Moskou straatarm en steenrijk PZC Fatale vrouwen Heer Bommel en de Pikkinring varia 4 Russische hoofdstad viert haar 850ste verjaardag i standplaats Boedapest puzzel snelheidscontroles Sk recept woensdag 3 september 1997 In 850 jaar tijd is Moskou verschei dene malen bezet, geplunderd en in vlammen opgegaan. De stad ontstond ergens in de twaalfde eeuw; het stich tingsjaar is vastgesteld op 1147, de eerste keer dat de plaats in geschreven documenten opdook. Negen jaar later bouwde prins Joeri Dolgoroeky mu ren rond de nederzetting, op ongeveer dezelfde plek waar nu het Kremlin staat. Dankzij de strategische ligging aan de handelsroutes over land en langs de rivier groeide de stad, die daardoor ook een dankbare prooi werd voor buitenlandse invasiemachten. De Mongoliërs vernietigden Moskou in 1237, tussen 1368 en 1372 vielen Li touwers aan en tijdens het bewind van Ivan de Verschrikkelijke, in 1571, na men Krim-Tataren de stad in. Het le ger van Napoleon bezette een vrijwel verlaten Moskou gedurende vijf we ken in 1812 een groot deel van de stad ging in vlammen op. De straten van Moskou waren in 1905 het toneel van hevige gevechten tij dens een opstand tegen de tsaar en in 1917 woedde de bolsjewistische revo lutie. Moskou werd hoofdstad van de nieuwe Sovjet-Unie. Een nieuwe buitenlandse invasie werd op het nippertje voorkomen: het Duitse leger rukte in 1941 op naar de rand van de stad voordat het tot de te rugtocht werd gedwongen door het sovjetleger. In de nadagen van de Sov jet-Unie verschenen tot twee keer toe tanks en legertrucks in de straten van Moskou. In augustus 1991 tijdens de mislukte staatsgreep tegen de laatste sovjet leider, Miehail Gorbatsjov en in okto ber 1993 tijdens die tegen president Boris Jeltsin. door Dave Carpenter Toen Natan Sharansky on langs, na een afwezigheid van twee decennia, een bezoek bracht aan de hoofdstad van Rusland zag hij snel wat de grootste verandering was die deze stad in twintig jaar tijd had doorgemaakt. Het waren niet de chique win kels. Het waren niet de proleten in hun vette auto's. Het waren ook niet de casino's, of de uit spiegelruiten opgetrokken kan toorgebouwen, of de gerestau reerde kerken. De voormalige dissident Sharansky, die in de Sovjet-tijd door de KGB het land is uitgezet en die triomfan telijk terugkeerde als Israëlisch minister van Handel, zag het verschil in de manier waarop de Moskovieten zich voortbewe gen en de manier waarop ze pra ten. De 'Sovjet-mens', die zich met halfgeloken ogen over de Spar taanse straten spoedde van een stad die haar ziel diep in zich verborgen hield - hij is niet meer. In zijn plaats is een multi culturele massa gekomen die van de metropool een krioelen de bazaar heeft gemaakt, chao tisch, in alle kleuren van de re genboog. Het is een stad van extremen die een mens gek kan maken. Maar Moskou kan ook inspireren, kan buitensporig zijn, opwekkend, grauw, grof, gecultiveerd, cor rupt, stinkend rijk. straatarm en vies. Maar saai kun je het nooit noemen. „Wanneer je mensen spreekt, zie je dat het een andere plek is geworden", aldus Sharansky. „De mensen genieten intenser van het leven, voelen zich veiliger en hebben meer zelfvertrouwen." Ondanks de toegenomen en dui delijk zichtbare armoede in Moskou voelen de meeste inwo ners zich trots op hun stad en op de aanstaande festiviteiten rond het 850-jarig bestaan, die hun climax krijgen in het week einde van 5 tot 7 september. Te levisiespotjes hebben het over 'de beste stad op aarde'. Ongrijpbaar Al kan die soms ongrijpbaar zijn voor de inwoners, die op de mondaine Tverskajastraat niet verder komen dan de etalage ruiten van de luxueuze boe tieks. Het gemiddelde maandin komen ligt op minder dan 500 gulden per maand, en dat in een stad die begin deze maand met Hongkong op een gedeelde tweede plaats prijkte van de lijst van duurste steden ter we reld. Het contrast tussen Moskou en de rest van het onmetelijke Rus land is groot. Buiten de stad lijkt de twintigste eeuw soms nog niet te zijn aangebroken. De nieuwe rijkdom van Moskou gaat steeds meer ten koste van de provincie. Meer dan 60 pro cent van de buitenlandse inves teringen komt in Moskou terecht. De Moskovieten, die sa men 6 procent van de Russische bevolking vormen, halen 23 procent van het nationale inko men binnen, zo wijzen de cijfers over 1996 uit. Gezien de koortsachtige bouw activiteiten - het geluid van de klap op de heipaal is zo langza merhand Moskous lijflied aan het worden - zal dat gat tussen hoofdstad en achterland alleen maar groter worden. Symbolisch daarvoor is Te- rechovo, een buitenwijk van de hoofdstad op ruim tien kilome tervan het centrum, waar de ar moedige huizen nog maar net overeind staan. Het stadsbe stuur heeft de wijk totaal ver waarloosd, in zijn zucht naar modernisering en nieuwe be bouwing in het meer aantrekke lijke deel vqn de stad. De bewoners van Terechovo maken dagelijks een of meer wandelingen naar de water pomp. Stromend water of tele foonaansluitingen zijn er niet. Er is al tientallen jaren niets veranderd of gerenoveerd. „Ons dorp is verwaarloosd door God en Loezjkov", zegt de 30-jarige inwoner Aleksej Joesjenko. Joe ri Loezjkov is de 60-jarige burgemeester van Moskou, de verpersoonlijking van de ver nieuwingsdrift in de stad. Die vernieuwing gaat niet zo zeer aan Terechevo voorbijmis schien wordt de plaats erdoor platgewalst. Want projectont wikkelaars zien in de vervallen wijk de ideale bouwput voor 'Wonder Park', het Disneyland van Rusland. Kathedraal Enkele kilometers verderop vormt de herbouw van de monu mentale kathedraal Christus Verlosser aan de oever van de ri vier de Moskwa een magneet van menselijke energie. Passe rende automobilisten verrek ken hun nek om maar iets te kunnen opvangen van het werk, dat bijna is voltooid. In iets meer dan twee jaar tijd is hier een duplicaat gemaakt van wat in de negentiende eeuw vier de cennia werk heeft gekost en wat in 1937 onder het bewind van Josef Stalin met de grond gelijk werd gemaakt. Om plaats te ma ken voor een megalomaan sov jetmonument, zo megalomaan zelfs dat tijdens de planning bleek dat de grond veel te zacht was voor een dergelijk bouw werk. Het gebouw is er nooit ge komen. BurgemeesterLoezjkov ziet persoonlijk toe op de voortgang van de bouwwerkzaamheden. De kathedraal is immers het pa radepaardje van het nieuwe Moskou. „Waarom is dat ge deelte nog niet af?", blaft de burgemeester dan naar een voorman. „Goed werk", krijgt een ander van hem te horen. AP Zeeland: Zonnige perioden Het wordt vandaag de beste dag van Door: Margot Ribben de week. Het blijft droog en de zon laat zich van zijn beste kant zien. Daardoor kan het kwik flink opia pen. Vanmiddag wordt het op veel plaatsen 21 a 22 graden. Van ochtend stelt de wind weinig voor. Vanmiddag steekt er een maft zuidelijke wind op, kracht 4 en op zee later een vrij krachtige winc kracht 5. Vanavond en in de eerste helft van de nacht blijft het droog. Geleidelijk aan neemt de bewolking vanuit het westen toe door de nadering van een storing vanuit het westen. De tempera tuur daalt tot 14 graden en tot 16 graden vlak aan zee. De storing een begrenzing met koelere en onstabiele lucht op de Oceaan en trekt in de loop van de dag over onze omgeving met bewolking waaruit het af en toe kan regenen. Er is een kleine kans op onwee In de regen is het slechts 16 a 17 graden, 's Middags en 's avonds klaart het vanuit het westen wat op. Met wat zon en een matige tc vrij krachtige, naar west draaiende wind wordt het nog even 19 20 graden. Vrijdag tot en met zondag wordt er vanuit het westen frisse, tamelijk onsta biele lucht aangevoerd. 's Nachts kan er een enkele regen-of onweersbui vallen. Het koelt af tot een graad of 14. Overdag ontstaan er sta pelwolken die landinwaarts plaatselijk tot een regen- of onweersbui zullen uitgroei en. Vlak aan zee is het meest droog metflink wat zon. On danks de aanvoer van frisse lucht door een matige tot vrij krachtige westelijke wind wordt het dankzij de septem- berzon op veel plaatsen 19 graden. Zonnige perioden |u ft 222°'~ M^mumtemparatuur voor vandaag Minimumtemperatuur voor de komende nacht .'-spg. Vooruitzichten weer donderdag vrijdag XX zaterdag zondag max. 20° 18° 18° 18° min. 15° 13° 13° 14° wind ZW 4 WZW 4 WZW 4 W 4 Zon op 7.02 onder 20.2: Maan op 9.19 onder21.1: Nautisch bericht Zuidenwind, toenemend tot 4 Beaufort, later tot 5 Beaufort. Het zicht is goed. De zeewatertemperatuur bedraagt 21 graden. Er is geen kans op onweer, in de ochtend komen plaatselijk dichte mis banken voor. door Hans Gertsen Na ruim twee jaar in deze contreien valt het mij niet meer dagelijks op. Alles went immers. Maar als ik vrienden of kennissen uit Nederland op bezoek krijg, maken die er geheid vroeg of laat een opmerking over. Zo iets als: „Tsjee, wat zijn de Hongaarse vrouwen mooi." En in negen van de tien ge vallen wordt die opmerking gevolgd door een zin als: „En wat lopen ze er gewaagd bij." Al naar gelang het karakter, de opvoeding, de geaardheid en, mits van toepassing, de religieuze gezindheid van de gast in kwestie, klinkt in die laatste opmerking bewonde ring, afgunst ('Jij hebt toch maar mooi mazzel!') of af keuring ('Zonde!dooi; Mijn gasten komen vaak op de proppen met dit soort ob servaties nadat ze een terras je gepikt te hebben aan de Vaci Utca, de duurste win kelstraat van Boedapest. Wie daar op mooie zomerdagen een poosje verwijlt, ziet in de regel inderdaad heel veel zeer schaars gekleed vrou welijk schoon aan zijn oog voorbij trekken. Straat van zonde De eerste indruk van veel van mijn gasten behoeft enige re lativering. De Vaci Utca is niet voor niets door de plaat selijke Engelstalige pers .al omgedoopt tot 'Vice Utca' ('Straat van de Zonde'). Een substantieel deel van de zeer uitdagend geklede, fraaie jongedames flaneert daar namelijk beroepshalve. Overdag werken de dames nog redelijk discreet. Wie zich gevoelig toont voor de zwoele, veelbelovende blik ken van het vrouwelijk schoon, loopt het risico mee getroond te worden naar een louche horeca-gelegenheid in de omgeving. Menige hit sige toerist of zakenman ont dekt daar naverloop van eni ge tijd pijnlijk dat hij niet, zoals hij wellicht dacht, de jager is, maar de prooi. De kosten van dit soort 'sponta ne' ontmoetingen, kunnen oplopen tot vele honderden of zelfs duizenden guldens omdat de zo willig lijkende dames in werkelijkheid dooi de wol geverfde animeer- meisjes zijn. Business? Na het vallen van de duister nis maken de animeermeisjes plaats voor een minder ge vaarlijke soort collega's. Tot diep in de nacht is de Vaci Ut ca het werkterrein van tien tallen prostituees. Hoewel ook die doorgaans niet veel omtrent hun fysieke kwali teiten te raden over laten, strijden ze tenminste met open vizier. Wie reageert op een schalks toegeworpen glimlach, krijgt onmiddellijk 'Business'? toegefluisterd en weet hoe laat het is. Om een nu dreigende overge- neralisatie te voorkomen: Het gros van de uitdagend geklede dames in de Vaci Ut ca is noch in de bloeiende Boedapester seksindustrie, noch in het animeerwezen actief. „Veel Hongaarse vrouwen laten nu eenmaal graag zien dat ze mooi zijn", zo meende een zeer mooie, maar smaakvol geklede Hongaarse vrouw onlangs toen het onderwerp tijdens een feestje ter sprake kwam. Een kennis die ooit sociolo gie gestudeerd heeft, wist het fenomeen wetenschappelijk te duiden. Volgens hem herkennen Oost-Europese vrouwen in het algemeen - en Hongaarse vrouwen in het bijzonder - zich in het geheel niet in de onder hun West- Europese seksegenoten ge koesterde opvatting dat een vrouw geen lustobject is en ook niet als zodanig behan deld wil worden. De diverse feministische golven die West-Europa de afgelopen decennia hebben overspoeld, zouden aan het voormalige Oostblok geheel voorbij zijn gegaan. Daar ik persoonlijk in het ge heel niet sociologisch onder legd ben, durf ik die verkla ring niet in twij fel te trekken. Wat ik wel weet, is dat ik af en toe, als ik weer eens een schoonheid in zo'n nietig stukje textiel ontwaar, in ge dachten de standaardvraag van mijn Hongaarse kaas boer herhaal: „Lehet egy kic- sit tobb?" - „Mag het ietsje jneer zijn?" GPD Waterstanden Toonder Studio's In korte tijd was de zitkamer van kostbaarheden bevrijd en heer 01- lie stond een beetje vereenzaamd bij de laatste kist juwelen. „Tot zover", sprak de ambtenaar Dorknoper binnentredend. „Vol gens een ruwe en voorlopige becijfering zijn de vorderingen veref fend. Natuurlijk volgt er nog een nauwkeurige aanslag. Maar ik meen, dat alles in grote trekken geregeld is." „En deze kist dan?", vroeg heer Bommel. „Kom, kom", hernam de beambte schertsend, „die is toch uw eigen dom? Het is niet de bedoeling van de overheid om de burgerij het le ven onmogelijk te maken, waarde heer! Ieder het zijne, is ons mot to." Heer Ollie wilde uitdrukking geven aan zijn verrassing, doch nu trad Bulle Bas met een grimmig gelaat de kamer in. „Goede middag, commissaris", zei de heer Dorknoper opgewekt. „Aardig, dat u komt. Maar we hebben de zaak allerprettigst kunnen regelen, zonder politiehulp." Cryptogram Horizontaal: 1Met goed fatsoen betaald (6); 4. Bestuurscollege? (8); 6. Staat niet goed op z'n kop (3); 7. Scharrel zonder beperkingen(3); 9. Betrekking met bijpassende kleding (7); 11Hon gerig dier (5). Verticaal: 1Voorspel(baar) (4); 2. Persoonlijk blad (5); 3. Noten die de vorst aanspreken (4); 5. Redelijkvan karakter (p); 6. Muziekom in deetalagete zetten (3); 8. Beest waargeen leven inzit (4); 10. Die vrouw is een moeder van niets (3). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: PASPOORT en KOKSMAAT. Het sleutelwoord luidt: BRANDPIKET. pekinees adorabel sikkepit pos i t i ef opmerken onaardig raadhuis tatoeage WOENSDAG 3 SEPTEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West DONDERDAG 4 SEPTEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm uur cm 03.49 239 16.06 236 04.07 263 16.25 261 05.09 30617.26 301 03.50 182 16.00 176 05.30 17317.40 170 05.30 197 17.40 193 05.50 18418.05 178 Hoog water uur cm 04.19 242 04.37 267 05.36 310 04.20 185 06.00 175 06.00 199 06.20 185 uur cm 16.36 239 16.52 265 17.53 306 16.35 178 18.10 172 18.10 195 18.35 180 Laag water uur cm uur c 09.58 175 22.25 2. 10.25 184 22.53 2i 11.28 206 23.57 09.50 120 22.15 U 11.10 11823.35 1i 11.15 134 23.40 11 11.15 128 23.35 1! Laag water uur cm uur c 10.30 178 23.00 1! 10.58 188 23.25 21 12.02 210 10.30 122 22.50 1< 11.45 121 ----- 11.50 137 ----- 11.50 132 ----- „Mogelijk", gromde de politiechef. „Maar ik heb hier nog een paar verbaaltjes." „Daar wil ik mij niet in mengen", verklaarde de ambtenaar eerste klasse. „Het recht moet zijn loop hebben. Dag heren!" Met deze woorden verliet hij het vertrek en de commissaris trad dreigend naar voren. „Nu ik", zei hij somber. „Je dacht toch niet, dat je de politie straffe loos voor aap kunt zetten, Bommel?" „O nee", zei heer Ollie. „Wacht even!" Hij deed haastig een greep in de kist en hing de ander enige gouden kettingen met juwelen om de hals. „Voor de politie!", verklaarde hij. „Voor het fonds, bedoel ik. Ik be doel eh... voor behoeftige ambtenaren in politiedienst, als u be grijpt, wat ik bedoel." L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichte sneeuw matige sneeuw eje- eje- zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Europa nat Janny van der Lee De politje kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2-tussen Amsterdam - Utrecht - Den Bosch vice versa A9-tussen Alkmaar - Diemen vice versa AIO-ringweg Amsterdam N201 -tussen Uithoorn - Aalsmeer A73-Cuyk A4-Haarlemmermeer (wegwerkzaamheden) A6-Noordoostpolder Gehakt met ananasstukjes Het eiland Hawaï wordt niet alleen vaak geas socieerd met ananas, tegenwoordig komt het merendeel er ook vandaan. Toch is de ananas waarschijnlijk pas in de 18e eeuw van Tahiti naar Hawaï overgebracht. Columbus trof als eerste Europeaan (in 1493) de ananas aan in Guadelou pe. 2 eetlepels ananasstukjes (vers of blikje ananas op eigen sap; niet op siroop) 1 sjalotje 500 gram gehakt (half om half of kalfsgehakt) peper, zout, nootmuskaat 1 ei 3 beschuiten 1 theelepel sambal Ananasstukjes klein snijden. Sjalotje pellen en fijn snipperen. Gehakt aanmaken met peper, zout, nootmuskaat, ei en fijngewreven beschui ten. Sjalotsnippers, ananasstukjes en sambal er door mengen en hiervan 4 dikke schijven vor men. Gehakt in boter bruin en gaar bakken in ongeveer 15-20 minuten. Wie van pittig houdt kan eventueel wat extra sambal aan het gehakt toevoegen. Gebruikt U een blikje anansstukjes, gebruik het vocht hier van dan eventueel om een 'sausje' voor bij het ge hakt van te maken. Schenk het merendeel van de braadboter weg en blus de pan met het vocht, roer de aanbaksels los, voeg eventueel wat extra water toe en breng op smaak met enkele drup pels tabasco. Bind licht met aardappelmeel of al- lesbinder. ;;o27(H^ a. sW 0| O H o VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 3 SEPltMBhR ISfl Er wordt vandaag veel regen verwacht op de Britse eilanden, als een actief laagje zich van de Atlantische oceaan naar Schotland beweegt. Hierbij waait een krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind. Een andere storing zorgt in Scandinavië voor regen en on weer. Vooral Zweden krijgt hiervan veel te pakken, terwijl het in Finland overwegend droog is. In de Benelux, evenals in Noord-' Duitsland en Noord-Frankrijk, is het droog met een wisselende bf wolking, terwijl in Zuid-Frankrijk de zon overheerst. Alleen in het noordwesten van Frankrijk is het zwaar bewolkt met wat lichte re gen. Op het Iberisch schiereiland is het zonnig, en in het zuiden wordt zelfs de 30 graden nog overschreden. In de Alpenlanden wisselt de zon af met stapelwolken, en vooral in het westen van Oostenrijk kan een enkele onweersbui vallen, evenals in het zui den van Duitsland. In Italië is het echter droog met zonnige perio den. Op de noordelijke Balkan overheerst de bewolking, maar in het zuiden, in Griekenland, is het vrij zonnig. Ook in Roemenië is* een afwisseling van zon en bewolking, maar in Oekraïe en het zui den van Rusland is het weer overwegend bewolkt. In Zuid-Turkije schijnt de zon volop, maar in het noorden vallen enkele buien. In het zuidelijke Middellandse zeegebied is het meestal zonnig. De nieuwe kathedraal Christus de Verlosser aan de Moskwa is klaar om in gebruik genomen te worden. foto Sergei Karpukhin/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4