Kolencentrale moet fors inleveren |!ffv™eMe8erp Wijziging dienstregeling spoor gooit tijden bus, veer en school in de war Snater vindt het schoon genoeg Akkoord sociaal plan VanderHave in Kapelle ketst af Exploitatiekosten EPZ-vestiging in Borssele met een kwart omlaag Watersport omzeilt Tv-rechten homohuwelijk naar zeehondjes zeeuwse almanak Kosten zeeland donderdag 11 september 1997 door Ben Jansen BORSSELE - De kolencentrale in Borssele moet fors bezuinigen. Deze week is een onderzoek aangekondigd om de exploitatiekosten van de centra le terug te dringen met 10 miljoen gul den. Onduidelijk is in welke mate dat arbeidsplaatsen kost. De 150 mede werkers hebben de aansporing gekre gen alle mogelijke suggesties voor be sparingen aan te dragen. De ingrijpende bezuinigingsoperatie wordt uitgevoerd in het kader van de voorbereidingen voor de vorming van een landelijk bedrijf voor de productie van elektriciteit. De vier bestaande productiebedrijven EPZ, EPON, EZH en UNA gaan samen met hun overkoe pelende organisatie SEP op in het zoge naamde grootschalig productiebedrijf. Dit bedrijf moet op de Europese markt kunnen concurreren. Op de kwaliteit van elektriciteit kunnen producenten zich nauwelijks van elkaar onderschei den. Daarom moet de kostprijs omlaag. Dat houdt in dat allerlei kosten van het grootschalig productiebedrijf onder de loep worden genomen. Onderdeel daarvan vormen de bedienings- en on derhoudskosten van de centrales. De Borsselse kolencentrale is uitgeko zen om een kostenbeheersingspro- gramma uit te voeren dat als voorbeeld voor andere centrales kan dienen. Het totaal te besparen bedrag van 10 mil joen gulden betekent dat de kolencen trale in Borssele ongeveer een kwart van de exploitatiekosten moet zien te schrappen. De vorming van het grootschalig pro ductiebedrijf gaat landelijk met een fors verlies van arbeidsplaatsen ge paard. De vijf huidige bedrijven tellen samen 5300 werknemers. In de fusie plannen is ervan uitgegaan dat dit aan tal tot 3800 moet worden terugge bracht. De Elektriciteits Productiemaat schappij Zuid-Nederland (EPZ), de ex ploitant van het centrale-complex in Borssele, krijgt voor de voorbeeldstu die naar besparingsmogelijkheden hulp van het adviesbureau McKinsey. Het is de bedoeling dat alle medewer kers van de kolencentrale voorstellen doen die kunnen leiden tot verminde ring van productie- en onderhoudskos ten. Al die ideeën zullen op bruikbaar heid en toepasbaarheid worden getoetst. Bij aluminiumfabriek Pechi- ney in Vlissingen-Oost is een vergelijk bare operatie gaande. De woordvoerder van het EPZ-hoofd- kantoor in Eindhoven erkende dat de na te streven besparing van 10 miljoen gulden als een 'ambitieus doel' valt te bestempelen. „De ontwikkelingen op de elektriciteitsmarkt vragen echter om dit soort maatregelen", verklaarde hijOver de vraag wat de bezuinigings operatie voor de werkgelegenheid bij de kolencentrale zal betekenen, valt volgens hem nog niets te zeggen. „Alle kosten worden bekeken; dus ook de personeelskosten. Maar het is te mak kelijk om te zeggen dat een een kosten besparing van 25 procent ook zal leiden tot een kwart minder banen." H. J. Kerkhove, voorzitter van de on- derdeelcommissie productie van EPZ, zei te begrijpen dat de kosten van de elekti-iciteitsproductie in Nederland scherp omlaag moeten. „We moeten bijvoorbeeld opboksen tegen met be hulp van kernenergie opgewekte stroom uit Frankrijk en die is nu een maal veel goedkoper. Het is duidelijk dat we het in Borssele in de sfeer van de productie- en onderhoudskosten zul len moeten zoeken. Op de inkoop van kolen valt weinig te besparen, want we kunnen hier de goedkoopste kolen ge bruiken." Kerkhove is zich ei-van bewust dat de bezuinigingen tot verlies van arbeids plaatsen kunnen leiden. „Ons stand punt op dit moment is echter dat niemand gedwongen mag worden ont slagen." Theatergroep Snater bracht gistermiddag de voorstelling 'Schoon genoeg' in De Vroone in Kapelle. De voorstelling was onderdeel van het Festival Zeeland uit de kast. Dit festival in de Zak van Zuid-Beveland duurt tot en met zondag. foto Dirk-Jan Gjeltema Vermiste vrouw aangetroffen in Vlissingen KOUDEKERKE - De sinds maandag vermiste 91-jarige mevrouw H. J. Verhoeven uit het verzorgingshuis Der Boede in Koudekerke is terecht. Een bewoner uit de Gerbrandy- straat in Vlissingen trof de de mente vrouw woensdagmorgen rond tien uurinzijntuin aan. De vrouw was erg verward maar in goede lichamelijke conditie. Drugs gevonden in Sluisse woning SLUIS - Na een anonieme tip doorzocht de politie woensdag morgen de woning van een 61- jarige vrouw en een 65-jarige man aan de Korte Wolstraat in Sluis en vond daar 276 gram ge bruiksklare weed. Ook werden in de tuin van bewoners vierentwintig henep- planten aangetroffen. De plan ten en de weed, met een geschat te waarde van ruim 2700 gulden, werden in beslag geno- i men. Tegen de bewoners werd i proces verbaal opgemaakt. Terneuzen wil af van opgeslagen dode varkens TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil af van de duizen den dode varkens die liggen op geslagen in een loods aan de mr. F.J. Haarmanweg in Terneuzen. De gemeente heeft het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij gevraagd de vijf- tot zesduizend ton kada vers met voorrang te laten ver nietigen. Vrijdagochtend krijgt zij hierover uitsluitsel. Aanleiding tot het inschakelen van de directie Laser van het I ministerie die is belast met de opkoopregeling van - niet be smette - varkens uit het pestge- bied, waren twee klachten van ondernemingen in de directe omgeving van'het bedrijf Akker Agro Coldstores in Terneuzen. Werknemers hadden geklaagd over stankoverlast als gevolg van de opslag van de varkens. Bij controle van de gemeente bleek woensdag dat er inder daad sprake was van stankhin- der. Oorzaak van de stank was de te hoge temperatuur in de loods, die normaal wordt ge bruikt voor de koeling van aard appels en uien. De apparatuur kon de vereiste temperatuur van min vijf graden Celcius niet vasthouden, aldus ambtenaar P. Marinissen. De temperatuur schommelde rond -4,1 en -4,6 graden. Vermoedelijk is de hitte van de afgelopen maand debet aan de slechte koeling in de door het ministerie en Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) goedgekeurde loods. De gemeente overwoog daarop de gedoogbeschikking die zij vorige maand afgaf in te trek ken. Huurder van de koelruim te, directeur Jansen van Zoom- weg Zeeland Coldstore in Kruiningen, deed de gemeente echter direct de toezegging de temperatuur omlaag te zullen brengen door vloeibare stikstof te injecteren in de bestaande lei dingen. Ambtenaar Marinissen wil woensdagnacht nog een kijkje gaan nemen om te zien of deze maatregel resultaat heeft gehad. Als dat lukt, is het volgens hem waarschijnlijk dat de stankhin- der over is. Maar maatregelen als deze moeten niet te vaak her haald worden, vindt hij. „Dat is voor de eigenaar geen doen. Er is nu al voor zeventig- tot tach tigduizend gulden aan stikstof gebruikt." Daarom heeft de ge meente het ministerie van Landbouw woensdag verzocht om de kadavers versneld te la ten vernietigen. Het was immers het ministerie die de loods heeft goedgekeurd voor de opslag van zogenaamde welzijnsvarkens uit het pestgebied. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De treinenloop in Zeeland verandert eind mei volgend jaar. NS Reizigers past de tijden van de snel- en stop trein aan, omdat het treinennet in België wordt omgegooid. Dat heeft niet alleen gevolgen voor de Intercity Vlissingen-Amster dam en de stoptrein Vlissingen- Roosendaal, maar ook voor de busdiensten en mogelijk voor de veerboten over de Westerschel- de. Zoals de plannen er nu voor staan, zal de Intercity uit Vlis singen niet meer op het hele uur door Wout Bareman PIETERBUREN - Eén ding is zeker: de zeehondjes zullen el kaar nooit het ja-woord geven. In tegenstelling tot hun naam gevers, Arie en Olaf uit Ter neuzen, die op Nieuw jaarsochtend - om precies te zijn één minuut na midder nacht - op het stadhuis van Terneuzen in de echt worden verbonden. En daarmee is ook het eerste officiële homohuwe lijk ter wereld een feit. Arie Schipper en Olaf van Laere, uitbaters van een hore- ca-etablissement. in de bin nenstad van Terneuzen, heb ben een overeenkomst met Le- nie 't Hart van het zeehonden opvangcentrum in Pieterbu- ren dat de opbrengst van onder meer de tv-rechten van hun huwelijk naar de hulp aan zee- vertrekken. De vertrektijd ver schuift een half urn-. Hetzelfde gebeurt met de vertrektijd van de stoptrein uit Vlissingen. Die gaat nu om twintig minuten over Dat wordt ongeveer een half uur later. Van Roosendaal richting Vlis singen wijzigt er niet zoveel. In de voorgestelde dienstregeling voor 1998-'99 zullen de Interci ty en de stoptrein een paar mi nuten latei- uit Roosendaal ver trekken. De reden voor NS Reizigers om de treinenloop in Zeeland aan te passen, is een drastische reorga nisatie bij het Belgische spoor wegbedrijf NMBS. De sneltrein hondjes gaat. Twee projecten genieten de voorkeur van de twee, één in Uruguay en één in Mauretanië. Arie. „In Maure- tanië gaat het overigens niet alleen om de redding van be dreigde monniksrobben, maar ook om hulp aan de bevolking. Er waart daar een virus rond, dat nauwelijks kan worden bestreden. Wij willen die strijd financieel ondersteunen." Lenie 't Hart besloot spontaan de twee Terneuzenai'en een 'adoptie-huilertje' toe te wij zen. En die werden dus Arie en Olaf gedoopt. Ze spoelden een tijdje geleden aan ergens aan de kust in Noord-Frankrijk en worden - na een uitgebreide verzorging - in oktober terug gebracht naar de zee. Arie: „Dat gebeurt in de Wadden zee. En wij zijn daar natuurlijk bij." Brussel-Amsterdam gaat daar door op andere tijden rijden. De Intercity Vlissingen-Amster- dam wordt afgestemd op die in ternationale trein. Als dat niet zou gebeuren, zouden er twee sneltreinen achter elkaar rijden tussen Roosendaal en Amster dam. NS Reizigers vindt dat te veel van het goede. Gevolgen Hoewel de veranderingen niet dramatisch zijn, er blijven ten slotte evenveel treinen rijden, zijn de gevolgen groot. Bij het openbaar vervoer grijpt alles in elkaar. En de trein is maatge vend, omdat die vastzit aan een landelijk en internationaal net werk. In Zeeland speelt dat nog extra. Niet alleen de bus, maar ook de veerdiensten over de Westerschelde zijn op de trein afgestemd. De ZWN Groep, waarmee NS Reizigers nauw samenwerkt in het Zeeuws Net, is al volop bezig met een nieuwe dienstregeling 1998-'99. Voorop blijft staan dat bus en trein zo goed moge lijk op elkaar moeten aanslui ten. De verwachting is dat de aansluitingen in Goes en in Middelburg verbeterd kunnen worden. Met Zeeuws-Vlaande- ren ligt dat moeilijker. De bus uit Perkpolder kan waarschijnlijk geen aansluiting meer geven op de Intercitv-trein in Kruiningen, maar op de stop trein. Het kan anders. De ZWN Groep moet dan echter alle bus diensten in Zeeuws-Vlaanderen omgooien. Of de tijden van de boot Kruiningen-Perkpolder moeten veranderen. Directeur mr. D. F, Vos van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) weet nog niet precies wat NS Reizigers in petto heeft. Hij sluit veranderingen iii de boot diensten niet uit. De PSD stelt de dienstregeling vast in febru ari/maart. „Wij hebben dus nog voldoende tijd. Als er iets veran dert, zal dat wel wennen zijn, niet alleen voor ons, maar ook voor scholen bijvoorbeeld." Lesuren Onderwijsinstellingen, zoals het Middelbaar Technisch On derwijs (MTO) in Vlissingen, de Hogeschool Zeeland in Vlissin gen en het Groen College in Goes, hebben de lesuren op het openbaar vervoer afgestemd. „Onze begin- en eindtijden zijn aan bus- en treinverbindingen aangepast", vertelt opleidings manager A C. M. van Trier van het MTO Vlissingen. „We kun nen dat wel veranderen, maar we zitten met vaste lestijden voor het pas aangekomen Ara bische marinepersoneel. Dat wordt lastig." Probleem voor de scholen is dat de nieuwe NS-dienstregeling al eind mei ingaat, terwijl het schooljaar in juli eindigt. Begin oktober worden de Zeeuwse overheden geïnformeerd over de veranderingen. Volgens NS- woordvoerder S. Hoen zullen ook andere instell ingen t ij dig op de hoogte worden gesteld. door Jacques Cats VEERE - Watersporters omzei len massaal de liggeldregeling op het Veerse Meer. Dat blijkt uit een tussenstand van wat dit seizoen via de automaten is bin nengehaald. Volgens directeur W. Bezemer van het recreatie schap Veerse Meer kiest de ple- ziervaart er eerder voor om er gens voor anker te gaan en met een bijbootje dat buiten de rege ling valt naar de wal te varen dan gebruik te maken van de af- meervoorzieningen waarvoor betaald moet worden. De tussenbalans van de inkom sten aan parkeer- en liggelden in het Veerse Meergebied geeft het scheve beeld duidelijk weer: aan parkeergelden werd ruim zes ton opgestreken, de op brengst aan liggelden bedroeg f 143.000. Gedeputeerde J. G. van Zwieten, voorzitter van het schap, had eerder gewag ge maakt van een bemoedigend eerste resultaat van de regeling in het afgelopen seizoen verge leken met de situatie vorig jaar. „Maar we zitten nog niet op het beoogde begrotingsbedrag." Automaten De belastingheffing werd in het voorbije seizoen zwaar geteis terd door storingen in de appa ratuur. Bezemer toonde zich ronduit ontevreden over de wer king. Automaten met een accu voeding lieten het veelvuldig af weten. Alleen de automaat op zonnepalenen functioneerde naar behoren. Volgens de direc teur van Het Veerse Meer geeft de heffingsregel al stukken min der gemor bij het volk. „En ook de brieven die we krijgen zijn niet meer zo lelijk van toon." Het algemeen bestuur van het schap gaf woensdag met het be schikbaar stellen van een kre diet groen licht voor een onder zoek, dat duidelijk moet maken hoe het straks verder moet. Het schap blijft maar sukkelen met een wankele financiële gezond- door Ben Jansen KAPELLE - De onderhandelin gen over een sociaal plan voor medewerkers van de Koninklij ke VanderHave Groep in Kapel le zitten in het slop. Het bedrijf en de vakbonden kunnen geen overeenstemming bereiken over de aanvulling op de uitkering voor werknemers die hun baan verliezen. Van avond leggen de Voedingsbond FNV, de CNV Industrie- en Voe dingsbond en De Unie het eind bod van VanderHave met een negatief advies voor aan hun le den. Het sociaal plan moet worden opgesteld in verband met het besluit van Advanta. het moe derbedrijf van VanderHave, de schoning van suikerbietenza den begin 1999 te concentreren in het Belgische Tienen. De banen van de dertig werkne mers die zich in Kapelle met de ze activiteit bezighouden, ko men daardoor te vervallen. Ontslagen Volgens directiesecretaris S. G. Quast is nog onduidelijk hoe veel gedwongen ontslagen zul len vallen, omdat wordt gezocht naar mogelijkheden om de me- heid. De inkomsten aan par keer- en liggelden vormen van wege het weer een onzekere factor, er is geen geld voor cala- miteuze situaties en tevens ontbreekt hét aan voldoende re serves om de kwaliteit van de voorzieningen op een verant woord peil te houden en nieuwe investeringen te doen. Het on derzoek kan nader inzicht ver schaffen hoe op termijn aan fi nanciële en ook beheersmatige problemen het hoofd kan wor den geboden. De vraagt rijst zelfs of de huidige bestuurs vorm nog wel de juiste is. Er is voorts een ontwikkelings visie nodig om te weten hoe er moet worden omgesprongen met vragen van ondememers- zijde om commerciële activitei ten te ontwikkelen aan de boor den van het meer. Met name de Veersedam is in trek. Meer dan tien horeca-ondernemers staan te popelen om daar iets te begin nen. Elders in het recreatiege bied is al fiat gegeven voor de oprichting van een teleskibaan in een vergeten hoekje waar an dere recreanten nauwelijks last van hebben. Pleidooi voor Lady Di Park in Europa-tuinen NIEUWVLIET - Cees Spieren burg uit Nieuwvliet heeft in een verzoek aan de gemeenteraad van Oostburg gepleit voor een park(je) ter nagedachtenis aan de overleden Lady Diana, prin ses van Wales. Hij denkt daarbij aan de Engel se tuin in de te realiseren Euro pa-tuinen waarover de raad binnenkort een besluit neemt. Of anders zou een deel van de bosaanplant die voorzien is bij de herinrichting van de kust strook naar haar vernoemd kunnen worden, meent Spie renburg. dewerkers van de bietenzaad- schoning aan een andere baan binnen of buiten de onderne ming te helpen. B. Paas van de Voedingsbond FNV acht de kansen daarop ge ring en houdt er rekening mee dat voor alle dertig werknemers ontslag zal worden aange vraagd. Aanvulling WW Bedrijf en bonden kunnen het niet eens worden over de duur van de aanvulling op de WW- uitkering voor het personeel dat uiteindelijk zal worden ontsla gen. De bonden hebben becijferd dat de werknemer met de hoogste leeftijd en de meeste dienstjaren aanspraak kan maken op een aanvulling over een periode van 48 maanden. Dat baseren ze op de normen die de kantonrechter in ontslagkwesties pleegt te hanteren. De aanvulling die VanderHave wenst te betalen, komt neer op dertien maanden. Dat vinden de betrokken bonden volstrekt on voldoende. Directiesecretaris Quast meent daarentegen dat sprake is van een mooi bod, ze ker als het voorstel wordt afge zet tegen wat in de brache ge bruikelijk is. Arie'Schipper (rechts) en Olaf van Laere bij de zeehondjes Arie en Olaf. De mobielere werknemers van dat Middelburgse bedrijf werden onlangs verrast door een memo, een briefje dus, van de man die tot taak heeft de onderneming te behoeden voor onbesuisde uitgaven. Alle gebruikers van een lea se-auto werd te verstaan gegeven dat zij in de nabije toekomst alleen nog maar mogen tanken bij stations van één bepaald concern. Al dus wordt aanzienlijk be spaard op de brandstofkos ten. De aangekondigde maatre gel veroorzaakte onrust en onbehagen. Vooral de auto mobilisten die nijver punten sparen, zagen mooie ge schenken die bijna binnen hun bereik waren gekomen, op slag vervluchtigen. Maar er was meer. Uit een na dere oriëntatie werd duide- lijk dat dat concern met de hoge kortingen maar weinig pompen in Zeeland heeft staan. Hetgeen betekent dat grote afstanden moeten wor den afgelegd om de tank te vullen. Zo moet dus heel veel brandstof worden gebruikt om de brandstofkosten te drukken. De betrokken werknemers overwegen thans massaal te verhuizen. Naar een plaats dichtbij zo'n voordelige ben zinepomp. Bestudeerd wordt of hun arbeidsovereenkomst recht geeft op een verhuis kostenvergoeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11