Veere is menselijke gemeente PZC Restauratie joods kerkhof begonnen Turnvereniging huldigt erelid Bezwaar tegen uitbreiden Vlissingse asielopvang Dix Vlissinger gewond bij brand in woning Protest tegen nieuwe woningbouwlocaties gemeente Vlissingen zeeland 13 CNV looft sociaal beleid Kledingzaak mist nieuwe collectie Lifters in verkeerde truck Rijbewijs drankrijder ingenomen Kromme Weele afgesloten Herinrichting Boreelstraat Subsidie voor energiebesparing Politie betrapt 553 hardrijders donderdag 11 september 1997 door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Alleen de ge meente Veere voert een redelijk goed sociaal beleid op Walche ren. Middelburg en Vlissingen scoren beduidend minder in een landelijk onderzoek van de vak centrale CNV. Het CNV heeït deze week de uitkomsten van de Gemeentelijke Kosten en Ba tenmeter (GKBM) bekendge maakt. Hierin wordt het sociaal beleid van 423 gemeenten ge toetst. Maatstaf is het sociaal beleid zoals het CNV dat graag had gezien. Over twee jaar wordt het onderzoek herhaald om te zien of het beleid is verbe terd. De resultaten van het landelijk I onderzoek zijn ook regionaal op een rijtje gezet. Op Walcheren hebben alledrie de genieenten meegewerkt en een lijst van honderd vragen beantwoord. Deze varieerden van vragen over de kosten die burgers wor den opgelegd tot vragen over hoe de gemeente mensen uit achterstandsposities stimuleert om te gaan werken. De CNV-re- gio Walcheren zal met de resul taten van de GKBM in de hand de colleges van B en W en de ge meenteraadsleden aanspreken, in de hoop dat er meer aan ar moedebestrijding wordt ge- daan. Stimulansen Uit het onderzoek blijkt dat de gemeente Veere als enige Wal- cherse gemeente de mensen uit achterstandsposities zoals ge handicapten en ouderen op een goede wijze stimuleert om actief te worden. Middelburg en Vlis singen scoren een voldoende. Ook maakt Veere goed gebruik van de mogelijkheden om door middel van premies uitkerings gerechtigden te prikkelen om te gaan werken of een opleiding te gaan volgen. Maar op het gebied van het algemeen bijstands- en minimabeleid worden de wette lijke mogelijkheden weer te weinig benut. Alleen de ge meente Middelburg doet het op dit gebied beter. Landelijk gezien blijkt dat het beleid op het gebied van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) van de meeste gemeen ten niet spoort met de beleids- voorkeuren van het CNV. Slechts 71 procent van de ge meenten reserveert de WVG- overschotten in een apart fonds. De rest stort het terug in de alge mene middelen. Alledrie de ge meenten op Walcheren komen goed uit de bus. Ze zetten het geld weg in een speciaal fonds en voeren een gemeenschappe lijk beleid dat wordt uitgevoerd door de Maatschappelijke Zorg Walcheren. Volgens het CNV is een goed voorlichtingsbeleid nodig zodat alle mensen die recht hebben op een uitkering op de hoogte wor den gebracht. Het liefst zou de vakcentrale zien dat de gemeen ten de mensen actief benaderen. Aan het voorlichtingsbeleid van de gemeenten schort nogal wat. Veel gemeenten gebruiken wel de krant om mensen te informe ren over de Algemene Bijstand, maar niet of te weinig voor het geven van informatie over Bij zondere Bestand en de WVG. De gemeente Vlissingen krijgt als enige op Walcheren een vol doende voor het voorlichtings beleid. Voor wat betreft het kwijtschel- dingsbeleid voor gemeentelijke belastingen en heffingen voor burgers met een minimum inko men komen alle gemeente op Walcheren er slecht van af. Bur gers zouden veel eerder kwijt schelding moeten krijgen. Ook landelijk moet er nog heel wat gebeuren, want nog niet eender de van alle ondervraagde ge meenten krijgt een voldoende en in Zeeland slechts zes pro cent. Woensdag is een begin gemaakt met de restauratie van de Joodse begraafplaats aan de Jodengang in Middelburg, foto Ruben Oreel door Ab van derSluis MIDDELBURG - Steenhouwerij Zandee De Kuijper uit Goes is woensdag begon nen met de restauratie van de joodse begraafplaats aan de Jodengang in Mid delburg. Het bedrijf heeft de opdracht ge kregen om nog dit jaar 95 natuurstenen zerken te conserveren. De stenen zijn ver zakt, gescheurd, aangetast door weersin vloeden of door ouderdom uit elkaar gevallen. Zandee De Kuijper gaan de zerken ter plekke opknappen. Over de he le lengte van de begraafplaats komt een verhoogde werkvloer, waarop de brokken steen netjes worden geconserveerd. Middelburg telt twee joodse begraaf plaatsen. De oudste stamt uit 1655 en ligt aan de Jodengang. Die locatie is niet toe vallig. Joden mochten hun dierbaren niet binnen de vesten ter aarde bestellen. De tweede dodenakker - de enige bewaard gebleven begraafplaats binnen de stads muren - is te vinden op de Walensingel. Daar is nu nog plek voor twee graven. Die begraafplaats dateert van begin deze eeuw. De Portugees-Israëlitische begraafplaats aan de Jodengang raakte in de achttiende eeuw buiten gebruik. De joden trokken toen weg uit Middelburg na een economi sche crisis. Sindsdien is de begraafplaats slechts éénmaal provisorisch opgelapt. Wel is, normaal onderhoud gepleegd, al valt dat nauwelijks op. De joodse traditie vereist namelijk dat de zerken tot as we derkeren. De natuurstenen zullen dan ook niet gerestaureerd, maar geconserveerd worden, aldus sectiehoofd bouwkunde W. Th. van der Veur van de gemeente. „We maken het niet fraaier dan de begraaf plaats in werkelijkheid is. We conserveren alleen maar. Na de opknapbeurt mag je geen verschil zien. Alles ligt nu schots en scheeft en dat blijft ook zo. De stenen ko men op exact dezlefde plek terug." In kaart De sectie bouwkunde heeft de begraaf plaats gedetailleerd in kaart gebracht. Op tekeningen staat niet alleen waar de ste nen precies liggen, maar ook in nauwkeu rig aangegeven welke steen er met welke kant omhoog ligt. Voorafgaand aan de conservering is onderzocht waarom som mige zerken plat of schuin zijn neergelegd en waarom de ene steen wel en ander geen kettingen heeft. Na de opknapbeurt mag niemand zien dat de stenen van hun plaats zijn geweest. Zandee De Kuijper zal over de hele lengte van het terrein - die honderd meter bedraagt - een verhoogde werkvloer aanbrengen. De brokken steen zullen omgekeerd op die tafel worden ge legd, waarna er weer één geheel van zal worden gemaakt. Aan de achterkant komt een betonnen plaat met ankers die de stukken bij elkaar houden. Kunststof mortel moet ervoor zorgen dat de zerk niet opnieuw uiteen valt. De totale restauratiekosten bedragen driehonderdduizend gulden. Het Rijk en de gemeente nemen elk de helft voor hun rekening. Hoewel de Middelburgse ge meenteraad vorig jaar al het besluit nam voor de opknapbeurt, is nu pas begonnen met de uitvoering. Volgens Van der Veur is die vertraging logisch. De financiering was destijds nog niet helemaal rond. De joodse gemeenschap, die de begraaf plaats beheerde, heeft nu een aparte Stichting tot beheer en behoud van de joodse begraafplaats in Zeeland opge richt. Die heeft uiteindelijk meer subsidie gekregen, waardoor het volledige bedrag van drie ton nu bij elkaar is. De gemeente rekent erop dat de conservering eind van dit jaar klaar is. MIDDELBURG - Op het Walplein in Middelburg zijn woens dagmiddag om 13.30 uur twee dozen met kleding bestemd voor een kledingzaak van een stilstaande vrachtauto gesto len. De waarde van de kleren is onbekend. De diefstal vond plaats terwijl de chauffeur goederen aan het bezorgen was. De laadruimte van de vrachtauto was voorzien van een dek zeil. ZWIJNDRECHT - Twee Zwollenaren van 26 en 27 jaar had den de pech van hun leven toen ze in Vlissingen in een vracht wagen kropen, met de stellige overtuiging dat de wagen de veerboot naar Engeland zou nemen Het duo wist echter niet dat de chauffeur de oversteek niet zou maken, maar richting Zwijndrecht reed. Daar werden de twee betrapt toen ze uit het laadruim van de vrachtauto klommen. Daarbij sneden ze het dekzeil kapot. GPD SAS VAN GENT - Een 40-jarige automobilist uit Sas moest woensdagmorgen even na twee uur zijn rijbewijs inleveren. Controle op de Mercuriusstraat in zijn woonplaats wees uit dat hij bijna drie keer zoveel alcohol in zijn bloed had als is De man kreeg tevens een dagvaarding mee naar huis. MIDDELBURG - De Kromme Weele in Middelburg zal op maandag 15 september voor maximaal een dag afgesloten zijn voor doorgaand verkeer. Ook zal maandag de kruising Kromme Weele, Molenberg, Seisbinnenbrug en Penninghoeksingel open worden gebro ken. Dit is nodig vanwege de aanleg van de riolering in de Pen ninghoeksingel. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt maandag 15 september vanaf 19.30 uur een informatieavond over de werkzaamheden aan de J. P. Boreelstraat en de herinrichting van de aangrenzende parkeervakken. De bijeenkomst voor de bewoners van de J. P. Boreelstraat wordt gehouden in de foyer van het Zuiderbaken in Middel burg. In het kader van de realisatie van het bestemmingsplan 'Veld- zigt' zal de J. P. Boreelstraat najaar 1997 geasfalteerd worden. Aan de hand van schetsen zullen de bewoners op de hoogte ge bracht worden van de plannen en werkzaamheden. MIDDELBURG - Het ministerie van Economische Zaken vergoedt de helft van de kosten van een technische haalbaar heidsstudie naar een energiebesparende investering of de op zet van een energiebesparingsplan, wanneer bedrijven zo'n project voor 27 oktober melden bij het Tenderbureau van No- vem in Utrecht. De Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu voert voor het ministerie het Besluit TIEB (industriële energiebe sparing) uit en heeft voor dit jaar nog acht ton beschikbaar. Industriële bedrijven die een energiebesparende investering willen plegen kunnen die eveneens tot 27 oktober aanmelden voor subsidiëring. Hiervoor is 18,4 miljoen gulden beschik baar. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Voor de com missie bezwaar- en beroeps schriften licht C. van de Wege- Meerman maandagavond haar bezwaar toe tegen de uitbrei ding en de verbouwing van het asielzoekerscentrum Dix op de hoek Dr. Ottestraat en Singel in Vlissingen. Het centrum is van af 1993 van noodopvang tot aanvullende opvang voor 100 mensen uitgegroeid. De Vlis singse tekent bezwaar aan tegen het in haar ogen illegaal plaat sen van gebouwtjes in de tuin bij hotel Dix. „Als de gebouwtjes er staan, vraagt de heer Dix pas een vergunning aan. Dat is de omgekeerde wereld. Je kunt niet blijven uitbreiden, dan vraag je om overlast." I Van de Wege vindt de locatie on geschikt. „De kamertjes zijn te j klein en de opvang ligt in een woonwijk. De gemeente laat el- ke uitbreiding maar toe. Dat vind ik in deze buurt kwalijk." M. Dix merkt op dat hij het nieuwe gebouwtje gebruikt als kantoor. „Verder dan 100 men sen wil ik niet gaan. Het COA (Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers) schrijft voor dat vier mensen minimaal 35 vierkante meter nodig hebben. Dat heb ben ze in hotel Dix." Op 21 augustus lichtte wethou der L. C. Poppe-de Looff in een eerste overleg met buurtbewo ners, gemeentevertegenwoordi gers, M. Dix en het COA het be leid van Vlissingen toe. „Er is al tijd meegewerkt aan de opvang van asielzoekers in de ROA (Re geling Opvang Asielzoekers). Die bestaat niet meer en de ge meenten moeten een aantal mensen met een verblijfsstatus huisvesten. Het COA bepaalt waar de locaties worden geves tigd. De gemeente wordt wel ge ïnformeerd. VLISSINGEN De Ruytermars - De Vlissingse wandelsport.verenig.ing Willen Is Kunnen houdt zaterdag 20 september voor de 32-ste maal haar De Ruytermars. Deelne mers kunnen inschrijven voor 5, 10. 15, 25 of 40 kilometer. De start is bij het welzijnscentrum aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen. De lopers voor de langste afstanden vertrekken tussen 9.00 en 10.00 uur, de an dere afstanden gaan tussen 10.30 en 13.30 uur van start. Met asielzoekerscentra die meer dan 200 personen hebben, sluit het COA een contract af met de gemeente. Bij hotel Dix is dat met eigenaar Dix gebeurd. Daarbij is afgesproken dat er al tijd iemand aanwezig is. Een overlegcommissie zal regelma tig samenkomen, zoals het COA ook doet bij grotere asielzoeker centra. „Over eventuele proble men kunnen bewoners direct bij ons terecht. Ik vind het een goe de zaak dat er nu een overleg commissie is gevormd Dat had eerder kunnen gebeuren, als be woners interesse hadden ge toond, tijdens bijvoorbeeld de jaarlijkse Open Dagen", rea geert Dix. COA heeft verspreid over het land 90 asielzoekerscentra en een aantal aanvullende voorzie ningen voor opvang. In regio Zuid West (Zuid-Holland en Zeeland) zijn 14 locaties waar onder hotel Dix, voor aanvul lende opvang. Het COA legt uit dat hotel Dix is begonnen als noodopvang. Het verwachtte dat Dix tijdelijk zou bestaan. In 1993 kon nog niet worden voor zien dat er meer asielzoekers zouden komen. MIDDELBURG - Bij snelheids controles op zeven plaatsen op Walcheren heeft de politie woensdag in totaal 553 hardrij ders betrapt. De meeste overtre dingen werden op de Koude- kerkseweg in Middelburg geconstateerd. Daar overschre den tussen 9en 12 uur 252 be stuurders de maximumsnelheid van 50 km per uur. Op de Sloeweg-Noord bij Rit- them werd een bestuurder staande gehouden die 154 km per uur reed, 54 km harder dan toegestaan. Na overleg met de officier van justitie werd be paald dat de man direct een boe te van 650 gulden moest beta len. Er werd ook gecontroleerd op de A58, ter hoogte van Arne- muiden. Daar hielden tussen 13.00 en 15.30 uur 150 bestuur ders zich niet aan de tijdelijk geldende limiet van 70 km per uur. De radar stond ook langs de Gerbrandystraat in Vlissingen (29 overtredingen), de Noord- weg in Sint Lauiens (32), de Veerseweg bij Zanddijk (15) en de Schroeweg in Middelburg (59). door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Eigenlijk had Nel van der Burgh (72) uit Vlis singen helemaal niet verwacht dat ze gehuldigd zou worden. Ze was dan ook verbaasd dat ze haar familie woensdagoch tend aantrof in het clubge bouw van de Vlissingse Turn Vereniging (VTV) aan het Bas- kensburgpad. Pas toen iemand opmerkte dat zè het kon we ten, ging er een lichtje bran den. Exact zestig jaar geleden werd ze lid van de turvereni- ging. Voor voorzitter Jos Swart reden om het erelid in de bloemetjes te zetten. Al op jonge leeftijd wist ze dat ze lid wilde worden van de gymnastiekvereniging. Toch wachtte de Vlissingse nog tot haar twaalfde voordat ze zich aanmeldde. „Ik had een nicht met wie ik goed kon opschie ten, maar die woonde nog in Nederlands-Indië. Ik wilde me samen met haar aanmelden, dus ik wachtte tot ze naar Ne derland kwam. Het ging alleen niet door omdat ze in Den Hel der ging wonen." Dat was nog in de periode dat alle leden het bondslied uit hun hoofd kenden. Van der Burgh kent nog de eerste cou pletten. Verder kan ze de zon dagmarsen vanaf het Bella- mypark nog goed voor de geest halen. Deze marsen van onge veer vijf kilometer werden ge houden om de saamhorigheid te bevorderen: „Daar liepen we dan met het hele bestuur. En iedereen in unform. Met de zwarte pettten op, de zwarte rok, de witte bloes en de zwar te strik. Onder begeleiding van de drumband." Nel van de Burgh van VTV (1) wordt gehuldigd door Jos Sturm. Niet alle onderdelen van het turnen vond ze even leuk. „Al leen van de bx-ug hield ik niet zo. Daar ki'eeg je alleen maar blauwe plekken van. Verder genoot ik van alles, vooral van de vrije oefeningen, de ringen en de ritmische gymnastiek met de knotsen en de ballen", herinnert ze zich. Tot haar 58e bleef ze actief turnster. Daar na is ze in het jazzballetgroep- je van VTV terechtgekomen. Toen ze 66 jaar werd vond ze het even welletjes. Een paar jaar slechts. Sinds anderhalf jaar maakt ze deel uit van de koersbalgroep. Heel belangrijk voor de turn vereniging zijn de activiteiten die Van der Burgh ernaast deed en doet. Zo gaf ze tot voor foto Ruben Oreel kort gymnastieklessen aan de jongensgroep. In de begintijd maakte ze de uniformen. Ze was een tijd lang vaandel- draagster. En ze is ook nu nog actief tijdens evenementen van de VTV. Voorlopig is ze niet van plan om te stoppen. Ze hoopt dat ze nog kan meewer ken aan de organisatie van het eeuwfeest in 1999. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een keuken brandje heeft woensdagavond voor duizenden guldens schade veroorzaakt in een woning aan de Sterkenburg in Vlissingen. De 35-jarige bewoner is met ademhalingsmoeilijkheden op genomen in het ziekenhuis. De vermoedelijke oorzaak is een vlam in de pan. De gewaar schuwde brandweer wist behal ve de bewoner ook vijf katten uit het huis te redden. De brand werd rond de klok van tien uur ontdekt door een buui-t- bewoonster, die een brandlucht rook. Zij bonkte op de deur om de bewoner te waarschuwen, maar die reageerde niet. Direct daarop werd de Vlissingse brandweer gewaarschuwd die met twee wagens uitrukte. De brandweer trof de bewoner ver doofd, maar staand aan in de woonkamer. Eén straal water was voldoende om het vuur te blussen. Volgens een woordvoerder van de brandweer is het vuur ont staan doordat een pan heeft vlamgevat. Het vuur zette ver volgens de afzuigkap in brand. De open keuken is vrijwel volle dig uitgebrand. De woning heeft daarnaast aanzienlijke roetschade. De bewoner moest met ademhalingsmoeilijkheden worden opge nomen in het ziekenhuis. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis VLISSINGEN - Vijf grondeige naren uit Vlissingen hebben bezwaar aangetekend tegen het raadsbesluit van de gemeente om nieuwe woningbouwloca ties aan te wijzen. De gemeente raad heeft daar in juli een zogeheten voorkeursrecht op gevestigd. Eigenaren zijn dan verplicht om hun grond eerst aan de gemeente aan te bieden. De vijf grondeigenaren zijn het daarmee niet eens. Zij hebben een bezwaarschrift ingediend bij de commissie bezwaar- en beroepschriften. De gemeenteraad besloot twee maanden geleden op drie loca ties (Lammei'enburg. West- Soubui'g/Tuindorp en de noord rand van Oost-Soubui-g) een voorkeursrecht te vestigen. Voor die plaatsen heeft de ge meente woningbouwplannen. De plannen staan in de stadsge westelijke nota Teder uniek en samen sterk'. Als een gemeente het oog heeft laten vallen op een stuk grond, dan moet er binnen twee jaar een bestemmingsplan worden gemaakt. Invloed Het Rijk heeft de Wet voor keursrecht in het leven geroe pen, opdat gemeentebesturen meer invloed kunnen uitoefe nen op de handel in grond die ligt binnen stadsvemieuwings- en uitbreidingsgebieden- Grondeigenaren moeten hun percelen eerst aan de betreffen de gemeente aanbieden. Als die geen belangstelling heeft, dan is de grondeigenaar drie jaar lang vrij om zijn land aan iemand an ders te verkopen. Lukt het de gemeente niet om binnen twee jaar een bestemmingsplan te maken, dan vervalt het voor keursrecht eveneens. Het grote voordeel van het voorkeurs recht is dat de gemeente de uit breiding in eigen hand kan hou den. Ze is niet afhankelijk van projectontwikkelaars. Daar naast bestaat door het voor keursrecht de mogelijkheid om gronden relatief goedkoop aan te kopen. De prijs voor kavels en woningen hoeft dan niet onno dig hoog te worden. Voor de grondeigenaren kan het voor keursrecht nadelige, financiële gevolgen hebben. Aantasting De bezwaarmakei'S vinden dat zij door de invoering van het voorkeursrecht aangetast wor den in hun bedrijfsvoering. De gemeente vindt dat daaivan geen sprake is. Zolang Vlissin gen geen grond aankoopt, kun nen de eigenaren gewoon hun gang gaan. Mocht de gemeente wel interesse hebben in de per celen, dan volgt een normale verkoopprocedure. Een andere bezwaarmaker stelt dat hij er helemaal geen belang bij heeft om grond te verkopen aan de ge meente. Hij wil zijn land verko pen aan zijn diireete familie. De Wet voorkeursrecht biedt die mogelijkheid overigens. Een van de vijf eigenaren heeft de gemeente meegedeeld dat hij in vergaande onderhandelingen is met Jakobsen Beheer bv en dat beide partijen een principe overeenkomst hebben bereikt. De gemeente stelt zich op het standpunt dat de notaris er nog niet aan te pas is gekomen, waardoor de overeenkomst nog niet ï'echtsgeldig is. Wil de be treffende eigenaar de grond ver kopen. dan zal hij het perceel eerst moeten aanbieden aan de gemeente. Die heeft wel dege lijk interesse, omdat het het stuk grond van cruciaal belang is voor de ontwikkeling van een wijk aan de noordrand van Oost-Souburg. De commissie behandelt de be zwaarschriften maandag 15 september om 20.30 uur in het gemeentehuis. OOST-SOUBURG De Zwaan - Wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg houdt zaterdag open dag. Van 14.00 tot 17.00 uur zijn er inlichtingen verkrijgbaar over de cursussen en activiteiten in het seizoen 97/98. De vorige cursisten laten zien wat zij onder meer bij pot tenbakken hebben gemaakt en kinderen kunnen zich gratis la ten schminken. VEERE Concert - De Christelijke Ge mengde Zangvereniging 'Voor uitgang zij ons streven' uit 's- Gravenpolder geeft zaterdag 13 september een concert in de Grote Kerk te Veere samen met het interkerkelijk mannenkoor 'Comt nu met Sangt' uit Middel burg. Beide koren staan onder leiding van Kees Nieuwenhuy- zen. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verki-ijgbaar aan de balie van de kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13