Zalm wil pomphouders helpen Beursmeester uitgezwaaid Vlissingen weer even vertrekpunt luxe cruiseschip naar Engeland AID begonnen met vernietigen van 8700 varkens zeeland zaterdag 6 september 1997 s 18 Werkstraffen en boetes voor daders vechtpartij Eis twee jaar cel voor diefstal met geweld Onderzoek naar positie Zeeuws-Vlaamse ondernemers Drankrijders voor rechter weekenddiensten kerkdiensten Keersluis Vlissingen verdwijnt door Aector Dooms TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter rnr. A M. Jans- sens-van Kampen heeft vrijdag een 27-jarige inwoner uit Hulst conform de eis veroordeeld tot 140 uur onbetaalde arbeid, ne gen maanden rij-ontzegging, 1.500 gulden boete en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Bovendien moet de man aan het slachtoffer van een vechtpartij 320 gulden schade vergoeding betalen. De verdachte had zich op 23 maart dit jaar in Kioosterzande schuldig gemaakt aan een po ging tot mishandeling en open lijke geweldpleging. De man was met zijn auto opzettelijk ingereden op een groepje jonge ren, waarmee hij in een plaatse lijke discotheek ruzie had ge maakt. De ruzie escaleerde buiten in een vechtpartij met twee jon gens en een meisje. Ook een 21- jarige man uit Sint-Jansteen het zich hier niet onbetuigd. „Jullie zijn etters", beet de poli tierechter de verdachten giste ren toe. Vechtpartij De Hulstenaar moest zich ook verantwoorden voor twee keer rijden onder invloed van alco hol. Na de vechtpartij in Kioos terzande was hij in Hulst verder op drift geraakt. In zijn stam café had hij nog het nodige ge dronken. Dat bleek uit de alco holtest: 730 microgram. In december vorig jaar werd hij aangehouden na een verkeers ongeval. Toen bleek hij 705 mi crogram alcohol in zijn bloed te hebben. De 21-jaiige verdachte uit Sint- Jansteen, die net een straf had uitgezeten voor een soortgelijk delict, kreeg door de politie rechter voor zijn aandeel in de vechtpartij veertig uur werk straf, een week voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 1.500 gulden opgelegd. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 32- jarige man uit Middelburg is donderdag bij de rechtbank in Middelburg twee jaar gevange nisstraf geëist. Officier van jus titie mr. J.M. Valente achtte bewezen dat de verdachte de cember vorig jaar in Middel burg betrokken is geweest bij een gewelddadige overval. De Middelburger wilde toen drugs hebben, maar kreeg ze niet. Hij bedreigde daarop een man en een vrouw met een mes, gaf de laatste een klap in het ge zicht en stal haar tas met enkele grammen heroïne. Ook zou hij samen met een kennis op 25 maart dit jaar in Middelburg met geweld een man van zijn portemonnee hebben beroofd. De verdachte ontkende dit mis drijf te hebben gepleegd. Verder had hij in zijn woonplaats in maart een fiets beschadigd en was hij in dezelfde periode be trapt bij een diefstal. De man is al vijftien jaar ver slaafd aan harddrugs en alcohol en is daardoor regelmatig in aanraking met justitie geko men. Hij maakte gisteren een verslagen indruk. Zijn raads man mr. E. C. Schets wilde, me de op aanwijzing van het ZCAD, dat. zijn cliënt zo spoedig moge-1 lijk wordt opgenomen in een kliniek. De verdachte reageerde hierop: „Ik wil eerst mijn straf] ondergaan. Daarna wil ik be handeld worden. Ik verlang naar een beter leven. Help me van mijn drugsverslaving af te I komen." De rechtbank doet op 11 sep tember uitspraak. Auto op de kop in sloot beland BIERVLIET - Een 21-jarige au tomobilist uit Terneuzen heeft donderdagavond lichte ver-1 wondingen opgelopen bij een eenzijdig ongeval. De man raakte in een bocht op de Scheldedijk bij Biervliet in de slip door vers gestort grind. De auto sloeg over de kop en kwam op het dak in de sloot! naast de weg terecht. Hij wist zichzelf te bevrijden en kwam er af met lichte snij wonden er j kneuzingen. De Black Watch ligt aan de kade van de Vlissingse Buitenhaven in afwachting van de groep passagiers uit Diemen. foto Ruben Oreel door Mooike de Moor VLISSINGEN - Voor het eerst sinds lange tijd lag er weer een luxe cruiseschip in de Vlissingse Buitenhaven. Na het verdwij nen van de Olau-line, die jarenlang op Sheerness voer, meerde vrijdagmiddag het passagiersschip Black Watch af. Het 203 meter lange schip van rederij Fred Ol- sen was ingehuurd voor het personeel van het automatiseringsbedrijf IP uit Diemen ter ere van het 25-jarig jubileum van de onderneming. De ongeveer 750 medewerkers, inclusief partners, waren de eerste groep die met het cruiseschip een reis naar Londen gaan maken. Zondag worden nog eens zo'n 800 man ingescheept met dezelfde bestem ming. „Het gaat erg goed met IP en we blijven groeien. Daar mag het personeel ook wel eens van meegenieten", verklaar de J. Versteeg, woordvoerder van het au tomatiseringsbedrijf. Vertrekhal Loods C op de Handelskade was sfeervol ingericht als vertrekhal en stond vol met buffetten en barretjes. Aan de ingang van de loods speelde Harmonie 'Ons Genoe gen' uit Vlissingen. Gastheer van de reis Ron Brandsteder heette het personeel aan het eind van de rode loper welkom. NV Haven Vlissingen werkte vanwege het grootscheepse project samen met VCK Amsterdam. De chef van de Amsterdamse terminal J. Haenen was erg over de sa menwerking te spreken: „Als je nagaat dat het schip om 16.10 uur aanmeerde en om 18.45 weer afvaart, kun je wel spreken van een vlotte afhandeling." Als dit pro ject slaagt, ziet havenmeester Kuiper van NV Haven Vlissingen het er in de toe komst nog wel van komen dat Vlissingen eindpunt wordt van luxe cruiseschepen. „Het is voor Nederlanders en Duitsers na tuurlijk veel makkelijker om in Vlissingen aan te komen", verklaart de havenmees ter. De Black Watch is in 1972 gebouwd en kan 800 passagiers vervoeren, exclusief de crew van ongeveer driehonderd man. door Ondine van der Vleuten DEN HAAG - Minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van Financiën gaan op korte termijn onderzoeken op welke wijze zij pomphouders in de Zeeuws- Vlaamse grensstreek nog verder tegemoet kunnen komen. De pomphouders hebben na de laatste accijnsverhoging van 1 juli veel omzet zien wegvloeien naar de andere zijde van de grens. „Binnen de grenzen van het mo gelijke doen ze hun best. Maar het blijft natuurlijk wel fröbe len in de marge", zo vatte Bo- Vrijspraak voor beschadigen autoportier TERNEUZEN - Een 59-jarige man uit Tëmeuzen was het inci dent van 30 november '95 al weer vergeten. Hij werd gedag vaard om vrijdag voor de Ter neuzense politierechter te verschijnen omdat hij verant woordelijk zou zijn voor schade aan een autoportier. Toen de man die avond het ze brapad nabij de Axelse Dam in zijn woonplaats wilde overste ken reed een automobiliste hem bijna van de sokken. De vrouw had de voetganger over het hoofd gezien en bood haar excu ses aan, niet wetende dat er in haar portier een fikse deuk zat. De verdachte zei vrijdag dat hij zich had afgeweerd om een aan rijding te voorkomen. „Maar ik heb niet geschopt", zei hij. „Hoe kan ze mij hebben zien schop pen, terwijl ze me niet heeft ge zien?" Als er schade is geweest, is dit zeker niet opzettelijk ge-' beurd", voegde hij er aan toe. De schade aan het portier bedroeg 1.242 gulden. Die wilde de vrouw graag vergoed zien. De officier van justitie liet dit ook in zijn eis van 250 gulden voor waardelijke boete blijken. Hij vond dat de schade betaald moest worden. Politierechter mr. AM. Janssens van Kampen twijfelde. „Ik zie geen overtui gend bewijs, dus moet ik u vrij spreken. De vordering wijs ik af", zei ze tot opluchting van de Terneuzenaai: vag-woordvoerder R. Boon het geprek tussen de bewindslieden en de pomphouders samen. Zalm en Vermeend ontvingen de belangenorganisaties vrijdag op hun departement om te zien welke mogelijkheden er zijn om de exploitanten van benzine stations in de grensstreek nog verder tegemoet te komen. Zalm en Vermeend gaan er vaart achter zetten, erkende Boon na afloop van het gesprek. Dinsdag al gaan deskundigen van de or ganisaties en ambtenaren van het departement de vaiianten verder uitwerken. De mogelijk heden voor compensatierege lingen zijn echter beperkt, om dat Brussel strikte grenzen heeft gesteld aan dit soort steunverlening. De enige echte oplossing is volgens Boon het te rugdraaien van de accijnsver hoging. „Maar daarvoor ont breekt de politieke moed." De pomphouders aan de grens met Duitsland krijgen nu acht cent accijns per verkochte liter benzine terug als ze binnen tien kilometer van de grens geves tigd zijn. Tussen tien en twintig kilometer van de grens krijgen ze vier cent per liter terug. Het steunbedrag mag volgens EU- regels maximaal 100.000 ecu 220.000) per jaar per onder neming bedragen. Belgische grens Zalm en Vermeend gaan nu be kijken of ook de pomphouders aan de Belgische grens voor steun in aanmerking kunnen komen. Bovendien willen ze overwegen de BTW-verplich- ting over de subsidie te laten vervallen. Daardoor bedraagt de netto steun op dit moment niet meer dan 85.000 ecu, aldus Bovag. M. de Pooter van Poo- ters' Oliehandel in Terneuzen, Bovag-woordvoerder regio Zeeuws-Vlaanderen, is voorals nog niet onder de indruk. „Die accijns draaien ze toch niet te rug en verder wil ik er eigenlijk niks over zeggen. Eerst maar eens afwachten." In Brussel is al het verzoek neer gelegd om het maximale steun bedrag niet per onderneming, maar per vestiging te laten gel den. Bovendien zijn Zalm en Vermeend ook bereid om te on derzoeken of er steunmogelijk- heden zijn om het omzetverlies te compenseren. door Wout Bareman TERNEUZEN - De sehippers- beurs in Terneuzen, de enige in Zeeland, wordt vanaf maan dag louter nog geleid door vrouwen. De drie nemen de verdeling van zowel de bin nenlandse vrachten als die naar België en Frankrijk voor hun rekening. Anderhalf jaar geleden stapten ze gedrieën over van Toerbeurtvereniging Noord-Zuid naar de Rijksver keersinspectie. Het was allemaal een gevolg van het besluit van de Tweede Kamer om het Noord-Zuid- vervoer een (tijdelijke) wette lijke status te geven, in af wachting van de invoering van de liberalisering van de Euro pese binnenvaart in het jaar 2000. De Rijksoverheid nam het toerbeurtsysteem, ruim twintig jaar geleden door de schippers zelf opgezet, over. Tijdelijk, want op 1 januari 2000 wordt de markt vrijgege ven en gaan de schippersbeur- zen dicht. Tot die tijd zwaaien de drie vrouwen op de beurs in Terneuzen nog de scepter. De voorziene sluiting leidde de afgelopen maanden bij de Rijksverkeersinspectie, die de beurzen sinds jaar en dag be- heei-t, tot een ware uittocht. Beursmeesters en hun assis tenten zoeken vóór de fatale datum ander werk. Aarnout Verstraten (47) beklom vrijdag voor het laatst, het plankier voor 'het bord' op de schip- persbeurs in Terneuzen. Hij deed het werk bijna 20 jaar en neemt er met een vleugje wee moed afscheid van. Incidentje Aanvankelijk als assistent van beursmeester Frans van Gel- dex-en, maar later zelf in die functie, maakte hij woelige tij den mee. „In het begin had je weieens een incidentje, maar de spanning is door de jaren heen inderdaad steeds groter geworden. Zo'n incidentje? In het oude gebouw in de Bui'ge- meester Geillstraat pi-otes- teerden de schippers ooit tegen het vervoer met Belgische duwbakken. Om het afroepen te beletten begonnen ze toen massaal te zingen 'En datteme Javanieters zijn, dat willen we weten!'." Later werden de ac ties grimmiger. De binnen vaart kwam steeds meer onder druk te staan en dat ging ge paard met blokkades en ande re ingrijpende acties. Verstraten: „En eigenlijk lag de kiem voor al die protesten altij d i n Terneuzen. Hier had j e steevast de brandhaard en vanuit Terneuzen verspreidde de onvrede zich dan over de andere havens en beurzen. Dat is wel verklaarbaar. Op beur zen als Rotterdam en Amster dam worden de schippers meestal vertegenwoordigd door 'runners', mensen die hun zaken behartigen. In Terneu- zen heb je van oudsher de meeste schippers zélf op de beurs. En dan ontbranden er dus veel gemakkelijker dis cussies en spontane acties." Problemen had Ver-straten er nooit mee. „Hoewel de schip pers het hele systeem vaak fel bekritiseex-den - en ze me dat ook heel duidelijk vooi'hielden - was die kritiek nooit per soonlijk gericht. Ik heb ook al tijd het standpunt gehuldigd dat ik met de schippers in ge sprek moest blijven. En trou wens, ik kon me in veel geval len heel goed vinden in hun woede. De schippers zien hun max-kt steeds verder afkalven, zien de taxieven keldei'en en zien ook dat hun collega's, voomitlopend op de libei'ali- sering, alvast op de commex'ci- ele toer gaan." Schippers wor den, als op iedere vrije markt, eikaars concurrenten. Ver straten: „En voor veel schip pers, die altijd via de evenredi ge vx-achtverdeling of via toerbeurt hebben gewerkt, is dat moeilijk te verteren," Verstraten blijft overigens bij de Rijksverkeersinspectie. Het. komende halfjaar volgt hij een opleiding tot controleur op de afdeling Handhaving, die toe zicht uitoefent op alle mogelij ke vormen van vervoer xn ons land. „Ik zie jullie nog weieens bij controles aan boord", liep hij de schippers vrijdag vrolijk toe. Gemompel was zijn deel. door Marcel Modde OOSTBURG - Medewerkers van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Landbouw zijn vrijdag in Oostburg begonnen met de pre ventieve ruiming van varkens. Op het bedrijf van Kunst aan de Oude Haven werden zeventien honderd dieren afgemaakt en afgevoerd. Vandaag worden de stallen van Lavrijsen aan de Langeweg in Ossenisse ge ruimd. Daarbij gaat het om ze venduizend varkens. De operatie op het terrein aan de Oude Haven verlief zonder problemen, aldus politiewoord voerder H. Kramer. De AID is van acht uur 's ochtends tot net na het middaguur bezig geweest met uitvoering van de door de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW) ingestelde maatregel. Varkenshouder R. Kunst onder ging de preventieve ruiming met gemengde gevoelens. „Het is moeilijk te acceptei-en, omdat de varkens honderd pro cent gezond zijn. Afgelopen woensdag en de zaterdag daar voor zijn er twee dierenartsen van de RW op het bedrijf ge weest om de varkens te bekij ken. Toen was er geen enkel pro bleem. Alle papieren werden ondertekend en het zou wel goed komen. Later op de dag kreeg ik telefoon van de RW dat was besloten de stallen te ont ruimen. Tsja, toen wist ik het ook niet meer. Maargoed, het al gemeen belangprevaleert, dat is natuurlijk ook zo. Ze moeten het gewoon keihard aanpakken om te voorkomen dat het vixms zich verder verspreidt", bexmst Kunst in de situatie. „Ik heb ook weinig keus." Mest Tot de preventieve niiming werd overgegaan omdat Kunst, die er tevens eenmesttranspoxt- bedrijf op nahoudt, voor het uit breken van varkenspest bij Raaijmakers in Schoondijke mest had opgehaald bij dat be- dxljf. Nog niet wetend van het risico is vervolgens met dezelfde machines een bezoek gebracht aan Lavrijsen in Ossenisse. De Nederlandse overheid staat onder gx-ote intexmationale druk. In verbandmet die pressie wordt iedere kans op verdere uitbreiding van de klassieke varkenspest nu direct in de kiem gesmoord. Commissaris van de koningin drs. W. van Gelder heeft zijn ambtgenoten in de Belgische px-ovicies West- en Oost-Vlaanderen gister-en op de hoogte gesteld van de nieuwe maatregelen. door Aector Dooms mr. AM. Janssens-Van Kampen vonniste confoxm de eis: een jaar rij-ontzegging en veertig uur wex-ksfraf. Daarnaast werd de proeftijd van zes maanden rij-ontzegging, die haar boven het hoofd hing, met een jaar ver lengd. Een 45-jaxige man uit Eede was nog geen driehonderd meter van zijn woning, maar besloot na een forse inname van alcohol toch de auto te pakken. Uit de blaastest bleek dat hij ruim vier keer zoveel had. gedronken als toegestaan, waarna zijn rijbe wijs meteen in beslag werd ge nomen. Hij kreeg gistex-en 1.250 gulden boete en een rijverbod van negen maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. Een 47-ja- xige man uit Zuidzande kreeg 1.250 gulden boete en zes maan den rij-ontzegging. en een Clin- genaar êen voorwaai-delijk rij verbod van negen maanden en een boete van 1.750 gulden. TERNEUZEN - Een grensover schrijdende alcoholcontrole van de politie Zeeuws-Vlaande ren op 17 mei dit jaar heeft zijn uitwerking niet gemist. Dat werd gisteren op de zitting van de Terneuzense politierechter duidelijk. Veel drankrijders wa ren naar de zitting gekomen om hun verhaal te doen. Sommige verdachten hadden de normen fors overschreden. Zo als de 1155 microgram van een 42-jax-ige vrouw uit Aarden burg: ruim vijf keer zoveel als toegestaan. De Aardenbux-gse was naar een feestje geweest, maar wilde per se met de auto naar huis rijden. Het was met de eerste keer dat ze op rijden on der invloed werd betrapt. De vrouw kampt al jaren met een alcoholprobleem, maar ze zegde nu toe, zelf contact te zoeken met het ZCAD. Politierechter 6 en 7 september 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111)401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861 J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. (0111) 691280. Renesse/Ellemeet; J.L. Flach en S.W.H.M. Simons, tel. (0111) 461280; Burgh-Haamstede: G. van Beek- Verbeek en J.Ph.P. Stenger, tel.(0111) 651861; Brouwershaven- /Scharendijke: L.A.M. Bruel en J.J. Roth, zat. Markt 32, Brouwersha ven, zon. Dijkstraat 32, Scharendij- ke, tel. (0111) 691280, spoednr 652204. Zondag 7 september 1997 Gecombineerde doven/horenden dienst Gereformeerde Kerk Nieu- werkerk, 10 ds. Lamme. Brouwer shaven Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds Eekhout;Gereformeerde Kerk 10 ds. Spaa, 18.30 ds. Jobsen; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 9.30 en 17 ds. Roose; Bruinisse Ne derlandse Hervormde Kerk 10 en 17 ds. Smit; Gereformeerde Kerk 10 past. Hon- dius, 17 ds. Knoop; Gereformeerde Gemeente in Nederland 10 en 17 leesdienst; Burgh Nederlandse Her vormde Kerk 10 ds. v. Deijl; Haam stede Nederlandse Hervormde KerklOds.v. Beek, 15.30 ds. Lingen; Gereformeerde Kerk 10 ds. Lingen; Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18.30 ds. Hardeman; Gerefor meerde Gemeente 10 en 18.30 lees dienst; Rooms-Katholieke Kerk 11 woord- en communiedienst; Kerk- werve Nederlandse Hervormde Kerk 10 dhr. Schipper; Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds. Korving (HA); Nieuwerkerk SOW- -Gemeente 10 ds Lamme; Gerefor meerde Kerk 10 ds. Lamme (doven- dienst); Gereformeerde Gemeente 9.30 leesdienst, 15 ds. Moens; Gere formeerde Gemeente in Nederland 9.45 en 15.30 leesdienst; Noordwel- le Nederlandse Hervormde Kerk 11 dhr. Lemsom; Oosterland Neder landse Hervormde Kerk 10 en 18 ds. de Haan; Gereformeerde Gemeen te 10, 14.30 en 18.30 leesdienst; Oud-Gereformeerde Gemeente 9.30, 14 en 18 leesdienst; Ouwer- kerk Nederlandse Hervormde Kerk 10 mw. Teusink; Renesse Neder landse Hervormde Kerk 9.30 dhr. Lemsom; Serooskerke Nederland se Hervormde Kerk 10 ds. Ripha- gen, 19 ds. den Hartog; Scharendij- ke SOW-Gemeente 10 da v.d. Beukei, 19 dhr. v. Schaik; Sirjans- land Nederlandse Hervormde Kerk 10 ka nd. v. Pelt, 18.30 ds. v. Dijk; Zie rikzee Nederlandse Hervormde Kerk Gasthuiskerk 9.30 dhr. Rouw, 18.30 kand. Schipper; 11 prof. Sper- Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Ooster* land, tel. (0111) 641280. Tandartsen: G. W. G. den Broeder, Oude Haven 51,Zierikzee, tel. (0111)413388. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van: 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.3G uur. Zo. van 12.00-12.30 uur enj 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (01131 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. Wonder gem, Zonnemaire, tel. (0111 412180. na Weiland; Gereformeerde Kerk 10 dr. Jobsen, 18.30 drs. Out; Christe lijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds. Velema (HA); Gereformeerde Gemeente in Nederland 10 en 18. leesdienst; Leger des Heils 10 sa menkomst; Pinkstergemeente 1t samenkomst; wo 20 samenkomst; Rooms-Katholieke Kerk zat. 19 past| Brooymans, zon. 9.30 woord- er; communiedienst. VLISSINGEN - De keersluis tussen de woonwijk Het Eiland in Vlissingen en het sluizenconi- plex bij het NS-station word! volgend jaar vervangen dooi een dijk met een uitwaterings sluis. Gedeputeerde J. I. Henneker sprak vrijdag die hoop uit na df officiële opening van het ver-j nieuwde sluizencomplex it Vlissingen. De keersluis ging al leen open als bij De Schelde eet groot schip was gebouwd. Om dat de scheepswerf haar activi- teitennaarVlissingen-Oost ver plaatst, heeft zij de keersluis niet meer nodig. Er komt eet dijk voor in de plaats met ee: uitwateringssluis voor overtol lig water uit Walchei-en. De pro vincie px'aat nog met Rijkswa terstaat over de aankleding va; de nieuwe waterkering, ondet meer over een breder voet- et fietspad. Dat bx-engt extra kos-. ten met zich mee. foto Charles Strijd Aarnout Verstraten verdeelt voor de laatste maal de vrachten via de beurs in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 58