Extra geld voor gehandicapten PZCTkrullebatè Terneuzense visser ziet kokkelvloot als bedreiging voor Westerschelde De Boer bepleit meer belasting op gas en licht Honderden doden bij veerbootramp Haïti Treinongeluk bij Bordeaux eist 12 doden 4 WEKEN VOOR 15,00 SINKESSKOMEJAN Hakkelaar blijft weg bij proces Kabinet wil wachtlijsten verminderen en dagactiviteiten uitbreiden Winst lied Elton John naar fonds Monumenten voor Indiëgangers Simpele zege volleyballers Helikopter stort in zee bij Noorwegen JA, ik wil: 18' Af en toe zon Wisselend bewolkt en slechts zeer lokaal een bui.Overwegend matige noordwesten wind. Middagtemperatuur 18 a 19 graden. 240e jaargang no. 214 dinsdag 9 september 1997 losse nummers 1,75 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen van onze redactie buitenland PORT-AU-PRINCE - Voor de kust van Haïti is maandag een veerboot gezonken. De Haï- tiaanse autoriteiten zeiden te vrezen dat rond de 400 mensen zijn verdronken; Waarschijn lijk hebben ongeveer 300 pas sagiers de kust zwemmend kunnen bereiken. De veerboot La Belle Gonai- vienne zonk 's morgens tussen Montrouis, een plaats op onge veer 80 kilometer ten noord westen van de hoofdstad, en het eilandje Gonave in de Baai van Port-au-Prince. Volgens de kustwacht waren er zeker 700 mensen aan boord. Drie boten van de Haïtaanse kustwacht, twee helikopters van de Verenigde Naties en een helikopter van de Amerikaan se kustwacht zochten naar overlevenden. Haïtiaanse red ders hadden tegen de middag 15 lichamen uit zee geborgen. Zo'n 25 lichamen waren aan gespoeld op de kust. De oorzaak van de ramp was onbekend, hoewel geruchten de ronde deden dat de veerboot veel te veel mensen aan boord had en kapseisde alvorens te zinken. De grootste veerboten die voor deze dienst worden ge bruikt, kunnen officieel 300 passagiers vervoeren. De bo ten, die voedsel naar Gonave en houtskool naar het vaste land vervoeren, zijn vaak over- beladen. Het reizen overzee is een populair alternatief voor het reizen over de weg, aange zien de wegen op Haiti niet uit nodigen tot gebruik. Op 16 februari 1993 kostte een veerbootramp het leven aan minstens 700 passagiers. Er waren toen naar schatting 1.000 mensen aan boord. In maart 1996 verdronken meer dan 100 mensen toen een veer boot voor de zuidwestkust van Haïti ten onder ging. AP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Het kabi net trekt in 1998 145 mil joen gulden extra uit voor de gehandicaptenzorg. Honderd miljoen gulden is be stemd voor het verminderen van de wachtlijsten in met name de geestelijke gezondheidszorg. Het overige bedrag gaat naar de uitbreiding van dagactiviteiten voor ernstig verstandelijk ge handicapten. Waar het geld exact terechtkomt, wordt op Pi'insjesdag bekendgemaakt. Staatssecretaris Terpstra (Wel zijn) had in het voorjaar al aan gekondigd dat het kabinet iets wil doen aan de wachtlijsten in de gehandicaptenzorg. Naar schatting wachten enkele dui zenden mensen op goede hulp. Voorzitter Bottelier van de Ne derlandse Vereniging voor Ge handicaptenzorg (NVG) noemt het toegekende bedrag een stap in de goede richting. Hij is ech ter teleurgesteld dat het kabinet „zo weinig" over heeft voor de uitbreiding van de dagelijkse HILVERSUM - De Neder landse platenzaken zullen de marge die ze verdienen door de verkoop van de Diana-variant van Elton Johxx's single 'Candle in the wind' afdrageix aan het onlangs opgerichte Diana-hei'denkingsfonds. Verwacht wordt dat de single volgende week maandag in de Neder landse winkels ligt. Dat is maandag meege deeld door platenmaat schappij Mercury in Hil versum. Op deze manier hopen de initiatiefnemers dat ook werkelijk elke cent naar het goede doel gaat. Elton John zong de nieuwe versie van zijn be kende nummer zaterdag tijdens de uitvaaxtplech- tigheicl van prinses Diana. Mercuiy-woox'dvoerster R. Makker zegt dat de vraag naar het nummer 'alles overtreft van wat er tot op heden op platenge- bied gebeurde'. Volgens haar waren maandagmid dag al 150.000 exempla ren besteld: een record in het tijdsbestek van een dagdeel. Popsterren en rockmusici, ónder wie Paul McCart ney, de Rolling Stones en Sting, hebben toegezegd op te treden voor een plaat die wordt gemaakt ter herinnering aaix Diana. Het album komt rond Kerstmis uit. Buckingham Palace heeft maandagavond ontkend dat de begi'afenis van prinses Diana aanleiding was tot ruzie tussen ko ningin Elizabeth en haar zoon prins Chaxies. Dit had het televisiestation Channel Four gemeld. Ook de broer van Diana, graaf Spencer; spi-ak te gen dat hij tot het laatste moment van mening ver schilde met het konings huis over de plechtigheid. Volgens Channel Four wilde de koningin dat Diana een privé-begrafe- nis zou krijgen. Zij zou slechts van dit idee heb ben afgezien na fel verzet van prins Charles. Het pa leis noemde de belichten 'een samenraapsel van onzinnige speculaties'. ANP/RTRAFP zie ook pagina 2 en 5 activiteiten voor geestelijk ge handicapten. Zijn organisatie heeft berekend dat per jaar 190 miljoen gulden extra nodig is voor intensieve zorg en begeleiding van deze mensen. „Die 45 miljoen gulden is bovendien een sigaar uit eigen doos. De staatssecretaris hand namelijk al eei'der 23 miljoen toegezegd, om de gevolgen van onze duur uitgepakte CAO te betalen", aldus Bottelier maan dag op een bijeenkomst over ernstig verstandelijk gehandi capten in Hilversxxm. Brandweerlieden aan het werk bij de uitgebrande tankwagen. door Cees van Zweeden PARIJS - Een botsing tussen een passa- gierstrein en een tankwagen heeft giste ren in Zuidwest-Frankrijk het leven ge kost aan twaalf mensen. Ruim dertig anderen raakten gewond, van wie acht ernstig. De dieselti'ein boorde zich rond het mid daguur in de tankwagen, die was gevxxld met een brandbare stof. Binnen seconden stond de eerste wagon van de trein in brand. Het ongeluk gebeurde op eexx met slagbomen beveiligde ovexweg in Saint- Antoine-de-Breuilh (Dordogne), 24 kilo meter ten westen van Bordeaux. De vrachtwagenchauffeur zou de gesloten slagboom niet hebben gezien, en de spoor weg zijxx opgereden net toen de sneltrein Bordeaux-Sarlat kwam aangedenderd. Twintig ambulances, twee helikopters en tien brandweeiwagens waren binnen een uur ter plaatse. Maar 160 brandweexiie- foto Regis Duvignau/RTR den konden niet voorkomen dat de vlam men het eerste treinstel vexwoestten. Inwoners van Saint-Antoine-de-Breuilh hadden al jaren geëist dat tankwagens om hun doi-p heen zouden worden geleid. Op de overweg zouden zich al enkele bijna- ongelukken hebben voorgedaan. De mi nister van transport, Jean-Claude Gays- sot, reisde maandag spoorslags af naar de Dordogne en erkende de 'noodzaak van maatregelen' tegen het venloer van ge vaarlijke stoffen in het doip. GPD Een woordvoex'der van het mi nisterie van VWS bestrijdt de visie van Bottelier: „Texpstra vindt dat de gehandicapten zorg, zeker nu die extra geld heeft gekregen, zelf voor de con sequenties van de CAO moet op draaien". Het feit dat Terpsti'a met geld over de brug komt werd gisteren bekendgemaakt bij de presen tatie van de campagne 'Over het hoofd gezien' van de NVG. Dui zenden ernstig verstandelijk ge handicapten in Nederland slij ten hun dagen noodgedwongen met niets doen. Er zijn te weinig begeleiders om hen te helpen ac tiviteiten te ontplooien. Om hen weer wat perspectief te bieden is de campagne begonnen. De NVG wil politici en publiek wijzen op het uitzichtloze be staan van de verstandelijk ge handicapten. Het gaat om 20.000 mensen van wie de mees ten in instellingen wonen en in tensieve zorg en begeleiding no dig hebben. Om hen overdag zinvol bezig te houden, zijn 3000 extra begeleiders nodig, zo heeft de vereniging uitgere kend. Dat betekent dat de sector jaarlijks 190 miljoen gulden ex tra moet krijgen.ANP HEüS doorWout Bareman TERNEUZEN - De kraamka merfunctie van de Westerschel de wordt bedreigd door de rigoreuze methoden van de kok kelvissers én door de bagger- werkzaamheden in het kader van de verdieping. Garnalen- visser Freddie de Rooy uit Hoek is daar vast van overtuigd. Hij constateert - mede namens een aaxxtal collega's, die vanuit Ter- neuzen vissen - dat de kokkel vissers ongekende schade aan richten aan 'hel broed' op de platen en de slikken. „Het wordt tijd dat we de noodklok luiden." De Rooy verzette zich al eerder tegen de regelgeving van de Ne- dexiandse overheid ten aanzien van de Westerschelde. Het was voor hem zelfs i'eden zijn Neder landse registratienummer (NZ 12) in te wisselen voor eeix Bel gisch (Bou 1)..Nu trekt hij - mede namens zijn collega's - ten strij de tegen de kokkelvisserijVorig jaar nog besloot het ministexie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij de Westerschelde tot verboden gebied voor de kok- kelvissei's te verklaren. Belang- rijkste ai'gument vormde het ge ringe aantal kokkels. Dit jaar kregen de vissers toestemming om vanaf 1 september hun gang te gaan op de zeeax-m. De Rooy.En geloof maar dat ze tekeer gaan! Het lijkt wel een armada; bij hoog water is het hier voor Tei-neuzen haast oor- log. Ze hebben al fuiken van sportvissers bij de waterlijn weggehaald omdat ze er last van hadden. Het is je reinste wild west. Met die zuigslangen hel pen ze alles naar de sodemiete- rij. En het ontbreekt aan dege- Garnalenvisser Freddie de Rooy uit Hoek: ...je reinste wild-west... foto Charles Strijd lijke controle door de politie te watex-, omdat die niet beschikt over het visplan van die man nen." De Rooy was aanvankelijk posi tief gestemd over zijn vissei- zoen. „Op de zandplaten bij voorbeeld lag een dikke laag bi'oed. Dat hebben we nodig, al was het enkel maar voor de toe komst. Ma'ar met die zuigers wordt alles in één klap teniet ge daan. Gax-nalen? Daar hoeven we voorlopig niet meer aan te denken. Ik vis nu zelf voorna- rnelijk op tong, noodgedwon gen. Maar wat gebeurt er met onze visgi'onden op het moment dat de bageraars worden losge laten op de Westerschelde..." De Rooy en de zijnen vinden dat er zo snel mogelijk overleg moet worden gevoerd tussen België en Nederland over de schade die de verdiepings werken onge twijfeld zullen aanrichten aan de visstand. De Rooy: „We wa ren met de Westei'schelde op de goede weg. Dat zeg ik overigens al jaren, maar voorzitter Jan de Voogd van Zevibel is daar nu kennelijk ook achter, getuige zijn recente uitspieken in Yei'se- ke waar hij zelfs pleitte voor ui t- bi'eiding van de mosselsector in onze lichting. Maar zou het nu niet aardig zijn - ik zou dat niet meer dan normaal vinden - als Speurhonden snuffelden gisteren wederom de omgeving af van het gebouw in Amstei'dam-Osdorp waar het proces tegen de van hasj-smokkel verdachte Hakkelaar werd hervat. Tij dens dit proces kwam de Hakkelaar oveiigens niet opdagen. Zijn medeverdachte Koos Rvei-scheen wel 'vj op de zitting. 1945 iJtC 1962 NEDERLANDS INDIË TER HERINNERING AAN DE GESNEUVELDEN UIT DEZE GEMEENTE BEDENKT DAT ZIJ HUN LEVEN GAVEN TIJDENS DE UITVOERING VAN HUN OPDRACHT VOOR HET VADERLAND J De Vereniging Oud Militairen Indiëgangei's (VOMI) maakt zich sterk om in Zeeuwse gemeenten een monument voor ge sneuvelden in vooi'malig Nederlands Indië te mogen plaatsen. Tot nu x-eageerden slechts een handjevol gemeentebesturen Het EK volleybal is voor Nederland nog niet bepaald een op windend spektakel. Na twee eerdere eenvoudige zeges kreeg de ploeg van Toon Gerbrands kreeg gisteravond de overwin- ning in de schoot geworpen. Tsjechië achtte zich bij vooi-baat kansloos tegen de Olympisch kampioen en spaarde zijn krachten voor het volgende duel. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17. OSLO -De Noorse autoriteiten vrezen dat bij een helikopteron geluk maandag voor de noorde lijke kust alle twaalf inzitten den om het leven zijn gekomen. Reddingswerkers troffen in de Noorse Zee na een zoektocht van enkele m~en twee lijken aan. In de buuxt dreven lege rubber boten en delen van de helikop ter, waaronder rotorbladen. De autoriteiten zetten de groot scheepse speuractie naar de tien vermisten voort, ondanks de ge ringe hoop op overlevenden. Het tweemotorige hefschroef- vliegtuig van het type Super Pu- ma vervoerde tien arbeiders naar een nog niet in gebruik ge nomen olieboorplatform. Elf minuten voor de geplande landing bx-ak het x-adiocontact af. DPA over al die zaken eens met de re- guliere vissers op de Wester schelde werd gepraat?! Maar wij horen helemaal niets, terwijl het toch van oudsher onze vis gronden zijn." Kokkelzuigers Secretaris Jaap Holstein van de kokkelsector van Zevibel - maandag niet bereikbaar voor commentaar; hij vexloefde in het buitenland - sprak aan het begin van het 'kokkelseizoen' de veiwachting uit dat 'zijn' vis sers een weinig florissant sei zoen tegemoet zouden gaan. Hij schatte dat de kokkelzuigers op de Waddenzee zo'n achthon derd tot duizend ton zouden kunnen opvissen en op de Wes tei'schelde wellicht nog vijfhon derd ton. In de Voordelta en de Oostei'schelde kunnen de vis sers dit jaar niet terecht. door Koos van Wees DEN HAAG - Minister De Boer (milieubeheer) wil dat de ener gieheffing die mensen nu beta len over hun aardgas- en elektriciteitsverbruik wordt verdubbeld. Ook de benzineaccijns zou moe ten verdubbelen, om zo het energieverbruik terug te drin gen en het milieu te verbetei'en. Alleen de echte grootverbrui kers zouden moeten worden vrijgesteld. De minister zei dit gisteren tijdens een gastcollege aan de Universiteit van Amster dam. Tegenstand Het pleidooi voor zwaax'dere energiebelasting is opmerke lijk, gezien de politieke tegen stand die het kabinet onder- vond bij de invoering van de energieheffing. Regeringspartij WD ging pas na enige politieke druk akkooi'd met de heffing, die door de liberalen werd om schreven als 'een onding'. Al leen omdat er bij de kabinets formatie afspraken over wai'en gemaakt gaven de WD'ers hun verzet op. De bedoeling van de heffing is mensen bewuster te maken van hun energieverbruik. Wie zui nig stookt zou nauwelijks duur der uit zijn. Ouderen, aie vaak meer stoken, kregen van het ka binet via reparatie-maatrege- len hun extra uitgaven gecom penseerd. De Boer pleitte in haar rede ver der voor meer uitgaven voor een beter milieu. Ze wil dat tien pro- cent van de meevallers die voortvloeien uit de hogere eco nomische groei wordt bestemd voor verstei'king van het milieu. Ze zei 'kriebelig' te woi'den van de kritiek die haar ten deel viel na de presentatie van de kabi netsnota Milieu en Economie. Zo zet de milieubeweging grote vraagtekens bij de mogelijkheid dat het milieu echt profiteert van de economische gx-oei. Vol gens De Boer blijven de milieu organisaties echter zelf in gebreke door niet met alterna tieven te komen. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 (Advertentie) Hen blijvend vakantiegevoel? zie blz 8 MAKELAARDIJ IN ONROEREND GOED. HYPOTHEKEN EN VERZEKERINGEN Vy Middelburg, DampleirTêlefoon (0118) 68 90 00 "Solfer Goes, Gasthuisstraat 3J"elefoon (0113) 25 10 00 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1