vol politieke spelle tjes. Alles is gericht op geld verdienen Scène uit het ballet Flesh and blood van Alex B. foto Cristina Damasceno en er is altijd angst voor nieuwkomers. Ik wil mij daar niet mee bezighouden. Ik ben geïnteresseerd in menselijkheid. Ik maak geen dans omdat ik zo graag choreograaf wil zijn; ik doe het omdat ik daarin echt de persoon kan zijn die ik ben. Ik heb geen hoge ambities. Ik blijf dit doen zolang God mij in staat stelt om dit te doen. Als ik met mijn'dansen iets voor de mensen kan betekenen, vind ik dat fijn. Zo niet, dan is dat jam mer. Ook dat is in de handen van God." door Ernstjan Rozendaal GOES - Eén Zeeuwse band heeft zich al van de fi nale verzekerd, de tweede krijgt daartoe zondag de kans. Half november organiseert het muziek tijdschrift Aardschok in Den Bosch het twee daagse festijn Headbanger's Heaven. Onderdeel daarvan is de Met.a.l Bash '97, een wedstijd voor rock- en metalbands uit Nederland en België. Uit driehonderd aanmeldingen zijn twintig bands ge selecteerd die via vier voorronden strijden om een plaatsje in de finale in Den Bosch. De eerste voor ronde is gewonnen door Uppercut uit Goes. Aan de tweede voorronde, die zondag plaatsvindt in Nighttown in Rotterdam, wordt deelgenomen door de eveneens uit Goes afkomstige band Over the Edge. „Wij vinden het toch redelijk bijzonder dat wij uit driehonderd bands zijn geselecteerd voor de voor ronden", reageert René Meester van Over the Ed ge. „De hardcore is een iets gangbaarder genre dan wij beoefenen, dus misschien maken bands cüe dat spelen een wat grotere kans. Daarbij komt dat wij als Zeeuwse band in Rotterdam staan, ter wijl er ook een Rotterdamse groep meedoet. Die spelen voor eigen publiek en dat kan van invloed zijn op de uitslag. Het leukste vinden wij dat de landelijke metalwereld nu de ogen op ons richt." Volgens De Meester is niet zo eenvoudig te om schrijven wat voor muziek Over the Edge maakt. „We zijn in 1991 begonnen als een gewone hard rockband. Ver-volgens is de muziek steeds heftiger en ruiger geworden. Ik zou zeggen dat we pure metal spelen met trash- en speed-invloeden. Zegt dat wat? Maar onze muziek evolueert nog steeds. Geen enkel nummer mag op het vorige lijken." De Meester is ervan overtuigd dat de recent uitge brachte demo Confront de uitnodiging voor de voorronden tot gevolg heeft gehad. „We hadden ook onze voorlaatste demo Angel of lust opge- Zanger/gitarist René Meester van de Goese band Over the Edge. stuurd. Die is in België heel goed ontvangen, maar in Nederland redeneerde men dat de muziek wel goed was maar dat we er twintig jaar te laat mee kwamen. Dus is het oordeel van de juiy hoogst waarschijnlijk gebaseerd op onze laatste tape." De voorronde in Nighttown begint zondag 14 sep tember om 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15